Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 DEMONSTRATA PËR FYERJE TË MUSLIMANËVE NË IRLANDËN E VERIUT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

DEMONSTRATA PËR FYERJE TË MUSLIMANËVE NË IRLANDËN E VERIUT Empty
MesazhTitulli: DEMONSTRATA PËR FYERJE TË MUSLIMANËVE NË IRLANDËN E VERIUT   DEMONSTRATA PËR FYERJE TË MUSLIMANËVE NË IRLANDËN E VERIUT EmptyWed Jun 04, 2014 8:15 am

Demonstrata për fyerje të muslimanëve në Irlandën e Veriut

Mijëra njerëz kanë dalë nëpër rrugët e Belfastit për të denoncuar racizmin, duke i bërë thirrje ministrit të Irlandës Veriore për të bërë falje publike për fyerjen e myslimanëve që jetojnë në rajon.
Rreth 4.000 vetë u mblodhën pranë Belfast City Hall, duke i bërë thirrje Peter Robinsonit për të kërkuar falje publikisht për veprimet e tij të fundit kundër muslimanëve.
Protesta u organizua nën thirrjen për solidaritet me myslimanët dhe pakicat tjera që jetojnë në Irlandën e Veriut.
Në fillim të javës, Peter Robinson, e përkrahu priftin James McConnell, një klerik i cili ka denoncuar Islamin në predikimet e tij. Përveç kësaj, Peter Robison ka shkaktuar zemërimin e mëtejshëm pasi ka deklaruar në një intervistë se ai nuk i beson myslimanëve as që respekton ligjet e Sheriatit.
Ministri i Irlandës Veriore më vonë kërkoi falje për veprimet e tij gjatë një takimi privat me anëtarët e Qendrës Islamike e cila gjendet në zonën e universitetit në Belfastin Jugor, megjithatë, ai nuk ka bërë deri më tani ndonjë një falje publike.
"Kam dëgjuar për fyerjen, por unë nuk kam dëgjuar për falje. Kam dëgjuar që ai kërkoi falje para tre burrave me dyer të mbyllura - kjo nuk është një apologji , "tha një udhëheqës i protestestës në tubimin e Belfastit, Muhammed Samaana.
Përveç kësaj, Muhammed Samaana i bëri thirrje Priftit McConnell për të dënuar fyerjet dhe sulmet raciste në rrethin e Belfastit kundër myslimanëve dhe pakicave të tjera etnike.
Në muajin prill, Will Kerr, një oficer i lartë i policisë, zbuloi se grupi besnik paraushtarak, Volunteer Force Ulster( UVF ) kishte orkestruar sulmet raciste në jug dhe në lindje të Belfastit. Grupi paraushtarak ishte përgjegjës për një rritje të përgjithshme të urrejtjes në qytet deri 70 për qind.

Burimi: TV Press
Përktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
DEMONSTRATA PËR FYERJE TË MUSLIMANËVE NË IRLANDËN E VERIUT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ndërlidhja e muslimanëve me sulmet në Oslo është e "turpshme
» VANDALËT RACISTË SHKATËRRUAN DISA VARREZA TË MUSLIMANËVE
» ILIRET E VERIUT I BESONIN DIELLIT DHE ATA TE JUGUT GJARPERIT
» Pse rritet numri i muslimaneve ne bote?
» Islamofobia kërcënon të drejtat e muslimanëve në Belgjikë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: