Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A kemi zbritur vertetë në Hënë?

Shko poshtë 
+4
Guximi
feneri
Beton
Lavdi
8 posters
AutoriMesazh
Lavdi
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Lavdi


Female
Numri i postimeve : 162
Age : 57
Vendi : Kosove
Registration date : 30/03/2008

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyWed Apr 09, 2008 4:21 pm

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Nasa


Cdo dite e me shume shtohen zerat per nje 'megakonspiracion' te NASA-s mbi suksesin me te madh te njerezimit ne pergjithesi dhe Amerikes ne vecanti, ne fushen e eksplorimeve hapesinore. Pra jane shtuar akuzat dhe dyshimet mbi zbritjen e njeriut mbi Hene. Akuzat dhe dyshimet jane te shumta dhe pergjigja e NASA-s, eshte shume e dobet; te pakten keshtu thuhet ne mediat e sotme, sidomos ne revistat qe kane permbajtje shkencore. Si Mendoni te nderuar anetare A Kemi zbritur me te vertete ne hene?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyWed Apr 09, 2008 8:34 pm

Pergezime per temen hena do te isha kurioze te sillen fakte ne kete teme mbi zbrytjen e njeriut ne Hene.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyWed Apr 09, 2008 9:34 pm

Ne të tokës, duhet patjetër të themi : A kemi hipur në Hënë ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyThu Apr 10, 2008 2:01 am

Nuk e di pse dyshoni! Qe te dyshojme diqka, duhet te kemi njefar baze te mbeshtetemi diku...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyThu Apr 10, 2008 2:20 am

Pajtohem me medimin e fenerit titulli i temes duhet te ndrohet kshilloj antaren e temes qe te ndrishon titullin e temes.FLM.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyThu Apr 10, 2008 3:08 pm

Mendimi im eshte se sigurisht kemi zbritur ne hene.
Ja se qfare thuhet si kunderfakt i kesaj:
Ne gjirim nuk dukej asnje yll (po nermal qe sdukej edhe sot te rralla jane ato kamera e filojn yjet, e lere para 40 viteve.
Flamuri valvitej duke pasur parasysh se ne hene nuk ka ere (kjo nuk eshte aspak e vertet, sepse e kam pare gjirimet origjinale, vertet do te mendoni se nje agjenci hapsinore si NASA do ta bente kete lloj gabim, kete gabim as une se kisha bere e lere NASA.
Pa dyshim mendoj se kemi arritur ne hene, nuk ka kurrfare baze te thuhet e kunderta, mendoj.

Ju pershendes te gjithve, tem shum e mire, urime.

Tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyThu Apr 10, 2008 4:15 pm

https://www.youtube.com/watch?v=znvPU-IpsGE&feature=related
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptySun Feb 01, 2009 4:09 pm

Dua qe edhe nje here kjo teme te ringjallet, dhe te jete tema kryesore ne kategorine e Shkences?

A KEMI ZBRITUR NE HENE?

Une shume besoj qe po, megjithse "gjithcka eshte relative", por duhet pas gjithmone parasyshe se vajtja ne hene eshte bere gjate luftes se ftohte, ku acarim ndermjet shteteve te ish bllokut anti-fashist kishte arritur kulmin. Pra une gjykoj se gjithcka duhet shikuar me rezerve, megjithse une mendoje se kemi zbritur.

Une fjalet e mija te meparshme ja u jap disa rezerve sepse kam lexuar shume per kete pune, dhe i kam dyshimet e mija, por baza mbetet se besoj qe kemi shkuar.

Ju pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptySun Feb 01, 2009 4:14 pm

Nil Mastrong pasi qe u kthy ne toke, perfundoi ne nje taksist, me duket, vetem se ne kushte te veshtira finananciare, disa te tjere jane semuar psiqikisht dhe kane perfunduar ne klinike, por qe te gjith jane betuar se e kane shkelur henen.
Pastaj vet Amstrong pate thene se kemi pasur rastin qe edhe te identifikojme Mjete jashtokesore nga raketa e Apollos, vetem se kjo mund te jete vetmje nje shpifje e Amstrongut, pasi qe perfundoj shume keq.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili


Male
Numri i postimeve : 294
Age : 28
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptySun Feb 01, 2009 4:33 pm

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Erzen%20shkololli%20albanian%20flag%20on%20the%20moon

1999:Flamuri shqipetar ne hene per te paren here.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyMon Feb 02, 2009 10:04 pm

Guximi shkruajti:
Nil Mastrong pasi qe u kthy ne toke, perfundoi ne nje taksist, me duket, vetem se ne kushte te veshtira finananciare, disa te tjere jane semuar psiqikisht dhe kane perfunduar ne klinike, por qe te gjith jane betuar se e kane shkelur henen.
Pastaj vet Amstrong pate thene se kemi pasur rastin qe edhe te identifikojme Mjete jashtokesore nga raketa e Apollos, vetem se kjo mund te jete vetmje nje shpifje e Amstrongut, pasi qe perfundoj shume keq.


Dua te shtoje edhe diqka per Amstrongun. Perveq tjereash thoshte se ky eshte nje hap i madhe per njerezimin dhe jo per ameriken apo krishterizmin!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyTue Feb 03, 2009 12:13 am

Akili kjo sipas bindjes sime eshte vetem pune fjalesh, ne menyre qe kinse amerikanet demokrat e internacionalist. Ishte koha e luftes se ftohte, prandaj keto fjale kane qene te pranishme, nga te dy palet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyTue Feb 03, 2009 1:25 pm

Ka mundesi edhe kjo te jete, mirepo une se para besoj nje gje te tille. Eshte fjala per Luften e Ftohte, epoke ekstremesh, ku njemend u kalua ne cdo gje ne ekstrem perfshire edhe shfaqjen e teknologjive te reja hapesinore ne plan te mire per spiunazh.

Me intereson me shume te dije per dy kozmanautet shqiptare Alan Shpeardin dhe ate tjetrin qe emrin s'po ia kujtoj dot?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji


Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyTue Feb 03, 2009 1:40 pm

A e dini qe drejt henes jane nisur dy anije njekohesisht, anija kozmike apollo qe ishte Amerikane, dhe nje anije kozmike ruse?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur


Male
Numri i postimeve : 342
Age : 111
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyTue Feb 03, 2009 4:35 pm

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Earthrise

Fotografimi i Tokes nga Hena
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur


Male
Numri i postimeve : 342
Age : 111
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyTue Feb 03, 2009 4:48 pm

Duke lexuar nje enciklopedi te kozmosit ku janë dhe emrat e kozmonauteve në vite, lexohen këto të dhëna për Alan Shepardin. Ai u lind ne East Dery, New Hampshire të SHBA më 18 Nentor 1923. Është me origjinë Shqipitare. Ka kryer Akademinë Detare Amerikane në Anapolis ku mbaroi dhe një shkollë fluturimi për pilot joushtarak. Më pas bëri edhe Shkollën e Marinës për pilot në Patuxent, Maryland, si dhe Shkollën Detare të Luftës në New Port Rhode Island më 1958. Më 1961 u ngrit në hapësirë si njeriu i parë në botë rusi Juri Gagarin. Ai fluturoi në kozmos si pasagjer, kurse Shepardi në misionin Apollo 4 në Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetë anijen kozmike. Si kozmonaut, ai është i pari që ka fluturuar në kozmos si Amerikan dhe i pesti që ka shkelur në Hënë. Para daljes ne pension Alan Shepard gradohet Admiral. Ai ndërroi jetë më 21 Korrik 1998; pra jetoi 75 vjet.

Në të njëjtën enciklopedi flitej edhe për William Gregory një tjetër astronaut Shqiptaro-Amerikan. Gregory lindi në Lock-port, Nju Jork më 14 Maj 1957. Është me origjinë nga fshati Dardhë e Korçës. Më 1979 u diplomua per shkenca inxhinierike në Akademinë e Forcave Ajrore. Mori doktoratën si inxhinier mekanik nga Colombia University më 1980 dhe Doktoratën për drejtues më 1984. Ne vitet 1981 - 1986 ka qenë pilot fluturimi me avionët
Fl11. Më pas shërbeu si mësues pilotësh pranë Forcave Ajrore Britanike. Ka fluturuar në më shumë se 40 lloje avionësh dhe ka kapërcyer mbi 5000 orë flutturimi. U zgjodh nga NASA në Janar 1990 dhe u shpall astronaut në Korrik 1991. Fluturimin e tij të parë Shuttle STS-67 në hapësirë e kreu më 2 Mars 1995 nga Qendra e Hapësirës Kenedi dhe u ul në tokë më 18 Mars 1995. Ka vendosur rekordin e fluturimeve në hapësirat kozmike me 16 ditë dhe 15 orë duke plotësuar 262 rrotullime drejt tokës. Ai fluturoi mbi 11 milion km në
kozmos, ka mbi 400 orë flutuime në hapësirën kozmike, krahas 5000 orëve si pilot. Tani punon si drejtues për zhvillimin e biznesit në Arizona të SHBA.
Meqenëse Shpardi ka vdekur, shpresojmë qe Gregorin ta takojmë së shpejti. Të dy këta emra kanë vendin e tyre në Muzeun Historik Kombëtar dhe në kujtesën e Shqiptarëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyTue Feb 03, 2009 5:24 pm

Lista e personave qe e kane shkelur henen.
Kurse sa i perket Alan Shepardit, nuk gjeta asnje informate qe ky eshte me origjine shqiptare, ne enciklopeinde Wikipediaa cielsohet amerikan.



NameLifespanAge at
First Step
MissionLunar EVA datesEmployer
1Neil Armstrong5 Aug 1930 –38y 11m 15dApollo 11July 21, 1969[2]NASA
2Buzz Aldrin20 Jan 1930 –39y 6m 0dAir Force
3Pete Conrad2 Jun 1930 – 8 Jul 199939y 5m 17dApollo 12November 19-20, 1969Navy
4Alan Bean15 Mar 1932 –37y 8m 4dNavy
5Alan Shepard18 Nov 1923 – 21 July 199847y 2m 18dApollo 14February 5-6, 1971Navy
6Edgar Mitchell17 Sep 1930 –40y 4m 19dNavy
7David Scott6 Jun 1932 –39y 1m 25dApollo 15July 31–August 2, 1971Air Force
8James Irwin17 Mar 1930 – 8 Aug 199141y 4m 14dAir Force
9John W. Young24 Sep 1930 –41y 6m 28dApollo 16April 21-23, 1972Navy
10Charles Duke3 Oct 1935 –36y 6m 18dAir Force
11Eugene Cernan14 Mar 1934 –38y 9m 7dApollo 17December 11-14, 1972Navy
12Harrison Schmitt3 Jul 1935 –37y 5m 8dNASA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur


Male
Numri i postimeve : 342
Age : 111
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? EmptyTue Feb 03, 2009 6:11 pm

http://www.icue.com/portal/site/iCue/flatview/?cuecard=1841

Austronautet ne Hene
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content





A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty
MesazhTitulli: Re: A kemi zbritur vertetë në Hënë?   A kemi zbritur vertetë në Hënë? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A kemi zbritur vertetë në Hënë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» All-llahun e gjeta në hënë
»  A kemi ne zemër?!
» Ne Kemi Histori !!
» Pse duhet te kemi frike !
» A kemi nevojë për plane rezervë.?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: