Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next
AutoriMesazh
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Tue Nov 04, 2008 2:23 pm

Marrėveshjet e turpit tė disa krerėve shqiptarė me Jugosllavinė

- Ahmet Qeriqi -

[size=12]( Po i shpallin heronj, derisa nuk i shpallėm tradhtarė)

Nuk ėshtė pėr t’ u ēuditur pėrse Beogradi nuk heq dorė nga Kosova, edhe nėntė vjet pas luftės tonė fitimtare dhe pas humbjes sė turpshme tė ushtrisė dhe policisė serbe nė Kosovė. Mendėsia kolonizuese dhe hegjemoniste serbe pretendon me ēdo kusht ta rikthejė, nė mos pushtimin klasik nė Kosovė, atėherė “epokėn” e liberalizmit tė ashtuquajtur politik, tė kohės sė bashkim vėllazėrimit, kur mjerisht jo vetėm politika zyrtare marionete e Kosovės, por edhe njė pjesė e hutuar nga radhėt e popullatės shqiptare ishte bėrė digė e fuqishme e bashkim vėllazėrimit dhe jugosllavizimit, pėrbashkėsisė me Serbinė, duke “lidhur” fatin me popujt sllavė, me tė cilėt nuk i lidhte asgjė e pėrbashkėt, as gjuha, as kultura, as feja, pėrveē armiqėsia e pandėrprerė gjatė 13 shekujve tė kaluar.

Nėntė vjet pas luftės nė Kosovė, ish klasa e klonuar e bashkim vėllazėrimit ende i ka mbetur besnike politikės sė moēme tė jugosllavizmit, dhe kurrsesi nuk po mund tė pajtohet me humbjen dhe dėbimin e pėrjetshėm tė sundimit serb nga Kosova. Nė dukje kemi tė bėjmė me njė shėmti tė sėmurė, por nė esencė pas tėrė kėsaj fshihet edhe njė dredhi tipike e sundimtarėve serbė tė Beogradit dhe vasalėve tė tyre shqipfolės, tė cilėt i kemi me bollėk nė vendin tonė, meqė 87 vjet tė sundimit mizor serb e kanė bėrė tė veten.
Njė segment i bashkėpunimit tė disa bajraktarėve shqiptarė me serbėt ka ekzistuar nė kohė dhe rrethana tė caktuara, madje qysh nė tė kaluarėn jo aq tė afėrt. Dihen lidhjet antishqiptare qė ka pasur me Serbinė, Esad Pashė Toptani, Ceno Beg Kryeziu, Ahmet Zogu, sikur ėshtė edhe marrėveshja pėr vasalitetin e plotė tė Shqipėrisė e nėnshkruar nga Pashiqi dhe Zogu nė gusht tė vitit 1924 dhe e publikuar shumė vonė.

Kjo marrėveshja theksonte:
“1. Shqipėria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisė me bashkim personal.
2. Kryetar i shtetit shqiptar do tė jetė Ahmet Zogu, qė mė vonė do tė njoh dinastinė Karagjorgjeviq.
3. Qeveria Jugosllave, me gjithė mjetet diplomatike dhe ushtarake, do tė njoh Ahmet Zogun si kryetar shteti ...dhe i atribuon me njė herė njė kontribut vjetor tė shtetit.
4. Ministria e Luftės Shqiptare do tė anulohet dhe Shqipėria heq dorė qė tė ketė njė ushtri Kombėtare.
5. Shqipėria do tė mbajė njė xhandarmėri aq tė fortė sa tė mbaj qetėsinė e brendshme tė vendit pėr tė ndaluar e shfarosur ēdo lėvizje tė ngritur kundėr Ahmet Zogut dhe kundėr regjimit tė vendosur prej tij.
6. Nė kėtė xhandarmėri do tė bėjnė pjesė edhe oficerė rus tė ish ushtrisė tė Gjeneralit Vrangel qė tashti ndodhet nė Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do tė mbajė atė xhandarmėri me mjete financiare dhe armė.
7. Nė xhandarmėri mund tė hyjnė pėr tė shėrbyer edhe oficerėt jugosllavė dhe tė tjerė qė qeveria Jugosllave do tė pranojė nė interes tė dy vendeve.
8. Midis Shqipėrisė dhe Jugosllavisė do tė stabilizohet njė bashkim doganor nė bazė tė sė cilės akordohet liri e plotė e importimeve dhe eksportimeve tė mallrave tė dy vendeve. Edhe transiti nėpėrmes kufijve tė dy vendeve do tė jetė i lirė pėr ushtarėt e dy vendeve. 9. Pėrfaqėsuesit e jashtėm Jugosllavė do tė ngarkohen edhe pėr interesat e Shqipėrisė, e cila heq dorė qė tė mbajė zyra diplomatike dhe konsullata tė saja jashtė shtetit.
10. Qeveria shqiptare duhet tė deklarojė pranė Konferencės tė Ambasadorėve nė Paris qė tėrheq pretendimin e saj pėr sovranitetin mbi Manastirin e Shėn Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit qė mbeten nė zotėrimin e Jugosllavisė.
11. Kisha Ortodokse Shqiptare do tė tėrhiqet nga Patriarku i Kostandinopojes dhe tė bashkohet Hierarkisė Ortodokse tė Beogradit, kėshtu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do tė varet nga ajo Jugosllave.
12. Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo impenjohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.
13. Pėr ēdo koncesion qė Shqipėria do tė bėjė vendeve tė tjera, ajo ėshtė e detyruar tė marrė pėlqimin nga Jugosllavia.
14. Nė qoftė se Jugosllavia ėshtė nė luftė me Bullgarinė dhe Greqinė, Qeveria Jugosllave, do tė ketė tė drejtėn tė rekrutojė nė Shqipėri njė ushtri prej 25 mijė vullnetarėsh me qėllim pėr t“i pėrdorur nė frontin bullgaro-grek. Nė rast gjendje lufte midis Italisė dhe tė Greqisė kundrejt Shqipėrisė, ushtria, jugosllave do tė ketė tė drejtė tė okupojė gjithė tokėn shqiptare pėr t’i siguruar kėshtu Shqipėrisė gjithė tokėn e saj nga invadimi eventual italian ose grek.
15. Qeveria Shqiptare nuk mund t“i deklarojė luftė asnjė shteti pa pėlqimin preventiv tė Jugosllavisė.
16. Ky traktat ėshtė sekret dhe nuk mund tė zbulohet e tė shtypet pa pėlqimin e dy palėve”.) ( Shyqri Hysi: Marrėveshja Nikolla Pashiē - Ahmet Zogu e gushtit tė vitit 1924 )….

( Kohė mė parė, kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė, zonja Jozefina Topalli Ahmet Zogun e krahasonte me reformatorin e madh turk, Mustafa Ataturk, i cili nuk kishte nėnshkruar kurrė asnjė marrėveshje me forcat tė cilat e kishin okupuar Turqinė. Pėr mė tepėr ai i vuri Turqisė themelet e njė shteti tė fortė laik, themele kėto mbi tė cilat Turqia moderne po rrugėton me shumė sukses. Mbase zonja Topalli nuk e ka lexuar kėtė marrėveshje turpi tė tė adhuruarit tė saj, Ahmet Zogu!
Dhe kjo ėshtė vetėm njėra prej faqeve tė zeza tė turpit, por jo e vetmja.
Janė tė njohura edhe dy marrėveshje tė tjera tė turpit, tė cilat i ka nėnshkruar Esat Pashė Toptani me despotėt e Serbisė. Po paraqesim me kėtė rast tekstet integrale tė kėtyre dy marrėveshjeve, nė esencė antishqiptare tė nėnshkruara nga Esat Pashė Toptani, Pashiq dhe Jovanoviq.


…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Sat Nov 08, 2008 4:33 pm

Real Atdhetarizmi

Reagim ndaj shkrimit “Dashuria ndaj atdheut” i Petrit Selimit botuar nė gazetėn Express tė martėn mė 4 nėntor 2008.

Shkruan: Arbėr Ahmeti

“Njė shtėpi e ndrarė mė dysh shembet”. E nisa me kėtė thėnie tė Presidentit tė madh amerikan Abraham Lincoln, qė ėshtė njė ndėr reformatorėt mė tė mėdhenj i cili ndryshoi Botėn e Re nga ajo e vjetra, duke u perpjekur ti zhdukė disa dukuri ē’njerzore. Sidoqoft publicisti tė cilit po i pėrgjigjem, zotėriu Petrit Selimi, duhet tė jetė larg nga njohja e realitetit Shqiptar aq sa ėshtė larg Virgjinia, vendi nga ku ai paraqitet, me atdheun e Shqiptarėve.
Ai pėrmend fukosimin e amerikanėve nė problemet e pėrditshme tė shtetasve Amerikan tė cilat nuk i takojn sferes sė politikės. Pėrafėrsisht ai na dėshmon patriotizmin e rikthyer nė kohėn e zgjedhjeve, duke na e bėrė tė ditur se Amerikanėt mė shumė preokupohen me problemet sociale nė jetėn e pėrditshme duke qėndruar indiferent ndaj politikės, vlerė qė z. Petrit Selimi mundohet indirekt tė na e jap si shembull pėr tė na dėftuar se ē’ėshtė civilizimi dhe vlerat perėndimore. Ai denoncoi ashpėr “Shqiptaromėdhenjtė” term tė cilin nuk di se ku e ka gjetur, ndoshta nė vijat e politikės zyrtare Serbe. Sidoqoft, ai harroi ta tregojė pozitėn politiko-ekonomike tė Shqiptarėve, qė pa pyetur e futė secilin qytetarė nė lumin e rrėmbyeshėm tė politikės, si pasoj e proceseve total anti-shqiptare, pjesė e tė cilave bėhet edhe vetė zotėriu qė pėrqeshi patriotėt Shqiptarė dhe idetė patriotike duke i cilėsuar si shoviniste dhe agresive. Ndėrsa nė vijim unė do tė pėrpiqem qė shkurtimisht t’ia paraqesė gjendjen e mjerueshme, nė tė cilėn gjendet Kombi Shqiptarė.
Fillimisht duhet tė ceket qė Shqiptarėt janė tė ndarė nė pesė shtete, Shqipėri, Kosovė, Serbi, Maqedoni, Greqi dhe Mal tė Zi. Secili prej kėtyre shteteve qė nuk ėshtė Shqiptarė, bėnė luftė speciale ndaj shqiptarėve dhe Shqipėrisė. Kjo luftė bėhet nė dy sfera, kulturė dhe ekonomi. Tė gjitha kėto shtete vjedhin nga pak kulturė nga “Shqiptarėt e paidentitet” tė “pagdhendur” e tė “pakulturuar” , pėrpos Greqisė e cila vjedh ēdo gjė qė i del pėrpara dhe mundohet tė pėrvetsoj ēdo karakteristik tė kulturės sė pasur Shqiptare. Nė anėn tjetėr hyjnė nė ēdo cep tė jetės Shqiptare pėrmes ndikimit ekonomik. Po filloj nga influenca Greke qė paraqitet ēdo kund nė Shqipėri, pėr tė cilėn shpresoj tė jesh i inforuar. Kisha Ortodokse me nė krye Anastas Janullatosin, e cila mbyt ekzistencėn e kishės ortodokse Shqiptare, duke e bėrė tė varur nga kisha Ortodokse Greke, dhe ndikimi i tmerrshėm ekonomik i Greqisė nė Shqipėri tregojn angazhimin e shtetit grekė nė kėtė luftė speciale. Ky shtet i civilizuar i integruar nė strukturat euro-atlantike, shtyp tė gjitha pakicat kombėtare nė Greqi dhe e mohon ekzistencėn e tyre. Njėkohėsisht blenė me para njerėz tė caktuar duke i bėrė tė deklarohen Grekė, siē ndodhi me qytetarėt e Himarės qė u bėnė pre e kryetarit tė tyre tė komunės dhe procesit tė Helenizimit. Nė rrethet e Korēės janė hapur shkolla Greke, ku nxėnėsit Shqiptarė mėsojnė se baballarėt e tyre i kanė pushtuar zonat ku jetojnė tė cilat janė “Tokė Greke”. Greqia ka dhe njė Vasil Bollano nė Himarė, i cili e keqpėrdor postin nė pushtetin lokal, duke manipuluar ne toponimet dhe emrat e qytetarėve ( duke i konvertuar emrat nė Greqisht), dhe atė nė faqen zyrtare tė qytetit tė Himarės qė ėshtė nėn juridiksionin e Republikės sė Shqipėrisė.
Bollano shkel ēdo ditė sovranitetin e Republikės dhe kushtetutėn e Shqipėrisė, pėrderisa kryeministri Shqiptarė ia rreh krahėt. Dhe atėher kur tentohet tė zbatohet ligji nga organet e policisė, personi nė fjalė futė nga Greqia njerėz tė paguar tė cilėt bėjnė diversion nė mes tė Himarės duke hedhur parulla raciste anti-shqiptare. Shteti nuk reagon, e me kėtė bėnė diversion ndaj vetėvetes.
Nga Lindja vijnė sllavo-maqedonėt (MakoSllavėt) tė cilėt pos qė i shkelin drejtat dhe liritė themelore qė u takojnė Shqiptarėve (tė cilėt pėrbėjnė 35% tė popullsisė), duke mos respektuar as jetėn e tyre, tentojn tė shtrijnė influencėn drejt Dibrės nė Shqipėri, pėrmes propozimeve banale qė nė kėmbim tė bursave pėr shkollim, tė mėsohet “kultura maqedone” nė shkollat Shqiptare brenda Shqipėrisė.
Loja nuk ndalet kėtu, ajo vazhdon tutje drejt veriut, nė kufirin me Malin e Zi, shtet i cili asimiloi Plavėn e Gucinė dhe pėrmes diskriminimit qė vazhdon edhe sotė tenton tė zbrazė nga Shqiptarėt pjesėt e mbetura tė banuara nga ta. Por mė skandalozja ėshtė se kėrkojn nė mes tė Shkodrės, njėjtė si Greqia, varret e 12 mijė ushtarėve serb dhe malazez qė ranė siē u shprehėn ata “duke e ēliruar Shqipėrinė” kur botėrisht dihet sė luftuan pėr tė pushtuar Shkodrėn, ndėrsa Serbėt tė cilė kanė gjithashtu ndikim tė madh ekonomik nė Shqipėri (qė u zbulua nga skandalet e fundit) njė vitė pasi qė “mbrojtėn dhe ēliruan shqiptarėt” u kthyen nė Lumė duke i masakruar 13 mijė civil. Shteti Shqiptarė sėrish nuk u ndje ndaj kėtyre kėrkesave, dhe kėshtu ai i bėnė luftė speciale vetes sė vet, pėrmes tolerimit tė agresionit tė shteteve shoviniste fqinje.
Na mbeti pėr tu diskutuar Kosova, pjesa lindore e sė cilė mbetet ende nėn pushtimin Serb. Ju ( i referohem z. Petrit Selimi) flisni pėr multietnicitet, por si duket pa e ditur se po nė saje tė kėtij termi, po shkelen drejtat e 2 milion shqiptarėve, duke mos i konsideruar fare si ekzistent, me vetė faktin qė Kosova konsiderohet shoqėri multietnike. Brengosesh pėr tė drejtat e njeriut, duke menduar gabimisht se pakicave (pėrkatsisht asaj serbe) ju mungojn ato, e realisht Shqiptarėve po ju mohohen rrėnjėsisht, si pasoj e shprehjes Barazi Etnike, nė saje tė tė cilit ėshtė krijuar mosbarzija dhe pėrbuzja e shumicės Shqiptare. Kėsaj shumice i mohohet drejta pė referendum, nuk i respektohet e drejta pėr tė jetuar nė mirėqenie, i mohohet dhe dėnohet pėpjekja shekullore pėr tė fituar lirinė, majde i mohohet edhe e drejta e pronės, gjė qė do tė bindesh po tė dėgjosh pėr rastin e bacės Ali Kadriu nga Suhodolli i Mitrovicės, i cili spo lejohet nga policia e Unmikut tė futet nė shtėpinė e tij, pėr vetė faktin se ajo pikė ėshte strategjike pėr strukturat paralele dhe grupet paramilitare serbe. Madje Baca Ali Kadriu ju ka rezistuar edhe shumave prej mbi 1 milion euro qė i ka ofruar Serbia nė kėmbim tė tokės dhe Shtėpisė sė tij. E pėr kėtė s’besoj tė kesh lexuar nė New York Times apo Washington Post. E nė anėn tjetė zotėria juaj paturpėsisht pėrdor pėr patriotėt Shqiptarė fjalėn “Shqiptaromėdhenj” dhe pėr idetė e drejta kombėtare termin “Shqipėri e Madhe”. Me apo pa dijeninė tėnde po pėrhap propagandėn shoviniste anti-shqiptare tė Serbėve e Grekėrve tė cilėt i frigohen mirėqenies sė Shqiptarėve, dhe pėr interesa gjeostrategjike futėn kėto terme me qėllim qė ta degradojn idenė e drejtė tė Bashkim Kombėtar nė ide shoviniste. Dhe kjo ndodh tek ju i nderuar, si pasojė e mungesės sė informacionit dhe mosnjohjes sė realitetit Shqiptarė, duke u shėrbyer me apo pa dashje nė “pjatat e gabuara”. Kur flet pėr demokracinė, o harron o nuk e din qė kushtetuta e Kosovės i shkel atė me tė dy kėmbėt. Kjo kushteutė, fshinė tė kaluarėn e lavdishme tė Shqiptarėve, nuk lejon referendumin dhe ndėrrimin e kushtetutės nė bazė tė vullnetit tė qytetarėve( kėto tė dispozita ligjore dhe ēdo gjė tjetėr ia dhuron Pakoja e Ahtisaarit), deklaron tė pavėrtetėn se Kosova ėshtė shoqėri multietnike duke diskriminuar shumicėn Shqiptare. Thjesh kjo kushtetutė bėnė faktorizimin e Serbėve, dhe zyrtarizon epėrsin e tyre ndaj Shqiptarėve. Por ky bastardim juridik (kushteuta e Kosovės) nė vend qė tė synoj Shtetformimin synon Kombformimin, proces qė mėton tė ndikoj vetėm tek Shqiptarėt, dhe ėshtė i papranueshėm.
Zotėria tė cilit po i drejtohem jep tė kuptojm ndėr rreshta se ne na vie turp nga Historia, Kultura dhe Flamuri jonė Kombėtar. Pėrkundrazi ato na japin motivin pėr tė kėrkuar njė jetė mė tė dinjitetshme, pėr tė kontribuar nė forcimin e kombit Shqiptarė. Flet poashtu pėr diversitetin nė SHBA, duke u munduar tė na dėrgoj mesazh, ndėrkohė qė i zhveshur nga ndjenjat kombėtare harron qė tek ne ekziston njė diversitet kulturor, pasi secila trevė Shqiptare shfaqė karakteristikat e veta tė veēanta tė cilat shprehen nė jetėn kulturore dhe rastet e festave, dhe ky diversitet e pasuron edhe mė shumė kulturėn tonė. Por ja qė ekziston edhe njė diversitet tjetėr, diversiteti i shkeljes sė drejtave tė Shqiptarėve, duke filluar qė nga Ndėrkombėtarėt, Serbėt, Grekėt, Maqedonėt, Malazezėt e madje edhe nga vetė udhėheqėsit Shqiptarė, qė tė gjithė e formojnė atė diversitet qė nė kėtė form pak kund ekziston.
Pėrmende “gjakun Amerikan” i cili si term ėshtė i patolerushėm atje, pėr tė siguruar barazinė e tė gjithve, por nuk ke hedhur fare sytė drejt Rezervateve tė Indianėve, jeta e tė cilėve vonė ka filluar tė pėrmirsohet. Pėrderisa shteti Amerikan mbron interesat shtetėrore tė saj edhe nė skajin e kundėrt tė botės, zotėriu Petrit Selimi akuzon Shqiptarėt se po u kujdeskan pėr Shtetin Shqiptarė (gjė qė po ta bėnin do ishte shumė me vend) e jo pėr diversitein nė shoqėri, duhet ta kuptosh se ai diversitet nė tė cilin ti thirresh nuk ekziston nė dy shtetet Shqiptare.
Madje nė formėn qė ti e njeh ai diversitet ekziston vetėm nė SHBA, dhe nė ca vende tė tjera. Pėr tė larguar keqkuptimet shprehem padyshim se Amerika ėshtė shteti mė demokratik nė raport me qytetarėt e saj, dhe ėshtė model i demokracisė nė Botė, njėkohėsisht edhe fuqia ekonomike botėrore.
Kur fletė pėr nacionalistėt Shqiptarė gabohesh nė pėrshkrimin e tyre, sepse ti as qė i njeh idetė e tyre, dhe i pėrēmon duke menduar se janė utopik tė pandreqshėm e arrogantė, i quan pa tė drejtė “Shqiptaromėdhenj” dhe shprehesh se kėrkojnė “ Shqipėri tė Madhe” pėrderisa ata kėrkojnė vetėm Shqipėri Natyrale. Pėrmend “hartat mentale” tė kėtyre “shovinistėve” por nuk cek askund hartat relae, qė tregojn rrudhjen e pėrditshme tė territoreve banuara me Shqiptarė. Nuk cek as se si Ndėrkombėtarėt, garantuan paqen nė Ballkan edhe pėr njė periudhė duke e mbajtur atė paqe nė kurriz tė Shqiptarėve. Shqiptarėt po bėhen kokė turku vetėm pėr tė siguruar paqen momentale.
I merr Romėt si shembull tė diskriminimit racor e etnik, pa e ditur se ky minoritet nuk po shtypet nga Shqiptarėt por nga ndėrkombėtarėt, si shkak i tejfavorizimit tė pakicės Serbe.
Shprehesh disa herė me termin “Shqiptaromadhė”, pėrderisa kjo dukuri (shovinizmi) nuk shfaqet tek Shqiptarėt, por shovinizmi shfaqet theksushėm tek Serbėt e Grekėt dhe vendet tjera Sllave fqinje me Shqiptarėt.
Pėrderisa ty si duket tė vjen turpė tė kesh gjakė Shqiptari, unė e deklaroj me krenari kėtė gjė.
Problemet e tua rrėnjėsore janė tek konceptet, sepse e ngatėrron Nacionalizmin me Shovinizmin, dhe si duket nuk e din qė koncepti mbi kombin nė Amerikė dhe nė Evropė ndryshon rrėnjėsisht.
Atdhedashuria ėshtė gatishmėria e individit pėr ti shėrbyer atdheut dhe shoqėrisė, pėr tė promovuar kulturė dhe historinė e vendit pėrkatės, konkretish kulturė Shqiptare (pasi po flasim pėr Shqiptarėt) dhe historinė e lavdishme tė cilėn zotėriu Petrit Selimi fatkeqėsisht e quan romantizėm.
Pėr fund, nuk kam kundėr asgjė personale ndaj teje, por gjithēka parimore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Sat Nov 08, 2008 4:49 pm

so kjo qudi se kta texpressit zakonisht kejt titista e ēubrilloviqa jon. mir qi jav ka bo ky kit reagim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: CIA: Shqiptarėt e Maqedonisė tė vendosin ku duan tė jetojnė!   Mon Nov 24, 2008 5:50 pm

Shqiptarėt e Maqedonisė tė vendosin ku duan tė jetojnė
fla fla
Ushington, 23 nėntor - Shqiptarėt nė Maqedoni vetė duhet tė vendosin se ku duan tė jetojnė, gjegjėsisht tė shfrytėzojnė tė drejtėn e vetėvendosjen. Kėshtu ka thėnė analisti i vjetėr i CIA-sė amerikane, Stiven Mejer, nė njė intervistė pėr Dojēe Vele. Profesori i shkencave politike nė Universitetin e Uashingtonit pėr mbrojtje nacionale thotė se kufijtė e Ballkanit nuk janė tė shenjta dhe se ata mund tė ndryshohen.

"Le tė votojnė se ku dėshirojnė tė jetojnė. Kjo ėshtė esenca e demokracisė. Kjo ėshtė esenca e parimeve demokratike - e drejta e vetėvendosjes. Nėse myslimanėt (shqiptarėt) e Maqedonisė perėndimore besojnė se lidhjet me shtetit amė - Shqipėrinė ende janė tė fuqishme dhe nėse dėshirojnė tė shfrytėzojnė kėtė rast, duhet ta bėjnė kėtė. Nėse duan tė votojnė pėr pavarėsi apo ndonjė formė tjetėr tė bashkimit me Shqipėrinė apo Kosovėn, pse mos ta bėjnė kėtė? Cili do tė ishte dėmi? Kjo do tė jepte zgjidhjen e disa pyetjeve", ka thėnė Mejer. Nė intervistėn pėr Dojēe Vele, ish-analisti i CIA-s, Stiven Mejer potencon se ekziston mundėsia qė nė Ballkan sėrish tė ketė trazira si dhe mundėsia pėr tė bėrė diēka dhe tė ecet para, por qė tė ndodhė kjo, patjetėr duhet tė bėhen ndryshime nė politikėn e jashtme tė Amerikės.

"Duhet tė pranojmė se kemi bėrė gabime, duhet ta pranojmė, pėr shembull se, kufijtė nuk janė tė shenjtė dhe se mund tė ndryshohen", ka deklaruar Mejer. Ai vlerėson s e Uashingtoni duhet tė merė pjese nė zgjidhje e problemit me Kosovėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Majko: Ndarja e Kosovės, konflikt i armatosur nė Ballkan   Tue Nov 25, 2008 5:35 pm

Majko: Ndarja e Kosovės, konflikt i armatosur nė Ballkan

11 25, 2008


“Njė ndarje e Kosovės sipas planit 6 pikėsh tė OKB-sė dhe Beogradit do tė sillte njė konflikt tė armatosur nė tė gjithė Ballkanin”. Kete deklaratė e bėri ish-kryeministri i Shqiperisė Pandeli Majko, nė emisionin “Kontrast” nė ALSAT.

Sipas Majkos, njė ndarje e Kosovės nuk do tė prekte vetėm shtetin mė tė ri tė rajonit, por gjithė faktorin shqiptar kudo ndodhet. Ai thotė se JO-ja e Prishtinės paraqet identitet dhe forcė pėrballė kėtij plani. "Nėse do tė ndahet Kosova, nė kuptimin faktik tė fjalės, do tė ketė konflikt tė armatosur qė do tė shpėrndahet nė rajon nė njė sistem dominant. Nėse dikush pretendon qė pėr arsye tė ndryshme, tė njė balance me politikėn ruse tė krijojė njė situatė gjysmė tė ngrirė, duke pritur njė moment tė dyte kjo do te thote tė krijojmė njė konflikt tė ngrire, tė cilėn e ka mohuar pothuajse gjithė politika europiane si menyrė funksionimi e shtetit tė Kosoves, i cili nė ēdo rast do tė prekė jo vetėm Kosovėn, por gjithė rajonin, nė njė mėnyre apo njė tjetėr”, deklaroi Majko.
“Tė krijosh precedentin e historise se Kosoves ne kete moment duke patur frike se Rusia, ashtu sic beri me Gjeorgjine, mund te beje me Ukrainen... mos kujtoni se sot kryeministri i nje prej vendeve te ish Bashkimit Sovjetik ishte kot ne Prishtine. Tani me Prishtina nuk shikohet si nje precedent i keq, se mos dikush ndahet duke patur parasysh Kosove, jo!

Tani shikohet presedenti se Rusia dhe Serbia, sebashkua me ndonje rrogetar te bashkesise nderkombetare kerkojne te krijojne me llogjiken e minoriteteve dhe te trajtimit te tyre e cila shume shpejt neser mund te zbrese ne Ukraine, ne Lituani, Estoni e ku te duash, dhe kjo eshte nje histori e cila per kete arsye nuk fillon e mabron ne Kosove. Kosova pa dyshim eshte nje burse dhe ne jemi te detyruar ta ndjekim ate me vemendje. Ne thelb dikush mund te thote qe kjo ehste nje fatkeqesi, se ne jemi nje komb i vogel dhe kaq shpatulla kemi per te mbajtur. Ne qofte se do dime ta laujme ashtu sic duhet dhe mbi te gjitha duke menduar shqip, mendoj se ky mund te kthehet ne nje fat shume te madh. "JO"-ja e Prishtines duhet konsideruar ashtu sic eshte, nje ngjarje. Nje ngjarje qe edhe pse ka nje idhtesi brenda goxha ajo ne thelb eshte pozitive sepse ajo ne thelb paraqet identitet, paraqet force. Per nje gje jam i bindur: Hashim Thaci mund te kete te meta sa te duash, por per nje gje jam i bindur per sa e njoh une si Pandeli Majko- ai nuk mund ta tradhetoje kurre Kosoven. Per kete une mund te bej nje gjest qe se kam bere kurre ne politike, une mund te ve doren ne zjarr" u shpreh Majko.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Shkup, Sulmohet Njėsiti Policor Alfa !!!   Wed Nov 26, 2008 5:08 pm

Shkup, sulmohet njėsiti policor Alfa

26/11/2008

15:00:13


Nė afėrsi tė Fakultetit Matematiko Natyror nė Shkup, pėrsona tė panjohur rreth orės 12:30 kanė gjuajtur me armė zjarri ndaj patrullės policore tė njėsiteve “Alfa”.

Sipas informacioneve tė para jozyrtare mėsohet se tre policė janė tė lėnduar, prej tė cilėve njėri ėshtė nė gjendje kritike.

Deri mė tani, policia akoma nuk ka dhėnė informacione tė detajuara lidhur mė kėtė ngjarje. MPB ėshtė duke hetuar rastin. (INA)

***************************************************************

Rrofte kush e ka bere kete sulm.... cfar mendojne Alfat se mund te terrorizojne popullaten e pafajshem dhe mos i ndodhi asgje... fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 26, 2008 5:11 pm

Sulmohet patrulla e Alfave afėr FMN-sė nė Shkup

11 26, 2008

02:44:00

Persona tė panjohur pasdite rreth orės 12:30 kanė gjuajtur me armė zjarri ndaj partullės sė njėsitit policor Alfa nė afėrsi tė Fakultetit matematiko-natyror nė Shkup.

Nė sulmin, sipas njohurive tė para, ka policė tė plagosur. Drejtori i Spitalit ushtarak Viktor Kamilovski pohoi se njė pjesėtar i plagosur i Alfave ėshtė hospitalizuar, por nuk saktėsoi pėr ēfarė lėndimesh bėhet fjalė.

MPB-ja tani pėr tani zyrtarisht nuk kumton informacione pėr incidentin. (mia)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 26, 2008 5:22 pm

Sipas informatave te fundit nga A1,njeri prej policeve ka vdekur,nje i lenduar rende,dhe njeri me plage me te lehta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 26, 2008 5:30 pm

Ljame qe me gezone ishalla cdo dite shtohet kjo gje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anila
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 973
Age : 23
Registration date : 29/08/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 26, 2008 5:33 pm

I lumte atije qe e ka bere kete sulm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 26, 2008 5:56 pm

PO KJO dihet se do te sulmohen se jane ne toke te huaja dhe me mire per ta nuk do pritet me. perpar bijt e bijat e shqiperis etnike zoti ju ndihmoft kudo qe jeni rroft shqiperia etnike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 26, 2008 6:10 pm

1 i vdekur dhe nje 1 plagosur jane Shqipfoles....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 26, 2008 6:11 pm

shpego me miree shqipo nuk je i kjarte shpjegoje mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 26, 2008 6:11 pm

Poshte tradhetaret, e shihni si i vjen fundi, plumb ballit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 26, 2008 6:20 pm

nga 3 police qe ishin sulmuar, 2 ishin Shqiptar, ai qe ka vdekur ishte shqiptar poashtu ai i plagosur rende
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 26, 2008 6:27 pm

LAGJET SHQIPTARENE KETE MOMENT(CAIRI, VIZBEGU,GAZIBABA) JANE NE SHTET RRETHIM.

Shkronjat e medha ( kapitale ), jane te ndaluara, andaj kujdes se do fshihen postimet.

Stafi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 26, 2008 6:31 pm

Shkup, njė policė i vrarė dhe dy tė plagosur

26/11/2008 16:19:13


Nė afėrsi tė Fakultetit Matematiko Natyror nė Shkup, pėrsona tė panjohur rreth orės 12:30 kanė gjuajtur me armė zjarri ndaj patrullės policore tė njėsiteve “Alfa”.

Sipas informacioneve tė para jozyrtare mėsohet se njėri nga policėt ėshtė shqiptar dhe nga plagėt e marra ka ndėrruar jetė, kurse dy policėt tjerė tė pranishėm nė ngjarje janė tė plagosur.

Deri mė tani, policia akoma nuk ka dhėnė informacione tė detajuara lidhur mė kėtė ngjarje. MPB ėshtė duke hetuar rastin. (INA)

Emrin e ka AFRIM ARIFI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
Eagle Eye
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 58
Age : 30
Registration date : 27/08/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 26, 2008 6:35 pm

Shqipo_ shkruajti:
nga 3 police qe ishin sulmuar, 2 ishin Shqiptar, ai qe ka vdekur ishte shqiptar poashtu ai i plagosur rende
"Nje tradhetar me pak"
Beni AKSIONET me plan qe as nje plum mos tjua shkoi kot po direkt ne ball armikut .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://landofeagles.net
feratkoca
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 29
Vendi : Shqiperi/Mitrovicė
Registration date : 21/10/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 26, 2008 10:53 pm

ju lumt atyre qe e bene kete pajtohem plotesishte me ju qe minus 1 tradhetar , bashkohuni vellezer rreth flamurit ton kombetare ta mbrojme toke e shenjte shqiptare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.feratkoca.multiply.com
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 105
Vendi : Jashtė forumit
Registration date : 31/05/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Wed Nov 26, 2008 11:13 pm

Pėrgėzime pėr ata qė e kanė ndėrmarrė kėtė aksion.

Poshtė tradhtarėt (kėshtu duhet me ju hi tė gjithė atyre qė e tradhtojnė atdheun e tyre).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 27, 2008 2:40 am

MPB masa tė forta tė kontrolleve pas vrasjes sė policit

26/11/2008 23:31:13Ministria e Brendshme ka ndėrmarrė aksion tė gjėrė pas rastit tė vrasjes sė pjestarit tė njėsisė speciale Afrim Arifi dhe dy tė tjerėve tė plagosur.


Nė tė gjitha pikat strategjike nė disa rrugė tė Shkupit janė vendosur njėsite policore duke kryer kontrolle ndaj personave dhe makinave tė dyshimta, duke arrestuar edhe disa qė konsiderohen si tė dyshuar.

Pjestarėt e njėsisė policore speciale pėr njė orė bllokuan nė mbrėmje rrugėn kryesore nė Ēair tė Shkupit, me ē’rast janė arrestuar dy persona. Ministria e Brendshme ka forcuar masat e sigurisė dhe kontrollet edhe nė pikat kufitare dhe nė akset e rėndėsishme rrugore nė dalje tė Shkupit.

Nė mesditė sipas njoftimit tė policisė u vra njė pjestarė i njėsisė Alfa, Afrim Arifi (39), ndėrsa dy tjerė janė plagosur, pasi qė ndaj tyre ishte shtėnė me armė zjarri nga njė makinė e tipit “Golf” nė afėrsi tė Fakultetit Matematiko Natyror. Sipas ministrisė, sulmi ėshtė kryer nga persona tė panjohur me armė automatike.

17:30 - Ministria e Brendshme nuk ka pėrjashtuar mundėsinė qė motivet e kėtij sulmi janė hakmarrje pėr aksionet e fundit tė policisė, por kjo drejtpėrdrejt nuk ėshtė theksuar nga ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska.

“Sot nė mesditė ėshtė sulmuar njė patrullė policore gjatė kryerjes sė kontrollit tė rregullt nė afėrsi tė Fakultetit Matematiko-Natyror nė Shkup. Nė sulmin e armatosur ndaj patrullės policore tė pėrbėrė nga pjestarėt e njėsitit policor Alfa jetėn e ka humbur polici 39 vjeēar, Afrim Arifi. Dy tė tjerė janė lėnduar, ndėrsa njėri prej tyre ėshtė nė gjendje kritike”, theksoi ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska nė njė deklaratė pėr mediat.

Sipas saj, vetura nga e cila ėshtė shtėnė ėshtė e tipit “Golf” me xhama tė errėt.

“Patrulla policore gjatė kryerjes sė detyrave tė rregullta nė rajonin e lagjes Singeliq dhe rreth bulevardit Aleksandri i Madh ishte drejtuar mė pas nė drejtim tė lagjes Gazibabė. Pas kryerjes sė detyrės, vetura e policisė ėshtė kaluar nga njė veturė “Golf” me xhama tė errėt, nga e cila ėshtė shtėnė me armė zjarri, qė ka zgjatur 30 sekunda, me ērast tre policėt janė lėnduar, prej tė cilėve njėri ka ndrruar jetė”, theksoi ministrja Jankullovska.

Ajo nėnvizoi se janė marrė tė gjitha masat pėr kryerjen e hetimeve dhe sigurimin e gjurmėve qė do tė ndihmojnė nė ndriēimin e kėsaj vepre penale. Ministrja e Brendshme theksoi se dikasteri qė drejtohet nga ajo nė mėnyrė tė ashpėr do t`i pėrgjigjet kėtij sulmi tė patrullės policore.

MPB ka urdhėruar tė gjitha njėsitet policore pėr masa tė pėrforcuara, bllokim tė vendkalimeve kufitare dhe aktivitete tė tjera pėr tė ndriēuar rastin dhe kapur autorėt e sulmit.
************************************************
Bastisje dhe arrestime nė kėrkim tė vrasėsit tė policit

Forca speciale sonte kanė arrestuar disa persona na lagjen e Ēairit dhe Dizhonit nė Shkup si dhe nė Kumanovė.

Aksione tė njė pasnjėshme bastisjesh dhe arrestimes, ka ndėrmarrė gjatė mbrėmjes sė sotme, Ministria e Punėve tė Brendshme, nė kuadėr tė kėrkimeve pėr sulmuesit, tė cilėt me breshėri plumbash, vranė 1 polic tė ALFA-s dhe plagosėn 2 tė tjerė, pranė Fakultetit tė Shkencave Natyrore nė Shkup.
Ekipi i televizionit ALSAT, regjistroi gjatė mbrėmjes njėrin prej aksioneve tė forcave speciale policore, nė lagjen Ēair tė Shkupit. Kėto pamje, janė xhiruar pikėrisht gjatė ndėrhyrjes sė policisė rreth orės 20.30 minuta, dhe arrestimit tė disa personave.
Pak ēaste mė vonė, forcat e rendit kanė arrestuar edhe njė person tjetėr nė rrugėn Dizhonska…
Ministria e Punėve tė Brendshme nuk ka dhėnė sqarime pėr aksionin, pėrveē konfirmimit se bastisjet dhe arrestimet, janė pjesė e operacioneve tė saj pėr sulmuesit e pjestarėve tė njėsitit policor ALFA-tė. Prani e shtuar e policisė gjatė orėve tė mbrėmjes, ėshtė vėrejtur edhe nė pjesė tė tjera tė qytetit tė Shkupit.
Bastisje dhe arrestime janė kryer edhe nė qytetin e Kumanovės. Nė redaksinė e televizionit ALSAT, shumė banorė telefonuan pėr tė denoncuar praninė dhe terrorin e forcave tė policisė, nė operacionin e saj nė mbarė Kumanovėn, pėrfshi edhe fshatin Opajė. Janė bastisur shtatė shtėpi, ndėrsa ėshtė arrestuar njė person. Nga ministria e brendshme, thonė se detaje tė aksionit, do tė bėhen tė ditura, vetėm gjatė ditės sė nesėrme.
Valmir Kuēi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 27, 2008 3:00 am

Cuna, jeni te sigurte qe ai shqiptar e meritonte vdekjen?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Delia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 27, 2008 9:25 am

Rasti nė fjal mund tė jet edhe hakmarrje nė mes klanesh apo pėr qfar rasti bėhet fjal kush ka informacione ?
Apo ėshtė thjesht njė komplot i pregaditur nga sigurimi i Shetit .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 27, 2008 4:16 pm

Vritet njė "Alfa", dy tė tjerė plagosen

Shkup, 26 nėntor - Hakmarrje pėr aksionet e suksesshme tė policisė mund tė jetė motivi pėr sulmin ndaj tre pjesėtarėve tė njėsit special policor "Alfa", tė mėrkurėn rreth mesditės, nė lagjen Gazi Babė tė Shkupit. Kėshtu ėshtė shprehur ministrja e brendshme, Gordana Jankullovska, duke shpjeguar motivet e mundshme tė sulmit ndaj tre policėve. Gjatė sulmit ėshtė ekzekutuar 39-vjeēarit Afrim Arifi, ndėrsa dy pjesėtarė tė "Alfave" janė plagosur, prej tė cilėve njėri ndodhet nė gjendje kritike pėr jetėn. Sipas policisė, pjesėtarėt e njėsitit special kanė qenė duke kryer aktivitete tė rregullta nė lagjen Gazi Babė, tė fakulteti Matematiko-natyrorė. Nė drejtim tė tyre me automatikė kanė qėlluar persona tė panjohur, nga njė veturė e tipit "Golf" me ngjyrė tė errėt, e parkuar nė afėrsi tė vendngjarjes. E gjithė ngjarja ka ndodhur rreth orės 12, kur tre "Alfat" kanė kaluar nė parkingun para Fakultetit matematiko-natyror, pas njė patrullimi nė lagja Singeliē.

"Patrulla policore e njėsitit policor 'Alfa' nė afėrsi tė Fakultetit matematiko-natyror nė Shkup ėshtė sulmuar nga persona tė pa njohur. Duke u kthyer nga lagja Singeliē, nė afėrsi tė Fakultetit pėr rreth 30 sekonda sulmohet nga persona tė pa njohur. Pas incidentit, Afrim Arifi 39 vjeē ka mbetur i vdekur, ndėrsa dy policėt e tjerė janė shtruar nė spital", ka deklaruar ministrja e brendshme, Gordana Jankullovska. Ajo nuk ka dhėnė informacione zyrtare rreth asaj se kush mund tė jenė personat qė kanė sulmuar patrullėn policore, por nuk ka pėrjashtuar mundėsinė qė "Alfat" tė jenė sulmuar nė shenjė hakmarrjeje pėr aksionet, sipas saj, tė suksesshme tė policisė, qė janė ndėrmarrė kohėve tė fundit. Nė tė njėjtėn kohė, Jankullovska ka shpjeguar se grupe tė hetuesisė kanė dalė nė terren dhe kanė gjetur njė numėr tė madh plumbash, njė pjesė e tė cilėve kanė pėrfunduar nė muret e fakultetit.

Gjithashtu ėshtė kryer edhe bisedė me studentė tė cilėt kanė qenė nė afėrsi tė vendit ku janė sulmuar policėt dhe janė siguruar edhe incizime nga kamerat e sigurisė sė Fakultetit. Ndėrkohė informata e policisė dhe tė punonjėsve tė spitaleve kanė njoftuar se nė gjendje tė rėndė ndodhet polici 33-vjeēar, ndėrsa kolegu i tij i datėlindjes 1971 ėshtė jashtė rrezikut pėr jetė, pas intervenimit kirurgjikal nė Spitalin e qytetit.

Ky ėshtė sulmi i dytė ndaj policisė, i ndodhur brenda disa muajve, pas atij nė lagjen Autokomandė, ku u vra njė pjesėtar i "Tigrave". (I.I.)

****************************************************

BDSH: Terror policor kundėr shqiptarėve nė Maqedoni

27/11/2008

11:56:32


Bashkimi Demokratik Shqiptarė (BDSH) nė njė deklaratė pėr media deklaron se sulmi i djeshėm ndaj njėsisė policore ALFA, ėshtė pretekst pėr tė ndėmarrė operacione tjera tė dhunshme ndaj shqiptarėve nė Maqedoni.


“Sulmi i djeshėm ndaj njėsisė policore ALFA, me ē’rast njė polic u vra dhe dy u plagosėn, shėrbeu si pretekst i radhės pėr tė ndėrmarrė operacione tė pėrmasave tė gjėra tė dhunės dhe terrorit kundėr shqiptarėve nė Maqedoni”, thuhet nė komunikatėn e BDSH-sė.


Sipas BDSH, Qeveria e Maqedonisė, e vetėdijshme pėr dhunėn permanente tė kėtyre njėsive policore kundėr shqiptarėve, ende pa filluar hetimet dhe pa gjetur ekzekutorėt e kėtij atentati drejtuan gishtin kundėr shqiptarėve.


“Pėrmes gojės sė Ministres sė Brendshme Gordana Jankulloska Qeveria e Maqedonisė pėrcaktoi motivet e sulmit si “hakmarrje pėr ndonjė aksion tė mėparshėm tė njėsitit ALFA”.

Ky qėndrim i institucioneve shtetėrore tė Maqedonisė sinjalizoi urdhrin e rifillimit tė operacioneve tė dhunės dhe terrorit policor kundėr shqiptarėve”, thuhet nė komunikatė.Kjo parti reagon ndaj veprimeve si : Bllokimi i tė gjitha pikat kufitare nė drejtim tė Kosovės dhe Shqipėrisė dhe maltretimi i kalimtarėve shqiptarė;


Shtimi i prezencės sė policisė dhe aparateve tė dhunės nė vendbanimet shqiptare nė nivelin e prezencės qė kishin gjatė luftės sė vitit 2001;


Shtetrrethimi i pashpallur i vendbanimeve shqiptare tė Shkupit me rrethinė dhe tė Kumanovės me rrethinė;


Shqiptarėt pėrjetuan njė natė tmerri dhe terrori : dhunė dhe maltretime, bastisje dhe arrestime gjatė tėrė natės.


BDSH vlerėson se nėse dėshmohet se atentati i djeshėm ishte, siē pretendojnė autoritetet shtetėrore tė Maqedonisė, “hakmarrje pėr ndonjė aksion tė mėparshėm tė njėsitit ALFA” kjo imponon rishikimin e politikės sė dhunės qė kėto njėsi policore kanė ushtruar nė vazhdimėsi kundėr shqiptarėve.


“Rishikimi i politikės sė dhunės imponohet edhe nga raportet e shpeshta tė dhunės qė denoncon Komitetit i Helsinkut pėr tė drejtat e njeriut nė Shkup.

Rishikimi i politikės sė dhunės imponohet edhe nga fakti se kjo dhunė denoncohet edhe nga autoritetet e BE-sė tė cilėt, pėrmes Raportit tė fundit tė 5 nėntorit 2008, kėrkojnė qė tė ndiqen autorėt e dhunės policore”, thuhet mė tej nė komunikatė.

Bashkimi Demokratik Shqiptar dėnon dhunėn dhe alarmon institucionet ndėrkombėtare se kjo logjike e dhunės qė ushtrohet ndaj shqiptarėve rrezikon qė tė gjenerojė dhunė dhe tė hymė nė njė spirale dhune tė pakufi.


“Pėrgjegjės tė drejtpėrsėdrejti pėr vrasja e djeshme tė Afrim Arifit janė institucionet shtetėrore tė Maqedonisė qė refuzojnė reformat nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme nė pėrputhje me rekomandimet e BE-sė.

Dhuna e vazhdueshme e kėtyre njėsiteve tė policisė “pa uniformė” qė vazhdimisht kanė qenė instrumente dhune nė duart e partive politike nė pushtet kanė sjellė si rezultat perceptimin e akronimit “ALFA” si akronimi “GESTAPO”.

Bashkimi Demokratik Shqiptar kėrkon shpėrndarjen e njėsiteve policore ALFA dhe ndėrprerjen e menjėhershme tė dhunės shtetėrore kundėr shqiptarėve”, thuhet nė fund tė komunikatės. (INA)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
kacimix
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 104
Age : 40
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Sporti , Muzika
Registration date : 26/10/2008

MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   Thu Nov 27, 2008 4:29 pm

o njerez ai shqipetari nuk e ka meritue vdekjen u desht ata sshkjet me i farue po qa me boee
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A
Mbrapsht nė krye 
Faqja 12 e 15Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: