Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shtatė problemet mė tė mėdha tė meshkujve pėr tė cilat u vlo

Shko poshtė 
AutoriMesazh
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Shtatė problemet mė tė mėdha tė meshkujve pėr tė cilat u vlo   Fri Jun 12, 2009 12:48 am

Nė shikim tė parė meshkujt janė tė fuqishėm dhe tė sigurt nė vete, por…Ata nė tė vėrtetė janė pėrplot ankthe, pėr shkak tė tė cilave shpesh nuk veprojnė ashtu si dėshirojnė dhe shpesh gabojnė.

Nė shikim tė parė meshkujt janė tė fuqishėm dhe tė sigurt nė vete, por…Ata nė tė vėrtetė janė pėrplot ankthe, pėr shkak tė tė cilave shpesh nuk veprojnė ashtu si dėshirojnė dhe shpesh gabojnė. Zbuloni se ēfarė mund t’i qesė nga takti, qė mė mirė ta kuptoni edhe tė dashurin tuaj…


1. Frika nga ndjenjat


Meshkujt e dinė se dashuria ėshtė njė ndjenjė e fortė qė mund tė okupojė jetėn e tyre. E dinė se femra e cila do t’ua marrė zemrėn do t’ua marrė edhe pjesėn mė tė madhe tė kohės sė tyre. Po ashtu e dinė se me hyrjen nė lidhje tė dashurisė ata u hapin dyert edhe vuajtjeve tė ndryshme. Shumica kanė frikė nga ndjenjat e tilla, sepse nuk ndjehen tė gatshėm.


Djemtė kanė frikė tė jenė tė dashuruar, e sidomos tremben nga mendimi se mund ta humbin kokėn pas ndonjė femre, edhe pse kėtė kurrė nuk do ta pranojnė, madje as vetvetes. Nga kjo frikė edhe lind sjellja e tyre e pakuptueshme: ftohtėsia, painteresimi, paaftėsia pėr butėsi etj.


Ndihma e parė: Bėhuni ndaj tij e sinqertė dhe pėrdorni sensin pėr humor. Krijoni nė mes jush atmosferė relaksuese. Kėshtu ai mė shpejt do tė krijojė besim nė ty dhe mė nė fund t’i lėshohet lidhjes.


2. Frika nga shoqet tuaja


Tmerrėsisht kanė frikė nga komentet e shoqeve tuaja. Kjo pėr ta ėshtė ankthi i parė! I tmerron mendimi se dikush i analizon – dhe kjo nga thembra e deri nė kokė: shoqja juaj me e mirė, motra jote… Ky ėshtė test qė nuk ėshtė lehtė tė kalohet, sepse shoqet tuaja, sikur edhe shokėt e tij, ndonjėherė xhelozojnė. Kėtė e dinė meshkujt.


Ndihma e parė: I thuaj se shoqet tuaja tėrė kohėn flasin se si ai ėshtė shumė i lezetshėm dhe i kėndshėm. Kjo do ta lirojė pak dhe do t’ia kthejė vetėbesimin.


3. Frika nga refuzimi


Sa mė shumė qė janė tė dashuruar, aq mė vėshtirė e kanė tė bėjnė hapa tė ardhshėm. Kjo veti e ēuditshme lind nga frika e reagimeve tė partneres. Ata nuk duan tė dėgjojnė: “Jo faleminderit, nuk je interesant”.


E tėra komplikohet edhe mė shumė nėse mashkulli mburret se: nė kėtė rast, pos refuzimit potencial ekziston edhe frika se do t’u ekspozohet talljeve publike. Katastrofė e vėrtetė! Ēdo situatė ku do tė gjejė shprehje ana e tyre emocionale rrezikon “paprekshmėrinė” e tyre.


Ndihma e parė: Vetėm me sinqeritet. Zgjidhje tjetėr nuk keni. Ia bėni me dije se ju pėlqen dhe se me gjithė qejf do tė ishe me tė nė lidhje. Ėshtė zgjidhje e v
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Shtatė problemet mė tė mėdha tė meshkujve pėr tė cilat u vlo   Fri Jun 12, 2009 12:49 am4. Frika nga mendimet e shokėve


Meshkujt kanė frikė nga mendimet e shokėve tė tyre sepse duan qė tė ruajnė imazhin e tyre tė mirė nė shoqėri. Ata vendimet e tyre mė me rėndėsi i sjellin nėn ndikimin e tė tjerėve. Kjo posaēėrisht gjen shprehje kur ėshtė fjala pėr lidhjet e dashurisė.


Nganjėherė meshkujt nga shoqėria janė xhelozė nė njėri- tjetrin: pėr shkak tė varėsisė dhe frikės se mos do t’i humbin shokėt, pėr shkak tė “njė femre’. Shpesh mund tė dėgjohen vėrejtjet se “si mund tė tė pėlqejė ajo femėr?” apo “unė me tė nuk do tė shkoja kurrė”.


Qėndrimi i tillė i shoqėrisė aq shumė mund tė ndikojė nė dikė qė ta ndalė nė qėllimet e tija deri nė atė moment tė qarta.


Ndihma e parė: Provoni tė shoqėroheni me shokėt e tij. Le tė krijojnė bindje tė mirė pėr ty. Nėse shokėt e tij do tė tė pranojnė edhe ai do tė ndjehet mė mirė.


5. Frika nga ndėrrimi i personalitetit tė tij


Shumė meshkuj mendojnė se fillimi i njė lidhje dashurie do t’i privojė ata nga identiteti i tyre. Kjo ėshtė njė frikė komplekse, e cila krijohet nga bindja e tyre se femra dėshiron tė transformojė tė dashurin nė qenie pa pikė personaliteti. Pėr ta lidhja ėshtė burim i ndalesave dhe urdhrave.


Ata kėtė e shpjegojnė kėshtu: asaj do t’i pengojė tė dal me shokėt e mi, nėse duam tė shkojmė diku mė detyron t’i lėshoj flokėt, tė vė vath apo t’i prej flokėt… Dhe nė vend tė femrės fiton njė pėrzierje tė nėnės, gjyshes dhe motrės!


Ndihma e parė: Le tė ndjejė se ėshtė duke tė pėlqyer ashtu ēfarė ėshtė dhe i thuaj se nuk tė pėlqejnė partnerėt qė e ngulfasin njėri - tjetrin me kėrkesa tė tilla.


6. Frika nga padituria


Meshkujt shpesh prezantohen si mjeshtėr tė vėrtetė nė sferėn e dashurisė. Me qėndrim tė tillė duhet tė lėnė pėrshtypje nė femrėn, por edhe nė shoqėri. Ata mendojnė se nė kėtė fushė pėr ta nuk bėn tė ketė kurrfarė fshehtėsi. Por, ato gjithsesi se ekzistojnė.


Shumė prej tyre kanė frikė se nuk do tė mund tė plotėsojnė tė priturat e ndokujt, se nuk do tė dinė se ēfarė duhet tė bėjnė dhe kjo ide i paralizon. Kėsaj i shtohet edhe frika se nga pėr kėtė jodituri menjėherė tė nesėrmen do tė mėsojė shoqja jote mė e ngushtė e ndoshta edhe tėrė shoqėria e nė fund edhe krejt bota.


Ndihma e parė: Bėhu e butė dhe jepi kurajė (i thuaj se di tė puthet shumė mirė), binde se nė tė gjitha ėshtė shumė i mirė, madje edhe atėherė kur pak dėshpėrohesh nė tė.


7. Frika nga braktisja


Kjo frikė ėshtė e ngjashme me frikėn nga vuajtjet. Nė mesin e meshkujve ėshtė shumė e njohur frika nga ndjenjat e pakėndshme tė vetmisė pas pėrfundimit tė lidhjes sė dashurisė. Kundėr kėsaj frike shpesh pėrdoren mekanizmat si “nėse jam vetėm, askush nuk mund tė mė braktisė e me kėtė tė mė lėndojė”.


Andaj, mendojnė, se mė mirė ėshtė tė mos rrezikohet, se duhet kontrolluar ndjenjat, se mė mirė ėshtė tė mos fillohet asgjė, pasi qė herėdo kur lidhja do tė pėrfundojė. E tė gjitha kėto janė gabim.


Meshkujt tė cilėt mendojnė kėshtu janė shumė tė ndjeshėm dhe tė dobėt, nuk mund tė ballafaqohen me vetminė, e tė mos flasim qė ta mundin atė. Ata nuk kanė besim nė vete, gjithnjė janė pesimistė dhe mendojnė se nuk janė tė gatshėm tė ballafaqohen me asnjė situatė.


Ndihma e parė: Ngrohtėsi, shoqėri dhe fuqi: tė gjitha kėto disi duhesh t'i bartėsh nė tė. Duhet t’i tregosh se ėshtė i pėrsosur, sepse ai dhe afėrsia e tij tė plotėsojnė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
albania today
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 13
Age : 42
Vendi : shqiperi
Registration date : 11/09/2013

MesazhTitulli: Re: Shtatė problemet mė tė mėdha tė meshkujve pėr tė cilat u vlo   Thu Sep 12, 2013 9:37 am

me falni. (e para) jeni duke i futur te gjithe meshkujt ne nje kallep, (e dyta) nuk jeni duke folur per meshkuj normal pra meshkuj me probleme emocionale. (e treta) je duke folur shume me fantazi. (e katerta) jeni shume i opinionuar, qe do te thote qe keni nxjerre konkluzione ne baze te opinioneve e historirave e jo ne bazete experiences plus opinioneve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shtatė problemet mė tė mėdha tė meshkujve pėr tė cilat u vlo   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shtatė problemet mė tė mėdha tė meshkujve pėr tė cilat u vlo
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: