Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??

Shko poshtë 
+10
Guximi
Blerti_Gashi
Ago Muji
Kasper
agim__barja
LISI
Xili
Albona
petritkola
flamur2811
14 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyTue Jan 20, 2009 6:32 pm

haxhiu01 shkruajti:
haxhiu01 shkruajti:
Akili

E para kush eshte " ky i riu qe paska dhene ate interviste"?

Dhe ka mundesi te di se kush jeni ju?

se si shume po llomotit neper tema te ndryshme!
...........................................................................
Mos je njeri i UDBES se serbise Akili,se keshtu me benin pyetje kur jav shkudesha mjekrrat qenefave

Mos e prek arushen ku nuk duhet o i mjeri ti !!
i kujt je ti hajde na trego dhe nga jeni quni mire

Zoteri, me mua jane tjera letra, jo nga ato te zakonshmet qe i perdore me te tjeret. Perderisa e thua nje fjale, duhet ta mbron, nese jeni burre? Nese jo, atehere kapu per diqka tjeter...

Ndoshta edhe jam njeri i UDBS, kjo ka pak rendesi. E rendesishme eshte t'me thuash se kush eshte ai i riu qe paska thene ashtu, qe paska ndegjuar krismen? Nuk po kerkoje te pamunduren. Apo eshte sekret emri i atij te riu?

Dhe e dyta, kerkova te di se nga cili planet shkruani, dhe kush jeni ju, qe shkruani ne kete menyre, sikur te ishit zot i zotave?

Se i kujt jam une, s'ka rendesi. Une kam nje identitet te plote, te cilin nuk e kam nderru kurre per asgje, kjo eshte me e rendesishme!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyTue Jan 20, 2009 6:50 pm

Akili shkruajti:
haxhiu01 shkruajti:
haxhiu01 shkruajti:
Akili

E para kush eshte " ky i riu qe paska dhene ate interviste"?

Dhe ka mundesi te di se kush jeni ju?

se si shume po llomotit neper tema te ndryshme!
...........................................................................
Mos je njeri i UDBES se serbise Akili,se keshtu me benin pyetje kur jav shkudesha mjekrrat qenefave

Mos e prek arushen ku nuk duhet o i mjeri ti !!
i kujt je ti hajde na trego dhe nga jeni quni mire

Zoteri, me mua jane tjera letra, jo nga ato te zakonshmet qe i perdore me te tjeret. Perderisa e thua nje fjale, duhet ta mbron, nese jeni burre? Nese jo, atehere kapu per diqka tjeter...

Ndoshta edhe jam njeri i UDBS, kjo ka pak rendesi. E rendesishme eshte t'me thuash se kush eshte ai i riu qe paska thene ashtu, qe paska ndegjuar krismen? Nuk po kerkoje te pamunduren. Apo eshte sekret emri i atij te riu?

Dhe e dyta, kerkova te di se nga cili planet shkruani, dhe kush jeni ju, qe shkruani ne kete menyre, sikur te ishit zot i zotave?

Se i kujt jam une, s'ka rendesi. Une kam nje identitet te plote, te cilin nuk e kam nderru kurre per asgje, kjo eshte me e rendesishme!


Akili nese je njeri i udbes kapmu per leshi,e nese je ti ai deshmitar na trego,se une se di
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyTue Jan 20, 2009 6:52 pm

Haxhiu, rastesisht me tu kap une, jo vetem qe nuk do te shohesh diellin me sy, por as qe do te mendon per diellin.

Ec therja me te katertat edhe mos guxo t'ma permendesh nicku ketu se te gjeje atje ku je te Kulla e Ajfeldit, e kupton?

Ukshin Hoti eshte ai qe ka parapar ngjarjet ne Shqiperi qe mund t'i rrezikohet Jugu nga greki.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyTue Jan 20, 2009 6:58 pm

Sekret nuk ka qen ky i riu qe ka deklarue ne RTK sepse me emer e mbiemer ka dale haptas por ju flini se ju del gjumi kur e shihni veten ne homner.ku e keni dhembin ju udbasha ?Ukshinin po dihet qe eshte burgosur me urdherin e Ibrahim Rugoves,Agim Zatriqit e edhe te Azem Vllasit.
Kerkoni ne RTK disa dhe mesiguri do ua bejne reprize besoi,por Agim Zatriqi eshte drejtor a lejon se di !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyTue Jan 20, 2009 7:04 pm

Haxhiu, si njeri i UDBS qe jam, te pakten keshtu me mendoni ju! Une nuk po e mohoj as pohoj qe jam i UDBS. Kjo i mbetet kohes dhe aftesis tuaj qe t'me hiqni masken, nese kam maske.

Por po te jap edhe nje mundesi. Jeni per diskutim njerezore dhe mbi gjitha si dy shqiptare, apo jo?

Nuk kam asgje personale me ju, dhe ju mos gaboni te paragjykoni shume dhe jepi vetes hapsire dhe mendo pak me qet perpara se ti etiketon njerezit, pasi qe une nuk e bera asnjeren as tjetren me ty.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyTue Jan 20, 2009 8:27 pm

Nuk te etiketova njeri te udbes,por kur dikush kerkon ekspertize,e eksperize kerkojn e gjygjetaret hetues,apo prokorori,sepse vete jam jurist dhe profesor i historise,e njeherit dhe poet.Une nuk kam nevoi ta heku masken,apo te zbuloi,nese je ndonje shok i imi mundesh permes Sofres tja japish telefonin apo edhe ketu ma dergo ne mesazhe dhe nese mundem me te ndihmue diç sa kam kaqik o njeri.Me thirr si me ke thirr perpara dhe te zbuloi mesiguri,nga je vetem kaq nese te vjen rende mos e shkruaj fare !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyTue Jan 20, 2009 8:32 pm

Shqiperin deshta ta beje si deshte ti dhe populli im,por edhe te vdesi per shqiptari me ndaluan horat.Ky ishte fati i im,qe nuk pajtohem dote dhe kurr nuk kerkova qmim nga populli,pos popullit tim i dhash sa munda,sepse popullin tim e deshta sa femit e mi ,e kursesi ndryshe i nderuar Akili
Haxhi Latif Kuçi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyTue Jan 20, 2009 8:35 pm

Zoteri, une te bera nje pyetje shume te thjeshte, shume te kuptuheshme dhe shume njerezore. Kush eshte ai djal i ri, i cili paska thene ashtu? Nuk te akuzova qe keni shpif diqka. Dhe ju shume leht keni mundur t'me thoni eshte filan fisteku, dhe gjithqka do ishte ne rregull. Mirepo, nuk e bet kete, por mu drejtuat ne menyre jo te mire, me that se mos jeni i UDBS? Mua nuk me erdhi inat, as nuk u nxeva, sepse jam e di veten se qfar jam, dhe nuk me ben shume se si me etiketon ti apo tjetri. Me kan etiketuar shume shume para juve ne kete forum, por ja qe nuk e kam humbur asnje kilogram, jam ky qe jam, por "ata" qe me kan etiketuar i ka marrur era!
Pra, si perfundim te theme se, nuk jam asnje nga shoket tuaj. Thjesht ishte nje pyetje e imja te shoh nese po me jep emrin e vertete, kur te kerkova, sepse me emer te njoh dhe pak a shume di per ju, dhe mund te theme se i njoh aftesit dhe njohurit tuaja te pergjithshme.

Nga jam une? Po te theme shkurt. Lexoje firmen time qe shkruan me posht...nga ai vend jam. Besoje te mjafton kaq?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyWed Jan 21, 2009 4:44 am

As une nuk merzitna per sharje se tek e fundit edhe ne forume tjera kam shkrue me mijera artikuj dhe sharje nga te gjitha anet dhe kerkush nuk mundet me bere gje me sharje vetem sa e bene veten mos me vazhdue biseda. Ndersa qe te kam thene njeri te udbes shikoje veten se a une te ngacmova i pari apo ti,dhe a nuk eshte fjale ofenduse kur thua se shume po llomotitish neper tema ?A per qe me bene pyetje per ate djal te ri moti ka qen kjo pune e ku ti mbai mend emrin.Dhe tu kam pergjegjur por se ke pa.Kerko nga RTK mesiguri e gjejne filmin por a ta japin nuk e di,nese done ja kerkoi une !Por provoje ti ma pare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyWed Jan 21, 2009 7:22 pm

haxhiu01 shkruajti:
As une nuk merzitna per sharje se tek e fundit edhe ne forume tjera kam shkrue me mijera artikuj dhe sharje nga te gjitha anet dhe kerkush nuk mundet me bere gje me sharje vetem sa e bene veten mos me vazhdue biseda. Ndersa qe te kam thene njeri te udbes shikoje veten se a une te ngacmova i pari apo ti,dhe a nuk eshte fjale ofenduse kur thua se shume po llomotitish neper tema ?A per qe me bene pyetje per ate djal te ri moti ka qen kjo pune e ku ti mbai mend emrin.Dhe tu kam pergjegjur por se ke pa.Kerko nga RTK mesiguri e gjejne filmin por a ta japin nuk e di,nese done ja kerkoi une !Por provoje ti ma pare.

Edhe sikur te ishte provokim ai shkrim im, nuk ben qe menjehere te bjen pre e provokimeve nje zoteri si ju. Leht keni mujt me mu pergjigje edheme ma mbyll gojen.

Nejse, spo zgjatem me mire, se edhe ashtu po e shoh qe ke fillu me marr veten me te mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyThu Jan 22, 2009 3:26 pm

Haxhiu, kthehu shiko mendimet dhe shprehjet tua qe nga postimi i par deri me tani ne kete forum se ne qfar menyre i ke bere! Si ke folur per veten, si e ke lartesuar veten, si i ke hudhe posht te gjithe shqiptaret tjere duke i quajtur tradhetare si ata qe luftuan, si ata qe u burgosen, si ata qe ndihmuan ne nje menyre apo tjetere. Dhe vetem vetes i ke thurur lavdade, por lavdate boshe.

Po te sjell me posht nje shkrim te njeriut te vetem i cili i perkrahu demostratat e 81, dhe ti pa fije turpi edhe kete e quan tradhetar!

Ja se si shprehet ai per veten, megjithse nuk mund as teorikisht e as praktikisht te behet nje krahasim ne mes teje dhe Atij. Sepse sigurisht edhe ju jeni ne mesin e atyre 'shqiptareve' qe e burgosen dhe e izoluan per me shume se nje dekade.

Ukshin Hoti;

Atë që megjithatë mund ta deklaroj pa hipoteza ka të bëjë me këtë: unë nuk dëshiroj të bëhem as simbol dhe as i madh; nuk dëshiroj të bëhem asgjë tjetër përveç ai që jam, ashtu siç jam dhe ashtu siç mund të jem. Do të dëshiroja që këtë “që jam” dhe atë “si jam” ta zhvilloja gjer në fund në drejtim të përsosjes së vetes dhe të unë-it tim në mënyrë që pastaj “kjo vete” dhe “ky unë” të jetë i akceptueshëm edhe për të tjerët, por ashtu që të më duan dhe të më respektojnë dhe jo që të më urrejnë dhe të më përbuzin. Unë nuk e di se në ç’masë jam i akceptueshëm për bashkëkombasit e mi shqiptarët, por në qoftë se përvoja personale do të duhej të ishte kriteri me të cilin do të matej kjo gjë, atëherë ajo është aq e ndryshme dhe aq kontradiktore saqë do të ishte punë krejt e kotë sikur të provoja ta gjeja ndonjë përgjigje adekuate. Për këtë shkak, nuk punova dhe as që veprova ndonjëherë me qëllim që të bëhësha i madh apo i rëndësishëm në mënyrë artificiale dhe në kuptimin karrierist.

Ju jeni krejt ARTIFICIAL.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyFri Jan 23, 2009 5:04 pm

Akili shkruajti:
Haxhiu, kthehu shiko mendimet dhe shprehjet tua qe nga postimi i par deri me tani ne kete forum se ne qfar menyre i ke bere! Si ke folur per veten, si e ke lartesuar veten, si i ke hudhe posht te gjithe shqiptaret tjere duke i quajtur tradhetare si ata qe luftuan, si ata qe u burgosen, si ata qe ndihmuan ne nje menyre apo tjetere. Dhe vetem vetes i ke thurur lavdade, por lavdate boshe.

Po te sjell me posht nje shkrim te njeriut te vetem i cili i perkrahu demostratat e 81, dhe ti pa fije turpi edhe kete e quan tradhetar!

Ja se si shprehet ai per veten, megjithse nuk mund as teorikisht e as praktikisht te behet nje krahasim ne mes teje dhe Atij. Sepse sigurisht edhe ju jeni ne mesin e atyre 'shqiptareve' qe e burgosen dhe e izoluan per me shume se nje dekade.

Ukshin Hoti;

Atë që megjithatë mund ta deklaroj pa hipoteza ka të bëjë me këtë: unë nuk dëshiroj të bëhem as simbol dhe as i madh; Sepse sigurisht edhe ju jeni ne mesin e atyre 'shqiptareve' qe e burgosen dhe e izoluan per me shume se nje dekadenë mënyrë që pastaj “kjo vete” dhe “ky unë” të jetë i akceptueshëm edhe për të tjerët, por ashtu që të më duan dhe të më respektojnë dhe jo që të më urrejnë dhe të më përbuzin. Unë nuk e di se në ç’masë jam i akceptueshëm për bashkëkombasit e mi shqiptarët, por në qoftë se përvoja personale do të duhej të ishte kriteri me të cilin do të matej kjo gjë, atëherë ajo është aq e ndryshme dhe aq kontradiktore saqë do të ishte punë krejt e kotë sikur të provoja ta gjeja ndonjë përgjigje adekuate. Për këtë shkak, nuk punova dhe as që veprova ndonjëherë me qëllim që të bëhësha i madh apo i rëndësishëm në mënyrë artificiale dhe në kuptimin karrierist.

Ju jeni krejt ARTIFICIAL.





Sepse sigurisht edhe ju jeni ne mesin e atyre 'shqiptareve' qe e burgosen dhe e izoluan per me shume se nje dekade
........................................
Akili me lartesone shume larte falemderit brate,por per fat te keq qe nuk kam qen ne mardhenje pune me Agim Zatriqin ,Rugova e Vllasin,po te kisha qen me ta ma mire ma kishte qite dhe si kisha thye me juve pillakat por kisha punue diku ne RTK apo e kisha udheheq nje nisi te uçkes ja Qelikun,ja Farkun,por Akil si ne kohen e titos e gjere tek lufta u kesh i papershtatshem .Por une ne menyren instikete ja qelloi qe ti je ne sherbime ogurezeza sepse here del e me perkrahe e here dele e me akuzon se di per ku je ka kapesh !Qellimi yt e zbulova qe te shuai e mos tjua dhie ate fliqesi qe e keni shkrue histori genjeshtare!!
........................................................................................
Akili ti me thuash qe Ukshin paska thene me poshte;

Atë që megjithatë mund ta deklaroj pa hipoteza ka të bëjë me këtë: unë nuk dëshiroj të bëhem as simbol dhe as i madh; nuk dëshiroj të bëhem asgjë tjetër përveç ai që jam, ashtu siç jam dhe ashtu siç mund të jem. Do të dëshiroja që këtë “që jam” dhe atë “si jam” ta zhvilloja gjer në fund në drejtim të përsosjes së vetes dhe të unë-it tim në mënyrë që pastaj “kjo vete” dhe “ky unë”
.......................................................................................................
Kjo qe thote eshte hipoteza ,,,,,,Ky e ka ceke mire se eshte dikushi simboli dikujt!!!dhe ka thene se per ju jam i madhi Ukshin,e Une kurr nuk kam shkrue kur kam veprue,pos tani jam ka e shkruai historin time pa tela shakis po te them!Nuk deshiroi te behem asgje theter perveq qe jam====Ukshin ka qen profesor e une me kaci e mistri neper bote e kam nxjerr kafshaten e bukes dhe i papershtatshem moralo politike per qeverin e kosoves e te jugosllavise ndersa Ukshinit kerkush nuk ja ka ndalue punen e qe e kan burgos,kush un kam dhene informata qe kam gjete neper forume dhe tek e fundit çka bani per shqiptari pa hipoteza e pa lufte me barsue gruan ?Une kurr nuk kam thene qe jam i madh per shqiptar,as kur kam veprue ne punen time vetiake qe te gjitha patriotizmat i kam bere,sepse ske shqiptar qe ti beson ne kete planet,pos spiun e tradhetar qe per nje cope cigare e vrete njeriun qe punon per atedhe !Ske me nevoi me mua te komunikoish as Sofra sepse ju kuptova ne fund me kan thene po serbet kur me nxuren keshtu;Ti je budalla ma i madh ne bote,pse nuk deshiron me bashkpunue me neve e me te ba çka ta qohet ??A e dine ma bejshin se vetem ti ke mbete si qyqja qe nuk deshiron me bashkpunue me neve serbet,je ndare nga shqiptaret servilat ,banu edhe ti me neve dhe 100 per 100 tradhetar shqiptaret.Ma mire e kam pare te rruges i vetmuar qe tani edhe ne femi me hakmirren per shqiptar heeeee ani ani do shperbleni si e meritoni siq po e shoh po se ja keni lodh hordhet tere njerezise!Ne gjermani zonja Pik ne qendern per azol me pate thene vetem ti ke mbete pa spiunue kundra shqiptareve ja banu edhe ti si ata ja ik nga gjermania....Alla alla a je diku?????Prralla jan keto qe ti shkruai vazhdi se se shpejti do na shperblen njerezia siq e shperblejten popullin JAhudive,por per sherrin e qiftave si ti!Ti thuash dikujt se edhe ti ke marr pjese ne burgosjen e UKSHINIT e e di çka je ka kerkon por ke me gjete se shpejti.Apo te djegu kur thash se sipas disa burimeve Uken e burgosen ata menjeheri ke kercyer si pleshti !!!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyFri Jan 23, 2009 11:59 pm

Mua Haxhi Latif Kuçi

Ma se miri kishte qene qe kjo qeveri e titos bashk me qeverin e serbise te me kishte denue 40 vjet burg,sesa tere jetes sime kam qen ne percjellje,dhe ne shtepi me vinin kinse si shok poet publicist,gazetar e intelektual shqiptar,por me vinin te me pergjonin se kan e kam shok,me ftonin te shoi neper shoqerin e tyre sidomos tek te burgosurit politke dhe çka a tua permendi emrarat se si i kam nxene me pele per dore por e di qe nuk ua ndine popo de Akili nuk e di ti ku e ke ate shpirt dhe çfare ndjenja njerezore ke a e ndjen vuajtjen e tjereve apo vetem je i pergaditur,dresuar qe vetem ti kapesh dikujt qe ta distancon qe mos tua qesi fliqesit apo mos te lartesohem,e le te me lartesoin te tjeret!!!A e ke ndegjue kaseten qe e kam lansue biseden me kryetarin e prizrenit dhe ndegjoje more dhe e shehe aty si me thote se per mua do te shkruhet historia mbas vdekjes e u dhefsha ne shkrimet e shqiptareve ai bashk me akademiket kosovar deshten te ma pergadisin vdekjen ne kufi,por zotit i falemderit sepse kam punue vetem per shqiptar pa dredhi,pa tradheti pa shaka,sepse asnje punes nuk iu kam flukur me hajgare.Disa me thone pse ke bere inqizime me akademik dhe i ke qite me i ndegjue bota ?Le ta dine bota se kush jam une e kush jeni ju!!!!Kush eshte tradhetar e kush eshte atedhetar!Nese kam qen apo edhe tani jam tradhetar le te del nje rrote sames edhe i vdekur le te qohet dhe le te thote se Haxhiu ka bashkpunue kundra dikujt qe eshte shqiptar apo kam punue kundra atedheut.Per shqiptar dita te punoi duke mendue se do ua bije DRITEN e PERENDISE,por tradhetaret nuk me lejuan dhe i mbroni me ngulem,pse o zot eshte keshtu ky populli im ?Edhe nje here po te them e ke edhe kaseten qe une i prura ndihmat humanitare ne SUHAREKE e MALISHEVE e kam qite edhe ata qe me kan bere ndere qe ti dergoin ndihmat,por se di pse i kan hjek,dikush eshte edhe ma i forte se une,mesiguri kryetari i kryqit te kuq i gjeneve Majkel Fredi i cili me njeh shume mire !!!Me njehe ma mire se ti edhe KS i OKB dhe ta dini mire se ketu jeni ne pergjim se si po me perkrahni ata nuk merziten fare por vetem po thone a nane njerez ky popull,keshtu edhe ne shtepin time me kan thene dhe e dine ata qe prape u mbrojsha duke mendue se nje dite do te merkrahni.Nuk kam ma çka me shkrue dhe ky shkrim imi le te jete i fundit ne kete forum pamarrparasysh se çka do me pergjigjeni apo do kerkoni pergjigje!
Zoti e shpetofte shqiptarin prej shqiptareve!!!!!!!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptySat Jan 24, 2009 12:28 am

O ti shoq mos me filozofo ketu shume por me thuaj shkurt, eshte pyetja e fundit. Me thuaj qfar te duash mua personalisht, por me intereson te di nga ti me dy fjale, a ka shqiptare te mire per ty, ne gjithe historin e shqiptareve?? Nese po, me thuaj kush eshte perveq teje? Nese jo thuj shkurt Jo. Dhe nga ketu mbaron biseda jone. Ti mbetesh atdhetar e une tradhetar dhe ska asgje te keq.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptySat Jan 24, 2009 12:40 am

Akili shkruajti:
O ti shoq mos me filozofo ketu shume por me thuaj shkurt, eshte pyetja e fundit. Me thuaj qfar te duash mua personalisht, por me intereson te di nga ti me dy fjale, a ka shqiptare te mire per ty, ne gjithe historin e shqiptareve?? Nese po, me thuaj kush eshte perveq teje? Nese jo thuj shkurt Jo. Dhe nga ketu mbaron biseda jone. Ti mbetesh atdhetar e une tradhetar dhe ska asgje te keq.

çdo shqiptar qe i ka meshue gjoksit e me ka thene OOOOOO Haxhi ja uneeee jam shqiptar i vertete dhe nuk te tradhetoi pasha zotin ***** ma ka sharrue,dajak nga policia kam hanger dhe trupin tim zi e kam pas.Jam lajmrue tek keshilli per mbrojtjen e njeriut nuk me kan marr parasysh me thojshin se me shkrue per ty ta bajna sherrin ??????????????????????????????????Sot keta njerez i ke ne kosove ministra a me shkije jan kan ne dafranga.Edhe zoti me ardhe te une e me me thene se djali yt eshte patriot ma nuk kam besim se me kan djege qe te gjithe gjere me sot dhe per mua ska shqiptar qe me del trim qe tu dali ne ndihme shqiptareve.E dijne shumica e shqiptareve sa here kam rrezikue jetn time mundesh me shkue e mi ba pyetje e te tregoin.Nese je atedhetar zoti te bekofte dhe ta uroi pushtetin e kosoves qe ti tua rremben ketyre tradhetareve qe nuk jeni ka e dine se ku po ju qoin.
Populli shqiptar eshte ne rrezik nga vete shqiptaret.Qohu sa ma pare e bane e ndermirr diçka sa nuk eshte bere voneeeee
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptySat Jan 24, 2009 12:50 am

Me nalt me ke thene mu se s'me kupton, sepse une ne nje vend te perkrah dhe ne nje vend te kundershtoj apo te provokoj. Shume e vertete ashtu edhe jam sjell me ty sepse ti me ke imponu kete menyre sjellje.
Dmth nga kjo qe ke shkru me ben te kuptoj se per ty ska asnje shqiptare te mire, pra Skenderbeu ka qen tradhetar, Ali Pash Tepelena ka qen tradhetar, Abdyl Frasheri ka qen tradhetar, Ismail Qemajli ka qen tradhetar, Avni Rrustemi ka qen tradhetar, Bajram Curri tradhetar, Fan S. Noli tradhetar, Adem Demaci tradhetar, Jusuf Gervalla tradhetar, Ukshin Hoti tradhetar, e shume e shume te tjere tradhetar apo jo?

Po ose jo? dhe ta kursejme kohen eshte me mire te pakten per mua qe te fleje se sa te beje muhabete te grave ketu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptySat Jan 24, 2009 12:58 am

Ku eshte Ukshini? Ku eshte flamuri? Ku eshte hymni kombetar? Ku eshte shpallja e pavarsise se 1912-tes? Ku eshte Skenderbeu? Ku eshte Ali Pasha qe krijoi praktikisht shtetin shqiptar te Jugut?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptySat Jan 24, 2009 1:00 am

Ku eshte gjaku i deshmoreve qe luftuan per Shqiperine e Bashkuar?

Ata nuk jane sepse kemi ne krye te shiturit qe me force dhe manipulime na i kane inponuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyThu Feb 12, 2009 3:11 pm

NË BURG ME UKSHIN HOTIN

Shkruan : Bajrush Xhemaili

Intelektual me njohuri e thellësi të rallë gjykimi

Kisha dëgjuar e lexuar aq shumë për profesorin e nderuar Ukshin Hoti, por që asnjëherë nuk më kishte rënë ta takoja. Për herë të parë e takova në burgun "Dubrava" të Burimit (Istogut). Fillimisht shiheshim prej së largu nga shetitoret e pavijoneve. Unë isha në Pavionin C1 e ai në pavionin pranues. Edhe prej kësaj distance nuk e kishim vështirë (në që ishim këtej), ta dallonim:shtatëlartë, shpatullgjerë, pak i kërrusur dhe pothuajse gjithëherë me një mjegull tymi përreth, nga të pirët e shumtë të duhanit. Fati deshi që kur e sollën në pavionin tonë të gjendemi në një dhomë, derisa të lirohej ndonjë krevat në dhomat e mbushura përplot. Ky intelektual me diapazon të gjerë njohurishë për fusha të ndryshe e me thellësi të rallë gjykimi, në të parë, e linte përshtypjen e një njeriu të ngrysur e të tërhequr në vete dhe jokomunikues. Por, në vërtetë, në diskutimet e polemikat e gjata që i bënim në burg, ishte fort aktiv, i rreptë dhe i pakompromis. Karakteristikë tjetër që dallosej lehtë ishte se e brente shumë gjendja familjare e ngarkuar me probleme të shumta, në veçanti dëshpërohej për pësimin e tre fëmijëve, për shkak të ndarjes me dy gratë që i kishte pasur. Përmasat e kësaj dhembjeje zmadhoheshin edhe më shumë me rastin e vizitës që i bënte djali i tij Andini. Kur kthehej në pavion, pas çdo vizite, e komentonte gjendjen shpirtërore dhe fizike të Andinit. I dukej i padisponuar, se ngadalë po rritej dhe se çdo ditë e më shumë po bëhej më i hajthëm. Merakosej jashtëzakonisht shumë për të. Por mbi të gjitha të tërhiqte vëmendjen shpirti i tij kryengritës. Karakteri i tij nuk lejonte një soditje indiferente të të gjitha atyre padrejtësive që u bëhshin të burgosurve politikë, ashtu edhe atyre ordinerë, madje ai nuk të hezitojë që të bëjë edhe grevë urie për ta. Puna erdhi deri aty sa eprorët e burgut nuk mund ta duronin më këtë kryengritës të papërmirësueshëm. Prandaj edhe do ta transferojnë në burgun e Nishtit. Atje, pastaj, do të vazhdojë përsëri të mbajë burgun në mënyrën e tij, që s‘ishte e rëndomtë shikuar nga këndi i atyre që bëjnë plane djallëzore. Letrat e shkruara nga ai, dërguar motrës së tij Myrvetes (tanimë të botuara dhe të njohura për publikun e gjerë), dhe qëndrimi i tij dinjitoz para tyre, i trazoi shpirtërat e eprorëve të burgut. Dhe, padyshim, edhe përgjegjësit e burgjeve në nivelet më të larta të shtetit serb. Për këtë arsye edhe do ta transferojnë në burgun e Mitrovicës së Sremit.



50 ditë nën tortura e vetmi


Në burgun e Mitrovicës së Sremit, e priste një ndër drejtorët më mizorë që hasen nëpër burgje, kudo qofshin ato. Për torturat që u kishte bërë të burgosurve politikë kroatë, thuhej se akuzohej edhe nga Gjyqi Ndërkombëtar i Hagës. Të njëjtat tortura shtazarake organizote edhe për ne shqiptarët të cilëve na patën transferuar qysh më 30 prill të vitit 1998 dhe atyre që patën ardhur më vonë. Sidomos grupin në krye me Nait Hasanin, e ka torturave do t‘iu nënshtrohet edhe profesor Ukshini për rreth pesëdhjetë ditë me radhë, sa edhe do ta mbajnë në vetmi. Ai më vonë, kur do takohemi në një dhomë të përbashkët, do të na rrëfejë për mizorinë që është bërë mbi të: "Nga të rënat e fuqishme e pa kontroll, fillimisht mu duk se më shkoi njëri krah, pastaj krahu tjetër, më vonë shpina, këmbët... Thjesht kisha ndjenjën, dhe isha bindur, se e kishin vendosur të më mbysnin duke më troturuar". Dhe pas gjithë kësaj, atë nuk do ta sjellin më në dhomë të përbashkët me ne të burgosurit politikë shqiptarë, por do ta vendosin në një vend me të burgosur të tjerë për vepra të ndryshme ordinere me përkatësi të ndryshme kombëtare. Në të vërtetë, edhe pse ne ishim në një izolim të plotë, ai do ta kishte më lehtë në shoqëri me ne se sa me ata të burgosur ku dominonin kriminelët serbë, por që kishin një tretman ku ishin më të lirë.



Lajmin mbi sulmet e NATO-s, na e dha profesor Ukshini


Ne ishim se bashku (gjithsej 44 të burgosur politikë shqiptarë) edhe dy ditë pas fillimit të bombardimeve të paktit NATO mbi caqet serbe, kur e sollën edhe profesor Ukshin në dhomën tonë, me ç‘rast na e dha lajmin e gëzuar të atij sulmi aq të pritur nga shqiptarët. Aty do të na mbajnë deri më 26 prill 1999, kur na transferojnë për në burgun e Nishit, po aq famëkeq sa edhe i Mitrovicës së Sremit. Në Nish do të na presë "shpaliri" i përbërë pothuajse nga i gjithë potenciali i gardianëve të atij burgu. "Shpaliri" është ajo metodë torturimi ku gardianët janë të radhitur në dy radhë dhe i burgosuri duhet të kalojë përmes këtyre dy radhëve. Policët qëllojnë ku, si dhe sa të duan, derisa të ngopen. Ishte një rrahje tamam shtazarake ku, përpos shqelmave dhe shufrave të gomës që janë të rëndomta gjatë të rrahurit, u përdorën edhe drunj të thjeshtë, shkopa bejsbolli dhe shufra hekuri. Rrodhi shumë gjak e u thyen eshtra. Mjer ai që rrëzohej! Duhej që ndonjë i burgosur të rrezikojë veten edhe më shumë për ta nxjerrë nga situata e tillë ngaqë të rënat nuk pushonin. Shumë të burgosurve u binte të fikët. Radha i erdhi edhe profesor Ukshinit. Në atë rrëmujë, fillimisht nuk e vërejtën ata të cilët sillnin sa mundnin. Por kur njëri e dalloi se ishte profesori, i gëzuar bërtiti: "Shiko, shiko! Qenka kthyer profesori!". Dhe yrysh në të edhe më me forcë se gjer atëherë. Profesori kur dëgjoi atë të thënë ironike, ahstu siç ishte i kërrusur në një pozicion mbrjtës, u drejtua dhe krenar e stoik eci përpara, duke i përballuar të gjithë ato të rëna! Atë natë do të na rrahin edhe disa herë me radhë dhe do të na ndajnë në dy dhoma të mëdha. Profesorin e vendosën në dhomën tjetër. Pastaj do të na torturojnë edhe nga disa herë përgjatë dy ditëve e dy netëve të tjera, deri në mëngjesin e 29 prillit, kur edhe do të na urdhërojnë të bëheshim gati për transfer të ri. I burgosuri kurrë nuk e di se kur e ku do të transferohet. Vazhdimisht e bren kurreshtja që shoqërohet me frikë se do ta ketë më keq se deri atëherë. Kjo enigmë, se ç‘do të bëhet me ne në ato rrethana tejet dramatike, kur Serbia po bënte përpëlitjet e fundit kishte një peshë tepër të madhe në kokat tona. Aq më tepër na brente fakti se nuk kishte më shumë se tri netë që na kishin sjellur në Nish. Për ku, vallë, na çojnë?! Ashtu si në Mitrovicë të Sremit, edhe këtu, na lidhën me duar prapa secilin veç e veç dhe pastaj të gjithëve na lidhën me një zingjir të gjatë të cilin njëherit e përforconin për karriga të autobusit. Transferimin nuk e bënë vetëm për ne që patëm ardhur nga Mitrovica e Sremit, por për të gjithë ata të burgosur politikë të cilët kishin qenë në burgun famëkeq të Nishit. U mbushën tre autobusë me të burgosur. Profesor Ukshini ishte një karrigë para meje, por nuk arrijtëm ta ndërrojmë qoftë edhe një fjalë gjatë rrugës, ngase jo vetëm që s‘lejohej të flisnim, por duhej që edhe kokën ta mbanim aq ulur sa të mos mund të shihnim asgjë, përndryshe do të pasonin rrahjet mizore. Pas dite u zgjodh enigma: arritëm në burgun "Dubrava", tamam jë ditë pa u mbushur një vit që kur na kishin hequr nga ky burg.



E dinim të gjithë: aty na kishin sjellur për të keqen tonë


Kthimi në Dubravë të gjithëve na befasoi. Të gjithë jipnim ndonjë version të mundshëm se përse na kishin khyer aty. Një e dinim të gjithë: aty na kishin sjellur për të keqen tonë. Para një viti, prej këtu na kishin shpërndarë në burgje të ndryshme nëpër Serbi, me arsyetim se në Dubravë nuk kishte siguri për ne, e tani na kthyen e na grumbulluan aty, në pasigurinë më të madhe të mundshme, në kohën kur UÇK-ja ishte shumë më e fortë se një vit më parë, NATO-ja sulmonte pandërprerë nga ajri dhe mu atëherë kur ushtria serbe po bënte krimet më të mëdha në popullsinë shqiptare. Në fakt ne e dnim se pas transferimit tonë nga Dubrava, në vend të të burgosurve i patën sjellur paramilitarët serbë dhe konkretisht "Tigrat" e Arkanit. Ndërsa, para se të ktheheshim në, ata i kishin hequr. Dhe, në këtë drejtim gjakatarët serbë llogaritë i kishin bërë me përpikmëri. Duke parë se edhe bazës ushtarake serbe, më të fortës në Rrafshin e Dukagjinit me qendër në drejtorinë e burgut të Dubravës, i kishte ardhur koha të bombardohej, na kishin sjellur neve që, në rast të bombardimit, të mos e pësonin paramilitäret, por të burgosurit. Këtë rrezik e ndjenim ne, por s‘kishim se ç‘të bënim, përpos të prisnim se ç‘do të ngjajë me ne. Në këto rrethana, padyshim që ishim të tensionuar edhe pse gjendeshim në Kosovë. Profesor Ukshini kishte edhe një arsye më shumë të ndjehej keq shpirtërisht, sepse kishte një enigmë më shumë: si të arrinte që pas lirimit të kthehej te familja, apo në një vend të sigurt, pse thjesht ku do të mund të vazhdonte jetën pas burgut? Ai, si edhe ne të tjerët, nuk kishte mundësi të dinte asgjë për familjen dhe të afërmit e tij. Edhe nga ato pak informata që arrija t‘i merrja nga një i burgosur ordiner i cili punonte në kuzhinë nuk arrinim të fomonim ndonjë pasqyrë sado sipërfaqësore për gjendjen e krijuar. Nga ato letra të vogla, ma aq rrezik qarkullimi deri tek unë, mund të kuptonim se bëhej një luftë e rreptë, nga ajri e nga toka dhe se shumë shqiptarë ishin shpërngulur e shumë ishin të vrarë e masakruar. I tregoja profesorit dhe atyre që u besoja, po mu këto lajme e shqetësonin dhe e bënin edhe më nervoz profesorin. "Kam vendosur definitivisht për një punë: do të shkoj drejt e në Krushën time, dhe pikë! Nga dita që u kthyem, i kishin mbetur vetëm edhe 18 ditë për t‘u liruar dhe çdo ditë që afrohej ishte më i shqetësuar. Si, dhe ku të shokonte?! Më në fund na tha: "Kam vendosur definitivisht për një punë: do të shkoj drejt e në Krushën time, dhe pikë!".

Momenti i daljes i erdhi papritmas. Ora e saktë nuk dihet në burg, ngaqë orë nuk lejohet të mbahet, por gjithsesi duhet të këtë qenë ndërmjet orën 10 dhe 11 në paraditën e ditës së dielë (!!!), të datës së 16 majit 1999, do të thotë një ditë para afatit. Fakti se lirohej ditën e dielë ishte për t‘u habitur. Me asnjë normë nuk lejohet dhe as që ka ndodhur ndnjëherë që të lirohet ndokush të dielave. Nëse dikujt i bie data e lirimit ditën e dielë, atëherë ai i burgosur lirohet një ditë më parë. Një gjë e tillë më ka ndodhur edhe mua kur jam liruar herën e parë nga burgu i Pozharavcit, ku në vend se të lirohem të dielën më 14 tetor 1990, jam liruar të shtunden, më 13 tetor. Dikush hyri në dhomën tonë dhe lajmëroi se baca Ukë po shkon në shtëpi dhe për ta nxjerrur nga burgu paska ardhur mbikëqyrësi ("nadzorniku") i pavionit tonë, Branku, me mbikëqyrësin e Pavionit C1. Kjo do të thoshte një përcjellje e një niveli të lartë dhe jo e zakonshme. Në të vërtetë, gjykuar sipas fjalëve të një gardiani, i cili pothuajse i vetmi ende sillej korrekt me disa që ksihim ndejtur me vite në Dubravë, në lidhje me datën e mënyrën e lirimit të profesorit është mbajtur mbledhje e veçantë dhe është debatuar gjatë se ç‘të bëhet me të. Ndryshe nuk ka se si të shpjegohet e thëna e tij, kur 3-4 ditë para se t‘i vie dita e daljes nga burgu thotë: "E, profesor, e kemi vendosur të të lirojmë, le të dalë ku të dalë".



"Dua t‘ju përshëndes vetëm me një: Mirupafshim!"


Sapo mora lajmin se po e lironin nga burgu, me të shpejtë vendosa të shkoj për t‘u përshendetur me të, ngaqë kur arrijnë gardianët për ta marrë të burgosurin nuk lejojnë që me të të përshëndetesh ashtu siç ta do zemra. E dija edhe atë se gjatë të përshëndeturit do të bëhet kallaballëk. Dhomat i kishim një mur ndërmjet. E ftova edhe Nait Hasanin dhe hymë në dhomën e tij. Kishte qenë në dhomë duke ecur dhe duke i dëgjuar komentimet e "cimerave" të tij. Edhe unë, sapo hyra në dhomë, më shumë për t‘i dhënë kurajo, në dhomë, më shumë për t‘i thashë se si duket është shenjë e mirë që kanë ardhur të dielën të ju lirojnë, pasi ky duhet të jetë insistim i Kryqit të Kuq Ndërkombëtar dhe me ta, me siguri, ka ardhur edhe motra juaj Myrvetja. Në të vërtetë unë i thashë diçka çka kishim dëshirë të bëhej e që edhe më parë e kishim thënë. Sido që të ishte, kjo ndikoi pozitivisht në disponimin e tij në ato momente ankthi, për të gjithë ne. Dhe, menjëherë u përshëndetëm. Sapo deshi edhe dikush te përshëndetet me të tha: "Jo, nuk dua të përshëndetem më me askend, sepse nuk dua këtë ta marrë si ndarje, nga që së shpejti do të vini edhe të gjithë ju, prandaj dua t‘ju përshëndes vetëm me një mirupafshim". Këtë e kuptua si përpjekje të tij për të na dhënë kurajo. Ne, pastaj, dolëm nga dhoma dhe deri në nisje ishte vetëm me "cimerat" e dhomës së tij. Pas pak minutash, profesori i respektuar Ukshin Hoti, i përcjellur nga dy mbikëqyrës, do të niset drejt dyerve të daljes së burgut. Dhe ne nuk e kemi parë më. Në të vërtetë të burgosurit ordinerë që punonin jashtë do të na tregojnë edhe se profesorin e kanë parë edhe kur ka kaluar jashtë mureve të brendshme të burgut. Asgjë më shumë. Pas pak ditësh u përhap fjala se gjoja Kryqi i Kuq Ndërkombëtar e paska përcjellur gjer në Itali dhe të gjithë u gëzuam pa masë se më në fund paska shpëtuar nga kthetrrat e regjimit kriminal, njeriu që aq shumë i nevoitet Kosovës. Madje aq shumë e besuam këtë të pavërtetë sa që kur më 19 maj NATO bombardoi burgun, çudtieshim si si profesori nuk paska arritur t‘i infomojë qarqet e caktuara ndërkombëtare se në burg tani jemi ne të burgosurit shqiptarë, e jo paramilitarët serbë. Ne nuk mund ta dinim se me të kaluar muret e burgut profesorit do t‘i humbë çdo gjurmë dhe nuk do të dijë kush ndonjë gjë për të, aq sa të kuptohet se është gjallë.



Dhe, vërtet, ku mund të jetë Ukshin Hoti?


Kur na transferuan në burgun e Lipjanit (pas masakrës në Dubravë), një i burgosur ordiner shqiptar, i cili pastronte korridorin dhe WC-të e pavionit tonë, një ditë, diku kah 5 qershori 1999 vjen dhe më thotë në fshehtësi prej të tjerëve: "Kam dëgjuar dy gardianë duke i thënë njëri-tjetrit: Ou, atë e ka vrarë ushtria, sapo ka dalur 300 metra larg burgut." Pastaj, ai shton se gardianët nuk e kanë vërejtur ku ky i ka pëgjuar. Andaj nuk mund të merret si provokim ndaj tij.



Videokaseta - përgjasimet dhe hamendjet


Pikërisht rreth 300 metra larg burgut, aty kah muaji shtator 1999 është gjetur një kufomë. Kjo edhe mund të jetë koincidencë. Por, vëllai dhe dhëndrri i Ukshinit, këtë kufomë e kishin incizuar (filmuar) me kamerë. Ata erdhën te unë, në shtëpinë time, që gjatë shikimit të videokasetës, t‘iu thoja diçka se mos mbaja mend ndonjë robë që ka pasur të veshur profesori. Dhe, për çudi, shumëçka përputhej me atë veshmbathje që kishte Ukshin Hoti në burg. Përsëri mund të jetë koincidencë, por këpucët që kam parë në videokasetë ishin të ngjashme, për të mos thënë të njëjta, me të Ukshin Hotit. Gjithashtu farmerkat kanë mundur të jenë të njëjtat. Ato më kujtonin rastin, që e dija fare mirë, kur një i burgosur ia pat dhuruar profesorit një palë, pak ditë para se të dilte nga burgu. Kufoma që e shihja në videokasetë e kishte një xhemper karakteristik, ashtu siç e kishte dhe siç e mbante veshur edhe profesori. E vetmja rrobë e cila nuk më kujtohet se u ngjante rrobave të tij ishte një sako e lëkurës. Edhe gjatësia e kufomës ishte e përafërt në mos edhe e njëjtë me të profesorit. I vëllai i Ukshin Hotit, Afrimi, më tha se e ka shqetësuar edhe një çështje në lidhje me kufomën: kufoma e të vëllait tjetër Ragipit që tashmë e kishin gjetur më parë, e kishte kokën e masakruar. Kjo koincidencë e kufomës poashtu pa kokë të gjetur e të filmuar 300 metra larg burgut, e shqetësonte pa masë. Vallë mos ishte ky një sinjal e veçantë!!! Megjithkëto supozime, hamendje e koincidenca, që mbyllin shtigjet për të shpresuar, ka edhe zëra në mediumet tona informative që na japin zemër se një ditë profesori do të kthehet në Kosovën që aq shumë e deshi dhe aq shumë bëri për të. Uroj që këto, të cilat thuhen e shkruhen nëpër mediume të ndryshme infomative në favor të kthimit të tij, të bëhen realitet sa më shpejt. Kosovës i duhet Ukshin Hoti. Padyshim, i duhet shumë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyThu Feb 12, 2009 3:17 pm

Pyetjes se a eshte gjalle Ukshin Hoti apo jo, nuk mund t'i pergjigjem dot. Por Ukshin Hotin e vleresoj jashtezakonisht shume, sepse kam lexuar disa paragrafe te tija, dhe e gjykoj si nje njeri qe e ka njohur ne menyre te perpikte gjendjen kombetare te shqiptarve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Veneta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyThu Feb 12, 2009 3:20 pm

Shume shkrim interesant ky me lart.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptySun May 17, 2009 4:40 pm

Ku eshte Ukshin Hoti.
Pse heshte per tribuni popullor te ceshtejes Kombetare.
Ce kur sot me dite, e dje me date, u zhduken gjurmet e ti,po behe 10 vite ,qe per itelektuali dhe politologi, tone nuk dihet ase gje.
Data 16 majit 1999, dita e diele, nje dit zie. Per popullin e kosoves.
Rrufeja godete lisat me te gjate, e armiku yne goditi sypatrembrin e ceshtje kombetare Ukshin Hotin.
Kur mungon Lunai maimuni behet mbret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 48
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyMon May 18, 2009 4:03 am

Disa Video nga i Madhi Ukshin Hoti - Ai esht gjall !!!

1

https://www.youtube.com/watch?v=kVNyCB6m1Lk


2

https://www.youtube.com/watch?v=m7YXK8YFuzM


3

https://www.youtube.com/watch?v=Rg_P1SUpK9g

4
https://www.youtube.com/watch?v=HXBQxFKIZGo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyMon May 18, 2009 2:27 pm

Na rroft leshin Bajrush Xhemajli,kete e kam pasur cimer ne nje dhome kemi banue!Ky eshte nje qyqe dhe frigacak asgje ma shume per kete,ky ka qen ne levizjen marksiste dhe me ka propozue tju bashkangjitem,por si keta si komunistat e titos pa dallime ka qen!
Ukshin Hoti vetes ja ka ba sherrin e askush tjeter!Sepse ne fillim ka qen antar i RUGOVES dhe kush iu ka largue komunistave nga friga e kan likvidue!
I vetmi shqiptar qe ua ka shkerdhav nanin tradhetareve dhe shkive e maaqedonaseve sllave ka qen :::::Une o qyqaret ee mjer!Kujt i djeg na rrofte lomin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi


Male
Numri i postimeve : 517
Age : 48
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 EmptyTue May 19, 2009 9:06 pm

Ukshin Hotit i duhet ndihma, e jo të lëvdohet


Publikuar më 19 maj, 2009 në orën 15:23 ( Para 4 orë e 36 minutave )Afrim Morina | OpinionKu është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Font_min |
Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Font_plus
Në përvjetorin e dhjetë të humbjes së gjurmëve në burgun e Dubravës për profesor Ukshin Hotin u mbajt një Akademi politike.
Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 133UkshinHoti011
Ai nga oratorët u lëvdua si një euridit i filozofisë politike shqiptare nga shumë këndvështrime dhe u hapën tema studimi për Te, për të plotësuar gjenialitetin e këtij intelektuali me përmasa kombëtare. Njeriu i përmasave të Ukshinit, në pozitën në të cilën gjendet fati i Tij, nuk ka nevojë për lavde, por ka nevojë për ndihmë konkrete, se për të parën e kanë bërë, e bëjnë dhe do ta bëjnë edhe më mirë ata që do të merren drejtpërsëdrejti me veprimtarin e Tij politiko shkencore.
Prandaj në këtë dhjetëvjetor ka qenë momenti për të shtruar drejtë çështjen Hoti, që nga fillimi i vitit nëntëdhjetë, për të mësuar të vërtetën opinioni kombëtar, sepse disa me qëllime të caktuar i fshehin faktet për shfajësim, ngase atë kohë i takonin taborit tjetër të veprimit politik, në momentet “Kur kombi varej n’litar”. (A. A.) Në këtë akademi politike ka qenë dashtë të trajtohej çështja Hoti, duke u nisur nga faktet se:

- Ukshin Hoti iu kthye ligjërimit në fakultet, por kurrë nuk iu rikthye titulli i profesorit;
- Ukshin Hotit dy numra të “DeA - Demokracisë Autentike” me mijëra ekzemplarë iu bllokun në depo për të mos dalë në shitje;
- Ukshin Hotit iu vërsulën për ta hequr nga Kryetari i degës së LDK në Rahovec, Jusuf Buxhovi me kompani dhe si dikur në kohën e Lidhjes Komuniste të Jugosllavisë, kur qendrave u vinin në ndihmë filialet e saj, ashtu edhe kësaj here Skender Zogaj kërkoi në emër të Degës së LDK së Fushë Kosovës largimin e Tij nga kryetari i Degës së LDK në Rahovec:
- Burgosjen e Tij mediat dhe liderthit politikë e transmetuan sikur të kishte ndodhur një arrestim i një qytetari të rëndomtë:
- Ukshin Hoti nuk kishte mbrojtje institucionale të Qeverisë Bukoshi, kur dihet se nomenklatura e LDK e kishte këtë;
- Peticioni i qytetarëve për lirimin e Ukshin Hotit nga burgu dhe të burgosurve tjerë u pengu nga aktivistet e LDK dhe për këtë atë botë është thënë publikisht;
- Nga Xhemajl Mustafa, këshilltari i Rugovës, në një shkrim të tij, Ukshini ishte futur në një thes me Dobrica Qosiqin dhe UNIKOMB-i pati reaguar publikisht:
- Moslejimi i depërtimit të librit “Filozofia politike e çështjes shqiptare”, botimi i parë, nga Shqipëria londineze në pjesën tjetër të saj të robëruar dhe u bë asgjësimi i kamioni bashkë me 4500 ekzemplarët e tij;
- Ukshini u shpall i çmendur, para delegacionit të Evropës së Bashkuar më 1997 nga Rugova dhe nomenklatura politike e kohës
- Çmimi Saharovë i përcaktuar për Ukshin Hotin u ble dhe kaloi te Rugova;
- Për Ukshin Hotin, partia e tij UNIKOMB-i, pati kërkuar që të jetë në përbërje të delegacionit në Rambuile, përkundër shkrimeve që janë publikuar se gjoja ka qenë anëtar i delegacionit, nuk është pranuar të jetë, për këtë ekzistojnë procesverbalet e LBD;
- Ukshin Hoti nuk u pranua të jetë Ministër i Ministrisë së Jashtme të Kosovës në Qeverinë e Përkohshme, me motivacion se është i vdekur, të cilin e tha Mehmet Hajrizi, edhe për këtë ekziston procesverbali;
- Për Ukshin Hotin Sebastiani, udhëheqës i Kryqit të Kuq Ndërkombëtar, ka kërkuar nga familja që të hiqet nga politika dhe si familje më lehtë e ka për ta liruar nga burgu;
- Në asnjë protestë të organizuar pas lufte për lirimin e të burgosurve politik, nga folësit, nuk është zënë në gojë emri i Ukshin Hotit;
- Që nga fillimi i veprimit të Strukturave qeveritare dhe pas shpalljes së pavarësisë, asnjëherë nuk është kërkuar gjetja e Tij nga institucionet e Kosovës, por trajtohet si të gjithë të pagjeturit tjerë.

Organizatori për të qenë në nivel të trajtimit akademik të Ukshin Hotit ka qenë dashtë nga ky këndë vështrim ta trajtoj çështjen Hoti. Kjo formë e të trajtuarit do të ndriçonte dhe fuqizonte mendimin e profesorit të shpallur publikisht në Gjykatën e Qarkut në Prizren, se e kishte burgosur një pjesë e alternativës politike të Kosovës. Do të dilte në shesh se kush ishin ata dhe pse e burgosën atë. Kur i rreziko Hoti liderthit politik për të bashkërenditur veprimin me UDB për ta eliminuar nga skena politike dhe më vonë edhe për t’ia humbur gjurmët?!
Botërisht dihet se Aktakuza e ngritur nga Prokurori i Gjykatës së Qarkut në Prizren, e fajësonte për veprimtari armiqësore kundër shtetit serb, sepse ishte aktivist i Lëvizjes Popullor për Republikën e Kosovës dhe për angazhimin e tij në Partinë e Unitetit Kombëtar Shqiptar- UNIKOMB. Në akademi nuk u fol fare për këto të dyja, sepse duhej heshtur veprimtarin e tij edhe në praktikë. Më lehtë është të flitet për veprimtarin intelektuale të tij. Pse i ikët këtij në dy akademitë e organizuara së fundi për Ukshinin!?
Edhe herëve tjera e kam thënë se prishej balancimi politik po të lejohej angazhimi i tij në UNIKOMB. Jeta e tij, që del edhe nga shkrimet analitike, në të cilën gjendej kombi, e veçanërisht territoret e pushtuara në ish Jugosllavi, paralajmëronin kryengritje. Se zëri kryengritës, për herë të parë publikisht, kur i drejtohet masës në varrimin e një dëshmori, se Kosova duhet të ketë ushtrinë e vet, ishte mjaftë domethënës. Këto ishin studiuar mirë e mirë nga të dyja palët dhe përcillej kudo që angazhohet, në universitet, në LDK, në “DeA”, me shantazhe e ndërskamca, me bojkote e dajak, por nuk mund ta toleronin të delte në skenë politike dhe të merrte timonin e një partie që në program kishte bashkimin kombëtar dhe nuk përjashtonte mjete për të realizuar atë.
Pas burgosjes së tij të gjitha veprimet që u ndërmorën kundër tij ishin përllogaritur mirë, që emri i tij të mos depërtojë në masat e popullit, se bagazhi i tij jetësor do t'i lente të gjithë nën hije, e hija për filishat është e dëmshme, nuk mund të rriten.
Mënyra e trajtimit të çështjes Hoti nga ky këndvështrim në një tryezë apo debat, siç që u tha më lartë, do të lëvizte mekanizmat ndërkombëtar dhe ato vendor, sepse kishte dal një qëndrim unik dhe me obligime për të vepruar dhe nuk do të trajtohet çështja e tij si qytetar i rëndomtë, ashtu si po e trajton zv. Kryeministri z. Manaj. Pse i ikët kësaj forme, këtë mund të japin përgjigje organizatorët e dy akademive që u mbajtën kohëve të fundit në Prishtinë.
Forma e trajtimit të çështjes Hoti deri sot, më tepër të jep për të kuptuar, si organizim post mortum dhe derisa nuk i kemi argumentet e kapshme duhet ikur këtij shablloni, që tashmë është bërë modë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Sponsored content





Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??   Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ?? - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» E SA TË JEMI GJALLË
» PARASHIKIMET GJENIALE TË UKSHIN HOTIT
» UKSHIN HOTI - ENCIKLOPEDIA E PERIPETIVE
» Kush eshte krenar qe eshte shiptare
» PSE HARROHEN HERONJTË E GJALLË TË REPUBLIKËS SË KOSOVËS?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: