Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem

Shko poshtë 
+6
E_Bukura
Tetovari
dibranja
Beton
shaban cakolli
Kosovarja
10 posters
AutoriMesazh
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptySun Nov 11, 2007 1:09 am

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Astronautas

Ne termat ''Une'' dhe ''unin''...cila eshte me e rendesishme?
Uni yne, apo te qenurit tone?
Nje gje eshte e sigurte...qe UNI, me te QENURIT, nuk ndahen kurre.

Eshte nje realitet ne bashkqensi me gjerat ''une'' dhe ''unin''.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptySun Nov 11, 2007 1:31 am

Uni është diqka që të nxitë në kuptimin emirëfilltë të jeshë,dhe pa këtë nxitje nuk mund të jeshë,kjo dmth,është e pa ndashme.

E nderuar tibëre mirë që inicove këtë,kjo është shumë interesante.Mendoj se unë nuk ethash saktësisht,sepse nuk e njoh filozofinë,por nëse mund përshkruajeshkurtimisht,më nxitë kureshtja ta di.
rrespekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptySun Nov 11, 2007 1:38 am

Une... jam ky qe jam por uni eshte nje ersyre qe te n'xite te jem dikush tjeter nga qe une jam une.

Qe te mos isha une nuk do te ishte edhe uni uni eshte ay qe te jem une.

vazhdim te mbare ne teme shume po ta lodhka trunin...

..by Beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptyTue Nov 13, 2007 2:15 pm

Ajde ju tjeret askush nuk don te lodh trurin apo jo ??


Une e kuptoj ne kete menyre,sepse kjo tem e tille ishte dhe ne shkollen e mesme dhe shume pak kemi ditur ta definojme..
Uni eshte si nje zone neutrale e vetvetes dhe eshte percuesi kryesor i se ndergjegjshmes. Gjithe stimujt e jashtem qe vijne nga ambienti rrethues, Uni i organizon dhe i perpunon, drejton nepermjet vullnetit gjithe ate per te cilen eshte vete i ndergjegjshem. Ndersa vetvetja, "te qenurit",apo JAM permbledh personin ne gjithesine e tij ne lidhje me ambientin. Pra eshte ajo per permban Unin, merr sinjalet e tij te perpunuara dhe nepermjet tyre hyn ne raport me persona te tjere, me Unin e tyre, duke i dalluar si jo-Une. Mund ta imagjinojme Unin si nje drejtues te pergjithshem i te gjitha aktiviteteve psiqike qe shfaq kundrejt Qenies tone dhe ambientit, duke krijuar ndergjegjesimin e "te qenurit" dhe te realitetit rrethues.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptyThu Dec 06, 2007 4:29 pm

Nese lexoim veprat e profesorit te madhe OSHO do te kuptoim se kjo munde te jete edhe nje frike te qenurit une,frika spejgohet vetem si diçka kure e provoijme,kurre jo diça qe e shkakton eshte jashte neshe.

C'fare ne provoijme mbrenda qenies eshte ankthi..!!!

...by to Beton


Edituar për herë të fundit nga në Thu Dec 13, 2007 7:40 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptyThu Dec 13, 2007 6:49 pm

UNE dhe UNE

Ti uni im i jashtem qe qesh,une uni yt pelegrin...Ti stoike ne ecjen tendeune stoike ne ulerime...................
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptyThu Dec 13, 2007 7:39 pm

dibranja me peqeu kjo e fort.!!!

Kure themi se vdekja eshte mbrenda neshe por nuke dim.!!
Faktikishte do te thote se e dime,e dime se eshte mbenda nesh.
Edhe pse mendimi eshte terheqje, mbrapa,pra negative por serisht pohoim neper mjet te pohimit se eshte diçka mbrenda neshe,por nuk ka randesi ku qe te mos futemi ne kete mendim thell e me thell.!!!

...by Beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Tetovari
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Tetovari


Numri i postimeve : 109
Registration date : 17/12/2007

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptyWed Jan 02, 2008 9:19 pm

Kur Uni, zhvillohet drejt formave më të ndërlikuara të organizmit.Gati e gjithë energjia që mbushe kete aparat,lind nga impules instriktive të pranishme,por jo të gjitha këto impulse arrijne të njejtat vaza zhvillimi.
Njëkosishtë ndodhe që instiktet e veçanta apo më mirë elementet instiktive nuk përputhen me të tjerat në qëllimet apo kërkesat e tyre dhe nuk mund të bashkohen me unitetin gjithëpërfshirës të Unit tonë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptySat Feb 02, 2008 12:48 am

Eshte e vertet Tetovari se drejt formave me te nderlikuara te organizmit nuk perputhen me qellimet e tyre te Unit tone.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptyWed Mar 26, 2008 7:25 pm

Kaq e qarte ishte per Dekartin e verteta e vet ekzistences,sa ai thoshte perheri,''ky konkluzion'',une mendoj ,une ekzistoj,eshte me e para dhe me e sigurta e te gjitha gjerave qe kupton dikush.


Edituar për herë të fundit nga Beton në Wed Mar 26, 2008 7:45 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptyWed Mar 26, 2008 7:39 pm

Beton, " une mendoj-une ekzistoj" si ishte ne latinishte, se s'me kujtohet? ah ah ah. Gjuhe e lezetshme latinishtja apo?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptyWed Mar 26, 2008 7:48 pm

E _ bukura nese nuk gabohem latinishte eshte (Cogito ergo sum)shresoi qe te ndimova me kete fjal latinishte .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar



A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptySat Apr 05, 2008 3:50 pm

Beton, per here te pare dhe quditerishte duhet te theme se jeni gabim! Ajo qe paska kerkuar E-Bukura, ne latinishte eshte " Ego sum, ego existo". Jo, qe e di latinishten, por kjo fjale me ka mbete ne koke, ahahahah.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptySun Apr 06, 2008 12:51 am

Premtim edhe per here te pare qe mendon i quditshme se jam gabim do te thote nuk jam gabim edhe pse kam then ''nese nuk gabohem''.!

Premtimi sa i perket gjuhes latine dhe gjuhes Spanjole .!
Diferenca eshte si Amerika me Afganistanin shoku.

Spanishte;

Une mendoj = yo penso.!
Une ekzistoj = yo axisto.!

Latinishte;

Mendoj = Cogito
Ekzistoj = Sun/m

Shpresoj e kuptove diferencen ndaj amerikes dhe afganistanit ku qendron.!

E_Bukura ka kerkuar ne latinishte e jo ne Spanishte te dije une ekzistoj , une mendoj. Very Happy

shendet shoku


Edituar për herë të fundit nga Beton në Sun Apr 06, 2008 5:05 pm, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptySun Apr 06, 2008 12:55 am

Per temen;

Mendoj se eshte fuqia e kujtime tona ajo qe na krijon mbresen e identitetit te vazhdueshem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar



A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptySun Apr 06, 2008 4:49 pm

Beton, faleminderit per sqarimin. Te thashe se nuk e njoh kete gjuhe ( latinen), por vetem kjo fjale me kujtohet. Ndoshta edhe e kam ngaterru, por ate qe thashe une ( Ego sum, ego existo), e kam lexuar diku, ne nje liber filozofike dhe s'me kujtohet sakte ku, por qe ishte fjala " une mendoj-ekzistoje"! Kurse, kete qe keni thene ju, ( Cogito ergo sum),edhe kjo me kujtohet se e kam lexu diku tek Dekarti, me konkretisht tek titulli "Te menduarit". Por, te thashe nuk jam njohes i mire i gjuheve, dhe nuk e di se cila mund te jete me e sakte, pergjigja juaj apo e imja. Te pakten, mendova ne ato momente se une e kam me mire. Gjithsesi, e lem ashtu siq thua ti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
Fjona


Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 35
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptyMon Oct 27, 2008 7:05 pm

dibranja shkruajti:
UNE dhe UNE

Ti uni im i jashtem qe qesh,une uni yt pelegrin...Ti stoike ne ecjen tendeune stoike ne ulerime...................


Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 36
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptyWed Feb 18, 2009 1:25 am

atehere UNI eshte sekreti i te QENURIT... neqoftese UNI ecen ne vije te drejte edhe TE QENURIT ashtu do eci.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptySun Mar 01, 2009 10:55 pm

Uni = Te qenurit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Veneta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem EmptyMon Mar 02, 2009 11:09 am

Une dhe egoja ime luftojme te harmonizohemi por eshte shume e veshtire. Me e madhe se gjithe lufterat e botes eshte ajo mes shpirtit dhe trurit, sepse ne pretendojme qe jemi truri nderkaq shpirtin e identifikojme me egon, unin tone. Ajo qe ne realitet jemi perbrenda do te manifestohet jashte varesisht prej aftesise se trurit per ta manipuluar ate. Pa trurin, shpirti nuk njeh kufi. Te mendosh e veprosh racionalisht, paraprakisht duhet dirigjuar nga truri sepse reflekset fillimisht dergojne informacione ne tru dhe truri kontakton pastaj me unin duke e harmonizuar pak a shume drejtimin e sjelljes sone, perceptimin dhe qendrimin tone.
Une dhe Uni im = miq dhe armiq!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty
MesazhTitulli: Re: A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem   A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A mund nje subjekt te njoh tek vetja nje realitet te jashtem
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ministir i puneve te jashtem Ilire Meta ne Beograd?
» Prapaganda anti serbe -Serbija do ta njoh Republiken e Kosov
» A ËSHTË MONTIM APO REALITET
» 17 Shkurti-Realitet dhe gëzim i shkurt
» Armëpushimi në Kosovë mund të pezullohet!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Psikologji-
Kërce tek: