Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kuvendi i Bashkimit Kombtar

Shko poshtë 
+4
Teuta.Gjika
detektivi
arbeni24
agim__barja
8 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyThu May 28, 2009 2:01 pm

Në Durrës, në tubim shqiptarësh si në gji të zotit
Do të mblidheshin, nën po atë diell, në po atë tokë që flet shqip qëkurse e krijoi Zoti, me kushtrimin e të parëve, me respektin e tyre dhe po nga ato vise si 130 vjet më parë në Prizren. Durrësi, qyteti i lashtë dhe i ri, më datat 14 e 15 qershor, u bë qendra e shqiptarisë, sepse atje u zhvillua tubimi paraprak i Kuvendit Mbarëkombëtar, që shumëkush e quajti Lidhja Shqiptare e Prizrenit Nr 3. Hotel “Bujtina Romana” që ndodhet në afërsi të detit me pronar atdhetarin Zef Çupi, i mblodhi si në gji të Zotit, bijtë e Nënës Shqipëri Etnike nga të gjitha trojet e saj, sepse ata janë bijtë e Shqipes dhe jo të qyqes! Janë nga Presheva, Medvegja, Mitrovica, Drenica, Prishtina, Gjakova, nga Ilirida, Shkupi, Tetova, nga Konica,nga Çamëria, nga Mali i Zi! Nga Tirana, Fieri, Himara, Durrësi, Vlora, Tepelena, Tropoja e të gjitha trevat e trungut amë! Të katër vilajetet si katër drejtimet e horizontit bashkoheshin jo vetëm me gjakun dhe zjarrin e zemrës, por edhe me sloganin: “Një komb, një flamur, një shtet!” Askush nuk na i lidh dot ëndrrat, askush nuk na e vret dot amanetin e të parëve tanë për të qenë të bashkuar, se amanetin si thotë populli ynë nuk e tret as dheu! A nuk lanë këtë amanet tre heronjtë tanë kombëtarë që si një emblemë e përjetësisë, e ciklit të pranveror të hënës dhe riprodhimit të jetës, formojnë një trini, si një përllogaritje hyjnore, me datën 28 dhe muajin nëntor! A nuk lanë këtë amanet Skënderbeu dhe Ismail Qemali, në dy Nëntorët e parë!? A nuk la këtë amanet Adem Jashari që lindi po në 28 Nëntor dhe shkoi në përjetësi duke kënduar himnin kombëtar : “Rreth Flamurit të Përbashkuar/ Me një dëshirë më një qëllim/ të gjithë atje duke u betuar/ të lidhim besën për shpëtim!” Shpëtimi ynë është bashkimi, ndaj në këtë tubim, ku u mblodhën e kuvenduan shqip rreth 200 burra e gra, që në çelje të tij nga Sekretari i Përgjithshëm i Shoqatës Atdhetare për Identitet dhe Bashkim .Kombëtar, (SH.A.I.B.K)Genc Llakaj, u këndua po ky himn kombëtar dhe u mbajt një minutë heshtje për të rënët e Atdheut që ranë me të në gojë e u mbuluan me Flamurin Kombëtar!
Më pas fjalën e mori Prof. Dr. Hulusi Hako, Kryetar i Shoqatës Atdhetare Mbarëkombëtare për Identitet dhe Bashkim Kombëtar, i cili përveç përshëndetjes së tij për këtë tubim që i rrit nderin Durrësit, Shqipërisë dhe shqiptarëve kudo që ndodhen, lexoi dhe fjalën përshëndetëse të Pr.Dr. Sulejman Mademi nga Durrësi, i cili në pamundësi për të ardhur personalisht, shkruante se “organizimi i këtij tubimi është vetë shëndeti i qytetit të Durrësit.” Më pas fjalën në emër të kryesisë së Kuvendit Mbarëkombëtar, me porosi të kryetarit të saj Gjeneral Kudusi Lama, e mori Sekretari i Përgjithshëm i saj z. Gafurr Adili, i cili dhe e drejtoi atë në të dy ditët. Ai falënderoi të pranishmit dhe bëri të ditur se mbledhja ishte e ndarë në tre seanca plenare. Në emër të Kryesisë së Këshillit Organizativ të Kuvendit Mbarëkombëtar, zoti Adili lexoi Raportin e Punës së këtij Këshilli, që nga themelimi i tij më 25 Nëntor 2006 te Hotel “Tirana” në kryeqytetin shqiptar ose në “Piemontin e çështjes kombëtare shqiptare” siç e quante Tiranën, i pavdekshmi, maja e vetëdijes historike mbarëshqiptare Ukshin Hoti, deri në Mbledhjen Parakuvendore të Kuvendit Mbarëkombëtar. I madhi Ismail Kadare thotë se “më fort se kurrë, kombi shqiptar ka nevojë për njerëz të aftë e me nivel të lartë. Njerëzit e zotë janë princat e vërtetë të një kombi” prandaj dhe zoti Adili, përshëndeti në mënyrë të veçantë për praninë e tyre zotërinjtë: Prof. Dr. Hava Ismajli, dekan në Fakultetin Juridik-Prishtinë, Prof. Dr. Musa Limani rektor në Universitetin UNIVERSUM –Prishtinë, Prof. Dr. Sabri Kadriu po në Prishtinë, albanologe Sabrie Prekaj, Pr. Xhavit Dalloshi nga Kaçaniku me banim në Gjermani, Pr. Dr. Adem Hajdaraj deputet në Kuvendin e Kosovës, Ali Lajçi – Deputet i Kuvendit të Kosovës, Hasan Muja – Deputet i Kuvendit të Kosovës, Pr.Hysni Shaqiri (BDK-Maqedoni); Osman Musliu, Nasër Shatri, Hamit Ademi, Pertit Kodra, Emil Kastrioti, etj si veprimtarë të përkushtuar të çështjes së ribashkimit kombëtar, si dhe përfaqësuesit e familjeve të dëshmorëve si Hysni Elshani, Ramadan Berisha i familjes së Tahir e Rifat Berishës nga Drenica. Në përshëndetjet me këtë rast, nisjen e bëri zoti Ibush Hetemi, kryetari i degës SH.A.I.B.K në Kosovë i cili ndër të tjera tha se “mendova se do të fillonte nga Tirana, por Shqipëria është një. Një Shqipëri andej, një Shqipëri këtej” duke vijuar se “shqiptarët e Kosovës duan të jenë të bashkuar me Shqipërinë. Po ju kujtoj një ngjarje të viteve të shtatëdhjeta, ku një gazetë franceze kishte botuar një shkrim për shqiptarët dhe kishte vendosur të pikturuar Flamurin Shqiptar me shqiponjën me dy koka, ku njëra kokë godiste tjetrën kokë. Prandaj ne kemi marrë një vendim : Mjaft më, me dy koka që hahen, mjaft më me dy rrugë, mjaft më me dy alternativa, një alternativë ka dhe kjo është ribashkimi i të gjitha trojeve shqiptare në një shtet ! Një komb, një flamur, një shtet!”
Kolonele Shyhrete Gosalci nga Prishtina ndër të tjera tha se “që të arrihet bashkimi duhet të emancipohemi në një Akademi Kombëtare Shqiptare, sepse kanë ndodhur ndryshime të mëdha akademike dhe përpjekjet tona kanë qenë në relacion të fshehtë” ndaj vijoi ajo “më mirë do të ishte se për Ribashkimin e Shqipërisë duhet të vëmë në dispozicion virtytet dhe të gjithë potencialin tonë ekonomik, diplomatik, kulturor etj.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyThu May 28, 2009 2:02 pm

Nga Himara kishin ardhur si përfaqësues vëllezërit Lefter e Kristo Çipa, studiuesi nga Dhërmiu Foto Bixhili dhe fjalën nga kjo krahinë e mori Kristo Çipa kryetari i degës SH.A.I.B.K në Himarë, i cili tha se “Duke marrë rrugën nga Himara për në Durrës, së bashku me vlonjatë të tjerë, kujtuam faktin se në vitin 1389, përfaqësuesi i Himarës Gjergj Stresi me luftëtarët e tij, ishte në betejën e Fushë-Kosovës, betejë që serbët kanë dashur ta bëjnë të tyre, por ishim ne shqiptarët që mbrojtëm Ballkanin dhe trojet tona. Më vonë, në Lidhjen Shqiptare të Prizrenit, krahina e Himarës u përfaqësua nga Odise Nesturi mik i Abdyl Frashërit dhe shokëve të tij që ishin në parinë e kësaj lëvizjeje. Për pesë shekuj robëri, Ballkani ishte nën Turqinë, ndërsa kjo pjesë ishte shqiptare. Himarjotët si shqiptarë të vërtetë u dalluan si mbrojtësit kryesorë të trojeve të tyre shqiptare, ishin ndër të vetmit që ruajtën të drejtën e shqiptarëve. Në këto momente dhe me pak dhimbje them se kemi edhe ujëra të turbullta që do t’i pastrojmë nga gjaku ynë, ka njerëz që e mohojnë gjakun e tyre shqiptar, por do të ngelen si pjesë e errët e historisë. Himara së bashku me Vlorën është në linjën e bashkimit të trojeve shqiptare. Të gjitha tezave që duan ta quajnë këtë bashkim “Shqipëri të madhe” dhe me emra të tjerë ne u përgjigjemi me këngën tonë të Himarës : “Ne s’kemi ëndërr të madhe/ Aq, sa ka folenë Shqiponja / Shqipëria natyrale/ Katër vilajetet tona!”
E gjithë salla shpërtheu në duartrokitje të forta, të cilat vazhduan edhe kur e mori fjalën
përfaqësuesi i Tepelenës, z. Qemal Danaj, i cili ndër të tjera tha se “Tepelena ka qenë për sloganin “Një komb, një flamur, një shtet” dhe se nga ky qytet kanë rrjedhur lumenjtë e lirisë ndër kohëra.” Ndërsa kryetari i Shoqatës Atdhetare Kulturore “Shpiragu”, z. Ahmet Velçani në fjalën e tij tha se “ Unë vij nga zona ku Rrapo Hekali i hapi luftë Turqisë, kësaj perandorie të madhe. Shoqata jonë ka për objektiv bashkimin e kombit në një të vetëm dhe ky tubim sot është një takim i mirëpritur nga shqiptarët gjithandej sepse gjithçka është e mundur po të jemi bashkë në qëllimin tonë.”
Mulla Osman Musliu nga Drenica tha se “shpesh herë slogani “Mos shikoni kisha e xhamia se feja e shqiptarit është shqiptaria” na është dukur shumë i bukur, mirëpo ne jemi të krishterë e myslimanë, festojmë Bajram e Pashkë veç e veç, por Shqipërinë e kemi bashkë. Kjo është vendlindja jonë. Shqiptarët kane tri fe, por kanë një Atdhe.”
Në të njëjtën linjë me të ishte në përshëndetjen e tij edhe zoti Ali Lajçi, deputet në Kuvendin e Kosovës kur tha se “Ne duhet të vazhdojmë atë që anatomia e shpirtit të Skënderbeut thoshte, se po të jemi të bashkuar është bërë Shqipëria.”
Veprimtari i devotshëm i çështjes shqiptare z. Emil Kastrioti tha se “vjen prej vendit ku ruhen të pacenueshme doket, zakonet shqiptare, pasardhësit e Skënderbeut ku të mirës, i thonë të mirë dhe të keqes i thonë të keqe. Aty doli legjendari Adem Jashari e sot Kosova jeton pa shkjaun. Po punojnë e veprojnë për Bashkim Kombëtar. Rroftë Shqipëria Etnike!” Z. Ramiz Shabani, me origjinë nga Çamëria martire përfaqësues i Shoqatës Ardhmëria Shqiptare-dega Vlorë, pasi uroi që punimet e këtij Kuvendi të kalonin me sukses, recitoi disa vargje të Naim Frashërit: “Gjuha e perëndive le të na bashkojë të gjithëve për një Komb, një Shqipëri, një Atdhe.” Mona Agrigoriaei, publicistja dhe veprimtarja e shquar shqiptare nga Rumania, e cila për shkak të shkrimeve të saj realiste mbi çështjen shqiptare e veçanërisht për pavarësinë e Kosovës ka rrezikuar edhe burgun në Rumani tha se: “Kam lindur në Rumani, por më kanë bërë të ditur origjinën time shqiptare shtatë breza dhe kjo më detyron të jem shqiptare. Jam krenare që jam shqiptare!” Mona Agrigoriaei me një mjeshtëri të fjalës së shkruar, emocionin dhe lotët e saj, ndërsa përmendte të gjitha vlerat e Shqipërisë, Pirros dhe Teutës, u a përçoi gjithë të pranishmëve duke thënë se “e dua Shqipërinë me gjithë zemër e zjarr të pashuar, kam për detyrë që jetën t’ia përkushtoj Atdheut të dashur, Shqipërisë. Një trup pa këmbë e duar, s’mund të lëvizë i lirë. Potenciali i gjithë shqiptarëve është në Shqipërinë Etnike. Ne shqiptarët nuk duhet të rrimë të përçarë se s’duhet të na humbë potenciali ynë. Të gjithë zotërinjtë duhet t’i rikthejnë sytë Kombit dhe aspiratave të tij, siç edhe e ka shkruar Kushtetuta e Shqipërisë. Rroftë Kombi Shqiptar dhe Shqipëria Natyrale!”
Ndërsa Tom Coli, sekretar i Ballit Kombëtar për Diasporën përshëndeti Kuvendin dhe të pranishmit me sloganin: “Pa Kosovë e Çamëri, nuk do të ketë as Shqipëri!”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyThu May 28, 2009 2:02 pm

Dr. Sali Bytyçi nga Prizreni theksin e vuri tek bashkimi shpirtëror i shqiptarëve duke thënë se “Sa më parë tu themi jo ndarjeve lokale. Jemi vëllezër në Shqipërinë e Bashkuar Etnike. Prizreni legjendar para katër ditësh ju përshëndeti me motivin që sa më parë të jemi një Shtet i Bashkuar. Gëzuar në bashkimin shqiptar që nga sot”
Mbas poezisë së Naim Frashërit që thotë se “që kur lindi diell e hënë/ Shqipëria këtu ka qënë/ Nga e gjithë bota mbarë/ neve jemi më të parë” të recituar nga Simon Njekaj, fjalën e mori Prof. Dr. Sabri Kadriu, i cili me gjykimin e shëndoshë dhe racional të një ekonomisti iu drejtua të pranishmëve me pyetjet : “Pse të jemi viktima të Lindjes, eksperiment i Evropës, simboli sakrifikues i botës? Operacionalizimi i detyrave tona është i vlefshëm ndaj dhe duhet të konkretizojmë planet tona mbarëkombëtare. Si mund ta realizojmë këtë? Nuk mund të justifikohet e të tolerohet kjo situatë. Ec përpara nëse dëshiron, por ku po shkon? A e dimë ku shkojmë? SH.B.A rrezaton me demokraci dhe me ekonomi sepse ka vënë në punë potencialin intelektual, por edhe ne do të angazhojmë inteligjencën e shqiptarëve se ajo ekziston. Duhet ta mbledhim inteligjencën shqiptare në një kongres në Pallatin e Kongreseve në Tiranë. A jemi ne këtu dhe ju të kryesisë ata që do mobilizojnë gjithë këtë forcë për një vizion dhe ecje përpara? Jam i bindur se me të gjitha resurset shqiptare që i kemi, me një program të mirë, me këtë rini dhe mobilizimin e inteligjencës dhe me program të qartë operativ, do të jemi në rrugë të drejtë në se angazhohemi të gjithë dhe ne shqiptarët do të kontribuojnë në prodhimin e të mirave materiale jo vetëm kombëtare por edhe ndërkombëtare.”
Dhe si për ta ndryshuar paksa këtë atmosferë akademikësh, Lefter Çipa nga Himara tha se “për këtë kuvend kam si përshëndetje një poezi me flakërimën e gjakut tim shqiptar. Unë do ta quaja këtë shenjtërim të sotëm si Kuvend të kuvendimit të shqiptarizmit. Sot është dita e kombit dhe e këngës së tij. “Ne të gjallët që të tërë, /pranë flamurit të shenjtëruar,/ ti rrimë kombit në këmbë,/ të pavdekshmit për të nderuar/ të pavdekshmit e këtij kombi / nga dheu ngrihen e flasin/ prandaj zogjtë e zinj të korbit/njëri tjetrin le të vrasin”
Zonja Sabrie Prekaj, albanologe, tha se “ju përshëndes me fjalët e këtij slogani : Një komb, një flamur, një shtet!” Adem Jashari para se të vdiste tha vetëm këtë fjalë : Më mirë të vdes unë se sa Kosova!” Ndërsa Prof. Dr. Musa Limani me origjinë nga Presheva, vendin për të cilin i madhi Çabej thotë se e flet përsosur Shqipen e pastër, përshëndeti kryesinë duke thënë se “kam nderin të jem në mesin tuaj në një tubim të madh historik ku flitet për bashkimin gjithëkombëtar. Unë nuk mund të gjej fjalë mbas asaj që foli motra jonë nga Rumania. Është e vërtetë që historia për kombin tonë ishte e hidhur, na ndau dhe i vetmi shtet në botë, i cili nga katër anët e horizontit kufizohet me elementin e saj etnik. Edhe ne po na troket liria, edhe ne pasardhësit e ilirëve kemi të drejtën e vetëvendosjes siç e kanë edhe të tjerët. Ata, të cilët na copëtuan, gradualisht duhet të na bashkojnë. Unë me këtë rast do të citoja rilindësin tonë Faik Konicën, i cili ndër të tjera thotë: “Në qoftë se jemi të ndarë, e mundura bëhet e pamundur, nëse jemi të bashkuar, e pamundura bëhet e mundur”. Edhe për një term ju kisha lut, nuk duhet përdorur termi “Shqipëri e madhe”. Koncepti dhe teza “Shqipëri e madhe”, vëllezër është sllave, prandaj ne nuk duhet ta përdorim. Ne kemi Shqipërinë etnike që tha zotëria nga Himara, që tokat tona shqiptare janë aty ku bukës i thuhet bukë, e ujit i thuhet ujë. Nuk ka as term “Shqipëri e madhe” as “Shqipëri të vogël” ka vetëm Shqipëri etnike. Rroftë Shqipëria Etnike!”
Nevzat Bozhani, pilot, kolonel në rezervë, nga Dukati i Vlorës e mori fjalën dhe në emër të sloganit “Një komb, një flamur, një shtet” përshëndeti duke thënë se “ky është një slogan i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Shqipëria ka bërë shumë për ne të gjithë, po çfarë do bëjmë ne për Shqipërinë që ajo të mos jetë më e copëtuar. Prandaj ky tubim është tubim fisnikësh.”
Shyhrete Gosalci në përfundim të seancës filloi të këndojë këngën “Të thërret Prizreni mori Shkodër” dhe salla pushtohet nga duartrokitje të shumta nga të gjithë të pranishmit që e shoqërojnë atë në këngë.
Adem Lipa nga Burimi në seancën e dytë tha se “Jemi një komb, një flamur jemi, por, një shtet nuk jemi. Ky kuvend të merret me mbrojtjen e çdo shqiptari përmes organeve ku ndodhen dhe ti ketë parasysh këto gjëra. Tu themi mjaft më gjakderdhjeve vëlla me vëlla për pozita dhe interesa me njëri-tjetrin. Tu bëhet me dije se ai që bën kështu, nuk do të quhet as shqiptar.” Më pas Pr.Hysni Shaqiri, (BDK-Maqedoni), i cili la karrigen e tij si deputet në Kuvendin e Maqedonisë dhe mori armët për t’iu bashkuar UÇK-së tha se “ kjo rrugë është shumë e rëndësishme dhe kërkon konsulta në nivel të qendrave gjithëkombëtare në Tiranë, Prishtinë, Shkup, etj, dhe këtë ide, një ditë prej ditëve do e bëjmë realitet. Maqedonia dhe shqiptarët e saj kanë nevojë që të jenë në bashkëpunim me strukturat më të denja e të përgatitura në rrafshin kombëtar. Kjo kërkon sakrificë dhe ne duhet të mobilizohemi të gjithë. Unë propozoj hartimin e një programi në një kuvend mbarëkombëtar dhe se kjo strukturë do të ketë përgjegjësinë më të madhe për një çështje që po rrezikohet dita ditës. Tokat tona fatkeqësisht vazhdojnë të tkurren. Ne duhet të vazhdojmë rrugën e idealit që kanë pasur e na kanë lënë trashëgim dëshmorët e Luftës së Kosovës, Preshevës, Bujanocit , Medvegjës e të UÇK . Duhet të hartojmë një program për të gjithë Maqedoninë dhe Kumanovën ku ka shumë shqetësime, sidomos në vendet ku kjo çështje është e rrezikuar. Përkrahjen do e keni tonën, shqiptarët do të jenë të mobilizuar, në Maqedoni, në Preshevë e në Bujanovc. Nuk duhet vetëm ti qajmë tokat tona, por janë bërë gabime që ne na kushtojnë. Ky kuvend duhet të mbartë një detyrë që nesër ti bëj punë se do të na gjykojë e do të na dënojë historia. Gjeneratat që do të vijnë do të na gjykojnë ne edhe punën tonë. Programi duhet të trajtojë me ekspertizë të saktë. Lidhja e Prizrenit u organizua nga pak intelektualë dhe ka shërbyer shumë për çështjet e fateve të Shqipërisë. Punë të mbarë Kuvendit. Unë jam shumë optimist që do të punojmë deri në vdekje, se vetëm kështu mund të ecim përpara.”
Semal Veseli, nga Prizren tha se “Detyrat që ngarkohen duhet të kryhen.” Edhe nëse nuk marrim detyra për të punuar për çështjen e Shqipërisë Natyrore. Obligim i joni me e mbrojt, me e rujt dhe me i’a lënë pasardhësve të saj.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyThu May 28, 2009 2:02 pm

Përfaqësuesi i Shoqatës Çamëria z. Servet Mehmeti tha se “Populli shqiptar i Çamërisë është popull martir. Padrejtësitë në njërën hapësirë e në tjetrën duhet të korrigjohen. Shqiptarin e kanë sulmuar, grabitur, e kanë përzënë. Baza e punës duhet të jetë e studiuar, e sistemuar, kush kemi qenë, çfarë na u bë, ç’pësuam dhe ç’kërkojmë? Të drejtën e trojeve tona, Shqipërinë që ka ekzistuar t’ia kërkojmë faktorit ndërkombëtar. Strukturat e këtij funksioni duhet të bëhen të fuqishme me një platformë mbarë-shqiptare.”
Si qendër të mbajtjes së Kuvendit Mbarëkombëtar, pati shumë diskutime disa thanë për Shkupin, disa Prizrenin, disa Pejën dhe disa vende të tjera të Shqipërisë. Hajdar Hoxha nga Kruja propozoi Lezhën, Besnik Velaj, nga Vlora tha se “ne kemi mundësi që edhe në Himarë ta bëjmë se shoqata i ka të gjitha të drejtat ligjore.”
Datat e mbajtjes së Kuvendit Mbarëkombëtar do të jenë 25, 26, 27 Nëntor 2008.
Vendin e mbajtjes së Kuvendit Mbarëkombëtar ta caktojë Këshilli Organizativ i Kuvendit Mbarëkombëtar.
Z. Halil Katana, kolonel rezervë tha se “Sikur në kohën e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, të ishte vetëm gjysma e këtyre intelektualëve që janë sot në sallë, çdo të ishte bërë atje? Sot duhet të ishin politikanë, diplomatë, intelektualë, etj. shumë më tepër, edhe nga ata që janë betuar para flamurit kombëtar mbi gjakun e dëshmorëve. Harrëm buka atyre që e shkelin këtë betim!”
Prof. dr. Agim Koçollari, përfaqësues i Shoqatës Kosturë-Konicë tha se “Sot po flitet shumë për çështjen shqiptare. Maqedonia kërkon fshatrat tona. Ne kemi trojet tona dhe nuk po i kërkojmë. Në këtë platformë mbarëkombëtare nuk synohet për gllabërim territoresh, por të rikthehemi në trojet tona. Krahina e Toplicës përbën territorin sa territori i Kosovës aktuale, përfaqësuesit e tyre do të jenë në Kuvendin Mbarëkombëtar. Këtu flitet shqip, mendoj të ndërpresim luftën brenda llojit.”
Prof. Dr. Hasan Muja, dekan i Fakultetit të Gjakovës tha se “është me rëndësi të dihen edhe faktet historike, pa deformime nga ekipet punonjëse që do të formojë Këshilli Organizativ mbi baza profesionale, shkencore dhe që do të bashkëpunojë edhe në relacione ndërkombëtare për një politikë globale që zhvillohet në rajon e në botë e më gjerë në konsultat e ndryshme mbi baza shkencore.”
Riza Jonuzi nga Kumanova e Iliridës, ish luftëtar i UÇK tha se “Vij për të mbështetur mbajtjen e kuvendit dhe ky takim do të jetë në kujtesën time dhe kjo vjen me plagën time të dytë për idealin e bashkimit kombëtar.”
Luljeta Hetemi, mjekja nga Drenica që është shkolluar dhe punon po në Tiranë thotë se “përfaqësoj një pjesë të emocioneve të Drenicës, të mos ekzistojnë kufijtë dhe të jemi bashkë. Në pushkën e Adem Jasharit gjithmonë ka pasur një refren për Shqipërinë etnike.” Diskutimet vazhduan gjatë në të tre seancat, për të arritur një akademi të përbashkët mbarëshqiptare, një abetare të përbashkët, një platformë me mision të përbashkët: Minimizimi i përçarjes shqiptare, të formojmë organizma gjithëkombëtarë, ekonomistë, juristë, specialistë gjithëpërfshirës etj, për të bërë një komision të përbashkët të ekspertëve me strategji të zhvillimit, për të fuqizuar kombin tonë. Të gjithëve u takon kjo përgjegjësi historike për çlshtjen tonë kombëtare. Z. Limani tha se “duhet të fillojmë të konkretizojmë proceset integruese. Objekti më madhor: Autostrada Durrës-Prishtinë, paraqet aksin që ndodhen të gjithë shqiptarët. Të sakrifikojmë për të kontribuar për këtë çështje se është shumë kryesore.”
Ramadan Berisha që vinte për herë të parë në Shqipëri tha “ se tani që pash Shqipërinë, dhe sa e bukur e sa ndryshe nga gënjeshtrat e propagandës është, thashë se Shqipëria është bërë Evropë. Jam i kënaqur që e pashë kështu ndaj s’ka problem në se vdes se do vdes i kënaqur që ia arritëm kësaj dite. Kur e kalova kufirin shqiptaro-shqiptar me një dokument që i ka skaduar afati, u binda se ka filluar procesi i bashkimit. Ja ky është bashkimi.”
Ky është bashkimi vërtet de facto por për ta bërë de-jure u shtuan dhe radhët e kryesisë me njerëz të përzgjedhur, talente në fushat e tyre dhe heronj të shqiptarizmës. Në krye qëndron gjen. Kudusi Lamaj dhe mbas tij vijnë një sërë akademikësh, rilindësit e rinj që zbatojnë amanetin e rilindësve të parë: “Për mëmëdhenë me pushkë dhe penë.” UÇK-ja e përdori pushkën dhe qëlloi në shenjë, tani është radha e penës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arbeni24
Anëtar
Anëtar
arbeni24


Male
Numri i postimeve : 246
Age : 39
Vendi : Slloveni (Lublan)
Profesioni/Hobi : Biznisman
Registration date : 13/04/2009

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyThu May 28, 2009 4:22 pm

JEMI MBUSH KUVENDAAAAAA POR PUNE SPO BEJNNNNN.....

POSHT ME DEKADAT KOMUNISTE.

POSHT ME MENDIME TE VJETERA.



RRNOFT RINIJA (DEMOKRATIKE) SHQIPETARE......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyThu May 28, 2009 5:20 pm

,,Rrnofte Rinia pa komb pa identitet".
Rinia e drogave e rrugeve ,pa komb pa identitet pa flamur kombetare!
Pa prespektiv! Pa pune! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Teuta.Gjika
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Female
Numri i postimeve : 145
Age : 39
Vendi : Mitrovice
Profesioni/Hobi : "Shqiperine e mori turku, i vu zjarr. Shqipetar, mos rri, po duku, shqipetar!
Registration date : 13/05/2008

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptySun May 31, 2009 2:12 pm

Agim, ate moment i Mbledhjes Parakuvendore e Kuvendit e kam perjetuar vet, sepse kam qene pjesemarrese. Per mua ka qene shume emocionues.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
arbeni24
Anëtar
Anëtar
arbeni24


Male
Numri i postimeve : 246
Age : 39
Vendi : Slloveni (Lublan)
Profesioni/Hobi : Biznisman
Registration date : 13/04/2009

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptySun May 31, 2009 2:29 pm

detektivi du bist werklich eine Witzbold, der überhaupt keine ahnung hat. Der Albanische Bevölkerung ist der Jüngste Europas. Über 66% der Albanischen Bevölkerung ist unter 30Jahre alt, das ist fakt. Es ist zwar schade das Dekadat e ishkomunistave jan si ne Shqiperi dhe si ne Kosove ne Kryesi por dit mbas diteve do jau japim ''Den Abschiebung'' ketyre ''Njerzve'' qe po punojne kunder interesave te popullit dhe te kombit.

sidocoft, cfar ke shenua ti per Rinin Shqipetare nuk esht e bazuar ne fakte por ne Urrejtje te kombit tend, nese je shqipetar ''überhaupt'' :-PPPPPP
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptySun May 31, 2009 6:24 pm

Po qfar prespektive ka kjo Rini!
O Arben drog hashish hajni!
pa pune pa prespektiv.
pa flamur kombetare pa identitet .
A din qe nuk ke identitet ma po je kosovare jo shqiptare.
Apo nuk din te lexojsh apo se ke gajle se si quhesh.
perqka behen lufterat ne bote per identitet per flamur per komb.
E ne luftuam qe ti hjekim keto!
Jo ata qe luftuan dhan jeten nuk luftuan per kete flamur multietnik.
Per planin e Ahrtisarit.
per kosoven multietnike pa flamur pa sovranitet as per bashkim vllaznim.
Po keta qe thirren ne emer te tyre manipulojne se ,,Bac u Kry"
Po bac nuk u kry po po te rrejne per pushtet dhe servilitet te huajve ,per pasuni dhe anarhi! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyMon Jun 01, 2009 1:16 am

kjo rini ka prespektiv
kemi flamurin tone kombetare kuq e zi
kemi luftuar per ta perzu pergjithmone serbin nga trojet tona
dhe sot kemi dhuntia e zotit doktore te shkencave ,shkrimtare,mr,te gjitha kurr njeher kombi yne shqiptare ska qen me i pergaditur edhe me i kompletuar se sot ku jemi sot e kemi shume me shume te punojmi dhe po punohet per ribashkimin e trojeve shqiptare kete e dijn ata qe jane taman shqiptare te vertet e ata qe nuk kane vler nuk dijn asgje se nuk jane te vlefshem per kombin tone e ata vetem pallin kritikojn ,shajn,llafe te kota mirren me thash e thame si disa qe i kemi ketu ketu rinia eshte shume e vendosur dhe jane te gjithe per bashkim kombetare shume mire puna po ece perpara inteletualet tane profesoret ne prishtin e ne tiran ligjerojn pa kurfar pengese mediat shqiptare nga te gjitha trojet e shqiperis etnike i kemi 24 ore ne sherbim te shqiptareve kudo qe jane mediat ne tiran shkruajn ne prishtine po ashtu edhe te prishtines ne tirane e kjo eshte nje hap shume para drejt bashkimit kombetare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyMon Jun 01, 2009 11:16 am

Mr Dr kemi pas tan jeten.
Bile me te mire me patriot kan qe Isa BUletini pa shkolle .
LuigjGurakuqi Hasan Prishtina etj edhe ata punuan per bashkim po tradhtaret e muarren pushtetin.
Edhe ata qe kishin pushtetin ishimn mr Dr mbreteri!
Po te shitur.
Edhe tashe kemi MR DR Akedemik po te shitur.Diploma nuk te bene patriot as atdhetare as trim.
Kurre me keq nuk i ka pas punet populli shqiptare keteo jane rrenat e juve qe jeni sevdali dhe jetoni me rrena me lajka.
POpulli me optimiste ne bote a mendon o zoteri qka dote thot optimist ne bote.
Ku Amerikanet jan pesimist Gjermanet Japanet qe kan shtete.
Kurse ne shtet kerkun te coptuar pa te drejta pa pune pa shtet pa komb pa flamur pa sovranitet pa ushtri gjysmen e kosoves te coptuar.
Shqiptaret ne maqedoni as nje te drejt ne greqi ne shqiperi rinia per qdo dite tuj hik ne mal te zi!Preshev bujanovc as nje grim te drejte.
E kesaj i thua perparim.
Ma qon mallin e Rrahman Morines te sejdiut e Thaqit te servileve edhe ata thojne kemi arrit gjera mrekulli e zotit.A shkaterruan nje komb nje popull nje vend.
Gjysmen e shqiperis e kane greket gjysmen fazliqet.
Kurre skemi me perparue se ne rrejm vetveten mashtrojme jemi tallava .
Shiqo sa levizje ka te gjithe thojne per bashkim a i mbushin gjepat e vet dhe nuk bashkohen tog se bashku .
vetem per gjepa formohen.
TE perqame e duke u shajtur neper interneta e tel.NUk lbashkohet nje komb ne internet duke shitur patriotizem te kote.
Gjermanet u bashkuan se ksihin politkan kombetare dhe patriot dhe nje popull kombetare dhe ja lekunden themelet rusise.
Kurse ne kemi popull optimist tallava per muzik restorana biznis.
Po as nje shqiptari nuk i intereson se qfare statusi ka kosova pak jan e ne gishta mi ne.
Te tjeret biznesin kafet llafet as ne diaspore shum pak ne gishta dhe kushe si do.
Sepse te thojne leje politiken se shum mire punet i kemi ii kemi te huajt lete bejne qka te dojne.Ku eshte Albin kurti qe me nuk ju nihet zani se ka probleme populli nuk e perkrah as te tjeret dhe ka kercnime nga qdo ane...Leji pallavarat e internetit. fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyMon Jun 01, 2009 4:26 pm

JETA PO VAZHDON PERPARA SHQIPTARE SE EHSTE SHEKULLI YNE I SHQIPTAREVE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyMon Jun 01, 2009 4:33 pm

Po po po vazhdon jeta po qfare jete.
me siguri ti ,,trim" ke naj privilegj se pas lufte jeni pasunu ne korriz te deshmoreve.
Dhe tani at dergjen ne toke ju manipuloni me emrin e tyre dhe thirri ,,ne suksese qe shkaterruat qka ka shqiptare.
Coptuat tokat qe as Milloshi nuk mundi ja dhat vete per karrig per karier.
ne emer te luftes te humbur! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyMon Jun 01, 2009 4:39 pm

Jo zoteri mos rre se se ke perzan serbin po e ke mbrenda dhe sta rras hiq!
Bile kan me shum te drejta ke republika serbska ne mejdis te kosoves.Rinija nuk ka prespektive pa buk pa pune pa ushqim pa prespektive.
prespektive keni ju qe vjedhet ne lufte pas lufte ozurput banesa firma pushtet pa shtet.
Hiqet qka ka shqiptare nuk ka flamur kombetare ai pak perdoret naj patriot shqiptare .
Shiqove dje kosovaret me flamur te shkaut multietnik shqiptaret me shqipon je.Turp trishtim me rerdh ku i pashe.
festojshi kurgja hiq !
Ajo eshte nje rrug nje tunel qe nuk ju jepprespektiv populli .Ajo rruge eshte per biznesmenat hajnat qeveritare te dy aneve qe te vjedhin me mire populli nuk ka para te shetit tane tekne.popullit i duhet lirija shkolla fabrikat puna sigurime shendetsore etj. fla
Po aq logjik ke aq i kupton gjerat .
tashe po del se po beni politiken e Rugoves te serbise me mashtrue popullin me tunele asfalt!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyMon Jun 01, 2009 5:13 pm

NE KEMI SOT NE TROJET TONE SHQIPTARE LIRI,SHKOLLA,FABRIKA,SIGURIMET SHENDETESORE,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Medalim
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Medalim


Male
Numri i postimeve : 610
Age : 70
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyMon Jun 01, 2009 5:18 pm

sot kemi edhe kete:
Forcat shqiptare në KFOR, Ushtarakët e parë të Kosovës do të arsimohen në Shqipë

Forcat shqiptare në KFOR
Bota sot(Tiranë)
Ministri i Mbrojtjes Z. Gazmend Oketa priti në një takim të veçantë ministrin e Forcës së Sigurisë të Kosovës, z. Fehmi Mujota, i cili për herë të parë ndodhet në vendin tonë në një vizitë zyrtare.
Pas pritjes me Truproje Nderi, të dy ministrat patën një takim kokë më kokë, ndërsa më pas u zhvillua takimi bilateral me praninë edhe të pjesëtarëve të tjerë të dy delegacioneve.

Ministria e Mbrojtjes së Shqipërisë po shqyrton mundësinë e përfshirjes së forcave shqiptare në kuadër të KFOR-it. Ministri Gazmend Oketa dhe ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës Fehmi Mujota, thanë sot në Tiranë se do të shqyrtohen mundësitë edhe për operacione të përbashkëta ushtarake të forcave të të dy vendeve.


Pas këtyre takimeve, dy ministrat dolën në një konferencë për shtyp. Në fjalën e tij Ministri Oketa i uroi z. Mujota mirëseardhjen në Tiranë, e cila, tha ai, është e veçantë pasi jeni ministri i parë i Sigurisë së Kosovës që vizitoni zyrtarisht Tiranën, pikërisht në një moment kur kanë kaluar vetëm pak javë nga anëtarësimi i Shqipërisë në NATO. Keni bërë një rrugë të gjatë për të ardhur në Tiranë, u shpreh z. Oketa, një rrugë e cila pas pak ditësh do të thotë shumë dhe që pas përfundimit të punimeve kjo rrugë do të na afrojw edhe më shumë me njëri-tjetrin.

“Gjatë takimit që pata me Ministrin Mujota, - vijoi Oketa, - shqyrtuam dhe biseduam lidhur me të gjitha mundësitë për bashkëpunimin dypalësh, lidhur me reformat që kanë pësuar FA të Republikës së Shqipërisë, për procesin, rrugën që kemi ndjekur deri në anëtarësimin me të drejta të plota në NATO, diskutuam lidhur me Forcat e Sigurisë të Kosovës dhe procesin që po kalon kjo Forcë dhe, sigurisht, diskutuam edhe për situatën e sigurisë në rajon. Ndamë të dy të njëjtin opinion se anëtarësimi i Shqipërisë në NATO është jo vetëm një arritje madhore për Shqipërinë dhe për shqiptarët, kudo që ata janë, si brenda territorit të Shqipërisë, ashtu edhe jashtë tij, se po kështu është një arritje madhore për të gjithë rajonin, e cila do të japë një ndikim pozitiv për më tepër siguri dhe stabilitet në Ballkan”.


Më tej z. Oketa shprehu gadishmërinë për të dhënë të gjithë eksperiencën, të gjithë mbështetjen për Forcat e Sigurisë së Kosovës, për të gjitha transformimet që po kalon ky sektor, për arritjen e objektivave për sigurinë e Kosovës. Po ashtu ai i shprehu mbështetjen maksimale Ministrit Mujota, si dhe falenderimet e mirënjohjen për mënyrën sesi ai është angazhuar për ndërtimin e kësaj force dhe natyrisht edhe për qeverinë e Kosovës, për mënyrën sesi drejtuesit e saj kanë arritur të menaxhojnë vitin e parë të pavarësisë së Kosovës.

“Natyrisht, përfundoi fjalën e tij Ministri Oketa, mbështetja e Shqipërisë, mbështetja e Ministrisë së Mbrojtjes, e FA të Republikës së Shqipërisë për Forcën e Sigurisë të Kosovës dhe qeverinë kosovare, do të jetë një mbështetje e madhe, do të ndajmë eksperiencat tona pozitive në mënyrë që integrimi i Kosovës, integrimi i Forcave të Sigurimit të Kosovës në strukturat euroatlantike të jetë një proces sa më i shkurtër”.

Në deklaratën e tij Ministri Mujota, pasi falenderoi edhe njëherë z. Oketa për pritjen që i rezervoi, shprehu kënaqësinë e tij të veçantë për vizitën e parë zyrtare në Shqipëri dhe takimet shumë të rwndësishme që ka patur në Tiranë. Me këtë rast ai shprehu urimet dhe mirënjohjen e thellë për anëtarësimin e Shqipërisë në NATO, që, sipas tij, do të thotë më shumë siguri për rajonin dhe që tashmë Shqipëria dhe Kosova do të jenë aktorë për stabilitet dhe integrim në të gjithë rajonin. “Pata kënaqësinë të kontaktoja me z. Oketa dhe të bisedoja për transformimet që po pëson Forca e Sigurisë në Kosovë, natyrisht transformim që po bëhet brenda standardeve të NATO-s, si një forcë e cila ka një zinxhir komandues dhe kontroll demokratik, një forcë moderne e cila do të ketë një përfshirje multietnike të Kosovës dhe padyshim një forcë që po ngrihet brenda të gjitha kapaciteteve të NATO-s”, nënvizoi në fjalën e tij Ministri Mujota.


Duke folur për rëndësinë që ka anëtarësimi i Shqipërisë në NATO, Ministri Mujota theksoi se tashmë kur Shqipëria është anëtare me të drejta të plota e NATO-s, Kosova do të përfitojë shumë në rrugën e saj euroatlantike. Ne jemi të bindur, tha ai, se duke parë ecurinë dhe të gjithë kapacitetetin që ka vendi juaj, rruga jonë drejt strukturave euroatlantike do të jetë më e shkurtër se e të gjitha vendeve që ndodhen në rajonin tonë, pasi të gjithë përvojën dhe konsulencën e Shqipërisë do ta vendosim në këtë rrugë, fillimisht brenda Forcës së Sigurisë të Kosovës e më pas edhe më gjerë. Tashmë Shqipëria ka shumë rrugë të hapura për të ndihmuar Kosovën përmes NATO-s. Fryma e bashkëpunimit, fryma e rritjes së standardeve, fryma e integrimeve euroatlantike jo vetëm që po rritet, por është në një rrugë të pakthyeshme ashtu sikurse janë të gjitha proceset demokratike, ashtu sikurse kanë luajtur një rol tepër të rëndësishëm të gjitha institucionet tuaja.

“Ashtu sikurse Shqipëria edhe ne do të ndjekim këtë rrugë, e cila do të jetë një rrugë që do ta përkrahin të gjitha forcat demokratike kudo qofshin ato në botë”, ka përfunduar fjalën e tij Ministri Mujota.

Në fund dy ministrat iu përgjigjen pyetjeve të gazetarëve. Ministri Mujota duke folur për rrugën Durrës-Kukës-Morinë theksoi kjo rrugë shihet pozitivisht nga të dyja vëndet tona, pra ashtu sikurse shihet në Shqipëri po kështu shihet edhe në Kosovë. Është rruga e perspektivës, është rrugë e integrimit, prandaj të gjitha perspektivat e të dy shteteve tona dhe për të gjithë rajonin tashmë janë hapur. Ne e konsiderojmë si një rrugë të një rëndësie të jashtëzakonshme, pa dashur të shpreh as emocionin dhe as çështje tjetër. Tashmw Shqipëria dhe Kosova po shkurtojnë rrugën e afrimit të tyre edhe në aspektin figurativ.

Ndërsa Ministri Oketa tha se kjo rrugë përveç aspektit patriotik, gjithmonë duke iu referuar këtij projekti, është një rrugë e cila sigurisht do të ketë efekte pozitive në zhvillimet ekonomike të dy vendeve tona. Është një rrugë e cila do të shkurtojë në mënyrë të ndjeshme kohën e lëvizjes së mallrave dhe të qytetarëve, por do të ndikoj pozitivisht në lëvizjen e lirë të qytetarëve të Kosovës dhe të Shqipërisë. Përfitimi i kësaj rruge do të jetë shumë planësh dhe padiskutim efektet e saj pozitive do të ndjehen shumë shpejt.

Ndërsa duke folur për bashkëpunimin midis FA të Shqipëroisë dhe Forcës së Sigurisë të Kosovës Ministri Oketa theksoi se kanë të njëjtin opinion me Ministrin Mujota, se fokusi apo prioriteti i bashkëpunimit do të jetë në ngritjen e kapaciteteve. Pasi sado e mirëpajisur apo e mirëorganizuar të jetë një strukturë ushtarake, fillimisht duhen ngritur kapacitetet dhe duhen njerëzit për të përdorur këto paisje. Kemi fatin e madh që flasim të njëjtën gjuhë dhe kuptohemi fare mirë me njëri-tjetrin dhe parë në këtë vështrim Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë, qeveria shqiptare do të vendos në dispozicion të qeverisë kosovare dhe të Forcave të Sigurisë së Kosovës të gjitha kapacitetet e saj. Lidhur me bashkëpunimin në fushën e arsimimit ramë dakort që Ministria e Forcës së Sigurisë së Kosovës të paraqesë të gjitha nevojat e saj, ashtu sikurse nga ana tjetër ne do të paraqesim të gjitha mundësitë dhe kapacitetet tona në mënyrë që t’i vijmë në ndihmë nevojave të tyre.

Ministri Mujota u shpreh se marrëveshja e bashkëpunimit me Shqipërinë do të shërbejë për hapjen e rrugëve në të gjitha aspektet e forcimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës drejt integrimit të saj NATO, prandaj të gjitha rrugët janë të hapura për rritjen e kapaciteteve të sigurisë së Kosovës. Kemi rezultate shumë pozitive nga ky bashkëpunim, sidomos me akademinë ushtarake të Shqipërisë.

29.05.2009
Ushtarakët e parë të Kosovës do të arsimohen në Shqipëri


Ministri Oketa pas takimit me kreun e FSK-së, Mujota, shprehu gadishmërinë për të dhënë të gjithë eksperiencën, të gjithë mbështetjen për Forcat e Sigurisë së Kosovës, për të gjitha transformimet që po kalon ky sektor, për arritjen e objektivave për sigurinë e Kosovës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Medalim
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Medalim


Male
Numri i postimeve : 610
Age : 70
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyMon Jun 01, 2009 5:19 pm

Forcat shqiptare në KFOR, Ushtarakët e parë të Kosovës do të arsimohen në Shqipëri

Forcat shqiptare në KFOR
Bota sot(Tiranë)
Ministri i Mbrojtjes Z. Gazmend Oketa priti në një takim të veçantë ministrin e Forcës së Sigurisë të Kosovës, z. Fehmi Mujota, i cili për herë të parë ndodhet në vendin tonë në një vizitë zyrtare.
Pas pritjes me Truproje Nderi, të dy ministrat patën një takim kokë më kokë, ndërsa më pas u zhvillua takimi bilateral me praninë edhe të pjesëtarëve të tjerë të dy delegacioneve.

Ministria e Mbrojtjes së Shqipërisë po shqyrton mundësinë e përfshirjes së forcave shqiptare në kuadër të KFOR-it. Ministri Gazmend Oketa dhe ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës Fehmi Mujota, thanë sot në Tiranë se do të shqyrtohen mundësitë edhe për operacione të përbashkëta ushtarake të forcave të të dy vendeve.


Pas këtyre takimeve, dy ministrat dolën në një konferencë për shtyp. Në fjalën e tij Ministri Oketa i uroi z. Mujota mirëseardhjen në Tiranë, e cila, tha ai, është e veçantë pasi jeni ministri i parë i Sigurisë së Kosovës që vizitoni zyrtarisht Tiranën, pikërisht në një moment kur kanë kaluar vetëm pak javë nga anëtarësimi i Shqipërisë në NATO. Keni bërë një rrugë të gjatë për të ardhur në Tiranë, u shpreh z. Oketa, një rrugë e cila pas pak ditësh do të thotë shumë dhe që pas përfundimit të punimeve kjo rrugë do të na afrojw edhe më shumë me njëri-tjetrin.

“Gjatë takimit që pata me Ministrin Mujota, - vijoi Oketa, - shqyrtuam dhe biseduam lidhur me të gjitha mundësitë për bashkëpunimin dypalësh, lidhur me reformat që kanë pësuar FA të Republikës së Shqipërisë, për procesin, rrugën që kemi ndjekur deri në anëtarësimin me të drejta të plota në NATO, diskutuam lidhur me Forcat e Sigurisë të Kosovës dhe procesin që po kalon kjo Forcë dhe, sigurisht, diskutuam edhe për situatën e sigurisë në rajon. Ndamë të dy të njëjtin opinion se anëtarësimi i Shqipërisë në NATO është jo vetëm një arritje madhore për Shqipërinë dhe për shqiptarët, kudo që ata janë, si brenda territorit të Shqipërisë, ashtu edhe jashtë tij, se po kështu është një arritje madhore për të gjithë rajonin, e cila do të japë një ndikim pozitiv për më tepër siguri dhe stabilitet në Ballkan”.


Më tej z. Oketa shprehu gadishmërinë për të dhënë të gjithë eksperiencën, të gjithë mbështetjen për Forcat e Sigurisë së Kosovës, për të gjitha transformimet që po kalon ky sektor, për arritjen e objektivave për sigurinë e Kosovës. Po ashtu ai i shprehu mbështetjen maksimale Ministrit Mujota, si dhe falenderimet e mirënjohjen për mënyrën sesi ai është angazhuar për ndërtimin e kësaj force dhe natyrisht edhe për qeverinë e Kosovës, për mënyrën sesi drejtuesit e saj kanë arritur të menaxhojnë vitin e parë të pavarësisë së Kosovës.

“Natyrisht, përfundoi fjalën e tij Ministri Oketa, mbështetja e Shqipërisë, mbështetja e Ministrisë së Mbrojtjes, e FA të Republikës së Shqipërisë për Forcën e Sigurisë të Kosovës dhe qeverinë kosovare, do të jetë një mbështetje e madhe, do të ndajmë eksperiencat tona pozitive në mënyrë që integrimi i Kosovës, integrimi i Forcave të Sigurimit të Kosovës në strukturat euroatlantike të jetë një proces sa më i shkurtër”.

Në deklaratën e tij Ministri Mujota, pasi falenderoi edhe njëherë z. Oketa për pritjen që i rezervoi, shprehu kënaqësinë e tij të veçantë për vizitën e parë zyrtare në Shqipëri dhe takimet shumë të rwndësishme që ka patur në Tiranë. Me këtë rast ai shprehu urimet dhe mirënjohjen e thellë për anëtarësimin e Shqipërisë në NATO, që, sipas tij, do të thotë më shumë siguri për rajonin dhe që tashmë Shqipëria dhe Kosova do të jenë aktorë për stabilitet dhe integrim në të gjithë rajonin. “Pata kënaqësinë të kontaktoja me z. Oketa dhe të bisedoja për transformimet që po pëson Forca e Sigurisë në Kosovë, natyrisht transformim që po bëhet brenda standardeve të NATO-s, si një forcë e cila ka një zinxhir komandues dhe kontroll demokratik, një forcë moderne e cila do të ketë një përfshirje multietnike të Kosovës dhe padyshim një forcë që po ngrihet brenda të gjitha kapaciteteve të NATO-s”, nënvizoi në fjalën e tij Ministri Mujota.


Duke folur për rëndësinë që ka anëtarësimi i Shqipërisë në NATO, Ministri Mujota theksoi se tashmë kur Shqipëria është anëtare me të drejta të plota e NATO-s, Kosova do të përfitojë shumë në rrugën e saj euroatlantike. Ne jemi të bindur, tha ai, se duke parë ecurinë dhe të gjithë kapacitetetin që ka vendi juaj, rruga jonë drejt strukturave euroatlantike do të jetë më e shkurtër se e të gjitha vendeve që ndodhen në rajonin tonë, pasi të gjithë përvojën dhe konsulencën e Shqipërisë do ta vendosim në këtë rrugë, fillimisht brenda Forcës së Sigurisë të Kosovës e më pas edhe më gjerë. Tashmë Shqipëria ka shumë rrugë të hapura për të ndihmuar Kosovën përmes NATO-s. Fryma e bashkëpunimit, fryma e rritjes së standardeve, fryma e integrimeve euroatlantike jo vetëm që po rritet, por është në një rrugë të pakthyeshme ashtu sikurse janë të gjitha proceset demokratike, ashtu sikurse kanë luajtur një rol tepër të rëndësishëm të gjitha institucionet tuaja.

“Ashtu sikurse Shqipëria edhe ne do të ndjekim këtë rrugë, e cila do të jetë një rrugë që do ta përkrahin të gjitha forcat demokratike kudo qofshin ato në botë”, ka përfunduar fjalën e tij Ministri Mujota.

Në fund dy ministrat iu përgjigjen pyetjeve të gazetarëve. Ministri Mujota duke folur për rrugën Durrës-Kukës-Morinë theksoi kjo rrugë shihet pozitivisht nga të dyja vëndet tona, pra ashtu sikurse shihet në Shqipëri po kështu shihet edhe në Kosovë. Është rruga e perspektivës, është rrugë e integrimit, prandaj të gjitha perspektivat e të dy shteteve tona dhe për të gjithë rajonin tashmë janë hapur. Ne e konsiderojmë si një rrugë të një rëndësie të jashtëzakonshme, pa dashur të shpreh as emocionin dhe as çështje tjetër. Tashmw Shqipëria dhe Kosova po shkurtojnë rrugën e afrimit të tyre edhe në aspektin figurativ.

Ndërsa Ministri Oketa tha se kjo rrugë përveç aspektit patriotik, gjithmonë duke iu referuar këtij projekti, është një rrugë e cila sigurisht do të ketë efekte pozitive në zhvillimet ekonomike të dy vendeve tona. Është një rrugë e cila do të shkurtojë në mënyrë të ndjeshme kohën e lëvizjes së mallrave dhe të qytetarëve, por do të ndikoj pozitivisht në lëvizjen e lirë të qytetarëve të Kosovës dhe të Shqipërisë. Përfitimi i kësaj rruge do të jetë shumë planësh dhe padiskutim efektet e saj pozitive do të ndjehen shumë shpejt.

Ndërsa duke folur për bashkëpunimin midis FA të Shqipëroisë dhe Forcës së Sigurisë të Kosovës Ministri Oketa theksoi se kanë të njëjtin opinion me Ministrin Mujota, se fokusi apo prioriteti i bashkëpunimit do të jetë në ngritjen e kapaciteteve. Pasi sado e mirëpajisur apo e mirëorganizuar të jetë një strukturë ushtarake, fillimisht duhen ngritur kapacitetet dhe duhen njerëzit për të përdorur këto paisje. Kemi fatin e madh që flasim të njëjtën gjuhë dhe kuptohemi fare mirë me njëri-tjetrin dhe parë në këtë vështrim Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë, qeveria shqiptare do të vendos në dispozicion të qeverisë kosovare dhe të Forcave të Sigurisë së Kosovës të gjitha kapacitetet e saj. Lidhur me bashkëpunimin në fushën e arsimimit ramë dakort që Ministria e Forcës së Sigurisë së Kosovës të paraqesë të gjitha nevojat e saj, ashtu sikurse nga ana tjetër ne do të paraqesim të gjitha mundësitë dhe kapacitetet tona në mënyrë që t’i vijmë në ndihmë nevojave të tyre.

Ministri Mujota u shpreh se marrëveshja e bashkëpunimit me Shqipërinë do të shërbejë për hapjen e rrugëve në të gjitha aspektet e forcimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës drejt integrimit të saj NATO, prandaj të gjitha rrugët janë të hapura për rritjen e kapaciteteve të sigurisë së Kosovës. Kemi rezultate shumë pozitive nga ky bashkëpunim, sidomos me akademinë ushtarake të Shqipërisë.

29.05.2009
Ushtarakët e parë të Kosovës do të arsimohen në Shqipëri


Ministri Oketa pas takimit me kreun e FSK-së, Mujota, shprehu gadishmërinë për të dhënë të gjithë eksperiencën, të gjithë mbështetjen për Forcat e Sigurisë së Kosovës, për të gjitha transformimet që po kalon ky sektor, për arritjen e objektivave për sigurinë e Kosovës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyMon Jun 01, 2009 9:18 pm

Po qenke psikopat,Po shkolla kemi pas .
Qfare shkolla ke ku nuk ka mesim si duhet .Arsimatert menzi jetojne nga 120 euro ne muajt ska as sigurim shendetesore.
Po sje normal .Se ti ndoshta ke biznes me shkijet ne veri dhe me naj mafioz te ish uck.
Po perbuz popullin e varfer manipuloni me rrena te shkijeve,
Sze vjen turp te thuash se je intelektual.
na qet ketu referate te gazetave te huaja .
Shkrime pa lidhje lavadata te udbasheve servileve qe i njofim dhe nuk te shitet fare.
Jo fabrika nuk ka me fal se shum po rrejshe. fla
As shtet as liri.
Pushtetin kane te huajt e ju jeni zagar te tyre.Ata ju ngrehin per kerpeshi ka te dojne .
here ane e here kendej.
Po ju nuk e keni gajle se jeni mesuar me qen rob te huaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyMon Jun 01, 2009 9:29 pm

SOT JEMI NE RRUGEN DREJT BASHKIMIT KOMBETARE JET O JET SHEKULLI I SHQIPTAREVE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyMon Jun 01, 2009 9:35 pm

Gjuha jote e njejt me gjuhen e te mjereit Rugova.
Spahe dallim fare! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyMon Jun 01, 2009 9:37 pm

ismail kadare e falenderon qeverin shqiptare dhe te gjithe shqiptareve ua urone kete rruge drejt bashkimit kombetare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyMon Jun 01, 2009 11:18 pm

tradhtari ishe komunisti qe here me rugoven here me Thaqin.here me nanon here me Salan!
Mu kan tri e patriot kishte ne ne atdhe un e vet.po ky eshte shpijun franqez per sherbimet e mshefta punon!
Po laperi qe ishe krejt do njerez te dyshimte si vete i lavderon!
Ku me dite qfare shpijuni serbe je per ka punon! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyTue Jun 02, 2009 6:58 pm

SHQIPTARET DREJT BASHKIMIT KOMBETARE veq rruga jone eshte duke vazhduare dhe keshtu me autostrada te reja drejt bashkimit kombetare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyTue Jun 02, 2009 11:10 pm

e femije e femije.
Si ata femijet qe luajne ne sokak.
Njere ata femije qe te kane bab.
Naiv primitiv-u knaq per nje tunel te pakryer. fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja


Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 61
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar EmptyThu Jun 04, 2009 3:14 am

sa me e forte qe eshte shqypnia aqe me te forte jemi ne shqiptaret
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty
MesazhTitulli: Re: Kuvendi i Bashkimit Kombtar   Kuvendi i Bashkimit Kombtar Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kuvendi i Bashkimit Kombtar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Rrezit e pengesat ndaj bashkimit kombtar!
» Cilin do ta zgjidhshit si përfaqsues të Bashkimit Kombëtar ?
» PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR
» Kush do te na udhehqte drejt bashkimit
» KODET E FSHEHTA TË BASHKIMIT EVROPIAN

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: