Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Piramidat e Gizës.

Shko poshtë 
4 posters
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 03, 2008 2:34 pm

Pershendetje antare te nderuar.

C'mendim keni per piramidat e Gizes? A mendoni se jane njerezore apo jashtetokesore.

Shihni fotografite me posht...


Piramidat e Gizës. Giza110

E shihni ngjajshmerin ndermjet tre piramidave te Gizes me tre yjet e yllesise se Orionit...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 03, 2008 2:45 pm

Saktesia matematikore e piramides se madhe te Gizes...

Piramidat e Gizës. Phiy10

Piramidat e Gizës. Euler10

c2=a2+b2
c2=2202+2802
c2=48400+78400
c2=126800
c= afer 356 (nuk e llogartia saktesisht)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 03, 2008 3:47 pm

Piramidat e Gizës. Kjo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 03, 2008 3:51 pm

Piramidat e Gizës. Hehe10


Ngjjshmeria ndermjet piramidave egjiptjane dhe yjeve se rruges se qushmshtit.

Thuhet qe piramidat jane perdorur si stacione hapsinore per jashtetokesoret.
Piramida eshte nje veper gjigante qe edhe ne ditet tona kerkon perpikmeri inxhinjerike te ndertohet.
Pra si kane arritur egjiptjanet e lasht ta ndertonin kete veper arti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 03, 2008 4:00 pm

Piramidat e Gizës. Kjo210

Ja ketu shihet qart se kendet ndermjet tri piramadive jane sakteisht te barabart, prej pikes ku gjendet piramide e Gebel Ghibilit

Pershendetje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 30
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 03, 2008 4:30 pm

vertete shume quditshme, ka edhe ngjajshmeti me piramidat e nertara ne meksike.


ku i morre keto foto, guxim?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 03, 2008 6:07 pm

Thjesht kam kerkuar shum ne gooegle, guegell nejse google.com, kam edhe tjera do ti postoj me vone.
Pershendejte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 03, 2008 6:13 pm

Rolling vizitoj keto faqe neqfose te intereson me shume

http://images.google.com/imgres?imgurl=http://home.hiwaay.net/~jalison/gizline3.gif&imgrefurl=http://home.hiwaay.net/~jalison/Art3.html&h=373&w=338&sz=3&hl=en&start=9&sig2=ryqz8iZWo3ola8F6HyKUdA&tbnid=WjtpaVBjgO_i3M:&tbnh=122&tbnw=111&ei=RkGUSMyvCpOWxAHJ1oiXBg&prev=/images%3Fq%3DGeometry%2Bof%2Bthree%2Bpyramids%2Bof%2BGiza%26gbv%3D2%26hl%3Den


https://www.youtube.com/watch?v=czISLzICp9s


http://www.petrospec-technologies.com/Herkommer/pyramid/pyramid.htm

http://www.crystalinks.com/egypt.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 03, 2008 6:15 pm

Piramidat e Gizës. Tt10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 03, 2008 6:19 pm

Piramidat e Gizës. Ll410

Ngjajshmeria e lugines se nilit me rrugen e qumshtit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 03, 2008 6:20 pm

Piramidat e Gizës. Ll10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 03, 2008 6:22 pm

Piramidat e Gizës. Ll210
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 17, 2008 12:51 am

Gjithashtu shum i quditshem eshte fakti se egjiptjanet mbanin shenime per cdo gje qe ndertonin per cdo ngjarje madhore qe ndodhte ne kulturen e tyre, a per objekte me sekretin me te madh qe njeh sot njerezimi-piramidat (mendimi im) nuk mbanin asnje shenim, as nje vizatim, as nje fakt, shum e quditshme.

Tung.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent


Male
Numri i postimeve : 244
Age : 46
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 17, 2008 12:53 am

Arkitekti francez, Jean Pierre Houdin, e ka ilustruar teorinë e tij përmes teknologjisë kompjuterike tredimensionale

Falë përmasave të pabesueshme të blloqeve shkëmbore, saktësisë me të cilën janë vendosur, zgjidhjeve të pabesueshme inxhinierike dhe lartësisë së strukturave, piramidat prej shekujsh kanë lënë pa fjalë ekspertë, studiues e shkencëtarë. Aq madhështore janë këto vepra të dorës së njeriut, sa mes dhjetëra teorive mbi realizimin e tyre ndeshen edhe ato sipas të cilave janë ndërtuar nga qenie të ardhura prej shumë larg planetit tonë. Ndër piramidat, më e madhja dhe më mbresëlënësja është ajo e Keopsit, e ndërtuar 4 mijë e 5 qind vite më parë, që mat 250 metra gjerësi dhe 136 lartësi. Më shumë se të tjerat, mbase për shkak të përmasave, ka fshehur brenda saj enigmën për metodat që janë përdorur për ta ndërtuar.

Teoria më e pranueshme e shihte ndërtimin e saj të realizuar përmes një skele të jashtme, e cila zgjatej në formë spiraleje, duke u ngjitur lart përgjatë gjithë gjatësisë së mureve. Spiralja ngushtohej me rritjen e lartësisë së piramidës, deri sa mbërrinte në kulmin e saj. Fakti është që egjiptianët nuk kanë lënë asnjë lloj dokumentacioni mbi sistemet e ndërtimit që përdorën për ta realizuar këtë kryevepër.

Sipas arkitektit francez, Jean Pierre Houdin, i cili sapo e ka bërë publike teorinë e tij në Paris, egjiptianët kishin arritur ta realizonin këtë vepër madhështore duke "përdorur një skelë të brendshme në formë spiraleje, deri në kulmin e strukturës" së piramidës. Jean Pierre Houdin u mbështet për të ngritur këtë teori mbi një seri studimesh të hollësishme të kryera nga kolegu i tij, Gilles Dormion, të cilat u krahasuan me të gjitha parametrat e epokës: vegla prej bakri e guri (egjiptianët nuk e njihnin hekurin), materiale të përdorura (blloqe graniti të mbërritura nga Asiani, që ndodhet 900 kilometra larg dhe blloqe gëlqerorë, e harta të ndryshme).

Pasi arriti të bindte industrinë "Dassault Systemes", i cili ofroi asistencën teknike, arkitekti francez, pas tetë vitesh studime të detajuara, paraqiti teorinë e tij të ilustruar, falë sistemeve tredimensionale industriale. Në film, i cili prej dy ditësh mund të shihet nga kushdo në internet, tentohet të vërtetohet se ndërtimi i piramidës së Keopsit zgjati jo më shumë se 20 vjet, pra gjatë periudhës në të cilën ky faraon mbretëroi (2538-2516).

Duke shfrytëzuar në favorin e tyre pjerrtësinë e zonës ku u ndërtua piramida, egjiptianët (të cilët sipas Houdin janë edhe inxhinierët e parë në historinë e njerëzimit) fillimisht ndërtuan një skelë të parë nga jashtë, e cila u përdor për ta çuar piramidën deri në lartësinë 43 metra. Më pas u vazhdua me një tjetër skelë, e cila ngrihej përgjatë mureve deri në kulmin e saj. Skela ishte e hapur te këndet, në mënyrë që të mundësohej rrotullimi i masave shkëmbore, që transportoheshin deri lart. Këto blloqe gjigante fillimisht transportoheshin me mjete lundruese në ujërat e Nilit, më pas përdoreshin rula të drunjtë, të tërhequr nga njerëz.

Skela, e cila rrotullohej përreth strukturës në kahun e kundërt të lëvizjes së akrepave të orës, ngrihej me një kënd 7 deri 8 për qind, gjë që u jepte mundësinë njerëzve të transportonin përmes saj masat shkëmbore. Në këtë çast skela e jashtme doli jashtë funksionit dhe u çmontua.

Paralelisht ecnin punimet për ndërtimin e galerisë së madhe, e dukshme edhe në ditët e sotme, e cila do të përdorej më pas për të ndërtuar dhomën mortore të faraonit mbi bazën e piramidës. Në këmbë mbahej nga pesë struktura graniti, të cilat u ngritën përmes një sistemi kundërpeshash.

Të dhënat e Jean Pierre Houdin u hodhën në një kompjuter dhe "Dassault Systemes" krijoi një model virtual për të vërtetuar teorinë e arkitektit përmes sistemeve kompjuterike tredimensionale. Për këtë u nevojit rimodelimi i gjithë piramidës dhe integrimi i shumë parametrave: përmasat apo pesha e gurëve, forca ngritëse e tërheqëse etj. Skuadra e vënë në dispozicion nga kompania "Dassault Systemes" punoi plot dy vjet mbi këtë projekt. U përdor edhe mikrogërmimi, një teknikë që zbulon ndryshimet e dendësive të materialeve, nga e njëjta kompani që zbuloi edhe boshllëqet në brendësi të piramidës.

Jean Pierre Houdin ka ndërmend që shumë shpejt ta provojë edhe në vend teorinë e tij, sigurisht pa përdorur mjete që do ta dëmtonin strukturën.

gazeta-shqip
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 29
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 17, 2008 1:04 am

Argent te pershendes dhe te falenderoj per shkrimin apo artikullin qe postove me lart.

Problemi nuk qendron vetem tek fakti se si kane mundur egjiptjanet ta ngrinin piramiden 136 metra por sekreti me i quditshem jane llogaritjet matematikore te piramides, por edhe ndrlidhja e sakt e tyre me yjet e Orionit.

Pse nuk mbahen shenime mbi ndertimin e tyre, qe per ta ishte ngjarja me e rendesishme?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent


Male
Numri i postimeve : 244
Age : 46
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Aug 17, 2008 1:11 am

Kalimi horizontal, i larte mjaftueshem dhe i linjezuar fillimisht me granit dhe me pas me gur gelqeror te lemuar, ishte pothuajse ne nivel me token dhe gjendej direkt poshte shtreses me te ulet te tullave. Ky kalim ishte jashtezakonisht shume i gjate duke vazhduar drejt per me shume se 200 kembe deri sa perfundonte ne nje ‘dhome te vetme varrimi’ ne zemer te monumentit. Sic kemi vene re tashme, asnjehere nuk eshte gjetur ndonje mumje ne kete dhome, as mbishkrime,duke e bere Piramiden e Khafre komplet anonime. Aventurier te koheve te mepasshme kane gdhendur emrat e tyre neper muret e saj – sidomos ish atleti i cirkut Giovanni Battista Belzoni (1778-1832) i cili ja doli mbane te hyne forcerisht ne monument ne vitin 1818. Grafiti i tij gjigand i hartuar me boje te zeze ne krahun jugor te dhomes ishte nje sinjal kujtues i natyres themelore njerezore: deshira qe te gjithe ne kemi per te qene te njohur dhe te perkujtuar. Eshte e qarte qe vete Khafre ka qene mjaft larg imunitetit nga kjo ambicje pasi referencat e perseritura mbi te (si dhe nje numer i konsiderueshem statujash) duken ne kompleksin rrethues funeral. Nese ai me te vertete e kishte ndertuar kete piramide si varr te tijin atehere duket aspak bindese fakti qe nje njeri i tille te mos gdhendi te pakten emrin e tij apo identitetin e tij ne ndonje pjese te brendeshme te piramides. Vazhdoj e pyes veten qe pse egjyptologet jane kaq te pavullnetshem te konsiderojne mundesine qe kompleksi funeral mund te kete qene veper e Kahre ndersa piramida veper e dikujt tjeter?


Po kujt tjeter?

Piramidat e Gizës. 45
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 41
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. EmptySun Mar 01, 2009 7:19 pm

Tungjatjeta

Besoj se krijimi i piramidave eshte bere nga dora njerzore, dhe nuk shohe ndonje mister ne ate se si jane krijuar.
Nje popull si egjiptianet pa tjeter qe ka mbajtur shenime per menyren dhe psen e ndertimit te piramidave. Keto shenime ose ende jane diku te groposura ose jane shkatruar nga sunduesit e shumet te egjiptit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Sponsored content

Piramidat e Gizës. Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizës.   Piramidat e Gizës. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Piramidat e Gizës.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Piramidat Pellazge

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: