Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kafeina pengon formimin e kataraktit...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Merisa
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 276
Age : 26
Vendi : Kosovė
Profesioni/Hobi : mjekesi
Registration date : 16/03/2009

MesazhTitulli: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Thu Jul 01, 2010 12:41 am

Njė studim i ri ka vėrtetuar edhe njė tjetėr efekt dobiprurės tė kafesė. Studiuesit nga Universiteti i Baltimore kanė zbuluar se kafeina mund t’i ofrojė mbrojtje lensit (thjerrėzės sė syrit) nga dėmtimi, i cili mund tė sjellė deri te formimi i kataraktit tė syrit.
Hulumtimet e realizuara te minjtė kanė treguar se kafeina pengon formimin e radikaleve tė lira reaktive brenda nė sy dhe nė kėtė mėnyrė parandalon formimin e kataraktit.
Ky studimi ėshtė i njė rėndėsie tė veēante, sepse ėshtė hera e parė qė jepen tė dhėna pėr lidhshmėrinė e kafeinės dhe shėndetit tė syrit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Thu Jul 01, 2010 12:58 am

Cila kaffe? Mos thuj e turkit se mu kurr ne goj nuk me bjen...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Merisa
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 276
Age : 26
Vendi : Kosovė
Profesioni/Hobi : mjekesi
Registration date : 16/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Thu Jul 01, 2010 1:03 am

Nuk eshte e then se cila kaffe, kaffet ne pergjithesi... ty kaffeja e turkut ste bjen kurr ne goje e une asnjeren nga kaffet se pi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Thu Jul 01, 2010 1:06 am

Lumit burri qe paska me te marr, nuk paska nevoj me te ber kaffe,hahahah
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Merisa
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 276
Age : 26
Vendi : Kosovė
Profesioni/Hobi : mjekesi
Registration date : 16/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Thu Jul 01, 2010 1:08 am

heheh ja bej une atij kaffen edhe pse se pij vet hehe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Thu Jul 01, 2010 1:11 am

Nuk eshte marre i ber burrit kaffe, hahahah
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   Sat Jul 03, 2010 12:46 am

Kafja Turke ndikon positivisht te njeriu rrit shtipjen e gjakut te ata qe kan te ulet ,si dhe une per vete kur pij kafe ndihet ne i qlodhur .Tek disa ndikon positivisht te disa negativisht .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kafeina pengon formimin e kataraktit...   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kafeina pengon formimin e kataraktit...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: