Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Hithra, ilaē pėr veshkat, reumatizmin dhe artritin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Hithra, ilaē pėr veshkat, reumatizmin dhe artritin    Fri Apr 29, 2011 12:37 pm

Hithra, mbretėresha e bimėve popullore qė pastron gjakun. Njė gotė ēaj nė ditė lėng hithre, ilaē pėr veshkat, reumatizmin dhe artritin.
Nė mjekėsinė popullore hithra njihet si mbretėresha e bimėve mjekėsore, pėr shkak tė efekteve tė saj pozitive nė shėrimin e disa sėmundjeve. Pėrdorimi i kėsaj bime gjatė periudhės sė pranverės dhe verės ndihmon nė pastrimin e gjakut dhe tek tė sėmurėt me anemi.

Kėshillohet qė gjatė kėsaj kohe tė konsumohet sa mė shpesh bima e hithrės nė formė sallate ose dhe e gatuar nė supė ose byrek.

Gjithashtu, mund tė pihen 3 gota ēaj nė ditė nga kjo bimė. Kjo bimė ndihmon edhe nė problemet qė mund tė shfaqen nė mėlēi dhe pėr prodhimin e lėngut nė tėmth. Pėr kėtė qėllim mjekėt rekomandojnė tė pihet njė gotė nė ditė nga ēaji i pėrgatitur i hithrės. Ėshtė mirė qė ai tė pihet herėt nė mėngjes pėr tė dhėnė dhe efektin e duhur. Njė ndihmesė tė madhe jep hithra edhe pėr njė funksionim sa mė tė mirė tė veshkave dhe sėmundjeve tė tjera reumatike dhe artritin.Pėr tė pėrgatitur ēajin nevojitet njė lugė nga bima e tharė dhe e grimcuar. Kjo masė hidhet nė njė gotė me ujė tė nxehtė dhe lihet nė qetėsi pėr 15 minuta.

Mė pas kullohet dhe pihet 3 herė nė ditė nga njė gotė. Njė tjetėr mėnyrė pėr tė shėruar dhimbjet e reumatizmit ėshtė edhe vendosja e bimės sė freskėt nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me lėkurėn.

Vendi i dhimbjes rrihet me bimėn e freskėt derisa te dallohet njė si pullė gjaku. Njė efekt tė menjėhershėm jep kjo bimė edh nė rastet e diarresė. Qė ky problem tė kalojė shpejt dhe lehtė, duhet tė pihet ēaj hithre.

Marrja e tij duhet tė konsiderohet si njė masė e rėndėsishme pėr qetėsimin e gjendjes. Te nėnat me fėmijė tė vegjėl, pėrdorimi i hithrės ndihmon nė prodhimin e qumėshtit aq i rėndėsishėm pėr shėndetin e fėmijės.

Nė kozmetikė ndihmon kundėr rėnies sė flokut dhe zbokthit. Personat qė kanė probleme me zbokthin u rekomandohet larja e kokės me lėngun qė pėrftohet nga zierja e hithrės. Ėshtė mirė qė larja tė kryhet dy herė nė javė dhe tė vazhdojė deri nė eliminimin pėrfundimtar tė zbokthit.

Larja e kokės me ujin e hithrės kėshillohet edhe pėr ata, qė kanė probleme me rritjen e ngadaltė tė flokut. Pėr tė pasur flokė tė gjatė e tė shėndetshėm rekomandohet larja e flokut me kėtė bimė.

Efektet anėsore tė hithrės janė ende tė panjohura. Por, ėshtė e dėmshme tė pėrdoret te personat, qė kanė akumulime ujore si pasojė e aktivitetit tė kufizuar tė zemrės dhe veshkave, pasi ėshtė njė ēaj qė nxit largimin e ujėrave nga trupi.

Hithra mund tė pėrdoret nė gatime pėr tė zėvendėsuar spinaqin, mund tė pėrdoret si sallatė ose tė zihet pėr supė.

Hithra pėrmban sasi tė konsiderueshme tė vitaminės A dhe C, vitaminė K, amin si histamina, serotoninė dhe minerale siē ėshtė hekuri shumė i rėndėsishėm pėr organizmin e njeriut. Pra, pėr shkak tė vlerave tė shumta qė ajo pėrmban dhe efektet e saj janė tė menjėhershme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Hithra, ilaē pėr veshkat, reumatizmin dhe artritin    Sat Apr 30, 2011 12:54 am

Lumi ai qe paska mbjell keto bim paska me u pasuru.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Hithra, ilaē pėr veshkat, reumatizmin dhe artritin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: