Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 28 Nėntori - Dita e Flamurit

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 42
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 25, 2007 6:15 pm

Forumist te nderuar ju uroj ne emer te Stafit dhe ne emer timin personal diten e Flamurit 28 Nentorin , ju lutem urimet percillni permes kesaj teme njeashtu nese ka mundesi shkurt te na tregoni se si festohet ne vendin ku ju jetoni ?
Edhe nje her urime dhe Gezuar festa e madhe e Flamurit Kombetar fla fla fla fla

PS; nderkohe do ju njoftoj per aktivitetet qe do te mbahen ne Prishtine
Ju pershendes te gjitheve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 25, 2007 6:22 pm

Festa Kombetare Shqiptare,28 nentori apo Dita e Flamurut do te festohet ne Shkup ne nje menyre madheshtore.E gjith kjo vjen si rezulltat pasi qe Gjykata Kushtetuese kohe me pare aprovoi disa nene te po ketije ligji me te cilen u kufizua e drejta e perdorimit te flamurit shqipetar ne praktike.
Prandaj shqiptaret kane nevoje te mbrohen nga vullgarizmi i institucjoneve shteterore,ku kjo eshte nje politike ku bene degradimin e flamurit shqipetare,e nes ketije degradimi shtojme edhe degradimin e gjuhes shqipe neper sinstitucjonet e ndryshme shtetrore,atehere mesazhi eshte i marrur ku ne Maqedoni ka vetem nje popull shtetforumuse dhe ata jane maqedonasit……
Ku para shum viteve me pere kemi rastin se si shteti Maqedonas ne menyre vandale dhe brutale u sjell me shqiptaret ne qytetin e Gostivarit,ku kryetari Rufki Osmani i cili ka fituar shtate vejt gjysem burg pasi qe nuk largoi ne shtize flamurin shqiptare me vitin 1997.
Prandaje Dita e Famurit 28 nentori do te festohet ne Shkup ne menyre garndioze,ku do te mbahet tubimi paqesor,demokratik e masovik ne sheshin e Skenderbeut,gjithashtu jane te ftuar gjithe qytetaret qe ne kete dite te shenjte per kombin shqiptare, ta velojne flamurin kombetar ne shtepite,banesat,lokalet.Ne sheshin e Skenderbeut do pritet te shpaloset dhe flamuri madheshtore me fushen e kuqe prej 500meter katrore dhe shqiponje e zeze ne mese.Dita e Flamurit Kombetare shqiptare dhe 95-Vjetori i Pavarsise se Shtetit Shqiptare dy datat me te rendesishme te popullit shqipetare ,sivjet dy Dibrat basharisht do ti festojn,qe kete solemnitet ta organizojne bashkarisht ne te njeten dite ne te dy qytet,akademi solemne do te mbahet 28 nentore ne Diber te vogel Peshkopine Shqiperi dhe ne ORA 19 ne Diber te madhe ne Maqedoni.Simbolika e posacme e ketije viti eshte te deshmojme se Flamuri shqipetar nuk eshte vetem flamur i Shtetit Shqiptar ,sepse dhe ne kusheteuten e Shqiperise ky falmue eshte i sankcjonuar si Flamuri Kombetar e jo sheteror,e jo rastesishte kjo dite shenohet ne mesin e gjith shqiptareve ne bote.
Nga ana ime ju uroje festen e Flamurit Kombetar gjith shqipetarve kudo nepre bote.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
STUPCAT
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve : 626
Age : 37
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 25, 2007 6:29 pm

urime na koft tonve shqiptarve ne 4 ant e botes
londer sa e di une ska sen vetem qe ka me u mbajt ni mramje muzikore te premten e ardhshme
urime urime dita flamurit per te gjidh ju pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 25, 2007 6:46 pm

Dje unė isha nė Gelsenkirchen tė GJERMANISė Land ky nė NRW;ku shkollat shqipe me mėsim plotėsues nė Gjermani pėr qdovit eshėnojnė kėtė fetė kombėtare.Nė fytyrat etyre shihej gėzimi dhe krenaria,kurse nė sallėn e madhe valonin shumė flamuj kombėtar qė nxitnin kurreshtjen te gjermanėt tė njoftohen mė gjėrėsisht pėr kėtė shėnim.Aty mėsuesi SEJDI GASHI,u printe kėtyre manifestimeve,ku shėnimi filloj me HIMNIN E FLAMURIT;Mė PAS NXėNėSIT RECITUAN VARGJE PėR FLAMURIN,per dėshmorėt,pėr Atdheun,kurse njė program me kėngė e valle e organizoj Sh.K.A"Abetarja",nga Hanoveri,udhėheqes i tė cilės ėshtė Ragip Rama,njėherit edhe kryeredaktor i revistės"Doruntina",e cila shpėrndahet nė Europė.
Kjo shoqeri muzikore-kulturore ėshtė shumė e njohur dhe la pėrshtypje e disponim tė madh te mėrgimtarėt.Sot pikėrisht nė vendin ku jetoj unė nė Gladbeck tė Gjermanisė shkollashqipe po shėnon nė njė frymė shumė festive kėtė shėnim kombėtar.Nė kėtė muaj anekėnd Gjermanisė ku janė tė strehuar mėrgimtarėt
tanė nė forma tė ndryshme manifestohet festakombėtare e Flamurit,duke mos lėnė anash edhe turniret sportive.Tani shėnimet do tė bėhen nė Klubin"Emin Duraku" nė DÜSSELDORF;Essen,e kėshtu radhazi deri te Bocholti,qė kufizohet me Holanden.Kėto shėnime kanė treguar qartė se nė zemrėn e fėmijėve mėrgimtarė ėshtė ngulitur thell Atdheu,flamuri,gjuha,historia,arti,kultura dhe tradita shqiptare.

Edhe nė emrin tim personal juve forumist tė nderuar,si dhe shqiptarėve kudo qė ndodhen ju uroj 28 nėntorin,festėn e Flamurit,duke shpresuar se ky do tė jenė Nėntori i tretė,qė
zgjedh ēėshtjen tonė kombėtare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 25, 2007 9:51 pm

Urime 28 Nėntori fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 26, 2007 12:12 am

Urime festa e 28 Nentorit fla fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 26, 2007 3:41 am

Gjithashtu Urime per te gjithe, festat e Nentorit, duke besuar qe deri ne Nentorin e ardhshem te jete edhe Kosova e Pamvarur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 26, 2007 9:46 pm

ooooooooo prehajr o popoull kjo fest e madhe e e shenjet per te gjith ishalla edhe na se shpejti e fesotjm ket dit na kosovaret
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Tue Nov 27, 2007 12:05 am

O vllezer e motra, o nipa te Skenderbehut,o popull shqiptare,kudo q'gjenden urime festen e 28 nentorite....Shpresoj q'sa m shpejt te ja uroj te gjithve edhe pamvaresin apo Bashkimin kombetare te gjitheve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Tue Nov 27, 2007 3:14 pm

Urime 28 nentori
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Tue Nov 27, 2007 3:51 pm

fla Te dashure e te nderuar bashkeatdhetar kane kaluar shume vite nga dita e paharuar e shume pritur kure ne Vloren Heroike .Plaku i menēure i Kombit tone,Heroi i popullit Ismail Qemali shpalli Pavarsin e Shqipris ne kete (muaj) dite te madhe ju uroj te gjithve shqiptareve ane e mbar botes festen e 28 Nentorit

GEZAUR DITEN E FLAMURIT.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
meli
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 842
Age : 34
Vendi : diku ne gyrbet
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Tue Nov 27, 2007 3:54 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Tue Nov 27, 2007 4:30 pm

fla Shpreh Urimet e mija te sinqerta te gjith shqiptareve ngado qe gjenden per ket fest te madhe per ket nentor te madh te vendimeve historike.

28 Nentorin i uroj gjith shqiptareve ngado qe gjenden ne rruzullin toksor e ne veqanti atyre qe e kan te privuar te drejten per ta festuar ket fest,, ne Medvegje,Presheve,Bujanoc,Cameri ,Mal te zi e Maqedoni ''


Urime per shum mot 28 Nentori dita e Pavarsis se Shqipris,dita engritjes se Flamurit ne Vlor nga Ismail be Qemajli ,Dalja ne sken e UCK-se ,ditlindja e Komandantit Legjendar te UCK-se Adem JASHARI...

URIME ,Urime.... fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: E GĖZOFSHIM, E GĖZOFSHIM, E GĖZOFSHIM !!!   Tue Nov 27, 2007 7:16 pm

O JU -at e mia,
duke u lutur pėr JU dhe gjithė shqiptarėt kudo qė ndodhen, qe tė pėrjetoni gjithė knaqėsitė dhe gjithė tė mirat e mundėshme nė jeten TUAJ, nga zemra dhe thellėsia mė e madhe e shpirtit tim, JU UROJ GĖZUAR festen e trefishtė kombtare - 28 NĖNTORIN, Diten e Flamurit, Diten e Pavarėsisė sė Shqipėrisė (dhashtė zoti shpejt edhe tė Kosovės) dhe Ditėlindjen e heroit tonė tė madh kombtar ADEM JASHARIT.
Edhepse kėtu, ndoshta por edhe pa ndoshta, nuk ėshtė vendi adekuat pėr krijime poetike, unė po JU uroj festen edhe me poezinė :

KRENARIA NDERSHEKULLORE

Njėzet e tetė Nėntori
rroftė gjerė nė pakufi,
ėshtė Dita e Flamurit
shumė luftėrave qė u ka pri.

Krenari ndershekullore
e kishim e do ta kemi,
me te i tregojmė gjithė botės
kush, nė tė vėrtetė na jemi.

Jem’ bijtė e asaj shqipeje
ndėr shekuj me gjak tė larė,
kurr nuk u gjinjėzuam
prore mbetem krenarė.

Sot flamuri jonė
tjetėr mision ka,
tė na prij nė fitore
mbi projekte tė mėdha.

Nė ēdo njėzet e tetė nėntor
JU kėndoni e festoni,
shqipen dykrenare
sa mė lartė ta qoni.

Le tė valojė e bekuara
si nė kohė tė Skėnderbeut,
forcė e krenari
le t’i sjellė Atdheut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Tue Nov 27, 2007 9:26 pm

Urime 28 Nėntorin dita e Flamurit
kjo datė Historike
95 Vjetori i Pavarsis sė shqiperis
Datė Lindja e Komandantit Legjendar Adem Jashari
Dalja Publike e UĒK-sė nė Skenė nė Llaushė tė Drenices
Lavdi Komandant < Kapuqi > Mujė Krasniqi ky Dėshmor doli nė sken sė bashku Me Regjep Selimi dhjetshi dhe Daut Haradinaj Davidi

Lavdi Dėshmorėve te Kombit
Rrofshin Luftėtaret e Rinisė

urime populli Shqipėtar Festat e Nėntorit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tina
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2564
Age : 35
Vendi : qka po ju interson juve bre
Profesioni/Hobi : me nga mas topi mujsha me zan
Registration date : 18/09/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Wed Nov 28, 2007 2:32 am

Urime festa e 28 nėntorit dita e flamurit. Urime gjithė shqiptarėve ku do qė janė ane mban botės.

Urime fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Fri Nov 30, 2007 1:57 am28 Nentor 1913 Gjergj Fishta Reciton Reshat Arbana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Thu Apr 03, 2008 4:51 amNevzat Bejta-28 nentori-Gostivar

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Aug 31, 2008 12:14 am

Flamuri shqiptar ėshtė mbajtur gjatė fluturimit drejt Hėnės, nė vitin 1971

Tiranė - Flamuri shqiptar nė miniaturė me shqiponjėn dykrenare ėshtė mbajtur si simbol nga astronauti me origjinė shqiptare Alan B. Shepard, gjatė fluturimit drejt Hėnės tė anijes kozmike "Apollo 14", nė vitin 1971. Faktin e dėshmon njė fletė katėrkėndeshe prej kartoni ku flamuri shqiptar ndodhet i ngjitur pranė njė fotografie me ngjyra tė anijes kozmike "Apollo 14", bėrė nė sipėrfaqen e Hėnės, e cila ndodhet nė arkivin e Muzeut Historik Kombėtar nė Tiranė. Relikja ėshtė e autografuar nga Shepard dhe kozmonautėt e tjerė dhe gjithashtu nė tė ndodhet mbishkrimi nė anglisht ku thuhet se ; "ky flamur u mbajt si simbol deri nė Hėnė, nė anijen "Apollo 14" gjatė ditėve nga 31 Janari- 9 Shkurt i vitit 1971 dhe ėshtė prezantuar nga admiral Alan B.Shepard, njė kozmonaut me origjinė shqiptare". Shepard gjatė udhėtimit kozmik e mori me vete kėtė flamur tė kombit shqiptar, duke dėshmuar origjinėn e tij shqiptare.

Apollo 14 dhe flamuri Shqiptar nė Hėnė
Nė arkivin e Muzeumit Historik Kombėtar gjendet njė dokument i jashtėzakonshėm nga tė gjitha pikėpamjet. Mbi njė karton tė fortė ėshtė vendosur njė fotografi e anijes kozmike, “Apollo 14”, fotografi e bėrė nga sipėrfaqja e Hėnės. Krahas kėsaj fotografie ėshtė vendosur njė flamur Shqiptar i pėrmasave tė vogla. Nėnė fotografi ėshtė shkruar: Antares at fra mauro, kurse poshtė fotografisė ėshtė ky mbishkrim: This flag was carried to the moon onboard Apollo 14 January 31 through February 9, 1971.
It is presented by Rear Admiral Alan B. Shepard, Jr., United States Navy, delegate to the 26th Session of the United Nations General Assembly. Nga ky shkrim mėsohet se flamuri Shqiptar (zyrtar) ėshtė mbartur nė Hėnė nė trupin e anijes kozmike Apollo 14 nga 31 Janari deri mė 9 Shkurt 1971. Ky flamur ėshtė paraqitur prej zėvėndės Admiralit, Alan B. Shepard Jr., i Flotės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe qė ka qenė delegat nė Sesionin e 26-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara.
Antares ėshtė pjesa e anijes qė zbriti nė Hėnė dhe Fra Mauro ėshtė emri i vendit nė Hėnė ku zbriti anija. Ka edhe njė mbishkrim dore shkruar me bojė tė zezė nga Alan Shepardi: With the compliments of the astronautes of the United States. Alan Shepard 02.10.71, qė pėrkthehet nė Shqip: Me fjalėt mė tė mira tė astronautėve tė Shteteve tė Bashkuara. Alan Shepard, 2 Tetor 1971. Ky dokument qė pėrmban flamurin Shqiptar me fotografinė nė Hėnė sė bashku me mbishkrimet i ėshtė dorėzuar prej vetė astronautit Alan Shepard njė dilomati Shqiptar, i cili pat marrė pjesė edhė ai nė Sesionin e 26-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara. Alan Shepardi, kur ka pėrgatitur kėtė dhuratė dhe pėr ta bėrė mė tė vėrtetė dokumentin, ka shkruar me dorėn e tij pėrshėndetjen jo vetėm nga vetvetja, por edhe nga astronautėt e tjerė tė SHBA-s. Kjo do tė thotė qė fakti i mbartjes sė flamurit Shqiptar ka qenė temė bisede e astronautėve bashkėudhėtarė. Pra Shepardi u ka folur atyre pėr origjinėn e tij Shqiptare. Gjesti i Shepardit ėshtė i madhėrishėm.
Duke lexuar njė enciklopedi tė kozmosit ku janė dhe emrat e kozmonautėve nė vite, lexohen kėto tė dhėna pėr Alan Shepardin. Ai u lind nė East Dery, New Hampshire tė SHBA-ve, mė 18 Nėntor 1923. Ėshtė me origjinė Shqipitare. Ka kryer Akademinė Detare Amerikane nė Anapolis ku mbaroi dhe njė shkollė fluturimi pėr pilot joushtarak. Mė pas bėri edhe Shkollėn e Marinės pėr pilot nė Patuxent, Maryland, si dhe Shkollėn Detare tė Luftės nė New Port Rhode Island mė 1958. Mė 1961 u ngrit nė hapėsirė si njeriu i parė nė botė, rusi Juri Gagarin. Ai fluturoi nė kozmos si pasagjer, kurse Shepardi nė misionin Apollo 14 nė Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetė anijen kozmike. Si kozmonaut, ai ėshtė i pari qė ka fluturuar nė kozmos si Amerikan dhe i pesti qė ka shkelur nė Hėnė. Para daljes nė pension Alan Shepardi gradohet Admiral. Ai ndėrroi jetė mė 21 Korrik 1998; pra jetoi 75 vjet.
Nė tė njėjtėn enciklopedi flitej edhe pėr Ėilliam Gregory njė tjetėr astronaut Shqiptaro-Amerikan. Gregory lindi nė Lock-port, Nju Jork mė 14 Maj 1957. Ėshtė me origjinė nga fshati Dardhė e Korēės. Mė 1979 u diplomua pėr shkenca inxhinierike nė Akademinė e Forcave Ajrore. Mori doktoratėn si inxhinier mekanik nga Colombia University mė 1980 dhe Doktoratėn pėr drejtues mė 1984. Nė vitet 1981 - 1986 ka qenė pilot fluturimi me avionėt Fl11. Mė pas shėrbeu si mėsues pilotėsh pranė Forcave Ajrore Britanike. Ka fluturuar nė mė shumė se 40 lloje avionėsh dhe ka kapėrcyer mbi 5000 orė fluturimi. U zgjodh nga NASA nė Janar 1990 dhe u shpall astronaut nė Korrik 1991.
Fluturimin e tij tė parė Shuttle STS-67 nė hapėsirė e kreu mė 2 Mars 1995 nga Qendra e Hapėsirės “Kenedi” dhe u ul nė tokė mė 18 Mars 1995. Ka vendosur rekordin e fluturimeve nė hapėsirat kozmike me 16 ditė dhe 15 orė duke plotėsuar 262 rrotullime drejt tokės. Ai fluturoi mbi 11 milion km nė kozmos, ka mbi 400 orė flutuime nė hapėsirėn kozmike, krahas 5000 orėve si pilot. Tani punon si drejtues pėr zhvillimin e biznesit nė Arizona tė SHBA. Meqenėse Shpardi ka vdekur, shpresojmė qė Gregorin ta takojmė sė shpejti. Tė dy kėta emra kanė vendin e tyre nė Muzeun Historik Kombėtar dhe nė kujtesėn e Shqiptarėve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 60
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Aug 31, 2008 9:13 am

Nuj thot kot populli:" Gjaku nuk eshte uji ! "

Falenderime,Deli,per kete informate !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: DITA E FLAMURIT KOMBĖTAR   Sun Nov 09, 2008 12:18 pm

Nezir Myrta / FLAMURI KOMBĖTAR
Historiku i emrit - flamurEMRI FLAMUR VIE NGA FJALA SHQIPE - FLAKĖ
Emri - flamur, vie nga fjala shqipe-illire - flakė, si symbol i cilėsive, karakteristikave gjenetike, genit gjenealogjik tė njė kombi, si symbol i qendreses pėr tė mbijetuar ekzistencėn e njeriut, shoqėrisė, si portretizim i subjektit popull, si symbol i diturisė dhe guximit heroik tė njė popullit, si personifikim i shpirtit revolucionar e atdhetar tė njė popullit, si justifikim i trimėrisė dhe sakrificės sė njė popullit, si pamje figurative atdhedashėse tė fizionomisė historike tė njė popullit, si domethėnie e vyrtyteve, si paraqitje vizuele e si njohje e emancipimit tė njė popullit botėrisht, duke paraqitur me shenja fiktive, domethėnėse, kuptimplote, gjeohistorike e gjeopolitike - symboliken e njė popullit!

Flamuri ėshtė Letėrnjoftimi i njė popullit!

Flamuri, si symbol kombėtar, e ka historikun e vet shumė tė lashtė, qė nė parahistori, qe nga komuniteti primitiv, sistemi i parė i historisė njerėzore, nė fillim tė fėmijėrisė sė njeriut, nė fillimin e pėrdorimit tė tij nė grupe sulmuese apo mbrojtėse, si symbolikė natyrore - si flakė, pas zbulimit tė zjarrit - sikur nė sulm, apo nė mbrojtje, njeri ndėr tė parėt e njė grupi njerėzish, si ma kryesori, si prijės doli nė ballė, si drejtues guximtar flakada - prini me njė flakė druri tė kallur ngritur nė dorė, duke iu dhėnė shokėve zemėr e guxim heroik, deri nė fitore!


Tevona, paraqitja fizionomike nga symboli natyror - flaka, mori sfondin e permasave autentike gjeohistorike tė njė popullit, synimet e shprehjen natyrore, tė natyrės sė vendit dhe natyrės sė njeriut, si symbol pėrgjegjės karakteristik i popullit dhe si symbol i gjakut tė derdhur pėr lirinė, si dėshmia e dėshmorėve, e deri tek emėrtimi symbolizues - emblema e kombit, qė duket, qendron nė ballė kombi nė liri, e paqje edhe valon nėpėr stuhitė e luftėrave pėr liri!


Flamuri, si symbol kombėtar, me formimin e kombit, daton qe nga fillimet e kryengritjeve tė para, tė popujve liridashės, e atdhetarė, nė fillim tė historisė njerėzore, si kryengritje nė grupe njerėzish, pra kryengritje - duke ngritur krye, kundėr padrejtėsive histerike, tė regjimeve tė para, shfrytėzuese, shtypėse tė tė drejtave dhe lirive themelore tė njeriut, pėr tė ndryshuar jetėn e robėrisė, nė njė jetė tė lirė!

Flamuri valon i qetė nė paqje dhe valon furishėm nė luftė!

Emri shqip - flamur, ka domethėnie tė fjalės - flakė, flaka,si fjalė shumė e hershme - fllama, si kuptim i dritės, flakės sė zjarrit, ku kemi emėrtime tė ndryshme nėpėr gjuhėt indo-europiane e botėrore: gjer. flame, ang. flag, qė nga rrėnja - flam - rrodhi emėrtimi flamur, e nė realitet,nė gjuhėn shqipe do tė ishte njė emėrtim krejt shqip - flakada, flakadan, flakėrues apo ndonjė emėrtim i ngjajshėm, po me kuptimin e fjalės shqipe - flakė!


Ashtu sikurse shumė fjalė tjera shqipe edhe si emėrtime,nė tė shumtėn e rasteve, kaluan nėpėr gjuhė tjera, qė sot dikujt mund t'i duken si fjalė tė huaja,por qė nė realitet, vetėm janė siellur rrotull, sepse prejardhjen e kanė mu nė Shqipen e Vjetėr, e cila mund ta shpjegojė edhe antikuitin!


Shqipja shpjegon botėn antike dhe antikuitin!


(09. 10. 2008)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anila
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 973
Age : 22
Registration date : 29/08/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Sun Nov 09, 2008 2:12 pm

Te uroje per temen Nezir Myrta,me te vertet nje teme e cila duhet trajtuar ne keto dite.
Respekte vetem vazhdoni keshtu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Mon Nov 10, 2008 3:34 am

Nezir Myrta / FLAMURI SHQIPTARHistorik i shkurt i flamurit shqiptar. -Flamuri shqiptar, apo flakadani, flakruesi shqiptar, si emėrtim nga prijėsi, qė e mbajti lartė nė dorė, ai i pari qė prini nė beteja tė pėrgjakshme - pishtari, pishtari i lirisė, shih - kėtu kemi fjalėn pishtar, pishtari, qė vie nga fjala - pishė, pisha, dru bjeshkor, qė kallet shpejt dhe rri kallur - tė cilin e pėrdorėn edhe flamur, flakrues - pishtari flakrues, pishtari flamuri - si symbol shqiptar, ka shqiponjen dykrerėshe tė zezė, nė fushėn e kuqe - gjaku i derdhur pėr lirinė!


Shqiponja si symbol u bė flamur gjatė epokave historike, tek disa popuj, e provuan dhe e sprovuan qėllimin e pėrdorimit dhe hyjnimit tė saj, nė rrethe politike e fetare - por pak popuj mbeten origjinalisht symbolikės sė shqiponjes - qė justifikuan emrin e tyre, qė janė pėrgjegjėsitė e vet shqiponjes, apo qė janė ekuivalent, synonim tė zogut mbretėror tė qiellit - shqiponjes! Duhet tė keshė diēka dhunėti natyrore, qė t'i pėrkasish tėnd, e posaqėrisht t'i keshė vetitė, karakteristikat gjeniale tė zogut tė qiellit,tė cilin pak e njohin, si aftėsi, shkathtėsi, symprehtėsi, e tė jeshė vet synonim i shqiponjes!

Shqiponja ėshtė symbol kosmik, symbol hyjnor hyllirik, qė lidhet me emrin - Zojs - zeus, ku nga vet emri - zojs, rrodhi emėrtimi shqip pėr Krijuesin - Zojs - Zot, si shkrepėsi i rrufeve qiellore, si zoni i qiellit - Zojsi. Edhe nga mythet e legjendat kemi diē reale, kur Zojsi ishte vet adhuruesi i shqiponjes dhe kur ndrroi jetė - u shndėrrua nė shqiponjė!

Zojsi fliste shqip, gjuhėn e shqipes, pėr atė thomė konceptin Bijt e Shqipes, apo bijt e zojsit, bijt e zotit edhe zoti fliste shqip - ai kryezoti i Olympit edhe na sot themi se jemi bijt e shqipes - shqiptar! Zojsi zoni i qiellit, zoni i rrufeve qiellore
ishte zoti i paraardhėsve tė shqiptarėve dhe shqiptarėt me plot tė drejtė janė bijt e zotit dhe flasin gjuhėn e zotit - gjuhėn e perėndive! Por, sa justifikohet sot emri shqiptar, si biri i zėrit, krismės sė shkreptėtimes sė rrufesė, duhet ta ndjejė nė shpirt e mendje e zemėr secili shqiptar!

Shqiponja symbol kosmik, si lidhje shpirtėrore me fuqitė qiellore, ishte symboli kombėtar i Hititėve, fisit tė dardhanėve paratrojan egjean euro-aziatik, si symbol me dy krerė, duke personifikuar dy anėt e jetės, dy anėt e energjisė, dy anėt e lidhjes sė njeriut me hyjnitė qiellore: psikėn dhe trupin, psikofiziken e njeriut, qė janė nė lidhshmėri me Krijuesin e universit, hapėsirės infinit tė paskajshme qiellore - Kaus (Chaos), qė pėrbėn filizofinė hermetike, sekrete, filozofinė e fshehtėsisė qiellore, me tė cilėn kanė fat pak njerėz tė lidhen!

Disa theori thonė se, mbeti shqiponja e zezė, nga dėnimi i Prometheut nga Zojsi - Zeusi, si vjedhėsi i zjarrit nga perėnditė e Olympit dhe iu dhuroi njerėzimit, qė zojsi e mallkoi Prometheun, qė tradhtoi perėnditė, iu dha zjarrin njerėzve edhe nuk dinė ta pėrdorin pėr tė mirė, po pėr shkatrrime, kallje, luftėra zjarri! Prometheu u dėnua lidhur nė njė shkemb nė Kaukaz, ku Zojsi caktoi njė shqiponjė, ta sqepojė pėrditė, derisa ta lėj pashpirt, si vdekje e tmerrshme, pėr tradhėtinė e tij ndaj perėndive edhe mbeti shqiponja e zezė!

Shqiponjen dykrerėshe e patėn edhe dy anėt e krishtėrimit, kur u nda kisha e krishterė, nė orthodokėse e katolike dhe zgjati mbi tre shekuj, por qė ra nga pėrdorimi. Poashtu mė zbulimin e flamurit shqiptar, nga atdhetari Faik Konitza, nga njė arkivė frenge, nė frengjishte, rrodhi pėrshkrimi me fjalė i symbolit kombėtar shqiptar - shqipja e zezė nė fushėn e kuqe tė gjakut, por qė nuk jepen skjarime tė duhura, pėr domethėnien e shqipes dykrenare - e ajoėshtė symbolika e dy vllazėrve tė njė Ame trungu illirian - gegė e toskė!

Pėr shqipen e zezė nė flamur, do tė thoja se, nuk ėshtė pa njė shkas e qėllim tė caktuar - e zeza tradhėtia ndaj atdheut, qė i bėnė nėpėr shekuj paritė, principatat shqiptare, duke bėrė lidhje martesore edhe me armiqtė edhe duke tradhėtuar atdheun, ku dihen raste tė tilla historikisht...!

Sot ma shumė se kurrė, duhet tė jemi nėlidhje tė gjithmonshme kombėtare, kur shihet reflektimi politiko-diplomatik euro-botėror, qė tė paksohet kombi numerikisht, sidomos me pavarėsinėe Kosovės si shtet multietnik e nėsėr tė ndonjė shteti tjetėr, duke u larguar gradualisht nga etniteti - shqiptar, gjoja se nuk po bėjka dy shtete shqiptare nė Ballkan, e po bėjka dy Kore (Veriore e Jugore), dy amerika (veriore e jugore), si kontinente.

Kėtė vit duhet tė jetė viti historik i mbajtjes sa ma madhėshtore tė Ditės sė Flamurit Kombėtar Shqiptar dhe le ta dij ēdokushi, se kombi shqiptar nukndahet, edhepse ndahen shtete tė pavarura dhe nė njė tėardhme do tėkemi Shtetet e Bashkuara Shqiptare - kur justifikojmė emtrin e shqipes si symbol kombėtar edhe symbol kosmik!

Flamuri i Kosovės, si flamur europian, i njė shteti eksperiment multietnik, me njė hymn pa tekst, sikur i ceremonive fetare, gjoja se nuk po bėjka tė ketė historik shqiptar, kur shqiptarėt mbi 90% tė Kosovės, nuk paskan tė drejtė fjale e hymni me tekst, duke shuar orekset servo-ruse
nga friga se nukdotė mbetet asnjė serv nė Kosovė - se po mbetka Kosova etnike shqiptare! Sa komike me qeshė me gojė nė grusht, kur dihet vizioni i bombes biologjike shqiptare, ku kah viti 2050, tė gjith servėt do tė mbesin pakicė kombėtare nė Ballkan (edhe shenim i akademisė serve).

Nė Kosovė janė tė ndara festat, festa shtetėrore 17 shkurti 2008 dhe festa kombėtare 28 Nėntori 1912!


Kėtė vit Gėzuar edhe ma madhėrishėm se kurrė nė histori - Dita e Flamurit Kombėtar Shqiptar! Tė gjithė pėr Flamurin!

(09.11.2008)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Wed Nov 19, 2008 3:04 am

Gėzuar Festat Kombėtare tė Nėntorit!

Tė dashur, bashkatdhetarė!!
Motra dhe vėllėzėr!

Nė emėr tim ZERIATDHEUT , tė gjithė shqiptarėve kudo qė janė, Ju urojmė festat e Nėntorit: Nėntorin e Dytė- 28 Nėntorin-Ditėn e Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe tė Flamurit Kombėtar Shqiptar, 28 Nėntorin- Ditėn e daljes publike tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, 28 Nėntorin- ditėlindjen e Komandantit Legjendar tė UĒK-sė, Adem Jashari, dhe 29 Nėntorin-Ditėn e Ēlirimit tė Shqipėrisė nga nazifashizmi.

28 Nėntori ėshtė dita mė e rėndėsishme nė historinė e popullit shqiptar, sepse pikėrisht mė 28 Nėntor u vunė themelet e shtetit tė bashkuar kombėtar shqiptar .

Ky pėrvjetor na kujton edhe njė herė rrugėn qė kemi bėrė si komb deri kėtu dhe rrugėn qė ka mbetur pėr t’u bėrė. Pavarėsia e Shqipėrisė u shpall nė territoret etnike shqiptare, por pazaret e Fuqive tė Mėdha me fqinjėt grabitēarė copėtuan vendin tonė. Mė tepėr se gjyshma e vendit mbeti e pushtuar.
Populli ynė kurrė nuk u pajtua me robėrinė, kurrė nuk u pajtua me copėtimin, por luftoi e punoi pandėrprerė pėr liri e pavarėsi. Lufta Ēlirimtare e Ushtrisė sonė tė Lavdishme Ēlirimtare u kurorzua me heqjen e trupave serbe nga Kosova. Nė altarin e Lirisė ranė mijėra dėshmorė e martirė. Sot ėshtė mė e nevojshme se kurrė tė mos ndalemi. Pėrvoja e kaluar tregon se nuk duhet t’u besojmė fjalėve, por veprave., sidomos jo premtimeve boshe.

Kėto ditė, bėhen plot 95 vite nga casti i shumpritur, momenti dhe akti i lumtur e i paharruar kur nė Vlorėn tonė heroike, mbas pesė shekujsh robėrie, plaku i menēur i kombit tonė, Heroi i popullit shqiptar, Ismail Qemali, shpalli pavarėsinė e Shqipėrisė, e ngriti tė lirė e krenar flamurin e shenjtė tė shqiptarėve. Kjo ditėmadhe na gjen ne shqiptarėve mė tė lirė, mė tė bashkuar e mė tė gėzuar se ēdo herė tjetėr.

Ta kemi nė kujtesė e mos ta flakim nga mendja se, kėtė ditė feste kombėtare qė neve sot e 9 vite me radhė e festojm nė tokėn tonė, e festojmė duke ju faleminderuar gjakut tė derdhur tė bijve e bijave tona tė udhehequrė nga ideja e "Lidhjes shqiptare te Prizrenit", institucioni UCK dhe Heroi i popullit Adem Jashari. Ne kėtė ditė e gėzojmė dhe e festojmė duke u qenė mirėnjohės dhe faleminderues shumė bashkėluftėtarėve, ideologeve dhe intelektualėve qė ne, sot, i kemi tė gjallė nė mesin tonė. Neve do na zė mallkimi i tyre po mos vazhduam hapave dhe idealeve tė tyre; luftėn pėr lirinė dhe demokracinė.
Dita 28 nėntor,... ka njė rėndėsi tė madhe historike pėr tė gjitha trevat shqiptare, dhe mund tė them se ėshtė njė festė, pėrkujtim i shumėfishtė!!
Duke filluar nga ngritja e flamurit nė Krujė, nga Gjergj Kastrioti Skėnderbeu,... mė 28 nėntor 1443.
Kaluan 500 e ca vjet,... mė vonė po mė 28 nėntor 1912, kur vendit po i kėrcnoheshin rreziqe, nga tė katėr anėt, nga armiqt e jashtėm,.... Atdhetari i shquar Ismail Qemali sė bashku me Isa Boletinin,... dhe me njė grusht trima patriot,... nė Vlorė ngriti "Flamurin e Lirisė",... Flamurin e kuq me shkabėn dy krenare, si "Simbol i Pavarsisė"!!
Qė nga ajo kohė e gjerė mė sot, flamuri qėndroj i panjollosur nė shpirtėrat e patriotėve shqiptarė,... ku u mbajt nė duart e ēelikta tė luftėtarėve heroik, ku kaloj mes luftėrave dhe furtunash i pathyer dhe i pa pėrkulur si "Simbol i Pavarsisė"!!

Pra dita e 28 nėntorit ėshtė dita mė e shėnuar nė historin shqiptare pas 28 nėntorit tė Gjergj Kastriotit Skėnderbeut!!

Nuk duhet harruar, minimizuar e zhvleresuar, asdhenjėhere, idealin dhe sakrificėn qė forcat progresive tė politikave tė, SHBA-sė, EU-sė dhe NATOS, bėnė pėr popullin e lodhur shqiptar. Shqiptari i ka pasur, pėre jetė e mot, tė shenjte, Kombin dhe Flamurin. Kėto janė simbolet dhe platforma tė pamposhtura te identitetit, habitus-it, historisė e besimit shqiptar. Ėshtė pikėrisht kjo arsyeja pse shqiptari nuk u mposht, nuk u gjunjėzua, nuk u pėrul, por si njė shkėmbė u bėri balle tė gjitha padrejtesive. Ja pse, shqiptari nuk u c’pordh e nuk u zhbė, por si njė feniks mbijetoi e bashkė me tė edhe mbarė kombi e FLAMURI YNĖ.. Ja pse, fjalet e shenjta tė hymnit tonė "Pėrreth flamurit tė bashkuar - me njė dėshirė e njė qellim" na thėrrasin pėr ditė.

Le tė kujtojmė edhe njė nėntor tė kuq, po tani nė Kosovėn heroike,... ku mu nė ditėn e flamurit, mė 28 nėntor, doli para popullit, "Ushtira Ēlirimtare e Kosovės"dhe bėri tė qartė se ishte nisur drejt njė "Nėntori tė tretė",.... qė i ndrroj kahje historis nė Kosovė!! -Ishte ushtri e lindur nga populli, dhe se lufta e tyre e shenjėt do vazhdoj deri te ēlirimi i vendit!!
Po ashtu mė 28 nėntor ėshtė edhe ditlindja e patriotit mė tė madh, Adem Jashari, fenomen unikat i sakrificės pėr liri nė historin e qytetėrimit!! Fenomenal janė njerzit e veēantė, tė cilėt me veprat dhe veprimet e tyre,... lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė momente tė caktuara tė historis!!
Njė fenomen i tillė, me pėrmasa tė piedestalit jo vetėm kombėtarė ėshtė Adem Shaban Jashari, i lindur nė Prekaz tė DRenicės, mė 28 nėntor 1955 dhe i rėnė nė pavdekėsi mė 6 mars 1998, po nė Prekaz!!

Lavdi i qoftė dhe i lehtė i qoftė dheu!!

Kaq histori sa pėr tė mbajtur tė freskėt kujtesėn se ēfarė jemi duke pėrkujtuar dhe festuar!
Pra duke bashkuar tė gjitha kėto festa,... Festėn e Pavarsisė sė Shqiprisė, Ditėn e Flamurit, shfaqjen e UĒK-ės, si dhe ditlindjen e komandantit legjendar Adem Jashari!!

Tė gjithė anėtarėve, vizitorėve tė rinialive.eu forum, bashkatdhetarėve dhe shqiptarėve kudo qė janė?.... Nė emėr tė rinialive.eu Forum,.... dhe nė emėr tim tim Ju shprehi urimet e mia tė sinqerta dhe krenare, ashtu siē e ndjejm dhe e nderojmė tė gjithė nė kėtė ditė!!
Po ashtu urime diten e flamurit shqiptare , te gjitheve atyre qe vehten e ndiejne shqiptare , po ju perkujtoj hymnin dhe kendojme se bashku kete:


Rreth flamurit tė pėrbashkuar,
Me njė dėshirė dhe njė qėllim,
Tė gjithė Atij duke iu betuar,
Tė lidhim besėn pėr shpėtim.

Prej lufte veē ay largohet,
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk friksohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor.

Nė dorė armėt do t’i mbajmė,
Tė mbrojmė Atdheun nė ēdo vend,
Tė drejtat tona ne s’i ndajmė,
Kėtu armiqtė s’kanė vend.

Se Zoti vet e tha me gojė,
Qė kombe shuhen pėrmbi dhé,
Po Shqipėria do tė rrojė,
Pėr te, pėr te luftojmė ne.

Urime pėr shumė mote.


Lavdi ēlirimtareve , vdekje tradhetareve.

Shqiptarėt nė trojet e veta etnike, qė nga Arta e deri tė Molla e Kuqe, dhe kudo nė botė, kanė Festėn e madhe kombėtare 28 Nėntorin- Ditėn e Flamurit, Ditėn e Pavarėsisė Shqiptare!

Flamuri nė zemėr tė Kosovės ėshtė simboli i lirisė dhe nė kėtė krah tė Shqipėrisė. Eshtė sendėrtimi i ėndrrės sonė kolektive- kombėtare.Sendėrtim i udhės sė gjatė, tė mundimshme, tė larė me gjak...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   Thu Nov 20, 2008 11:22 pm


Nezir Myrta / AMANETI I KOHĖS SONĖ
- Nė Ditėn e Flamurit!
Ismail Qemal Vlora -
Mjekrrėn bardh si bora!
Kah Kosova o Isa Ora
Nė Dy Krahsh qėndron!Me ziosha zjarr ka Shkodra
Kah Shkupi sytė nė kodra -
E deri n'Epir kafshon kobra!
Shqipja me Dy Gojė gjėmon!Theranda jep Kushtrim Zjarr!
Abdyl Frashėri i flet nė varr!
Koka e Alit tha: Epirin e marr!
E te Topliku, Narona e Tivari!Nga Shpata Madhe Padrejtėsi,
Mbeti veē - Njė Copė Shqipėri!
Ende mbet i ngrimė emri - Illiri!
Kudo nė tradhtina ra shqiptari!Boll morėm mėsim Skendėrbeu,
Kokėn tmerrit - shpatė ia preu!
N'pranga ma s'durohet Atdheu!
Do tė na Ndihmoj - Perėndia!Nuk vdiset gjithmonė tė shkretė!
Nėpėr Tokė, pėr Air e nėpėr Det!
Amaneti i T'Parėve do tė na vret!
Po s'u bė shpejt Njė - Shqipėria!O Ismail Qemal Vlora!
Mjekrrėn bardh si bora!
Kah Kosova o Isa Ora!
Nė Dy Krahsh Lufton!


(28 Nandor, 1993)
[/size].


PĖR TĖGJITHĖ SHQIPTARĖT E VĖRTETĖ -


[size=24]URIME DITA E FLAMURIT KOMBĖTAR SHQIPTAR![/size]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: 28 Nėntori - Dita e Flamurit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
28 Nėntori - Dita e Flamurit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 6Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: