Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 MALLĖNGJIME E USHTIMA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: MALLĖNGJIME E USHTIMA   Fri Nov 21, 2008 4:53 pm

Do t’ kėndoj do trima nga Balli Kombėtarė ,

Shqipe gjeraqina – n’ rrethin kėrēovarė.

Komandant i “Ballit” , trim e luftėtar ,

Si arushė e malit – Mefaili i Madh .

Pėr bashkim shqiptarėsh nga tė gjitha trojet –

Luftonte ndėr male Mefaili i Vogėl .

Mbi armiq u suleshin , si mbi det – tallazi ,

Kėta dy trima ishin t’ lindur nga Zajazi .

Nuk durojmė robėrimin , t’ na sundoj dushmani ,

Do ta bėjmė ēlirimin – thotė Sadin Selmani !

Pėr tė gjallė s’ lejojmė t’ copėtohet vatani !

Trim porsi dragoi , ishte Kalosh Dani .

Kur lėshonte kushtrimin , ai , Halim Mangupi -

Se ē’ ikte armiku – s’ e ndalte as Shkupi !

Para plumbave dilte , s’ trembej nga rrebeshi,

Para kėrēovarė ! Thėrret Habib Kaleshi .

Se ē’ jehonin malet: “Bini vėllezėr , bini !”

Kur e ngriste zėrin Shefki Jagodini .

Kėto bandat armike , nė zjarr kush i ndezi ?

Trimi i Kastriotit – Nuredin Elezi !

Bashkė me ta luftuan trimat nga Garana ,

Me Dervish Llokaēin , komandant si zana .

Nė luftė u kalitėn burrat si ēeliku –

Ali Zejnė Shitova dhe Mejdin Letniku .

Le ta dijė Sulltana , se kurrė nuk ka vdekur ,

Shumė vėllezėr asllana , rrugė tė saj kanė ndjekur!

Shumė heronj tė kombit , trima vullnetarė -

E flijuan jetėn pėr BASHKIM KOMBĖTAR !

Luftuan n’ kėto male , me zemra stoike –

Pėr Shqipėrinė e Madhe , pėr Shqipėrinė etnike !

Le tė rrojė Shqipėria – gjithmonė e bashkuar ,

Trimat kėrēovarė – s’ ka pėr t’ i harruar !

SULLTANA E MAZLLAM QAFĖS

N’ Qafė t’ Ujėmirit , ka dalė Mikaili –

Aty ishte njė shqiponjė mali !

Njė trimėreshė, qė i thonė Sulltanė ,

Qė i pret hasmit me gėrshanė !

Refreni:

Eu, Sulltanė – bija e Mazllamit ,

Mirė ia bane ti, kapedanit !

Eu, Sulltanė, ty , tė lumtė dora –

Pret ēetnikė , si me pre molla !

Eu, Sulltanė, ta lumsha djepin –

Pret komitė , si me e pre pjepnin !

Trėndafile me bojė gjaku –

Mirė ia more babės hakun !

Mbrojte nderin dhe lirinė ,

Me gjak shkrove historinė !

Refreni:

Eu, Sulltanė – bija e Mazllamit ,

Mirė ia bane ti, kapedanit !

Eu, Sulltanė, ty, tė lumtė dora –

Pret ēetnikė, si me pre molla !

Eu, Sulltanė, ta lumsha djepin –

Pret komitė , si me e pre pjepnin !

Demir KRASNIQI

Nga libri:”Mallėngjime e ushtima”, Gjilan mė 1993.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MALLĖNGJIME E USHTIMA   Sat Nov 22, 2008 12:41 am

Ferit RAMADANI:
KANĖ FLIJUAR JETĖN
(U kushtohet legjendarėve tė Kėrēovės
Qė ranė heroikisht pėr Shqipėrinė Etnike )

Ndėr breza armiqve
U kalben gurmazėt
Kur n’ Zabel Kuvendet
Mbajnė – Mefail Zajazėt !

Njėri – sy shkėndijė
Mban shikim n’ Drenovė !
Tjetri nga Qelojca –
Hapin – nė Kėrēovė !

Pas tyre kaurrėt
Vėrdallė shkojnė rrėpinės,
Nė komandim tė Tempos
Vrapojnė bijtė e shkinės !

Por, thyhen e vdesin
Gjithkund nėpėr shkurra !
Kur nga majė e Shqipes –
Dėgjojnė : Me dorė o burra !

Dhe prijnė Mefailėt
Trimat zemėr –guri,
U bėjnė ballė zaptuesve
Tė mbrohet sinuri !

Shqipja e Skėnderit
Valon tek Kalaja,
Dridhen bijtė e shkinės
Plasin ndėr ograja !

Kėrēova tė robėrohet !
Zajazi tė shembet !
S”lejojnė Bijtė e Ballit
Syri kurrė s’u trembet !

Dhe hidhen nė luftė
Kundėr pansllavisė
Qė coptonte kombin
Dhe trojet e Shqipėrisė !

Dalin prapė nga shekujt
Dalin prapė jehonė !
Nė Zabel mbajnė Kuvendin :
-At Dheun tonė mbrojmė !

Skenderbe - i Madhi,
I pamposhtur kurrė !
Mic Sokol – i vogėli
Digjet pėr Flamur !

Dhe luftėtarėt e Ballit
Tek u rrijnė rrethuar !
-Jo ! Trimat nuk thyhen,
Jetėn kanė flijuar !

Kanė flijuar jetėn
T’u prijė pėr liri !
Ne nuk jemi sllavė,
Por, shqiptarė – Shqipėri !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MALLĖNGJIME E USHTIMA   Sat Nov 22, 2008 12:44 am

Ferit RAMADANI:
DEL SULLTANĖ E QAFĖS

( I kushtohet bijės sė malėsisė e cila
Mė 1913, vrau nipin e kryekomitit tė Brodit
i cili, me fallangėn e tij vrastare vrau e shkretoi
shumė fshatra tė shqiptarėve tė Kėrēovės )Atė ditė tė rėndė
Atė ditė plot gjak
Mikail pėrbindėshi
Hyri n’ēdo konak !

Hyri vrau e preu
Pleq, gra e fėmijė!
E mallkonte fusha
Kur ngjitej nė malėsi !

Por, pėrbindėsh Mikaili
N’galop turrte kalin
Pas i vinte ēeta
Nė Qafė hapin ndalin !

-Dil o Mazllam Qafa !
-Jam Mikail i Brodit !
-Kam pėr tė tė nėnshtruar,
Nė shekuj rod pas rodit !

Dhe rrethojnė Mazllamin
Nagantin nė ballė !
Sulltana shqipe mali,
Cuca – del nė shkallė !

-Mbahu babė Mazllam
O ti burrė malėsie !
S’dijnė kaurrėt e Brodit
Pėr zemėr trimėrie!

Nuk tė le Sulltana
Gjakun unė ta marr,
Qė ta ndjejnė kaurrėt
Damarin shqiptar !

Dhe Sulltanė e Qafės
Hidhet shqipe mali,
Vret e pret kaurrė,
Ik e ik Mikaili !

Ndaj sa herė pėrbindshat
I turren Vatanit!
Del Sulltanė e Qafės –
Pret kokė tė tiranit !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: MALLĖNGJIME E USHTIMA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
MALLĖNGJIME E USHTIMA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: