Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL

Shko poshtë 
+4
Guximi
Anna
Beton
shaban cakolli
8 posters
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyThu Sep 06, 2007 8:37 pm

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Njeriu65


Sot njerezimi po ballafaqohet me veshtersi me te medha se ndonjehere me pare:Sot kudo qe te hasish dyveta,do te ndegjosh te flasin:Si te gjejme nje ndihme praktike,per te perballuar problemet e jetes?Dikur njerezit ju perbaheshin shkrimeve te shejta.Sot po jetojme ne nje kohe,kur gjerat shume kane ndryshuar.Si mendoni ju?A ka ende baze te mbeshtetemi te shkrimet e shejta?A jane shkrimet e shejta fjale te perendise,apo mendime te intelektualeve,si autore te shume librave tjera?Mendimi juaj per kete,do te ishte shume i rendesishem,mos ngurroni-shprehuni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyWed Sep 12, 2007 12:35 pm

I nderuar autor itemes une mendoje se sote te gjithe gjerat jane ne interes kure ne pyetje eshte intresi per ''disa'' nuk mendoj s ejane shkrimet e shejta te perendis por interesi dhe veq interesi te ballafaqsone me veshtirestit me te mdhaja se ndonjeher me pare,sote ku do te te hasishe di veta praktika eshte per te perballuar interesat te behet i pasure pa pune etj etj ..

sa per temen ishte mirundegjofshim ne teme..

vazhdim te mire..

..by Beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyWed Sep 12, 2007 12:51 pm

Shkrimet e shenjta une mendoj jan fjal te njerzve intelekual jo te perndis siq kemi fjelt e filozovee ashtu kemi edhe librat qe gjuhen te shenjta jan fjalte njerzve koka e njeriut eshte nji maqeniri ku din te prodhoj edhe per mire edhe per keq ajo ideja truri i tij eshte i pakrahasueshem sod jeta ka veshtersit e veta por edhe me par kishte dhe do te ket sod jeta eshte per ekzistenc por edhe ishte njriu lufton sa te jetoj per te gjallrue per nji jet me te mire dhe nji standart me te mire dhe njeru eshte ajo qenje qe i pershtat ku do jetes dhe gjen menyren per ta jetuare .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyWed Sep 12, 2007 8:52 pm

Edhe une mendoj si anna,ato jan fjale te intelektualve e jo perendis
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyWed Sep 12, 2007 10:27 pm

Falemnderit për shprehjen e mendimit tuaj,por do te ishte mirë që tema të mbetet e hapur,për të shprehur edhe të tjerë të interesuar mendimine tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyWed Sep 12, 2007 11:28 pm

Tema njeriu qenja me erendesishme ne ket rruzull toksor eshte mese e vertet ky planet pa njeri do te ishte i vdekur ashtu siq jan tjarat planete dhe njeriu eshte domosdomshmerija ne ket jet per te qen ky planet ashtu siq eshte njeriu eshte aj qe beri mrekullit ato qe ne i gezojm ter ket teknolodhi eshte nga mendja dhe dora enjeriut aktiv qe i kushtoj rendesi kesaj jete .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptySun Oct 07, 2007 10:39 pm

Anna shkruajti:
Shkrimet e shenjta une mendoj jan fjal te njerzve intelekual jo te perndis siq kemi fjelt e filozovee ashtu kemi edhe librat qe gjuhen te shenjta jan fjalte .

Nese Anna shkrimet e shenjta jane te njerzeve atehere nuk besoj se do quheshin te shenjta sepse njeriu nuk eshte i shenjte apo jo?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyWed Oct 10, 2007 6:24 pm

Te mos harrojme nje gje, nuk eshte kaq e thjeshte: Librat e shenjte jane te perendise apo te njerezve te ditur?

Librat edhe mund te diktohen nga nje mencuri universale, edhe nga e shkuara ose nga e ardhmja.

Ju lutem, mos i thjeshtoni gjerat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyWed Oct 17, 2007 3:46 pm

Une mendoj se jane te shkruar prej njerzve te ditur dhe jo nga perendia-zoti-allahu...
Shume njerz apo mendimtar musliman thone se feja islame eshte fe universale sepse nuk e favorizon asnje komb as edhe vet arabet.Ateher pytja eshte se pse pikrisht ne kete gjuhe (arabisht) eshte shkruaj Kur'ani??
Une per vete jam shqiptare, me besim islam por jo extremiste. Pra asnjeher nuk kam qen ne xhami, asnjeher nuk jam fal as nuk kam agjeru.. Pra jam muslimane sepse vet e kam zgjedhur kete(pa imponim te askujt), dhe nuk me pengon kjo qe s'kam qen ne xhami apo dic tjeter, nese do te kem rast do te shkoj ne xhami apo edhe ne kishe...sepse kjo e fundit nuk me ben dicka ndryshe. Thjesht besimi ka te bej me ndjenjat dhe shum pak me arsyen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyWed Oct 17, 2007 10:02 pm

E_bukura me fal ndoshta per nderhyrjen,mirpo te gjitha librat perpos Kuranit kane pesu ndryshime , sepse kane fute njerzit mendime te tyre,sic eshte rasti i Bibles Apo Tevratit, ndersa Kurani eshte fjale e Zotit, sikurse dhe 3 Librat e tjere qe jane zbritur Tevrati,Ungjilli,Zeburi, te gjitha jane burim i Zotit dhe mendja e njeriut nuk ka se si ti shkruaj ato, ndersa te gjitha keto libra perpos Kuranit kane pas ndryshime , nga vet njerzit jo nga Zoti, ndersa Kurani eshte liber te cilin Zoti ka porosit dhe ka garantu qe do ta ruaj, dhe nuk do kete asnje nderhyrje te njerzve edhe nese mundohen.....
Ndersa ajo qe nje njeri ka ne zemer ndonje besim fetare pa mar parasysh se cilin atehere ai besim te obligon qe perkunder besimit qe ke edhe me detyra fetare,sic eshte tek ne agjerimi,falja ,shkuarja ne xhami, ndersa tek krishteret vizita e kishes si dhe rite te tjera fetare.. Une mendoj se nese nje njeri qe ka besimin fetare te brendshem dhe nuk e praktikon ate qe thote ai besim nuk mendoj se mund te jete i qete shpirterishte kete une e mendoj se paku... [/i]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyThu Oct 18, 2007 1:43 pm

Kosovarja, nuk ka gje me te leht se me fal dicka qe nuk ke cka me fal...Pra, nuk ke pse kerkon falje per hic gje.
Kosovaja, megjithse jam e re ne moshe, por gjithnje me teper me ka interesu me shum t'i kompletoj njohurit e mia ne kete drejtim, pra jo vetem duke shkurar ne xhami, duke u falur, duke agjeruar apo duke e lexuar Kur'anin, si obligim i nje muslimane\i.Por, duke lexuar Kur'anin, vetem si NJERI dhe duke lexuar edhe libra tjere Filozofik te islamit, dhe duke degjuar ne disa raste edhe hoxhallar,ame prej atyne te vertete.Dhe akoma vazhdoj ta bej kete...Nje gje me duhet te ju perseris se, nuk jam kunder fes Islame, nuk jam kunder Kur'anit. Edhe une prej gjithe "librave te Zotit", Kur'anin e cilesoj si me te mirin, por ka disa gjera qe te pakten mua, me len te dyshoj se eshte liber i Zotit( vetem mendim i imi).Ajo qe mua me pengon eshte teza islame mbi perparsin e religjionit mbi kombin.Kjo eshte e argumentuar shum mir edhe tek ne shqiptaret, ata te cilet jane musliman extremist i besojn kesaj teze verberisht dhe i thon vetes musliman-shqipetar, e jo te kunderten.
Allahu, ne literaturen islame pershkruhet si nje drit, e cila po te zberthehej, do t'i pernagjante me shum energjis qe nuk mund te kapet as te kuptohet nga vet njeriu. Pershkrime te ketilla per zotin ose per te verteten absolute ka ne cdo sistem te mendimit religjioz dhe ato me sa di une, perputhen ne mes tyre apo?? Botekuptimet fillestare kan filluar qysh heret, shum-shum me perpara Kur'anit, pra kete gjdo dite e me teper e vertetojn arkeolog te ndryshem, dhe siq e thon keta ( simbas meje me te drejt) mendimi mbi Zotin-Allahun, lidhet me nevojat e njerzve per t'i zgjedhur problemet e jetes.
Ju thate se ai njeri qe ka besim tek nje fe, duhet edhe ta praktikoj ate siq jane: shkruarja ne xhami, agjerimi etj. Ne te kunderten kjo me ben dicka tjeter, pra jo-muslimane?(te pakten keshtu e kuptova).Mirpo zgjedhja ime eshte se asnjeher nuk do te lejoj imponime nga askush, dhe nese nje dite do te kem rast dhe mundesi do te shkoj ne xhami, ndoshta edhe do te falem, pse jo edhe ne kish do te hy. Por gjithnje do te mbetem nje shqipetare e perkatesis religjioze islame, me nje besim do te thoja spekulativ, filozofik mbi Zotin-Allahun.
Per sot po e lem me kaq Kosovarja, me shpres qe heren tjeter te pergjigjeni njeher ne pyetjen time ne repliken e me parshme, ne menyr qe te kem matrial per diskutim te me tutjeshem.
Mirmbeteshi!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyThu Oct 18, 2007 4:22 pm

E_bukura
Do mundohem te pergjigjem ne pyetjen tende se perse Kurani eshte ne gjuhen arabe ? Pse gjuha Arabe dominon me shume ??

Gjuha arabe është njëra ndër gjuhët më të njohura botërore. Bënë pjesë në grupin e gjuhëve semite, e cila ka morfologji dhe sintaksë më të zhvilluar, po ashtu vokabular më të pasur. E flasin më shumë se dyqind milion njerëz përfshirë botën arabe, kurse në një farë mënyrë e shfrytëzojnë dhe e studiojnë muslimanët në gjithë botën. Sipas studimeve të George Webera (Language tuday) gjuha arabe është gjuha e pestë në botë sipas shtrirjes e cila vjen pas gjuhës kineze, angleze, spanjolle dhe hindu/urdishte.
Do te jap nje shpjegim te shkurter.
E para nese do te marresh nje studiues gjuhe dhe ta pyesesh se cila gjuhe ne bote ka volumin me te madh te fjaleve.Pa dyshim do thote arabishtja.Me sa di une ka gjithsej rreth 4 000 000 fjale.
Gjuha shqipe shkon afersisht tek 70 000 fjale me gjithe huazime.
Gjuha sa me e pasur te jete aq me mire ti shpjegon ceshtjet.

Pra nese ne shqip do flasesh per dite naten nuk gjen nje fjale qe ti permbaje keto te dyja.ne themi dita por po me kete fjale ne e perdorim dhe per pjesen e dites qe eshte me diell.Nese shikon shqipen si gjuhe dhe gjuhet e tjera .Foljen shikoj gjendet ne disa forma.
shikoj
veshtroj
shoh
Njera fjale ne gjuhe te tregon se sheh por pavemndje (shikoj) Kurse tjetra te tregon se sheh por me vemendje dhe e perqendruar ne ate qe sheh(veshtroj).
Ne gjuhen arabe keto jane me te zgjeruara si kuptime
Pra shoh
shikoj me vemendje
shoh dhe kenaqem
shoh larg
shoh afer
Pr per te shprehur dika ne gjuhen shqipe duhet te perdoresh shume fjale.Kurse ne arabisht vetem me nje fjale permbledh dhe diten e naten .Pra eshte gjuhe shume paster dhe ka shume volum fjalesh.
Gjuhet gjate kohes kane ndryshuar shume shqipja po thujse ka ndryshuar shume po keshtu anglishtja etj.Kurse gjuha arabe nuk ka ndryshuar aspak .

Gjuhet e tjera nuk jane melodioze kur i flet.kurse gjuha arabe permban brenda saj nota ose kohe te cilat i japin melodi shume te bukur kuranit.
Imagjino gjate gjithe jetes muslimani thote po te njeten sure ate te paren te kuranit pothujase me shume se 5 here ne dite.Dhe prape nuk merzitet me te degjoje nje kenge ti me shume se nje vit te behet boze e hudh kaseten fare.Pra pikerisht keto jane disa fakte.Por mos harro se dhe fete tjera nuk kane ardhur ne tjera gjuhe si krishterimi .Por dhe ne fene tone ke materiale per ato qe sdine arabisht ateher dijetaret tone ekane dhene mendim se lejohet kurani te perkthehet me kuptimin etij qe njerzit ta kuptojne dhe ta lexojne ....
Dhe fare ne fund ajo qe eshte me binedese eshte citati Kuranor ku Zoti pershkruan se eshte ne gjuhen arabe ,shpresoj E_bukura qe ta kesh lexuar kete citat :
“Elif, Lam, Ra. Këto (ajete që t’u zbritën) janë ajetet e librit të qartë. Ne e zbritëm atë Kur’an arabisht, ashtu që ta kuptoni.” (Jusuf, 1-2) Në komentimin e këtij ketij citatii dijetaret thone: “Sepse, gjuha arabe është gjuha më e shkoqitur, më e gjerë dhe më e qartë, e që me të më mirë tregohen kuptimet të cilat fshihen në shpirtrat e njerëzve. Për atë Libri më i ndershëm është shpallur në gjuhën më të ndershme, të Dërguarit më të ndershëm

Shpresoj se te ka pelqyer pergjigjja
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyThu Oct 18, 2007 5:09 pm

Anatomia e njeriut si krijese ne toke dallon shume krahas krijesave tjera edhe pse ka ngjashmeri ne pjese te veçanta me ndonje grup te krijesave te cilat jetojne ne toke.

Elementi më dallues, nga krijesat tjera ne toke, eshte struktura e tije trupore si ajo e sistemit skeletore ashtu edhe ajo e sistemit muskulare e nervorë qe i mundesojne qendrimin e tije ne dy gjymtyre, pra mundesojne qendrimin e tij ne pozite vertikale, ne kembe.
Kete veti mund te arrijne disa kafshe per nje kohe te caktuar por nuk eshte veti e tyre sepse edhe pse ndoshta sistemi i tij muskular perqendrohet ne zhvillimin e vete per levizje vertikale (ose te inicuar vertikale) prape se prape sistemi i skeletore dhe nervore mbeten t'tile qe deshkojne per nje qendrim horizontal.

Si pothuaj te gjithe primatet, njeriu eshte nga natyra i shoqerueshem. Sidoqofte, njeriu eshte mjeshter ne perdorimin e sistemeve te komunikimit per vete-shprehje dhe shkembim mendimesh.
Njeriu eshte qenia me e koklavitur e zhvillimit natyror.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptySat Oct 20, 2007 12:36 pm

Jupo e shtjelloni mirë këtë temë,pamarrë parasyshë se ne njohim shumë gjëra shkencore,unë kam inicuar mendimin teologjik,aka bazë të mbështetemi te librat e shejtë.Kjo sipas disa mendimesh vjen në përfundim se libri i shejtë është i shkruar nga intelektualët.

Meqë libri i shejtë është shkruar në një periudhë shumë të lashtë,nuk mund ndajë mendimin që kishte intelektual të kalibrit të tillë që të shkruajnë libër të shejtë,i cili do të mbijetonte edhekohën e sotëme i pa ndryshuar.Mirë ta marrim se ekanë shkruar intelektualët,por a ka intelektual të përsosur?Shkrimet thonë se njeri të përsosur nuk ka,pse përsoshmëri do të thotë të njohësh gjitha lëmitë,psh,unë njoh gjuhën,por nuk njoh fizikën.Në shkrime thuhet se:I përsosur është vetëm i madhërishmi dhe i plotë fuqishmi Perendi,i cili ia doli për gjashtë ditë të krijoj gjëthqka në qiell dhe në tokë,dhe nga dashuria që pati për njeriun,e bëri atë me disa veti vequese,që të jetë më i përsosur nga qenjet tjera në tokë dhe të mbisundoj natyrën.Saherë flasim rreth këtyregjërave,them bazohem në shkrime,sepse nuk e vë vetën në pozitën e profetit.Po flasim këtu sepse kjo është rubrika e Teologjisë.Në shkrime thuhet,se librat e shejtë u shkruan nga dyzet burra,te cilët i plotfuqishmi perendi i mbushi me frymën e shejtë,dhe u diktoj të shkruanin,ata shkruanin mendimet e perendisë,dhe për këtë këto libra u quajtën të shejtë.Në shkrimet e shejta thuhet se Perendia të ketë thënë:"Kush ndryshon një fjalë nga thënjet e mija ,nuk do të i vajnë mbarë":Tani unë lexova mendimet e juaja dhe shkëputa mendimin e Kosovares si më të arsyeshëm:Kosovarja thotë se bibla ka pësuar ndryshime nganjerëz që përfaqësojnë interesat e tyre.Po,unë kam lexuar dy bibla,ate të besimit katolik,dhe evangjelist,ato kanë ndryshime të mëdha,tani ky ndryshim i ka bërë njerëzit të luhatur në besim,dhe në shumë kisha besimtarët nuk shkojnë në vizitë,kjo ka bërë ta zëmë në Holandë,kishat të qiten në akand,dhe shumë shfrytëzohen për shtëpi kulture!Ju të dashur jepni mendimet tuaja ashtu si i mendoni vet,kjo është temë e lirë dhe do të vazhdoj për aq sa ka shprehje mendimesh.Megjithate ne sot po jetojmë në ditë të vështira,ku pjesa dërmuese e njerëzimit po i kthehet besimit në zot,dhe përkushtimit në librin e shejtë.Profetet kanë dhënë shumë profeci,shumë nga cilat janë përmbushur.Në Kuran dhe në Bibël,flitet për ditët e fundit të njerëzimit,të cilat do të vijnë sipas disa shenjave:Unë po e marr nga Bibla te apostulli Timoteu letra e dyteë,kapitulli 3,vargjet 1-7.,ku thuhet:

!
1)Dhe dije këtë:ne ditet e fundit do të vijnë kohë të vështira,
2)Sepse njerëzit do të jenë egoist,lakmues parash,mburravec,krenarë,blafsemues,të pa bindur ndaj prindërve,mosmirënjohës,të pa udhë.
3) tëpadhembshëm,të papajtueshëm,shpifes,te pa permbajtur,mizorë,që nuk e duan të mirën
4)tradhëtarë,kokëshkretë,fodullë,dëfrimdashës më fort seperendidashës.
5)Te perendishëm në dukje,por mohues të fuqisë së saj,nga këta largohu
6)Sepseprej këtyre janë ata që futen nëpërshtëpi dhe ibëjnë për veti femrat e ngarkuara me mëkate,të sunduara nga pasione të ndryshme,të 7- cilatmësojnë gjëthnjë dhe kurrë nuk mund të arrijnë në njohëjen e plotë të së vërtetes.Paragrafin 7.unë e kuptoj kështu,sado intelektual të jetë njeriu,a shumë të lexoj në shkrimet e shejta,nuk mund të mësoj gjëra të vërteta pa u mbushur me frymën e shejtë.

Ps.Këto shkrime i gjenë po ashtu në Kuran,pa asnjë ndryshim,por me që unë po postoj nga puna dhe në një vitrinë syri ma zuri një Bibel,dhe u shërbeva me te.

Nuk ka rendesishkrimet janë të të njejtit Perendi,po qka mendoni ju lexues të nderuar,a janë përmbushur disa paragrafe rreth ditëve të fundit që postuam më lart,paragrafi 1-7???

ju keni bërë shprehje të mira Të mendimeve tuaja më lart,do të ishte kënaqësi të shpreheni më tutje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyTue Nov 06, 2007 2:45 am

Kosovarja, faleminderit shum per pergjigjen dhe per mundin qe keni ber. Ju, thate "Gjuha arabe është njëra ndër gjuhët më të njohura botërore. Bënë pjesë në grupin e gjuhëve semite, e cila ka morfologji dhe sintaksë më të zhvilluar, po ashtu vokabular më të pasur. E flasin më shumë se dyqind milion njerëz përfshirë botën arabe...". Pra ju, e keni pohuar se gjuha arabe në kohen e shpalljes se ”Kuranit” ishte nje gjuhe plotesisht e formuar, me rregulla pothuajse te perfunduara sintaktike dhe gramatikore, me strukture te vendosur fjalish dhe me nje fond tejet te begat fjalesh, shprehjesh, idiomash etj., qe mundesonin shkrimin korrekt dhe te perpikte, pa asnje ndryshim semantik të fjaleve ose të porosise se diktuar të Allahut. Ne te mire te ketij argumentimi, me tutje pohohet se gjuha arabe që nga ajo kohe ( rreth 1400 vjetesh) nuk ka bere ndryshime te qenesishme as ne strukturen e fjalise dhe as ne aspektet tjera që kan të bejne me rregullat e gjuhes. Me kete pretendohet të vertetohet se ”Kurani” eshte burimor, një porosi e pandryshuar e Zotit, qe nuk ka pesuar asnje metamorfoz dhe asnje ndryshim as në fillim dhe as gjate kohes se mevonshme. Une edi qe nuk me takon te flase ne kete drejtim sepse jam shum e vogel dhe me qe nuk jam ndonje linguiste, por thjesht ne po diskutojm. Une e kam lexuar "Kuranin" ne gjuhen shqipe dhe aty fitohet pershtypja me shum per realitetin arab dhe nuk insistohet ne perkthimin e tij ne nje realitet gjithnjerzor (keshtu une e kuptoj). Insistohet ne nxjerrjen e rregullave gjithenjerezore dhe nuk behet dallimi midis njerezve, popujve dhe racave. Fitohet pershtypja sikur tendenca universaliste e religjionit islam eshte e patemete dhe e plote. Mendimtaret islame e dine por nuk e thone se pikerisht ky karakter i plot i universalizmit islam i zhveshur nga egoizmi nacional (atehere nuk kishte kombe ne kuptimin e sotem te fjales, prandaj perdorimi i kesaj shprehjeje eshte i kushtezuar) ka pasur ndikim te konsiderueshem ne ngecjen ne zhvillim te realitetit islam.
Kleri islam qe eshte marr me interpretimin e "Kuranit" duket sikur vertete ka besuar ne tezat e siperpermendura dhe një kohe te gjate kjo gje ushtroi ndikim negativ ne zhvillimin e mendimit islam. Ne nderkohe formimi i shteteve nacionale dhe avancimet shkencore, sidomos te atyre tekniko teknologjike - dy procese komplementare mes vete , me ne fund rezultuan ne nje pozite me te avancuar dhe me te privilegjuar nderkombetare te shteteve te Perendimit dhe jo vetem ne krahasim me shtetet islamike. Mirepo ajo që eshte specifike per boten islame konsiston nga fakti se procesi i vetedijesimit per poziten e vet inferiore nderkombetare e riaktualizoi islamin dhe jo ndonje ideologji tjeter adekuate. Mendimi islam, tani edhe per qellime politike, i potencon ato botekuptime te permbajtura ose të nxjerra nga "Kurani" qe duket sikur i japin perparesi islamit ne krahasim me religjionet tjera. Ideja mbi materializimin e perkohshem te zotit (krishterizmi) ose ne periudha te caktuara kohore (avatma te budizmi) nuk ekziston ne islam. Duket sikur kjo ide ndodhet me afer botekuptimit idolatrik mbi zotin.
Ndersa mungesa e ekskluziviteteve racore ose nacionale ne permbajtjen e tij e ben me te afert me tendencen kryesore te zhvillimit te mendimit njerezor, humanizimin e mendimit dhe te raporteve njerezore. Mendimi fundamental islam, madje edhe ecurite e voneshme ne zbulimet shkencore nga sfera te ndryshme, i ve ne kontekst te argumentimit mbi vertetesine e religjionit islam, duke pohuar se të gjitha jane te permbajtura ne "Kuran" dhe duke besuar me gjithe mend se ato do t'i zbulohen njeriut gradualisht dhe do te reflektohen ne universalizimin e plote te islamit, i cili pastaj do te mbetet fe e vetme, e vertete, peer njeriun. Kete teze, per te cilen nuk mund te gjykohet ne menyre te argumentuar, duket sikur ne menyre indirekte e perforcon tendenca e atomizimit te mendimit shoqeror ne Perendim dhe keshtu, ne kete menyre, krijohet debalansa midis avancimeve gjithnje e me te medha te shkencave tekniko teknologjike dhe ngecjes gjithnje e me teper te mendimitt filozofik. Aty pastaj e gjen mbeshtetjen e vet edhe sintagma se civilizacioni i perendimit ne te vertete eshte civilizacion materal, i lidhur me erresiren (atje perendon dielli) qe sipas botekuptimeve religjioze eshte vendbanimi i Satanait (shejtanit), per ndryshim nga civilizacioni lindor, qe eshte shpirteror-mental, buron nga drita (atje lind dielli) prandaj udhehiqet nga Zoti, i cili sipas te gjitha botekuptimeve religjioze, do ta mund Satanain dhe do ta shtrije sundimin e vet mbi te gjithe njerezimin (gjithesin).

Shpresoj dhe besoj se tanime ju ka pelqyer edhe juve kunderpergjigja, Kosovarja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyTue Nov 13, 2007 5:19 pm

E_bukura te falenderoj per kete shkrim qe ne nje menyre u mundova ta kuptoj ,mirpo nje gje verejta tek ty qe paske lexuar Kuranin dhe me vjen mire shume ,mirpo them se idsa gjera nuk ke kuptuar sic duhet apo sic shkruhen ne Kuran apo ndoshta nuk ke dashur ti kuptosh... Ky eshte problem i juaji.....

Ty shkruajte me larte se Kurani me shume flet per realitetin arab dhe ajo qe kuptova une ndoshta e kam kuptuar gabim, a nuk e di,mirpo ate qe kuptova nga ty del se Zoti iu paska drejtuar me shume popullit arab dhe realitetin qe kane arabet ..Nje gje duhet te dijme se ne 1.2miliarde muslimane te deklaruar vetem 18% e tyre jane arab ndersa te tjeret jane popuje te ndryshem ,qe tek ky 1.2 miliardesh muslimane jemi edhe ne e nderuar....
Poashtu edhe zoti ne cdo citat apo ajet Kuranor kur iu eshte drejtuar njerzeve ,kur kane pasur te bejne qeshtjet ne lidhje me urdherat,shperblimet,ndeshkime Zoti eshte drejtuar me kete "O ju qe keni Besuar"pra nuk eshte drejtuar Zoti o arab o shqipetare por pa dallim race,kombi per te gjithe njerezimin ..shpresoj te kuptohemi apo joo?????

Mirepo mospajtimin e plote e kisha tek pergjigjja juaj qe keni shkruar tek "Patatja e nxehte",ne mungese te nderhyrjes atje dhe te mos prishim rendin e temave atehere shpresoj se do na lejohet ketu te debatojme apo jo shpresoj te pajtohen anetaret e tjeret sepse edhe ketu jemi duke debatuar jasht temes.....

Tek ajo qe thua se populli shqipetare ka pranuar me dhune fene nga turqit e kam then edhe nje here se Kur jepet ky mendim, zakonisht mendohet se Islami në trojet tona u përhap nga turqit dhe se ai nuk ekzistonte tek ne para ardhjes së tyre. Mirëpo, studimet historike më të reja theksojnë praninë e fesë Islame me vite të tëra para ardhjes së osmanëve në këto troje.

Pastaj, para se të vinin turqit, trojet tona ishin të pushtuara nga pushtuesi ortodoks serbë. Kur u përhap Islami në shumicën e popullit tonë, shqiptarët muslimanë filluan të marrin poste udhëheqëse në administratën e re të instaluar. Kjo ndikoi në ruajtjen e identitetit kombëtar dhe në mbrojtjen nga asimilimi.

Në aspektin kombëtar, paraardhësit tanë nuk ishin të krishterë; ilirët ishin paganë. Prandaj, është shjumë e palogjikshme që t’i bëjmë edhe ne gabimet e tyre: të adhurojmë qenie, statuja apo pjesë të caktuara të natyrës dhe ta lëmë anash adhurimin e Krijuesit tonë.

Nëse shkojmë pak më tej, në aspektin global, njeriu i parë në fytyrën e tokës, Ademi a.s., ishte musliman- i nënshtruar ndaj Vullnetit të All-llahut. Pra, pse të mos kthehemi në besimin e babait të njerëzimit?

E poashtu e nderuar Fenomeni i përhapjes së shpejtë të Islamit e shtyri edhe historianin me famë botërore, E. Gibbonin, që “lindjen dhe përhapjen e Islamit” ta shohë “si njërin prej revolucioneve më të rëndësishëm, si atë që vulosi një frymë të re e permanente te të gjithë popujt e botës”. Ai më tej thotë: “Duke filluar me një numër të vogël ithtarësh, dobët të përgatitur financiarisht dhe ushtarakisht, Islami më në fund u shndërrua në forcë të fuqishme, duke dominuar me botë më të madhe se Aleksandri i Madh, më të madhe se Roma, e të krijuar për një kohë shumë më të shkurtër.
E poashtu edhe shkrimtari yne Sami Frashëri, një nga kokat më gjeniale shqiptare, ofron një mendim që më së afërti i përgjigjet reali­tetit. Ai përkitazi me përhapjen e zgjerimin e Islamit pohon se: ”Pos përhapjes së Islamit me pushtime, ekziston edhe rruga tjetër, e papërmendur nga historianët, e ajo është përhapja e fesë vetvetiu, pa pushtim, pa shpatë dhe pa ush­tarë.............
Shpresoj se tani me keni kuptuar e nderuara E_bukura per cdo paqartesi ndegjohemi prap Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyFri Nov 16, 2007 3:30 am

Kosovarja, me vjen mir qe jeni munduar te pakten ta kuptoni shkrimin tim. Nuk eshte se nuk kam dashur t’i kuptoj ate qe shkruan ne “Kuran”, por te kam then se e kam kuptuar ne menyren time dhe e kam shpreh mendimin, sikur se ju dhe te tjeret. Nese nuk pajtoheni ju, ateher eshte ceshtje tjeter, prandaj jemi ketu ne forum, qe te diskutojm, ne fund te fundit nuk eshte se patjeter duhet qe te pajtohemi sepse vete mendja e njeriut eshte qe nuk pajtohet, pra kerkon, eshte skeptik thuaj per gjithcka.
Tani te kalojm ne tem. Keni then se egistojn 1.2 miliard musliman. Une edi qe jane diku 1.5 miliard, pra edhe pse nuk jam nje muslimane sikur se ju, me nje besim te plote, nuk mundohem qe t’i mohoj te vertetat mbi islamin si fe. Nga gjithe ato arsye qe ju kam then se pse mendoj se “Kurani” eshte i shkruaj nga njerzit, ju nuk i keni mar qe t’i shqyrtojm prap, por e ke marr ate fjalin se “O ju qe nuk me besuat”. Mir, po perderi sa une mendoj se e kan shkruajt njerzit, e pranoj se ka gjera te mira dhe nuk kan qen aq analfabet sa te bejn gabime te tilla qe tu drejtohen me “ O ju arab apo shqiptar”. S’e nuk do ta kishin kuptuar qe ne fillim gjdo njeri se per cka behet fjale. Pra qe mos t’i perseris edhe njeher apo te hym edhe me thell, lexoje edhe njeher dhe diskutojm.
Ndersa sa i perket mos pajtimit tuaj tek tema “Patatja e nxehte”, qe ka qen normale qe nuk do te jete e mirpritur per ju dhe e kam prit nje reagim te ketill. Por, nuk jam ketu qe te shkruaj per deshir te tjerve , ne kete raste tuajin, keshtu qe po e ndal ketu dhe po vazhdoj tek tema “ A eshte perhapur feja islame ne trojet Shqiptare me force”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyFri Nov 16, 2007 4:26 am

Me trego ndonje argument te bindshem se eshte shkruar Kurani nga njerzit??Pastaj do bindem edhe une patjeter ...Dhe nuk thash edhe pse spo kam edhe aq kohe,mirpo nuk thash se jam nje muslimane e fort a dicka asesi nuk permenda nje gje te till....
Ndersa tek tema qe je pergjigjur tek Patatja e nxehte nuk them te shkruash se cfare po me pershtatet mua as askujt,mirpo shkruaj ate qe eshte realitet dhe qe ke lexuar diku e jo me te ndegjume te flasesh ok ??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyFri Nov 16, 2007 4:41 am

Mir shume Kosovare, tani paksa e ke ndryshuar tonin, sa qe ne kete shkrim tuajin te fundit e shoh me shume si urdher nga menyra se si je pergjigjur. Argument bindshem po do?? Mir, do ta them kur t'me thuash ti ndonje qe eshte i shkruar nga Zoti, une per vete sikur te kisha qen ne vendin tend kisha pas, por ju edhe pse po mundoheni, nuk po keni njohuri. Te gjithe ate qe keni shkruajt ne pyetje time, se pse eshte shkruajtur ne gjuhen arabe "Kurani" ju kam shtjelluar edhe me mir se ju ato argumente tuajat dhe ne fund kam dhen mendimin e kundert, kurse ju cka that tjeter? Asgje. Pra para se te ik, nese nuk me thua ndonje argument me te fort me me baze se "Kurani" eshte i shkruar nga Zoti, ateher do te filloj te shkruaj une vete ketu ne dy rolet, tendin edhe timin ne menyr qe te jete me interesante tema.
Shendet!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyFri Nov 16, 2007 3:47 pm

E_bukura ne fillim sa per ilustrim me ra ndermend nje fjale e urte ku thot se:

"Papagalli ne perralla vepron si njerzit, nersa ne realitet po ndodh e kunderta(njerzit veprojne si papagalli)" :)


Eshte e kote me duket te diskutoj me ju,sepse thjesht asgje nuk kuptoni ,mirpo do vazhdoj te shkruaj normal aq sa di edhe pse sipas teje nuk dita asgje per fe apo nuk dhash asnje argument ,nuk e di se si te bind ndryshe ty?? Po shkruaj ate ne aspektin logjik dhe normal te kuptueshem per ju se ndryshe e shof se me argumente nuk mirresh vesh dot......... Pra duhet te dish se Kur’ani parashtron parime nė sociologji, ekonomi, drejtėsi juridike, psikologji, politikė, ushtri, mjekėsi, fizikė, biologji, shkurt nė ēdo fushė, flet pėr tė vėrtetat themelore tė asaj fushe dhe diskuton pėr tė shkuarėn e pėr tė ardhmen. Cila mendje e pranon se njė libėr tė tillė e ka shkruar ndonje person qe normal ne ate kohe nuk dinin shkrim dhe lexim e pa asnjėren prej mundėsive tė sotme teknike e shkencore? Askush me mend nė kokė nuk mund tė pėrdorė nė emėr tė Allahut shprehjet qė kanė tė bėjnė me krijimin, me dhėnien e jetės dhe tė vdekjes, akte, kėto, qė i pėrkasin Pozitės Hyjnore, nuk mund tė flasė kurr mbi krijimin e qiejve, tokės, yjeve, maleve, pemėve, kafshėve dhe njerėzve, si dhe mbi jetėn e cila ende qėndron si njė enigmė mė vete para shkencėtarėve. Edhe nėse flet, nuk mund tė mbledhė asnjė pėrkrahės dhe fjalėt kurr nuk mund t’i kenė jetė tė gjatė. Njė autor cilido nė veprėn e vet, pėrgjithėsisht mbetet nė ndikimin e kushteve dhe tė mjedisit ku jeton si dhe tė ngjarjeve tė jetuara pa mundur tė dalė jashtė njė kuadri kohor tė ngushtė. Kurse kur shohim nga Kur’ani, vėmė re se ai pėrdorė shprehje kategorike mbi fillimin dhe fundin e gjithėsisė, mbi krijimin e njeriut dhe jetėn e tij tė ardhshme dhe, duam apo s’duam, mbetemi tė detyruar tė themi se “kjo s’mund tė jetė fjalė njeriu”!
Kur’ani ėshtė libri me i lexuar nė botė.Vargjet e tij janė recituar me dashuri e respekt dhe janė memorizuar e zbatuar nė praktikė nga besimtarėt myslimanė nė mbarė botėn qe prej shekullit tė shtatė kur Kur’ani iu shpall Muhamedit a.s. prej Zotit si shpallja e fundit hyjnore dhe dėshmi deri nė Ditėn e gjykimit. Besimtarėt frymėzohen,gjejnė ngushėllim dhe shpesh impresionohen nga stili letrar,harmonia dhe imagjinata poetike e Kur’anit,sidomos kur e lexojnė atė me zė.Pėrveē kėsaj,Kur’ani ėshtė unik mes shpalljeve tė tjera pėr vėrtetėsinė dhe saktėsinė e pėrmbajtjes sė tij. Nė tė nuk gjendet asnjė informacion shkencor i cili nuk ėshtė vėrtetuar nga shkencėtarėt si i saktė.E kupton tani paksa apo ende jo??E njėjta gjė ėshtė provuar edhe me kontekstin historik tė tij.Megjithatė, ajo ē’farė e bėn Kur’anin tė qėndrojė bindshem nė krye tė shpalljeve hyjnore ėshtė fakti qė fjalėt e tij janė ruajtur tė pa ndryshuara dhe jane pėrcjell me mbarė botėn Islame nė gjuhėn origjinale tė zbritjės(ne Arabisht). Kur’ani mbetet i vetmi libėr i cili mund tė memorizohet i gjithi prej njerzėve tė tė gjitha moshave dhe niveleve intelektuale (prej arabėve dhe jo arabėve). Ky fakt e bėn atė tė quhet me tė vėrtetė njė nga mrekullitė qė shoqėruan Muhamedin a.s. nė profecinė e tij. Ky libėr i mahnitshėm me pėrsosmėrinė e tij tė lartė gjuhėsore letrare si dhe me precizitetin shkencor arrin tė depėrtojė thellė nė zemrat e tyre qė e lexojnė dhe tė memorizohet prej tyre pavarėsisht nga niveli intelektual apo gjuha tė cilėn ata flasin.
A ėshtė shkruar gjerė mė sot, vallė, njė libėr i cili t’i pėrshtatet njeriut tė ēdo shtrese, moshe e niveli, qoftė ai me shkollė, universitarė, mendimtarė, njeri i thjeshtė, fizikant, kimist apo ēoban, dhe nga i cili tė kuptojė e pėrfitojė kushdo?Mu pergjigj edhe ne kete pyetje ??Kur’ani ėshtė libri i vetėm qė shfaqet nė ēdo vend, qė shpėrndan dritė si dielli tė cilin e lexojnė duke pėrfituar prej tij dhe te i cili gjejnė parime e zgjidhje pėr rrugėn dhe profesionin, shėrim pėr hallet dhe shkėlqim pėr idetė e tyre poeti, oratori, sociologu, ekonomisti, juristi, administratori, politikani, edukatori, nxėnėsi, lutėsi etj. etj.
Ndoshta nuk ka libėr tjetėr veē Kur’anit qė mund tė lexohet disa herė pa u mėrzitur,(normal ata qe kane bindje te fort e jo sikurse shumica "muslimane me emer") kurse Kur’ani lexohet me herė tė tėra, plotėsohet vazhdimisht, kėndohet nė namaze dhe me pretekse tė ndryshme pa shkaktuar kurr ngopje, lodhje dhe mėrzitje. Sa e sa vepra tė zgjedhura, shkrime ideore dhe poezi e humbin origjinalitetin dhe vlerėn, sa e sa vepra aktuale durojnė a s’durojnė vetėm disa vite, madje disa muaj. Ato e humbin edhe vlefshmėrinė, edhe vlerėn aktuale dhe hidhen e grisen si njė gazetė. Kurse Kur’ani jo vetėm qė nuk zbehet e vjetrohet as si fjalė, as si lexim, as si pėrmbajtje e kuptim, as si origjinalitet e aktualitet dhe as si drejtėsi e vleshmėri, por ēdo ditė qė kalon, shpirtėrave, ndėrgjegjeve, mendjeve dhe zemrave u fryn frymėzime tė reja, u ofron ide dhe njohuri tė njė niveli mė tė pėrparuar dhe e ruan rininė e freskinė duke u bėrė ēdo ditė mė i ri e mė i freskėt.
Kėto ishin disa nga argumentet qė Kur’ani ėshtė fjala e Allahut xh.sh., shpallje dėrguar tė dėrguarit tė Tij, e jo vepėr e njerezve si thua ty... Ndėrsa atyre qė akoma vazhdojnė tė besojnė se Kur’ani ėshtė vepėr e dikujt tjetėr pos Allahut, u kėshilloj tė lexojnė ajetin Kur’anorė:
“A nuk e pėrfillin ata (me vėmendje) Kur’anin? Sikur tė ishte prej dikut tjetėr, pėrvrē prej All-llahut, do tė gjenin nė te shumė kundėrthėnie”. (Nisa 82)
E nėse akoma vazhdontė jetosh e nderuar nė botėn e ankthit dhe tė dyshimit: Zoti te udhėzoftė!

Shendet edhe ty...



Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyMon Nov 19, 2007 4:31 am

Kosovarja, perderisa ju paska kujtuar juve nje fjale te urte, ne momentin qe keni vendosur te shkruani. Ateher une po ju them se e lexova gjithe shkrimin tuaj, por nuk po shoh asnje arsye qoft me te vogel qe te pergjigjem, ngase pergjigjen e ke te dhene vetem se duhet t'i zbertheni mir gjithcka qe kam shkruar.
E sa i perket puna e papagallit kqyre se me mir ju pershtatet juve, ngase papagalli vetem perserit ate qe ndegjon, mir apo keq. Pra, nuk eshte ne gjendje qe te krijoj dicka prej vetes. Nese ju nuk jeni ne gjendje qe te kuptoni ate qe shkruaj, eshte nje problem tjeter...
Tani te pershendes edhe une me nje thenje, qe shpresoj te pakten do ta kupton mire.
"Veshtirsija eshte te jesh vetvetja ne nje bote qe deshiron te te beje si veten".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Koburja
Fillestar/e
Fillestar/e
Koburja


Numri i postimeve : 19
Registration date : 19/11/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptyMon Nov 19, 2007 5:36 am

Njeriu pos eshte qenja me e rendesishme ashte edhe ma e rrezikshmja ne bote i ka dy medale te miren e t keqen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL EmptySun Apr 06, 2008 1:18 am

I bashkangjitem mendimit te parafolsit nese njeriu eshte qenja me e rendesishme,ç'fare jane kafshet.?

Une mendoj se kafshet na kuptojne gjuhen tone.!
E pse njeriu nuk e kupton gjuhe e kafshve.?

Mendoj se edhe kafshet kan gjuhen e vete thuaj qenit ulu ,ulet ,,,e ku ta dije une ç'fare thuane kafshet ne gjuhen e tyre e ne nuk i kuptojm fare .?????
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content





"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty
MesazhTitulli: Re: "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL   "NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË  RRUZULL Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
"NJERIU", QENIA MË E RËNDËSISHME NË KËTË RRUZULL
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A lind njeriu "tabula-rasa"?
» BOTA
» 5 datat me te rendesishme per shqiptaret!
» Eksperienca, sa eshte e rendesishme ne jete ?
» 100 datat më të rëndësishme të Shekullit të kaluar!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: