Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 SINAGOGA E LONDRËS FTON PËR IFTAR...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

SINAGOGA E LONDRËS FTON PËR IFTAR... Empty
MesazhTitulli: SINAGOGA E LONDRËS FTON PËR IFTAR...   SINAGOGA E LONDRËS FTON PËR IFTAR... EmptyFri Jul 18, 2014 10:15 am

Sinagoga e Londrës fton për iftar në Ramazan

Ftesa u pa nga udhëheqësit fetarë si një letër e paqes, tolerancës dhe bashkëjetesës.

Londër –
Rast i parë i këtij lloji, myslimanët në Veri Perëndim të Londrës të ftohen për iftar në një sinagogë hebreje, për të përhapur mesazhin e paqes, tolerancës dhe bashkëjetesës.
Kjo është hera e parë në një sinagogë dhe kjo është një përvojë e mrekullueshme, "tha Hamza për radion 17 BBC Radio 5.
" Më është thënë se vërtetë ka shpresë dhe paqe në njerëzi ... dhe unë e pranova mrekullisht," shtoi ai.
Hamza është njëri prej muslimanëve të Londrës të cilët u ka shërbyer ushqimin e iftarit në Sinagogun Golders Green.
Ftesa u pa nga udhëheqësit fetarë si një letër e paqes, tolerancës dhe bashkëjetesës.
" Emri im Nabila dhe unë jam një shkrimtar dhe kjo është hera e parë, në të vërtetë, që unë kam ardhur në një sinagogë dhe kjo është në të vërtetë diçka e veçantë," tha një tjetër musliman pjesëmarrës në iftar.
Anglia është vendi i një komuniteti musliman prej gati 2.7 milionë.
Ramazani, muaji i shenjtë në kalendarin islamik, bie këtë vit në mes e diel, 29 Qer, dhe 28 korrik 2014.
Në muajin Ramazan, muslimanët e rritur abstenojnë nga ushqimi, pija, duhani dhe marrëdhëniet seksuale nga agimi i diellit deri në perëndim të diellit.
Të sëmurët dhe ata që udhëtojnë janë të liruar nga agjërimi veçanërisht, nëse kjo paraqet rreziqe shëndetësore.
Përreth botës, myslimanët e respektojnë muajin e Ramazanit me një rend të ritualeve tradicionale, duke përfshirë mbledhjen e familjes në kohën e iftarit, mësimet fetare, lutje të veçanta në mbrëmje dhe duke ndihmuar të varfërit.

Burim: OnIslam & News Agencies
Përktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovë


Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
SINAGOGA E LONDRËS FTON PËR IFTAR...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ambasadori Arvizu shtron iftar për Ramazanin
» Peticioni për anulimin e konferencës së Londres

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: