Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 FORUMI NË EKSPOZITËN E KUR'ANIT...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

FORUMI NË EKSPOZITËN E KUR'ANIT... Empty
MesazhTitulli: FORUMI NË EKSPOZITËN E KUR'ANIT...   FORUMI NË EKSPOZITËN E KUR'ANIT... EmptyThu Jul 03, 2014 12:40 pm

Forumi në Ekspozitën e Kur'anit hulumton Enciklopedinë e Kur’anit

Në një forum të mbajtur në Ekspozitën e 22-të Ndërkombëtare për Kur’anin Shenjtë, u hulumtuan dobësitë dhe përparësitë apo pikat negative, dhe anët pozitive, të Enciklopedisë së Kur’anit.
Forumi u ndoq nga Dr. Maxhid Ma'aref, i cili ka mbikëqyrur përkthimin e punës në persisht, dhe Handakabadi, një anëtar i ekipit të përkthimit.
Dr. Mexhid Ma'aref tha se orientalistët që studiojnë Kur'anin zakonisht e bëjnë këtë me një qëndrim negativ.
Ai tha, megjithatë, se Enciklopedia e Kur’anit është një punë plotësisht shkencore dhe akademike dhe kjo është një pasuri për Enciklopedinë.
Eksperti shtoi se autorët e artikujve të Enciklopedisë janë përpjekur që të jenë të paanshëm.
Ai iu referua përdorimit të studimeve krahasuese, si një tjetër përparësi e Enciklopedisë së Kur’anit, e cila mund të konsiderohet edhe si një dobësi nga disa aspekte, si për shembull ku thuhet se Kur'ani është ndikuar nga Besëlidhja e Vjetër dhe nga Besëlidhja e Re.
Dr. Mexhid Ma'aref tha se dy volumet janë përkthyer në persishte deri tani, duke vënë në dukje se vëllimi i dytë është më shumë i lidhur me çështjet Kur'anore se sa vëllimi i parë.
Ai më tej iu referua pikave të dobëta të Enciklopedisë së Kur’anit dhe tha se ka shumë pak nga burimet Shi’ite.
Më vonë në forum, Handakabadi tha se audienca e synuar e Enciklopedisë së Kur’anit është një punë për ekspertë të fushës dhe jo audienca e synuar nuk është publiku i gjerë.
Forumi u organizua në sallën e Shenjtë të Konferencave të Mbrojtjes Kopshti-Muzeu, në Teheran, që ishte mikëpritëse e Ekspozitës së 22 Ndërkombëtare të Kur'anit të Shenjtë dhe do të jetë e hapur deri më 13 Korrik 2014.
Enciklopedia e Kur’anit është një punë akademike me artikuj mbi temat më të rëndësishme dhe të subjekteve të Kur'anit të Shenjtë.
Sipas botuesit, Brill, Enciklopedia e kombinon rendin, rregullin sipas alfabetit dhe artikujt në lidhje me përmbajtjen e Kur'anit.
"Ky është një fjalor enciklopedik i termave Kur'anore, konceptet, personalitete, emrat e vendeve, historinë kulturore dhe ekzegjezës të zgjeruar me esse mbi temat më të rëndësishme dhe të subjekteve brenda studimeve Kur'anore," shkruan botues, Brill.

====================================================

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
FORUMI NË EKSPOZITËN E KUR'ANIT...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Artistët kinezë mbajtën Ekspozitën e Kaligrafisë Islame
» A është forumi një shkollë?
» Ciles rrug po shkon Forumi.
» PËR TY DARDANË-RUBRIKA IME E POEZISË

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: