Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sėmundjet e gjirit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Sėmundjet e gjirit   Thu Mar 27, 2008 7:10 am
Pėr fillim, ēka janė gjinjtė, si zhvillohen dhe karakteristikat e tyre anatomike?

Gjinjtė janė gjėndrra qumshti, ēifte, tė vendosura nė muskujt e krahėrorit nė mes tė brinjės sė tretė dhe tė gjashtė. Deri nė moshėn 8-10 vjeēare zhvillimi i tyre ėshtė i njejtė si te djemt ashtu edhe te vajzat. Pas kėsaj kohe, pėr shkak tė veprimit tė hormoneve, tė cilat prodhohen nė vezore, te femrat vazhdojnė dhe zhvillohen ndėrsa te meshkujt pushojnė sė zhvilluari. Zhvillimi i tyre ėshtė nėn veprimin e hormoneve seksuale (estrogjeneve dhe progesteronit). Nė gjinj vazhdimisht kanė veprim hormonet seksuale pėr ēka edhe madhėsia, fryerja dhe konzistenca e tyre ndryshon gjatė fazave tė ciklit menstrual.
Madhėsia, forma dhe pozita e tyre varet nga raca, konstitucioni, veprimi hormonal dhe faktorėt trashėgues. Gjinjtė tepėr tė mėdhenj, hipertrofik (macromasthia) mund tė arrijnė peshė nga 5-10 kg e mė shumė. Mund tė jetė i rritur vetėm njėri gji, por zakonisht janė tė dyja. Te disa gra kjo ndodh pas dhėnies gji pėr njė periudhė tė gjatė dhe shumė lindjeve tė cilat qojnė nė lėshimin-ptozėn e tyre.

Ēfarė funksioni kanė gjinjtė a ka sėmundje tė gjinjve, nese po atėhere cilat janė sėmundjet mė tė shpeshta?

Gjinjtė, janė gjėndrra qumshti dhe ky ėshtė funksioni fiziologjik dhe kryesor i tyre. Mirėpo, pos ketij funksioni, ato paraqesin njė ndryshim anatomik qė e karakterizon bukurinė e femrės.
Si ēdo organ i organizmSėmundjet e gjirit it tė njeriut qė mund t'i nėnshtrohet proceseve patologjike, edhe gjinjtė e kanė kėtė mundėsi. Sėmundjet e gjinjve ndahen nė: sėmundje inflamatore (pezmatime) dhe procese tumoroze.

Ēka janė sėmundjet inflamatore ose pezmatimet dhe cilat janė shenjat e pezmatimit tė gjinjve?

Procesi i inflamacionit (pezmatimit) mund ta pėrfshijė tėrė indin e gjiut (mastitis) ose thelbin e gjiut (thelitis). Nė mbi 90% tė rasteve shkaktarėt e infeksionit vijnė nga jashtė, sidomos gjatė periudhės sė lehonisė (llahusnisė). Shkaktar mė tė shpeshtė janė: stafilokoket dhe streptokoket. Kėto pezmatime paraqiten nė fund tė javes sė parė tė lehonisė. Shkaktaret e infeksioneve futen nga jashtė nėpėrmes ragadeve (qarjeve) pėr shkak tė higjienės jo tė duhur tė gjinjve.
Shenj i parė ėshtė dhėmbja e lokalizuar nė gjirin tė cilin e ka kapluar inlamacioni dhe atė nė vendin ku ndodhet ky pezmatim. Mė vonė pos dhimbjeve, fillojnė tė paraqiten edhe shenjat tjera lokale tė inflamacionit si: skuqja e gjiut, tėrhjekje e lėkurės sė vendit tė inflamuar dhe ėnjtje. Nėse nuk fillohet mjekimi menjėhere, pezmatimi avanson dhe kalon nė proces qelbėzues ose apsces. Nga shenjat e pėrgjithshme lehona ka ethe-temperaturė tė lartė dhe gjėndje tė pėrgjithshme tė rėndė.

Ēka duhet tė bėjė lehona e cila ka pezmatim dhe a duhet t'i jipet fėmiut gji gjatė kėsaj gjendjeje?

Qė nė fillim duhet t'i paraqitet mjekut mė tė afėrt, i cili do t'i pėrshkruajė barėrat pėrkatėse. Derisa tė mos ėshtė paraqitur te mjeku, ajo mund tė pėrdorė fasha tė ftofta dhe ndonjė bar simptopatik (pėr temperaturė dhe dhimbje), pastaj mjeku i pėrshkruan terapinė pėrkatėse me antibiotikė. Nėse ka ardhur deri te formimi i qelbit (apsces) atėherė duhet tė bėhet njė prerje dhe tė largohet qelbi, por pėr kėtė vendos mjeku pėrkatės.
Jo, por laktacioni (moshumbja e qumshtit) mbahet duke e mjelur gjiun deri sa ai tė mjekohet e pastaj mund tė vazhdohet me dhėnien gji edhe me gjiun qė ka qenė i sėmurė.

Si tė parandalohen proceset pezmatuese?

Duhet t'i kushtohet rėndėsi higjienės sė gjinjve nė pėrgjithėsi dhe nė periudhėn e laktacionit (dhėnies gji) nė veēanti, tė mos futen mjete tė ndryshme nė gji ose para tė pastrohen duart para dhėnies gji fėmijės. Mundėsisht, thithat tė pastrohen para dhe pas dhėnies gji femijės. Nė rastet me ragade (ēarje) mirė ėshtė qė pas dhėnies gji thithat tė lyhen me njė yndyrė me antibiotikė psh. hidrokortizon. Nėse lehona ka shumė qumėsht dhe fėmiju nuk mund ta thithė gjithė sasinė atėhere duhet qė pjesa e mbetur tė mjelet dhe tė largohet.

Ēka ėshtė Mastopatia dhe me ēka manifestohet kjo sėmundje?

Kjo ėshtė njė sėmundje e gjinjve e cila ka shumė emra si: fibrosa cystica, masthopathia chronica, adenosis, fibroadenomatosis etj. Manifestohet me njė hiperplazion (rritje) tė gjinjėve, e cila mund tė pėrcillet me forminin ose jo tė cistave nė parenkimin e gjinjve. Nuk ėshtė sėmundje me zė tė keq (malinje). Kjo ėshtė sėmundje kronike dhe gati 50% e femrave vuajnė nga kjo patologji. Paraqitet te femrat e martuara dhe tė pamartuara prej fėmijrisė e deri nė pleqėri. Mė e shpesht ėshtė nga mosha 20 deri nė fillim tė viteve 60-ta tė jetės sė femrės.
Sėmundja manifestohet me dhėmbje dhe fryerje nė njėrėn ose nė tė dy gjinjtė. Ankesat janė tė lidhura me ciklin menstrual dhe zakonisht paraqiten disa ditė para menstruacioneve ose gjatė gjakderdhjeve menstruale. Nė disa raste edhe gjatė ovulacionit. Kur fillojnė menstruacionet, pengesat shpejt pushojnė e ndodh tė vazhdojnė deri tė kryhen menstruacionet. Gratė vet palpojnė (prekin) formacione-nyje tė forta sidomos nė 1/4 e jashtme tė gjinjve. Mendohet se shkaktohet nėn veprimin e estrogjeneve (hormone seksuale femrore).

Si mjekohet kjo sėmundje dhe a mund tė kalon nė sėmundje serioze me zė tė keq ose malinje siē i thoni ju nė mjekėsi?

Mjekim specifik nuk ka. Jipet terapi simptomatike. Mendohet se dhėnia e preparateve me progesteron (me yndyrė progestagel lyej e gjinjtė) ka veprim tė mirė. Kohet e fundit nga studimet qė janė bėrė ėshtė ardhur nė pėrfundim se disa lloje ushqimesh si pėrdorimi i tepėrt i kafesė, ēajit tė rusit ose indisė, ēokollates si dhe streset, lujanė rrol me rėndėsi nė paraqitjen gjegjėsisht mosparaqitjen e kėsaj sėmundje.
Duhet pasur kujdes nga se afėr 6% tė kėtyre grave me kėtė patologji mund tė kalojė nė sėmundje tė keqe ose karcinom si dhe kujdesi i kėsaj moshe (40-60 vj) nga se nė kėtė moshė paraqitet mė sė shpeshti karcinomi i gjinjve.

Ky ėshtė tumor?

Po, ky ėshtė tumor.

A janė tė shpeshtė tumorėt e gjinjve te femrat dhe a duhet tė mjekohen tumorėt benjinjė ose me zė tė mirė dhe si?

Njė femėr, ndėr 5 gra preket nga njė tumor i gjinjve, prej tė cilėve 2/3 e rasteve janė beninje (me zė tė mirė).
Duhet tė mjekohen patjetėr nėse diagnostifikohet ndonjė formė e tyre si formacionet cistike, ato duhet tė operohen nga se nė tė kundertėn mund tė kalojnė nė tumorė malinjė-me zė tė keq.

Po tumorėt ose malinjė a janė tė shpesht te femrat?

Nga tė gjitha sėmundjet malinje (ose me zė tė keq) te femrat, sė bashku me karcinomin e qafės sė mitrės karcinomi i gjinjve ėshtė ndėr mė tė shpeshtit. Statistikat ndryshojnė nga vendi nė vend, kėshtu nė Japoni vdekshmėria nga karcinomi i gjirit ėshtė 4 nė 100.000, nė SHBA 26. Nė Evropė vdekshmėri mė tė lartė ka Britania e Madhe, Danimarka 32-40 nė 100.000 gra.
Gjatė jetės 2-3% tė grave sėmuren nga karcinomi i gjirit. Nga tė gjitha sėmundjet malinje 20-25% tė tyre i takon karcinomes sė gjirit, ndėrsa nga numri i vdekjeve nga sėmundjet malinje deri nė 20% tė grave vdesin nga karcinomi i gjirit.
Sipas tė dhėnave mė tė reja afėr 6% e popullatės sė femrave, janė tė pėrfshira nga kjo sėmundje si dhe me njė tendencė rritjeje edhe nė 1% brėnda vitit. Mirėpo kjo sėmundje sot fal mundėsive diagnostikuese, disciplines dhe edukatės shėndetėsore tė vet grave mund te zbulohet shume heret

Nė cilėn moshė mund tė sėmuret femra nga karcinomi i gjirit si dhe a mund tė sėmuren edhe meshkujt nga kjo sėmundje?

Nga karcinomi i gjirit femra mund tė sėmuret nga rinia e hershme e deri nė fund tė jetės sė saj. Mosha mė e shpeshtė kur sėmuren femrat ėshtė nga mosha 40 deri nė moshėn 75 vjeēare
Sėmurėn edhe mashkujt, por sėmundja te burrat ėshtė mjaft e rrallė. Mardhėniet e paraqitjes sė karcinomit tė gjirit tė burrat dhe grat ėshtė 99:1 nė favor tė grave.

A dihet shkaktari i paraqitjes sė kėsaj sėmundje vdekjeprurėse dhe cilėt janė faktorėt tė cilėt e ndihmojnė paraqitjen e kėsaj sėmundjeje?

Etilogjia (shkaku) e sėmundjes nuk dihet. Mirėpo ka mjaft studime qė flasin pėr disa faktorė tė cilet e favorizojnė si dhe disa tė tjerė tė cilėt e mbrojnė femrėn nga paraqitja e kėsaj sėmundje tė rrezikshme.
Faktorė kyqė janė hormonet seksuale tė vezoreve sidomos estrogjenet. Kėshtu femrat tė cilat nuk kanė lindur ose kanė pak lindje janė tė favorizuara nė paraqitjen e kėsaj sėmundjeje. Sėmundja mė e shpeshtė ėshtė te ato gra tė cilat menopauza (menstruacioni i fundit) ėshtė e vonshme dhe gratė, tė cilat kanė gjakderdhje tė rregullta menstruale deri pas moshes 55 vjeēare, sėmuren nga karcinomi i gjirit 2 herė mė shpesh se te ato, tė cilat menstruacionet u pushojnė para moshes 45 vjeēe.
Mėnyra e ushqyeshmėrisė, sidomos ushqimi i pasur me yndyrėra, dhe gratė me peshė tė shtuar (majme) sėmuren mė shpesh nga karcinomi i gjirit se femrat e dobėta. Edhe femrat, tė cilat ngelin shtatzėnė pėr herė tė parė pas moshes 30 vjeēare, mė shumė mund tė paraqitet kjo sėmundje se te ato qė fare nuk kanė lindur dhe ky rrezik vjen duke u rritur sa mė nė moshė tė shtyrė tė jetė shtatzėnia a parė. Disa studime flasin se edhe abortet e shpeshta rrisin rrezikun e paraqitjes sė kėsaj sėmundjeje.

Po duhani a ka ndikim nė paraqitjen e karcinomit tė gjirit?

Njė kohė tė gjatė janė duke u bėrė studime nė kėtė drejtim. Te kafshėt ėshtė vėrtetuar se materjet kimike tė cilat i pėrmban duhani me siguri shkaktojnė karcinomin e gjirit. Kohėt e fundit nė Amerikė ėshtė shpallė njė studim pėr karcinomin e gjirit dhe duhanin. Nga ky studim ėshtė ardhur nė pėrfundim se gratė, tė cilat pinė duhan aftėsia mbrojtėse e njė gjeni, i cili ka ndikim nė paraqitjen e karcinomit tė gjirit, ulet. Ky gjen, te popujt evropjan, haset nė mbi 50%. Janė tė rrezikuara sidomos, ato femra qė fillojnė tė pinė duhan heret, si dhe ato, tė cilat pinė mė shumė se njė pako brėnda 24 orėve.

A ka faktorė, tė cilėt e mbrojnė gruan nga paraqitja e karcinomit tė gjirit, cilet janė?

Rrezik mė tė vogėl tė paraqitjes sė karcinomes sė gjirit kanė ato femėra tė cilave u janė larguar (kastruar) vezoret para moshes 40 vjeēare. Rrezik mė tė vogėl nga paraqitja e karcinomės sė gjirit te femrat janė edhe menstruacionet e rralla pėr shkak tė shtatzėnive, dhėnies gji njė kohė tė gjatė si dhe te ato femra, tė cilat ngelin pa menstruacione heret. Edhe shtatzėnitė e shpeshta e zvogėlojnė rrezikun nga paraqitja e karcinomit tė gjirit te femrat. Ka edhe disa tė dhėna se shtatzėnia para moshes 25 vjeēe e zvogėlon mundėsinė e paraqitjes sė karcinomit tė gjirit. Gratė, tė cilat kanė lindur para moshes 18 vjeēare kanė vetem 1/3 e rrezikut pėr tu sėmurė nga kjo sėmundje, nė krahasim me gratė, tė cilat pėr herė tė parė kanė lindur pas moshės 35 vjeēare.

A ėshtė karcinomit i gjirit sėmundje ngjitėse apo trashėguese?

Jo, dhe nuk ka frigė se kjo sumundje mund t'i ngjitet pėrsonave, tė cilėt e rrethojnė ose kujdesen pėr tė sėmurėn.
Nuk mund tė thuhet me siguri se a ėshtė sėmundja trashėguese apo jo. Mirėpo, ka tė dhėna se sėmundja ėshtė paraqitur te disa gjenerata tė gruas sė sėmurė si gjyshja, nėna, e bija, motra. Incidenca e paraqitjes sė karcinomit tė gjirit ėshtė 2-3 herė mė e shpeshtė te gratė tė cilat nė familje (gjyshja, nėna, motra) kanė pasur tė sėmurė me karcinom tė gjirit, nė krahasim me ato gra, tė cilat nė anamnezėn familjare nuk kanė pasur tė sėmurė me kėtė sėmundje.

Cila pjesė e gjirit ėshtė mė e rrezikuar nga paraqitja e kėsaj sėmundje?

Nėse gjirin e ndajmė nė katėr pjese atėherė nė 1/4 e jshtme tė sipėrme nė afėr 48 tė rasteve paraqitet mė shpesh karcinomi i gjirit, pastaj vjen 1/4 e sipėrme e brėndshme me 15%, 1/4 e poshmte e jashtme me 11% dhe mė pak karcinomi i gjirit lokalizohet nė 1/4 e poshtme tė brendshme 6%. Pėr rreth thithit-areoles nė 17% dhe multifolikular-nė shumė vėnde 3%.

Cilat janė shenjat e paraqitjes sė karcinomit tė gjirit?

Faza e fillimit tė paraqitjes sė karcinomit tė gjirit nuk ka ndonjė shenjė karakteristikė. Shpesh ndodh qė gruaja vet tė zbulojė, prek disa ndryshime nė gjinjė nė formė tė formacioneve tė forta nyjesh. Kėto zbulohen zakonisht gjatė larjes sė trupit. Mirėpo janė bėrė studime edhe te popujt mė tė ngritur nė kuptim tė edukatės shėndetėsore, dhe se nga koha e prekjes sė kėtyre ndryshimeve e deri te paraqitja te mjeku sė paku kalon 7-12 muaj. Sigurisht te populli ynė kjo ėshtė edhe mė e vonuar pėr shkak tė edukimit shėndetėsor tė pamjaftaur. Nė fillim kėto nyje, tė cilat preken janė tė veēuara dhe tė lira por me kalimin e kohės kėto bashkohen me indin pėr rreth dhe mė nuk janė tė lira. Nė disa raste hasen ndryshime nė thitha (ato futen brenda) ose paraqitet skuqje apo trashje e lėkures sė gjirit. Nė disa raste paraqitet rrjedhje e lėngut tė pėrzier me gjak nga gjiri.

A pėrhapet sėmundja edhe nė organe tjera?

Po. Nė fillim procesi i karcinomit tė gjirit pėrhapet nė tėrė gjirin nė drejtim tė krahėrorit dhe lėkurės ashtu qė lėkura e gjirit merr njė dukje si lėvorja e portokallit. Sėmundja mund tė pėrhapet edhe me anė tė gjakut nė organe tjera si: vezore deri nė 30% tė rasteve, unaza tė boshtit kurrizor, mushkėri, mėlqi, tru etj.

Si caktohet diagnoza e karcinomit tė gjirit?

Pėr diagnozė tė karcinomit tė gjirit duhet tė merret anamneza mirė, ajo familjare dhe pėrsonale, tė vėshtrohen gjinjėt, preken-palpohen. Nga analizat duhet tė bėhėt: kontrolli me ultrazė-ultratingull sidomos te femrat e reja, mamografia-kontrolli me rentgen dhe analiza citologjike aspiratit tė marrur me gjilpėrė.

Kur duhet tė bėhen kontrollet me ultrazė-ultratingull dhe me rentgen ose mamografi?

Mė sė miri ėshtė qė kontrollii me ultrazė-ultratingull ose me rentgen-mamografi duhet tė bėhet nė fazėn e parė tė ciklit menstrual, pra menjėherė pas menstruacioneve gjegjėsishtė nga dita e 4 deri nė ditėn e 10 tė ciklit menstrual.

A ka mjekim?

Po, ekziston mjekimi, i cili kryhet nė institucione tė specializuara. Rezultatet varen nga koha e zbulimit. NESE ZBULOHET ME KOHE ATĖHERE KOHĖZGJATJA E JETĖS MUND TĖ ARRIHET DERI NE 20 VJET. Mjekimi kryhet me rrugė operative dhe pastaj vazhdohet me rrezatim. Mjekimi pesėvjeēar ėshtė nė 80-90% tė rasteve tė zbuluara heret, ku gjėndrrat limfatike regjionale nuk janė prekur.

(Marre nga web faqja e Shoqates se Kosoves per Aplikimin e Ultratingullit ne Mjekesi. I intervistuari eshte Dr. Selami Sylejmani)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sėmundjet e gjirit   Thu Mar 27, 2008 7:11 am

Karcinomi i gjirit
A ka mjekim pėr karcinomin e gjirit?
Ekziston mjekimi, dhe ky mjekim kryhet nė institucione tė specializuara. Rezultatet varen nga koha e zbulimit. NESE KARCINOMI I GJIRIT ZBULOHET ME KOHE ATĖHERE KOHĖZGJATJA E JETĖS MUND TĖ ARRIHET DERI NE 20 VJET. Mjekimi kryhet me rrugė operative dhe pastaj vazhdohet me rrezatim. Ndėrsa mjekimi pesėvjeēar ose kohėzgjatja e jetės ėshtė nė 80-90% tė rasteve tė zbuluara heret, ku gjėndrrat limfatike regjionale nuk janė prekur.

Cilat femra ose cilat gra bėjnė pjesė nė grupin e tė rrezikuarave pėr paraqitjen e karcinomit tė gjirit ?
Nė kėtė grup bėjnė pjesė:
gratė – femrat mė tė vjetra se 50 vjet
gratė – femrat qė kan nė familje ndonjė tė sėmurė me sėmundje tė karcinomit tė gjirit si: nėna, motra, e bija, gjyshja
gratė – femrat e operuara nga karcinomi i gjirit ose i ndonjė organi tjetėr
gratė – femrat qė nuk kanė lindur
ato tė cilat lindjen e parė e kanė pasur pas moshės 30 vjeqare
gratė tė cilat nuk i kanė dhėnė gji fėmijėve
gratė – femrat tė cilat menarkėn (menstruacionin e parė) e kanė fituar heret
gratė – femrat tė cilat menopauzėn (menstruacionin e fundit) e kan pasur vonė
gratė – femrat tė cilat kanė pasur ndonjė sėmundje tė gjirit qofshin edhe ato benjinje qofshin edhe ato sėmundjeve fibrokistike.
ushqimi i pasur me yndyrėra, dhe gratė me peshė tė shtuar (majme)
disa studime flasin se edhe abortet e shpeshta rrisin rrezikun e paraqitjes sė kėsaj sėmundjeje.
Nė sa femra mundet tė zbulohet karcinomi i gjirit te grupi i femrave tė rrezikuara dhe nė sa femra tė grupit jo tė rrezikuar zbulohet karcinomi gjirit, nėse keni tė dhėna?
Nėse merren 1000 gra tė gupit tė rrezikuar dhe bėhen kontrolla ose vizita tė rregullta, nė kėtė grup mundet tė zbulohen 24 karcinome tė gjirit, ndėrsa nė 1000 gra tė grupit jo tė rrezikuar, zbulohen 7-8 karcinome tė gjirit.

Nėse karcinomi zbulohet gjatė shtatzėnisė ēka duhet bėrė?
Edhe pse paraqitja e karcinomit tė gjirit gjatė shtatzėnisė ėshtė i rrallė, nė rast se diagnostikohet atėhere shtatzėnia duhet tė ndėrpritet dhe fillohet mjekimi i specializuar.

Ēka duhet bėrė te rastet kur gjiu gjakderdh?
Gjakderdhja nga gjiri rrallė ėshtė shenjė funksionale ose fiziologjike, gjakderdhja nga gjiri ėshtė mė shpesh si shenjė i pezmatimeve, mastopative proliferimeve e nė disa raste edhe shenjė i karcinomit tė gjirit. Nė 50% tė grave tė cilat kan gjakderdhje mund tė zbulohet karcinomi i gjirit. Pėr kėtė gjė duhet tė lypset kontrolli i mjekut ku duhet tė vihet diagnoza pėrfundimtere.

A mundet femra tė bėjė vetėkontroll tė gjinjve?
Po, mundet, dhe duhet tė kryej njė veprim tė tillė. Kėtė punė femra duhet ta kryejė ashtu qė fillimisht zhvishet deri nė bel nė pozitė tė shtrirė ose qėndron nė kėmbė e mė sė miri para pasqyres.

Vetkontrolli fillohet me:

veprimin e parė - femra sė pari qėndron para pasqyres me duar tė lėshuara pėr rreth trupit-vitheve dhe shiqon ndryshimet nė madhėsi, formė, simetri ose ndonjė veēori qė mund tė vėshtrojė,
veprimi i dytė - i qon duar lartė mbi kokė dhe tani poashtu i vėshtron tė njėjtat ndryshime,
veprimi i tretė - femra e shtrirė me njė jastėk tė vogėl nėn shpatullėn e majtė. Shuplaka e majtė ngritet dhe qitet pas kokės. Me gishta tė shtrirė tė dorės sė djathtė kontrollohet gjiri i majtė sė pari gjysma e gjirit tė majtė. Nė fillim 1/4 e brendshme e sipėrme e pastaj 1/4 brendshme e poshtme,
veprimi i katėrt - tani gruaja e lėshon dorėn e majtė pėrreth trupit dhe e vazhdon kontrollin e gjysmės sė jashtme tė gjiut. Nė fillim 1/4 e sipėrme tė jashtme e pastaj 1/4 e poshtme tė jashtme.
veprimi i pestė - nė fund e kontrollon edhe regjionin e nėnsqetullės. Pasi e kryen kontrollin e gjiut tė majtė tani tė njejtat veprime i kryen me gjirin e anės sė djathtė. Vendosja e jastėkut nėn shpatull ndihmon qė indi i gjiut tė jet i tėrhequr nė tėrė gjirin njėlloj gjė e cila mundėson kontrollin mė tė lehtė dhe mė tė mirė tė gjirit. Tė gjitha ndryshimet qė i hase femra gjatė vetkontrollit duhet tė janė si njė vėrejtje se ajo duhet tė kėrkojė kėshilla dhe ndihmėn e mjekut.

Cili ėshtė mesazhi juaj pėr femrat?
Duhet tė zbatohet programi i vizitave tė rregullta qė i duhet ēdo femre pėr t’a diagnostikuar me kohė karcinomin e gjirit, program ose qėndrim ky edhe i shumicės sė vendeve nė mbarė botėn.

Pasi se njė nga tetė gra e sipas disa informatave mė tė reja edhe njė nė 6 gra sėmuret nga karcinomi i gjirit si dhe dy nga kėto para moshės 50 vjeēare, atėhere dua tė sjellė pėrvojėn dhe kėshillat gjegjėsisht qėndrimet si mesazh, tė cilat i kanė paraqitur shumica e shoqatave tė vendeve tė ndryshme tė botės pėr luftė kundėr karciomit tė gjirit.

Tė pėrgjithshme:

sė paku njė vizitė klinke ose ultrasonografike tė gjinjėve brenda vitit
fotografimin e gjirit me rendgen-mamografinė pėr herė tė parė nė moshėn 40 vj.
ndėrsa vetėkontrolli i gjijve ēdo muaj
Kėto shoqata tė cilat kanė lindė nga shtete me tradita universitare shekullore, nė mėnyrė tė detajuar paraqesin kalendarin e vizitave tė detyruara tė gjinjėve dhe me ketė kalendar bėhet nje program, dhe gratė me kete program ndahen:

sė pari gratė tė cilat nuk kan nė farefisni tė sėmurė me sėmundje tė gjirit,
pastaj ato me tė dhėna anamnestike se kan ndonjė tė afėrm me sėmundje tė keqe tė gjirit pra me karcinom tė gjirit dhe
grupi i tretė ato gra tė cilat kan ose janė duke e mjekuar karcinomin e gjirit.
Duke filluar nga kjo ndarje propozohet edhe kalendari i vizitave.

Si duket ky kalendar?

A) Pėr gratė tė cilat nė afėrsi ose farefisni nuk kan ndonjė tė sėmurė me karcinomė tė gjirit

Pėr gratė e moshės 20 - 35 vjeēare (gjegjėsisht kėtu bajnė pjesė edhe shtatzėnat dhe ato tė cilat u japin gjinjė fėmijėve) u propozohet:

Njė vizitė klnike dhe njė vizitė me ultratingull ose ultrazė sė paku ēdo 2 - 3 vjet
Vetkontroll njė herė nė muaj
Nė raste tė dyshimta mund tė bėhet edhe punksioni (shpimi me gjylpėr) i udhėhequr nėn kontrollė tė ultratingullit dhe marja e materialit pėr analizė mikroskopike.

Pėr gratė e moshės 35 - 40 vjeēare:

Njė vizitė klinike dhe vizitė me ultratingull ose ultrazė sė paku njė herė nė vit
Sė paku njė vizitė me rentgen (mamografi) e ashtuquajtur mamografi bazike
Vetkontrolli i gjinjeve njė herė nė muaj

Nė raste tė dyshimta mund tė bėhet edhe punksioni (shpimi me gjylpėr) i udhėhequr nėn kontrollė tė ultratingullit dhe marja e materialit pėr analizė mikroskopike.

Pėr gratė e moshės mbi 40 vjeēare:

Njė vizitė klinike dhe vizitė ultrasonografike-ultratingull sė paku njė herė nė vitė
Mamografia ēdo dy vjet
Vetkontrolli i gjinjeve ēdo muaj
Nė raste tė dyshimta mund tė bėhet edhe punksioni (shpimi me gjylpėr) i udhėhequr nėn kontrollė tė ultratingullit dhe marja e materialit pėr analizė mikroskopike.

Po pėr gratė qė kan ndonjė tė afėrm me karcinom tė gjirit si duhet tė bėhėn kontrollat?
B) Gratė tė cilat kan ndonjė tė afėrm-farefisni karcinom tė gjirit ju propozohet:

Vizitė klinike dhe ultrasonografike-me ultratingull sė paku dy herė nė vit
Mamografia e parė nė moshėn 35 vjeēare, e pastaj vazhdohet me njė mamografi brėnda njė viti
Vetkontrolli i gjinjeve njė herė nė muaj
Nė raste tė dyshimta mund tė bėhet edhe punksioni (shpimi me gjylpėr) i udhėhequr nėn kontrollė tė ultratingullit dhe marja e materialit pėr analizė mikroskopike.

C) Gratė tė cilat janė duke e mjekuar karcinomin e gjirit ju propozohet:

Vizitė klinike dhe vizitė me ultratingull-ultrazė dy herė brenda njė viti
Mamografi-vizitė me rentgen njė herė brenda vitit dhe
Vetkontrolli i gjinjeve ēdo muaj


P.S. burimi i njejte si ne postimin e meparshem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sėmundjet e gjirit   Thu Mar 27, 2008 7:11 am

Kanceri i gjirit, pse shkaktohet
Vaji i ullirit dhe 5 orė ushtrime nė javė, luftojnė sėmundjen


Kanceri i gjirit, pse shkaktohetEnde nuk njihet shkaku themelor i formimit tė kancerit malinj. Ka nga ata qė mendojnė se ai vjen si rrjedhojė e disa kushteve tė trashėguara tė sėmundjes ose nga disa kushte tė jashtme, si virus ose e pėrdorimit tė gjatė tė duhanit. Nė tė vėrtetė, kanceri malinj nuk ėshtė i trashėgueshėm. Fakti qė tė afėrmit tanė mund tė kenė vuajtur, nuk do tė thotė se ne jemi tė destinuar qė tė kalojmė tė njėjtėn sėmundje; as edhe ekspozimi pėr njė kohė tė gjatė ndaj “helmit” tė duhanit mund tė dėnojė me kėtė sėmundje.
Sidoqoftė, asnjė substancė kancerogjene e veēuar nuk mund tė jetė shkaku direkt i kancerit; mundėsisht, provokon forma malinje vetėm nėse shkakton ndryshime kimike nė brendėsi tė analizave tė trupit, por disa herė as ky nuk ėshtė shkaku i formimit tė kancereve. Deri mė sot, shkencėtarėt kanė identifikuar rreth 24 substanca kimike, qė nė kushte tė veēanta, mund tė provokojnė kancerin nė trupin e njeriut. Kjo listė shtohet gjithnjė me vazhdimin e kėrkimeve qė bėhen dhe ajo pėrmbledh edhe mbeturinat industriale, tymin e makinave, helmeve tė ndryshme bujqėsore dhe disa prej materialeve tė ndėrtimit. Nė kėtė listė bėjnė pjesė edhe rrezet diellore, sidomos rrezet X dhe ato atomike. I njėjti opinion ėshtė edhe pėr viruset, edhe pse shumė kėrkues, tani pėr tani, refuzojnė tė pranojnė se ato janė njė ndėr shkaqet e formimit tė kancerit tek njeriu.
Vaji i ullirit
Dieta mesdhetare ku pėrdoret shumė vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjirit, kjo pėr shkak tė acidit oleik qė gjendet nė vajin e ullirit. Testet laboratorike mbi qelizat kanceroze tė gjirit, treguan se ky acid e bėnte mė tė efektshėm medikamentin qė pėrdoret kundėr kancerit dhe rriste prodhimin e proteinave qė lufton tumoret. Kėshtu gratė qė ushqehen me vaj ulliri duket se janė tė mbrojtura nga ky lloj kanceri. Ndėrkaq shkencėtarėt thonė se kanė zhvilluar njė ilaē tė ri tė efektshėm pėr trajtimin e kancerit tė gjirit. Por ata thonė se ilaēi i ri, i cili quhet Arimidex, ėshtė mė i efektshėm nėse kanceri i gjirit shfaqet nė periudhėn pas menopauzės dhe si i tillė nuk mund tė zėvendėsojė ilaēin e deritanishėm, Tamoxifen, ilaē qė jepet pėr gratė qė vuajnė nga kanceri i gjirit. Gjatė 30 vjetėve tė fundit, Tamaxifeni ka qenė mjekimi standard pėr gratė nė periudhėn e pas menopauzės. Arimidexi zakonisht njihet si anastrozole, njė nga ilaēet e reja qė parandalon prodhimin e estrogjenit. Estrogjeni nxit zhvillimin e rreth tre tė katėrtave tė tumoreve qė ndodhin nė periudhėn pas menopauzės tek gratė. Po ashtu studimet e fundit tregojnė se ushtrimet fizike mund tė pakėsojnė rrezikun e kancerit tė gjirit. Por studiuesit kėrkojnė tė dinė nė se ushtrime tė tilla mund tė ndihmojnė edhe ato gra qė janė tė prekura tashmė me kancerin e gjirit. Dhe pikėrisht pėr kėtė arsye u bė njė studim, dhe autorėt zbuluan se ushtrimet fizike mund tė ndihmojė, dhe se rezultatet pozitive u vunė re qė nė fazėn e parė tė fillimit tė veprimtarive apo ushtrime fizike.
Ecja
Gratė me kancer nė gji qė ecin 3 deri nė 5 orė nė javė kanė 50 pėr qind mė pak tė ngjarė tė vdesin nga kanceri i gjirit krahasuar me gratė jo aktive qė kanė kancer nė gji. Njė studim me 3 mijė paciente me kancer nė gji, i ēoi mjekėt nė pėrfundimin se lėvizjet fizike tė ēfarėdo mase ulin rrezikun e vdekjes nga kanceri i gjirit. Por kjo nuk do tė thotė se pacientet me kancer nė gji duhet tė vrapojnė nė maratona pėr tė marrė frytet e punės.

Keshillat

1-Pini ēdo ditė nga njė lugė vaj ulliri
2-Tė gjitha gjellėt dhe sallatat bėjini me vaj ulliri
3-Ecni ēdo ditė nga 30 minuta
4-Bėni ushtime fizike deri nė 5 orė nė javė
5-Shkoni tek mjeku njė herė nė tre muaj (edhe pse nuk jeni prekur nga sėmundja)
6-Tamafixen, ėshtė medikamenti qė duhet tė pėrdorni nė rast se prekeni nga kanceri malinj
7-Kimioterapia dhe fizioterapia, janė dy mėnyra mė tė mira pėr tė kuruar sėmundjen

Kanceri

5 ore ne jave ushtrime fizike, largojnė kancerin
Mjekėt panė se gratė qė bėjnė aktivitete fizike 3 deri nė 5 orė nė javė pėrfitojnė mė shumė. Kjo pasi stėrvitja ndihmon nė uljen e prodhimit tė hormoneve nė trup. Hormonet e larta mund tė bėjnė rritjen e qelizave kanceroze tė gjirit.

Hormonet, shkaku i zhvillimit te kancerit
Nė disa prej formave malinje, sidomos ata qė prekin gjirin, hormonet mund tė jenė ndėr faktorėt e rastėsishėm. Tipa tė tjerė tė kancerit, duke pėrfshirė kėtu ato tė gojės (dhe tė buzės) ndodh qė tė zhvillohen pas njė periudhe tė gjatė irritimi kronik qė shkaktohet nga proteza jo tė pėrshtatshme (ose nga vesi pėr tė mbajtur cigaren e ndezur midis buzėve dhe jo midis gishtėrinjve).

Kimioterapia, per kurimin e kancerit
Mėnyrat mė tė pėrdorshme pėr kurimin e kancerit janė kirurgjia, rrezatimi dhe kimioterapia. Kohėt e fundit ėshtė bėrė njė hap pėrpara nė kirurgji falė rrezeve lazer, qė duke mundur tė pėrdoren direkt nė mėnyrė shumė tė saktė, parandalojnė infektimin e qelizave tė shėndosha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sėmundjet e gjirit   Thu Mar 27, 2008 7:12 am

Kanceri i gjirit po prek moshat e reja
Studim i kryer nga mjekėt e shėrbimit tė onkologjisė nė qendrėn spitalore universitare


Vendin e parė tė tumoreve malinje e zė seksi femėr
400 raste tė reja tė sėmundjes sė kancerit tė gjirit shėnohen nė vit, sipas statistikave mė tė fundit tė Qendrės Spitalore “Nėnė Tereza”, nė Tiranė

1992 - 1996
Maksimalisht u shėnuan 225 raste tė reja nė vit ose 14 raste tė reja pėr 100 mijė banorė, sipas tė dhėnave tė shėrbimit onkologjik

1996-2001
Shifra maksimale ishte 305 raste ose 18 pėr 100 mijė banorė, poduke iu referuar tė njėjtave shifra tė dala nga shėrbimi onkologjik.Nėn 35 vjeē ėshtė mosha qė po preket mė shumė nga kanceri i gjirit nė vendit tonė, njė sėmundje e shpeshtė tek gratė, duke zėnė vendin e parė tė tumoreve malinje

Nė pacientet e prekura nga kanceri i gjirit vihet re njė gradė e lartė e emalinjitetit dhe risku i lartė i metastazimit, si pasojė e mungesė sė diagnostikimit nė kohė.Kanceri i gjirit nė vendin tonė ėshtė sėmundja mė e shpeshtė tek gratė, duke zėnė vendin e parė tė tumoreve malinje qė prekin seksin femėr. Vitet e fundit kjo patologji po haset nė mosha tė reja, mė pak se 35 vjeē. Ky ėshtė konkluzioni i njė studimi njėvjeēar tė realizuar nga mjekėt e Shėrbimit tė Onkologjisė nė Qendrėn Spitalore Universitare "Nėnė Tereza" nė Tiranė.
Sipas autorėve tė kėtij studimi, nė pacientet e prekur nga kanceri i gjirit vihet re njė gradė e lartė e malinjitetit dhe risku i lartė i metastazimit, si pasojė e mungesė sė diagnostifikimit nė kohė. Studimi i mjekėve onkologė thekson rėndėsinė e depistimit nė kohė, me qėllim trajtimin me sukses tė sėmundjes sė kancerit.

Bordi
Nė kuadėr tė parandalimit tė sėmundjes sė kancerit tė gjirit, Bordi i Luftės kundėr Kancerit nė Ministrinė e Shėndetėsisė po harton politikat pėr tė gjitha tumoret, ku janė parė me prioritet investimet e dikasterit pėr tė pėrmirėsuar trajtimin e tė sėmurėve me medikamente dhe terapinė e rrezeve.

Ndėrsa Grupi i Punės pėr Kontrollin e Kancerit nė vendin tonė konsideron si domosdoshmėri nevojėn e njė strategjie pėr parandalimin dhe trajtimin e sėmundjes sė kancerit. Sipas kėtij grupi, ekzistenca e njė plani afatgjatė pėr kontrollin e sėmundjes, strukturimin e njė programi pėr mbrojtjen e tė rinjve, kufizimin e duhan pirjes, alkoolit dhe edukimin pėr njė jetė tė sigurt seksuale, janė elementėt pėr njė luftė tė suksesshme kundėr kancerit.

Grupi i Punės pėr Kontrollin e Kancerit, tė angazhuarit nė kėtė mision, janė nė pritje tė rekomandimeve dhe sugjerimeve tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė pėr dokumentin strategjik pėr kontrollin e sėmundjes, tashmė tė bėrė gati.

Rekomandimi
Bordi i Tumoreve rekomandon se duhet bėrė njė lėvizje nė kontrollin e kancerit, ndaj tė cilit shėrbimi ynė shėndetėsor ėshtė ende larg. Ky bord e konsideron njė sfidė dhe sukses arritjen e INTERREG pėr tė pėrfituar rreth 2.5 milionė euro pėr parandalimin e kancerit tė qafės sė mitrės dhe tė gjirit te gratė.

Statistikat e QSUT-sė tregojnė se nė vit shėnohen rreth 400 raste tė reja tė sėmundjes sė kancerit tė gjirit. Gjatė viteve 1992- 96, maksimalisht u shėnuan 225 raste tė reja nė vit ose 14 raste tė reja pėr 100 mijė banorė, ndėrsa nė vitet 1996-2001, shifra maksimale ishte 305 raste ose 18 pėr 100 mijė banorė.

Kanceri i gjirit ėshtė njė problem mbarėbotėror, njė nga problemet mė tė mprehta tė mjekėsisė, ku shifrat janė alarmante nė Evropė dhe tė tilla janė edhe pėr vendin tonė. Statistikat evropiane flasin pėr njė shėrim nė masėn 80- 90 pėr qind tė rasteve me kancer tė gjirit, nėse diagnostikimi realizohet nė kohė.

Ushtrimet
Studimet e fundit tregojnė se ushtrimet fizike mund tė pakėsojnė rrezikun e kancerit tė gjirit. Por studiuesit kėrkojnė tė dinė nėse ushtrime tė tilla mund tė ndihmojnė edhe ato gra qė janė tė prekura tashmė me kancerin e gjirit. Autorėt e studimit zbuluan se ushtrimet fizike mund tė ndihmojnė dhe se rezultatet pozitive u vunė re qė nė fazėn e parė tė fillimit tė veprimtarive apo ushtrimeve fizike.

Koha Jone
eshte botuar para nje viti shpresoj ti hije ne ndihme dikujt, shendet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sėmundjet e gjirit   Thu Mar 27, 2008 7:12 am

Mjekimi i kancerit tė gjirit
Ekziston mjekimi, dhe ky mjekim kryhet nė institucione tė specializuara. Rezultatet varen nga koha e zbulimit. NĖSE KANCERI I GJIRIT ZBULOHET ME KOHĖ ATĖHERE KOHĖZGJATJA E JETĖS MUND TĖ ARRIHET DERI NĖ 20 VJET. Mjekimi kryhet me rrugė operative dhe pastaj vazhdohet me rrezatim. Ndėrsa mjekimi pesėvjeēar ose kohėzgjatja e jetės ėshtė nė 80-90% tė rasteve tė zbuluara heret, ku gjėndrrat limfatike regjionale nuk janė prekur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sėmundjet e gjirit   Thu Mar 27, 2008 7:13 am

Vaji i ullirit lufton kancerin e gjirit
Shkencėtarėt nė Shtetet e Bashkuara mund tė kenė zbuluar se dieta mesdhetare ku pėrdoret shumė vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjirit.
Studiuesit qė i botuan rezultatet e punės sė tyre nė revistėn Analet e Onkologjisė thonė se acidi oleik qė gjendet nė vajin e ullirit mund tė ndihmojė nė kurimin e sėmundjes

Studimet e mėparshme kanė treguar se pėr gratė qė jetojnė nė vendet ku pėrdoret njė dietė e pasur nė proteina, rreziku nga kanceri i gjirit ėshtė pesė herė mė i lartė se nė ato vende ku kultura e tė ushqyerit ėshtė pėr njė dietė me mė pak kalori.

Megjithatė gratė qė ushqehen me vaj ulliri duket se janė tė mbrojtura nga ky lloj kanceri.

Studiuesit nė Spanjė dhe nė SHBA gjetėn se njė prej pėrbėrėsve tė vajit tė ullirit ul me gjysmėn e tyre nivelin e substancave qė shkaktojnė kancerin e gjirit.

Testet laboratorike mbi qelizat kanceroze tė gjirit treguan se acidi oleik e bėnte mė tė efektshėm medikamentin qė pėrdoret kundėr kancerit dhe rriste prodhimin e proteinave qė lufton tumoret.

Tani shkencėtarėt do tė shohin nėse teoria e tyre provohet gjatė eksperimenteve me kaviet.

BBC
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sėmundjet e gjirit   Thu Mar 27, 2008 7:14 am

Antibiotikėt dhe kanceri i gjirit; Cila ėshtė dializa mė e efektėshme?
Astrit Lulushi

Shkencėtarėt thonė se pėrdorimi i antibiotikėve nga gratė mund tė bėhet shkak pėr zhvillimin e kancerit nė gji. Po megjithatė, shkencėtarėt theksojnė se antibiotikėt vazhdojnė tė jenė ilaēet mė tė efektėshme kundėr infeksioneve.

Sipas njė studimi tė, botuar nė revistėn Jama, Revista e Shoqatės sė Mjekėve Amerikanė, shkencėtarėt kanė zbuluar njė lidhje tė mundėshme midis antibiotikėve dhe kancerit tė gjirit. Studimi u krye nga mjekėt Christine Velicer dhe John Pitter sė bashku me kolegėt e tyre nga universiteti i Washingtoni. Ata studiuan tė dhėnat mjekėsore tė mbi 10 mijė grave, duke filluar nga viti 1993 deri mė 2001.
Nga studimi doli se gratė qė pėrdornin antibiotike pėr njė kohė tė gjatė ishin nė rrezik mė tė madh pėr t’u prekur nga kanceri i gjirit. Por edhe gratė qė pėrdornin rrallė antibiotike, ndodheshin nė njė shkallė tė lartė rreziku pėr t’u prekur nga kjo sėmundje Mjekja Velicer thotė se sa mė shumė qė njė grua kishte pėrdorur antibiotike aq mė tė mėdha ishin gjasat qė ajo tė prekej nga kanceri i gjirit.

Megjithatė duhet theksuar se studimi nuk arrin nė pėrfundimin se antibiotikėt e shtojnė rrezikun e zhvillimit tė kancerit tė gjirit. Megjithatė mjekėt thonė se studimi nuk do tė thotė qė tė ndėrpritet pėrdorimi i antibiotikėve. Mjekėt janė tė njė mendimi se antibiotikėt vazhdojnė tė luajnė njė rol tepėr tė dobishėm nė mjekėsi dhe se ato pėrbėjnė njė mjet mjaft tė efektshėm pėr trajtimin e infeksioneve.

Dializa

Ēdo vit qindra mijėra vetė qė vuajnė nga veshkat u duhet t’i nėnshtrohen dializės, e cila ėshtė dy llojėshe; dializė peritonale, kur gjaku pastrohet brenda trupit tė pacientit me anė tė njė tubi ose kateteri, qė vendoset nga kirurgu nė fund tė barkut. Dhe forma e dytė ėshtė hemodializė, kur njė veshkė artificiale pėrdoret pėr tė larguar kimikatet dhe lėngjet e tepėrta nga gjaku i pacientit. Pėr tė kaluar ose qarkulluar gjakun e pacientit nė veshkėn artificiale mjekėt ndėrhyjnė kirurgjikisht nė venat e pacientit, nė krah ose nė kėmbė. Por cila nga kėto dy dializa ėshtė mė e efektėshme?

Tė dhėnat tregojnė se hemodializa ėshtė mė e pėrhapur sesa dializa peritonale, por jo mė e efektėshme. Shkencėtarėt shprehin habinė pėrse hemodializa, njė metodė metodė e komplikuar dhe e kushtueshme qė kryehet nė klinikė pėr personat me sėmundje kronike tė veshkave ėshtė mė e pėrhapur se sa dializa peritonale qė ėshtė mė e thjeshtė dhe qė pacienti mund ta kryejė vetė nė shtėpi.

Ky fakt del nga njė studim ku tregohet se 8 pėrqind e pacientėve qė i nėnshtrohen dializės peritonale thonė se gėzojnė njė kujdes shumė mė tė mirė mjekėsor sesa 92 pėrqind e tė sėmurėve qė trajtohen me hemodializė.

Tyrone Gibson dhe Florine Walker nga Uashingtoni kalojnė 3 ditė nė javė nė qėndrėn e dializės nė klinikė. Teknikėt shpenzojnė 4 orė pėr tė siguruar pastrimin e gjakut nėpėrmjet hemodializės, lloji mė i pėrhapur mes dy dializave. 8 pėrqind e pacientėve nė Shtetete Bashkuara trajtohen me dializė peritonale dhe 92 pėrqind me hemodializė.

Doktor Neal Powe pyeti pacientėt pėr tė pėrcaktuar nivelin e kujdesit shėndetsor, dhe tė dhėnat rreth dy llojeve tė dializave. Mbi 600 pacientė nė mbarė vendin iu pėrgjigjen pyetjeve me shkrim dhe njė zėri thanė se dializa peritonale ėshtė mė e mirė. Rezultatet janė befasuese, thotė doktor Powe, sepse pacientėt qė trajtohen me kėtė lloj dialize thonė se dializa peritonale ėshtė mė e mirė, dhe njėkohėsisht numri i pacientėve qė trajtohen me kėtė lloj dialize ėshtė tepėr i vogėl.

Megjithėse janė dy metoda tė ndryshme, kėto dializa janė tė efektėshme nė pastrimin e gjakut tė pacientėve me sėmundje kronike tė veshkave. Por pacientėt qė trajtohen me hemodializė, shkojnė nė klinikė 3 herė nė javė pėr rreth 4 orė nė ditė, ndėrkohė qė pacientėt me dializė peritonale trajtojnė vetveten nė shtėpi, zakonisht gjatė natės ndėrsa flenė. Studimi lė tė kuptohet se pacientėt duhet tė njihen me tė gjitha alternativat e trajtimit tė sėmundjes kronike tė veshkave.

Doktor Powe thotė se pacientėt duhet tė kenė mė shumė informacione rreth mundėsive tė mjekimit, tė mirat apo pasojat e tij. Shkencėtarėt thonė se tani pėr tani, mjekėt ndoshta u rekomandojnė pacientėve hemodializėn sepse kjo ėshtė njė metodė e cila njihet mė mirė prej tyre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sėmundjet e gjirit   Thu Mar 27, 2008 7:14 am

Terapia me hormone dhe kanceri i gjirit
63 Vjeēarja Valeri Markoni ėshtė njė nga pjesmarrėset nė studim. Prej vitesh ajo iu nėnshtrua terapisė me estrogjen dhe progjestin, por kohėt e fundit mjekėt e kėshilluan t’a ndėrpriste atė. Tashmė shkencėtarėt kanė mė shumė tė dhėna qė tregojnė se estrogjeni e kombinuar me progjestin mund tė shkatojnė kancerin e gjirit. Doktor Rowan Klebovski dhe kolegėt e tij nga 13 qėndra mjekėsore amerikane analizuan tė dhėnat e mamogramėve tė 16 mijė grave pjesmarrėse nė studimin 5 vjeēar. Mjekėt vunė re se tek gratė qė merrnin terapinė me estrogjen dhe prostegjin kanceri i gjirit u rrit 24 pėrqind dhe se kanceri arriti tė diagnostikohej nė njė fazė tė avancuar. Doktor Klebovski thotė se terapia e kombinuar me kėto dy ilaēe rrit densitetin e gjirit dhe si rrjedhim zbulimi i tumoreve tė vegjėl bėhet mė i vėshtirė. Deri tani mamogramėt e Valeri Markonit nuk tregojnė shenja kanceri nė gji. Por tani pas rezultateve tė studimit, asaj dhe grave tė tjera u duhet tė kenė parasysh edhe rrezikun qė mund tė sjellė terapia e kombinuar.

VOA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sėmundjet e gjirit   Thu Mar 27, 2008 7:14 am

Tek burrat kanceri i gjirit eshte me i rralle.Por ne rastet kur ndodh eshte me i rrezikshem se tek femrat.Zakonisht ndodh gjate moshes 60-70 vjecare.
Faktore risku mund te jene ekspozimi ndaj rrrezeve radioaktive,thistori familjare me ca gjiri apo niveli i larte i estrogjenit ne gjak.

Simptoma mund te jene prekja e ndonje mase ose gjendre ne gjoks,ndryshimi i ngjyres se gjirit ose kokrres se gjirit (nipple).etj.
eshte shume here me i shpeshte tek zezaket se tek te bardhet.
Trajtimi i kancerit te gjirit tek meshkujt eshte zakonisht heqja e plote e gjirit (mastectomy).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sėmundjet e gjirit   Thu Mar 27, 2008 7:15 am

Aspirina dhe kanceri i gjirit
Rreth nje ne tete gra amerikane preken nga kanceri i gjirit
Barry Newhouse

Shkencetaret thone se sipas nje studimi te ri, grate qe marrin rregullisht aspirine mund ta pakesojne rrezikun per t'u prekur nga kanceri ne gji. Korrepondenti i Zerit te Amerikes Barry Newhouse na informon lidhur me kete zbulim te ri.

Shkencetaret thone se sipas nje studimi me pjesemarrjen e rreth 3 mije grave nga New Yorku, rezultoi se ato gra qe merrnin aspirine ishin me pak te rrezikuara per te patur kancer ne gji se sa ato qe nuk merrnin aspirine.

Doktor Alfred Neugut eshte profesor i mjekesise ne Universitetin Columbia te New Yorkut dhe nje prej autoreve te studimit.

”Marrja e nje aspirine ne dite mendohet se pakeson rrezikun e kancerit te gjirit me rreth 25 per qind dhe se nje tip i vecante te kanceri te gjirit qe kushtezohet nga hormoni i estrogjenit.”

Doktor Neugut thote se aspirina duket se zhduk prodhimin e hormonit te estrogjenit ne gji. Estrogjeni eshte pjeserisht faktori qe shkakton 70 per qind te kancerit te gjirit.

Rreth nje ne tete gra amerikane preken nga kanceri i gjirit

Mjeket thone se nga perfundimet e studimit, nuk del se grate duhet te fillojne te marrin rregullisht aspirine, per arsye se nevojiten me teper kerkime lidhur me efektet anesore te aspirines. Por grate qe aktualisht marrin aspirine per semundje te tjera, mund te pakesojne edhe mundesine per te patur kancer ne gji.

Studjuesi Andrew Dannerberg thote se ky studim eshte i rendesishem edhe se ai shenon nje moment te rendesishem persa i perket parandalimit te kancerit te gjirit.

"Ne kardiologji, per shembull, tashme dihet se perdorimi i aspirines, qe eshte nje substance e cila lufton hipertensionin, ka efekte mbrojtese nga semundja e arterieve. Onkologjia eshte ndoshta 15-20 vjet prapa ne kete fushe. Por, mund te them se studimi ne fjale perben nje moment te rendesishem, per arsye se tregon qe mund te merren masa per parandalimin e kancerit, ne vend qe thjesht te qendrosh pasiv dhe te prekesh nga kjo semundje, thote studiuesi Dannenberg."

Rezultatet e studimit u botuan ne numrin e fundit te Revistes Mjekesore, botim i Shoqates Amerikane te Mjeksise.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sėmundjet e gjirit   Thu Mar 27, 2008 7:15 am

Esse

Kanceri i gjirit dhe gruaja shqiptare!
Nė reflektim tė muajit Tetor, muaj i ndėrgjegjesimit ndaj kancerit tė gjirit.

Ėshtė nė kulturėn shqiptare qė tė mos paramendojmė dhe tė mos ruhemi pėr jetėn. Nė njė farė mėnyre lejojmė frikėn “e ndonjė gjėje tė keqe” tė na udhėheqė me njė shpresė tė rremė dhe tė evitojmė vizitat nė doktori pėr vite me rradhė. Nuk janė tė paktė shqiptarėt qė nuk bėjnė kontroll vjetor nė mjeku, dhe aq mė pak tė rralla janė gratė qė nuk bėjnė kontroll vjetor nė gjinekologu, apo vetė-kontroll mujor tė gjirit.
Muaji Tetor festohet nė mbarė botėn si “Muaji i ndėrgjegjėsimit ndaj kancerit tė gjirit!”. Unė nuk jam mjeke, por jam bijė, jam nėnė, jam motėr dhe mbi tė gjitha jam grua. Kur isha nė moshė 20-vjeēare, humba nėnėn qė nuk ishte veēse 43-vjeē. Njė grua me dėshirė dhe entuziazėm tė pa parė pėr jetėn. Optimizmi dhe gėzimi ishin kujtimet qė la nė mendjet dhe nė zemrat e tė gjithė atyre qė e njohėn pėr kohė tė gjatė dhe atyre qė e njohėn vetėm pėr disa caste, ndėrsa tek unė ajo la njė mall tė thellė, njė boshėsi dhe pėrdėllim tė pafjalė. Unė tani jam nėnė dhe shoh fėmijėt tek rriten. Nuk ka ditė qė tė mos mendoj pėr nėnėn time, pėr ninullat qė nuk kėndoi, pėr perkėdheljet qė nuk dhuroi, pėr vjershat shqip qė nuk mėsoi, pėr shqetėsimet e mia qė nuk dėgjoi… pėr fjalėt e para tė vogėlushėve qė humbi, hapat e parė qė hodhėn, qeshjet dhe qarjet dhe mbi tė gjitha shprehjen jetėdhėnėse tė gojėve tė tyre: “Tė dua nėna!”
Gjithė kjo humbje nė kancerin e gjirit. Humbja e njė nėne, humbja e njė gruaje.
A mund tė evitohej humbja e nėnės sime? A mund tė evitohet humbja e kaq e kaq grave shqiptare ndaj kėsaj sėmundjeje qė tė parėn gjė qė kėrkon ėshtė kontrolli?
Tė paktėn kėtu nė Amerikė, nėse kanceri i gjirit kapet nė fazat fillestare ai mund tė kurohet plotėsisht Brenda 5-6 javėve tė para me rrezatim, ku ēdo seancė ėshtė 60 sekonda.
Asnjė grua nuk ėshtė imune ndaj kėtij kanceri, por tė gjitha kanė mundėsinė ta dallojnė herėt dhe tė bėjnė njė luftė qė do u jape jo vetėm beteja tė fituara, por dhe njė luftė ku ato janė heroinat dhe shpėtimtaret.
Ē’dua unė t’u them motrave dhe nėnave tė mia? Veē dashurisė dhe pėrkushtimit dua t’u jap kėtė thirrje: kontrolloni veten dhe bėni vizita vjetore te gjinekologu. Shoqata Amerikane e Kancerit kėshillon qė kėto vizita tė fillojnė qė nė moshėn 20-vjeēare, dhe takimet profesionale me mjekun tė bėhen ēdo tre vjet, dhe ēdo vit pas moshės 40-vjeē. Nėse nuk e keni zakon, bėjeni. Askush nuk mund t’i pėrshtatet jetės dhe kėrkesave tė saj ashtu si i pėrshtaten grate shqiptare, por le t’i pėrshtatemi jetės dhe jo kancerit. Bėjeni tė domosdoshme, ashtu si keni domosdoshmėri ajrin, tė bėni njė mamogramė nė vit dhe pėr ēdo dyshim sado tė vogėl tė drejtoheni tek mjeku dhe jo tek mitologjitė e plakave.
Ruajeni jetėn pėr gėzimet qė vogėlushėt mezi presin t’ju dhurojnė dhe mos lejoni qė kanceri tė pėrdorė frikėn e njė analize pėr t’ju marrė gėzimet,…jetėn!
Gjithashtu u kėrkoj burrave, baballarėve, vėllezėrve t’i nxisin gratė nė jetėn e tyre tė kontrollohen. Nuk e di sa prej tyre mund ta imagjinojnė jetėn pa nėnė, pa motėr, pa tė dashurėn e zemrės, pa ato qė u pėrkushtohen atyre me gjithė mish e shpirt.
Le tė jetė ky muaj jehonė e vitit dhe tė na ndjekė ēdo ēast me perkėdhelje jete dhe me thirrje kujdesi. Kanceri i gjirit nuk ėshtė vetėm problem i grave, por i tė gjithėve qė kanė provuar dashurinė e tyre nė jetė.

Tetor, 2007 - Pėrgatiti Aida Bode
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sėmundjet e gjirit   Thu Mar 27, 2008 7:16 am

Nga kanceri i gjirit dhe i mitrės, vdesin rreth 600 ferma nė vit
Komuniteti Evropian, nė kuadėr tė programit INTERREG, financon projektin 7 milionė pėr diagnostifikimin e kancerit tė gjirit dhe mitrės
Nė bazė tė njė studimi njėvjeēar, tė realizuar nga mjekėt e Shėrbimit tė Onkologjisė nė QSUT, vihet re se vitet e fundit kjo patologji po haset tek fermat 35-vjeēe

Vdekshmėria e madhe e fermave nga kanceri i gjirit dhe kanceri i qafės sė mitrės nė vend, ėshtė nė shifra tė larta. Kėshtu, sipas tė dhėnave tė Qendrės Spitalore Universitare tė Tiranės "Nėnė Tereza", nė vit, vdesin rreth 400 ferma nga kanceri i gjirit dhe 200 ferma nga ai i qafės sė mitrės. Tė dhėnat alarmante qė dalin nga QSUT-ja kanė nxitur fushatėn sensibilizuese qė do tė nisė nė muajin shtator, nė kuadėr tė projektit tė zbatimit tė fazės operative tė programit INTERREG III, Shqipėri-Itali. Kjo nismė e financuar me njė vlerė prej 7 milionė euro nga Komuniteti Evropian, pėrmes Agjencisė Rajonale Sanitare tė Pulias (Itali) do tė shėrbejė pėr diagnostifikimin nė kohė, si dhe trajtimin me sukses tė kancerit tė gjirit dhe tė mitrės.

Shifrat alarmante

Regjistri Kombėtar pranė Qendrės Spitalore Universitare nė Tiranė, tregon njė rritje tė pėrditshme tė rasteve tė kancerit dhe kėto ritme flasin pėr njė dyfishim tė rasteve nė tre dekadat e ardhshme. Aktualisht, nė Evropė, 1 nė ēdo 12 gra shfaq tumor tė gjirit. Sipas onkologėve shqiptarė, pavarėsisht se tė dhėnat tona janė mė tė mira, vihet re njė tendencė rritjeje e rasteve, qė me kalimin e kohės do tė jetė e krahasueshme me statistikat evropiane. Tė dhėnat e Qendrės Spitalore Universitare "Nėnė Tereza" nė Tiranė, tregojnė se humbin jetėn nga kanceri i gjirit rreth 400 femra nė vit, ndėrsa nga kanceri i qafės sė mitrės, rreth 200 femra nė vit. Nga tė dhėnat e shėrbimit Onkologjik, disa forma tė kancerit si ai i gjirit, nė tre dekadat e fundit janė trefishuar. Vendin e parė e zė kanceri i mushkėrisė dhe i lėkurės, pėr meshkujt, ndėrsa pėr femrat e zė kanceri i gjirit dhe i lėkurės. Nga 9 lloje tė kancereve qė hasen nė Shqipėri, shtatė prej tyre janė tė mundshme pėr t'u parandaluar, duke shmangur shkaktarėt parėsorė tė riskut. Nga tė dhėnat e OBSH-sė, mėsohet se nė tė gjithė botėn ekzistojnė 10 milionė raste tė reja nė vit me kancer, nga tė cilėt 7 milionė do tė vdesin nga kjo sėmundje. Mė shumė se 70 pėr qind e vdekjeve nga kanceri ndodhin nė vendet me tė ardhura tė ulėta dhe tė mesme, ku burimet e mundshme pėr zbulimin e hershėm, diagnostikimin, trajtimin dhe kujdesin paliativ janė tė kufizuara ose nuk ekzistojnė. Pėr kėtė, OBSH-ja ka nisur dhe zhvilluar njė strategji pėr kontrollin e kancerit, duke promovuar udhėzimet pėr ngritjen e Programeve Kombėtare tė Kontrollit tė Kancerit.

Preken femrat e reja

Nga studimi i mjekėve nė Shėrbimin e Onkologjisė, nė Qendrėn Spitalore Universitare "Nėnė Tereza" nė Tiranė, kanceri i gjirit nė Shqipėri ėshtė sėmundja mė e shpeshtė tek gratė, duke zėnė vendin e parė tė tumoreve malinje qė prekin seksin femėr. Vitet e fundit kjo patologji po haset nė mosha tė reja, mė pak se 35-vjeē. Ky ėshtė konkluzioni i njė studimi njėvjeēar tė realizuar nga mjekėt e Shėrbimit tė Onkologjisė nė Qendrėn Spitalore Universitare "Nėnė Tereza", nė Tiranė. Grupi i Punės pėr Kontrollin e Kancerit nė vendin tonė, konsideron si domosdoshmėri nevojėn e njė strategjie pėr parandalimin dhe trajtimin e sėmundjes sė kancerit. Grupi i Punės pėr Kontrollin e Kancerit, tė angazhuarit nė kėtė mision, janė nė pritje tė rekomandimeve dhe sugjerimeve tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, pėr dokumentin strategjik pėr kontrollin e sėmundjes, tashmė tė bėrė gati. Bordi i Tumoreve rekomandon se duhet bėrė njė lėvizje nė kontrollin e kancerit, ndaj tė cilit shėrbimi ynė shėndetėsor ėshtė ende larg. Ky bord e konsideron njė sfidė dhe sukses arritjen e INTERREG III, pėr tė pėrfituar rreth 2.5 milionė euro, pėr parandalimin e kancerit tė qafės sė mitrės dhe tė gjirit te gratė. Statistikat e QSUT-sė tregojnė se nė vit, shėnohen rreth 400 raste tė reja tė sėmundjes sė kancerit tė gjirit. Gjatė viteve 1992-'96, maksimalisht u shėnuan 225 raste tė reja nė vit, ose 14 raste tė reja, pėr 100 mijė banorė, ndėrsa nė vitet 1996-2001, shifra maksimale ishte 305 raste ose 18, pėr 100 mijė banorė. Kanceri i gjirit ėshtė njė problem mbarėbotėror, njė nga problemet mė tė mprehta tė mjekėsisė, ku shifrat janė alarmante nė Evropė dhe tė tilla janė edhe pėr vendin tone. Statistikat evropiane flasin pėr njė shėrim nė masėn 80-90 pėr qind tė rasteve me kacer tė gjirit, nėse diagnostikimi realizohet nė kohė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sėmundjet e gjirit   Thu Mar 27, 2008 7:16 am

Kanceri ne gji. Kapeni shpejt ate.


Shkrimtarja ruse, Darya Dontsova, yjet e muzikės pop, Kylie Minogue dhe Anastasia, Zonja e Parė, Nancy Reagan, dhe shumė femra tė tjera jo kaq tė njohura, kanė diēka tė pėrbashkėt: tė gjitha janė diagnostikuar me kancer nė gji. As statusi i tyre shoqėror dhe as pasuria e tyre marramendėse nuk janė garantė pėr kurimin e sėmundjes. Nė tė gjitha rastet, femrat me kėtė diagnozė mundohen tė bėjnė gjithēka munden pėr ta eliminuar, duke pėrdorur metodat e fundit tė diagnostikimit modern.

Minimizimi i rrezikut

Faktorėt rrezikues janė listuar si mė poshtė, nisur nga rėndėsia e tyre:

Nė bazė tė studimeve, sėmundja e shekullit ėshtė gjenetike dhe ka lidhje familjare.
Shmangia e dhėnies gji, lejon rritjen e disa qelizave jo normale. Kėshillohet ushqyerja e foshnjės pėr njė periudhė tė shkurtėr, tė paktėn gjashtėmujore. Gjėja mė e mirė do tė ishte nėse do t‘i jepnit gji fėmijės 9-10 muajt e parė.
Mungesa e aktivitetit tė rregullt seksual.
Abortet.
Stresi kronik.
Injektimet nė gji.
Qėndrim i tejzgjatur nė diell.
Mėnyra jo e shėndetshėm e jetesės (obeziteti, pirja e duhanit dhe abuzimi me pijet alkoolike).
Gjithsesi, nuk duhet tė shqetėsoheni, edhe nėse zbuloni se jeni njė kandidat me rrezik tė madh. Ashtu si shumė sėmundje tė tjera, ju mund tė minimizoni rrezikun e kancerit nė gji, duke marrė masa parandaluese nė kohėn e duhur.

1. Bėni vizita mjekėsore sa herė ndjeni shqetėsime, por edhe kur e ndjeni veten mirė. Bėni njė jetė tė shėndetshme, bini nė peshė nėse jeni mbipeshė.

2. Pėrpiquni tė minimizoni stresin. Mundohuni tė keni njė aktivitet seksual tė rregullt.

3. Ushqehuni duke ndjekur njė dietė tė caktuar. Hani ushqime qė janė tė pasura me vitaminė A, E dhe C, p.sh., karota, spinaq, kajsi dhe agrume. Ėshtė mirė qė ato t‘i bėni pjesė tė pandashme tė dietės suaj ditore.

4. Nguliteni nė mendje se lindja e fėmijės dhe ushqimi me gji janė shumė tė rėndėsishme pėr shėndetin e gjirit tuaj.

Mundohuni t‘i ndiqni tė gjitha rekomandimet e mėsipėrme, por sėrish ju jeni tė ekspozuar nga rreziku i prekjes sė kėsaj sėmundjeje, ky ėshtė njė nga disavantazhet e tė qenit femėr.

Avantazhet e teknikave diagnostikuese

Diagnoza e tumoreve tė gjirit pėrfshin teknika diagnostikimi fillestare dhe tė diferencuar. Teknika diagnostikuese fillestare pėrfshin vet-ekzaminimin dhe prekjen me kujdes tė gjoksit, duke ndjerė me mollėzat e gishtave ndonjė gjėndėr tė pazakontė. Gjithsesi, kėto metoda janė tė pamjaftueshme pėr matjen e masės aktuale tumorale si dhe pėrcaktimin e diagnozės sė saktė. Kjo ėshtė arsyeja sepse pėrdoren teknika diagnostikuese diferenciale si p.sh., mamografia dhe ekzaminimi me ultratinguj. Mamografia ėshtė fotografimi i gjoksit, duke pėrdorur rrezet X ose infra. Zakonisht pėrdoret pėr zbulimin e rritjeve tė parregullta. Mamografia lejon diagnostikuesit tė zbulojnė fazėn e parė tė kancerit nė gji nė 50 deri 70 pėr qind tė rasteve. Tumoret e pakapshme mund tė zbulohen nė 18-33 pėr qind tė rasteve. Aparatet moderne me rreze X janė shumė efikase nė zbulimin e tumoreve, tė cilat kanė madhėsi nga 5 deri nė 10 milimetra. Disavantazhi mė i madh i mamografisė qėndron nė sigurinė e paktė, kur bėhet fjalė pėr ekzaminimin e vajzave tė reja (tė cilat nuk kanė fėmijė), e femrave qė i janė nėnshtruar transplantit tė gjoksit. Nė kėto raste, diagnostifikuesit pėrdorin ekzaminimin me ultratinguj pėr zbulimin e tumoreve nė gji. Ekzaminimi me ultratinguj, veēanėrisht nėse pėrdoret sė bashku me mamografinė, ėshtė njė teknikė efektive diagnostifikuese pėr prodhimin e njė figure mė tė mirė tė tumorit. Teknika ka njė shkallė saktėsie rreth 87 pėr qind.

Termografia pėrdoret gjerėsisht nė praktikėn klinike bashkėkohore pėr matjen dhe regjistrimin e nxehtėsisė, e cila shkaktohet nga pjesė tė ndryshme tė trupit ose gjėndrave tė gjirit. Nxehtėsia qė lėshon trupi nė pjesė tė ndryshme matet nė bazė tė qarkullimit tė gjakut nė enė, kėshtu qė qarkullimi i ngadaltė i gjakut prodhon mė pak nxehtėsi.

Mamospektrometria konsiderohet si teknika mė moderne e zbulimit tė kancerit nė fazėn e parė. Nė fillim tė diagnozės, pacienti merr tableta tė caktuara (Fe59), i cili ėshtė njė agjent kimik. Mė pas, njė aparat specifik Perenna aktivizohet pėr ekzaminimin e gjėndrave tė gjirit. Tė dhėnat futen nė kompjuter, nė mėnyrė qė diagnostikuesit tė arrijnė nė diagnozėn e saktė. Me fjalė tė tjera, teknika i lejon mjekėt tė zbulojnė nėse ka apo jo njė rritje tė pakontrolluar tė qelizave tė gjirit.

Krahasuar me teknika tė tjera diagnostikuese, mamospektrometria ka tė paktėn katėr avantazhe:

Kjo teknikė mund tė pėrdoret pėr ekzaminimin e pacienteve shtatzėnė
Ekspozimi ndaj rrezeve ėshtė nė shkallėn mė tė ulėt
E gjithė procedura nuk zgjat mė shumė se pesė minuta
Kjo teknikė mund tė zbulojė tumorin, nėse masa e tij ėshtė mė e vogėl se 5 milimetra
Pėr sa u pėrket disavantazheve, ajo ka vetėm njė:

Mamospektometria ende ėshtė njė risi, edhe pse ėshtė teknika e diagnostikimit mė e avancuar pėr zbulimin e kancerit tė gjirit nė fazat e para tė zhvillimit. Pėr shembull, kjo teknikė mund tė realizohet vetėm nė njė klinikė nė Moskė, nė qendrėn e mjekėsisė profesionale “Akademia”. Sa mė i vogėl tė jetė tumori, aq mė i madh ėshtė shansi pėr ta shėruar atė. Kėshtu qė nėse ndieni ndonjė problem, mos hezitoni qė tė ekzaminoni gjirin tuaj nga njė specialist i kualifikuar. Nėse sėmundja kapet shpejt, shanset tuaja pėr ta eliminuar atė janė tė mėdha. Mos harroni se rreziku sa vjen e rritet me kalimin e moshės. Kjo ėshtė arsyeja qė duhet tė bėni kontroll tė rregullt, tė paktėn njė herė nė vit, sidomos kur i keni kaluar tė 40-at. Pėrgatiti: DELINA CICI

Ushqimi dhe lėvizja

Sigurisht, sa dhe ēfarė hamė ka njė ndikim tė madh nė rrezikun e tumorit tė gjirit. Nė Los Anxhelos, nė kongresin vjetor tė “Kėrkimit mbi kancerin”, studimi mė i fundit tregoi se yndyrat dėmtojnė jo vetėm gratė qė i marrin, por edhe fėmijėn (fetusin gjatė periudhės sė shtatzėnisė ose fėmijėn gjatė ushqyerjes me gji). Zakonet, historia personale dhe gjenetike, mosha e parė e menstruacioneve, ushqyerja me gji, mosha e menopauzės, pėrdorimi i hormoneve dhe terapia hormonale, janė faktorė shumė tė rėndėsishėm, disa “miq” dhe disa armiq tė gjoksit. Ndėrkaq, rezultatet e studimeve tė rėndėsishme tė nisura nė vitet ‘80, qė tani janė tė disponueshme, kanė vlerėsuar hormonet seksuale dhe kushtet e faktorėt qė favorizojnė shfaqjen e njė tumori. Kėshtu, nė vitet ‘80, nė Evropė regjistroheshin 20000 raste nė vit; nė vitet ‘90, 30000 raste dhe rreth 45 mijė raste nė fillim tė viteve 2000. Sot mendohet se ai prek rreth 1.2 milionė gra nė tė gjithė botėn, nga tė cilat 500 mijė humbin jetėn. Por, pavarėsisht rritjes sė pėrqindjes, rastet e vdekshmėrisė nga kanceri i gjirit nė vitet 2000 janė reduktuar dukshėm, sidomos te moshat mė tė reja, qė kanė mundėsi t‘u nėnshtrohen ekzaminimeve tė ndryshme, si mamografisė dhe ekografive tė ndryshme.

Mosha

Ashtu siē ndodh me pjesėn mė tė madhe tė tumoreve epiteliale, pėrqindja e sėmundjes rritet me rritjen e moshės. Pėr tumorin nė gji, grafiku ėshtė nė rritje deri nė menopauzė, pastaj zvogėlohet nė vitet e para tė menopauzės, pėr tė rinisur rritjen me kalimin e moshės. Kėshtu, nė mė shumė se 80 pėr qind tė rasteve, tumori nė gji prek gratė mbi 50 vjeēe

Aspirina dhe vaji i ullirit

Shkencėtarėt kanė treguar se marrja e njė aspirine nė ditė redukton me rreth 25 pėr qind rrezikun e kancerit nė gji, ndėrsa kanė zbuluar se dieta mesdhetare ku pėrdoret shumė vaji i ullirit tė mbron nga kanceri i gjirit, pėr shkak tė acidit oleik qė gjendet nė vajin e ullirit. Testet laboratorike mbi qelizat kanceroze tė gjirit treguan, se ky acid e bėnte mė tė efektshėm medikamentin qė pėrdoret kundėr kancerit dhe rriste prodhimin e proteinave qė lufton tumoret.

Shkruar nga Don Imeraj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Sėmundjet e gjirit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sėmundjet e gjirit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: