Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ē“ĖSHTĖ ANTIBIOTIKU?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Ē“ĖSHTĖ ANTIBIOTIKU?   Mon Oct 22, 2007 4:22 pmNjė lėndė kimike me prejardheje prej njė myku,apo bakteri qė mbytė mikroorganizmat dhe shėron infeksionet.Barkteret kanė pėrqark tyre njė mur mbrojtės ndaj sulmeve.Penicilina dhe disa antibiotik tė tjerė vrasin bakteret pėrmes pengimit tė baktereve pėr tė ndėrtuar kėtė mur.Pastaj ka edhe njė grup tjetėr tė madh antibiotikėsh qė veprojnė duke shkatėrruar procesin e metabolizmit(Shkėmbimit tė lėndėve)dhe tė tjera qė shkatrrojnė DNA-nė e bakterit.KUR NJE NJERI I INFEKTUAR ME BAKTERE MERR ANTIBIOTIK,pjesa mė e madhe e baktereve nuk do tė rriten mė ose do tė vdesin.Por,llojet rezistente tė kėsaj baktere mbeten tė pa prekura.Ato shtohen si gjėthnjė duke u ndarė me pėrshpejtim.Nė kėtė mėnyrė bakteret rezistente fillojnė tė mbizotrojnė.Ato pėrhapen dhe mbrenda njė kohe tė shkurtėr pjesa mė e madhe e llojeve tė baktereve zėvendsohen me kėtė lloj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ē“ĖSHTĖ ANTIBIOTIKU?   Mon Oct 22, 2007 4:41 pm

Pergezime per temen shaban:

per temen:

Antibiotiki vjene nga nje origjin naturale,por eshte e mundure qe te vret ''te mbite'' tjetrin,kjo fjal rrjedhe nga studiusite e larte permendur.

Ne ternin ne boten njerzore mundet te prodhohen edhe nga farmacia te ndrishme te qenurat naturale.

Kane rezistencen te nje bakterie qe mund te bllokion apo te prodhoin bakterie qe eshte e mundure te vrasin edhe mikroorganizmin njerzore.

vazhdim te mabare ne teme...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
azzurra
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1294
Vendi : Kosove e dashure
Registration date : 28/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ē“ĖSHTĖ ANTIBIOTIKU?   Mon Oct 22, 2007 8:08 pm

Fjala anibiotik ka perardhjen per precizion nga fjala greke qe do te thot,>ani>kundr>>bios>>jeta,d.m.th.kunder jetes te bakterieve.

Zbulimi i antibiotikut te pare ka qen ne vitin 1928 dhe i cili ka prejardhjen nga myku.
Antibioetiku i pare eshte quajtur penicillina...
Ne shumicen e raste antibioetiku ka nevoj per kohe per te shiquar rrezulltatin e tij nese antibioetikun nuk e marrin per ter kohen e duher te cili na ka pershkruar mjeku ateher nuk do te kemi asnje rrezulltat nga antibietiku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Ē“ĖSHTĖ ANTIBIOTIKU?   Wed Oct 29, 2008 2:11 am

shkurt e shqip pa gjitha ato termine qe spo na vyn kerkujna me gjith respektin e dy antarve siper
antibiotiki mirret per mi hek bakteriet e kqija nga trupi, dmth ato qe nuk duhet mi pas na i hek antibiotiku!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
delick
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 45
Age : 28
Vendi : macedonia
Registration date : 14/02/2009

MesazhTitulli: Re: Ē“ĖSHTĖ ANTIBIOTIKU?   Wed Feb 18, 2009 2:20 am

Perdoren per tretmane te infeksioneve baktreiale si infeksioni
( pharingitis, tonzilitis, sinuzitis,otits media, ejt).
Por jo ne te gjitha rastet mund te kemi sherim nga Antibiotiket. Se pari duhet te konsultohemi me mjekun nese jemi alergjik prej ndonje barnave. Nese jemi te semure nga veshket, thati ne lukth,jemi shtatzene,vuajm nga diabeti, nuk duhet te perdorim.Alergjit e shpeshta jane : dhimje ne stomak,maramendje,kokdhembje,konvulzione ejt.
Duhet te ruhen ne tem. 25C
Ne vende ku nuk femije
Dhe duhen te shikohet afati i perdorimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ē“ĖSHTĖ ANTIBIOTIKU?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ē“ĖSHTĖ ANTIBIOTIKU?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: