Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Mon Oct 08, 2007 3:00 pm

Tahir Zema e ka pasur hallall ekzekutimin ne emer te popullit. Askush nuk ka perse fyhet. Kush bashkepunon me armikun shekullor, eshte armik dhe populli nuk te fal.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Mon Oct 08, 2007 11:52 pm

Mė Lejoni Tė Dashur Forumista tė ju Tregoj
kėtyre qe kan bindjen pėr Tahir Zemaj-n qe ka qen dikushi
se UĒK-ja ka qen nga Viti 1990 por kjo ka qe edhe ma heret
doni ta dini disa nga Njerzit e parė tė UĒk-sė kush ishin

1. Adem Jashari
2. Hamėz Jashari
3. Musa Jashari
4. Sahit Jashari
5. Besim Rama
6. Rafet Rama
7. Ilaz Kodra
8. Avdulla Kodra
9 .Xhemė Kodra
10. Sami Lushtaku
11. Nuredin Lushtaku
12. Zenun Kodra
13 . Hasan Kodra
14. Sylejman Selimi
15. Regjep Selimi
16. Jetullah Geci ( Daja i Adem Jashari-t
17. Sejdi Geci (Daja )
18. Osman Geci ( Daja )
19 . Abedin Rexha (Sandokani )
20 . Luan Haradinaj
21 . Adrian Krasniqi
22. Mujė Krasniqi
23 . Zahir Pajaziti
24. Hakif Zejnullahu
25. Edmond Hoxha
26. Fehmi Lladrofci
27. Ramiz Lladrofci
28. Sabit Lladrofci ( Iplagosur nė Mes Likoshanit dhe Qirezit )
29. Sabit Geci ( I plagosur ne Likoshan te lisat Likoshan )
30 . Rrahman Rama
31 Rrustem Mustafa
32. Jakup Nura
33 Nait Hasani
34. Hashim Thaqi
dhe shum te tjerė ka qe nuk po me bijen nder mend emrat e tyre keta kan qen njerėzit e parė qe ju kan bashkangjitur Komandantit Legjendar Adem Jashari - t
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Wed Oct 10, 2007 12:43 am

Veqse ju nukeshte dashur te shpreheshi keshtu ne forum,pornuk ke ti faj jo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
renan
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 17
Registration date : 09/10/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Wed Oct 10, 2007 12:47 am

Qyshe duhet me ju than shaban tradhtarve melaqe !!!!!!!!! m...e perte vallahu mendimi i jem sun muj me u than nryshe

E ti npaq nryshe me i than thuje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arlindi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 5
Registration date : 28/09/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Thu Oct 11, 2007 3:14 pm

Nuk e di si mundeni me ja fut kot dhe te shkruani pa asnje deshmi dhe argument, ne shqiptaezr kemi qef qe pasi te vdesin dikush ose e bejmč yll ose hm tč kqiat mbi te, kjo na bčne qč tčt themi se nuk jemi hiē realistč ghe afer mendjes edhe frigacakč.

Tahir Zemaj ishte strateg dhe betejat qe ai udhčhoqi ishin beteja te verteta xili dhe renani, ti xili paske paraqitur njč listč me ata emra qe e paskan mbčshtete Legjendarin Adem Jashari, por a din ti xili me miu pergjegjur

Ku ishin ata qe i ki paraqitun ne at listč kur u vra dhe masakrua e tčrč familja Jashari?

faleminderit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Thu Oct 11, 2007 10:48 pm

arlindi ata kur u vra familja e Adem Jasharit ishin ne vrimen e miut dhe nuk ja dhan ndihmen so tere thon une me ademin kam gjen njeri shok tjetri mike por ne momentin e duhur asnjeri nuk ju gjet pran por kur kalojm ne lumin dijm te gjem rruge te gjith .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Thu Oct 25, 2007 3:23 pm

Ka lindur me 28 dhjetor 1951 nė Strellc tė Epėrm. Shkollėn fillore dhe tetėvjeēare i mbaron nė Strellc dhe Isniq.

Pas tyre ndjek gjimnazin “11maji”, nė Pejė, pas vitit tė dytė orientohet nė drejtimin shkencor. Ai rrjedh nga njė familje punėtore e fshatare, ka katėr vėllėzėr dhe tri motra. Dėshira e babės sė tij, si e ēdo prindi tė etur pėr arsimin e fėmijėve tė vet, ka qenė t’u krijonte mundėsi fėmijėve pėr shkollim. Zemaj pėrmend dėshirėn e babės sė tij qė njėri nga djemtė tė studjonte nė njė akademi ushtarake. “ Vėllai i madh nuk ka qenė shumė i lidhur me familjen dhe prindėrit, ndaj kam pranuar tė konkuroj dhe kam fituar tė drejtėn pėr t’u regjistruar nė Akademinė Ushtarake. Kam kaluar pa asnjė pengesė kontrollet psiqike dhe fizike.

Kėshtu kam filluar studimet nė Akademinė Ushtarako-Teknike nė Zagreb. Gjatė vitit tė parė kam pasur vėshtėrsi tė jashtėzakonshme lidhur me gjuhėn. Tė gjitha provimet i kam dhėnė duke pėrdorur fjalorėt dy gjuhėsh dhe ia kam arritur.

Megjithatė, Zagrebi ishte larg nga shtėpia ime, gjė qė mė pengonte edhe nė mėsime. Ndaj kam kėrkuar tė takohem me gjeneral Ramiz Abdylin, Kryeshef i Akademisė Ushtarake nė Zagreb. Nė atė takim ai mė ka sugjeruar qė tė vazhdoja vitin e dytė nė Beograd nė akademinė e forcave toksore.

Rrjedhimisht vitin e dytė. Me disa provime shtesė, e fillova nė Beograd. Kemi qenė 28 shqiptarė tė regjistruar. Aty kam gjetur edhe Ahmet Krasniqin. Kjo kohė i pėrket vitit 1969. Plan-programi mėsimor ka qenė shumė i ngarkuar. Ka pasur mė tepėr lėndė shkencore se sa ushtarake. Matematika, fizika, mekanika, kibernetika, elektroteknika etj, program i ngjeshur mėsimor qė nuk pėrballohej lehtė nga studentė qė kishin ardhur nga gjimnaze apo shkolla tė mesme pa njė traditė tė konsoliduar.

Nė fund tė vitit tė dytė kemi mbetur vetėm dy vetė, unė dhe Ahmet Krasniqi. Nė vitin e tretė dhe tė katėrt kemi vazhduar specializimin nė Sarajevė, ku edhe jemi diplomuar. Gradėn e parė si “nėntoger” e kemi marrė nė Beograd. Nė qershor tė vitit 1973, kemi filluar punė.

Kam kėrkuar qė tė emėrohem nė Pejė, pėr fatin tim kėrkesa mė ėshtė pranuar dhe kam filluar punė nė kazermėn e Pejės. Aty kam qenė komandues i togės sė pėrzier qė pėrfshinte lloje tė ndryshme armėsh, tė lehta e tė mesme. Nė atė post kam qėndruar njė vit. Nėnkolonel Ali Muhaxheri, i cili ka qenė njė njeri dhe ushtarak i mrekullueshėm, me vizione tė qarta atdhetare, punonte nė degėn e korparmatės sė Kosovės. Kam kontaktuar me tė. Ai njeri ka pasur dije tė gjėra ushtarake, por edhe pėr shumė gjėra tė tjera.

Ai mė ka nxitur tė mėsoj e tė pėrvetėsoj mė thellė disa dije speciale ushtarake. Aty kanė qenė fillesat. Jam promovuar nė postin e komanduesit tė kompanisė. (Nė ndryshim nga terminologjia qė pėrdoret nė Shqipėri, nė ushtrinė Jugosllave tė asaj kohe, pozitat e drejtuesve ushtarak deri nė rang batalioni janė quajtur komandues dhe jo komandant. Njė ndikim i tillė ėshtė reflektuar edhe gjatė luftės nė Kosovė, ku, njė drejtues skuadre ėshtė quajtur komandant – kjo mund ta ketė krijuar edhe atė pėrshtypjen qė ka pasur “shumė komandantė” nė luftėn e Kosovės. Kur janė mbledhur tre veta, njėrin e kanė shpallur komandant ! Rrjedhimisht, ka pasur dhjetėra “komandantė” nė njė fshat). Deri nė nivel batalioni e sipėr, kemi tė bėjmė me komandant, hiearki qė shkon deri nė komandant armate.

Shkallėn e dytė tė kualifikimit ushtarak, magjistraturėn e kam pasė regjistruar nė Beograd dhe ato provime i kam dhėnė me sukses. Nė Sarajevė jam specializuar pėr komandant dhe aty kam njohur edhe njė epror shqiptar, i cili mė vonė ėshtė pėrfshirė nė Shtabin Suprem tė Republikės sė Kosovės, zotin Agim Mehmeti. Ai ka qenė mėsimdhėnės nė akademinė e ulėt ushtarake nė Sarajevė.

Pas pak kohe ai u burgos pėr shkaqe politike, humbi edhe karrierėn ushtarake. Kam qenė komandant nė krahinėn e Timokut, pastaj kam punuar nė organet e zbulimit dhe tė kundėr-zbulimit pranė organit tė Sigurimit pėr shtete ballkanike. Pėrsėri ka qenė Muhaxheri, i cili nė atė kohė bėnte stazhin pėr komandant divizioni pėr tė marrė gradėn e gjeneralit, qė mė ka sygjeruar “t’i lė punėt nėpėr shtabe dhe tė filloj tė aftėsohem pėr komandant – do tė thotė tė punoja me trupat dhe jo nė administratėn ushtarake”.

Propozimi i tij ka qenė qė unė tė kaloja nė njėsitė operative dhe tė merrja postin e zėvėndės komandantit tė batalionit. Vetėm pas njė viti jam emėruar komandant batalioni nė Zajeqar, nė njė moshė shumė tė re pėr atė detyrė. Kjo nė vitin 1980. Nuk kam pėrmendur disa kurse, speciale pėr zbulim dhe kundėr zbulim, pastaj njė tjetėr pėr njė armė-raketėn tokė-tkė tė tipit “malutka” 9K11M, minahedhėsit 82 milimetra, madje kam qenė i vetmi instruktor i kėsaj arme nė Armatėn e Dytė. Armė tė cilėn e kam pėrdorur mė vonė nė luftė kunėr forcave serbe nė Kosovė. Ka qenė e vetmja armė artilerike e kėmbėsorisė, vonė kemi marrė disa minahedhėsa 120 nė luftėn e Kosharės.

Mė kujtohet - thotė Zemaj – i ashtuquajturi « kundėrrevolucion » i vitit 1981 nė Kosovė. Ushtria, edhe pase me kushtetutė e kishte tė ndaluar qė tė pėrzihej nė trazirat e brendshme, i futi hundėt. Eprorėt shqiptarė e kanė kundėrshtuar njė gjė tė tillė duke e paguar disa herė shumė shtrenjtė. Presioni ndajh eprorėve shqiptarė u rrit jasht mase, ndėrkohė, qė nė mėnyrė enigmatike disa kolegė disa kolegė tė mi, oficerė shqiptarė « u zhdukėn » !

Kjo gjė ka ndodhur edhe me shumė ushtarė shqiptarė. Nė Krahinėn e Timokut, ku unė shėrbeja gjatė asaj kohe, nuk kanė ndodhur kėto gjėra dhe jo krejt pėr meritė timen, pasi edhe komandanti i divizionit ka qenė shqiptar. Pėr pesė vite nuk ka ndodhur asgjė, asnjė ushtar i plagosur apo i vrarė, asnjė epror i zhdukur. Sigurisht qė tentimet pėr tė na provokuar, me qėllim qė tė na akuzonin e mė vonė edhe tė na gjykonin nėpėr gjykatat ushtarake, kanė qenė tė shpeshta, por kanė dėshtuar.

Ndoshta kemi qenė edhe me fat, por edhe e kemi mbėshtetur njėri-tjetrin. Ali Muhaxheri avancoi nė gradėn gjeneral dhe u kthye nė Kosovė nė postin e kryeshefit tė Korpormatės sė Kosovės, mė vonė edhe komandant i mbrojtjes territoriale tė Kosovės. Eshtė po ai qė ka kontribuar nė afrimin tim nė Prishtinė, ku fillova punė nė Shtabin e Mbrojtjes territoriale tė Kosovės.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Mon Dec 31, 2007 4:18 am

per tahir zemen po ju flas fakte un dhe raste konkrete si e perjetuam ne ushtaret nga tetovadhe kumanova tredhetin e tahir zemes ne prita ne bjeshket e nemura ne bjeshken e belegut roshkodol na nxoren ne prita me abdyl berishen e strellcit zotri jam nga tetova dhe e njof mir tradhetrin tahir zemaj ti drejtohem djaloshit me emrin vuthjani ti mor drq kush shtini kush te mesoj a klani i tahir zemes a qe kur shkuam ne prapaqan ka qen takimi hashimi shukri buja dhe halil naxhaku te ardhur nga drenica kurse nga ana jone ne dugagjin kemi qen un me nofken tetova ramushi idriz bala daut hardinaj dhe agron smajli kur fliseshim ne zyre bash me tahir zemen ku i kemi kerkuar plani e luftes tahirit ju drdhke buza nuk donte te jap llogari thojke se un jam i derguar nga ministri bukoshi po nzori dokumentacioni dhe e lexuam kur pame fark farku ishte nje fraksion i dalun nga kolabricionisish epror te ushtris jugosllave gjoja te specializuar per luft por qellimi i tyer ishte qete shkatroj U-C-K ne ate moment hashimi i tha degjo o kriminel se per 700 vjet mos te clirohet kosova un kam me te luftur ti dhe serbin se ti shtij ne goje kete plan lufte vllezr tahiri ka qen nje njeri qe kur ne luften e loxhes u dasht ndima i shkuam ne ndim na drejtoj ramushi di toga me nga 40 vete per te shkuar ne frontine loxhes kur u kthiem nga loxha e vertet me fitore por pase 1 jave ishte ne plan te sulmohen serbet ne lluk te eperme tahir zema nuk i la ushtaret e vet me 8 gusht 1998 ne mengjes filloj ofenziva ne shaptej baballoq rostovic liqen i rodeniqit ratish hereq etj etj ku forcat serbe nuk munden te depertojn 4 dit resht luftime te ashperta e tahir zema rinke ne prapaqan me 350 ushtar as qe mendonte te vij ne ndim po ashte dashte te terhiqemi ngase munges e armatimit dhe ku ne bistric per reth ishin 25,0000 banor ku shkau pa meshir gjuente ne popullsi ngase nuk mundete me depertu dhe ashte dasht te terhiqemi per hir te popullates u mbllodhem me ramushin ne kodrali biseduam dhe morem vendime me tha mua me shoet e mi tetove ti dote nisesh per shqiprij ngase kemi nevoj qe te kryeni disa pun i thash ok nese ju e shinih te arsyeshme ne dote ecim tha qe dote shkoni ne prapaqan tek tahiri e i ka njerzit per te kalu kufirin pas asaj sakrifice me shoke te plagosur na qitn ne prita por fatmirsish nuk u vra asnje kur u kthyem ne prapaqan tahiri bash me bandat e tij kishte ikur per shqiperi i kish nxjer ushataret ne bjesh dhe kishte ik duke i lan ne meshiren e zotit duke gjuajt armatimin u kthiem tek ramushi i tregum tha o zot qa po ban ki faqe zij dhe ngelem ne dugagjin bashk me shoket duke luftuar e ti legen vuthjani, o spijun se ti flet prej kafeneve berlinit ku rin kolabriocionistet e tu e te tahirit mor faqe zij ku iku farku qa u be farku pse deshtoj farku titis po me falini shoke se eshte historij e gjat se jan deshmij keto po dote flasem ne te ardhmen per tahir zezen kolabriocionistin numer nje te kombit qe e zhduki nga faqja e dheut dora e popullit liridashes kam shum per ate faqe zij kam shum te flas per tradhtit e tij po dote flas ne te ardhmen ki ishte tahiri titist zotrote nese keni kundershtime ketu jemi lajmerohu nese doni adres te sakt timen edhe ate ja u japi por nuk beni fjal me mua se un e kam perjetu ne lekuren time tradhetin e tij e ti flet nga kafenet jan dy gjera te ndryshme e nese takohesh me muaduhet te jesh shum i pregatitur o trim i tahir zezez
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Mon Dec 31, 2007 4:24 am

ja tani nese un te isha me thaqin apo ramushin dote thoshit ky let nga inati por jo un jam nga tetova dhe un kam luftu per atdheun tim jo per askend tjeter eshte obligim kombetar i secilit shqipetar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Mon Dec 31, 2007 5:23 am

Tahir Zema ishte krye tradhtar i cili luftoi vazhdimisht nė anėn e Serbisė, pikrisht nė betejėn e Kninit i priu ushtrisė okupatore serbe.
Nė anėn tjetėr kundėr kėsaj ushtrije okupatore serbe ishte nė ball tė Ushtris Kroate Bekim Berisha-Abi apo Abeja.

Ēfar kontrasti bardh dhe zi njėri bashkpuntor dhe tradhtar vit pas viti me sebinė Tahir Zema dhe nė anėn tjetėr ēlirimtari nė anėn e ushtrisė Kroate Bekim Berisha i cili mė vonė kthehet nė Kosovė si ushtar i UĒK-sė derisa e jep edhe jetėn nė luftėn pėr mbrojtjen e Junikut Bekim Berisha-Abeja.

Ishte pikrisht tradhtija e Tahit Zemės i cili i dėrgon 5 vizitorėt nė Junik dhe me dinakri i grabisin municionin kundėrtankist qė kishte siguruar Bekim Berisha pėr UĒK-ėn nė kohėn kur po pregaditej ta sulmonte Ushtrija Serbe Junikun. Tė nesermen fillojnė sulmet nė Junik dhe pas njė kohe bjen Juniku, kurse me 10 Gusht nė fushėn e betejes nga granata e Tankut Bekim Berisha vritet...

Tahir Zema ishte njė ndėr figurat mė tė errta qė kishte Kosova, ishte krimineli i cili burgosi dhe vrau djemt mė tė mirė qė e bėnė luftėn pėr ta ēliruar Kosovėn.
Tahir Zema mori pjesė nė luftimet kundėr familjes sė Tahir Mehės nė Prekaz si dhe nė vrasjen e Rexhep Malės dhe Nuhi Berishės nė lagjen Kodra e Trimave.
Prandaj plumbat qė e goditėn Tahir Zemėn ishin nga dora e cila goditi tradhtarin Esat Pasha nė Paris.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
STUPCAT
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve : 626
Age : 37
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Wed Jan 02, 2008 5:11 pm

woowww woowww qka lexova mos lexovsha ma kurr kurr
leht osht me fol me fjal po veq ni sen po ju thom
secilli e ka at mendimin e vet secilli per veti e ka
veq une po thom qe aj qe ka nejt e ka njoft tahir zemen personalisht aj e din se kush ka qen tahir zema qaq
nashta shahni nashta folni qka doni secilli e ka perveti une sjam mendimit qe tahir zemaj u kan trathat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Wed Jan 02, 2008 6:38 pm

Ai eshte kan kry tradhetar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
STUPCAT
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve : 626
Age : 37
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Wed Jan 02, 2008 7:44 pm

kjo tem ka hi fell edhe shum po flitet veq met thash et dhame
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Tetovari
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 109
Registration date : 17/12/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Wed Jan 02, 2008 9:52 pm

Siaps mendimit timė ėshtė temė shumė mirė tė dimė tė respetojm mendimet e tė tjerve nuk bejmė keq.!

Po me vjen mirė qė kemi antar qė kanė bashkpunuar me Tahir Zemaj qė na jepetė mundsia tė dimė shumė e mė shumė per Tahir Zemaj.

vazhdim tė mirė ju uroje nė temė e pa fyrje .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Wed Jan 02, 2008 11:34 pm

Pershendetje ne kete teme une presmisova disa rreshta shkrim te antarit zeriatdheut dhe te STUPCAVA,ju lutem nuk lejohen sharjet,fyrjet,ofendimet etj etj.

Kame deshire te dij shume e me shume se kushe ishte Tahir Zemaj.prandaj ja vlen te jemi ne teme, e kemi antar qe qe sjellin fakte ne kete teme,po ashtu ka antar qe mendoin te sjellin fakte te tyre siē mendojne e siē analizoin se kush ishte Tahir Zemaj.

Bazohem ne nje liber qe kam lexuar dhe mbeshtetem ne mendimet e zeriatdheut,qe ka qene nje nje kry tradhetar.

Ju lutem me shume fakte duhte te sillen ne teme.

Flm per Mirkuptim
vazhdim te mire ne teme

...by beton.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Thu Jan 03, 2008 3:05 am

jo me vjen keq beton un nuk i ofendoj por edhe nuk lejoj qe nje krye tradhetar te hine ne faqet e historis sone se lavdishme se nuk ka vend per hire te nje njeriu qe i ka qen sherbtor i tij por un thash shum kjart se e kam perjetu tradhetin e tij edhe shoket e mij po nga tetova dhe te argumentoj dhe pa pik dyshimi e them se eshte njeriu qe kur ka qen epror ne ushtrin jugosllave ne pozharevac te serbis ka sha nenen shqiptare ushtaret shqiptare vetem pse nuk din gjuhen serbe ky kryetrardhetar ky faqe zy ka vrare nuhi berishen dhe rexhep malen ne koder te trimave stupci un jam nga tetova un se kam njoft ate kriminel dhe mua para lufte sme ka be gje por me thuaj ti stupci kur ra gllogjani kush shkonte me nderkomtaret me xhipin frontera te kuq ne udhen e isniqit te bej bisedime me serbet per te hap koridor me thuaj edhe kjo eshte goj dhene zotni stupci un nuk te flas fjale kafeneje por te flas cfar kam per jetu prej aty kryje tradhetari ok nese ti e njef dhe i ke qen pran pse pra nuk te kujtohen keto gjena qe tishkruaj po jo se nuk ju pelqen se keni ardhe vetem e vetem qe lufta jone te deshtoj
ok stupci doni fakte me te gjalla ala nese ti paske qen afer tij ose kush do qe te jet me thuaj qfar i tha ramush haradinaj tahirit ne shpin e dem ali pozharit ne pozhare ne mbremje kur u mbllodhem sot shpja e riza berishes kur ramushi i tha o tahir ajde ti bejm bashk forcat e te luftojm bashk ai kriminel tha jo se ne nuk mundemi pa u konsultu me ken u dasht te konsulltohet kur komandanti i rafshit dugagjinit ishte perpara syve te ty ramush haradinaj nese te kujtohet fjala e pilotes asaj qikes ushtarake qe ishte bash me fadil hadergjonajn epror ushtarak kur i than tahirit o tahir mir e ka ramushi duhet me ju bashku
dhe ata u larguan nga prapacani sepse nuk donte ai kriminel se nuk kish ardh me luftu por vetem e vetem me shpartallu ushtrin tone te lavdishme ky ishte krie tradhetari qe ju keni simpati ju stupcat tani ti tetovari ngase nuk te njof po ti nese ti e njef kryetradhtarin pse nuk flet qa doni me dit per nje tradhetar qe ka ber shum te zeza kombit vet andaj thot nje fjal popullore ke ber keq kan me te heq koken dhe ashtu i ndodhi nje krye tradhtari qe e qendisen jelek me plumbat e trimave qe ja shkrehen edhe ate edhe te birin e vet pra nuk i lan fare te bij mbi token shqiptare dhe ashtu i kemi prit gjithmon e dot i presem tradhetaret
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Sat Jan 05, 2008 2:37 am

FSHEHTĖSITĖ E LUFTĖS DHE TRADHTISĖ NĖ KOSOVĖ

Duke shpjeguar disa raste tė rezistencės qė kishte bėrė familja Jasharaj ndaj forcave policore serbe, Hamzė Jashari 33 ditė mė parė bėnte me dije opinionin edhe
pėr dyshimet qė kishte ndaj udhėheqjes shqiptare, e cila jo vetėm qė nuk kishte ndonjė koncept tė qartė veprimi pėr t’i dalė nė mbrojtje popullit tė rrezikuar nga
makineria militare e paramilitare okupuese serbe, por ajo udhėheqje nuk ishte nė popull qė tė dinte mė pėr sė afėrmi se me ēfarė rreziqesh ballafaqohej populli.


NIKĖ GJELOSHI


Bashkė me ca i s h -bashkėpunėtorėt ushtarakė, po bėnim pėrpjekje pėr t’i dalė nė ndihmė popullatės shqiptare dhe ēėshtjes sė Kosovės nė pėrgjithėsi.Mė 6 mars (1998) bėmė takime e biseda qė tė ndėrmerrej diēka nė kėto dy ēėshtje tė theksuara. Arsyeja: qė nga krijimi i gjendjes sė
shtetrrethimit nė lokalitetet e Drenicės nuk ishte arritur rezultat nė kuptim tė riaktivizimit tė strukturės sė mbrojtjes. Ushtarakėt shqiptarė qė nga tėrheqja ime definitive nga postet nė qeverinė e ekzilit, pėrveē qė ishin pėrēarė mes veti pėr shkak tė koncepteve politike tė faktorėve politikė tek tė cilėt qenė vėnė nė shėrbim varėsisht nga pikėpamjet e asaj nomenklature politike, ishin ndarė edhe mes veti. Po atė ditė kėrkohej njė takim nga organizimi i LDK-sė nė Zvicėr, i cili qe organizuar nė lokalet e nėndegės sė LDK-sė nė Cyrih. Para takimit kisha bėrė njė koncept pėr vėnien nė punė tė njerėzve nė disponim: 1) Tė formohej njė qendėr e koordinimit ku do tė pėrfshiheshin tė gjitha grupacionet shqiptare nė Zvicėr, e me vonė nė tėrė Evropėn. 2) Qendra e koordinimit tė kishte selinė nė Cyrih.Mundėsitė, si nga aspekti teknik ashtu edhe nga aspekti i sigurisė sė njerėzve, ishin tė garantuara pasi qė dhe bėrthama mė e fuqishme e ishushtarakėve shqiptarė ishte koncentruar nė Zvicėr dhe ishte
strukturuar nga autori i kėtij libri. Nė LDK nė Cyrih nuk dinin ēfarė po
ndodhte nė Kosovė, nuk ishin nė kontakt me Ibrahim Rugovėn mbasi
raportet ishin luhatur me mosbesimin qė kishin shprehur ata ndaj shoqėruesit tė Rugovės, i cili u kishte kėrkuar kohė mė parė para nė emėr tė tė parit, por qė nuk i ishin dhėnė. Pasi bėja transparente idenė e formimit tė atij trupi koordinues, tė cilin do ta drejtoja vetė bashkė me ca ushtarakė tė tjerė, insistoja qė pėr tė njėjtėn ide tė informohej institucioni kryesor i “pushtetit shqiptar” nė Kosovė, Ibrahim Rugova. Po qe se do tė vinte nė kundėrshtim ideja dhe gjendja do tė ashpėrsohej edhe mė
tej nė dėm tė lokaliteteve nė shtetrrethim nga forcat militare e policore serbe, kisha potencuar domosdonė e marrjes sė vendimit tė pėrbashkėt nė interes tė ēėshtjes,edhe pa pėlqimin e faktorit politik e “pushtetar” shqiptar nė Kosovė! Qėndrimi i bashkėbisedueve ishte unanim: “Ne duam qė Ju-Nikė Gjeloshi tė drejtoni kėtė qendėr koordinimi me konceptet qė keni JU”. Dakordimi dhe vendosmėria ishte edhe nga ana ime. Nė bisedime qenė tė pranishėm edhe dy ushtarakėt qė mė shoqėronin. Konkludojmė: Tė nesėrmen tė kam njė informacion lidhur me kontaktin e arritur me LDK-nė nė Prishtinė, ashtu qė do tė vendosej definitivisht pėr njėrėn nga opcionet e veprimit. Pas pėrfundimit tė asaj bisede pata bisedime tė tjera me pėrfaqėsues tė LDK nė Horgen. Edhe aty shtrova idenė pėr formimin e qendrės koordinuese. Aty u njoha pėr gjendjen nė Kosovė, pėr qėndresėn
e familjes Jasharaj etj. Adem Jashari, mė njoftonte N.N. inkognito, tė cilin e njihja njė kohė tė gjatė, “para se tė shkonte nga Shqipėria nė Kosovė, kishte kėrkuar tė shkonte edhe ky me tė”. Ky iu kishte pėrgjigjur: “Nuk mund tė vij, sepse lidhjet qė ke mė lart janė lidhje tė papastra, prandaj dyshoj nė ato lidhje”!? Me tė shpėrthyer tė luftės sė Jasharajve nė Prekaz tė Poshtėm dhe masakrimit tė asaj familjeje nga forca ushtarake e policore serbe, ndėr njerėzit qė kanė qenė nė “lidhje” dyshohej se e tėra qė ngjante nė Drenicė vinte nga qeveria e exilit. N.N. ishte i gatshėm tė vepronte bashkė me njerėz tė tjerė, nė atė qendėr tė koordinimit. Nė bisedėn qė zhvillohej nė lokalet e nėndegės sė LDK ishte shtruar gjendja e pėrgjithshme nė tė cilėn kishim arritur si popull. Nė pyetjen qė m’u bė se si na erdhėn kėto punė, pėrgjigjja ime ishte: “Nė katund, pėr tė ujitur tokėn mirė dhe pėr tė marrė fryte tė bollshme, bėhen vija e presa qė tė kanalizohet uji. Ne nuk hapėm vija e as presa pėr tė kanalizuar fuqitė tona
ekzistuese. Katėr vjet mė parė dhashė dorėheqje mu pėr kėto
shkaqe qė tė mos vinim nė njė gjendje ēfarė erdhėm sot. Por nuk hasa nė pėrkrahje as kur ishte shumė herėt e as kur po bėhej shumė vonė. Edhe pse kaluan ato vite, sėrish jemi nė gjendje tė njėjtė institucionale”. Pata tėrhequr vėmendjen publikisht, shtova mė tutje aty, “se tė gjitha rrugėt pėr njė gjendje kesisoj tė rėndė ēojnė kah Bujar Bukoshi me ca tė tjerė.
Ibrahim Rugova nuk e hoqi me kohė nga qeveria, edhe pse qemė
marrė vesh dhe me mosvendosmėrinė e tij Ibrahimi i bėri dėme tė mėdha ēėshtjes sonė dhe popullit nė pėrgjithėsi. Nė kėtė
gjendje ēfarė jemi sot kėrkohet tė “bėhet diēka”. Hamzė Jashari 33 ditė mėparė (30 janar) kishte pohuar: “Jam i gatshėm nė ēdo moment tė pres vdekjen” Unė shtrova pyetjen se ēfarė mendonin ata pėr formimin e njė
qendre tė koordinimit nė Cyrih tė Zvicrės? Tė gjithė ishin tė mendimit:
“Tė formohet”! “Nė ty, Nikė, njerėzit kanė besim”, tha njėri nga ata. “Me ty mund tė kihet sukses”! Unė, pohonte i njėjti njeri, “mė parė do tė varesha kėtu nė Zvicėr sesa tė udhėtoja pėr nė Kosovė me dijen e tė tjerėve, sepse do ta dija se mė tradhtojnė pa mbėrritur atje”.Me t’u ndarė angazhova N.N. qė tė vinte kontaktin me Ibrahim Rugovėn “drejtpėrdrejt apo me ndonjė njeri tjetėr, i cili ishte bashkėpunėtor i afėrt i tij”. Po qe se
mundėsitė pėr tė vėnė komunikim direkt ishin “vėshtirėsuar,” atėherė
ishte siguruar se pėrgjigjja pėr idenė e formimit tė qendrės koordinuese
do tė kėrkohej pėrmes njė bashkėpunėtorit tė Rugovės. Pėrgjigjja gojore mbetej pėr tė nesėrmen. Rrugės pėr nė Schmerikon shoshitnim problemin
e qendrės sė koordinimit me tre bashkėpunėtorė ushtarakė.Insistoja nė domosdonė e vėnies sė kontakteve tė tyre edhe me ushtarakė tė tjerė. Edhe nėse nuk do tė kishte pėrgjigjje pozitive nga Rugova, kisha vėnė nė dijeni ushtarakėt se “unė jam i vendosur tė krijojmė qendrėn e koordinimit
dhe t’i dalim nė ndihmė popullit”! Kisha kėrkuar vendomėrinė edhe tė
atyre ushtarakėve. Lamė takimin pėr ditėn e nesėrme. Tė nesėrmen
nuk kishte pėrgjigje. Pasi kishte kaluar mesnata duke bėrė ca plane strategjike pėr funksionimin e asaj qendre koordinuese, thirra njėrin
nga ushtarakėt: I patėm fjalėt tė takohemi qė tė zbatohet njėri ose varianti tjetėr! “Ne jemi tė gatshėm, por duhet tė kemi mė shumė njerėz, nuk kemi takuar ushtarakėt e tjerė pėr tė marrė mendime. Po tė
ishte mendimi i Ibrahim Rugovės, nuk dihet ēka thonė partitė politike,
tė shohim ēka thonė shumica e ushtarakėve...”! Tė nesėrmen N.N.
nga Horgeni njoftonte: “Nuk kishte arritur tė bėnte lidhje as me
Rugovėn e as me Enver Malokun”. “S’ke ēka bėn, o Nikė, ėshtė zor me kėta njerėz...”, ma ktheu ai. Njėri nga ushtarakėt e grupit tresh qė
kishte shprehur pajtushmėrinė pėr formimin e qendrės sė koordinimit
mė njoftoi se ushtaraket janė ndarė nė dy grupe: njėri nė LKĒK, tjetri
nė LPK, ndėrkaq grupi neutral ėshtė i paangazhuar. Caktova takimin pėr njė ditė mė vonė qė tė pėrfundonim idenė. Nė atė takim u
njoftova: “Me tė dėgjuar idenė time pėr qendrėn e koordinimit, ushtarakėt e ndikuar nga Bukoshi, ndėr ta edhe N.N., turren nėpėr
strehimoret pėr tė huaj qė tė rekrutonin sa mė shumė vullnetarė shqiptarė”! Ndėrkaq LDK kishte formuar emergjencėn dhe kishte
caktuar grupin e punės! Idea ime kishte “marrė kėmbė”! Kisha bėrė
planin: 1) Me tė hapur tė qendrės sė koordinimit, sė pari tė jepja njė kumtesė nė mjetet e informimit, pastaj tė vizitoja redaksitė e
gazetave “Rilindja“, “Fokus“ dhe “Bota sot“. 2) Tė caktohej njė takim
me kryetarė tė grupeve vepruese nė Cyrih. 3) Tė zgjeroja organizimin nė
tėrė Perėndimin. 4) Qendra e koordinimit tė ishte nė Cyrih (qe
siguruar edhe zyra). Qė nga dita e 3 marsit forcat policore e ushtarake serbe kishin filluar “spastrimin e terrenit” ndaj shqiptarėve nė Drenicė. Para
tankeve e blindave tė forcave serbe qenė pėrdorur fėmijė e gra pėr “tė
spastruar terrenin” nga “grupet terroriste tė shqiptarėve-UĒK”. Sipas tė dhėnave qė prezentoheshin nė mjetet e informimit publik, mė 5 mars nė Prekaz tė Ulėt qenė vrarė mbi 20 shqiptarė, dy policė serbė dhe qenė rrėnuar shtėpi. Sipas njoftimit nga ana e Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar ishin vrarė 32 veta. Federata Botėrore e Shėndetėsisė njoftonte se qenė vrarė 28 veta. TV Zvicran SR 1: “Ēėshtja nė provincėn jugosllave tė Serbisė,
Kosovė, ka pėrfunduar dramatikisht”. Forcat serbe nuk lejonin organizatat ndėrkombėtare tė vizitonin Drenicėn. Nė Shipol tė Mitrovicės serbėt vendės kishin braktisur vendin. Nė Spitalin e Prishtinės nuk lejohej hyrja, ndėrsa nė vetė qytetin e Prishtinės mobilizoheshin studentėt dhe qytetarėt serbė. Nė atė luftė nė mes tė familjes sė Jasharajve dhe forcave policore e ushtarake serbe ranė: Shaban, Adem e Hamzė Jashari bashkė me mėse 20 anėtarė tė familjes sė ngushtė Jasharaj. Hamzė Jashari 33 ditė mė parė (30janar) kishte pohuar: “Jam i gatshėm nė ēdo moment tė pres vdekjen”. Duke shpjeguar disa raste tė rezistencės qė kishte bėrė familja Jasharaj ndaj forcave policore serbe, bėnte me dije
opinionin edhe pėr dyshimet qė kishte ndaj udhėheqjes shqiptare, e cila jo vetėm qė nuk kishte ndonjė koncept tė qartė veprimi pėr t’i dalė nė mbrojtje popullit tė rrezikuar nga makineria militare e paramilitare okupuese serbe, por ajo udhėheqje nuk ishte nė popull qė tė dinte mė pėr sė afėrmi se me ēfarė rreziqesh ballafaqohej populli.


NESĖR: Problemi nė tė cilin ishim gjendur si popull nuk mund tė zgjidhej nė mėnyrė paqėsore. Amerika, theksonte Albright, “nuk pėrjashton sulmin ushtarak kundėr Jugosllavise”. Ēėshtja e Kosovės, pas luftės heroike tė
Jasharajve, mori kah mbrojtjeje nga Amerika. Bukoshi i kishte deklaruar Gelbardit: “UĒK ėshtė njė grupacion i njerėzve tė frustruar, fshatarė injorantė tė manipuluar...”. Studentėt shqiptarė protestonin para ambasadės jugosllave nė Tiranė. Parulla: “Kosova e Shqipėria janė njė”!


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Wed Jan 09, 2008 6:12 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Sat Jan 05, 2008 3:21 am

FSHEHTĖSITĖ E LUFTĖS DHE TRADHTISĖ NĖ KOSOVĖ (2)
Kundėr UĒK-sė shpifej gjithēka

-Madelein Albright nė Itali, nė bisedėn me homologun e saj Lamberto Dinin, pėrmend ēėshtjen e Kosovės. Amerika, theksonte Albright, “nuk pėrjashton sulmin ushtarak kundėr Jugosllavise”.
-Bukoshi i kishte deklaruar Gelbardit: “UĒK ėshtė njė grupacion i njerėzve tė frustruar, fshatarė injorantė tė manipuluar...”.NIKĖ GJELOSHI


“Udhėheqja e Kosovės ėshtė dashur tė dilte nė popull qė tė shihte gjendjen faktike dhe tė kuptonte edhe vetė pėr ēfarė ishte i gatshėm ky popull”, pohonte Hamza. Edhe ne jemi qė ēėshtja e Kosovės tė zgjidhet “me mjete paqėsore”, por “a do tė kemi fatin tė ndodhė kjo”, shtronte pyetjen ai nė intervistėn e bėrė? Kėto dyshime, dėshira dhe pyetje Hamza
i shtronte katėr javė para qėndresės dhe rėnies heroike tė tij bashkė me tė vėllain Ademin, babain Shabanin dhe familjen e vet tė gjerė Jasharaj nė Prekazin e Poshtėm. Po kėto dyshime, dėshira e pyetje qė i shtronte ai ishin bėrė si nga dėshira pėr “t’u kėrkuar njė zgjidhje e pėrbashkėt”, sikurse edhe nga dyshimi i thellė se problemi nė tė cilin ishim gjendur si popull “nuk mund tė zgjidhej nė mėnyrė paqėsore”! Nė Kosovė, theksonte ai, nuk zhvillohet ndonjė proces normal paqėsor, ngase pėr ēdo vit ndodhin nga 20 - 30 vrasje tė shqiptarėve tė pafajshėm e duarthatė. Hamza kishte
hedhur idenė edhe pėr format e rezistences paqėsore popullore. Ai theksonte se me “protesta popullore tė pėrgjithshme do tė dėgjonte tėrė bota ēfarė po ndodhte nė Kosovė.Do tė na vrasin, do tė thotė dikush, pėrkujtonte Hamza mendimet e pėrhapura si ide tė pacifizmit disavjeēar?
Po le tė na vrasin, ne nuk kemi kah tė shkojmė prej shtėpive tona. Ky tė vret edhe kur je duke ndenjur (...), tė vret pas shpine, bile le tė tė vrasė nė gjoks”. Unė mendoj, pohonte Hamza, se “duhet tė mbushen mend shqiptarėt dhe armiku duhet pritur ashtu siē e meriton e jo, sapo tė na mėsyjė ai, ne t’i ngrehim duart lart, se me qejf armiku nuk hiqet nga kėtu kurrė...”! Siē do tė pohohet mė vonė nga MusėJasharaj: “Ditėn kur qe bėrė sulmi i forcave policore e ushtarake serbe nė familjen Jashari nė Prekaz, qenė bėrė sulme edhe nė disa
lokalitete tė Drenicės, si nė Rezallė, Aēarevė, Brojė, Vojnik, Turiēevc...”. Adem Jashari mė 4 mars (1998) bashkė me tre bashkėluftėtarė u kishte bėrė njė vizitė tė plagosurve nė luftėn qė ishte zhvilluar mė 28 shkurt nė Likoshan. Pas vizitės sė bėrė nė Likoshan, Ademi bashkė me dajėn e vet Osman Gecin (i cili kishte shitur tokėn e bukės pėr tė blerė njė pushkė automatike!), qe kthyer nė shtėpi, nė Prekaz. Tė nesėrmen shpėrtheu lufta nė mes tė Jasharajve e ushtrisė serbe. Me t’u dėgjuar krismat, nga Kulla e Jasharajve kishte shpėrthyer krisma e pushkėve nga bashkėluftėtarėt e Ademit nė tė gjitha anėt. Mirėpo, nuk ishte arritur tė “ēahej rrethimi” i familjes Jasharaj dhe t’u viheshin nė ndihmė atyre. Mbasi qenė bėrė njoftime pėrmes “radiolidhjeve” pėr shpėrthimin e luftės nė Prekaz, rrėfente ai, nė Deēan nga Mujė Krasniqi -Kapuēi e Daut Haradinaj sulmohet stacioni i policisė sė atjeshme. Kėsisoj, duke hapur edhe njė front nė Dukagjin, t’i dilej nė ndihmė Prekazit dhe Drenicės. Tė njėjtėn ditė tė shpėrthimit tė luftės nė Drenicė dhe Dukagjin, pėrfaqėsues tė subjekteve politike shqiptare nė lokalet e Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės, e njohur si seli e LDK-sė, mbanin mbledhje pėr tė shqyrtuar gjendjen e krijuar. Sipas ftesės qė
bėhej nga ca subjekte politike shqiptare nė Kosovė, organizohen demonstrata kundėr terrorit serb nė tri qytete: Prishtinė, Podujevė e Vushtrri. Nė Prishtinė, sipas “Zėrit tė
Amerikės“, ishin tubuar 300 mijė demonstrues. Nė demonstratė qenė plagosur 160 veta. Tirana zyrtare kishte vendosur tė qėndronte nė seancė tė vazhdueshme
tė Kuvendit tė vet. Nė atė seancė merrnin pjesė edhe deputetėt e opozitės bashkė me ata tė PD, tė cilėt prej kohėsh kishin braktisur Kuvendin. Subjektet politike e pushtetare shqiptare sikur po unifikoheshin. Qeveria shqiptare dėnonte aktin e dhunės sė forcave ushtarake e policore serbe dhe ftonte forcat politike shqiptare qė tė pėrmbaheshin. Fatos Nano pohonte nė seancėn e Kuvendit se ėshtė “nė kontakt tė vazhdueshėm” me Ibrahim Rugovėn. Presidenti i Shqipėrisė Rexhep Meidani ftonte Bashkėsinė ndėrkombėtare tė ndėrhynte nė Kosovė pėr tė qetėsuar gjendjen atje. Kuvendi shqiptar shprehte solidaritet me popullin e Kosovės dhe kėrkonte nga Beogradi “ulje pa kushte nė bisedime me palėn shqiptare”. SHBA-ve dhe Bashkimit Evropian u bėhej thirrje “pėr nismė konkrete pėr gjetjen e zgjidhjes pėr Kosovėn”. Studentėt shqiptarė protestonin para
ambasadės jugosllave nė Tiranė. Parulla: “Kosova e Shqipėria janė njė”! Ēėshtja e Kosovės, pas luftės heroike tė Jasharajve, mori kah mbrojtjeje nga Amerika Luftėtarėt e LNĒ tė Serbisė nga Beogradi dėnonin “terrorin si vepėr mė tė keqe njerėzore e morale qė nė Kosovė zgjaste njė kohė tė gjatė si shprehje e politikės separatiste, qė nė mėnyrė publike e pėrkrahnin ato vende tė cilat nė shtetet e tyre e
luftonin kėtė tė keqe tė shoqėrisė bashkėkohėse”. Domethėnė, luftėtarėt e Serbisė fjalėn “terror” ua atribuonin shqiptarėve, qė nėnkuptonte se shqiptarėt qenkan ata qė
bėnin terror ndaj forcės militare e paramilitare okupuese serbe e jo ato forca qė vrisnin e spastronin popullatėn shqiptare nga trojet e veta. Gjithashtu edhe Demokracia e Re serbe gjykonte shqiptarėt, tė cilėt “bėnin pėrpjekje tė palogjikshme terroriste e secesioniste me qėllim tė ngritjes sė tensioneve politike”. Nocioni “terror” pėr UĒK, ishte pėrmendur edhe nga kryetari i qeverisė sė ekzilit Bujar Bukoshi me rastin e takimit me pėrfaqėsuesin holin e Kongresit Amerikan. Nė tė vėrtetė pas masakrės qė kishin bėrė forcat ushtarake e policore serbe nė Prekaz, tė cilėn masakėr e kishte alarmuar edhe CNN, shqiptarėt e Amerikės kishin organizuar demonstratė nė Washington pėr tė dėnuar dhunėn serbe dhe pėr tė sensibilizuar problemin e Kosovės.
Nė atė demonstratė para masės sė tubuar shqiptare Bukoshi kishte pohuar “UĒK ėshtė njė realitet dhe tė gjithė ne jemi UĒK”, Mirėpo, disa minuta mė vonė, nė holin e Kongresit Amerikan, ku i deleguari special i Presidentit Clinton, Robert Gelbard, kishte bėrė dėshminė pėr Kosovėn (nė kohėn e pauzės Dioguardi kishte takuar B. Bukoshin me R. Gelbardin), nė pyetjen qė i shtronte se ēfarė mendonte ai pėr
UĒK-nė, Bukoshi kishte deklaruar: “UĒK ėshtė njė grupacion i njerėzve tė frustruar, fshatarė injorantė tė manipuluar nga fundėrrinat e marksizėm - leninizmit dhe tė Sigurimit tė Enver Hoxhės, tė cilėt me veprimet e tyre terroriste provokojnė policinė serbe”! Domethėnė njė UĒK qė ishte “realitet” pėr opinionin shqiptar(!), pėr zyrtarėt ndėrkombėtarė dilte njė
“grupacion i njerėzve tė frustruar”. Ata njerėz tė frustruar ishin “fshatarė injorantė tė manipuluar nga fundėrrinat e markizėm-leninizmit dhe tė Sigurimit tė Enver Hoxhės”. Ata fshatarė injorantė e tė manipuluar me veprimet e tyre “terroriste” provokonin policinė e Serbisė.
Reprezentuesi i kėtillė i shqiptarėve tė Kosovės, nė cilėsinė e Kryetarit tė qeverisė sė ekzilit, bėnte vlerėsime tė ngjashme me ato tė
luftėtarėve tė Serbisė dhe tė Demokracisė se Re serbe pėr luftėtarėt shqiptarė tė Kosovės! I shtangur nga deklarimet e tilla tė Bukoshit para tė deleguarit special tė Presidentit amerikan pėr Ballkanin Gelbard, publicisti Naim Balidemaj
kishte reaguar me zė para Gelbardit: “Ky, me tė cilin po flisni, nuk di asgjė pėr realitetin kosovar. Ky ėshtė njė
emigrant nė Germani,…, dhe pa pikė turpi e quan veten kryeministėr tė ekzilit. Njė anomalitet i tillė pėrkon me sėmundjet patologjika e jo me realitetin...”. I shqetėsuar pėr gjendjen nė Kosovė, ambasadori gjerman nė Beograd W. Gruber takon pėrfaqėsues tė qeverisė jugosllave. Ndėkaq Bashkėsia Evropiane nė mbledhjen e Kėshillit tė Ministrave (5 mars) autorizon kryesuesin e BE, ministrin e Jashtėm anglez Robin Cook “tė bisedonte me Beogradin qė Sllobodan Millosheviqi t’i kthente autonominė Kosovės”. Pasi Cook tė njėjtėn ditė kishte zhvilluar bisedime me Milloshevin nė Beograd dhe i kishte pėrcjellė qėndrimin e Bashkėsise ndėrkombėtare pėr “kthimin e autonomisė Kosovės”,
ishte drejtuar pėr nė Prishtinė tė takohej “edhe me shqiptarė”! “Bashkimi Evropian ka marrė qėndrim tė fortė pėr t’i kthyer autonominė Kosovės, kjo kėrkohėt
nga Millosheviqi”, theksonte Cook. Kryesia e Akademisė sė Shkencave e Kosovės nė njė komunikatė pėr
shtyp dėnonte dhunėn e vazhdueshme mbi shqiptarėt dhe
mbi Kosovėn; shtetrrethimin e fashatrave, vrasjet dhe masakrimet e popullatės nė shtėpitė e veta pėrmes ekspeditave ushtarake e policore; kėrkonte ndėrhyrjen e faktorėve ndėrkombėtarė pėr tė ndaluar gjenocidin serb ndaj shqiptarėve; kėrkonte angazhimin e OSBE dhe OKB qė tė ndriēohej masakra e Drenicės; insistohej nė kursin e pėrmbajtjes sė shqiptarėve... Kryesia e ASHK, thuhej nė
komunikatėn e 7 marsit, “duke shprehur edhe njėherė qėndrimin e saj tė paluhatshėm se policisė e ushtrisė sė asnjė populli nuk i lejohet tė ndėrhyjė me ekspedita ndėshkuese ndaj njė populli tjetėr, se ēdo operacion i tillė ushtarak nuk ka si tė quhet ndryshe pos agresion,
se shqiptarėt e ish Jugosllavisė dhe Kosova si njė prej 8 njėsive tė saj bashkėthemeluese me tė drejtėn e patjetėrsueshme tė vetėvendosjes sė popujve tė pėrcaktuar nė Kartėn e OKB, nė deklarimin pėrmes Referendumit tė vullnetit politik tė popullit nuk mund tė anulohet nga ana e njė populli dhe shteti tjetėr...”. Sipas masmediave gjermane, nė Prekaz ishte asgjėsuar “grupi terrorist” me Adem Jasharin. TV Zviceran: “Serbia ka pėrfunduar aksionin e vet tė ekspeditave ushtarake e policore pas likuidimit tė grupit tė terroristėve nė krye me Adem Jasharin”. Nga Drenica, thuhej nė SF 1, “janė evakuuar 1000 veta, gra, fėmijė e pleq. “The
New York Times“, sipas korrespondentit tė vet nga vendi i
ngjarjes nė Drenicė, publikonte: “Janė vrarė 77 veta, prej tyre 25 fėmijė, ka kufoma pa kokė. Adem Jashari, udhėheqės i UĒK-sė, ėshtė vrarė bashkė me 20 anėtarė tė familjes se tij”. Madelein Albright nė Itali, nė bisedėn me homologun e saj Lamberto Dinin, pėrmend ēėshtjen e Kosovės. Amerika, theksonte Albright, “nuk pėrjashton sulmin ushtarak kundėr Jugosllavise”. Kėsisoj ēėshtja e Kosovės, pas luftės heroike tė Jasharajve, mori kah mbrojtjeje nga Amerika dhe u vu nė levizje “vija e kuqe” e George Bushit tė Vjetėr, theksuar nė
prag tė Kėrshėndellave tė vitit 1991!

***

Nė atė demonstratė para masės sė tubuar shqiptare Bukoshi kishte pohuar “UĒK ėshtė njė realitet dhe tė gjithė ne jemi UĒK”, Mirėpo, disa minuta mė vonė, nė holin e Kongresit Amerikan, ku i deleguari special i Presidentit Clinton, Robert Gelbard, kishte bėrė dėshminė pėr Kosovėn (nė kohėn e pauzės Dioguardi kishte takuar B. Bukoshin me R. Gelbardin),
nė pyetjen qė i shtronte se ēfarė mendonte ai pėr UĒKnė,
Bukoshi kishte deklaruar: “UĒK ėshtė njė grupacion i njerėzve tė frustruar, fshatarė injorantė tė manipuluar nga fundėrrinat e marksizėm - leninizmit dhe tė Sigurimit tė Enver Hoxhės, tė cilėt me veprimet e tyre terroriste provokojnė policinė serbe”!
***
NESĖR: Nė Bon mė emėruan koordinator e mė vonė Komandant Shtabi tė Fark-ut, pohonte Ahmet Krasniqi. Pėrfaqėsuesit e UĒK-sė ishin detyruar tė ndėrpritnin kontaktet e mėtejme me pėrfaqėsues tė FARK-ut. Ca eprorė ushtarakė nė takimin qė kishin nė Düseldorf tė Gjermanisė mė 16 maj nga qeveria e ekzilit kishin kėrkuar prononcim me shkrim nė pikat:


1) Tė rishqyrtohet vendimi pėr emėrimin e Ministrit tė Mbrojtjes.
2) Tė pranohet UĒK si bėrthamė e FARK-ut.
3) Mjetet e grumbulluara financiare tė pėrdoren pėr ēlirimin e atdheut.

Mospėrgjigjja nė kėrkesat e bėra konsiderohet pėrgjegjėsi historike e organeve zyrtare.
Edhe Zvicra vlonte nga ushtarakė tė ndarė nė grupime dhe policė tė karrierės nga tėrė Evropa.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Wed Jan 09, 2008 6:12 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Mon Jan 07, 2008 1:46 am

FSHEHTĖSITĖ E LUFTĖS DHE TRADHTISĖ NĖ KOSOVĖ (3)Ēka thoshte Ahmet Krasniqi?


Erdha qė tė kyēem nė UĒK, por mė drejtuan pėr nė Gjermani, nė Bon. Aty ishin: Bujar Bukoshi, Xhafer Shatri, Isa Mustafa e katėr
ushtarakė (kėta dy ēunat, Shaban Shkreli dhe njė tjetėr). Nė atė takim nė Bon mė emėruan koordinator e mė vonė Komandant
shtabi tė FARK-ut. Kah gjysma e marsit kisha njė takim nė Cyrih me ca ushtarakė. Tash i kam ēelėsat nė dorė (…); kam (...) nga
Turqia, Saudi Arabia, nga (…). Nga Turqia, “ka deklaruar njė gjeneral se ėshtė i gatshėm tė vij tė luftojė nė Kosovė...”.
NIKĖ GJELOSHI

Nė Cyrih tė Zvicrės ishte organizuar njė takim me afėr 30 eprorė ushtarakė.Nė atė takim, nė cilėsinė e koordinatorit tė ishushtarakėve shqiptarė qe prezantuar koloneli i ish-APJ Ahmet Krasniqi. Me tė kryer bisedimet ėshte kėrkuar takim edhe me mua.Ajo kėrkesė ishte bėrė edhe nė bazė tė pyetjes se: “Ėshtė takuar apo jo ai me Nikė Gjeloshin, i cili ka qenė Ministėr i Mbrojtjes dhe ėshtė tėrhequr pas afėr katėr vitesh”? - “E kam kėrkuar disa herė, por nuk kam mundur tė bie nė lidhje me tė, kishte pohuar Ahmeti. Gjeloshin kam pasur rast ta njoh kur ishte ministėr i Mbrojtjes dhe ndaj tij kam respekt”. Takimi qe aranzhuar po atė ditė. Nė shoqėrim tė tij kishte ardhur Piloti!Pas pėrshėndetjes kuartoaze i isha
drejtuar Pilotit: Po shėtit shumė, mė dole djalė i lig... Herė po fluturon,herė po gjendesh nė Shqipėri! Ai,sikur u bė i prekur dhe po kuptonte reagimin tim. Bisedėn e mėtejme do ta bėnim vetėm. Pasi m’u falėnderua pėr ndihmėn materiale qė i
kisha akorduar sa isha ministėr i Mbrojtjes, si ushtarakėve tė tjerė qė ishin vėnė nė dispozicion tė Kosovės, sipas Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, Ahmeti mė njoftoi se ajo ndihmesė materiale i ishte “kėputur” porsa kisha dhėnė
dorėheqje unė nga qeveria! Mė njoftoi dhe pėr ca gjėra qė
kryekėput lidheshin me hilet dhe dredhitė e ca individėve nė atė vorbull hilesh e dredhish alla shqiptarēe!Pas qėndresės sė Jasharajve nė muajin mars, pohonte Ahmeti, mė ftuan pėrmes N.N. dy ēunaushtarakė, siē i quan ti, pėr tė ardhur
nė Zvicėr. Ata ishin: Hilmi Nebiu e Agim Mehmeti. Erdha qė tė kyēem nė UĒK, por kėta mė drejtuan pėr nė Gjermani, nė Bon. Aty ishin: Bujar Bukoshi, Xhafer Shatri, Isa Mustafa e katėr ushtarakė (kėta dy ēunat, Shaban Shkreli dhe njė
tjetėr). Nė atė takim nė Bon mė emėruan koordinator e mė vonė Komandant shtabi tė FARK-ut. Kah gjysma e marsit kisha njė takim nė Cyrih me ca ushtarakė. Tash i kam
ēelėsat nė dorė (…); kam (...) nga Turqia, Saudi Arabia, nga (…). Nga Turqia, “ka deklaruar njė gjeneral se ėshtė i gatshėm tė vij tė luftojė nė Kosovė...”. Unė kam pasur edhe dy takime tė ndara para njė muaji kėtu me pėrfaqėsues tė Lėvizjes Popullore te Kosovės-LPK nga Zvicra, por punėt nuk po shkojnė mirė. Tomė Berisha, Rrahim Ademi e ca tė tjerė nga Kroacia flasin keq pėr mua; se e kam gruan serbe, se... Nė pyetjen time se ēfarė ndodhi me ushtarakun Naim Maloku, i cili porsa kishte depėrtuar kufirin dhe i ishin vrarė mbi 20 luftėtarė dhe vetė ishte plagosur, Ahmeti shpjegonte si ishte angazhuar ai porsa ishte dėrguar nė Tiranė me ca kompetenca dhe si kishte hyrė nė kufi (...). Nė pyetjet: ēfarė bėri Bujar Bukoshi kėto katėr vjet pasi dhashė dorėheqje unė dhe ēfarė e ka shtyrė atė qė tė ketė punė me njė njeri tė tillė pėr tė cilin ka mjaft argumente se e ka dėmtuar ēėshtjen e Kosovės, Ahmeti u pėrgjigj: “Bujari nuk ka bėrė asgjė. Ashtu si i them unė sot i ka thėnė edhe njė miku i tij N.N. nė Tiranė qė tė mos ketė punė me tė; i
di dallaveret e tij me kontakte, me kredi tė Dardania Bankės, me naftėn pėrmes Shqiponjės...”. Edhe nė takimin nė Cyrih me ushtarakėt nga disa ėshtė shprehur dyshimi se kjo punė do tė dėshtojė. Qėllimi im ėshtė qė Bukoshit t’ia marr paratė
dhe tash e tutje dua ta kall Ballkanin, dua tė bėhem Dudajev i gjallė”! Javėn e ardhshme, shtonte ai: “Do tė rrėzoj aeroplanin e parė nė Kosovė, do tė filloj kalljen nė tė gjitha anėt...”. Nė pyetjen time se a ka diēka me shkrim pėr angazhimin e tij si Komandant Shtabi i FARK-ut, m’u pėrgjigj: “Jo, nuk kam me shkrim asgjė”! Nė pyetjen se mos ka qėllim
Bukoshi qė pėrmes angazhimit tė tij tė shpėtonte kokėn e vet, mbasi vepron nga Gjermania si Esat Toptani nga Janina, pėrgjigjja e tij ishte: ”Mund tė jetė edhe ajo. Bukoshi mė ka
thėnė ēka do tė bėjė me N.N., por ai kishte kėrkuar (...) dollarė amerikanė pėr angazhim”. Nė pyetjen se a do tė punonte ai me njerėz tė shėrbimit tė huaj informativ, nuk m’u pėrgjigj. Njėri nga shkaqet qė unė kam dhėnė dorėheqje
nga funksionet nė atė qeveri, ia bėja me dije unė, ka qenė angazhimi, prapa shpine, i njeriut tė shėrbimit tė huaj informativ-N.N nga ana e Bujar Bukoshit, dhe kėso gabime kardinale nuk lejohen nė asnjė shtet e aq me parė tek popujt
qė duan tė krijojnė shtet tė pavarur! Ti ke kundėrshtarė tė shumtė dhe mendoj se ke bėrė gabim qė je angazhuar nė kėtė formė, i thashė Ahmetit. Gabimin mė tė madh do
ta bėsh nėse mendon se ēdo gjė fillon nga tash me ty, atėherė rezultati i punės sate mund tė dalė zero! Pėrfaqėsuesit e UĒK-sė ishin detyruar tė ndėrpritnin kontaktet e mėtejme me pėrfaqėsues tė FARK-ut Nė bisedėn e mėtejme doli se:

1) Gjenerali turk ishte i ikuri shqiptar
nga Bosnja, njeri i sėmurė, i lindur nė Kosovė (...).

2) Mė parė kishte pasur bisedė me Adem Demaēin nė Osllo tė Suedisė dhe se nė atė bisedė ishin edhe Bujar Bukoshi, X,
Y, Z. dhe ishte arritur ujdia pėr tė bashkuar forcėn e luftės, por fjalėt ishin luajtur...Sipas Ahmetit fjalėt ishin luajtur nga Adem Demaēi si udhėheqės politik i UĒK-sė. Sipas dėshmive tė disa nga pėrfaqėsues tė UĒK-sė marrėveshja nuk ishte arritur, sepse kėrkohej nga FARK-u qė njė pjesė e tij tė mbetej nė Tiranė dhe qė Ahmet Krasniqi tė kishte kompetenca absolute pėr tė lejuar apo jo komunikatat publike tė UĒKsė. Kėto kushte i kishin detyruar pėrfaqėsuesit e UĒK-sė tė ndėrpritnin kontaktet e mėtejme me pėrfaqėsues tė FARK-ut.

3) Nga unė kėrkonte lista ushatarakėsh dhe dokumentacion tjetėr, por pėrgjigjja ime ishte se “dokumentacioni e as listat e ushtarakėve nuk jepen”.
4) I nevojitej Ministri i Mbrojtjes dhe nuk sheh njeri tjetėr mė tė aftė qė t’i artikulojė interesat e pėrgjithshme.
“Zotėri Nika, ke pasur atė funksion, punėt kanė shkuar si kanė shkuar; tė kanė bėrė hile, tė kanė penguar... Nėse arrij tė formoj Shtabin e FARK-ut, a je i gatshėm tė marrėsh
sėrish funksionin e ministrit tė Mbrojtjes”, mė pyeti Ahmeti? Po, iu pėrgjigja unė, por me kusht qė tė krijohej njė shtab i pėrbashkėt me UĒK-nė, nė krijimin e tė cilit duhet tė merrja pjesė edhe unė dhe tė kishte vetėm njė shtab tė forcės sė
luftės!

5) Dakordohemi qė pėr 3-4 ditė Ahmeti tė sillte emrat e ushtarakėve qė kishte angazhuar nė Shtab tė FARK-ut qė tė punohej mė tutje nė drejtim tė krijimit tė njė shtabi tė pėrbashkėt edhe me ata nga Shtabi i UĒK-sė nė Kosovė dhe unė, nė bazė tė marrėveshjes edhe me pėrfaqėsues tė UĒK-sė, tė merrja pėrgjegjėsinė si ministėr i Luftės, siē e kisha nominuar unė atė post nė rrethanat ekzistuese. Termini i caktuar pėr takim nuk u respektua nga Ahmeti edhe se disa ditė mė vonė sėrish ishte nė Cyrih nė shoqėri me pilotin N.N., tek i cili ishte strehuar. Aeroplani u “rrėzua” pas 10 ditėsh nė afėrsi tė Prishtinės. Njoftimet publike serbe ishin: “Aeroplani luftarak MiG -21 ėshtė rrėzuar pėr shkak tė defektit teknik, kurse piloti ėshtė hedhur nga aeroplani”. Me t’u kthyer “nė vendstrehim” Ahmeti u kishte deklaruar ca miqve tė tij dhe tė mi se “ia ka marrė tė gjitha letrat Nikės”. Njėri kishte reaguar: “Nuk ta besojė. Nėse ia ke marrė letrat Nikės nė bazė tė bisedės dyorėshe me tė, atėherė nuk ėshtė ai Nika qė e njoh unė”! Pas disa minutash, tė njėjtėve iu kishte kėrkuar: “Tė pėrcillen ushtarakėt dhe tė bėhen dosje tė tyre”! Miku qė kishte shprehur dyshimin “pėr letrat e marra” bashkė me shokėt e vet nxjerrin konkludimin: “Ahmeti nuk ka marrė asgjė nga Nika dhe nuk ka arritur marrėveshje me tė”!
Ditė mė vonė u njoftova se nė Amerikė njė grup i ish ushtarakėve shqiptarė nga Kroacia po tubonte dollarė. Ushtaraku N.N u pohonte bashkėkombėsve nė tubimin publik
se nė Maqedoni kanė tė angazhuar njė N.N. (jepet emri publikisht, v. ime), se po bėhen pėrgatitje pėr luftė tė madhe; se armatimi blehet nė shtetet X, Y... (po ashtu publikisht, v. ime) etj. Nė valėn e kėtyre ndodhive tė “vorbullės luftarake” paksa “sekrete” e me shumė “publike” ca eprorė ushtarakė nė takimin qė kishin nė Düseldorf tė Gjermanisė mė 16 maj nga qeveria e ekzilit kishin kėrkuar prononcim me shkrim nė pikat: 1) Tė rishqyrtohet vendimi pėr emėrimin e Ministrit tė Mbrojtjes.

2) Tė pranohet UĒK si
bėrthamė e FARK-ut.

3) Mjetet e grumbulluara financiare tė pėrdoren pėr ēlirimin e atdheut. Mospėrgjigjja nė kėrkesat e bėra konsiderohet pėrgjegjėsi historike e organeve zyrtare. Edhe Zvicra vlonte nga ushtarakė tė ndarė nė grupime dhe policė tė karrierės nga tėrė Evropa. Kryetari i Lėvizjes Popullore tė Kosovės-LPK, Fazli Veliu, ndėr tė tjera theksonte: “...Dega e LPK mori kontakte me qeverinė e Kosovės. Ishim kėmbėngulės pėr pėrmbushjen e detyrimeve qė burojnė nga Kushtetuta. B.Bukoshi premtoi kontribut personal nė kėtė drejtim (...) premtimi mbeti i parealizuar. U insistua qė ajo marrėveshje tė realizohet sidomos gjatė ngjarjeve nė Drenicė (...) kur duheshin tė koordinoheshin
ndihmat, detyrimet me mjete, mbulesat materiale dhe nė njerėz. Edhe kėsaj here qeveria e Kosovės, Kryeministri, ministri i Informatave dhe pėrfaqėsia e Kosovės nė Tiranė nuk iu pėrgjigjėn kėrkesės sonė, pėrkundrazi u thellua propaganda (pėrmes shtypit dhe TVSH) nė dėm tė luftės sė popullit tė Kosovės dhe nga ana tjetėr pėrfituan nga situata,
nga anarkia e pėrgjithshme dhe grumbulluan kapital material personal e partiak”. Kėshtu vazhdon mė tutje Veliu: “Qeveria nuk iu pėrgjigj detyrės sė saj, Referendumit pėr pavarėsinė e Kosovės dhe marrėveshjes pėr pėrdorimin adekuat tė fondeve”.

NESĖR: Synohej eliminimi i UĒKsė, tė mos rrezikoheshin interesat e Perėndimit nė rajon e as tė Serbisė. Ibrahim Rugova i kishte thėnė Ministrit tė Jashtėm gjerman Klaus
Kinkel: “UĒK nuk ka ndonjė pėrkrahje tė madhe nė Kosovė”. Nė takimin Milosheviq-Rugova me shqiptarė tė tjerė, e fituar del pala serbe e Milosheviqit. Pėr Kosovėn nuk mund tė ketė kurrfarė ardhmėrie nė shtetin e Slobodan Milosheviqit. Kėshtu paqe nuk mund tė ketė, andaj mė mirė njė prerje e thellė tani sesa njė plagė qė kullon gjithnjė.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Wed Jan 09, 2008 6:11 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
STUPCAT
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve : 626
Age : 37
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Mon Jan 07, 2008 3:04 am

zeriatdheut shkruajti:
jo me vjen keq beton un nuk i ofendoj por edhe nuk lejoj qe nje krye tradhetar te hine ne faqet e historis sone se lavdishme se nuk ka vend per hire te nje njeriu qe i ka qen sherbtor i tij por un thash shum kjart se e kam perjetu tradhetin e tij edhe shoket e mij po nga tetova dhe te argumentoj dhe pa pik dyshimi e them se eshte njeriu qe kur ka qen epror ne ushtrin jugosllave ne pozharevac te serbis ka sha nenen shqiptare ushtaret shqiptare vetem pse nuk din gjuhen serbe ky kryetrardhetar ky faqe zy ka vrare nuhi berishen dhe rexhep malen ne koder te trimave stupci un jam nga tetova un se kam njoft ate kriminel dhe mua para lufte sme ka be gje por me thuaj ti stupci kur ra gllogjani kush shkonte me nderkomtaret me xhipin frontera te kuq ne udhen e isniqit te bej bisedime me serbet per te hap koridor me thuaj edhe kjo eshte goj dhene zotni stupci un nuk te flas fjale kafeneje por te flas cfar kam per jetu prej aty kryje tradhetari ok nese ti e njef dhe i ke qen pran pse pra nuk te kujtohen keto gjena qe tishkruaj po jo se nuk ju pelqen se keni ardhe vetem e vetem qe lufta jone te deshtoj
ok stupci doni fakte me te gjalla ala nese ti paske qen afer tij ose kush do qe te jet me thuaj qfar i tha ramush haradinaj tahirit ne shpin e dem ali pozharit ne pozhare ne mbremje kur u mbllodhem sot shpja e riza berishes kur ramushi i tha o tahir ajde ti bejm bashk forcat e te luftojm bashk ai kriminel tha jo se ne nuk mundemi pa u konsultu me ken u dasht te konsulltohet kur komandanti i rafshit dugagjinit ishte perpara syve te ty ramush haradinaj nese te kujtohet fjala e pilotes asaj qikes ushtarake qe ishte bash me fadil hadergjonajn epror ushtarak kur i than tahirit o tahir mir e ka ramushi duhet me ju bashku
dhe ata u larguan nga prapacani sepse nuk donte ai kriminel se nuk kish ardh me luftu por vetem e vetem me shpartallu ushtrin tone te lavdishme ky ishte krie tradhetari qe ju keni simpati ju stupcat tani ti tetovari ngase nuk te njof po ti nese ti e njef kryetradhtarin pse nuk flet qa doni me dit per nje tradhetar qe ka ber shum te zeza kombit vet andaj thot nje fjal popullore ke ber keq kan me te heq koken dhe ashtu i ndodhi nje krye tradhtari qe e qendisen jelek me plumbat e trimave qe ja shkrehen edhe ate edhe te birin e vet pra nuk i lan fare te bij mbi token shqiptare dhe ashtu i kemi prit gjithmon e dot i presem tradhetaret


mu pom vjen keq shum prej do do nerzve ktu qe jan se me ty shtirr mu marr vesh se spo kuptojshe mir
veq ni sen bone men nese i thu vetit jam njeri qe i di te pakten 2 edhe 2 sa bajn at her ti nuk i thue dikuna pa e njoft e pa dit sen nuk i thue trathtar ti um bane mu tradhtar pam njoft plus ke than jo se offendoj kerkon une. jo gabim je se kshtu um ke than edhe qe sme njeh ti mu me bane tradhtar qysh mu vazhdu une biseden a pse me lodh une kryt me ty pershemull pse edhe osht tjetra pun shum leht bre shum leht me marr vesh secilli ka simpatizust e vet ktu po dihet mir po mirret vesh veq me kan that
une shkrimin e par qe kam ba per ket tem nuk e fola keq nuk e bana kerkon trathtar une thjesht 2 fjal i fola e ti meniher me bane trathtar hmmm une nuk kam simpatizus kerkon as politik e as luftarak nejse se pak a shum secilli prej neve qka jem ktu e kallxojm veten me shkrime se qfar jem qfar mendime kem kush munet me ba saber e salamet po me dikon dikon shtir osht me fol se skan saber e salamet e une me asi njerz nuk e hupi kohen fort se kom pun mat mira tema tjera mu marr pershemull
e kush e qysh e pse une kom fol e di vet jo ti po ku me dit kush mu qu ne kam une e mbroj fjalt e mia qka foli se jam qasi se qka foli e qka osht e qka u kan nuk e mojo e qeshtu hajde tasht tung e bafshi klm ne vazhdim se nashta fshihet krejt qka kom shkru po nasht so problem tung klm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Mon Jan 07, 2008 3:31 am

O stupcat tungat jeta ha ha ha o shoqi, krejt dunjaja me u qu nė kam e me than se stupcat ėshtė tradhtar unė nuk ju besojė. Po ndodh qe secili nga ne mund edhe tė gabojm nė lidhje me ca figura, tė luftės sė fundit nė Kosovė. Po na ma sė paku kemi fajė nė lidhje me kėto figurat si Tahir Zema apo Ahmet krasniqi etj etj. Ne nuk kemi fajė qė nė krye tė udhėheqjes sė Kosovės nuk i definojnė kush ėshtė tradhtar e kush janė heronjė, por ne si popull duhet pakashum tė analizojm se kush ishte nė tė vėrtetė Tahir Zema, a ishte tradhtar apo ėshtė hero, qė me ēdo kusht LDK-ja mundohet t'i rendis hero nė tė njejtin rang e fut Tahir Zemėn me Adem Jasharin apo Zahir Pajaziti etj etj... Ne ėshtė mirė tė gjithė tė mbrojm pikpamjet tona me fakte dhe me realitiet tė bindemi se kush nė tė vėrtetė ėshtė Tahir Zema apo ndonjė figurė tjetėr.
Unė u bėjė thirrje tė gjithė antarėve si Stupcave po ashtu edhe zėriatdheut qė tė japim mendimin pėr t'u afruar forumistėt mes veti pėrmes gjuhės sė arsyes vėllazėrore dhe tė pėrdorim ngjyrėn e dialogut jo fyes mes vete, por afėrues dhe bindės qė replikuesi gjat komunikimit nė temė tė jetė i kėnaqshėm pėr materialet qė do t'i lexojė nėpėr tema.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arben
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 7
Registration date : 02/01/2008

MesazhTitulli: Ju pershendes te gjithve   Tue Jan 08, 2008 8:29 am

Shoqe dhe shok, shkurt po ju tregoj per vete diqka-shum heret jam i inkuadruar ne mbrojtje te atdheut ne mynyra te ndryshme e deri ne luften e fundit ne Kosov, dhe me vjen keq te them por qka lexova qetu ne kete forum, vertet me vjen te qeshem me shum shkrime sepse as qe po dini me mbrojt as me sulmu-shumica nga Ju po sulmoni nga disa shkrime te autorve te ndryshem dhe po mbroni nga poashtu shkrime shkrme te autorve te ndryshem e snjehere nga gjuha e fakteve-as nuk du te mbroj as te lavderoj se histiroja asht ajo qe do i qet gjerat ne drit....askush nuk ja shkruan askujt historin qka e shkrun njeiu vetevehtes-shikojuni ne pasyre dhe do e lexoni qdonjeri historin e vetvetes ne ballin tuja. Mire ka pas than Ramushi pas luftes:"sikur ti kisha pas ushtar ne luft sa me dulen Komandanta pas luftes, e kisha ba namin". e edhe ketu ne keto shkresa po shoh shum ushtar ore-po ku sihit more burra ne kohen e luftes-ne kohen kur u vra Adem Jashari, kur ra Decani, Isniqi, Loxha, Gllogjani, Malisheva, Rahoveci e e besa krejt Kosova???? Ku ishim edhe Ne?Edhe qe ishim me pushk ne dor qka mundem te benim vetem, te ndar e perqar??? Po lexoj qe njefat Tetova...nese sgaboj paska qen ne oden e Dem Ali Pozharit-hahahahamos u mahit se ajo ode asht ne Pozhar e takimet jan mbjt ne Lluk te Ulet shoki-e ne 2 takime kam qen edhe vet une-spo ju tregoj se kush jam se do e dini shumica besoj dhe heren e par-takimin e par Tahiri e ka lut Ramushin qe ai te komandoj Rrafshin e Dukagjinit e Tahiri te bahet zevendes, dhe pas nje takimi vertet miqesor....u arrit marreveshja qe Ramushi te jet zevendes e Tahiri Komandant-por qka ndodhi-shtabi i Pergjithshem i UCK-se ne krye me Thaqin, vjen ne dhe i jap ultimatum Ramushit qe ta nderprej ate marreveshje dhe Ramushi pa deshiren e tij detyrohet qe ta thej marreveshjen edhe pse Ramushi nuk ishte i disponuar per ate prishje te marreveshjes nga e cila prishje pas luftes rezultat kishte me qindra te vrar vetem ne Rrafshin e Dukagjinit. E a me par asht formuar UCK apo FARK-lejni keto lojera se ju betohem se 90% nga ju nuk e dini as kur as ku e as nga kush asht formuar UCK e as FARKU.Mos i ndani herojet jo te FARK-ut jo te UCK-se kur asnje nuk ka qen hero as i Ramushit, as i Thaqit, as i Rugoves por i Joni, i Kosoves, i Shqipetaris mbar se nuk fitohen as pozitat as votat me emr te te vdekurve...kjo asht marri-askush ne bot si ndan heronjet e martiret perveq Neve. Vellezer, mos shkruni histori dhe novela kur nuk jeni as historian, as shkrimtar poe me to te meren ata qe ju takon, atyre qe din se ne per bes nuk din se nuk asht menquri me e lexu nje artikull rresht per rreshet por menquri asht me lexu NE MES rreshtave.
Dhe kam shuuuum edhe di shum besomeni por kjo qka e thash asht 2% qka di une qe kam qen vet prezentdhe jo vetem ne radhet e UCK, por edhe te FRTK-ut. E fare ne fund ju them edhe kete:" QE TE VLERESOSH NJE PERSON, DUHET TE JESH I RANGUT TE DIJ-KJO DMTH QE TE VLERESOSH NJE TRADHETAR DHE TA QUASH TRADHETAR, DUHET TE JESH VET TRADHETAR, TE VLERESOSH NJE TRIM-DUHET TE JESH VET TRIM, TE VLERESOSH NJE MJEK, DUHET TE JESH VET MJEK......etj etj...."e tash urdheroni e vleresoni dhe besoni se edhe vet do te merni ate epitet....te keqin o te mirin...por lereni keto gjera ju lutem se kush genjejn me shum se ai qe flet me fjal te huja...e shumica po flisni me fjal te huja....

Perdhendetje nga Beni-USA perndryshe nga nje vend i Rrafshit te Dukagjinit qe kam ndejt me qindra here si ne luft si ne paqe me Tahirin, Ramushin, Sali Qekun, Agim Ramadanin, Davidin-Dautin, Shkelzenin, Hashimin e mos ti permendi se jan shum .......edhe jam krenar qe me te gjith kam ndejt dhe njihem personalisht, e ata per te mirat e te keqijat qe kan ba, do ti gjykon Historija-do te pergjigjen vet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Wed Jan 09, 2008 1:39 am

arben=Beni pershendetje.

Une mendoj se nuk ka te keqe nga gjithe mesoim debati eshte debate prandja duhet te pajtohemi secili qe sjell fakte ketu mendoj me ne funde do te kete nje perkufizim se kushe ishte Tahir Zemaj.
Edhe pse jam Autori i temes e me intereson te dij shume e me shume per kete Figur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Wed Jan 09, 2008 5:57 pm

FSHEHTĖSITĖ E LUFTĖS DHE TRADHTISĖ NĖ KOSOVĖ (4)Nėse ndėrlidhen deklarimet e autoriteteve perėndimore mbi gjendjen nė Kosovė, shkrimi i Abramoviēit dhe deklarata e Ibrahim Rugovės thėnė Ministrit tė
Jashtėm gjerman Klaus Kinkel (njė ditė para publikimit tė intervistės sė Abramoviēit, v. ime), tė cilin e kishte ftuar nė Gjermani ky i dyti, se: “UĒK nuk ka ndonjė pėrkrahje tė madhe nė Kosovė”, atėherė ėshtė e qartė se synohej eliminimi i UĒK-sėNIKĖ GJELOSHI


Njė muaj e gjysmė mė parė kuadrot policore ishin takuar nė Zvicėr bashkė me Bukoshin pėr “t’u angazhuar” nė mėnyrė aktive. Takimin e fundit e kishin tre vjet mė parė, atėherė kur ishin arratisur nga Kosova! Policėt e organizuar nė shoqatė tė policėve: nė Zvicėr, Gjermani e Suedi kishin kėrkuar angazhim institucional dhe vendim me shkrim. Marrėveshja ishte arritur: “T’u dėrgohet vendimi me shkrim”, por nuk u ishte dėrguar dhe nuk u ishte dhėnė pėrgjigje e as nuk kishte pasur takim tjetėr. Duke shoshitur
zhvillimet tona tragjikomike, u njoftova se ca njerėz tė angazhuar nė polici, parti politike, asociacione tė ndryshme etj. edhe mė tutje ishin tė
lidhur ngushtė me shėrbimet sekrete serbe. Nė Angli nga sigurimi serb
ėshtė i angazhuar N.N. Ai, sipas instruksioneve, ka kaluar njė kohė
nė Shqipėri dhe nga atje ka marrė rrugė mė tutje. Nė Tiranė ka qenė nė
lidhje tė ngushta me N.N. Nė Suedi, pėr shėrbimin sekret serb punon N.N. tjetėr. Nė Kosovė…!? Tėrkuzė pas tėrkuze!? I brengosur pėr dhunėn e shtuar dhe represionin e bėrė nga forcat militare e paramilitare serbe nė Kosovė, Papa Gjon Pali II, nė meshėn e mbajtur nė sheshin e Shėn Pjetrit nė Vatikan, u drejtohej qarqeve diplomatike botėrore dhe opinionit: “Jo larg nesh, nė Kosovė, dhuna, represioni i mijėra banorėve nuk guxojnė tė lėnė tė qetė bashkėsinė ndėrkombėtare”. Kjo, theksonte mė tutje Papa nė fjalėn e tij, “pėrkujton historinė jo tė largėt tragjike tė Ballkanit”! Ky apel i Papės kishte ndikimin e vet pėr sensibilizimin e ndėrgjegjes sė qarqeve diplomatike dhe opinionit ndėrkombėtar qė tė reagohej me vendosmėri ndaj
dhunės dhe represionit qė i bėhej popullit shqiptar nga regjimi okupues i Serbisė. Meqė ato ditė nė Gjermani bėnte vizitė Kryetari rus Boris Jelcin dhe kėrkonte ndihma ekonomike, Kancelari gjerman Helmut Kohl lidhur me problemin e Kosovės kėrkonte nga Jelcini qė “tė bėhej presion ndaj Milosheviqit pėr ndalim tė vrasjeve dhe dėbimit tė civilėve tė pafajshėm nga trojet e tyre”. Edhe kryetari i Asamblesė sė OSBE Javier Ruperez, i cili gjendej nė njė vizitė nė Shkup, pohonte pėr masmediat elektronike se “pėr situatėn nė Kosovė janė tė brengosur tė gjithė anėtarėt e bashkėsise ndėrkombėtare”. Bashkėsia ndėrkombėtare, theksonte Ruperez, “do tė ofrojė zgjidhje e do tė parashohė respektimin e tė drejtave tė njeriut tė shqiptarėve tė Kosovės nė kuadėr tė njė autonomie dhe nė kuadėr tė RFJ”. Bashkimi Evropian pėrmes ministrave tė jashtėm tė tij bėnte “bllokimin e pasurisė dhe kontove” tė Serbisė jashtė vendit; ndalonte investimet financiare tė firmave evropiane nė Serbi, ndėrsa Malin Zi e lironte nga ato sanksione. Sanksione tė ngjashme ishin paraparė tė bėheshin ndaj Serbisė edhe njė muaj mė parė, mirėpo nė saje tė presionit tė bėrė nga delegacioni amerikan Hollbruk- Gelbard (i formuar nga Grupi Kontaktit nė Romė mė 29 prill) qė Milosheviq tė bisedonte me Rugovėn, sanksionet nuk kishin hyrė nė fuqi. Kėsisoj, takimi nė Beograd me 15 maj 1998, i Milosheviqit si kryetar i RFJ me delegacionin e shqiptarėve tė Kosovės tė drejtuar nga Ibrahim Rugova (nė delegacion: Fehmi Agani, Mahmut Bakalli, Veton Surroi e Pajazit Nushi) kishte mundėsuar manovrimin e tė parit, i cili tė njėjtėn ditė tė takimit kishte bėrė bllokadėn e ushqimit
dhe duke ndaluar kamionėt me mallėra nė Podujevė. Takimi ishte ndėrmjetėsuar nga Holbrook e Gelbard, tė cilėt nga 12 deri mė 15 maj kishin bėrė disa udhėtime nė relacionet Beograd-Tiranė-Prishtinė-Shkup e anasjelltas. Pas bisedimeve tė bėra delegacioni i shqiptarėve ishte kthyer nė ambasadėn amerikane nė Beograd pėr tė njoftuar pėr bisedimet. Ky delegacion i shqiptarėve kishte kėrkuar nga Milosheviqi mundėsinė e krijimit tė Republikės sė Kosovės si njė nga tri njėsitė e Jugosllavisė sė mbetur, pėrkatėsisht qė “Kosova tė jetė republikė nė njė konfederatė jugosllave”. Shkuarja e Ibrahim Rugovės nė Beograd nė pranim tek kryetari i RFJ Slobodan Milosheviq dhe pozicionimi i tij jashtėkushtetues si “kryetar i Republikės sė Kosovės” bashkė me grupin e tij, do tė jetojė nė kujtesėn popullit shqiptar shkuarje nėnshtruese dhe palė humbur, kurse Rugova si “prijės gjunjėzuar shqiptar para regjimit okupues serb”! Nė takimin Milosheviq-Rugova me shqiptarė tė tjerė, e fituar del pala serbe e Milosheviqit


Derisa ministri i Jashtėm francez Vedrin takimin e quante “hap tė parė qė duhet tė pasojė me tė tjerė hapa”, Presidenti Clinton pohonte se “takimi pėrmban njė hap tė mirė realist drejt zgjidhjes sė problemit”, kurse Londra zyrtare e quante “fillim i mirė”. Vlerėsime tė ngjashme negative me autorin e kėtij libri pėr shkuarjen e shqiptarėve nė Beograd, nė pranim tė Milosheviqit, dha Games Huber (ekspert dhe kėshilltar i administratės amerikane), i cili pohonte: “Nė takimin Milosheviq-Rugova me shqiptarė tė tjerė, e fituar del pala serbe e Millosheviqit, kurse pala shqiptare e humbur. Hollbruku ka vepruar si nė rastin e Bosnjės- tė dobėtin e detyron nė koncesione, jo tė fortin”! Ndihmėssekretari amerikan Morton Abramoviē, pėrmes njė interviste nė “Nasha Borba“ bėnte publike ca qėndrime tė administratės amerikane lidhur me planet e asaj administrate pėr Ballkanin. Nėse Millosheviqi nuk bashkėpunon, citohej tė kishte theksuar Abramoviē,
“Perėndimi do ta rrėzojė atė nga pushteti, duke ndihmuar e furnizuar me armė edhe UĒK-nė. Kosova duhet zgjidhur gjatė kėtij viti”. Dhuna, theksohej mė tutje nga Abramoviē, duhet tė ndėrpritet brenda 72 orėve tė ardhshme; policia dhe forcat speciale duhet tė hiqen gjatė 6 muajve; ushtria duhet tė mbetet nė kufi. Banorėt serbė dhe monumentet kulturore historike duhet tė mbrohen! Pėr t’u garantuar e gjithė kjo, forcat e NATO-s duhet tė shpėrndajnė forcat e veta paqėsore nė Kosovė. Gjatė njė viti parlamenti i ri i zgjedhur duhet tė marrė udhėheqjen e Kosovės. Perėndimi do tė ndihmonte tė forcohej policia. Ndėrkaq, sa i pėrket pavarėsisė sė Kosovės, Abramoviē pohonte: “Pavarėsia e Kosovės ėshtė vdekje pėr Maqedoninė dhe Marrėveshjen e Dejtonit, Bosnjėn e tė tjerėt nė Ballkan”. Pėr kėtė arsye, citohej tė kishte thėnė ai, “Kosova duhet tė mbetet nėn Serbi”.

Ēka thashė nė “Tages Anzeiger“ Gazeta prestigjioze zvicerane “Tages
Anzeiger“, me qėllim qė tė bėnte tė njohura zhvillimet mė tė reja dramatike nė Kosovė, kishte bėrė njė intervistė me autorin e kėtij fejtoni, i cili pos gjendjes sė Kosovės, shpjegonte edhe gjendjen e pėrgjithshme nė Ballkan dhe kundėrshtonte nė mėnyrė indirekte teza qė theksoheshin pėr zgjidhjen politike tė ēėshtjes sė Kosovės. Nė atė intervistė theksoja:“...Pėr Kosovėn nuk mund tė ketė kurrfarė ardhmėrie nė shtetin e Slobodan Milosheviqit. Kėshtu paqe nuk mund tė ketė, andaj mė mirė njė prerje e thellė tani se sa njė plagė kullon gjithnjė”! Lidhur me dorėheqjen time nga qeveria e Ēka thashė nė “Tages Anzeiger“ Gazeta prestigjioze zvicerane “Tages Anzeiger“, me qėllim qė tė bėnte tė njohura zhvillimet mė tė reja dramatike nė Kosovė, kishte bėrė njė intervistė me autorin e kėtij fejtoni, i cili pos gjendjes sė Kosovės, shpjegonte edhe gjendjen e pėrgjithshme nė Ballkan dhe kundėrshtonte nė mėnyrė indirekte teza qė theksoheshin pėr zgjidhjen politike tė ēėshtjes sė Kosovės. Nė atė intervistė theksoja: “...Pėr Kosovėn nuk mund tė ketė kurrfarė ardhmėrie nė shtetin e Slobodan Milosheviqit. Kėshtu paqe nuk mund tė ketė, andaj mė mirė njė prerje e thellė tani se sa njė plagė kullon gjithnjė”! Lidhur me dorėheqjen time nga qeveria e qartė se nė fund do tė kemi shkėputjen e Kosovės. Nėse rinia e Kosovės sot fiton kėto tė drejta, atėherė baruti nė duar tė saj mbetet i paaktivizuar. Nėse e do nevoja pėr t’u kthyer nė Kosovė, pa marrė parasysh nėse ėshtė fjala pėr luftė apo pėr paqe, nuk mendoj dy herė, kisha pėrfunduar unė. Redaktorja e “Tages Anzeiger“, Medelin Schnieper, si reportere e gazetes nė fjalė, shumė herė kishte qenė nė territoret e luftės nė shtetet e dala nga ish- Jugosllavia. E njihte gjendjen e rėndė qė kishte shkaktuar lufta sidomos nė popullsinė civile tė pambrojtur. Ajo dyshonte se zhvillimet e luftės nė Kosovė mund tė kishin pasoja tė ngjashme pėr popullatėn civile ashtu siē kishin pasur pasoja nga lufta nė Bosnjė. Ato ditė Schnieper udhėtonte pėr nė Vlorė dhe Tropojė tė Shqipėrisė pėr tė raportuar pėr zhvillimet qė po ndodhnin atje. Nėse ndėrlidhen deklarimet e mėsipėrme tė autoriteteve perėndimore mbi gjendjen nė Kosovė, shkrimi i Abramoviēit dhe deklarata e Ibrahim Rugovės thėnė ministrit tė Jashtėm gjerman Klaus Kinkel (njė ditė para publikimit tė
intervistės sė Abramoviēit, v. ime), tė cilin e kishte ftuar nė Gjermani ky i dyti, se: “UĒK nuk ka ndonjė pėrkrahje tė madhe nė Kosovė”, atėherė ėshtė e qartė se synohej eliminimi i UĒK-sė dhe bėheshin pėrpjekje tė arrihej zgjidhje asisoj sa tė mos rrezikoheshin interesat e Perėndimit nė rajon e as interesat e Serbisė, kurse interesi shqiptar vihej nė pozitė mė tė pavolitshme, pėrkatėsisht pas interesave strategjike perėndimore dhe atyre tė Serbisė!?


NESĖR: Dy ngjarje tė kundėrta dhe rėnia e Junikut. Zona Operative nėn komandėn e Tahir Zemajt kishte dėrguar ca njerėz, ndėr ta edhe ushtarakėt X, Y e Z, nė ndihmė Junikut. Pasi kishin bėrė njė natė aty, ata kishin braktisur Junikun. Tė nesėrmen armatimi kundėrtank nuk kishte ndezur. Tahir Zemaj me njė deputet tė asaj ane nė “Kuvendin e Kosovės” kishin tubuar nėnshkrime nė formė peticioni kundėr UĒK-sė. Nė katundin Ramoc bėnte luftė Mark Avdyli me ēetėn e vetdjem e bashkėluftėtarė tė tjerė. Nė katundin Nepole luftonte njėsiti nė krye me Kolė Krasniqin e atij katundi, i cili njėsit qe pikė kyēe e shtabit tė Dukagjinit nėn komandėn e
Ramush Haradinajt dhe do tė bėjė rezistencė tė fortė deri nė pėrfundimin e luftės dhe hyrjen e forcės sė KFOR-it nė Kosovė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   Thu Jan 17, 2008 11:31 pm

o ti beni po te them qe ti koke bashk puntor dhe njefar debili se ne shpi te dem ali pozhares ashte mbajt tekimi o djal se mua nuk ma nin kush je ti po un te tregoj se jam tetovar dhe nuk mshefe e as nuk dua te jem i madh po jam nje ushtar i liris e zagar si puna jote un nuk lejoj qe te shtin kllapin e tahir zemes ne radhet e u-c-k dhe ti tha vet se je ne radhet e farkut dhe ti tregon vet se i takon tradhtis tahir zemes e amet krasniqit po un nuk mshfem dhe po qe se don dal edhe me emer mbiemer po ti qenke ne usa shoki dhe nuk ke lujt vendit hiq se kur kam ngren lakra un ne shqiponje ne ish jabllanic ti ke reh biren ne usa shoki po ti koke nje debil isniqi apo strellci qysh duket se un te fas dhe dote flas me fakte
se i kam nejt besnik luftes deri ne fund se vetem 58 vete mbetem ne dugagjin kur kryetradhtari e la dugagjinin o i gjore dhe ti sofra
mos u mundo me me pajtu mu me tradhetin se nuk pajtohem se kan vra djem ne lule te rinis dhe ju e dini se tradhtija plubin ku e don nuk mundem me quajt vellezerore nje debat me tradhetar dhe ja let para qitet arbeni qe thot se kam njoft ramushin apo tjeret ateher me njef edhe mua po mir ti arben qe thua qe ke qen ne takin po a e mbAn mend kur kendonte me sharkij aj oficeri qemali nga drenica kur i thash tahirit se per cka ke ardh me fark pse me emer te ushtris tjeter ke ardh dhe cfar tha tahiri mor legen ti se ti nuk dinke po fol pre usa ti se po te betohna se ti kur se ke pa luften koke nje legen i tahir zemas dhe tahiri amet krasniqi e shum tradhetar si aj nuk kan vend ne historin e kombit o djalo po nese don te flasesh urdhno dhe vazhdo
sofra ti shoku mos u mundo me be pajtim me tradhtar kure ate dije dhe nje gje qe tredhetaret dote ndeshkohen me plumb ne ball nga dora e popullit sic jan ndeshku deri tani kam respekt per ty sofra po kujdes mos me shtij me u pajtu me tipa te esat pashes e ibrahim rugoves poshte tradhetaret si puan e arbenit qe eshte me fark lavdij deshmoreve
tetova dhe mos e fshini kete shkrim po vlersone se nuk esht nga dora e tradhetis
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
''Kush ishte Tahir Zemaj.?''
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 6Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: