Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Dobitė nga Ēaji

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Dobitė nga Ēaji   Fri Sep 19, 2008 9:41 am

Nė kėtė temė mund tė sillni receta tė ndryshme tė dobishme pėr shėndetin e njeriut nga ēajnat e ndryshme popullore.

Lulet e shtogut
Shtogu ėshtė njė bimė shumė e njohur nė vendin tonė. Lulet e shtogut janė tė pasura me substanca vepruese, qė kanė efekt mjekues nė shumė sėmundje. Nė sajė tė kėtyre substancave ēaji i pėrftuar prej tyre ndihmon dukshėm nė lehtėsimin e dhimbjeve tė shkaktuara nga nervi shiatik
Kjo sėmundje ka prekur njė numėr tė madh njerėzish nė vendin tonė. Pas studimeve tė shumta tė kryera pėr mėnyrėn e qetėsimit tė dhimbjeve, qė shkakton nervi shiatik dhe dhimbjet e kolonės vertebrale ėshtė vėrtetuar se ēaji i pėrftuar nga lulet dhe frutet e shtogut ka dhėnė rezultate mjaft tė mira nė lehtėsimin e dhimbjeve. Ato pėrmbajnė acide organike, vitaminat A e C, esencė, si dhe njė faktor veprues, qė jep rezultate tė mira nė mjekimin e dhimbjeve, qė shoqėrojnė disa sėmundje. Efekte pozitive ky ēaj ka dhėnė edhe nė uljen e temperaturės sė lartė. Kėshillohet pirja e menjėhershme e ēajit, i ėmbėlsuar me mjaltė ose sheqer sipas dėshirės.

Lulet

Ndėrsa lulet pėrdoren pėr tė qetėsuar dhimbjet e traktit tretės dhe nė rastet e sėmundjeve, qė shoqėrohen me fryrje tė barkut. Bima rekomandohet edhe nė sėmundjet e tė ftohurit, si gripi, dhe ndihmon nė zhbllokimin e rrugėve tė frymėmarrjes. Rezultate mjaft tė mira ēaji jep edhe nė pakėsimin e djersės, shumė problematik ky fenomen tani nė stinėn e verės. Pirja e ēajit pėrpara se tė dilni do tė sillte efekte pozitive. Ēajin mund ta pini edhe nė mbrėmje para se tė flini, pėr tė bėrė njė gjumė tė qetė. Mjaft mirė pėrdoret lėngu i pėrftuar nga lulet dhe frutet nė problemet e fytit dhe mishrave tė dhėmbėve. Nė rastet e acarimit dhe skuqjes sė tyre, rekomandohet tė bėhet gargarė disa herė nė ditė, deri sa tė jeni shėruar plotėsisht.

Ēaji

Pėr pėrgatitjen e ēajit nevojiten 2 lugė ēaji me lulet e shtogut, tė cilat hidhen nė njė enė me ujė tė valuar. Ena mbulohet me kapak dhe pėrmbajtja lihet nė qetėsi pėr 15 minuta. Ēaji kullohet dhe pihet i ngrohtė dhe i ėmbėlsuar sipas dėshirės, me mjaltė ose me sheqer. Mund tė pėrdoren 1 deri 3 doza tė tilla nė ditė. I njėjti veprim bėhet edhe pėr pėrgatitjen e ēajit me frutet e kėsaj bime. Pihet njė gotė nė ditė, sidomos para gjumit. Frutet e njoma mund tė pėrzihen me verė tė kuqe dhe tė pihet brenda ditės. Kjo kurė shėrben pėr qetėsimin e nervit shiatik dhe vazhdon deri nė tri javė.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Dobitė nga Ēaji   Sat Sep 20, 2008 12:07 am

Ēaji nga molla.Ēaji i pėrgatitur me mollė tė ziera pakėson acarimin e laringut. Po ashtu ky lloj ēaji ėshtė pėr tė zbutur e pakėsuar kollėn si dhe kundėr zėnies sė zėrit, pėrkatėsisht tė kordave tė zėrit, lehetėson dhembjet e grykės dhe acarimin e frymėmarrjes dhe tė vet mushkėrive.
Merren 1-22 kokrra mollė, prehen nė 3-4 copė secila dhe zihen rreth 30-40 minuta nė 200 ml ujė. Ēaji i pėrgatitur bėhet i ngrohtė dhe pihet nga njė filxhan, 1-3 herė nė ditė.
Nė mjekėsinė popullore shumė dijetarė kėshillojnė: "Hani ēdo ditė nga dy kokrra mollė, nė qoftės se dėshironi t'i shmangeni infarktit tė miokardit".


_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Dobitė nga Ēaji   Mon Sep 22, 2008 9:03 pm

Ēaji nga lulet e mollėsĒaji qė pėrgatitet nga lulet e mollės pihet kundėr ftohjeve tė ndryshme, lehtėson etjen, forcon nervat, mushkėritė dhe zemrėn. Ky lloj ēaji ėshtė i mrekullueshėm nė rregullimin e tretjes. Pėr pėrgatitjen e ēajit nga lulet e mollės nė pranverė vjelen tė freskėta lulet, tė cilat thahen nėn hije dhe pastaj tė thata ruhen nė pako tė letrės dhe pėrdoren gjatė tėrė vitit. Ēaji nga kėto lule zihet sikur edhe ēdo lloj i ēajit tjetėr, mirėpo nė vend tė sheqerit i qitet mjaltė.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: -HITHRA (gjethe   Mon Sep 22, 2008 10:30 pm

Bima pėrbėhet nga gjethet e thara tė hithrės (Urtica dioica L. familja Urticaceae), e cila ėshtė bimė barishtore shumėvjeēare, e zakonshme tek ne. Bima ka kėrcell tė drejtė, gjethe tė kundėrtuara, vezake tė thepėta, me buzė tė sharruara, tė mbuluara ashtu sikundėr kėrcelli, me qime djegėse; lulet i ka tė gjelbra, pa bisht e tė rrumbulluara nė vile tė degėzuara, mė tė gjata se bishti i gjethes; lulėzon nė pranverė-vjeshtė.

VETITĖ:

Gjethet e hithrės pėrmbajnė karbonat, acid tė amonit, taninė, acid formik, glukokinina, fitoncide, klorofil, karotina, vitaminė B2. A, C dhe K, acid pantotenik, kripėra tė potasit, silicium etj, si dhe acetilkolinė, histaminė dhe serotoninė (ndikimi i acetilkolinės dhe histaminės nė veprimin e bimės ėshtė i pakėt); ato pėrdoren pėr ndalimin e hemorragjisė, kundėr anemisė, si ndihmėse nė sėmundjen e sheqerit, si nxitėse tė urinimit, si mjet qė nxit formimin dhe sekretimin e qumėshtit etj. Kėshillohet si mjet diuretik i lehtė nė edema, nė pezmatime tė rrugėve tė urinės dhe nė reumatizėm. Vepron si mjet ndihmės edhe nė sėmundje tė mėlēisė dhe tė tėmthit. Njihet si bimė e pasur me shumė vitamina, prandaj kėshillohet nė formė ēaji kur organizmi ka nevojė pėr vitamina. Hithrat e reja mund tė pėrdoren si perime pėr tė fuqizuar dhe harmonizuar punėn e zorrėve, si dhe kundėr anemisė. Hithrat e freskėta, tė rritura, pėrdoren nė reumatizėm si mjet qė nxit qarkullimin e gjakut nė lėkurė (veprimi djegės dhe kruajtėse). Bima pėrdoret edhe nga jashtė pėr tė nxitur rritjen e flokėve, kundėr zbokthit, pėr mjekimin e ekzemės etj.

Shėnim: Vetitė djegėse i atribuohen njė pėrbėrėsi pa azot, i paavullueshėm dhe me natyrė rrėshinore, i cili shkakton djegie e kruarje edhe kur ndodhet nė sasi shumė tė vogla. Bima e tharė, si dhe ekstraktet e fituara nga bima e njomė, por me ngrohje, nuk kanė veti djegėse. Kėtė veti e ruajnė ekstraktet alkoolike qė fitohen nga bima e freskėt. Hithra shfrytėzohet pėr nxjerrjen e klorofilit, prej tė cilit pėrgatitet fitoli qė ėshtė lėndė e parė pėr sintezėn e vitaminave E dhe K.

PĖRGATITJA E PĖRDORIMI:

Njė lugė supė me bimė tė grimcuar zhytet nė njė gotė me ujė, zihet 5 minuta, pastaj ēaji kullohet dhe pihet. Merren 1 deri 3 doza tė tilla nė ditė, tė ėmbėlsuara sipas dėshirės me mjaltė ose sheqer.
RUAJTJA: Nė vende tė thata bima ruan veprimin pėr 18 muaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: GJETHE DELLI   Mon Sep 22, 2008 10:43 pm

Bima pėrbėhet nga gjethet e thara tė gjethedellit (Plantago. major L. P. media L. dhe P. lanceolata L. familja Plantaginaceae), tė cilat janė bimė barishtore shumėvjeēare, tė zakonshme nė zona fushore, si buzė udhėsh e vijash, nė kullota, etj. tė vendit tone. Lulėzojnė nė pranverė-verė.

VETITĖ:

Gjethet e gjethedellit pėrmbajnė heterozidin, aukubinė, enzime, taninė, ksantofil, por kryesisht substanca mucilagjinoze e pektinike, nė saje tė tė cilave ato pėrdoren pėr tė provokuar nxjerrjen e gėlbazės (ekspektorant) dhe si ndihmėse pėr tė mjekuar katarret e rrugėve tė frymėmarrjes, bronkitin, astmėn etj. Tė pėrdorura nga jashtė, gjethet e gjethedellit kanė veti dregėzuese (mbyl1je plagėsh tė ndryshme, puērrash varikoze etj.); gjethet nė forme ēaji rekomandohen pėr gargarė nė rastet e acarimit tė bajameve, pėr larjen e syve (nė acarimet e konjunktivės) etj.

PĖRGATITJA E PĖRDORIMI: 

Njė lugė supe me bimė tė grimcuar hidhet nė njė enė ku shtohet njė gotė me ujė; pėrmbajtja lihet 1 orė qė tė bymehet, pastaj zihet pėr 10-15 minuta, kullohet dhe ēaji qė fitohet pihet. Pihen dy tri gota nė ditė. Nga jashtė pėrdoren mė shpesh gjethet e njoma, tė lara dhe tė njomura pėr njė ore me ujė tė valuar, me tė cilat pėrgatiten llapa pėr mjekime plagėsh tė ndryshme tė lėkurės.

Shėnim: Kallinjtė e frutifikuar tė gjethedellit tė madh (Plan-tago major) grumbullohen gjatė verės dhe thahen nė hijet; bima e fituar pėrgatitet (nga mjekėsia popullore e vendit tone) pėr mjekimin e pezmatimit tė veshkave (dhe si ndihmėse nė sėmundjen e prostatės) nė kėtė mėnyrė: rreth 40 g kallinj tė frytifikuar zihen nė 3-4 litra ujė derisa ky i fundit tė shterojė nė 1/2 litre; pėrmbajtja kullohet nėpėrmjet njė garze, mbetja shtrydhet, nė mėnyrė qė e gjithė masa e lėnget tė kalojė nė ēaj; pihen 3 gota nė ditė, para buke; ajo e mėngjesit esėll. Kura vazhdon deri nė mjekimin e plotė, d.m.th. deri nė normalizimin e treguesve tė urinės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
njonidrenica
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 838
Registration date : 09/06/2008

MesazhTitulli: Re: Dobitė nga Ēaji   Mon Sep 22, 2008 11:16 pm

ilaqet me temira dhe kfalitete rjedhin prej luleve te ndryshme, dhe keto lule gjinden ne malete kosoves.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Dobitė nga Ēaji   Mon Sep 22, 2008 11:27 pm

Ēaji nga tėrshėra

Ēaji nga tėrshėra dhe elbi po ashtu ėshtė shumė i dobishėm pėr lehtėsimin e tė gjitha sėmundjeve tė brendshme, veēanėrisht tė veshkave (tė bakterieve nė urinė), tė kanalave tė urinimit, tė lukthit, tė kolitit kronik (tė pezmatimit tė zorrės), tė sėmundjes sė sheqerit si dhe tė disa sėmundjeve tė lėkurės.
Ēaji i pa ėmbėlsuar duhet tė pihet nė sasi tė pakufizuara deri te shėrimi i plotė, e mund tė pihet pastaj edhe rregullisht.
Ēaji nga tėrshėra dhe elbi mund tė pėrzihet me ndonjė ēaj tjetėr natyror, me pelim dhe me kamomil, qė lehtėson shėrimin e bronkitit dhe tė astmės, por gjithnjė tė ėmbėlėsohet me mjaltė, pasi tė kullohet e tė ftohet.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Dobitė nga Ēaji   Fri Feb 13, 2009 5:51 am

Ēaji nga hithratĒaji nga hithra ėshtė shumė i dobishėm pėr tė sėmurėt. Farat dhe gjethet e hithrės pėrdoren nė formė tė ēajit kundėr astmės. Hithra ndikon mirė edhe nė shėrimin e shumė sėmundjeve tė tjera tė brendshme, siē janė hemorroidet, veshkėt, etj, po ashtu lehtėson organet e frymėmarrjes, duke e qitur njė lugė tė supės nė njė litėr ujė tė vluar. Ena tė mbyllet dhe tė pushojė 5-10 minuta e pastaj tė pihet sipas nevojės, tri herė nė ditė, pas ngrėnies.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dobitė nga Ēaji   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dobitė nga Ēaji
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: