Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Të jesh mysliman evropian

Shko poshtë 
+2
xhema
Mexhid Yvejsi
6 posters
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyTue Dec 06, 2011 2:41 pm


Botime të reja: Tarik Ramadan

Të jesh mysliman evropian
Autor: Tariq Ramadan



Titulli i origjinalit:
TO BE A EUROPEAN MUSLIM

Boton: Logos-A
Bibilioteka: Lexo

Përkthyen nga anglishtja:
Rejhan Neziri
Ali Pajaziti

Për botuesin: Adnan Ismaili
Kryeredaktor: Husamedin Abazi
Redaktor biblioteke: Ali Pajaziti
Redaktor gjuhësor: Arlind Novi
Redaktor artistik: Edi Agagjyshi
Redaktor teknik: Afrim Gashi
Faqosës: Sedat Halimi
Përgatitja kompjuterike:
Fokus Pro – Shkup
Shtypi: Focus – Shkup, 2011
Libri me titull ”Të jesh mysliman evropian”, i cili ka 375, është një stutim i burimeve islame në kontekstin evropian, shkruar nga Dr. Tarik Ramadan.
Nga ky libër lexuesi mëson se tashmë ka kaluar një gjeneratë qëkur evropianët perëndimorë kanë filluar të vërejnë se komunitetet myslimane janë duke u ngulitur nëpër qytetet tona. Ditët e punëtorëve të përkohshëm emigrantë janë zëvendësuar me vendosjet e familjeve në një proces i cili ishte e qartë se do të ishte i vazhdueshëm. Filluan të shfaqen xhamitë e para, dhe ne nisëm t’u kushtojmë vëmendje. Kur shikuam pas zhvillimeve të sipërfaqshme, zbuluam se myslimanët në Evropën Perëndimore kishin qenë shumë më herët, në disa raste edhe me shekuj të tërë, edhe pse në numër të vogël. Prania e sotme e tyre në Evropën Perëndimore shërben gjithashtu edhe për të na kujtuar tashmë se ka pasur komunitete myslimane të ngulitura mirë në disa pjesë të Evropës Lindore – edhe pse ne kemi menduar se i kemi injoruar në mënyrë të plotë ngase ishin të fshehur pas Perdes së Hekurt.
Prania e re na ka rikujtuar praninë tonë në botën myslimane, në formën e perandorisë. Mirëpo, natyrisht, ndërsa ne u kushtonim kujdes ndryshimeve me të cilat duhej të merreshim – si dhe ngurrimit për të bërë një gjë të tillë nga ana e disa qarqeve – u bënë edhe disa supozime rreth ndikimit të kësaj situate të re mbi vetë myslimanët. Konkluzionet e para të thjeshta, ishin se me kalimin e kohës, ndofta brenda një gjenerate, komunitetet e reja të imigrantëve do të ishin asimiluar, më së paku në kuptimin se qëndrimi i tyre ndaj fesë dhe kërkesave të saj do të ishte “evropianizuar”. Disa vëzhgues sugjeronin se në veçanti martesat e përziera do të ishin një faktor i madh në këtë proces të pritur të asimilimit. Tani, një gjeneratë më pas, pamja duket krejtësisht tjetër nga ajo që kanë menduar vëzhguesit e mëparshëm, të cilët tani mund t’i quajmë naivë.
Pra, çfarë ndodhi? Fakti se ne evropianët ngurronim t’i pranonim njerëzit e ndryshëm, përveç sipas kushteve tona, natyrisht që ka kontribuar në krijimin e një kundërpërgjigjeje të myslimanëve për të theksuar tiparet e tyre dalluese. Mirëpo, ashtu siç e kam shprehur në shumë raste, është vetë lidhja e myslimanëve pas traditave të tyre, ajo e cila i ka shtyrë komunitet lokale, politikanët dhe akademikët t’i marrin seriozisht ata dhe t’i harrojnë skenarët e hershëm naivë e asimilues. Në të njëjtën kohë, nuk mund të mohohet fakti, se vetë myslimanët e kanë ndier veten të obliguar të mendojnë gjithnjë e më thellë rreth ndikimeve të situatës së tyre mbi besimin dhe praktikën e tij, si dhe mbi mënyrën se si ky besim mund të vazhdojë të formojë një bazë të përshtatshme dhe funksionale për jetën e tyre të përditshme. Nisi të bëhej e qartë se duke vepruar kështu, ata duhej të rihapnin shumë pyetje me të cilat ishin ndeshur dijetarët dhe mendimtarët myslimanë në kulmin e qytetërimit islam para një mijë viteve.
Autori, dr. Tarik Ramadan shkruan se ironia e situatës së krijuar ishte se jeta në margjinat e botës islame, i ktheu myslimanët evropianë në qendër teologjike. Duke vepruar kështu ata shikoheshin gjithashtu edhe nga qendra gjeografike e botës islame. Në verën e vitit 1995 në një seminar të islamistëve të rinj në Jordani dr. Tarik Ramadan ka folur rreth situatës së myslimanëve në Evropën Perëndimore. Një djalosh mendjehollë i
parashtroi këtë pyetje: “A është e mundur që përvoja e myslimanëve të Evropës Perëndimore, pasi ata merren me këto çështje, të jetë e dobishme edhe për ne myslimanët e botës arabe? Në fund të fundit ata ballafaqohen shumë më drejtpërdrejtë e më intensivisht sesa ne, në takimin e Islamit me shoqërinë moderne teknologjike e shekullare”.
Ajo çka po ndodh këtu është se gjenerata e parë e myslimanëve evropianë, ata që janë rritur në Evropën Perëndimore, parashtrojnë pyetje themeltare rreth Islamit. Ata kanë zbuluar se traditat kulturore të prindërve të tyre, së pari, kanë vështirësi të funksionojnë në një shoqëri moderne urbane e burokratike dhe, së dyti, shumëçka nga ajo traditë kulturore nuk është në thelb islame. Në disa raste, disa aspekte të kësaj tradite do të mund të konsideroheshin edhe si të papranueshme në Islam.
Për një kohë të gjatë një pjesë e madhe e këtij debati është zhvilluar në gjuhën e traditës juridike, të fikhut, kurse në disa qarqe të vogla kjo është konceptuar në forma të ngurta konservatore dhe debati është zhvilluar thuajse i izoluar nga shoqëria e gjerë. Për këtë arsye disa vëzhgues të këtij procesi kanë sugjeruar që, nëse myslimanët kanë ndërmend të jenë të aftë që “të përballen” me sukses me modernitetin, ata duhet ta braktisin diskursin e fikhut dhe të zotohen për një reformë fund e krye të teologjisë.
Kjo reformë do të duhej të niste me rikonceptimin e natyrës së shpalljes dhe që andej me të kuptuarit e tekstit të shpallur. Ne e dimë se ka mendimtarë myslimanë që e ndjekin këtë rrugë. Vëzhgues të tjerë kanë sugjeruar që përgjigjja e myslimanëve duhet të jetë braktisja e fikut, si diçka që nuk mund të na hyjë më në punë dhe në vend të tij të theksohen çështjet e besimit dhe teologjisë. Sërish gjenden në mesin e myslimanëve njerëz që e mbajnë këtë vijë të menduari.
Ajo çka nuk është bërë në mënyrë sistematike më parë në kontekstin bashkëkohor evropian, ka qenë shqyrtimi i burimeve të traditës kryesore dhe dobia e tyre në këtë mjedis të ri. Kjo është diçka që është bërë në mënyrë të gjerë në botën myslimane, veçanërisht në botën arabe myslimane.
Në këtë libër, dr. Tarik Ramadani na ofron përpjekjen e parë madhore për ta zbatuar këtë proces në situatën e myslimanëve në Evropë. Metoda e tij është ajo që e kanë përdorur dijetarët të rëndësishëm bashkëkohorë myslimanë, borxhin ndaj të cilëve ai e shpreh qartë me mirënjohje. Kështu ai e vë veten sinqerisht brenda një tradite kryesore moderne (jo moderniste) islame. Duke filluar nga një ritheksim sistematik i bazave teologjike, Dr. Ramadani më pas diskuton në detaje teknikat e zhvilluara tradicionalisht për përkthimin e parimeve në praktikë, në kohë e vende të ndryshme: shprehur me fjalët kyçe mesalih dhe mekasid. Kjo është fusha e cila i ka shkaktuar vuajtje popullarizimit të mendimit islam, një dukuri aq e fuqishme në shekullin e kaluar, e cila vjen si një pasojë e përhapjes së strukturave perëndimore të edukimit e të arsyetimit intelektual. Është një fushë e cila ka resurse të mëdha për të lidhur parimet universale dhe të përhershme të Islamit me kontingjentet e kohës dhe hapësirës njerëzore, e cila në të vërtetë është detyrë me të cilën ndeshen myslimanët e Evropës.
Kurse në pjesën e dytë të këtij studimi autori paraqet një analizë të çështjeve dhe sugjerimeve të veçanta praktike se si të arrihen zgjidhjet. Kjo është pjesa ku shumë lexues – myslimanë e të tjerë – do të gjejnë interesin më të madh. Gjithashtu, lexuesit mund të gjejnë përgjigje të ndryshme nga ato që në mënyrë të posaçme janë sugjeruar nga ana e Dr. Ramadanit, ata do të kenë arritur tek ato përgjigje…
Kush është Tarik Ramadan!
Tarik Ramadan lindi më 26 gusht 1962 në Gjenevë, Zvicërr. Është djali i Said Ramadan dhe Vefa El-Bena, vajza e madhe e dijetarit Hasan El_Bena, i cili themeloi ”Vëllezëritë Muslimanë” më 1928, në Egjipt.
Në Kajro, Egjipt, ka ndjekur një trajnim intensiv në dijet klasike islame te dijetarët e Universitetit të “Al-Azhar”. Aktualisht është profesor i Studimeve Bashkëkohore Islame në Universitetin e Oksfordit.
Ai gjithashtu ligjëron edhe në Fakultetin e Teologjisë në Oksoford dhe në të njëjtën kohë si profesor vizitor ka mbajtur mësime në Katar, Maroko dhe Japoni.
Tarik Ramadani është akademik, poet shkrimtar. Ka shkruar mbi 20 libra, ka kontribuar shumë në debate për çështje bashkohore islame, në ringjalljen e studimeve të thelluara islame në botë dhe në çështje të myslimanëve në Perendim. Tarik Ramadani është kryetar i Organizatës Europian Muslim Network me seli në Bruksel...

Mexhid YVEJSI, Gjakovë

Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyWed Dec 21, 2011 11:50 am

10 zbulimet shkencore të 2011-s
19/12/2011 21:00
Facebook129

10 zbulimet shkencore të 2011-s
Revista shkencore “Science” rendit 10 zbulimet më të mëdha shkencore për vitin që është duke u mbyllur.

Zbulimi i neutrineve, që kanë një shpejtësi më të madhe se drita, gjurmët e ujit në Mars, gjetja e “grimcës së Zotit”, padyshim që do të mbeten si zbulimet më të mëdha të kryera nga shkenca për këtë vit:

1) Thyhet miti se drita ka shpejtësinë më të madhe. Në dy eksperimente të CERN-it, në Zvicër, u provua se grimca, e quajtur neutrin, është në gjendje të lëvize me 6 kilometër për sekondë më shpejt se sa drita.

2) Zbulimi i “grimcës së Zotit”, e ashtuquajtura grimca e përbërëse e gjithë universit, gjithë ekzistencës sonë. Sërish zbulim i shkenctarëve të CERN.

3) Në një studim të publikuar në muajin korrik, provohet se ndjekja e një terapie kundër HIV/AIDS menjëherë pas infektimit, ul me 96 përqind mundësitë për transmetim të virusit nëpërmjet rrugëve seksuale.

4) Një grup antropologësh dhe biologësh arritën në përfundimin se mes Sapiens (njeriu) dhe Neandertalëve ka patur shkëmbim materialesh gjenetike. Përfundimi: mes dy llojëve ka patur marrëdhënie seksuale.

5) 300 atome të anti-materies (anti-hidrogjen) izolohen për 1 mijë sekonda. Rekord i mbajtjes nën kontroll të kësaj lëndë tepër shpërthyese. Sërish zbulim i CERN në Zvicër.

6) Identifikohet zona se ku është zbutur qeni i parë. Ajo është në jug të lumit Jangtze në Kinë.

7) Zbulohet planeti i parë jashtë sistemit tonë diellor me temperatura e kushte të tjera atmosferike njësoj si Toka i quajtur Kepler-22. Problemi: është 600 mijë vite dritë larg.

Cool Mikrobet luajnë një rol kryesor në dëmtimin e arterieve dhe cojnë një një sërë problemesh kardiovaskulare.

9) Ajo që nga shkencëtarët dhe studiues të shumtë quhet “unaza që i mungon zinxhirit të evolucionit njerëzor” daton që para 1.997.000 vjetësh dhe i përket llojit Australopithecus dhe Homo.

10) Verifikohen se në Mars dikur ka patur ujë në formë të lëngshme. Një sërë studimesh të NASA-s dhe agjencive të tjera hapësinore gjatë këtij viti, kanë arritur në të njëjtin përfundim; në Mars ka patur ujë. Të gjitha këto studime hedhin hipotezat se në planetin e kuq ka ende ujë, por është në formë të ngrirë.

----------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Duke u bazuar se jetojm ne nji aren glladiatoresh,per mbijetes......!!!!


kushtu duhet te duket nji musliman erupian,kur te bejm kso zbulime shkencore,dhe ta mbrojsh pasurin qe ta ka dhan zoti, dhe e mbron me dinitet,e jo pasurin nder jestek e nuk e gezon,se shetit ende me deve.
Apo ne rastin ton,e njejta vlen edhe per shqiptaret ..--Populli i vetum qe shkel neper dukat ne evrop e vdesim urie.....)))
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyWed Dec 21, 2011 12:45 pm

Vatikani: Islami, feja me përhapjen më të madhe në Botë
21.12.2011, ora 10:35




Vatikani ka deklaruar zyrtarisht se Islami është feja me përhapjen më të madhe në botë dhe se numri i myslimanëve, që prej afro një viti, i ka kaluar të krishterët me tre milionë më shumë.

Lajmin e bëjnë të ditur mediat e vendit fqinj, burimet e të cilave theksojnë se ky ndryshim në renditjen botërore të feve ka ardhur si rezultat i përqafimit të Islamit nga një numër i madh qytetarësh perëndimorë edhe pse pas vitesh të gjata sulmesh dhe fushatash denigruese.

Në deklaratën e publikuar nga Vatikani thuhet: “Numri i myslimanëve në botë i kalon tre miliardë, tre milionë e njëzet e dy mijë myslimanë, shifër që e kalon numrin e të krishterëve me tre milionë (pasues) më shumë.”

Në bazë të deklaratës së mësipërme, Vatikani pranon hapur se Islami është feja me përhapjen më të shpejtë në mbarë botën. Sipas llogaritjeve të tij, 19.5 % e banorëve të planetit janë myslimanë, ndërsa të krishterët pozicionohen të dytët me 17.5 për qind.

Vitet e fundit, sidomos pas ngjarjeve të 11 shtatorit 2001 në ShBA, interesimi për Islamin është rritur dukshëm. Pavarësisht akuzave të herëpashershme, Islami ka regjistruar prurje të reja në radhët e tij, duke u bërë edhe më i pranishëm në të gjithë botën.(dritaislame.al) /albeu.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 43
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptySat Dec 24, 2011 1:55 pm

Si ore detektiv iu beson lajmve te tilla, une iu besoi ketyre lajmve aq sa" Babadimrit".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptySat Dec 24, 2011 10:37 pm

Shum me vend Drini po as qe vlen te lexohen kso rrena e kopalla dhe intrigave te vattikanit dhe sna leverdisin fare, kto marifete ashtu kshtu,.....))
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyThu Dec 29, 2011 9:41 pm

une spi besoje vatikanit.!
Po po i besoje realitetit se muslimanet jane komiteti me i madhe ne bote .ashtu ishte gjithnje po pas 2011 eshte shtue numri i atyre te huajve qe po behen musliman .vetem ne gjermani me 2010 2400 gjerman jane konvertue ne musliman.
ne qoftese dikuj si konvenon eshte problem i tyre jo i imi !
SE disa shqiptare jane bere me pa fe ose me pap se papa.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyFri Dec 30, 2011 1:19 pm

Kaka konvertohet në mysliman?
30.12.2011, ora 11:02




Lajmet më të reja që vinë nga media të ndryshme, flasin për një raportim ende të pazyrtarizuar ku thuhet se Leite Kaka është konvertuar në fenë islame.

Sipas agjensisë së lajmeve Saphir dhe televizionin egjiptian An-Nas, Kaka ka shprehur dëshirën dhe vullnetin e tij që të ndërrojë fenë e tij, pra të konvertohet në fenë muslimane.

Një fakt që shton vërtetësinë e këtij lajmi është edhe itinerari i Kakas, ku kohëve të fundit ai shihet dukë dëgjuar ligjërata rreth islamit. Madje një foto e sotme e shfaq Kakanë në një xhami pranë një besimtari musliman. /albeu.com/




Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 43
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyFri Dec 30, 2011 1:20 pm

Sikur vatikani te kishte sjell lajmin ne te kundren nuk do ta besoni. Shifra eshte aq e ngushte cka te shtyn mos te besosh...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyFri Dec 30, 2011 1:23 pm

pak per tu besu detektive ky artikull Rolling Eyes duke marr parasysh sa eshte fetar shum i madhe kakak i fes krishtere bile ne nje artikull kam lexu se thot nese nuk do merresha me sport do behesha prift confused

gjithsesi urojm tjet i vertet kjo info.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyFri Dec 30, 2011 1:32 pm

Jo perbese eshte e vertet
shume udheheqes dhe Artiste sportiste e kane pare se kjo fe eshte besim ne nje zote
E jo besim ne djale te zotit sepse zoti ska pas grua as ska qen i martuar as ska fenmije as ska familje ,ata qe besojne besojne ne gjera te kota .
As Lopa seshte zote as Kryqi.
As Gjerperi as hena.
Allahu eshte nje qe besojne e tere bota ,po ka njerez qe e keq perdorin si sekti jehova qe e formuan kriminelet japan te paret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyFri Dec 30, 2011 1:48 pm

Muslimische Fußballspieler
Der Brasilianer Ricardo Kaka ist der neueste große Spieler der Welt des Fußballs, der sich zum Islam bekannt hat, obschon es scheint, dass dies erst der Anfang ist.

Kaka sagte im Gespräch mit einem Reporter: "Ich habe mich zur Religion des Friedens bekannt. Da die Religion eine völlig private Angelegenheit ist, ist niemand berechtigt, sich in diese Angelegenheit einzumischen. Ich bin ganz unabhängig Muslim geworden und hoffe, dass niemand nach meiner Bekennung zum Islam seine Ansicht über mich ändert, insbesondere nicht die Verantwortlichen und Mitglieder des Sportvereins Mailand, die Nationalmannschaft Brasiliens und natürlich all meine Freunde und Anhänger".

Kaka sagte noch etwas Sensationelles und zwar: "Ich bin zur Welt gekommen um Muslim zu werden, und nahm den muslimischen Namen Abdor-Rahman an".


Ein weiterer bekannter Fußballspieler, der sich zum Islam bekannt hat, ist der französische Stürmer vom fc barcelona,Thierry Henry. Die Konvertierung von Henry wurde bei der Weltmeisterschaft 2006 bekannt.


Nach der Weltmeisterschaft gab es weitere Nachrichten. Thierry Henry nahm am Londoner Freitagsgebet teil. Er sagte in einem Interview, dass er sich nach seinem Gespräch mit Zidane entschieden habe die Geheimnistuerei zu beenden. Zidane hatte gesagt, dass diejenigen, die sich schämen müssen die sind, die unsere Religion und uns Muslime nicht respektieren.

Henry und Zidane sind nicht die einzigen Muslime der französischen Nationalmannschaft. Abgesehen von Gabriel Sise, der von Anfang an Muslim war, wurde im vergangenen Monat auch die Nachrichte über die Konvertierung des Stars dieser Mannschaft, Franck Ribery, veröffentlicht.

Ribery hatte selber den Nachrichtenagenturen seine Bekennung zum Islam bekannt gegeben und gesagt, von nun ab werde er Belal heißen.

Man sollte dieser Liste von Muslimen unter den Fußballstars auch den Namen des alten spieler der französischen Mannschaft Nicola Anelka hinzufügen, der ohne jeglichen Widerstand der französischen Presse erlaubte, sein Foto in der weißen Ehram-Bekleidung der Hadschpilger zu veröffentlichen. Anelka, dessen neuer islamischer Name Belal Abdos-Salam ist, war in der Zeit der Weltmeisterschaft nach Mekka gepilgert. Die französische Presse hatten seine Hadschfotos zusammen mit diesen Worten veröffentlicht: "Ich messe dem Erheben des Weltmeisterschaft-Pokals keinen Wert bei, denn das Festhalten am Islam ist für mich das Wertvollste auf der Welt".

Allerdings ist die Zahl der Muslime in der französischen Nationalmannschaft noch größer. Möglicherweise sind auch David Trezeguet, Lilian Turam und Patrik Viera Muslime, aber sie gestehen dies noch nicht ein.

Anfang November wurde die Nachricht über die Konvertierung des Ex-Cheftrainers der französischen Nationalmannschaft Philip Trossier veröffentlicht. Er hatte den Reportern gesagt, er sei von der Spiritualität und Einfachheit des Islam beeindruckt, und er änderte seinen Namen in Omar. Auch seine
Ehefrau änderte ihren Namenvon Dominique in Ameneh.


Neben Trossier ist auch ein weiterer bekannter französischer Trainer zum Islam konvertiert, Bruno Metso, der senegalesische Trainer bei den vorigen Weltmeisterschaften. Er endärte seinen Namen in Abdolkarim.

Die Konvertierung der Fussballstars hat sich derart ausgeweitet und beschleunigt, dass eine der oft gestellten Fragen in den Sportchats die ist, ob auch Gabriel Batistuta Muslime ist oder nicht.

In spanien fasten sogar die spieler Yaya Toure, Eric Abidal und Mammadou Diarra. Fast alle besten Spieler dieser Welt sind/waren Moslems

1.Zidane
2.Drogba
3.Ribery
4.Kaka
5.Ibrahimovic
6.Chikahoui
7. van persie
8.benzema
9.messi
10.Anelka
11.Nasri.
12.Trezeguet
13.Turam
14.Viera
15.Evra
16.Saha
17.Gallas.
18.Sagna
19.Kalou.
20.Toure
21.Diarra
22.Lass
23.kanoute

Te gjithe keta lojtar agjerojne ramazanin..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptySat Dec 31, 2011 11:27 pm

shum pom pilqen komunikimi i Fiones dhe Detektivit mir e kan se dhe fes ja sheh njeri hajrin, ktu duhet nji gershetim i mir iktyre dy faktorve permanent,se nuk e lun topi....!?


Sabukur po lidhen veq shifeni EW EW...)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptySun Jan 01, 2012 5:15 pm

Xhem po gjelozon ti po lol! Detektiv te pershendes hahahhahha pak ka njerz si "ti "se e vrejn gjerat hahahah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyMon Jan 02, 2012 7:56 pm

edhe une ashtu,nuk kam kunder askujte ,po nuk pajtohem kurre me gjera qe sjan te verteta.
pershendes edhe xhemen Drini ,Bashkom,Vesa Rrimtaf etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyMon Jan 02, 2012 7:57 pm

Xhemooo ska komb pa fe e fe pa komb.
vetem kafshet skane fe as komb.haaaaaaaaa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyThu Jan 05, 2012 6:48 pm

per sa e di un Detektiv te gjith kinezet pjesa dermuse skan fej,po flas prej nji prizmi te nji muslimani,sepse ata besojn,neper kukulla me kaqurrela,dhe njashtu dhe india,njashtu nji pjes e madhe e tyre besojn ende bile ne (lop) etj etj, dhe mos me thuaj se ne i kem punet ma mir.tash nuk po di si ta skjaroj perpos qe po ju flasin veprat atyre dhe neve.

Ata me ato budallit e tyre jan ber , Forc botrore te dyjat,ndersa ne intelegjentet,me gjitha te mirat,me kto lavdet tona na mungon gjithka,bile spo hij fell hiq,se del buxhill i madh,vetum po filloj prej elemetares,drita uji buka,..merre me mend te tjerat.... etj....
Te mos u keq kuptoni veqse rezulltati po na del zero...... etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyThu Jan 05, 2012 7:50 pm

xhemo,vetem ne kin jetojne me shume se 23 milion musliman,ne indi ka shume e shume vende tjera po jane te shtipur.
tashe ne indi ne nje pjese muslimane ja prishin gjkamin pushteti..pat protesta..
e ne ne mos vete ,ne vetem kur te na vjen zori themi oh zot na ndihmo..
pak si ti kem punet mir e harrojme zotin dhe te mirat qe naj jep.
me shum po shkojne rruges shejtanit se te zotit.
dhe zoti e denon at popull me fukarallek ,me vuajtje ,me semundje me luftera me pislleke me qka ka te keqe.
Kur nje popull beson ne zote atehere zoti i ndihmon dhe e perparon......
Feja vetem e largon njeriun nga te keqijat e kur sbeson te gjitha te keqijat i mbjelle...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyThu Jan 05, 2012 9:18 pm

Shokit sme ke dhan kurrfar pergjegjeje, 23 milion me nji miliard nuk esht kurrfar relativiteti ne ket aspekt.



PYTJA-ti po thua se ska komb pa fej,une ti ceka dy kombe ma te mdhaja ne bot pa kurrfar fejemos dil prej teme,pra nji thenje filozofike thot, (se nuk ka lidhje ne shka beson,--por sa beson).

BIle bile,nji fis ne indi te cilet besojn ne lop,kur po i pashin kojshit musliman tu e pre lopen copa po u bajshin deri ne vrasje,pra per lop te vret ne vend.

Pra na as per zot e as per asgje,se njeri mvaret se si dhe ne qka formon bindjen,por te sinqert dhe dhe me plot besim,qe ne na mungon .

,PO TE BESONIN SHQIPTARET NE ZOT DHE NE KOMB, SI SERRBT E GREKT DO TA KISHIN ATDHEUN SIQ E KAN KTA--- nuk besojm ne asgje dhe kshtu po shkon...mos te fillozofojm....)))))
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyThu Jan 05, 2012 11:02 pm

po edhe ata besojne ne diqka o xhem
po ja qe besojne ne zote po mendojne ne lop..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyFri Jan 06, 2012 12:45 am

DETEKTIV JE -por mos um ban manevrime diplomatike, dil pim qaj naj dit, e i drejtojm telat e qiftelis ma mir klm...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyFri Jan 06, 2012 11:50 am

haaaaaa me deshir o xhem po jem larg shum.....tung!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyThu Jan 26, 2012 8:49 pm

Te jesh musliman europian eshte mire se suprimohesh nga shume gjera radikale islamike po spo muj me kuptu se pse po ju ndalojne shamite femrave,ajo eshte nje e drejte fundamentale e njeriut se si don te vishet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptyThu Jan 26, 2012 9:12 pm

spe kuptoj qete musliman evropjan
muslimani eshte musliman pamarr parasysh ku jeton.
ska dallim fare..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian EmptySat Feb 04, 2012 3:45 pm

https://www.youtube.com/watch?v=MzvIqnAYYuE&feature=player_detailpage#t=103s
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Të jesh mysliman evropian Empty
MesazhTitulli: Re: Të jesh mysliman evropian   Të jesh mysliman evropian Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Të jesh mysliman evropian
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Njè Shqiptare kandidate ne parlamentin evropian
» Të jesh i kënaqur me Zotin
» Komuniteti Mysliman: Jo, xhamisë që ofron Edi Rama
» Kush lind si mysliman duhet të vdesë i tillë...
» Google përkujtoi filozofin e famshëm mysliman Ibn Ruzhdi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: