Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Si te ndalojm Duhanin .

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptyWed Oct 10, 2007 1:36 pm

Duhani lihet duke menduar se nese ti nuk e le duhanin, duhani do te te lere ty shume shpejt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptyWed Oct 10, 2007 1:37 pm

duhani mua sdo me lej nejher sepse jam bind se ka njerz qe pin duhanin por kan jetue mbi 100 vjet dhe une kam marr zotim ne ket se do ta mbsuh nji shekull edhe pse epij ket mjeran duhan koka naj ben trupi naj heq .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 33
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptySat Oct 20, 2007 12:09 am

CIGARJA NUK KA MESHIRE PER NJERIUN, NE MOSHEN ME TE BUKUR TE KALB NE VARR! Prandaj MENDONI ME THELLE dhe KUJDESUNI PER VETEN, ne menyre qe DITA E VDEKJES TE JETE SA ME E LARGET DHE TE PLOTESOHET AJO QE ZOTI KA SHKRUAR. PASI TE PLAKESH, PASI TA KESH SHIJUAR NJE DASHURI, TE JESH GEZUAR ME KRIJESAT E TUA, PASI TE JESH RRUDHUR E THINJUR DHE TA KESH KRYER MISIONIN TEND NE KETE JETE, ATEHERE SHKO SE NE PARAJSE E KE VENDIN. PERNDRYSHE NE FERR!

Te pish Cigare do te thote qe kerkon nje jete te shkurter por para se te largohesh pergjithmone, do kesh kaluar muaj apo vite ne Spital, te kesh kaluar shume dhimbje dhe tmerr! Ne jete ndodhin fatkeqesi dhe shume here nuk varet nga ne por s'ke c'i ben fatit, ndersa te te vije nga Duhani, do te thote qe ke ndeshkuar veten.


DUAJENI JETEN, SHTRENGOJENI FORT SEPSE KEMI VETEM NJE!

ME CIGARE, PA JETE - PA CIGARE, ME JETE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
Sy kaltri

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptySat Oct 20, 2007 12:44 am

nes ekeni deshir me ndalu duhanin pyetumni mua
une e kam ndalu ne vitin 1993 e kam dhez ne vitin 2000
per shoqeri me do shok dhe me mbeti prap ne dorė
shum veshtir ėshtė me ndėrpre vetem duhet te jet njeriu i vendost
e nderpren
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Hana

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptyWed Oct 24, 2007 1:57 am

Mjafton me kshyre ate foton ne fillim te temes do kyshte mundesi ty largoheni duhanit,jo se eshte i demshem per shendetin duhani, por per gjithe at qe na rrethon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
baki
Fillestar/e
Fillestar/e
baki

Numri i postimeve : 24
Registration date : 04/11/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptySun Dec 16, 2007 8:23 pm

ti kallim fabrikatb e tij e mos te prdhohe me se na shkatrroji
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptySun Dec 16, 2007 9:46 pm

Duhani eshte i demshem per shendetin,ai te shkaterron dalngadal,kete e di mjekesia,industria,shkenca,ne qdo pako te cigares shkruan:Duhani demton shendetin.Megjithate reklamimi i duhanit behet me te madhe.Njeriu behet i varur nga substancat qe perben duhani si nikotini....po te ithuash ndal duhet qellim dhe vendosshmeri,asesi si thuani ju z.Baki,te kallim fabrikat dhe te ndalet prodhimi i tij,kjo eshte diqka qe nuk behet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptyMon Dec 17, 2007 2:08 am

ishte e ē'mendur idea ne USA per prodhimin e duhanit qe eshte nje fuqi ekonomike botrore amerika ne prodhim te duhanit,qe prodhon shume duhan por e mira ishte qe te miren e depertonte jashte shtetin kurse ne shtetin e vet edhe pothuaj se ne ate tabak i fuste edhe nje diēaje qe te largonte vete me ate ereze te ē'menduar qe kishte..
Prandaj nuk ka arsye te kallen fabriakat per prodhim por te gjejen menyren si te largone populli vendas nga duhani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
rrebelja
V.I.P
V.I.P
rrebelja

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptyTue Dec 18, 2007 11:28 am

me te vertet nuk e di se si ta ndalojm kur ne disa raste vet shoqeria jon esht ajo qe te shtyn ta perdoresh po ju tregoj nje rast ;
nje dit tek vija ne shtepi nga shkolla me autobus disa djem me te rritur i jepnin nj cigare nje djali afro te 15 edhe ai ju duk mir e mori e pinte me shum krenari ju duke qe po bente mir e ne e shikonim te gjith me nje sy ndryshe e ai krenohej me kete qe e pinte ,shumica e pin sepse mendojn qe behen me te rritur ,behen me burra ,e vet shoqeria jon te shtyn ta pish ,kam degjuar se shumica thon''nuk e pi por vetem e dhezi me shoqeri'' nje e nje e keshtu behen shum por se kuptojn se esht vetem dem po ja shkurton vetiti jeten edhe pse shumica ne familjen time e pin por kjo me vret mua me shum se ata une kam degju nje fjal''nuk esht burr ai qe e pin por me burr esht ai qe e len duhanin'' por ata qe e lejn jan te pakt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
baki
Fillestar/e
Fillestar/e
baki

Numri i postimeve : 24
Registration date : 04/11/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptyThu Dec 20, 2007 9:56 pm

valla nuk di si ta ndalojm por sot ni rast po e ni ni shok poi thot shokit tjeter qe me vjedh ne shitoren e tij e ta pin fshehurazi u ku ta ndalojm se ai ka marr ni hov shum te madh sidomos te te rinjet qe e pin kishe per burrni por ai sht vetem shkatrrim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptyFri Dec 21, 2007 1:36 am

duhanin sun e ndal vetem aj qe eshte me i poshter se duhani .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
GocPejone
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 372
Age : 99
Vendi : Matiqan
Registration date : 16/09/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptyTue Dec 25, 2007 12:14 am

kur e shohim dikond qe e dhez ni cigarre ja kapim ja thejm huaha Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptyTue Dec 25, 2007 5:09 am

Mos gaboni more me len duhanin se burrat e pijn, ahhaha.
Valla mir ish bo me lon, ame deri me sot kam provu shume her po s'kam mujt. Ate dite kur e kam len s'guxojke kush mem then "syt e zi" , hiq pa ju tregu e kuptojshin me shoqeri e me krejt nga menyra e sjelljes. Dikush tha se nese e lejm duahnin brenda nje dite...,brenda nje jave..., apo viti do te ndryshon. Une per veti 24 vjet i kam edhe me shume kam me duhan ( qe 13 vite e pij) edhe deri me sot, nuk kam pas kurr asnje problem qoft me te voglin, bile bile kurrrr s'kam qen te mjeku gjithe keto vite, kurr skam perdor tableta, kurr skam marr ineksione. S'di edhe une po quditem me veten!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
Urata

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptyTue Dec 25, 2007 1:38 pm

Pirja e duhanit ėshtė dėm i shėndetit i cili vret pak nga pak jetėn e njeriut.... Mos pini nduhan , largojeni njė hap mė larg rrezikun e jetės suaje ju qė mendoni pėr tė ardhmen e afėrt dhe pasojat e shėndetit juaj.... Sa mė shumė reklama pėr ti thėn stop kėsajė, " epidemie" vdekjeprurėse, aq me mė me vetėdije pėrdoret nga shtresat e ndryshme.....Nė momentin kur ndizni cigaren i thoni JO, jetės dhe PO, vdekjes, prandaj mendoni mė thellė. Nėse thoni qė jetėn e doni edhe pse pini duhan atėherė jetėn tuaj e injoroni pasicė nuk arrini tė bėni dallimin mes jetės sė shėndoshė dhe jetės duke kaluar nėpėr klinika dhe duke numruar ditėt e shkurtuara nga "varfėria e mendjes". I thoni PO, Jetės, i thoni JO, duhanit.... respekte dhe kėrkojė falje nėse jam gabim....shėndet patshi tė gjithė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptyFri Jan 25, 2008 9:51 pm

Duhanin e lėmė kėshtu thjesht,nuk e bartim,kur na e do organizmi i themi jo,kur e kerkon serish kembengulim jo dhe jo,po se e barte me vete se lė dot,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
STUPCAT
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 626
Age : 38
Registration date : 17/09/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptySat Jan 26, 2008 1:45 am

si pas spikulimeve qe i kom bae une vet njeri duhet me kan i vendost mi dhan joooo edhe pik se p ma kurr edhe pik
thithja e duhanit shkurton cigaren
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptySat Jan 26, 2008 2:55 am

thithja e duhanit shkurton cigaren,shkruajti STUPCAT


Ashtu Stupcat sigurisht shkurton cigaren,por edhe jeten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptySat Jan 26, 2008 2:35 pm

E kish pas njeni nje djale te vetem, per asret. Edhe djali e kish pas pi duhanin( sikurse une) edhe baba pasi qe mundohet ne gjitha menyra ta bind ta ler duhanin djali i vet, dhe nuk arrin. Nje dite e merr edhe e dergon ne varreza te fshatit, edhe thote ( i drejtohet me dore) apo i sheh keto varreza ne kete ane? Po-i pergjigjet djali. Ateher, dije se gjithe keta kan vdek prej duhanit, keshtu qe, lere duhanin se nje dite edhe ti ke me ardh ketu. Djali- e pyete. Po mire, e keto varrezat ne anen tjeter qe jane, keta nuk e kan pir duhanin apo?! Jo- i pergjigjet baba. Ateher, djali i thote se, si me pi duhanin si mos me pi, paskna me ardh ketu, keshtu qe, me mire spo e le hiq (se i vetmi eshte duhani qe spo ma prish edhe spo me thot jo asnjeher).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptySat Jan 26, 2008 3:01 pm

Premtim menyra me e mire per te len duhanin eshte te bejm nje promes une e ti me ka 20 mij Euro nje vitor po vazhdove i humbe 20 mij Euro e mendoj se eshte ilaci me i mire per mos ty humbish keta te holla ha ha ha

...by Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ēamshqiptar
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 21
Age : 35
Vendi : albania
Registration date : 20/01/2008

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptySun Jan 27, 2008 6:06 am

Une e le duahanin por duhani nuk me le mua. Laughing


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Alblaser.net.ms
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 33
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptyWed Feb 06, 2008 3:37 pm

Askush nuk thotė se heqja dorė nga duhani ėshtė gjė e lehtė, sidomos nėse keni pirė rregullisht, pėr njė kohė tė gjatė. Sigurisht do tė duhet tė ballafaqoheni me “uri” pėr cigare sidomos nė situata tė caktuara, edhe pėr shkak tė varėsisė nga nikotina. Megjithatė, njerėzit pėr ēdo ditė me sukses heqin dorė nga duhani.

Pėrgatituni tė paktėn disa ditė mė parė. Zgjidheni ditėn kur do tė ndėrpritni, dhe i hidhni tė gjitha cigaret qė i keni nė shtėpi njė natė mė parė. Informoni anėtarėt tjerė tė familjes se keni vendosur tė hiqni dorė nga duhani nė ditėn e caktuar dhe planifikoni si tė veproni qė t'i zbutni krizat e urisė pėr cigare, tė cilat sidoqoftė do t'i ndjeni ditėt e para. Duhet tė dini se ēdo krizė zgjat rreth 3-5 minuta, dhe nėse arrini tė mos ndizni cigare, kėta kriza do tė humbasin.
Si t'i kundėrviheni nevojės urgjente pėr cigare derisa tė kalojė kriza? Ndihmon nėse merrni frymė thellė, kjo u angazhon tė mos mendoni pėr cigaret. Pini sasi tė mėdha tė ujit, kjo do t'ju freskojė dhe do t'ju angazhojė, derisa tė kalojė kriza. Bėni diēka tjetėr, qė do t'ua tėrheqė vėmendjen dhe do t'ju mbajė mė larg nga cigaret, por largojeni ushqimin, pasi qė ai sjell rreziqe tjera.
Mbahuni mė larg nga njerėzit qė pinė duhan dhe mos shkoni nė vende ku pihet duhani (kafene, pabe, bare dhe klube nate). Shpesh njerėzit mė vėshtirė heqin dorė nga duhani nė qoftė se pijnė alkool.
Largojeni shprehinė e cila ju shtyn tė pini duhan. Pėr shembull dilni tė shėtitni pas ushqimit, ose telefoni nga telefon tjetėr ku nuk mund tė pini duhan.
Heqja dorė nga duhani nuk ėshtė e lehtė dhe nuk ka sukses secili gjatė orvatjes sė parė. Si duket shumicės sė njerėzve u nevojiten mė shumė orvatje para se tė kenė sukses nė qėllimin e tyre dhe secila orvatje e ardhshme ėshtė mė e lehtė. Ndonjėherė mund t'ia lejoni vetes tė “provoni sėrish”, nėse jeni nė aheng dhe pini 1-2 cigare. Mos pini sėrish ditėn e ardhshme ose pas ahengut.
Keshtu dalngadal do hekni dore nga duhani.....
Mos pini duhan hani molla...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar


Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptyTue Feb 19, 2008 8:19 pm

Kjo "receta" nese mund ta quajm shume e mire ne teori, por ne praktik ndryshon, sepse ndryshojne edhe rrethanat te cilat i keni permendur ju. Mire, po e vendos une qe ta le duhanin, por ku me thy qafen se menjeher ne banes e kam shokun qe e pin dhe ma ben me qellim, " o sa e mire bre cigarja, me shkrini krejt...", apo ta zem iku prej atij, shumica e shokve e pin dmth prap te cigarja. Vetem me nejte neper parqe gjithe diten dhe ne mbremje drejt e ne gjume. Sille ka ta sillesh prap nuk ka efekte, e gjithe ajo qe duhet te bejm ( qe une deri me sot s'po muj me bo) eshte me bind veten. Shpresoj nje dite qe ta bind veten ( premtimin tjeter, gjithnje perlahem) vetem ateher mund te kete sukses. Megjitheate, faleminderit per keshillat nga te gjithe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 33
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptySun Feb 24, 2008 11:56 pm

Te gjithe e dijne se duhani eshte teper i demshem per shendetin, madje ai shpie deri ne vdekje. Kjo eshte vertetuar me se miri nga studimet shkencore dhe statistikat e nxjerra. Ne shtetet e perparuara gjenden shoqata te panumerta te cilat merren me organizimin e luftes kunder duhanit dhe ne ngritjen e vetedijes se njerezve per demin e tij. Konsiderohet se ne bote ka mbi 1 miliard e 500 milione pires duhani dhe raporti i vdekjeve te atyre qe pine duhan, kundrejt atyre qe nuk pine eshte 10 here me i madh.
Duhet ditur se:- Aftesia e thithjes se oksigjenit te njerezit qe pine duhan, pakesohet ne raportin 1/6 ose 1/3 (13-33% me pak oksigjen ne trup), kjo ne radhe te pare demton trurin dhe zemren;- Ne 90% te rasteve, bllokimi i gjakut ne damare vjen si pasoje e pirjes se duhanit;- Grate plaken 15 vjet me pare ne krahasim me ato qe nuk pine duhan;- Pirja e nje cigareje shkaterron rreth 2.5 miligram vitamin C ne trupin e njeriut, kur dihet se kjo vitamine ka rol kryesor ne imunitetin e organizmit.

Faktet rreth demit nga pirja e duhanit jane te sakta, megjithate
ajo mbetet shkaku kryesor i mbytjes se njerezve. P.sh. mbyt me teper
amerikan se sa mbyten ne aksidente trafiku tokesor ose ajror, nga AIDS, ose doza te tepruara te kokaines dhe heroines dhe vrasje te nderthurura. Pirja e duhanit mbyt rreth 400 000 meshkuj dhe femra per qdo vit, qe perben shkaktarin kryesor te vdekjeve ne SHBA. Nje ne cdo te pesten vdekje eshte e lidhun me pirjen e duhanit dhe mesatarisht piresit e duhanit vdesin 7 vite me heret se sa ata qe nuk pijne duhan.
Shumica e njerezve kane probleme per ta larguar pirjen e duhanit, pasi duhani permban nje subsance narkotike: Nikotinen.
Tani, ja disa simptome qe tregojne se prija e duhanit eshte duke demtuar seriozisht shendetin tend: - frymemarrje e veshitesuar, dihatje- gulqitje;- lodhje;- kolle e thate ose e perhershme;- rrjedhje e dobet e gjakut (duart dhe kembet e ftohta);- kriza te shpeshta te fytit , ethe dhe probleme me mushkeri te tilla si Bronchitis;- lekura e rrudhur (nga rrjedhja e paket e gjakut).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptyMon Feb 25, 2008 3:03 am

Nje fakte kam patur te nje bashkpuntorit time para disa muajshe qe pati suksese t'i largohet duahnit.

Fakti ishte qe sipas leximit te nje libre e largoj kete ''virus'' nga vetje e tij.
ishte e pa besushme por e vertet,kshuqe kete liber do ta kem shume shpejt ne dore,e deshira e madhe eshte qe ta lexoj se ē'fare me te verte eshte ai sekret ne kete liber qe te lergon kete ''virus'' nga vetja.

njashtu kam hulumtuar qe kete liber ta gjej ne gjuhen shqipe por,e keqja eshte qe ne gjuhen shqipe nuk ka per momentin.
po qe eshte libri i mire do te mari vendim qe ta perkthej e te botohet ky liber ne gjuhen shqipe te kene matrial populli jone te largoje kete virus nga vetja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar


Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 EmptySun Mar 09, 2008 4:05 amKudo qė tė shkojmė , kudo qė tė jemi, duhani ėshtė bėrė prezent, permanent dhe i pranishėm nė shoqėrinė tonė, njė shok i keq , i bezdisshėm, por mbi tė gjitha i rrezikshėm. Jo rrallė ndodhė me ata qė shkojnė nė punė, ta fillojnė ditėn me kafe dhe cigare. Njerėz tė punėsuar, apo jo, tė vjetėr ose tė rinj mbushin lokalet ndėrkohė qė duhani ėshtė shoqėruesi i pėrhershėm. Dhe ē`ėshtė mė e keqja deri dje, ky ves ishte pėrgjithėsisht pronė e meshkujve, por qė pas viteve tė `90, pėrdorimi i duhanit nga femrat filloi tė rritej nė mėnyrė tė frikėshme, sa sot nė vendin tonė, ashtu edhe nė botė statistikat flasin pėr njė barazim tė pėrdorimit midis dy gjinive . Po t`i pyesėsh njerėzit pėr dėmet qė sjell pirja e duhanit nė pėrgjithėsi ata tė pėrgjigjen, se i dinė dėmet, por prapė vazhdojnė tė pijnė duhan.

Njerėzit e mėsojnė ta pijnė duhanin, kryesisht nė moshė fare tė re, nė adoleshencė, nė ato vite ku ēdo gjė fluturon, hahet, pranohet dhe besohet se bėhet. Ata fillojnė t’a pijnė pėr qejf e teke, pėr kuriozitet, pėr tu bėrė i pranishėm nė shoqėri, pėr tu dukur i rritur, i pjekur,burrė. Pėr humor. Pėr tu futurė nė lojė, nė garė. Pėr ta bėrė provė. Ndonjė e pi edhe kot sė koti, pa ndonjė arsye, apo nevojė. Tė tjerė e pijnė kur janė tė mėrzitur, kur kanė halle ,ose janė tė shqetėsuar dhe u duket se kėshillohen me njė “shok” qė ja largon mendjen dhe e ngushėllon. Ata nuk e peshojnė mirė dhe nuk e ēmojnė siē duhet pirjen e duhanit ;irritimet, neveritjen dhe shqetėsimin , qė i shfaq organizmi qysh nė pirjen e cigares sė parė; qė ėshtė njė sinjal mjaft domethenės dhe mė shumė rėndėsi ; pėr ta kuptuar , vlerėsuar edhe pėr ta lenė.Vazhdojnė me qejf ta pijnė atė ku mė pas u bėhet rutinė, u kthehet nė zakon, krijohet ves, joshen, ambientohen , u trasformohet nė njė vetkėnaqėsi tė padurueshme dhe pa e kuptuar drogohen, bėhen skllevėr dhe molepsen prej tij.
Duhani merret, pihet, rrezikon dhe dėmton organizmin e njeriut nė dy forma kryesore tė pėrdorimit tė tij.Nė mėnyrė direkte apo aktive , kur personi e pi vet duhanin dhe nė formė indirekte ose pasive, kur personi nuk e pi vet por e merr tymin tė shkaktuar nga duhanpirėsit. Dėmtimi i organizmit llogaritet tė jetė gati i njejtė nga pėrdorimi i tė dy formave ,nė mos mė i rrezikshėm , nė formėn pasive, sepse dėmet janė edhe mė masive.
Duhani shkakton mjaft dėme, rreziqe dhe pasoja tė shumėllojshme, tė shumėfishta dhe me efekte dhe rreze veprimi tė gjithėanshme; mė tė tmerrshme se mikrobi apo bakteria, qė prek njė organ .Kjo bimė vlerėsohet dhe konsiderohet si njė fatkeqėsi madhore qė po njeh njerėzimi nė historinė e vet, duke ja kaluar luftėrave dhe epidemive infeksioze tė kohrave , sepse ato kanė pas njė veprim tė kufizuar dhe njė mbarim; kurse duhani po merr pėrpjestimet e njė pandemije, qė nuk po njeh mbarim dhe po korrė miliona jetė njerėzish dhe ėshtė transformuar nė njė sėmundje shoqėrore kronike duke patur njė propabilitet rrezikshmėrie mė tė pėrhapur dhe mė tė rrezikshėm , se favorizon dhe ndikon nė njė kohė , shfaqjen e mbi 50 sėmundjeve tė ndryshme nė organizmin e njeriut. Supozohet tė konsiderohet ”simbol “ i murtajės dhe i koleres sė kohės moderne.
Anketat dhe studimet epidemiologjike po dokumentojnė me bindje dhe me fakte tė shumta pasojat e rreziqet e pirjes sė duhanit; nė plakjen e parakohshme tė njeriut, nė rrudhosjen e shprehur tė fytyrės dhe tė lekurės sė trupit tė njeriut, nė humbjen mesatarisht 22 vjet jetė. Nė botė nga duhani vdesin ē’do ditė 11 mijė njerėz dhe gjatė njė viti 4 milion njerėz, d.m.th. njė vdekje ē’do 8 sekonda.Ky numėr mendohet tė rritet dhe tė arrijė deri nė 10-12 milion nė vitin 2025.
Pirja e duhanit arrinė tė shkaktojė nė botė mė tepėr viktima se SIDA, T.B.C., aksidentet rrugore, vetėvrasjet ,vrasjet, si dhe vdekjet e nėnave gjatė lindjes; tė marra sėbashku. Tek duhanxhinjtė vėrehen edhe njė serė problemesh tė tjera. Kanė tendencė rritje , receptivteti mė tė madh ndaj sėmundjeve tė ndryshme, pėr shkak tė uljes sė rezistencės sė organizmit dhe rėnies sė imunitetit ; duke shtuar frekuencėn e mortalitetit nė njė shkallė mė tė lartė. Aktiviteti i tyre ditor bėhet mė i kufizuar. Ata u shmangen ushtrimeve fizike dhe veprimtarive tė tjera tė jetės.
Nikotina si pėrbėrės kryesor i duhanit ka preferencė tė veēantė, tė dėmtojė njė serė sistemesh dhe organesh tė njeriut.Ajo shfaq ndikimin e vet fillimisht nė sistemin nervor qendror, qysh me marrjen e cigares sė parė. Mė pas , me pirjen e mėtejshme tė duhanit , rreziqet bėhen mė tė dukėshme nė tru, nė palcėn e kockave , nė nervat dhe me gjerė; tė shoqėruara me ērregullime pėrkatėse, tė shprehura me sėmundje tė ndryshme kronike, nervore dhe psiqike. Ata ankohen se kanė dhembje tė kokės, pagjumėsi, ulje tė koncentrimit tė tė menduarit, tė kujtesės, tė aftėsisė pėr punė.Tek duhanpirėsit janė konstatuar sindrom –shėnjash, qė kanė simuluar tumorin e trurit. Kjo shpjegon edhe faktin pse psikoanalistėt e konsiderojnė duhanin ,armikun mė tė tmerrshėm tė trurit dhe aftėsisė mendore tė njeriut.
Njė prej sistemeve te organizmit te njeriut i cili te themi ėshtė “i preferuari” pėr nikotinėn ėshtė sistemi i organeve tė frymėmarrjes,qė shkakton njė sėrė ērregullimesh,por mbi tė gjitha shkakton kancerin e mushkėrive,qė zė vendin e parė tė vdekjeve nga sėmundjet kancerogjene.
Gjithashtu te prekur nga ky helm janė edhe sistemi i organeve tė gjakut,tė tretjes,urogjenital etj.
Lista s’ka tė mbaruar por njerėzimi ende vazhdon ta pijė duhanin.
Pirja e duhanit paraqitet me rrezikshmėri tė lartė edhe pėr ndotjen e mjedisit publik, pėr ambientet shkollore, biblotekat , institucionet kulturore dhe pėr vendet e banuara, mbasi helmimi me tymin e dorės sė dytė, qė pėrmban CO,katran,nikotinė e lėndė tė tjera, rrezikon njerėzit edhe me rėndė nė kėto mjedise.
Me tymin e duhanit ndoten rrobat, sendet e ndryshme qė ndodhen pėr rreth; tė cilat u vjen era dhe sjellin neveritje. Kėto fakte e bėjne edhe mė tė domosdoshme dhe shqetėsuese ndalimin e pirjes sė duhanit, ku ka grumbullim njerėzish, fėmijė dhe tė sėmurė.

Sot, bota aplikon lloj-lloj strategjish pėr tė luftuar pėrdorimin e duhanit. Shpenzojnė sasi tė mėdha parash pėr reklama kundėr tyre, nxjerrin ligje pėr mospėrdorimin e duhanit nė vende publike, shkolla, restaurante, nė institucione shėndetėsore dhe administrative. Njė vlerėsim maksimal dhe tepėr tė veēant i ka kushtuar ndalimit tė pirjes sė duhanit, O.K.B.(Organizata e Kombeve tė Bashkuara), forumi mė i lartė drejtues, organizativ dhe mė autoritar nė botė. Pėr tė realizuar kėtė mision, kjo organizatė shpalli njė ditė ndėrkombetare pėr ndalimin e duhanit, ditėn 31 Maj, duke patur si moto parrullėn “ luftė kundėr duhanit” dhe “mos tė pihet duhan”.
Pėr ndalimin e pirjes sė duhanit luan rol sqarimi dhe argumentimi shkencor i rreziqeve dhe i dėmeve qė shkaktohen nga duhani. Vend tė veēantė nė kėtė drejtim ka edukimi shėndetėsor dhe bisedat shkencore popullore nga personeli mjekėsor e sidomos nga mjekėt dhe nga institucionet shėndetėsore. Ata mund tė organizojnė biseda me seanca tė veēanta individuale ose kolektive. Nė kėto raste ka rėndėsi edhe shembulli personal, sidomos i mjekut.Shumica prej mjekėve nė botė e konsumojnė duhanin duke lėnė njė shembull jo tė mirė pėr tė tjerėt.

Njė metodė tjetėr pėr ndėrprerjen apo lėnien e duhanit ėshtė metoda e mjekimit farmakologjik apo terapia zėvendėsimit tė nikotinės ku duhanpirėsit kanė mundėsi ta marrin nikotinėn e pastėr nė forma tė ndryshme, gjė qė ėshtė mė e shėndetėshme pasi nuk marrin edhe lėndėt e tjera helmuese. Kjo metodė ndikon nė pakėsimin e shenjave adaptuese , qė shoqėrojnė nikotinėn , ul koncentrimin e saj , largon dėshirėn pėr tė pirė duhan dhe tė shpėton nga ndjenja e kėnaqėsisė qė tė jep nikotina dhe mbas njė periudhe 3 mujore nikotina fillon tė pakėsohet dhe organizmi arrinė tė mėsohet pa tė.
Lufta pėr ndalimin e pirjes sė duhanit duhet tė bėhet mjaft e organizuar, ku tė marri pjesė e gjithė shoqėria, shteti, publiku, mjekėsia, mjekėt, profesorėt, studentėt , tė gjithė intelektualet dhe mbarė populli.
Pėr ndėrprerjen e pirjes sė duhanit , ilaēi magjik nuk ekziston; por krijohen mundėsi tė tjera qė ndikojnė dukshėm nė lėnien e tij. Vullneti, dėshira dhe pasioni , si kategori filozofike; pėrfaqėsojnė dhe ndikojnė nė karakterin, durimin dhe qėndrimin e individit, pėr tė realizuar qėllimin dhe misionet e tij nė jetė; siē mund tė ndodh edhe me pirjen e duhanit. ”Me vullnet tė ēelikt, dėshirė tė zjarrtė dhe pasion tė fortė , mund tė fitosh ē’do betejė” thotė njė fjalė e urtė popullore.Prandaj shumė persona i’a kanė arritur qėllimit ta ndėrpresin shkatėrrimin e mėtutjeshėm tė organizmit tė tyre,por ka edhe tė tjerė qė prap mė tė njejtin vullnet e pasion vazhdojnė ta konsumojnė kėtė “vrasėse”.

Duhanin mund ta lėsh nė ē’do kohė dhe nė ē’do moshė , por lėnia dhe pėrfitimi do tė jetė mė i madh , mė i shpejtė, mė i suksesshėm dhe mė i plotė; nė se lihet sa mė heret , sidomos nė momentin e fillimit tė pirjes.

Rreziqet, dėmet dhe pasojat e rėnda qė sjellė pirja e duhanit na bėrė mė tė ndėrgjegjėshėm, mė tė arsyeshėm ,por edhe mė tė bindėshėm, pėr ta kuptuar mė mirė, mė qartė, drejtė dhe me vetėdije nevojėn; qė mos ta pijmė kurrė dhe asnjėherė duhanin.Ndėrsa duhanpirėsit duhet tė vet-ndėrgjegjėsohen pėr ta lėnė menjėherė dhe pėrgjithmonė, pėr tė evituar ndikimin e tyre tek brezi i ri dhe pėr tė shmangur rreziqet e mėtejshme nė interes tė shėndetit tė tyre dhe nė emėr tė jetės. Suksese ne ket luftė... !!!

BiBiKiMi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Si te ndalojm Duhanin .   Si te ndalojm Duhanin . - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Si te ndalojm Duhanin .
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: