Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ''Kush ishte komandant Drini''

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Albin thaqi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 2
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: ''Kush ishte komandant Drini''   Fri Jan 11, 2008 8:45 am
Te dashur forumist dua te dije me shum per komandant Drinin i cili u vra pas luftes ne Prizren.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
prizreni73
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 5
Registration date : 30/10/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte komandant Drini''   Fri Jan 11, 2008 12:15 pm

te folesh per kete lloj njeriu duhet kohe e gjate ta studijon ........me fjale te paket nje njeri i cili fliste 7 gjuhe te huja dhe i vetemi komadant i UCK qe tha;ne kemi luftuar kunder nje armiku por dim te luftojme edhe kunder te tjerve armiq;......dheu i kosoves martire i qofte i lehet
me nderime dhe resekt per familjen rexha si dhe bashkeluftetaret e tij
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte komandant Drini''   Fri Jan 11, 2008 5:59 pm

Kush ishte Komandant "Drini"?Ekrem Rexha-Komandant Drini ėshtė luftėtari dhe komandanti i UĒK-sė, ai qė i shpėtoi burgut dhe plumbit tė serbit para dhe gjatė luftės, por qė nuk i shpėtoi dot plumbit tė krimit tė pasluftės. Vrasjen e tij tė dytė, janė duke e bėrė klane tė caktuara, nė shtypin e verdhė duke bezdisur familjen e tij dhe bashkėluftėtarėt dhe miqtė e Drinit!
Ekrem Rexha-Komandant Drini, ishte njė ushtarak profesionist, njė poliglot dhe njė intelektual me njohuri poliedrike. Ai ka lindur nė vitin 1961 nė fshatin Lubizhdė tė Prizrenit. Pas mbarimit tė shkollimit fillor nė Prizren, ėshtė regjistruar nė Gjimnazin ushtarak nė Beograd. Kurse Akademinė ushtarake-nė gjininė e kėmbėsorisė e ka kryer nė Sarajevė. Pėr aftėsitė e larta profesionale tė treguara gjatė gjithė studimeve, atje ndalet ligjėrues pėr kadetėt e rinj. Drini, kėrkimet nė botėn e shkencės nuk i ka ndalur me kaq. Ai nė vitin 1988 pati regjistruar studimet postdiplomike nė lėminė e shkencave politike (marrėdhėniet ndėrkombėtare).


Ky ushtarak, pėrveē njohurive tė gjėra teorike e praktike tė artit luftarak, kishte arritur tė mėsojė edhe shtatė gjuhė tė huaja. Ka njohur gjuhėn anglishte, frengjishte, italishte, gjermane etj. Duke mos dėshiruar qė t'i shėrbejė interesave tė njė armate tė huaj, pas fillimit tė shthurjes sė Jugosllavisė, ai kthehet nė vendlindje, nė mars tė vitit 1993. Pas demobilizimit nga APJ-ja ai punėsohet nė NP "Standard" nė Prizren.
E. Rexha-Drini, duke ndjerė thirrjen e atdheut dhe duke parė zhvillimet e fillimvitit 1998, nė shkurt mėsynė Sarajevėn pėr tė rėnė nė kontakt me oficerė tė tjerė shqiptarė dhe pėr ta kordinuar organizimin e luftės ēlirimtare. Pas arrestimit tė tij nė Zvornik, me preteks tė armėmbajtjes pa leje, ai dėnohet nga Gjykata e Uzhicės me dy vjet burg, por me tė drejtė mbrojtjeje nė liri. Kėshtu, Drini duke e dashur atdheun mė shumė se jetėn, kthehet nė Prizren dhe vėhet nė shėrbim tė ēlirimit tė atdheut. Ai nuk ka pritur urdhėra qeverishė pėr t'u vėnė nė shėrbim tė luftės ēlirimtare! Ndoshta, ėshtė kjo njėra nga simptomet qė mė sė tepėrmi i ka penguar qarqe tė njohura, qė luftėn e UĒK-sė e dėshiruan tė quhet "dorė e zgjatur e Serbisė dhe luftė e disa grupeve, barinjsh e tė pashkollėsh!"
Fillimisht, pasi bie nė kontakt me Njėsitin e Kabashit, kyēet nė radhėt e UĒK-sė nė fillimmajin e vitit 1998. Ishin ngjarjet e Likoshanit e Epopeja e Jasharajve, qė Drinin e sinjalizoi pėr domosdonė e angazhimit dhe kontributit tė tij. Ai mė shumė e donte lirinė e Kosovės, se "mrizet" e perėndimit, kėtė e dėshmoi me punėn e tij tė madhe, deri nė vdekje. Nė qershor, emėrohet Komandant nė Shtabin e Vėrrinit dhe arrinė tė tubojė rreth vetit shumė atdhetarė. Ai ishte pėrherė i respektuar dhe i dashur pėr bashkėluftėtarėt e tij. Duke parė nevojėn e madhe tė furnizimit tė formacioneve tė UĒK-sė me armatim, ai me njė kontigjent luftėtarėsh shkon nė Shqipėri, mė 7 shtator 1998. Edhe atje nuk qėndron duarkryq. Atje angazhohet nė stėrvitjen e luftėtarėve tė rinj, tė cilėt kėtu kishin ardhė pėr t'u armatos, e pėr tė kapėrcyer Bjeshkėt e Nemuna e pėr t'ju bashkangjitur luftės ēlirimtare.
Pas kthimit tė tij nga Shqipėria, mė 14 dhjetor 1998, Ekrem Rexha nga SHP i UĒK-sė emėrohet Komandant i Zonės Operative tė Pashtrikut. Gjatė qėndrimit tė tij nė fshatrat e komunės sė Therandės dhe drejtimit tė luftės nga ana e tij, atje ai kishte krijuar raporte tė shėndosha nė mes popullates dhe luftėtarėve tė UĒK-sė, dhe kėshtu ai kishte admirimin e gjithė banorėve dhe luftėtarėve tė kėsaj ane, qė edhe sot atje kujtohet me pijetet. Drini ia rriti admirimin edhe UĒK-sė me sjelljet e veta.
Duke parė nevojėn e pėrgatitjes sė stafit komandues, pėr tė gjitha zonat e luftės dhe duke parė pėrgatitjen e shkėlqyeshme nė lėminė e artit ushtarak, komandant Drini, me urdhėrin e SHP tė UĒK-sė, emėrohet Drejtor i Shkollės Ushtarake dhe Doktrinės sė UĒK-sė. Nė kėtė dėtyrė tė lartė pranė SHP tė UĒK-sė ka qėndruar deri nė pėrfundimin e luftės, kur ai duket se nuk ishte i kėnaqur me kushtet e marrėveshjes pėr transformimin e UĒK-sė dhe kishte vendosur qė t'i kthehet jetės civile.
Pas hyrjės sė forcave tė NATO-s dhe vendosjes sė misionit tė UNMIKut nė Kosovė, Ekremi ėshtė emėruar drejtor nė Departamentin pėr Mbrojtje tė Ambientit dhe pėr Siguri Civile, ku punoi deri nė vdekjen e tij. Por, kontributi i Drinit dhėnė luftės ēlirimtare dhe autoriteti i tij nė kėto anė shiqohej vėngėr dhe ishte pengesė pėr mekanizmat e zinj, tė strukturave tė fshehta tė LDK-sė dhe FARK-ut.
Komandant Drini ishte martuar nė flakėt e luftės me zonjėn Hajrie Millaku-Rexha, me tė cilėn ka lėnė dy trashėgimtarė, Drinin dhe Ekremin.Vrasja e Ekrem Rexhės-komandant Drinit, ka ndodhur, mė 8 maj 2000, nė orėt e para tė mėngjesit. Sipas deklaratave tė pjesėtarėve tė familjes dhe tė policisė sė UNMIK-ut, mbi trupin e tij, nė afėrsi tė shtėpisė sė tijė ėshtė kryer atentat duke zbrazur 17 plumba (tre nė kokė dhe 14 nė trupin e tij). Kjo vrasje ka zgjuar indinjatė dhe gjykim tė ashpėr nė gjithė Kosovėn, por nė veēanti te bashkėluftėtarėt e tij. Ishte kjo njė vrasje, qė dyshohet tė jetė kryer pėr motive politike. Edhe nėse gjyqi vėrteton se ėshtė kryer pėr motive tė tjera, kjo nga qarqe tė ndryshme politike, dhe nga njė pjesė e shtypit ėshtė shfrytėzuar nė mėnyrė pėrfide, nė pėrpjekje pėr tė devalvuar vlerat e luftės, shokėt e drinit, dhe sidomos institucionin e TMK-sė. Por, sidoqoftė komandant Drini do tė mbetet si njėra ndėr figurat mė tė rėndėsishme tė luftės ēlirimtare tė UĒK-sė, edhe pse, ka plot tendenca tė ndarjės sė dėshmorėve. Ai i takon Panteonit tė bijve mė tė respektuar tė kombit.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri Jan 11, 2008 6:15 pm, edituar 4 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte komandant Drini''   Fri Jan 11, 2008 6:02 pm

KOMANDANT DRINI

(EKREM REXHA)

Mu duke se yjet u bėn zjarrė,

Mu duke se dielli u shua nė atė anė,

Mu dukė se jeta u shėndrrua nė varrė,

Kur dėgjuam se Drinin e vranė.Ditė e paharruar, u bė 8 Maji,

Se na vrran lulen mė tė mirė,

Gjithė Kosovėn e mori vaji,

Mėngjesi kur e agoi.


U hap njė lajmė nė mes tė botės,

Prizrenit iu se po ėnderron,

Kur, I vrran trimin e Kosovės.


Drinin asgjė nuke frigonte,

Por, luftonte ditė e natė,

Hija e tij gjithkund gjarpėronte,

Pėr Kosovė u hodh nė shtrėngatė.


Pa ty na duket si pa atdhe,

Mbetėm si gjethe qė fėrfillin nė erė,

Mbetėm si guri ngulur nė dhe,

Si klithmė nate qė ushton derė mė derė.


Ne gjithmonė do tė kujtojmė,

Nga ai qast kur na le ti,

Nė heshtje jeta do tė na shkoi,

Lot ofshamje e vetmi.


O i poshtėr, gjakatarė

Nėnės ia plase zemrėn n'gji,

Pse birin ia vrave,

Kosovėn qe ta vesh nė zi.


Qofsh mallkuar o gjakatarė,

Drini ishte krenari e jona,

Ishte vėrtet pishtar,

I Prizrenit ei trojeve tona.


Pėr Komandant Drinin,

Tė gjithė jemi krenarė,

Se ka qenė dhe mbetet bir,

I popullit shqipėtar.


Oj Kosovė shtrengoje n'gji,

Kėtė trim e djalė tė ri,

Emrin EKREM REXHA


Do t'ja bėjm dritė n'errėsir.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte komandant Drini''   Sat Apr 05, 2008 12:52 am

Kosova aq shume meritonte kete njeri , veprat e Tij treguan se sa i rendesishem eshte atdheu ..te tillet i duhen Kosoves ...
Lavdi perjete Komandant Drinit ,i lehte i qofte dheu i Kosoves

mallku qofte ajo dore qe guxoi te ndaj nga jetesimi i deshires se madhe kete burrė te madh ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Flash
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 4
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte komandant Drini''   Mon Apr 14, 2008 3:21 pm

Te kthehem temes se kaluar
Komandant ''DRINI'' ishte nje luftetar i posaqem.
Prizreni+Kosova mbas vrasjes se komandant''DRINI'' eshte ne humbje e madhe per vendin tone - shume shtire eshte te fitojme kso njerez. Qoft i mallkuar dora e kriminelit(dyshohet nga ana jone) qe na humbi kete njeri me plote vlere.
Po ashtu ishte edhe oficeri im ne ish jugosllavi ne APJ kur isha ushtari i tij, shume vone ne situaten e keqesimit te Kosoves me dergoj nje apel te bashkangjitem ne mesin e UĒK,s. frika nuk egzistonte per rezistence sepse ishte nje njeri me plote dituri e plote taktike luftarake.
LAVDI LAVDI LAVDI qofte per kete njeri ( allahu i shperblefte xhehnnetin).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 108
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte komandant Drini''   Mon Apr 14, 2008 3:30 pm

Ekrem Rexha - Komandant DRINI


https://www.youtube.com/watch?v=ss-Y2WJ55Dg
I let te qufte dheu i kosoves lavdi me shekuje.!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim barja
Anėtar i ri
Anėtar i ri
agim barja

Numri i postimeve : 158
Registration date : 09/04/2008

MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte komandant Drini''   Mon Apr 14, 2008 6:13 pm

dyshohet te ken vrare sherbimet e huaja per ta perqare kombine tone dhe per ti zhvlersuare gjeneralet e uck
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ''Kush ishte komandant Drini''   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
''Kush ishte komandant Drini''
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: