Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pyetjet

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Pyetjet Empty
MesazhTitulli: Pyetjet   Pyetjet EmptyThu Feb 24, 2011 10:45 pm


IMAM HASAN EL-BASRI

(642-728)





P Y E T J E T



E pyeta një fëmi

Që ecte me qiri,

“Prej nga vjen kjo dritë?

Ai, menjëherë e fiku qiriun

Dhe më pyeti:

“Më thuani ku shkoj drita,

Atëherë të them nga vjen ajo?



Përktheu nga anglishtja:

Mexhid YVEJSI, Gjakovë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi


Male
Numri i postimeve : 33
Age : 69
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistës Letrare "Ujëvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

Pyetjet Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetjet   Pyetjet EmptyTue Mar 01, 2011 6:19 pm

Pjesë nga Shkrimi
Profeti Mikea

Kreu 7

"...-2. Njeriu i përshpirtshëm është zhdukur nga dheu, midis njerëzve nuk ka më njerëz të ndershëm; të tërë rrinë në pritë për të derdhur gjak, secili e gjuan vëllanë e vet me rrjetë.
3. Të dy duart e tyre janë të shtrira për të bërë të keq me zotësi; princi pretendon, gjyqtari kërkon shpërblime, i madhi shfaq lakminë e tij; kështu bashkarisht e prishin drejtësinë.
4. Më i miri i tyre është si një ferrishte, më i ndershmi është më i keq se një gardh ferrash. Dita e dënimit tënd po vjen; tani do të jetë pështjellimi i tyre.
5. Mos e besoni shokun, mos i zini besë mikut të ngushtë; ruaji portat e gojës satepërpara asaj që prehet mbi gjirin tënd.
6. Sepse biri turpëron të atin, bija ngre krye kundër nënës, e reja kundër vjehrrës, armiqt e secilit janë ata të shtëpisë së tij."
( Bibla, faqe 1595, 1596 )
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi


Male
Numri i postimeve : 33
Age : 69
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistës Letrare "Ujëvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

Pyetjet Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetjet   Pyetjet EmptyTue Mar 01, 2011 6:28 pm

Po si po i flen krejt fjalë për fjalë punës tonë!?! -Shkruar para rreth tremijë vjete, -thuase e shkruar këtë kohë dhe këto ditët e fundit për neve! Kjo është Fjala, që nuk po ka vend te ne dhe na kanë pa e kuptuar se ne nuk marrim vesh me fjalë! Megjithkëtë faqezezë, Zoti na ndihmoftë vetë, që të bëhemi të kuptueshëm dhe të na jep forcë që të ndalemi nga turri me çdo forcë për të keqen!...-Sepse të gjithë mendojnë se janë në rregull dhe se edhe besojnë dhe mirë e drejt si duhet! -Sikur të ishte kështu, nuk do të ishte gjithë ky pështjellim mes nesh!...
-Si të komunikosh me njeriun e paarsyeshëm!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Pyetjet Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetjet   Pyetjet Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pyetjet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: