Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Historia e Kosovės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 68
Vendi : Gjakovė, Kosovė
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Historia e Kosovės   Thu Feb 16, 2012 12:25 am


Botime tė reja: ”Historia e Kosovės”


Kėto ditė tė ftohta dimri, janar, 2012, doli nga shtypi "Historia e Kosovės" e historianit nga Gjakova Jusuf Buxhovi.
Libri ka tri vėllime:
Vėllimi i parė: Antika dhe mesjeta,
Vėllimi i dytė: Perandoria osmane
Vėllimi i tretė: Nga konferenca e Londrės deri te protektorati ndėrkombėtar.
Botues tė kėtij projekti, tė parit nė historiografinė shqiptare, janė "Faik Konica" nga Prishtina dhe "Jalifat Publishing" nga Hjustoni i SHBA-ve.

Libri "Kosova" e Jusuf Buxhovit ėshtė libri i parė historiografik i kėsaj natyre. Nė hyrje, autori bėn tė ditur se fjala ėshtė pėr njė shkrim gjithėpėrfshirės tė historisė shqiptare nga antikiteti e deri nė kohėn tonė, ku Kosova jo vetėm qė nuk shihet e shkėputur nga koncepti i Shqipėrisė sė natyrshme, por ajo paraqitet si qendėr e saj shpirtėrore, kulturore dhe shtetėrore.
Me kėtė rast, autori, fokusimin e pėrqendron te Pellazgėt, ku Dardanėt dhe Dardania paraqiten si trungu kryesor i asaj qė mė vonė njihet si vazhdimėsi iliro-shqiptare.
Duke shfrytėzuar shumė burime nga historiografia botėrore, veēmas ato nga autorėt antikė, autori, Jusuf Buxhovi nxjerr pėrfundimin se Dardanėt janė themelues tė Trojės dhe bartės tė qytetėrimit antik, i cili me pa tė drejtė u ėshtė atribuuar grekėve, tė cilėt erdhėn shumė vonė dhe pėrvetėsuan gjithė qytetėrimin pellazg, madje edhe shkrimin e tyre. Sipas Buxhovit, edhe eposi i madh botėror "Iliada" dhe filozofia antike paraqesin trashėgimi shpirtėrore tė shqiptarėve.
Shikuar nga ky prizėn, "Kosova" e Buxhovit historinė shqiptare e zhvendos nga mileniumi i dytė (teoria ilire) te ai i katėr, gjė qė duke u ndėrlidhur me Pellazgėt, atė e kthen nė qendėr tė antikitetit. Autori, po ashtu, edhe themelimin e Perandorisė sė Romės dhe tė tė Bizantit e lidhė me trashėgiminė pellazge (dardano-ilirėt), ku ata dalin si bartės tė qytetėrimit perėndimor, por edhe tė ngrehinave tė tyre politike dhe shtetėrore.
Njė rishikim tjetėr ėshtė edhe ai qė ka tė bėjė me tė ashtuquajturin shteti mesjetar serb dhe kishė mesjetare serbe, tė cilat Buxhovi i sheh si konstrukte tė historiografisė hegjemoniste serbomadhe tė shekullit tė kaluar, gėnjeshtrat e sė cilės, pėr fat tė keq, i ka pranuar edhe historiografia ideologjike shqiptare, tė cilat, edhe sot e gjithėditėn, vazhdon t'i pėrdor "si tė vėrteta historike".
Duke u bazuar nė njė faktografi shkencore, Buxhovi nxjerr pėrfundimin se nė mesjetė nuk ka pasur shtet serb, e as kishė serbe, pos zhupani, tė cilat kanė qenė pushtuese dhe nė dėm tė etnisė arbėrore, mbi tė cilėn pastaj ėshtė ndėrtuar miti mesjetar serb. Buxhovi, madje vlerėson se edhe e ashtuquajtura Rashkė, qė proklamohet si "qendėr e shtetit serb", ka tė bėjė me Tribalėt (Dardanė tė sllavizuar).
Rishqyrtime tė rėndėsishme paraqiten edhe nė pjesėn qė ka tė bėjė me Perandorinė Osmane dhe me krizėn lindore nė pėrgjithėsi, ku po ashtu, Kosova shfaqet si qendėr e gravitetit politik dhe kulturor shqiptar, (Lidhja Shqiptare e Prizrenit, Revolucioni Xhonrturk dhe Katėrmbėdhjetė pikat e Hasan Prishtinės, tė vitit 1912), qė i ka paraprirė pavarėsisė sė Shqipėrisė.
Me interes ėshtė edhe pjesa e tretė, ajo e shtetformimit shqiptar, me ē'rast autori sjell njė pamje tjetėr nga ajo qė ėshtė parė nga historiografia ideologjike shqiptare.

Kush ėshtė Jusuf Buxhovi?

Jusuf Buxhovi ka lindur nė Pejė, mė 4 gusht tė vitit 1946. Fėmijėrinė e kaloi nė Gjakovė, ku kreu shkollimin e mesėm. Nė vitin 1968 u diplomua nė Universitetin e Prishtinės (Dega e Gjuhės dhe e Letėrsisė Shqipe), ndėrsa nė vitin 1979 nė Degėn e Historisė tė Universitetit tė Prishtinės magjistroi nė temėn "Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė dokumentet gjermane".
Karrierėn e gazetarit e filloi nė gazetėn "Rilindja" nė vitin 1967, fillimisht si gazetar i kulturės, e mė vonė redaktor i saj. Nga viti 1976 deri nė vinin 2000 ishte korrespondent i pėrhershėm i kėsaj gazete, i akredituar nė Bon tė Gjermanisė. Pas mbylljes sė saj, vazhdoi karrierėn si publicist i pavarur. Deri tash ka botuar kėto vepra:

1. "Cirku", tregime. "Rilindja" – 1972
2. "Pioni", tregime . "Rilindja" - 1975
3. "Matankrena" - roman. "Rilindja" - 1976
4. "Ēaste" - vėshtrime letrare. "Rilindja" -1978
5. "Dinozauri" - dramė. "Rilindja" - 1979
6. "Shėnimet e Gjon Nikollė Kazazit" - roman. "Rilindja" - 1982
7. "Ura e Fshejit" - novela. "Rilindja" - 1983
8. "Pranvera e zhveshur" - dy drama. "Rilindja" - 1984
9. "Nata e shekujve" - roman. "Rilindja" - 1985. (Fitoi Ēmimin vjetor tė Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės)
10. "Galeria e tė vdekurve" - roman. "Rilindja" - 1987
11. "Libri i tė mallkuarve"- roman triptik . "Rilindja" -1989. ( Fitoi ēmimin letrar "Hivzi Sulejmani")
12. "Prapė vdekja 1" - roman. "Rilindja" - 1991 (Fitoi Ēmimin vjetor tė Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės)
13. "Prapė vdekja 2" - roman. "Rilindja" -1993
14. "Prapė vdekja 3" - roman. "Rilindja" - 1995
15. "Qyteti i dėnuar me vdekje"- roman. "Faik Konica" - 2000
16. "Letrat pėr Kryeprincin"- roman. "Faik Konica" - 2003
17. "Vdekja e Kolonelit" - roman. "Faik Konica" - 2004
18. "Vera e fundit e Gjin Bardhit" - roman. "Faik Konica" - 2004
19. "Kujtimet e zonjės Von Braun"- roman. "Faik Konica" - 2005
20. "Kodi i dashurisė"- roman. "Faik Konica" - 2006. (U nderua me ēmimin kombėtar "Azem Shkreli", si vepra mė e mirė e vitit)
21. "Udhėtimi i Mendim Drinit"- roman. "Faik Konica" - 2006.
22."Libri i Bllacės - 1, Shėnime nga psikiatria" - trilogji. "Faik Konica" - 2007.
23."Libri i Bllacės - 2, Bota e pėrmbysur e Urtakut" - trilogji."Faik Konica" - 2007.
24."Libri i Bllacės – 3, Etėr e bij" - trilogji. "Faik Konica" - 2007.
25."Fletėza gjermane" - publicistikė. "Faik Konica" - 2008.
26."Kongresi i Berlinit 1878" - historiografi. Botoi "Faik Konica" - 2008.
27."Libri i Gjakovės" - roman. Botoi "Faik Konica" - 2008.
28. “Kthesa historike: Vitet e Gjermanisė dhe Epoka e LDK-sė” – historiografi. Botoi “Faik Konica” – 2008.
29. “Jeta lakuriqe”, tregime. Botoi “Faik Konica” – 2009.
30. “Kthesa historike – 2: Shteti paralel dhe rezistenca e armatosur” – historiografi. Botoi “Faik Konica” – 2009.
31.”Kthesa historike -3: Lufta e Perėndimit pėr Kosovėn” – historiografi. Botoi “Faik Konica", 2009"

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Historia e Kosovės   Thu Feb 16, 2012 8:56 am

Interesant qeta udbasht sa shum e libren po e shtypin athua pse more, me qense ket liber mos e kish godit ,edhe pse se kam lexu hala.

ky esht denocues i ADEM DEMAQIT.....gjeth kto libra se di sa pin uj, more qfar kontraversi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lumo
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 68
Vendi : SHBA
Registration date : 06/09/2009

MesazhTitulli: Re: Historia e Kosovės   Fri Feb 17, 2012 2:36 am


“Kosova” e Buxhovit

10-02-2012

Nga Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Serbisė, ai u konsiderua si libėr pa bazė shkencore e qė pėrmban fantazi tė rrezikshme nė shėrbim tė Shqipėrisė Etnike. Por, Jusuf Buxhovit kjo padyshim qė nuk i pengon, e ai madje edhe pati kundėrpėrgjigje taktike ndaj akuzave.

Vepra e tij “Kosova – 1,2,3” do tė promovohet nė kryeqytet, gjegjėsisht nė Bibliotekėn Kombėtare dhe Universitare, mė 16 shkurt nė orėn 12:00. “Kosova” e Jusuf Buxhovit ėshtė libri i parė historiografik i kėsaj natyre.

Nė hyrje, autori bėn tė ditur se fjala ėshtė pėr njė shkrim gjithėpėrfshirės tė historisė shqiptare nga antikiteti e deri nė kohėn tonė, ku Kosova jo vetėm qė nuk shihet e shkėputur nga koncepti i Shqipėrisė sė natyrshme, por ajo paraqitet si qendėr e saj shpirtėrore, kulturore dhe shtetėrore.

Me kėtė rast, autori, fokusimin e pėrqendron te Pellazgėt, ku Dardanėt dhe Dardania paraqiten trungu kryesor i asaj qė mė vonė njihet si vazhdimėsi iliro-shqiptare. Duke shfrytėzuar shumė burime nga historiografia botėrore, veēmas ato nga autorėt antikė, Buxhovi nxjerr pėrfundimin se Dardanėt janė themelues tė Trojės dhe bartės tė qytetėrimit antik, i cili padrejtėsisht u ėshtė atribuuar grekėve, tė cilėt erdhėn shumė vonė dhe pėrvetėsuan gjithė qytetėrimin pellazg, madje edhe shkrimin e tyre.

Sipas Buxhovit, edhe eposi i madh botėror “Iliada” dhe filozofia antike paraqesin trashėgimi shpirtėrore tė shqiptarėve.

Zėri
Buxhovi promovon “Historinė e Kosovės”, paralajmėron vėllime tė reja

Historiani Jusuf Buxhovi promovoi sot “Historinė e Kosovės” nė tri vėllime. Kritiku Ramadan Musliu foli gjerė e gjatė pėr librat trevėllimorė tė Buxhovit, duke i vlerėsuar ato si vepra kyēe pėr rivlerėsimin e historisė, sidomos tė antikės e mesjetės te shqiptarėt, raporton KTV-ja. Kjo pėrpjekje e Buxhovit ėshtė pėr t’u admiruar, ka thėnė Musliu, sepse ai ka trajtuar e ritrajtuar teza, rrethana e ngjarje, tė cilat pėr shkaqe ideologjike apo joideologjike janė marrė dhe janė pranuar symbyllazi. Ndėrkaq autori ka kėrkuar qė historisė t’i kushtohet njė vėmendje e veēantė si nga historianėt ashtu dhe nga politika.

Historiani Jusuf Buxhovi ėshtė objekt i sulmeve intelektuale e mediale nga Serbia. Mirėpo, Buxhovi premton se nė tė ardhmen e afėrt do ta pėrplotėsojė historinė trevėllimore edhe me dy vėllime tė tjera.

KOHA Ditore


Jusuf Buxhovi promovim i librit Paris 2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lumo
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 68
Vendi : SHBA
Registration date : 06/09/2009

MesazhTitulli: Re: Historia e Kosovės   Fri Feb 17, 2012 3:01 amXhema, kemi lexu lloj liberash e ndegju lloj lloj fjalesh, ta lexojem dhe ndegjojem dhe Jusuf Buxhovin, te shohim se cfare na oferon. Ky rrejedhe nga nji famileje komunisteve te oreve para, te shfim se cfare kaheje i jep historis Kosovaes.


Jusuf Buxhovi Intervistė TV Syri (1).mp4

Jusuf Buxhovi Intervistė TV Syri (2).mp4
Jusuf Buxhovi Intervistė TV Syri (3).mp4
Jusuf Buxhovi Intervistė TV Syri (4).mp4

https://www.youtube.com/watch?v=0LoMAmX9QXg&feature=related


Jusuf Buxhovi Intervistė TV Syri (5).mp4Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lumo
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 54
Age : 68
Vendi : SHBA
Registration date : 06/09/2009

MesazhTitulli: Re: Historia e Kosovės   Fri Feb 17, 2012 3:04 am

Jusuf Buxhovi Intervistė TV Syri (4).mp4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Historia e Kosovės   Fri Feb 17, 2012 8:49 am

Lumo-kta nuk jan budall udbasht asesi,po i lae te flasin e indegjove intervistat e tyre kta te trullavin shokit,jan intelegjenta apsolut,te mirat merrjav ndersa damet qe i kan shkaktu duhet pergjithsi te japin.
As ma shum as ma pak se si kan vepru shtetet e ish bllokut sovjetik,poloni qekosllavaki etj.. ska diskutim...)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Historia e Kosovės   Fri Feb 17, 2012 11:30 pm

HISTORINe e Kosoves nuk mund ta pershkruaje Jusuf Bugjovi me pak fjale dhe disa libra ai mund te rroke disa segmente te historise por jo te teren .Historia e kosoves rrjedh qe nga kohet ilire, romake dardane e albane .Per historine e Kosoves duhet kerkuar ne arhivat e Romes ,perandorise otomane esa per periudhen e historise me pushtimine e mbreterise te serbise edin edhe fmite tone se cka kane bere serbet .sot kemi nje te treten e territorit te kosoves se vjeter kurse tjetra eshte e pushtuar nga serbia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Historia e Kosovės   Mon Feb 20, 2012 7:36 pm

kur udbashet naj shkruajn historin ,na ka hanger dreqi..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
alaudin bunjaku
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 1
Age : 29
Vendi : Norvegji_Shkup_prej vushtrris i ram ne FYROM (macedonia
Registration date : 06/07/2012

MesazhTitulli: Re: Historia e Kosovės   Sat Jul 07, 2012 8:21 pm

te nderuar vllezer dhe motra ne ket faqe te BK,deshta ti them disa fjal rredh disa komenteve qe i kam lexuar ma lart por edhe nee disa tema tjera ne ket faqe.Shum nga vllezrit tan ofendojn figurat e qmuara te kombit ton,pa ditur asgje dhe pa njohur prodhimet dhe vlerat e atyre gjersisht,por vetem nga thash e thenat dhe ate qe ndoshta e kan degjuar nga prinderit apo gje tiu.Une sa kam lexuar pak dhe ndegjuar dhe shikuar per historin jo te kosoves,por ne pergjithsi te kombit shqiptar se fajet nuk i kan as shkrimtaret te cilet mundohet me e permbledhur historin me se miri dhe me trasparente te kombit,po problemi shkon nne shum adresa dhe ajo e para fillon nga ne.Problemi i pare ishte se ne nuk kishim fqinj te mir dhe sado sa te keqinj ishin ato ne vazhdonim te besonim tek ata direkt appo indirekt,pa marr parasysh planet qe ato i kishin.Ishim te sunduar 2000 vjet dhe normal qe evropa dhe shtet evropiane nuk na njihni ne ashtu siq ishim dhe kush ishim.Ne ishim nji popull vital dhe ket e ka deshmuar historia nga gjith ato luftat dhe persekutimet qe u jan bere popullates shqiptare nder shekuj.Enver Hoxha thoshte fajin e ka mbreti zog per copetime tradhti etj etj,mbreti Zog kishte thene se Ismail Qemajli nuk ishte i afte ne konferencen ti perbledhte te gjitha argumentet historike dhe autoktonike te popullit shqiptar ti fuste ne nji shtet,aj tjetri kshtu ky tjerti ashtu e me rradh e me rradh,per ta kuptuar se sa larg kemi shkuar me ktu akuza mundemi ta kuptomi diiteve te fundit te ksaj kohe moderne te kti shekullit te ri.Nuk i perkas as nji partie politike dhe as qe adhuroj ndonje parti politike se fundi fundit ato vetem per interesat e tyre veproj dhe si zakonisht nee dem te popullit,thjesht politikanet tan jan karierista se siq thot nje fjal popullore "barki i plot s`ja din te untit".Deshta ta bej me te shkurt temen time se kur po lexoj Historia e Kosoves,uu ndala dhe mendova,a thu vall ndonjeher paska pasen,kombsi Kosovare,Maqedone,Shiptare te shqiperis,preshevare,Qame,etj etj???Ne kemi qen,ishim dhe dot jemi,nji komb Shqiptar me nji shtet Shqypni dhe me nji tok "tok Shqyptare",te tjeret na ndan me dhun,me politika shoviniste,fashiste,rraziste dhe sod ne bejme historia qe te tjeret na implementuan.Nuk kam asgje kundra librit por termi historia e Kosoves shum pak me pelqej se nese autori e ka pasur ndermend te tregoje historin e asaj pjeses Shiptare ose te Shiperis veri-lindore ose thjesht Historia e Dardanis ather mund te kishte shum ma shum kuptim,por koha po kalon e ne po hexim akoma me emrat qe termat qe na implementuan te tjjeret me ose pa deshiren ton.Ne kohen e skenderbeu nuk ka pasur term kosov apo popull kosovar ose me ket te rejen Vllezerit Kosovar,qe sipas mendimit tim ne perqarjen po ja fusim vetes e jo qe te tjeret po na thon se ashtu duhet thene.Shteti mundet te thirret si te doje po gjuha e rraza e nje populli nuk mund te ndrroje mbrenda nje dite apo nje viti,neve nuk na humbi gjuhen Roma 1000 vjet,as sllavet mbas romes 250 vjet e as Otomanet peer 500 vjet,e prap sllavet per 150 vjet tjera,tashi kemi demokraci po e ndrojm prej deshires ton,kjo eshte dicka e quditshme dhe e pa pranuar tek un.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Historia e Kosovės   Wed Jul 11, 2012 11:30 am

Si njerzit e letrave edhe ata te politikes nuk jan duke u marr me te kaluren ton.
Ne qoft qe nje ben perpjekje te sijell dic te re ne ne vend qe te perkrahim at pun ne beim te kundren. Dhe edhe nje ne shqipetaret duhet te kuptoim qe mos te ju hedhim fain te terve per historin ton, ne vet jemi faitor qe nuk shkruajm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Historia e Kosovės   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Historia e Kosovės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: