Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Veshjet tradicionale shqiptare

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:00 am

Veshjet tradicionale shqiptare
dhe
Kultura Tradicionale nė trojet Shqiptare
Veshjet popullore, janė pa dyshim njė nga manifestimet mė tė fuqishme tė kulturės tradicionale. Ato janė trashėguese e transmetuese tė shumė elementėve, qė vijnė nga lashtėsia dhe nga koha e mesme, por janė njėkohėsisht edhe shprehje e marrėdhėnieve kulturore me popuj tė tjerė gjatė shekujve.


Veshja me kemishe te gjate dhe perparje
Tipet kryesore tė veshjeve popullore shqiptare pėr burra janė: kostumi me fustanellė, kostumi me kėmishė tė gjatė e dollamė (cibun), sipėr kostumi me tirq dhe ai me poture (pantallona tė shkurtra deri te gjuri). Pra, nė Shqipėri, burrat kanė mbajtur si veshjet nė formėn e njė fundi tė gjerė, ashtu edhe ato nė formė pantallonash, por tė parat kanė dalė nga pėrdorimi mė herėt se tė tjerat. Pjesėt mė tė zbukuruara ishin jelekėt dhe xhamadanėt e kostumit festiv. Burrat shqiptarė mbanin edhe stoli tė ndryshme argjendi, si jastekė gjoksi, sumbulla dekorative tek jelekėt, unaza, pipa e kuti cigaresh, por mbi tė gjitha, armėt e brezit e tė krahut, qė ishin gjithnjė tė stolisura pasurisht.
Pėr gra, tipet kryesore tė veshjeve, ishin: kostumi me xhubletė (njė fund nė formė kėmbane), kostumi mė kėmishė tė gjatė e xhokė shajaku sipėr, kostumi me dy futa tė vendosura mbi kėmishėn e gjatė, njėra pėrpara e tjetra prapa dhe kostumi me mbėshtjellėse (njė fund i hapur, i mbledhur tek beli me rrudha ose pala).
Nė veshje, ngjyrat e zbukurimet ndryshonin simbas moshės. Pėr tė vegjėlit e tė rinjtė, kostumi krahinor mund tė ishte mė i thjeshtė. Ndryshe nga popuj tė tjerė tė Ballkanit, nė Shqipėri, vajza qė kishte arritur moshėn e martesės, duhet tė vishej thjeshtė e pa stoli, flokėt t’i mbulonte mirė me njė shami dhe tė mos vishte rrobė tė kuqe. Kostumi i martesės ishte varianti mė i pasur i veshjes sė krahinės, si pėr nuset edhe pėr dhėndurėt. Pėr nuset, stolitė metalike ishin tė pamungueshme, madje, pėrdoreshin edhe me tepri, sepse kėtu, me sa duket, kishte rendėsi jo vetėm funksioni i tyre estetik, por edhe funksioni magjik qė u atribuohej. Pėr nuset, rėndėsi tė veēantė kishte zbukurimi i kokės. Disa vjet pas martese, veshja fillonte tė lehtėsohej nga zbukurimet.
Nė veshjet popullore, shenjat e zisė ishin tė pakta, gratė mund tė vishnin praptas ndonjė nga pjesėt mė tė zbukuruara tė kostumit, psh. xhokėn a pėrparjen.
Studimet e deritanishme, kanė treguar se pjesėt pėrbėrese tė veshjeve tradicionale, nuk kanė tė gjitha tė njejtėn moshė. Ka pjesė, qė tė kujtojnė veshjet mesjetare, me ndikime bizantine e orientale, tė tjera qė vijnė si njė jehonė e kohės antike, por ka edhe elementė, qė mund tė lidhen me kulturėn ilire. Mund tė pėrmendim kėshtu analogjitė e verejtura midis linjės popullore dhe “dalmatikės” ilire, apo midis kapuēave, strukave (shalleve), opingave, etj. dhe elementeve respektivė, tė pėrdorur nga ilirėt. Falė kėtyre elementeve tė trashėguar nga kultura ilire dhe ajo e arbėrve tė mesjetės, gjatė zhvillimit tė tyre historik, veshjet popullore kanė arritur tė fitojnė njė varg tiparesh origjinale, qė marrin vlerat e njė treguesi etnik, i cili i dallon veshjet shqiptare nga ato tė popujve tė tjerė.


Edituar pėr herė tė fundit nga Arbėr. nė Sun Nov 21, 2010 9:53 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:03 am

Veshjet per burra

Veshja me fustanelle

Edhe kjo veshje burrash kete emertim e merr nga nje lloj fundi i bardhe, i bere me pelhure pambuku dhe me shume rrudha. Nen kete fund mbatheshin te mbathura te gjata, mbi te cilat nga nyje e kembes e deri tek gjuri visheshin kallei prej shajaku. Ne disa raste keto zgjateshin deri ne rreze te kofsheve, prandaj dhe quhen kofshare.


Veshja me fustanelle
Ne pjesen e siperme vishej nje kemishe e shkurtw me menge te gjera, jeleku dhe mengorja (ne menyre te varura pas). Ne bel vinin nje brez te gjere leshi, mbi te dhe nje tjeter prej lekure te zbukuruar mbi te cilin futeshin e vareshin armet e brezit. Ne stinen e ftohte pjese e kesaj veshje ishte edhe flokata e leshit. Ndonse ne koke vihej nje feste e bardhe me nje thumb ne mes. Deri ne fillim te shek. XX kjo veshje eshte mbajtur ne te gjitha trevat shqiptare, qe nga Kosova e deri ne eameri. Me pas ajo u kufizua vetem ne fshatrat e Shqiperise se Jugut.
Veshja me kemishe te gjate e dollame (ose cibun)
Pjeset me te rendesishme te kesaj veshje per burra jane; kemisha e me ngjyre te bardhe si dhe dollama ose cibuni i gjate prej shajaku. Ne stinen e veres ne vend te dollames vishej nje lloj xhamadani prej shajaku. Nen kemishe visheshin mbathje te gjata te shoqeruara me kelleinje. Dollama apo cibuni paraqitet me disa ndryshime ne zona te ndryshme. Diku ishte e gjate deri mbi gju, diku tjeter deri ne pulpet e kembes. Diku me ngjyre te bardhe dhe e zbukuruar me gajtana te zi, e diku me ngjyre te zeze. Kjo veshje eshte perdorur ne Mirdite, Mat, ne Diber, ne Malesi te Madhe, ne Koree, Kolonje,Gjirokaster etj. Mbas Luftes II Boterore ky tip veshje u zevendesua me veshjen me tire. Dollama vazhdoi te mbahet si veshje ceremoniale e veshur mbi tire ose perdoret ne raste kuvendesh.
Veshja me tirq
Elementi me tipik i kesaj veshje jane tirqit te cilet kane formen e pantollonave te ngushta prej shajaku (me te shumten e rasteve te bardhe dhe me rralle te zi ose te murme). Pergjithesishte ato lidhen poshte belit (ne kerdhokell) shoqeruar edhe me nje brez te lesht me vija disangjyreshe. Ne pjesen e siperrme vishej nje kemishe me menge te gjata, jelek pa menge dhe xhamadan me menge te gjata, te dy prej shajaku. Ne stine te ftohta mbi xhamadan vishej edhe nje xhakete me menge te shkurta dhe me jake marinari (prej shajaku me ngjyre te zeze) e quajtur diku xhurdi, diku tjeter kaporane ose herke . Tirqit zakonisht jane mbajtur ne Shqiperine Veriore, ne Kosove dhe ne Shqiperine Verilindore, duke arritur deri ne rrethin e Beratit.
Veshja me Brekesha
Edhe ne kete tip veshjesh emertimi lidhet me pjesen e poshtme te veshjes, e cila ka formen e pantollonave te gjera, te bera me pelhur leshi ose pambuku te endura ne avlemend shtepiak. Gjithmone ato ishin te gjata deri ne nyjen e kembes si dhe shoqeroheshin me nje brez te gjere leshi me ngjyre te kuqe ne vishnje. Ne pjesen e siperme te trupit vishej kemishe me menge te gjata dhe te ngushta. Ne stinet e ftohta pervee jelekut e xhamadanit prej shajaku, vishej edhe jakucja me xhufka (nje lloj xhakete me menge te shumta). Kjo veshje eshte perdorur ne fshatrat e Zadrimes (ne stine te ngrohta) ne Shqiperin e Mesme dhe disa fshatra te Matit, Martaneshit, Mirdites, Librazhdit, eermenikes etj.
Veshje me poture
Poturet kane formen e pantollonave te gjera e te gjata deri ne gju.


Veshje me tirq
Ndryshe nga veshjet e tjera keto lloj pantollonash kane mjaft ndikim (ne formen e prerjes) nga e njejta veshje e perdorur ne vendet orientale. Ne pjesen e poshtme te ke mbeve (poshte gjurit) visheshin kalce prej shajaku. Ndersa ne pjesen e siperme vishej kemisha me menge te gjata e shoqeruar me nje jelek prej shajaku, i cili mberthehej ne pjesen anesore te gjoksit. Ne stine te ftohte vishej dhe nje xhamadan me menge qe i vareshin ne pjesen e pasme te trupit. Kjo veshje kishte edhe nje pjese tjeter qe dallonte nga krahinat e tjera, eshte pikerisht qeleshja e larte ose takija gjysme sferike.
Kjo veshje ka patur perhapje te kufizuar, kryesisht ne Laberi, Mallakaster, Myzeqe etj. Poturet kane zevendesuar veshjen me fustanelle aty nga fundi i shek. XIX

Fustanella

Veshje popullore burrash ne vise te ndryshme, nė JUG dhe VERI. Fustanella ka trajtėn e njė fundi tė gjerė, me shumė kinde (pala) nė formė trapezi, tė qepura sė bashku e tė mbledhura me rrudha tė dendura tek beli. Copa ishte pėlhure shtėpiake e bardhė prej pambuku e liri. Kostumi me fustanelle pėrbėhet nga kėmisha, fustanella, tirqit/kalcet, brezi, jeleku dhe xhamadani. Luftėtar te ndryshėm kanė veshur edhe fustanelle tė murme dhe tė zeza.
Fustanella ėshtė veshje qė i pėrket njė kohė shumė tė vjetėr. Dokumentohet tė jetė qė nga shek IV - III para erės sonė, nė disa gjetje arkeologjike.

Xhubleta

Veshje tipike e grave ne Shqiperine Veriore, mbi lumin Drin, Nikaj-Merturi e Rugova, Malesi e Madhe dhe shqiptar te Malit te Zi.Ne zonene nen shodrese deri ne Breg te mates ku malsoret e malsise se madhe rane . Xhubleta eshte nje fund ne trajte kembane, qe vjen i valezuar perfundi, sidomos ne pjesen e mbrapme. Behej nga nje numer i madh copash e rripash te ngushte shajaku, te vene horizontalisht dhe te nderthurrura me breza gajtanesh. Mbahet e varur ne supe me dy rripa te gjere. Ne shek. XVIII, xhubleta behej me shume ngjyra, por ngjyrat qe kane arritur ne ditet e sotme jane: te zeza per grate dhe bardh e zi per vajzat. Pjese te tjera te kostumit me xhublete jane: kraholine, xhoka, kerdhokla, paraniku, kallmat e shputat, etj. Xhubleta eshte me prejardhje te lashte. Paraqet ngjashmeri me veshjen e disa figurinave neolitike te gjetura ne Bosnje, por edhe ne vise te tjera te mesdheut, qe i perkasin mijevjecarit te dyte para eres sone dhe lidhen me qyteterimet e vjetera mesdhetar. XHUBLETA e MALSISE MADHE eshte trashigimi me i qarte i kultures tone Ilirjane ku vetem nepermjet saj ne paraqesim historine e humbur te kombit tone qe malsoret tona e percollen deri ne vitet 1950 -1960,pra e vetmja qe jep IDENTITETIN E KOMBIT SHQIPTAR,nepermjet SIMBOLEVE ku simboli ma i dukshem per te gjitha eshte SHQIPONJA pastaj ne MISTERINe XHUBLETES jane nje seri simbolesh ku paraqesin lidhjet me fene katolike besimin te zoti ,dashurine e bukurine e femres malsore me te vertete si nje PRINCESHE .
[redakto]Opingat

Dicka me shume per "kepucet me apo pa xhufka"


Opinga
Pjese perberese e veshjes popullore me tradite te vjeter dhe shtrirje mbare shqiptare. Llojet me te thjeshta beheshin prej nje cope te vetme lekure ne trajte katerkendeshi kenddrejte, buzet e se ciles rudheshin me retra lekure duke u afruar pas kembes e pastaj shtrengoheshin me gjalma prej leshi. Simbas menyres se si qepej maja, si viheshin rripat e gjuheza ose si thurej faqja e siperme e opinges e si zbukurohej ajo, dalloheshin variante te shumta: opinga lope, me retra, me gjuheze, opinga me perkresa, me tufeza, me xhufka, opinga me prroqe etj Deshmite me te hershme arkeologjike per opingat u perkasin shek V-IV para eres sone dhe tregojne se ato kane qene nje element i kultures ilire, dhe dalloheshin qarte nga sandalet e tipit klasik greko-romak dhe me vone nga llaptiet tipike te popujve sllave. Deshmi te mevonshme jane te shek XVI ne disa vepra te Onufrit. Opinga kane qene perhapur gjithashtu tek arbereshet e Greqise dhe te Italise.

Guna

Veshje dimri, ne forme manteli te gjere prej leshi, me menge dekorative (qe nuk visheshin) dhe me kapuē per koken. Njihej me disa emra: gune ēile (e dhirte) per barinjte, gune larė ose laroshe, tallagane, tamare etj Te ngjashme nga funksioni dhe nga mateliali, por ne forme pelerine, ishin disa veshje te tjera dimri qe perdoreshin ne zona te ndryshme te vendit si: bėrruci e sharku ne Laberi, japanxha e bardhe e burrave ne Kosove, tallagani i grave ne Malesine e Madhe etj
Riprodhimi ėshtė domosdoshmėria

Nė fondet muzeale tė Institutit tė Kulturės Popullore ruhen


Xhubleta shqiptare

njė numėr i konsiderueshėm kostumesh popullore, dhe jo thjesht si numėr, por variante tė shumta qė pėrfaqėsojnė tė gjitha tipet e veshjeve popullore shqiptare. Variante qė konsistojnė nė veshje ceremoniale, nė veshjet e pėrditshme, nė veshjet sipas grupmoshave, nė veshje pėr fėmijė, vajza, pėr gra tė njė moshe tė kaluar. Po, pėrsėri nevoja e riprodhimit ėshtė domosdoshmėri.


Edituar pėr herė tė fundit nga Arbėr. nė Sat Nov 20, 2010 1:37 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:03 am

Veshjet mė tė lashta

Kostumi mė i hershėm, qė pėrcjell njė mesazh qindravjeēar ėshtė xhubleta, e cila e ka origjinėn pėrgjatė Alpeve dhe kalon deri nė malėsinė e Malit tė Zi. Megjithėse etnografėt mė tė shquar tė Shqipėrisė kanė bėrė studime nga mė tė ndryshme, pėr tė akoma nuk ėshtė arritur nė njė shpjegim konkret, pse kjo veshje ka qenė ekzistente vetėm nė malėsinė e Veriut. Ndėrsa elemente tė tjera tė antikitetit, qė pėrcillen nėpėrmjet veshjes popullore, janė kėmisha e gjatė, struka (pelerina e gjatė) dhe opingat me majė.

Pse duhen ruajtur kostumet popullore

Mbledhja e kėtyre kostumeve popullore ka filluar pas Luftės sė Dytė Botėrore, mė saktė nė vitin 1947. Pėr veshjet popullore duhet ruajtur origjinaliteti i tyre, se janė njė shprehje e qartė e identitetit shqiptar. Nė njė festival folklorik, tė zhvilluar jashtė shtetit, ne duhet tė pėrfaqėsohemi me kostumin tradicional. Edhe bota i ruan dhe i mirėmban shumė. Ėshtė njė element identiteti. Gjinden forma tė ndryshme pėr organizimin e festivaleve folklorike. Me tė vėrtetė, njė festival i bėrė para 30 vjetėsh nuk ngjan me njė festival tė bėrė sot, por forma tė tilla duhen ruajtur, pasi janė vlera tė trashėgimisė kulturore tė pakontestueshme tė ēdo populli. Kostumet kanė rėndėsi pėr procesin studimor. Kėtu pasqyrohet edhe historia e zhvillimit ekonomik e kulturor tė njė vendi, tė njė krahine e tė njė fshati. Nėpėrmjet njė veshjeje ne kuptojmė edhe nivelin e zhvillimit kulturor, si dhe psikologjinė e njė vendi. Krahina e Zadrimės ka njė kostum femėror nė formė kokete dhe tė zbuluar, gjė qė tregon lirshmėri. Ky kostum nė Kukės ėshtė ndryshe, i mbyllur deri nė fyt. Nė njė formė, tregon fanatizėm. Tė gjitha kėto elemente, tė marra njė nga njė, kompletojnė fizionominė e krahinės.


Edituar pėr herė tė fundit nga Arbėr. nė Sat Nov 20, 2010 1:37 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:16 am

Leka ose Aleksandri Madh ne Fustanelle :Shqiptari me te njejten veshje , sot :


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:17 am

Arber, mir do ishte te sjellje edhe ndonje foto me ato veshje, se me te vertet kan vler shum te madhe ,veshja e rugoves me pelqen shum e femrave e meshkujve me pelqen veshja nga drenica........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:19 am

Do i sjelli , te gjitha .. ato veshje shqiptare qe kane lidhje me veshjet antike .


A harrova ne shqip eshte e shkruar :)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:22 am

Cito :
A harrova ne shqip eshte e shkruar :)


Po ne shqiptar jemi Very Happy


Kjo veshje me fustanell me duket me shum skoceze?ajo me tirqi tipik shqiptare .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:24 am

Skocezet e pranojne qe nga ne e kane marre si dhe instrumentin muzikor Gajden .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:25 am

Po ata kan kete instrumen ,ama per fustanella se kam dit se ken pranu nje gje till!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:26 am

Ju lumt pėr punen qė po bani.


Edituar pėr herė tė fundit nga BashKom nė Thu Nov 18, 2010 12:27 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:26 am

Odiseu , Herodot etj me Plis te bardhe :


..dhe Shqiptari ne ditet tona :

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:27 am

Cito :
Po ata kan kete instrumen ,ama per fustanella se kam dit se ken pranu nje gje till!
E kam postuar diku ate liber , kur kam koh do e pastoj perseri .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:35 am

bashe kisha pase qef ta lexoj ate artikull!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:41 am

Hektori me Tirqi :
Ngjajshmeria me veshjen toneMbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:45 am

Jo ajo foto lart mund tjet diq tjeter por jo tirqi, shiko mir si duket sikur veshje e njerz te shpellave .nuk duket ka kembet se ka veshur diq ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:46 am

Eshte e vertutar qe kane mbajte TIRQI .
I postoj nje dite edhe librat e hershme qe e vertotojne te njejten .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:52 am

???????????????? kam pare nje filem me kesule sikur te shqiptarve por jo identike sikur kesuel se kan shqiptaret,ja e till sikur se e odisut ama kjo ngjason me shum me ato se bartin muslmanet se vin nga haxhi,ku mbulohet vetem pjesa e larte kokes jo e gjitha .....pastaj edhe te krishtert (prifta )bartin diq te ngjajshem me kete te odiseut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:55 am

Cito :
fiona
bashe kisha pase qef ta lexoj ate artikull!!

Ushtaret Anglez nga e kane marre fustanellen :
Cito :
The fustanella, or white kilt, of the traditional Albanian is as common in the
streets of Athens as the private soldier's uniform in London
(The classic and the beautiful from the literature of three thousand years‎ - Page 395
by Henry Coppée - Juvenile Nonfiction - 1895 page 395)

Skocezet

Cito :
Famous Albanian Fustanella
The famous Albanian kilt (or fustanella as it is known in the Albanian language) was common dress for men in the 13th century where it was regularly worn by a tribe of the Dalmatians, one of the Illyrian progenitors of the Albanians. At that time, the kilt was called Dalmatica, however, theories exist that the kilt really had its origin during much earlier times as a long shirt called linja which, when gathered at the waist by a sash, gave the appearance of a knee- or calf-length kilt. Depending on the social status of the wearer, materials used in fabricating the fustanella (thereby defining the number of pleats) ranged fromcoarse linen or woolen cloth for villagers to luxurious silks for the more affluent. Although the kilt was once worn by men throughout Albania, today it is seen only on special occasions in southern Albania, especially in the Gjirokaster area, and in the Albanian regions of Montenegro, Kosova, Serbia, Macedonia, and Greece.

The Hungarian sociologist, Baron Nopcsa, believed that the Albanian, or Illyrian, kilt became the original pattern for the Roman military dress, and, because of its similarity to the Celtic kilt, he also theorized that the Roman legions in Britain, through the presence of its Illyrian element, probably started the fashion among the Celts (it may also be interesting to note that the Celtic word for Scotland is Alban).

Lord Byron, in Childe Harolds Pilgrimage, observed the ...Albanian kirtled to the knee, and T.S. Finlay in his Travels through Greece and Albania states, unequivocally, that It was the fame of the Albanians which induced the modern Greeks to adopt the Albanian kilt as their national costume.
See The Albanians and Their Territories, Pages 164-166, 8 Nentori Publishing House, Tirana, 1985, and Faik Konitzas Albania: Rock Garden of Southeastern Europe , Pages 81-90
From at least the 14th century, a strong cotton cloth called fustan was produced - hence the name of the garment fustan and later the diminutive fustanella. But archeological evidence points to the fustanella as being a more ancient form of clothing. Among the more important (archeological) finds are 1. a small ceramic statue from the 4th century C.E.(AD) found in Durres which depicts a man wearing a long fustanella fastened with two bands across the chest; 2. a gravestone from the 3rd to 4th century C.E.(AD) found in Smokthine, near Vlora, which shows a man dressed in a fustanella; and 3. a much more ancient figurine found in Maribor, Slovenia, which dates from the 5th century B.C.E. (BC) which also shows a fustanella worn with the two bands across the chest.

Ka edhe shume tjera .

Pėrkthimi (kėtkoj falje nga Antari pėr ndėrhyrje )

Cito:
Fustanella e famshme shqiptare
Fustanellė tė njohur shqiptarė (ose fustanella siē ėshtė e njohur nė gjuhėn shqipe) ėshtė veshje e zakonshme pėr burra nė shekullin e 13, ku ajo ishte veshur rregullisht nga njė fis i Dalmatians, njė nga paraardhėsit ilir e shqiptarėve. Nė atė kohė, fustanellė u quajt Dalmatica, megjithatė, teoritė qė ekzistojnė fustanellė tė vėrtetė e kishte origjinėn e vet nė kohė shumė mė herėt si njė kėmishė tė gjatė tė quajtur Linja e cila, kur u mblodhėn nė bel nga njė brez, i dha shfaqja e njė gju-ose -viē gjatėsi fustanellė. Nė varėsi tė statusit shoqėror tė vjetėrohet, materialet e pėrdorura nė fabrikuar fustanella (duke pėrcaktuar numrin e pleats) shkonin prej liri ose rroba tė leshta fromcoarse pėr fshatarėt tė silks luksoze pėr mė tė pasur. Edhe pse fustanellė ishte i veshur dikur me burrat nė tė gjithė Shqipėrinė, sot ėshtė parė vetėm nė raste tė veēanta nė Shqipėrinė e jugut, sidomos nė zonėn e Gjirokastrės, dhe nė rajonet shqiptare tė Malit tė Zi, Kosova, Serbia, Maqedonia dhe Greqia.

Sociolog hungarez, baroni Nopēa, besonte se shqiptar, apo ilir, fustanellė u bė model origjinal pėr veshje romake ushtarake, dhe, pėr shkak tė ngjashmėria e saj me fustanellė Celtic, ai gjithashtu theorized se legjionet romake nė Britani, nėpėrmjet pranisė e elementit tė saj ilire, ndoshta ka filluar tė modės nė mesin e Celts (kjo mund tė jetė interesante tė theksohet se fjala Celtic pėr Skoci ėshtė Alban).

Lord Bajroni, nė Harolds Childe Pelegrinazhet, vėrejti ... shqiptare kirtled nė gju, dhe TS Finlay nė udhėtimet e tij nėpėrmjet Greqisė dhe Shqipėrisė shteteve, pa mėdyshje, se Ai ishte fama e shqiptarėve qė nxiti grekėt moderne tė miratojė fustanellė shqiptare si kostum e tyre kombėtare.
Shih shqiptarėt dhe territoret e tyre, Faqe 164-166, 8 Nentori Shtėpia botuese, Tiranė, 1985, dhe Faik Konitzas Shqipėria: Kopshti Rock i Evropės Juglindore, Faqe 81-90
Nga tė paktėn shekullit 14, njė leckė tė fortė pambuku quajtur fustan ėshtė prodhuar - kėshtu emrin e fustan veshje dhe mė vonė fustanella vogėl. Por, pika arkeologjike dėshmi tė fustanella si njė formė mė tė lashtė tė veshjeve. Ndėr mė tė rėndėsishme (arkeologjike) gjen janė 1. njė statujė e vogėl qeramike nga shekulli er 4 (AD) gjetur nė Durrės e cila pėrshkruan njė njeri i veshur me njė fustanella tė gjata tė lidhur me dy shirita tė gjithė gjoks; 2. njė gur varri nga 3 nė 4 shekullit CE (AD) gjendet nė Smokthine, afėr Vlorės, e cila tregon njė njeri i veshur me njė fustanella, dhe 3. njė figurinė shumė mė tė lashtė janė gjetur nė Maribor, Slloveni, i cili daton nga shekulli i 5 pes (BC), i cili gjithashtu tregon njė fustanella veshur me tė dy grupet tė gjithė gjoks.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:57 am

Cito :
???????????????? kam pare nje filem me kesule sikur te shqiptarve por jo identike sikur kesuel se kan shqiptaret,ja e till sikur se e odisut ama kjo ngjason me shum me ato se bartin muslmanet se vin nga haxhi,ku mbulohet vetem pjesa e larte kokes jo e gjitha .....pastaj edhe te krishtert (prifta )bartin diq te ngjajshem me kete te odiseut.
Asnje komb tjeter ne bote nuk e mban Plisin e shqiptareve . Te garantoj , prandaj shikoje edhe njehere ate film :)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:59 am

Skocezet dhe fustanella (tjeter )

Lord Byron:
Cito :
The Arnauts, or Albanese, struck me forcibly by their resemblance to the Highlanders of Scotland, in dress, figure and manner of living. The kilt, though white; the spare, active form; their dialect, Celtic in sound, and their habits, all carried me back to Motven. No nation are so detested and dreaded by their neigbours as the Albanese; the Greeks hardly regard them as Chrystians, or the Turkd as moslems; and in fact they are a mixture of both, and sometimes neither. Their habits are predatory; all are armed; and the red-shawled Arnauts, the Montenegrins, Chimariots and Gedges are treacherous; the others differ somewhat in garb, and essentially in character.


Arnauts, ose Albanese, i goditur me forcė nga ana e tyre ngjashmėri me malėsorėt e Skocisė, nė, figura veshje dhe mėnyrėn e jetesės. Fustanellė, ndonėse e bardhė, kėmbimi, formėn aktive, dialektin e tyre, Celtic nė zė, dhe zakonet e tyre, tė gjitha tė kryera mė mbrapa nė Motven. Nuk ka komb janė tė urryer aq dhe dreaded nga fqinjėt e tyre si Albanese, grekėt mezi i shohin si Chrystians, ose Turkd si myslimanė, dhe nė fakt ata janė njė pėrzierje e tė dy, dhe nganjėherė as. Zakonet e tyre janė grabitqare, tė gjithė janė tė armatosur, dhe Arnauts kuqe-shawled, malazezėt, Chimariots dhe Gedges janė tė pabesė; tė tjerėt ndryshojnė disi nė vesh, dhe nė thelb nė karakter.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 12:59 am

he !po un e ceka( jo identike )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 1:09 am

[quote The fustanella, or white kilt, of the traditional Albanian is as common in the
streets of Athens as the private soldier's uniform in London
(The classic and the beautiful from the literature of three thousand years‎ - Page 395
by Henry Coppée - Juvenile Nonfiction - 1895 page 395) quote]


. Fustanella, ose fustanellė e bardhė, e tradicionale shqiptare ėshtė aq e zakonshme nė rrugėt e Athinės si private e ushtar uniforme nė Londėr (klasike dhe e bukur nga literatura e tre mijė vjet - Faqja 395 nga Henry Coppée - mitur Nonfiction - 1895 faqe 395)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 1:10 am

Fustanella ne antike


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 1:23 am

Cito :
Cito:
Famous Albanian Fustanella
The famous Albanian kilt (or fustanella as it is known in the Albanian language) was common dress for men in the 13th century where it was regularly worn by a tribe of the Dalmatians, one of the Illyrian progenitors of the Albanians. At that time, the kilt was called Dalmatica, however, theories exist that the kilt really had its origin during much earlier times as a long shirt called linja which, when gathered at the waist by a sash, gave the appearance of a knee- or calf-length kilt. Depending on the social status of the wearer, materials used in fabricating the fustanella (thereby defining the number of pleats) ranged fromcoarse linen or woolen cloth for villagers to luxurious silks for the more affluent. Although the kilt was once worn by men throughout Albania, today it is seen only on special occasions in southern Albania, especially in the Gjirokaster area, and in the Albanian regions of Montenegro, Kosova, Serbia, Macedonia, and Greece.


Cito: Famous Shqiptar Fustanella shqiptare fustanellė famshėm (ose fustanella siē ėshtė e njohur nė gjuhėn shqipe) ėshtė veshje e zakonshme pėr burra nė shekullin e 13, ku ajo ishte veshur rregullisht nga njė fis i Dalmatians, njė nga paraardhėsit ilir e shqiptarėve . Nė atė kohė, fustanellė u quajt Dalmatica, megjithatė, teoritė qė ekzistojnė fustanellė tė vėrtetė e kishte origjinėn e vet nė kohė shumė mė herėt si njė kėmishė tė gjatė tė quajtur Linja e cila, kur u mblodhėn nė bel nga njė brez, i dha shfaqja e njė gju-ose -viē gjatėsi fustanellė. Nė varėsi tė statusit shoqėror tė vjetėrohet, materialet e pėrdorura nė fabrikuar fustanella (duke pėrcaktuar numrin e pleats) shkonin prej liri ose rroba tė leshta fromcoarse pėr fshatarėt tė silks luksoze pėr mė tė pasur. Edhe pse fustanellė ishte i veshur dikur me burrat nė tė gjithė Shqipėrinė, sot ėshtė parė vetėm nė raste tė veēanta nė Shqipėrinė e jugut, sidomos nė zonėn e Gjirokastrės, dhe nė rajonet shqiptare tė Malit tė Zi, Kosova, Serbia, Maqedonia dhe Greqia.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   Thu Nov 18, 2010 1:29 am

Cito :
The Hungarian sociologist, Baron Nopcsa, believed that the Albanian, or Illyrian, kilt became the original pattern for the Roman military dress, and, because of its similarity to the Celtic kilt, he also theorized that the Roman legions in Britain, through the presence of its Illyrian element, probably started the fashion among the Celts (it may also be interesting to note that the Celtic word for Scotland is Alban).

Lord Byron, in Childe Harolds Pilgrimage, observed the ...Albanian kirtled to the knee, and T.S. Finlay in his Travels through Greece and Albania states, unequivocally, that It was the fame of the Albanians which induced the modern Greeks to adopt the Albanian kilt as their national costume.
See The Albanians and Their Territories, Pages 164-166, 8 Nentori Publishing House, Tirana, 1985, and Faik Konitzas Albania: Rock Garden of Southeastern Europe , Pages 81-90


Sociolog hungarez, baroni Nopēa, besonte se shqiptar, apo ilir, fustanellė u bė model origjinal pėr veshje romake ushtarake, dhe, pėr shkak tė ngjashmėria e saj me fustanellė Celtic, ai gjithashtu theorized se legjionet romake nė Britani, nėpėrmjet pranisė e ilire element tė saj, ndoshta ka filluar tė modės nė mesin e Celts (kjo mund tė jetė interesante tė theksohet se fjala Celtic pėr Skoci ėshtė Alban). Lord Bajroni, nė Harolds Childe Pelegrinazhet, vėrejti ... shqiptare kirtled nė gju, dhe TS Finlay nė udhėtimet e tij nėpėrmjet Greqisė dhe Shqipėrisė shteteve, pa mėdyshje, se Ai ishte fama e shqiptarėve qė nxiti grekėt moderne tė miratojė fustanellė shqiptare si kostum kombėtar e tyre. Shihni shqiptarėt dhe territoret e tyre, Faqe 164-166, 8 Nentori Shtėpisė Botuese, Tiranė, 1985, dhe Faik Konitzas Shqipėria: Kopshti Rock i Evropės Juglindore, Faqe 81-90
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Veshjet tradicionale shqiptare   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Veshjet tradicionale shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Art dhe Kulturė-
Kėrce tek: