Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Muzika folklorike-problemet e saj

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Muzika folklorike-problemet e saj   Thu Jun 26, 2008 2:46 pm

cilat mendoni se jane problemet e muzikes folklorike, a kane zgjidhje dhe kush mendoni se mund ti zgjidhe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
echo
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1470
Age : 28
Registration date : 29/05/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Thu Jun 26, 2008 6:22 pm

muzika folklorike mendoj qe nuk eshte ne krize te madhe,mendoj qe si ne asnje vend tjetter perreth ajo kultivohet dhe adhurohet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Thu Jun 26, 2008 6:37 pm

ndoshta ne krize nuk eshte a nuk mund ta mohojme qe ka probleme e problemi me i madh eshte nga tekstet e kengeve,

ka kenge qe kur e degjon tekstin trishtohesh,

per mua zgjidhja e ketij problemi mund te jete nese kengetaret te jene me "intelektuale", pra te dine se cka po thone.


njeriu qe mendooj se mund ta zgjidhe kete problem eshte Ermal Fejzullahu, i cili e beri te famshme "kengen e hajredin pashes" dhe ka njje ze qe vertete te knaqe.

disa kngetareve si Hashim Shala ju ka kalu afati, sado qe jane te mireme nuk po i degjon askush
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sat Jul 05, 2008 5:59 pm

Fatkeqesisht muzika popullore-folklorike ka mbete pak anash apo nuk po degjohet shume ,ndoshta edhe koha situata..perpara luftes dhe gjate kohes se saj muzika popullore me permbajtje atdhetare ka qene me aktuale dhe eshte degju me shume..ndoshta cdo periudhe ,cdo situate e ka te veēanten e vetė ..
Problem besoj eshte edhe komercializmi qe ai qe ka financim ,del dhe e bene nje kenge ,del edhe ne TV ,edhe ne radio edhe gjithkund dhe kjo ne njeafr menyre i bene "reklame" antivlerave ..
komercializmi (ndoshta per arsye te gjendjes ekonomike !!!!)

Televizionet kan rendesi shume te madhe ne perhapje si te vleres si ne te kunderten ..eshte lloj "propagande" ...
E keni pare sa rrallė ne TV-te tona (ne Kosove) degjon muzikė tė mirėfilltė shqipe?????Mos eshte politike gjithe kjo "propagande" ne medja "antikombetare" shqiptare , duke dashte te "shpikin" nje identitet "kosovar" ??!?!?? Nese ėshtė kjo , atėhere them me plote pergjegjesi se po krijojne nje "identitet" pa asnje vlere kulturore ..
vazhdim tembare ne teme


Edituar pėr herė tė fundit nga Euridika nė Sat Jul 05, 2008 6:14 pm, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
luan mreti
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sat Jul 05, 2008 6:07 pm

muzika folklorike ka met pas dore, mendoj per arsye se po dominon "tallavaja."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sat Jul 05, 2008 6:15 pm

luan mreti shkruajti:
muzika folklorike ka met pas dore, mendoj per arsye se po dominon "tallavaja."

e vėrtetė kjo por lind pyetja :Pse po "dominon " "tallavaja" ?!?!??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sat Jul 05, 2008 8:58 pm

Euridika shkruajti:
luan mreti shkruajti:
muzika folklorike ka met pas dore, mendoj per arsye se po dominon "tallavaja."

e vėrtetė kjo por lind pyetja :Pse po "dominon " "tallavaja" ?!?!??

per shkak se ajo eshte nje muzike me ritmike se muzika folklorike dhe kjo ben qe nejrezit mu knaqe tu ngu tallava, e jo kenge folklorike te cilat kendohen nga pleq ju ka kalu afati,

mbreme ne emisionin "oxygen" u tregua qe ka mundesi te permiresohet muzika folklorike vetem nevoitet zeri e Sinan Vlasalihut,

shikoni kengen e Hajredin Pashes qe u be e famshme qe kur e kendoi Ermal Fejzullahu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sat Jul 05, 2008 9:29 pm

per shkak se ajo eshte nje muzike me ritmike se muzika folklorike dhe kjo ben qe nejrezit mu knaqe tu ngu tallava,..........................,

Rolling me kėtė tė paren nuk pajtohem sepse ka edhe muzike tė mirėfiltė shqipe qė ėshtė edhe ritmike dhe ta kėnaq zemren .....


e jo kenge folklorike te cilat kendohen nga pleq ju ka kalu afati,
mund te ju ketė dalė "afati" kėngėtarve(atyre qė nuk dijnė tė kėndojnė) por jo muzikes sė mirėfillt qė kėndohet nga kėngėtar tė mirėfilltė

mbreme ne emisionin "oxygen" u tregua qe ka mundesi te permiresohet muzika folklorike vetem nevoitet zeri e Sinan Vlasalihut,
kjo besoj e arsyeton atė qė po them mė lartė ...

shikoni kengen e Hajredin Pashes qe u be e famshme qe kur e kendoi Ermal Fejzullahu

pėr dėshiren e rolling njė kėngė tė mirėfillt shqipe - folklorike kėnduar nga njė kėngėtar i mirėfillt qė besoj qė nuk i del "afati" kurrė...
Dervish Shaqa -Kėnga e Kamer Loshit ( desha t'a sjell ketu por s'po mundem por besoj e gjene ne "youtube", ia vlene me dėgju )

Rollong pergezime per temen , shume me vend dhe e nevojshme


Edituar pėr herė tė fundit nga Euridika nė Sat Jul 05, 2008 9:32 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sat Jul 05, 2008 9:32 pm

Rrolling esht e vertet qe kjo muzik kendohet nga me te vjetrit por esht shume bukur ,me besoni se jam kenaqur mbrem kur i kam ndegjuar ata tingujt te bukur te atyre veglave burimore qe te kenqanin zemren
Te krahasosh muziken folklorike qe esht kenduar me heret me ate qe kendohet sot ka shum ndryshime sepse madje edhe ata qe e kultivojn keto keng jan munduar qe ti pershtaten kohes ne menyr qe te mos harrohen edhe te ndegjohen me embelsi ,nese me duhej te zgjidha neper te gjitha keto lloj t emuzikes do e zgjedhja pikerisht kete me pelqen shum edhe kjo muzik sdo te vdes kurr sepse kur ju kendohet Heronjeve ,Deshmoreve nuk mund t eju kendohesh me Hip Hop apo ndonje lloj tjeter te muzikes perveq me tingujt e bukur te qiftelis me te cilen shum Deshmor ia kan thurur kenges ne momentet me te veshtira kjo do e bej qe te jetoj gjithmon kjo muzik
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sun Jul 13, 2008 10:14 pm

Muzika jonė folklorike nuk kishte probleme,ato ne ia suallėm dhe po ia sjellim vet.
Muzika ėshtė art i shpirtit pa marrė parasyshė zhandreve njė muzikė e mirėfilltė shqipe do tė ishte e kėndėshme dhe freskuese.Sikur rrymat tjera ashtu edhe folklori ka rėndėsinė e vet,dhe do tė ishte shumė me rėndėsi tė e kultivojmė me kujdesė.Folklori ėshtė rryma e lashtė e kulturės sonė e cila ėshtė kultivuar edhe pse fillimisht nga njerėz jo fort tė arsimuar,por tė frymėzuar mirė me atdhedashuri,tė prirur nė njė mbamendje,tė cilėt me vullnet shpalosėn historinė kombėtare pėrmes kėngės.Krijimtaria jonė folklorike ishte e begatshmedhe shumė nga tė huajt ia kishin lakmi,pos pushtuesit qė e urrente.Shekuj me radhė pushtuesi ynė i egėr ka ushtruar dy forma dhune mbi ne:

-E para angazhohej pėr zhdukjen tonė fizike
-E dyta angazhohej pėr zhdukjen e kulturės sonė kombėtare,dhe ėshtė dhunė kulturore e rrezikshme aq sa ajo e zhdukjes fizike.

Shqiptarėt edhe pse jo aq tė arsimuar,por me atdhedashuri tė zjarrtė e mbrojtėn kulturėn kombėtare pavarėsisht sakrificave,edhe pse ishin tė varfur dhe pushtuesi angazhohej mes anės materiale tė i zbuste ,por nuk ia doli kurrė.
Dekadėn ekaluar ishin vet kėngėtarėt tonė tė cilėt bėnė sulm mbi kulturėn tonė kombėtare,aq sa nuk mundi tė bėjė pushtuesi nėpėr shekuj!Shkaku ishte materializmi,i cili doli me parullen:"Folklorin nuk e duam ėshtė i kaluarės,kurse rrymat tjera i mbushėn barbarizma,fund e krye kopjim shund dhe kiq"!Sulmin mbi kulturėn tonė e pranuan qetė Televizionet dhe radiot,si dhe institucionet tona kulturore qė stimulonin antivlerė.
Fatkeqėsisht nė vitin 1995 nė Europė po lexoja nė gazetėn tonė"BOTA SOT",njė kėngė tonėn tė pėrkthyar nė gjuhėn serbe.Gazeta kishte ngritur zėrin kundėr atij pėrkthimi tė shėmtuar,ku tė vinte pėr tė derdhur lot me masakrimin qė iu kishte bėrė kėngės sonė gjatė pėrkthimit!Pse pėrkthehej?Tani pushtuesi kishte gjetur formėn e sulmit mbi kulturėn tonė!Ai po detyronte kėngėtaret para qdo qfaqeje kėngėn shqipe tė e pėrkthenin nė gjuhen serbe,sepse ishte nė dije se fillimisht pėr tė u lejuar pėr ēfaqje nga tekstet duhet tė hiqet gjithqka kombėtare gjatė pėrkthimit.Kėshtu kėngėtarėt tonė pėr pak para sulmuan kulturėn tonė kombėtare duke ia shpėrla nga truri rinisė tonė shqisen e tė dėgjuarit duke i joshur me antivlerė.Teksteve dhe muzikės"Lopėt e mia mė tė mira nė katund";"MAKI-MAKIATO",e mijėra tė kėtij lloji nuk mund ti thuash asnjė lloj muzike shqipe!Pėrderisa sapopulli ynė po vritej,po burgosej,po i mohohej arsimi dhe kultura,televizioni ynė po transmetonte Maki-makiato/Makiato ne po pina/!A po e do me qumėsht,a pa qumėsht/A po e do me tamel,apa tamel/?!
Qfarė vlere kishjte apo pina makiato nė atė kohė kur populli po digjej nga robėria?Ēfarė kishin dallim tamli nga qumeshti?Qfarė vlere ishte ajo?:::::
Atė botė kėngėtari ynė i cili tani po mbushė dyzet vjetorin e krijimtarisė muzikore,nuk joshej me matrializėm,por ishte vuar nė mbrojtėjen e kulturės sonė kombėtare dhe po vente nė thumb mes kėngės ata qė po barbarizonin kėngėt tona.Kėngėtari i cili po bėjmė fjalė ishte z.Demir Krasniqi,i cili veq folklorit ka kultivuar edhe kėngėn popullore plot dyzet vjet,si autor i 14 librave me kėngė,kompozitor i shquar dhe mbledhes i 4000 kėngėve nga gjitha trojeve etnike shqiptare.Ai nuk po i nėnshtrohej pėrkthimit tė kėngėve,nuk po e joshte ana matriale,por po e shqetsonte ndyerja e kulturės kombėtare,dhe mes kėngės i vuri nė thumb ata qė po fusin elemente tė huaja nė kėngėn tonė dhe kėnga vijon kėshtu:

Pijnė raki skuqen mėrdhezen
nuk duan tjetėr pos anglezen
do kėngėtar nė Suharekė
kėndojnė shqip,melosin grek
do kėngėtar atje nga Shkupi
kėndojnė shqip nė melos magjupi
Nė kumanovė pėr marshalla
thonė unė jam kyēyk ymrah
k“nojnė gazela pa pengesa
Ibrahima Taklisesa.
Duke i bėrė njė vėshtrim tė mė tejmė futjes tė elementeve tė huaja nė kėngėn tonė DemirKrasniqi proteston mes kėngės dhe shton:
Me tekste qė t“mbushin vrerė
me melos qė tė shtynė me vjellė.

Padyshim se sot arti ynė ėshtė shėndruar nė njė antivlerė,duke u marrur me te secili,qdo shtėpi ka njė kėngėtar,qdo laxhe njė grup,por muzika jonė ėshtė depolitizuar aq shumė sa nuk ka asgjė kombėtare,mund tė quhet e infektuar,thjesht njė zhugė muzikore materialiste,qė kultivohet nė kafene dhe del drejt nė treg,e cila ndoshta edhe mund tė zgjatė edhe njė kohė,por nuk e ka larg fundin,sepse populli nuk do tė qėndroj indiferent para kėsaj zhurme jo profesioniste dhe jo kombėtare.
Derisa pushtuesi ushtronte shfarosjen ndaj shqiptarėve,disa ulurues tė quajtur kėngėtar kėndonin"Lopėt e mira tė fshatit",kėngėtari dhe krijuesi ynė Demir Krasniqi,nuk turrej pas anės materiale,por mes kėngės shpaloste historinė kombėtare dhe kėndoi kėshtu:
Me atė ditė qė na erdh Serbia
kurrė dritė t“bardhė nuk pa shqiptaria
rob i robit nė truall tvet
nėn kėmbė t“shkaut plot 90 vjet
90 vjet kshtu kanė kalue
nanat tona tuj vajtue
vajtoj nana vajtoj bija
pėr djemt tonė qė nai vrau Serbia
vriten djem nė burgje e llogore
janė mbushė malet plot me vorre
vorre t“reja plot shqiptar
shumė e djemat na i vranė ushtarė
kshtu punoj shkau i shkines
vrau shqiptar pėrmbrapa shpinės.
Zi e terr qka ka punue
me nji kangė nuk muj me i knue
Qka ka bamarri Serbia
s“mund ti kap as historia.

Pėr deri sa Demir Krasniqi po shpaloste kombėtaren,sigurisht nuk e kishte shtruar rrugėn me lule,ai kishte rrugė sakrifice,ndiqej,ndėshkohej i fshiheshin inqizimet,por mbetej i pėrcaktuar te kombėtarja.

Tani muzika ėshtė art tė cilin e shijon secili sipas shijes sė vet,por britmat e patakt,ulurimat,melosi dhe tekstet e huaja mund tė jenė muzikė por jo shqiptare.Nuk mund tė pajtohemi se folklori i pėrket sė kaluarės,fundja burime mė tė dhimbshme dhe mė tė nevojshme se sot nuk ka pasur kurrė mė tepėr muzika folklorike,por ate nuk mund tė e kultivon gjėthkush,aty duhet eksperiencė profesionale,e cila mė sė paku ju shkon uluruesve dhe zhurmagjinjėve qė sjellin antivlera.Tė krijosh kėngėn folklorike me njė mjeshtri artistikeėshtė begati kombėtare shumė e kėrkuar.Ditė mė parė dėgjova tė bijėt e rrapsodit tanė Marash Krasniqit,tė cilėt aq me mjeshtri e talent i kėndonin Shkėlzen Haradinajt,kjo mė frymėzoj dhe mė nxiti tė e dėgjoi disahere me radhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sun Jul 13, 2008 10:29 pm

Ja pse tallava dominon!


“TALLAVA”

Haj, medet, medet-e
Po bėjnė djem e ēika –
N’ duar t’ kujt ka mbet-e
Kėnga dhe muzika?!
N’ duar t’ matrapazėve
Me shkolla fillore,
Qė kurrė nuk e deshėn
Kėngėn popullore!
Qė s’ njohin traditėn,
Toskėrishte, gegėrishte;
Por na e ndalin rritėn
Me kėngė magjupishte?!
Humben kėngėt tona
Me atė bukuri-e!
Himn nė dasmat tona –
“Ēaje Shukarije!?”
Shih ēka m’ tha njė dit-e
Producent Maskari –
Kėngėt e traditės
Nuk po i han pazari!
-Po deshe albumi
T’ shkojė si bakllava,
Kėndo kėngė magjupishte
N’ stilin “Tallava!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sun Jul 13, 2008 10:34 pm

Euridika shkruajti:
per shkak se ajo eshte nje muzike me ritmike se muzika folklorike dhe kjo ben qe nejrezit mu knaqe tu ngu tallava,..........................,

Rolling me kėtė tė paren nuk pajtohem sepse ka edhe muzike tė mirėfiltė shqipe qė ėshtė edhe ritmike dhe ta kėnaq zemren .....


e jo kenge folklorike te cilat kendohen nga pleq ju ka kalu afati,
mund te ju ketė dalė "afati" kėngėtarve(atyre qė nuk dijnė tė kėndojnė) por jo muzikes sė mirėfillt qė kėndohet nga kėngėtar tė mirėfilltė

mbreme ne emisionin "oxygen" u tregua qe ka mundesi te permiresohet muzika folklorike vetem nevoitet zeri e Sinan Vlasalihut,
kjo besoj e arsyeton atė qė po them mė lartė ...

shikoni kengen e Hajredin Pashes qe u be e famshme qe kur e kendoi Ermal Fejzullahu

pėr dėshiren e rolling njė kėngė tė mirėfillt shqipe - folklorike kėnduar nga njė kėngėtar i mirėfillt qė besoj qė nuk i del "afati" kurrė...
Dervish Shaqa -Kėnga e Kamer Loshit ( desha t'a sjell ketu por s'po mundem por besoj e gjene ne "youtube", ia vlene me dėgju )

Rollong pergezime per temen , shume me vend dhe e nevojshme

rebele dhe euriditka me keni keqkuptuar pak,
une nuk kam thene qe nuk ka muzike te mirefillte qe eshte shume ritmike edhe une anqem kur e degjoj nje kenge te dervish shaqes, po ma grryjne trurin disa "kengerare" qe ma shume bertasin se sa kendojne.

une thash qe ka edhe zgjidhje per kete pune, vetem le te jete nje kengetar i mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
nikchee
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 16
Age : 28
Vendi : Shtime
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Thu Oct 02, 2008 7:52 pm

Problemi kryesor qendron te rinia e cila me shum preferon te ndegjoj kenge pa asnje ritem .
Per mua kenget folklorike jan kenget me te preferuarat sepse ma ngjall ndjenjen e te qenit shqiptar gjate ndegjimit te tyre , mirepo edhe nje problem qendron ne mediat e sotme te cilat nuk i transmetojn aq shum ato me respekt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Thu Oct 02, 2008 8:03 pm

TE isha une e kisamare krejt ato radioteleizione qe kane bastarduar muziken e larmishme dhe madheshtore te kombit i kisha be spire krejt aparaturen e tyre ne kallashe dhe krejt personelin e kisha plagose ne gjunje qe te mbushen mend turp turp
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Delia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Thu Oct 02, 2008 11:51 pm

Po tė mos ishte e mir as kata qė po i shifni ne foto nuk do tė kėndonin .Moj Malesi Kull Baroti (Kengė me Lahut)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Delia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Thu Oct 02, 2008 11:51 pm

[quote="Trendafile"]Po tė mos ishte e mir as kata qė po i shifni ne foto nuk do tė kėndonin .Moj Malesi Kull Baroti (Kengė me Lahut)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Delia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Fri Oct 03, 2008 12:02 am
Zef Beka - Kosove trimja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Delia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Fri Oct 03, 2008 12:03 am

Trendafile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
katunari
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 58
Age : 46
Vendi : kosovė
Registration date : 29/09/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Fri Oct 03, 2008 12:59 pm

Ato gjera qka nuk i shkrujti historija neper odat tona na i tha sharkija.
mendoj se asht turp per politikuajt qe fare nuk meren ma me kata njerz qe historikisht i kenduan atdheut dhe Deshmorve te kombit , ishte folklori qe e mbajti gjall historin ton dhe tash ministrit e kultures meren me organizimin bajagi te vlerave artistike dhe mendoj se ma shum po ivestojn ne anti vlera se sa vlera .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sat Apr 11, 2009 1:11 am

un mendoj se problemi te muzika asht dhe ndrrimi i gjeneratave nr-1 sepse nji femi icilli rritet sod nuk mund ta ndegjoj salihin e ferizin julutem.ktu asht nji kontravers i madh tani vjen komercializmi. pra kto jan problemet krysore. aper kengen popullore asht mekat se asht muzik meritore. kjo muzik nese humb kishte me qen tragjkike por edhe folklorikja asht mekat sepse ju kendohet shtreses ma vitale te kombit. po kjo mun te zavencohet me histori, shkon disi.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sat Apr 11, 2009 1:29 am

nuk eshte e thene te degjohen salihi e ferizi....
vetem duhet te degjohet muzika folklorike, nga kengetare te rinje. edhe pse une dueht ta pranoj qe i iki muzikes folklorike kur kendojne disa njerez qe nuk e din cka thone...kjo eshte me e keqe se vete tallavaja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Fri May 01, 2009 1:31 am

pos tjerave unjam folklorist por dhe ne ket muzik kena ba gabime banale sikurse tallavaja sepse:nuk ka kurrfar kriteresh qdo kush perpilon kang kuj ti teket tuli tradhari elloj lloj ngjarje pa llidhje tuli banaliteti ka dhe ne ket muzik me prijashtim se ka dhe kang shum vuliminoze. pra duhet ta pranojm dhe ta kuptojm se dhe vetdisimi i popullit hyn ktu dhe medijat elektronike dhe te shkruara,sepse nese don me msu diq per nji heroj e ke libren 2oo faqe qe perpara se kem pas.pra tash nuk ti ngojn ninullat tua askush, siq po i ndegjojm prej shum kengtarve,e merr gazeten e lexon perpara, kem qen shum analfabet e skan dit shkrim e lexim te ka ngu tan naten e tash don me u dalldis, esti ngon kopallat tua kah ju thurr kang tuli balozi pse e ke pas far e fis ashok a ku tadi un. kto jan disa prej tyre ka dhe shum tjer faktor kto banalitete na kan ba gati = ME TALLAVA..... por ndryshimi imentalitetit ton ne pergjithsi folklori nuk qohet kurr ne kam te veta sikurse nji kerr i vjeter me ja zan vendin nji modeli te ri-jo smundet ,vetum per antik po ,por jo per kvalitet dhe muzika po shkon njashtu nuk te ngon ma zerjozisht si perpara.se tuli gengtari vet kendon-ekzekuton vet vet komponon-vjedh-dhe kjo na ka pru ktu= OOOOOOO.........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Fri May 01, 2009 1:48 am

ROLLING THOT -KENGTART TE JEN MA INTELEKTUAL TE DIN SHKA PO THOJN:por qfar intelektual jan kta te tallavas po nese jan pra shka flitet ne taalava apsurdi-banaliteti i ter botes per turp jena jena mrapa me qindra vite pra tallava= TOLLOVI- VEQ FUTJA SHKA TE VJEN NE GOJ apa tallava ste pranojn me kendu ne asnji diskotek famoze. per momentin popullorja dhe tallavaja jan ne trend pra 100% dhe kjo gjenerat ka me zgjat keshtu -20-30 vjet deri ta merr HIP HOPI-ARENBI-FANK-KY MISH MASH DATI RRXOJ KREJT POR MA VON 100% SE NJI NJERI QE I KA NE VESH 4 vath-vetllat e nukta e te preme per mjedis nuk ngon ma folk popullore tallava, e kap droga sikleti dashnija psikoza......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Wed Jul 22, 2009 10:26 pm

un mendoj se problemi kryesor asht tekstet dhe e dyta muzikakta dy faktor dhe vendimtar ado ta ndegjosh nji mkeng apo jo,TEKSTI kusht te ndegjon kur ti i knon njerzve qe se rrok kurrfar lime tuli tradhtari e tuli njerzve pa kurfar peshe atdhetare pa kurrfar dinjiteti njerzor,dhe MELODIJA-MUZIKA-pra banaliteti ma i madh i folkloristave asht se teksti i ri e melodija asht ba boz qe njiqind vjet ktu asdht dhe gabimi ma madh i tyre qe bajn.se melodija e ka efikasitetin e vet, por ne pa mundsi-pa aftsi per nji melodij te re dhe ktu psojn. i vetmi faktor qe mund pakes ta stabilizoj ket muzik un e quaj epok e perfunduar per gjithmon kush merr vesh ne muzik,qe mos tolerohe kurrfar matrapazi te formulon tekste pa llidhje dhe melodij te dryshkura,se pse kta faktor e kan pru ket muzik ne ket gjendje ma pak ndegjohe se tallavja,tragjike apo jo. un preferoj te ju drejtohem mizicinteve te mirfillt korografefe te mirfillt te kti zhanrri muzikor,per ndryshe ve lodhemi kot pra asht pun e kot..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
EDI.RAMA
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 18
Age : 34
Vendi : Tetovė
Profesioni/Hobi : punetor futbollist
Registration date : 24/12/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Thu Dec 24, 2009 10:05 pm

JAM SHUM I NDERUAR JAM ANETARE KETE FORUM KOMBETAR JU BETOHEM DE JAP KUNTRIBUT SA KA NEVOJE KY FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Muzika folklorike-problemet e saj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: