Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë

Shko poshtë 
4 posters
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë Empty
MesazhTitulli: Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë   Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë EmptyTue Apr 01, 2008 8:08 pm


Janullatos: Nuk jeni komb tipik musliman, ja pse qendroj ne Shqiperi


Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë Janullatos
Më kërkuan ortodoksët shqiptarë që të rri këtu". Kështu e nis rrëfimin kryepeshkopi Janullatos, në lidhje me debatin që ka nisur mes klerit Ortodoks për drejtimin e kishës nga një kryepeshkop jo shqiptar. Në një intervistë për radion "Dojçe Vele", kryepeshkopi Janullatos rrëfen si rrallë herë arsyet që e detyrojnë të rrijë këtu. Ndërkohë që shton se nuk mund të flasin për punët e kishës Ortodokse deputetët apo njerëz që janë myslimanë. Janullatos rrëfen edhe punën e tij gjatë këtyre viteve në kishën Ortodokse, duke hedhur poshtë dhe akuzat për greqizim të kishës shqiptare. Sipas tij, numri i priftërinjve grekë është shumë më i vogël në krahasim më ata shqiptarë.

Fortlumtuaria juaj gjatë gjithë kohës që ju keni qenë në krye të kishës shqiptare ka vazhduar të jetë e pranishme nga zëra kritikë pyetja se: Përse në krye të Kishës Shqiptare Autoqefale duhet jetë një grek? Kjo është shoqëruar me një drojë se kisha shqiptare do të humbas karakterin e saj autoqefal. Kritikët kanë përmendur kohët e fundit çështje të tilla si metropolitani i një rrethi jugor të Shqipërisë është sërish një grek, tani grekët po përpiqen të vënë njerëzit e tyre në krye të kishës dhe po e greqizojnë plotësisht kishën shqiptare. Cila është përgjigja juaj?

Kur erdha në Shqipëri, erdha në këtë vend si ambasador i patrikanës Igumenike për të parë se çfarë ka mbetur. Pastaj ishin shqiptarët ortodoksë ata që më kërkuan të qëndrojë në Shqipëri. Unë nuk qëndrova vetë. Kur erdhi koha që të kthehesha në Greqi, sepse tashmë isha profesor i rregullt i universitetit të Athinës, dhe isha edhe metropolitan, kisha një punë të tërë për të bërë dhe do të kandidoja për Akademinë e Athinës. Atëherë shqiptarët më thanë: "Do të ikni tani, kur ju i dini hallet dhe vështirësitë tona"?!. Kështu që u ndodha përpara një dileme. Nuk ishte diçka që e zgjodha vetë. Dhe përgjigja ime ishte, e para, nëse ju vërtet e doni këtë? Dhe unë pyeta vetëm ortodoksët, nuk pyeta myslimanët dhe ateistët nëse juve u pëlqen kjo.

Dhe nëse Patrikana Igumenike e pranon vërtet këtë dhe nëse qeveria e pranon vërtet këtë. Atëherë këto janë tri predispozita që do të më drejtojnë mua për vendimin tim. Pastaj, një përfaqësi zyrtare e kishës së Shqipërisë shkoi te patrikana dhe i kërkoi që i dërguari i patrikanës të qëndrojë tek ne dhe të na organizojë. Ky ishte fillimi. Nuk ishte një situatë ku njeriu shkon të marrë pushtet. Dhe kur ti nis këtëdhe nuk gjen gjë, nuk është një pozitë pushteti, është një pozitë shërbimi dhe sakrifice. Kjo është një gjë që ata nuk e kuptojnë. Ti nuk vjen në Athinë ku ke të gjitha mundësitë financiare e kështu me radhë, e të jesh i pushtetshëm, i fuqishëm. Ti vjen në Shqipëri për të ndërtuar nga asgjëja. Asgjëja, ose ajo që unë përshkrova më parë. Dhe kjo është arsyeja se përse ortodoksët e Shqipërisë kur ne kishim këtë plan për Kushtetutën në vitin 1994, e cila përmbante një paragraf për kryepeshkopin ortodoks, ishin shqiptarët që mblodhën mijëra, nuk më kujtohet numri i saktë, që mblodhën shumë "jo", për të kërkuar që ne nuk duhet të votojmë për këtë Kushtetutë. Kriza shumë herë nuk vjen nga komuniteti ortodoks. Kur ju flisni për autoqefalinë, meqenëse kjo është një fjalë greke, le të shohim se çfarë do të thotë ajo. Fjala është autosefalos edhe prej atyre që nuk janë ortodoks ne nuk mund ta pranojmë se deputetët, që janë mysliman ose ateistë, t'i tregojnë rrugën ose t'i japin këshilla kishës ortodokse. Kisha ortodokse e Shqipërisë ka shumë njerëz patriotë, shumë të rëndësishëm dhe shumë seriozë. Ata kanë mundësi të vendosin.

Dhe kjo kritikë që thatë ju vjen nga disa zëra tipikë për zërat radikalë, që shikojnë rreziqe dhe shikojnë armiq. Cila është saktësisht kritika? Kam lexuar disa artikuj, jo shumë kohë më parë në ta thuhej, nuk dëshiroj të përdor emra, por në ta thuhej, se ka kaq shumë priftërinj grekë. Sa priftërinj grekë ka tani në Shqipëri? Tre. Janë shumë këta tre! Pyet sa ka në kishën Romano Katolike? Sa murgj dhe sa murgesha ka atje? Sa shumë mijëra janë nga Komuniteti mysliman? Ka një tendencë për të thënë gënjeshtra. Gënjeshtra të kulluara. Të pyes sërish, sa priftërinjtë janë këtu? Dhe kur flasim për kishën, kisha nuk është vetëm Kryepeshkopi. Kisha janë peshkopët, priftërinjtë, 136 priftërinj shqiptarë që erdhën prej asgjësë. Kryepeshkopi i edukoi ata, u përpoq t'i mbështesë ata apo familjet e tyre gjatë kohës së shkollimit, dhe tani ai është një ndihmues për t'u ofruar atyre një jetë me dinjitet, dhe për këtë çështje e gjithë kisha ortodokse, ne jemi një e vetme. Atëherë ku është saktësisht problemi. Kështu që unë nuk i kuptoj frikërat. Natyrisht le të jemi pak më të saktë dhe më provokativë. Natyrisht që ka njerëz që shohin në mënyrën e vjetër me dyshim që kryepeshkopi është një i huaj. Unë asnjë herë nuk i kam bërë bisht të them. Është e qartë se unë nuk kam lindur në Shqipëri. Nganjëherë me humor unë them se nuk është faji im se ku kam lindur. Ishte ndoshta faji i prindërve të mi dhe prindërit e mi, siç mund ta dini, vijnë nga Preveza.

Megjithatë ku qëndron ekzaktësisht problemi? Unë nuk jam në Shqipëri për të ngritur një koloni. Të gjithë njerëzit që kanë qenë këtu e dinë se në kohë kritike unë e kam ngritur i vetëm zërin tim kundër shumë prej atyre gabimeve që ata dëgjonin këtu. Njerëzit që i dinë punët nga brenda, e kuptojnë shumë qartë se nuk ka kontribut më të rëndësishëm se i kishës ortodokse dhe i këtij kryepeshkopi. Unë jam i vetëm, vizioni im është saktësisht të shoh brezin e ri të marrë udhëheqjen. Kjo është saktësisht perspektiva. Më thuaj sa njerëz nga Shqipëria janë graduar kryepeshkopë në kishën Romane Katolike apo te protestantët? A mund t'i gjesh? Mua nuk më pëlqen të flas për këtë. Unë kam një dëshirë dhe respekt të thellë për vëllezërit dhe motrat e mia atje. Por e përmend këtë për të vendosur vetëm kontakte. Nuk kemi diçka specifike. Ka njerëz që nuk mund t'i kuptojnë motivet se përse ndodhet këtu kryepeshkopi. E vetmja mundësi që disa po përpiqen të thonë tani është, në mënyrë që të kuptosh kryepeshkopin Anastasios ju duhet të kuptoni qëndrimin e Nënë Terezës. Nënë Tereza e la Ballkanin dhe shkoi në Indi. Ajo ishte një person i besimit dhe i dashurisë. Kryepeshkopi la vendin e tij dhe mundësitë e bukura që kish në Greqi dhe në të gjithë botën dhe erdhi në Shqipëri për të ndarë me ne vështirësitë, dhimbjen, problemet. Natyrisht, por njerëz që nuk besojnë te Zoti dhe njerëz që nuk besojnë te dashuria, është e pamundur të kuptojnë. Ata përpiqen të bëjnë analizën e gjithë kësaj me analizën e teorisë marksiste.

Mendoni se mund ta gjejmë shpjegimin në histori me projektimin nga kritikët të një të kaluare historike në situatën aktuale?

Ka gjithashtu një shpjegim tjetër, që ata nuk janë shumë të lumtur me zhvillimin e Kishës Ortodokse dhe gjithë zhvillimin që ajo ka tani në jetën sociale. Shumë nga ata që menduan se kisha ortodokse ka vdekur dhe le të ecim në këtë drejtim, por kisha ortodokse është e gjallë. Ky është një kontribut i madh për Shqipërinë. Sepse tani në Shqipëri ju nuk keni të bëni me një komb tipik mysliman. Ne jemi një shoqëri multifetare dhe kjo madje e ndihmon Shqipërinë drejt Bashkimit Evropian. I gjithë ky zhvillim ka qenë shumë i rëndësishëm. Në fillim të viteve 1990 shumë njerëz, kuptohet, që menduan se për të pasur një identitet duhet të kemi një identitet të ndryshëm nga ai i fqinjëve tanë. Por ishte naive, Shqipëria nuk është në Arabinë Saudite apo në Afrikë, por është në Ballkan dhe Kisha Ortodokse është një urë me fqinjët. Nuk është kërcënim, por është bekim, kur ne shkojmë për shembull në Rumani dhe ata e shohin që gjuha shqipe flitet në Rumani, në Rusi nga peshkopi grek, i cili flet shqip, kremton atje me patriarkun dhe me njerëzit e tjerë. Çdo njeri që e di, dhe ortodoksët i dinë shumë mirë këto detaje.


Sa e fortë është nga pikëpamja islamike Shqipëria në të vërtetë?

Ne nuk kemi statistika. Ju e dini se statistikat e fundit zyrtare janë të Luftës II Botërore. Në këtë periudhë, nga burimet italiane jepen këto shifra, 68 për qind myslimanë syni dhe bektashinj, 22 për qind ortodoksë dhe 10-11 për qind roman katolik. Por këto shifra janë shumë relative. Është shumë interesante që në kujtimet e Stalinit ka një diskutim mes Stalinit dhe Enver Hoxhës, ku Stalini e pyeti Hoxhën se sa ortodoksë ndodhen në vendin tuaj, dhe përgjigja e tij ishte rreth 30 për qind. Ata nuk kanë qenë kaq të saktë në shifra, dhe sot ka njerëz që nuk janë kaq të saktë në shifra. Por është e qartë se pas periudhës së komunizmit jo çdo njeri u bë fetar. Ka shumë njerëz tani që thonë "faleminderit, ne nuk u përkasim komuniteteve fetare".

E kam fjalën për qëndrimin e tyre jo vetëm në shifra. Sa të fortë janë myslimanët shqiptarë në qëndrimin e tyre?

Besoj se për këtë duhet pyetur Komuniteti Mysliman. Por ajo që dua të them se gjatë gjithë këtyre viteve, ju folët për kontributin tim që nga fillimi në një kohë shumë kritike, unë insistova për vëllazërinë mes udhëheqësve të ndryshëm fetarë. Gjatë periudhës që kemi pasur gjithë këto shqetësime në Bosnjë- Hercegovinë, në Shqipëria përjetonte marrëdhënie ekselente nëpërmjet feve. Që prej fillimit ne nisëm të kemi jo vetëm tolerancë. Tolerancë tingëllon disi arrogante. Ç'domethënë arrogancë të tolerosh të tjerët, pse duhet të tolerosh. Nuk duhet të flas unë për tolerancë, ne folëm për bashkëpunim vëllazërim. Dhe ky është me të vërtetë një kontribut i madh për shoqërinë shqiptare dhe natyrisht shumë njerëz thonë se ky është i vetmi vend në Ballkan që kemi këto marrëdhënie.


Marrë nga Radio "Dojçe Vele"

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë Empty
MesazhTitulli: Re: Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë   Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë EmptyTue Apr 01, 2008 8:30 pm

Së pari kur ky qen plak përmend komunitetin musliman të shqiptarve duhet ta laj mirë gojën me sapun, se shqiptari asnjëhere nuk ka bërë dallime sikurse mundohet të përul shqiptarët gjoja se bëjnë dallime fetare.

E dyta le të zgjidh ky problemet e shqiptarve Çam musliman që i shpërngulën me dhunë nga çamëria duke shkaktuar gjenocid mbi popullin autokton dhe marr të gjitha pronat e tyre, postjerash nëse është kaq një prift i mirë përse nuk interesohet për të drejtat e çamëve atje që të kenë gjuhë, shkollim , flamur etj etj....

E treta nga biseda Enver Hoxha me stalinin Enver Hoxha i ka thënë stalinit se janë 30 % të Krishter e jo Ortodoks.

Ja edhe këtë foto se si prezentohen Shqipëria mbrenda vendit dhe jasht vendit kur ka ndonjë teatër kulturor apo muzikë folklorike apo flitet për arttin ....


Turp

Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë Velaj_kujtim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë Empty
MesazhTitulli: Re: Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë   Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë EmptyWed Apr 02, 2008 1:23 am

Mire ke bere Sofra qe e hape kete teme dhe na solle kto helme nga goja e keti qeni plak, qe i paska zene ne goje muslimanet shqiptar, por ky qeni plak nga Athina duhet te kuptoje se te ne nuk ka aq rendesi feja kur eshte ne pyetje Kombi e Atdheu.

O Kolapetrit ti fort mire ke pas shkruar tek ai forumi ma heret se ky eshte nje homo plak hahahah.


Ky si ka filluar ne kete menyre te veproje nuk eshte fare fajtor, fajtorin e kemi mbrenda nesh qe e lejojne ne kete menyre ta prezentoje greki kulturen shqiptare neper Bote.

Prandaj edhe une po e perfundoje TURP per ata qe e kane lejuar futjen e homos.... ne panfleten e prezentimit apo reklames per ftese ne pjesmarrjen ne Univerzitetin e Wienes.

Eshte turp si po na udheheqin kta politikana sot TURP.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë Empty
MesazhTitulli: Re: Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë   Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë EmptyThu Apr 03, 2008 2:20 am

Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë Image_fmabspic_0_0-1141740765Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë JanullaPrania e Janullatos në krye të Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare dhunon parimin kushtetues shqiptar të ndarjes së fesë nga shteti, dhunon mundin e Fan Nolit dhe mundin e mësuesve e të patriotëve të cilë arritën ta ndajnë kishën shqiptare nga ajo greko-fanariote.Janullatosi sot punon në krye të Kishës Ortodokse Autoqefale në dobi të një shteti tjetër.


Edituar për herë të fundit nga Sofra në Thu Apr 03, 2008 11:48 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë Empty
MesazhTitulli: Re: Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë   Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë EmptyThu Apr 03, 2008 6:43 pm

Janullatosi është person i rrezikshëm për Shqipërinë. Duke e pasur parasysh raportet mes Shqipërisë dhe shtetit fqinjë grek në njërën anë dhe raportin e Kishës ortodokse greke ndaj shteti grek, ai si prift mbi kishen ortodokse shqiptare është i rrezikshëm për sigurinë kombtare.
Në Greqi kisha ortodokse nuk është e  ndarë nga shteti, por rrin "këmbëkryq" në mes te shteti, me kushtetutë. Po ashtu kombi grek nuk njeh fe tjetër, përveç asaj ortodokse. 
Duke i pasur parasysh këto fakte, ne lirisht mund të vijmë në përfundim se Janullatosi është funksionar i shtetit Grek, shtet ky qe mban te pushtuar tokat e pronat shqiptare dhe rrezikon sovranitetin territorial te Shqipërisë në afat te gjatë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë Empty
MesazhTitulli: Re: Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë   Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë EmptyThu Apr 03, 2008 8:19 pm

Xhavo te lumt shoku nuk kam ç'fare te shtoj me shume per kete plak hegjemonist.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë Empty
MesazhTitulli: Re: Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë   Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë EmptyMon Apr 14, 2008 4:22 am

Himara si skenar grek me ashkalinjtë, dhe «koqini grami» greke në Shqipëri

Saturday, 12 April 2008
Nga Kastriot Myftaraj - Në 10 prill, ditën që zëvendësministri i jashtëm grek Theodoros Kasimis erdhi në Tiranë, kryetari i opozitës greke Jorgos Papandreu u shpreh në parlamentin grek se ishte partia e tij PASOK, që gjatë kohës që ishte në pushtet vuri «koqini grami» (vijat e kuqe) të interesave nacionale greke, në marrëdhëniet me vendet fqinje.Pasok ishte në pushtet në vitet 1993-2004. Nga çfarë tha Papandreu kuptohet se qeveria e Pasok ka vënë «koqini grami» të interesave grek edhe në Shqipëri. Cilat janë «koqini grami» greke në Shqipëri? Sipas asaj që tha Papandreu, si «koqini grami» greke në Shqipëri duhen parë baza ushtarake greke e Bisht-Pallës, në veri të Durrësit, të cilën Greqia e mori në vitin 2003, një vit para zgjedhjeve në Greqi, me një ligj të parlamentit shqiptar, atëherë me mazhorancë të majtë. Me këtë, sipas shprehjes së Papandreut Greqia paska treguar se deri ku shkojnë interesat e saj në Shqipëri, dhe deri ku shkon për Greqinë kufiri i Vorio-Epirit. Si një tjetër «koqini grami» greke në Shqipëri, e vendosur gjatë kohës që PASOK ishte në pushtet, duhet parë edhe ngritja zyrtarisht e Janullatosit nga statusi i eksarkut (drejtuesit të përkohshëm të kishës), në atë të kryepeshkopit dhe kryetarit të Sinodit të Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, në vitin 1998. Derisa Greqia i konsideron ortodoksët e Shqipërisë si grekë, atëherë qenia e grekut Janullatos në krye të kishës ortodokse shqiptare, e simbolizon këtë gjë për grekët. Pra, edhe Janullatos është një «koqini grami» greke në Shqipëri. Të tjera «koqini grami» greke në Shqipëri janë privilegjet e bizneseve greke në ekonominë shqiptare, në të gjithë sektorët, deri edhe në çmontimin e municioneve, me Delijorgjin. Në kohën që Papandreu mburrej se qeveria e PAASOK kishte vënë «koqini grami» greke edhe në Shqipëri, në Himarë u zbatua një skenar i revoltës etnike greke ndaj shtetit shqiptar, gjoja për shkak të represionit që ushtron shteti shqiptar ndaj himariotëve grekë, dhe me këtë rast u bënë kërkesa për autonomi. Kuptohet lehtë se e gjithë kjo u sajua me rastin e vizitës së zëvendësministrit grek të punëve të jashtme Kasimis në Shqipëri, me ç’ rast ai vizitoi edhe Himarën. Pasi u inskenua një konflikt me policinë në Himarë, vizita e Kasimis u shndrrua në një manifestim nacionalist grek. Grekët janë vënë në një pozitë qesharake me këto skenarë që zbatojnë periodikisht në Himarë, si teatri japonez kabuki, se nuk ka ndodhur në botë që një vend të ankohet se i shtypet minoriteti i vet etnik në një vend fqinj(Shqipëria), ku vendi i parë ka një bazë ushtarake, si dhe ka privilegje në biznes, deri dhe atë që vendi tjetër (Shqipëria) pre vitesh nuk zbaton dot një projekt të financuar nga Banka Botërore për zgjerimin e portiti kryesor të vendit, atij të Durrësit, për shkak se atje janë depozitat e karburantit të kompanive të vendit tjetër (Greqisë), të vendosura në kundërshtim me të gjitha rregullat. Është qesharake që Greqia të pretendojë se shteti shqiptar u shkel të drejtat grekëve në Shqiëpri, kur një shtetas shqiptar me kombësi greke, Mihal Delijorgji, kishte të drejtëe t’ i vinte gratë dhe fëmijët shqiptarë të punonin në të zezë, për të çmontuar municion, për një pagë urie. Nuk ka ndodhur në botë një rast që një shtet t’ i shkelë të drejtat minoritetit që është pjesë e kombit të një vendi fqinj, dhe ky shtet që shkel të drejtat e minoritetit të tolerojë kompanitë e vendit fqinj të mbajnë për shumë vite monopolin e tregut të telefonisë mobile, duke mbajtur çmime disa herë më të larta se në vendin tjetër. Është qeshrake që Greqia të pretendojë që shteti shqiptar shkel të drejtat e grekëve dhe i keqtrajton ata, kur shteti shqiptar ka toleruar që Greqia të zbatojë një praktikë administrative koloniale, duke ngjitur në faqet e vizave të pasaportave të shtetasve shqiptarë, me kombësi greke, të ashtuquajturën «Adhio paramoni» (leje qëndrimi me afat dhjetëvjeçar), për të cilën shkruhet se u jepet shtetasve të huaj me origjinë greke (homogjenët) dhe funksionon edhe si një vizë me afat dhjetëvjeçar. Adhio paramoni vuloset dhe firmoset nga shefi i policisë greke të qytetit në Greqi ku lëshohet ajo, dhe kjo vulë dhe firmë vendoset në pasaportën shqiptare. Ky është një dhunim i të gjitha ligjeve ndërkombëtare, pasi në pasaportën e një vendi kanë të drejtë të vulosin dhe firmosin vetëm zyrat konsullore të vendit tjetër, kur venë vizën, si dhe zyrtarët doganorë për hyrje-daljet. Por nuk duhet që një zyrtar i policisë greke të bëjë veprime me pasaportën shqiptare, që e shndrrojnë atë praktikisht në një dokument të lëshuar nga policia greke. Këtë gjë mund ta bëjnë vetëm zyrtarët e një vendi okupator, në një vend të okupuar. Të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë kombësinë greke, si minoritarët, ashtu dhe ata që e kanë marrë pas vitit 1990, me deklarime fiktive, kanë marrë dhe vazhdojnë të marrin adhio paramoni, që u vendosen në pasaportat shqiptare. Himariotëve të revoltuar, të cilëve u foli Kasimis kanë në xhep pasaporta shqiptare me adhio paramoni, të firmosura dhe vulosura nga policia greke. Ata nuk mund të jenë të persekutuar nga shteti shqiptar që e ka toleruar këtë gjë. Me revoltën që inskenoi Greqia në Himarë, që u pasua nga një manifestim nacionalist grek, në prani të zyrtarëve grekë, duke përfshirë Greqia nuk bëri gjë tjetër veçse i tregoi botës se në Himarë banokan romë greqishtfolës, ose ashkalinj, siç quhen në Kosovë, romët e shqiptarizuar. Himariotët e mbledhur në shesh të ngjanin më tepër me romët dhe duket se ata janë pasardhës të punëtorëve koptë egjiptianë të anijeve greke që vozisnin për tregti Mesdheun lindor dhe që vendoseshin në Himarëve kur anijet e tyre ndalonin atje, për shkak se kishin konflikte në ishujt grekë të Jonit. Himariotët e vërtetë, të lavdishëm, ata që u rezistuan turqve, u shuan pothuajse krejt që në shekullin XVI nga turqit, ose u larguan për në Korfuz, apo në Itali, ku shërbenin si mercenarë të mbretit të Napolit. Nga këta mbetën pak dhe sot ata nuk janë grekofonë. Do të ishte qesharake të pretendohet që ata xhuxhë të zinj që ishin në shesh në mitingun e Kasimis në himarë, janë pasardhësit e atyre heronjve himariotë që luftuan me ushtritë turke në shekujt XV-XVI, dhe që përshkruhen si burra shtatlartë e trima. Ashkalinjtë që erdhën në Himarë nuk dinin mbiemrat e veta, nëse i kishin patur ndonjëherë, kështu që priftërinjtë grekë të çuar atje nga Patriarkana e Stambollit, që mbrohej nga sulltanët, u vunë atyre mbiemra sipas atyre të vendasve të ikur. Nga këta të fundit sot kanë mbetur shumë pak. Pasi Himara u popullua me egjiptianë ortodoksë, Turqia nuk e preku më, se ata nuk i sillnin kurrfarë problemi, dhe këta e morën këtë si triumf të tyre. Sot ashkalinjtë grekofonë janë bërë heronjtë e Helenizmit. Por vetëm ashkalinjtë mund të pretendojnë se ata keqtrajtohen nga shteti që ka lejuar «koqini grami» të shtetit tjetër. Sot në Himarë ka popullsi shqiptare dhe popullsi ashkalinjsh grekofonë. Greqia nuk mund ta marrë Himarën me anë të ashkalinjve grekofonë, se i bie që kështu të marrë dhe Bostonin, ose Hamburgun. Gjëja më e mirë që mund të bëjë Greqia është që t’ i marrë edhe ata ashkalinj që kanë mbetur në Himarë dhe të mbyllet kjo histori.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë Empty
MesazhTitulli: Re: Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë   Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë EmptyWed Jul 30, 2008 3:13 pm

Derisa Greqia i konsideron ortodoksët e Shqipërisë si grekë, atëherë qenia e grekut Janullatos në krye të kishës ortodokse shqiptare, e simbolizon këtë gjë për grekët. Pra, edhe Janullatos është një «koqini grami» greke në Shqipëri. Të tjera «koqini grami» greke në Shqipëri janë privilegjet e bizneseve greke në ekonominë shqiptare, në të gjithë sektorët, deri edhe në çmontimin e municioneve, me Delijorgjin. Në kohën që Papandreu mburrej se qeveria e PAASOK kishte vënë «koqini grami» greke edhe në Shqipëri, në Himarë u zbatua një skenar i revoltës etnike greke ndaj shtetit shqiptar, gjoja për shkak të represionit që ushtron shteti shqiptar ndaj himariotëve grekë, dhe me këtë rast u bënë kërkesa për autonomi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 42
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë Empty
MesazhTitulli: Re: Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë   Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë EmptyMon Nov 10, 2008 2:31 pm

Shqiptarët te gjithe e dine dhe jane te ndergjegjshem se patriarku grek Janullatos, nuk ia do të mirën as Kishës “Autoqefale” Ortodokse Shqiptare, e cila me pranine e tij gjate ketyre viteve e ka humbur autoqefaline e ngritur me mundim dhe me patriotizem nga i madhi Fan Noli, e as popullit Shqiptar. Eshte e pafalshme qe po vazhdon te qendroje ende ne krye te Kishes Ortodokse dhe qe po largon nga dyert e kesaj kishe, ortodokset shqiptare, te cilet nuk kane pse t'i luten Zotit ne gjuhen greke, sepse i kane te gjitha materialet ne gjuhen tone te bukur, te shkruara nga mjeshtri i fjales, i pashoq ne bote per talentin e tij, i perndrituri Fan Noli.

Ky uzurpator antishqiptar dhe kembengules, gjoja ne emer te Zotit, duhet të largohet sa më parë!!

Zgjedhja e largimit te tij nuk eshte ne dore te besimtareve ortodokse shqiptare, për vete faktin se Janullatos nuk është zgjedhur ne krye te kishes nga besimtaret, por nga politika Anti Shqiptare e politikaneve tanë, gjithashtu edhe per faktin se ortodokset shqiptare nuk jane ata qe e duan kete uzurpator, ortodokset shqiptare jane ata qe jane vrare, perndjekur dhe helmuar historiisht nga shovinistet greket, sic ka ndodhur me Pandeli Sotirin, drejtorin dhe themeluesin e pare te shkolles shqipe, Papa Kristo Negovanin, Petro Nini Luarasin, Dhaskal Todhrin e shume e shume te tjere.

Nuk është normale që në Greqi, Janullatosi të marrë pjesë në mbledhje të organizatave "vorio epiriote" dhe të quhet "mbrojtës i helenizmit grek në Shqipëri" nga eksponentet e ketyre organizatave kriminale !
Gjithashtu ajo që duhet diskutuar është fakti se si ka mundësi që organizata terroriste dhe kriminale si ato të "vorio epirit", flasin e shkruajnë mjaft mirë për Janullatosin e mjaft keq për shqiptarët !!

Eshte i vertete nje fakt se Janullatos vjen nga vendi që i ka marrë Shqipërisë Çamërinë, nga nje vend, që ka djegur jugun e Shqipërisë, nga nje vend që i ka shpallur luftë Shqipërisë që prej vitit 1940, nga nje vend qe persekuton here pas here me racizem te pashoq emigrantet tane, te cilet halli dhe nevoja i ka shtyre te punojne ne Greqi !!

Janullatos nuk ka vend ne Shqiperi, ne krye te Kishes Shqiptare Ortodokse, Ky eshte nje dhunim qe i behet asaj Kishe te nderuar dhe te pasuruar ne historine e saj nga te medhenjte e Historise Shqiptare, kujtimi i te cileve ndjehet i shkelur dhe i perbuzur nga prania e ketij greku uzurpator. Kjo prani duhet te marre fund nje ore e me pare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë Empty
MesazhTitulli: Re: Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë   Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Janullatos dhe politika e tij hegjemoniste ndaj Shqipërisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisë !
» Sali Berisha dhe Politika e tije ndaj Shqiperisë !
» Mediat dhe Politika
» Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?
» 20-vjet Janullatos, u hap sot Katedralja

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: