Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Si te ndalojm Duhanin .

Shko poshtë 
+19
dibranja
Çamshqiptar
STUPCAT
Urata
GocPejone
baki
tom sojer
Vista
rrebelja
shaban cakolli
gishteza
Sara
Sy kaltri
Kosovarja
Sofra
Hana
azzurra
Beton
Anna
23 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptySun Sep 16, 2007 5:23 pm

Si te ndalojm Duhanin . Tastatura

Kisha mendue te japim mendime per lerjen e duhanin i cili eshte nji shkatrrim per shendetin .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptySun Sep 16, 2007 5:31 pm

Anaa:
ben mire te b'jem nje promes me ka 20 mij franga n'se nuk e n'dalon humben 20 fr.

N'se ''po'' ke nje dhurat nga une edhe nje mij me shume t'i kthej

Ilac ma te mire nuk mundeshe me gjet.

by Beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
azzurra
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptySun Sep 16, 2007 5:38 pm

Beton une mundi me ta gjet ilaqin nese don, vetem me trego se menjeher e len duhanin,edhe pse per babain tim nuk kam mundur me ber shume per me ja ndalu!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptySun Sep 16, 2007 5:54 pm

Une kam provue shum here por nuk kam mundur me lan duhani sipas meje lehet vetem nese je me i vendosen se duhani aj qe eshte me i poshter se duhani nuk mund ta lej si puna ime .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hana
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Hana


Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyTue Sep 18, 2007 3:05 am

Parapregadituni te pakten disa dite me pare,Zgjidhni diten kure do te nderpritni,dhe i didhni te gjitha cigaret qe i keni ne shtepi apo afer vetes nje dite me pare.Iformoni antaret tjer te familjen se keni vendos te heqni dore nga duhani ne diten e caktuar dhe palnifikoni si t'i zbutni krizat e uris per cigare edhe pse nuk eshte lehet,sidomos nese keni pire regullishte per nje kohe te gjate,por ndergjegjja e respekti n'daj te afermit e familjes mund t'ju ndimon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyTue Sep 18, 2007 6:35 am

Duhanin mund ta ndalojm nëse flet me pakon e cigares dhe i thua;
Ti je armiku im ... dhe trego vendosmërin që ta mundësh armikun dhe thuaj unë po të blej ty dhe jo ti mua ... Vendos ditën e caktuar si tha edhe Hana dhe munde armikun.

Ha ha ha unë ende po përpiqem që ta mund këtë armik të ndyer ... më ka dal pak si i fort armiku së pari MALBORO të kuqe e munda ate , rash në MALBORO të leht, e munda dikur super e leht edhe këte e munda , dhe tani para se ta godas mbrapa për gjithmon KENT me nikotin 0,1 mg janë cigaret ma të lehta që ekzisojnë ...
Prandaj kto jan ca faza që kalon më mirë që të ndahesh nga armiku i shëndetit tënd për të cilin armik investon para, që ta dëmtosh shëndetin tënd.

Andaj Hani Molla e mos pini duhan ....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyFri Sep 21, 2007 10:02 pm

Nëse vendosni ta braktisni duhanin:
- pas 20 minutash- frekuenca e zemrës suaj zvogëlohet.
- pas 12 orësh- niveli i monoksidit të karbonit në trupin tuaj kthehet në gjendje normale.
- pas 2 javësh deri 3 muajsh- rreziku juaj nga infarkti fillon të bije. Funksioni i mushkërive tuaja fillon të përmirësohet.
- pas 1 deri 9 muajsh- kolla dhe frymëzënia juaj pakësohet.
- pas 1 viti- rreziku juaj i shtuar prej sëmundjeve koronare është sa gjysma e atij të duhanxhinjve.
- pas 5 vitesh- rreziku juaj nga infarkti është zvogëluar në nivel të atij të joduhanxhinjve.
- pas 10 vitesh- rreziku juaj nga kanceri i gojës, mushkërive, grykës, kapërcellit, fshikëzës, vëshkave dhe pankreasit zvogëlohet.
- pas 15 vitesh- rreziku juaj nga sëmundjet e zemrës është sërish sa i joduhanxhinjve.



Andaj degjoni keto keshilla mos pini duhan pra Hani Molla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sy kaltri
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Sy kaltri


Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyFri Oct 05, 2007 8:51 pm

Duhanin mund ta ndalosh kur je i vendosur
une e kam braktis një herë 7 vite prej vitit 1993 deri në vitin 2000 e ndeza një vetem për shoqeri dhe me mbeti në dorë prap por mendoj se do të e ndaloj prap tani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptySat Oct 06, 2007 5:28 pm

Xili lexoj keshillat me lart dhe natyrisht se do ta lesh edhe duhanin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sara
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 123
Registration date : 30/09/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptySat Oct 06, 2007 8:43 pm

ja nje keshill per duhanin:
Mos bleni breeee ajajaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gishteza
Anëtar i ri
Anëtar i ri
gishteza


Female
Numri i postimeve : 106
Registration date : 31/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptySat Oct 06, 2007 9:36 pm

thjesht hani karamele
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptySat Oct 06, 2007 10:03 pm

Duhani eshte kancer qe te brenë

Shumenjerez semuren nga duhani,shume vdesin nga semundje qe vijne drejt nga duhani,njerezit e dijne se duhani i demton,i semune dhe i shkatërron,lexojnë për pasojat e tij,i shohin në ekran,organizohenjave kunder pijes sëduhanit,por prap tymosim!
Këshillë e mirë ajo që jep Kosovarja,edhe këshilla e Gishtëzes ndihmon.Më së tepërmi më pëlqeu porosia e sares,qe thotë"Mos e bleni";SIKUR KJO Të ZBATOHEJ DUHANI EDHE DO TE LIHEJ:
Unë mundohem të këshilloj dike ,kur vet tynmosi duhanin,dhe me të drejtë dikush mund të më kundërpërgjigjet:"Ti po këshillon dike,kur vet e pin"!Unë e kam lënë duhanin një vit,si:Kisha vuar qëllim,kur më bëhej e padurueshme sapo shtohej oreksi,truri reagonte te qëllimi dhe disi edhe neveritesha prej tij,me dukej diqka si mjet i ndotur,megjithate mbaja tere diten sakeza,bombone,karamele.Gushtit kur isha ne Kosove,atje kam shumë miq,ndize më thontenjëri,jo e kam lënë i thojsha,qysh bre burrë po ma kthen neren?Ndize nje ,ti mos e thith,si i kthehet shqiptarit nera,eshume e shume pyetje tjera.Ai ndiz nje,tjetri ndize,tjetri ,tjetri.....kështu prap më mbeti duhani,porjo vetem ky po edhe karamelet,tani jam me dy te meta!Prap kam filluar të e rralloj,por jo tërsisht,të shpresoj se ngadal do të kem sukses.Sidoqoftë është e kohës dhe e moralshme,rininë të e njohim me pasojat e duhanit.Ai është kancer që të ha qetë dhe padiktueshëm.Të dashur të rinjë,ju porosisim edhe njëherë me shkronja të mëdha: M O S PINI DUHAN;SEPSE DUHANI LË PASOJA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrebelja
V.I.P
V.I.P
rrebelja


Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyMon Oct 08, 2007 11:25 am

te ju them te drejten ne shoqerin time e pin shum duhanin une e urrej ka pasur raste kur ata e kan dhez ne syt te mij une jau kam marr nga duart edhe jau kam hup , nese nuk ke nje bindje qe me e lan vet duhanin kot te thon te tjeret edhe shoqja ime e pin shum i tham thuajse gjdo dit i tham'' po ti sa po merr diqka qe te ban keq ma mir merr diqka qe te ban mir pse po bjen pro e duhanti kur po e din sa nuk ka dobi prej tij tregoma ti ni dobi prej duhanit se edhe une po e pi perveq se te demton ne organizem te demton edhe matreialisht '' po kot prap njejt e kam urrejt por tanime shumm se asgje mne bot e urrjjjjjjjj me ka ndodh diqka qe sa her e shikoj dike duke pir me me kujton ate gje qe me ka ndosh e URREJJJ
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sy kaltri
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Sy kaltri


Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyMon Oct 08, 2007 11:28 am

Rrebele edhe une e pij Duhanin ama ke inati mua
por une dua te ndali se kam pi ma para nga 4 pako tani jam duke e pi as nje pako cdo her jam tu e rrallu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyMon Oct 08, 2007 11:33 am

Kam lexuar nje Liber e mundohem te ''perkthehet ne shqip''te botoj edhe ne gjuhen shqipe mund shume te ndimon ne popullin shqiptar ndodh se edhe nuk kemi mjaft libra,nuk lexoim shume per demtimin e duhanit.
Ky liber me ka pelqyer se flet ekonomikishte,Filozofi-kisht per duhanin,dhe qe nga fillimi t'lajmron ne perfundim te librit eshte shume e mundur qe te largoheni nga duhani.

..by made Beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatar



Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyMon Oct 08, 2007 12:26 pm

Keshillohet (si per lenien e duhanit, apo zakone e varesi te tjera) qe gjate kohes qe e le:
- te nderrosh rutinen, gjerat qe ben (duhanpiresit asosacjone shume gjera me ndezjen e cigares)
- te shtosh ushtrimet fizike (workout, vrap etj). workout provides u with 'natural high' trupi prodhon me shume neurotransmitore si seratonin etj, qe ndryshe quhen pleasure neurotransmitters gjate ushtrimeve fizike
- te mos perballohesh shume me duhan pirje dhe duhanpires
- te mos heqesh dore...edhe po deshtove nje apo disa here, perpiqu prap
- te kesh parasysh qe, mbasi ke pire duhan per disa vite dhe e le, je gjithe jeten ne risk me te larte per ta kapur prap se ata qe s'e kane pire kurre (po ashtu edhe per zakone te tjera) pasi trupi si te thaush 'mban mend' zakonin dhe po e fillove prap, behesh shume me shpejt vartes se dikush qe s'e ka pirre kurre
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sy kaltri
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Sy kaltri


Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyWed Oct 10, 2007 12:22 pm

e kam Rrallu kam pij mbi 3 pako në ditë por tani një pako e hargjoj keshtu qe dua ta ndaloj se më mbyt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vista
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Vista


Numri i postimeve : 154
Registration date : 18/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyWed Oct 10, 2007 12:28 pm

Xili leje edhe ate pako dhe shpeton gjalle!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sy kaltri
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Sy kaltri


Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyWed Oct 10, 2007 12:30 pm

Vista ashtu jam tu e lonë valla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vista
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Vista


Numri i postimeve : 154
Registration date : 18/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyWed Oct 10, 2007 12:31 pm

Mir shum po bejshe pra!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sy kaltri
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Sy kaltri


Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyWed Oct 10, 2007 12:32 pm

Faliminderit shum nga ti Vista të uroj të gëzohesh tër jeten ti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vista
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Vista


Numri i postimeve : 154
Registration date : 18/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyWed Oct 10, 2007 12:34 pm

Gjithashtu edhe ty Xili te deshiroj fat ne te ardhmen!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sy kaltri
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Sy kaltri


Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyWed Oct 10, 2007 12:49 pm

Vista po ti e pin Duhanin

u gëzofsh Vista


dhe shum faliminderit je si shpirttttttttttt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vista
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Vista


Numri i postimeve : 154
Registration date : 18/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyWed Oct 10, 2007 1:19 pm

Une nuk e pi duhanin,por disa shoqeve qe e pin i keshilloj se per ta lene duhanin duhet edhe pregatitja psiqike per te mos menduar me per te,pra te largohet nga mendja ndezja e cigares!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . EmptyWed Oct 10, 2007 1:27 pm

duhani mund te ndalohet veq se nese je me i vendosen se duhani per ndryshe kjo behet shprehi pirja e duhanit dhe nuk lehet une kam provue disa here duke ma kshillue edhe mjeku ta lej duhanin kam perdor edhe tableta kunder duhanit por ne perfundim kam shikue se une jamme e keqe se duhani dhe nuk mund ta lej me e pavendosur se cigarja jam me nji shprehi qe ska mjek as medikamnet qe ma nadalon vetem koka ime nese jam e vendosur .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Si te ndalojm Duhanin . Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si te ndalojm Duhanin .
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: