Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ISLAMI FEJA E DYTË NË 20 SHTETE NË AMERIKË

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

ISLAMI FEJA E DYTË NË 20 SHTETE NË AMERIKË Empty
MesazhTitulli: ISLAMI FEJA E DYTË NË 20 SHTETE NË AMERIKË   ISLAMI FEJA E DYTË NË 20 SHTETE NË AMERIKË EmptyMon Jun 09, 2014 9:29 am

Islami feja e dytë në 20 shtete në Amerikë

Të dhënat e reja të publikuara nga autoritetet e regjistrimit në SHBA kanë publikuar se Islami është feja e dytë më e madhe në njëzet shtete amerikane pas krishterimit që u shfaq si besim dominues në të gjithë vendin.
Të dhënat e reja u shpallën nga Shoqata e Statistikave, Organet Fetare Amerikane, e cila e kryen regjistrimin Fetar në SHBA për çdo 10 vjet, sipas OnIslam.net.
Islami doli si besimi më i madh, pas Krishterimit, në 20 shtete, kryesisht në Amerikën e Mesme-Perendimore në atë Jugore.
Sipas regjistrimit, gjithashtu, Krishterimi është feja më e madhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, tri të katërtat e amerikanëve identifikohen si të krishterë.
Regjistrimi i mëhershëm i publikuar nga ASARB në nivel kombëtar, dëshmon se Islami është rritut me një milion ndjekës në mes të viteve 2000 dhe 2010, sipas regjistrimit të popullsisë, pas Mormonizmit, i cili ka një rritje prej 1.9 milionë anëtarë.
Islami u rrit 67 për qind, ndërsa Mormonizmi u rrit me 46 për qind.
Rritja e popullsisë myslimane i atribuohet emigracionit, sidomos nga refugjatët, në veçanti, nga Somalia, Iraku, Afganistani dhe Bosnja, sigurisht rritja vjen edhe nga lindjet dhe konvertimet nga besimet tjera në Islam.
Edhe pse nuk ka vlerësime zyrtare, SHBA është shtëpia për 7 deri -8 milion muslimanë.
Sipas një studimi të vitit 2011 nga Forumit Pew për Fenë dhe Jetën Publike, rreth 20 për qind e myslimanëve amerikanë kanë pranuar Islamin nga besimet tjera. Prej të konvertuarëve që kanë përqafuar Islamin, rreth 54 për qind janë meshkuj dhe 46 përqind janë femra.

Përktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovë
=====================================================


Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ISLAMI FEJA E DYTË NË 20 SHTETE NË AMERIKË
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Irlandë
» A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A
» Perfaqesuesit e R se Kosoves nuk ftohen neper shtete
» Muslimanët e Miçigenit në Amerikë ...
» 60 VJETORI I TEQESË BEKTASHIANE SHQIPTARE NË AMERIKË

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: