Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Morali

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Morali   Fri Sep 12, 2008 3:04 am

Argent;

E dine ē'thot nje fjal popullore;

Para nje kohe pytshin kurre u martoheshin,a ka gardhė tek shpija !

E tashe;

Pyesin a ka makin tek shpija !

Nuk pysin se kushe je ,por pysin c'fare ke, o lal Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Hana
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Morali   Fri Sep 12, 2008 8:00 pm

ēdo shoqeri e organizuar,dhe ajo me primitivja,ka pasur dhe ka regulla qe qenderojn ne themel te jetese se perbashket te njerzeve.Sjellja e njerzeve ne shoqeri nuk regullohet vetem me linje,ajo munde te regullohet edhe pa nderhyrjen e tij,nje rol te rendesishem ne kete drejtim ka luajtur edhe morali,ndermjet ligjit dhe moralit ka perputhje ashtu siē ka edhe ndryshimi.I perbashket ndermjet tyre eshte fakti qe si njeri ashtu edhe tjetri jane regulla qe u sherbejn mardhenieve shoqerore qe sundojn ne nje shoqeri ne nje koh te caktuar.Kjo do te thot qe ligji dhe morali kane permbajtje te njejte.

Ju veproni drejt se ashtu thot ligji dhe morali juaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Morali   Fri Sep 12, 2008 9:42 pm

Nuk besoj Hana se ligji dhe morali kane permbajtje te njejte. Kane gjera te perbashketa, por jo gjithēka.

Nderkohe qe flasim per ligje te zbatueshme dhe te pazbatueshme, pra edhe te anallueshme, morali nuk eshte as i zbatueshem e as i pazbatueshem ne kete kuptim. Morali eshte nje set kodesh personale e shoqerore te lidhura ngushte te cilat reflektojne statusin zhvillimor te nje shoqerie. Morali - rregulla te pashkruara te shoqerise qe reflektojne zhvillimin shoqeror. Tavani dhe dyshemeja e moralit jane disi te luhatshme relativisht. Nese e percaktojme ligjin me nje ngjyre, do te ishte e bardha, por nese perdorim nje ngjyre per moralin do te zgjidhnim ngjyren gri. Ngjyra gri eshte nje sektor i gjere midis te bardhes dhe te zezes.

Aktualisht vlerat e moralit kane fituar kufij te rinj, deri ne nderrim kahu, pozitiv ne negativ dhe e anasjellta. Sot tentohet qe morali te personalizohet plotesisht dhe te shkeputet nga morali mesatar shoqeror. Kjo po sjell ēoroditjen, kaosin, anarkine dhe shkarjen ne kodet kafsherore dhe ligjin e xhungles.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
blerim
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 133
Age : 36
Vendi : ks
Registration date : 12/09/2008

MesazhTitulli: Re: Morali   Fri Sep 12, 2008 11:17 pm

"Njeriu bėhet i moralshėm kur ėshtė mjeran. Nė kėrkim tė kohės sė humbur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
blerim
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 133
Age : 36
Vendi : ks
Registration date : 12/09/2008

MesazhTitulli: Re: Morali   Fri Sep 12, 2008 11:17 pm

"Asgjė qė ėshtė e gabuar moralisht mund tė jetė politikisht e drejtė".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
blerim
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 133
Age : 36
Vendi : ks
Registration date : 12/09/2008

MesazhTitulli: Re: Morali   Fri Sep 12, 2008 11:18 pm

"Ata qė kultivojnė rrėmujė morale pėr pėrfitim duhet tė kuptojnė
kėtė: ne do t“i pėrmendim emrat e tyre dhe do ti korisim ata siē e
lypin tė koriten".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
blerim
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 133
Age : 36
Vendi : ks
Registration date : 12/09/2008

MesazhTitulli: Re: Morali   Fri Sep 12, 2008 11:21 pm

"Pėrpjekja mė e rėndėsishme njerzore ėshtė orvatja pėr moralitet nė veprimet tona. Barazpesha jonė e brendėshme dhe madje bash qėnėsia jonė mvaret nga kjo. Vetėm morali nė veprimet tona mund t“i japė bukuri dhe dinjitet jetės".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Argent
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 41
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: Morali   Mon Sep 15, 2008 2:13 am

Morali eshte nje infuzion prej Qokollate,ne venat e njeriut.
Secili tregon me veprimet e ti se cfare morali ka.
Sa me i cmuar te jet minerali aq me irall,me i deshiruar dhe ka nje vlere me te shtrejt per tu bler.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
beti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 103
Age : 35
Vendi : maqedonij
Registration date : 10/09/2008

MesazhTitulli: Re: Morali   Tue Sep 23, 2008 6:44 pm

e vlersoj shum moralin tim,nuk ka te bej ketu me krenarin morali normal qe kush ka moral esht krenar por ne nje far menyre po e mundojm veten per diq qe e deshirojm dhe nuk mundemi te kemi vetem se jemi te moralshem,sdo te thot qe jam unikat qe kam moral
bilingoa e dij ku e ke qellimin e pyetjes por ashtu si e ke parashtru nuk te shkon ne rjedh tema
nuk jemi unik ne qoft se jemi te moralshem nuk dal ne kafe ,nuk veshem ne stil te quditshem ,nuk flas me djem, nuk ja fal puthjen dikuj ne qoft se me pelqen se jam e moralshme
njeriu i moralshem sa her ben luft me veten nuk esht kur i lir ne jeten qe jeton ,gabim se morali me karakterin nuk esht i njejt mendojeni pak
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Morali   Tue Sep 23, 2008 11:39 pm

Moralin e shpiku njeriu per t'i sherbyer ne jeten ne veprrimtarine e vete. Domethene shpikja e moralit ka qene e domosdoshme per rregullin shoqeror, efektet e tij jane shum pozitive, por jo ne nje mase te konsiderushme per shoqerine.

Tung.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Morali   Wed Sep 24, 2008 12:15 pm

Pėrpjekja mė e rėndėsishme njerzore ėshtė orvatja pėr moralitet nė veprimet tona. Barazpesha jonė e brendėshme dhe madje bash qėnėsia jonė mvaret nga kjo. Vetėm morali nė veprimet tona mund t“i japė bukuri dhe dinjitet jetės".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
spirito
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 429
Vendi : graveyard
Registration date : 02/07/2008

MesazhTitulli: Re: Morali   Wed Sep 24, 2008 4:46 pm

guximi shkruajti:
Moralin e shpiku njeriu per t'i sherbyer ne jeten ne veprrimtarine e vete. Domethene shpikja e moralit ka qene e domosdoshme per rregullin shoqeror, efektet e tij jane shum pozitive, por jo ne nje mase te konsiderushme per shoqerine.

Tung.
Shkurt, qarte, sakte !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Morali   Thu Sep 25, 2008 8:44 pm

Shoqeria pa moral degradohet, shkaterrohet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Morali   Sat Mar 14, 2009 10:44 pm

moral do te thot shkalla e fuqise shpirterore te njeriut per ti pervetsuar vlerat pozitive dhe per ti u shmangur vlerave negative.
morali eshte nje identitet shpirtror.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 30
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Morali   Sat Mar 14, 2009 10:47 pm

morali e ben njeriun me te shtrenjte dhe me te vecante,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Morali   Sat Mar 14, 2009 11:36 pm

Tungjatjeta

Pajtohem me z.Guximin
te paret tane e zbuluan dhe gradualisht sipas kushteve u formesua,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Morali   Tue Mar 17, 2009 3:29 pm

morali eshte ai q ne diten e gjykimit do te peshoj me se shumti prej cilsive te njeriut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aldo
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 30
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

MesazhTitulli: Re: Morali   Tue Mar 17, 2009 8:42 pm

mjaft me ket dite gjykimi o lalon ,se nuk ka kuptim fare.
e per ca do te gjykohemi?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Morali   Thu Mar 19, 2009 3:41 pm

per te gjitha veprat qofte te mira qofte te kqija madje edhe sa e kemi ngritur zerin kur kemi folur ose qeshur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Morali   Fri Mar 20, 2009 2:02 am

Tungjatjeta

flete per ndergjegjen apo .....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Morali   Tue Apr 07, 2009 4:51 pm

nje teme shume interesante ,edhe nje tem ku ka shme per te debatuar,sepse eshte nej tem ku ne si popull mund te flasim shume rreth saj,sepse ne vendin tone ka shume shites te moralit,por nuk ka fare bleres...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Morali   Sun May 03, 2009 9:54 pm

na fal socratus nuk te kuptova mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Morali   Sat Feb 13, 2010 1:46 am

Morali i bukure eshte karakteri i njeriut:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Morali   Sat Feb 13, 2010 1:50 am

njeri pa moral si vyn as dreqit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
albania today
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 13
Age : 42
Vendi : shqiperi
Registration date : 11/09/2013

MesazhTitulli: Re: Morali   Wed Sep 11, 2013 11:13 pm

te kesh moral eshte sikur te jesh i kujdesshem i sigurte, garen e fiton ai qe hecen avash e nuk ndalon e jo ai qe hecen shpejt e ndalet rruges shume here...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Morali   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Morali
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: