Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kusturica largohet nga festivali i filmit nė Antalia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 41
Age : 60
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Kusturica largohet nga festivali i filmit nė Antalia   Sun Oct 10, 2010 9:14 pm

Beograd, 10 tetor – Regjisori Emir Kusturica, siē raportojnė mediat serbe, ka deklaruar sot se do tė largohet nga festivali i filmit nė Antalia tė Turqisė, ku ishte anėtar i jurisė dhe mysafir nderi, pėr shkak tė polemikave qė ka nxitur nė opinionin turk ardhja e tij nė kėtė festival.

"Kėto janė metoda barbare dhe primitive”, ka deklaruar Kusturica para gazetarėve nė Antalia, ku po mbahet festivali i 47 i filmit “Portokalli i artė”.

Sipas agjencisė turke tė lajmeve Anadollia, Kusturica ka thėnė se nuk do tė marrė pjesė nė njė punėtori tė organizuar nė kuadėr tė Festivalit, siē ishte e paraparė, dhe do ta lėshojė menjėherė Turqinė.

Ministri turk i Kulturės, Ertugrul Genaj, ka kritikuar sot Kusturicėn pėr shkak tė “qėndrimeve kontraverze” tė tij, gjatė luftės nė Bosnje, duke shtuar se nuk do tė vijė nė Festival, ku Kusturica parashihej tė ishte edhe anėtar i jurisė.

"E konsiderojė ministrin turk armik, sepse ai kėtė e meriton”, ka thėnė Kusturica, raporton agjencia serbe Beta.
Rreth pjesėmarrjes sė Kusturicės nė Antalia tė shtunėn i pari ka reaguar regjisori i njohur dhe fituesi i ēmimit Ariu i artė, Semih Kaplanoglu. Ai ka vendosur qė tė bojkotoj festivalin e filmit nė Antalia tė Turqisė pėr shkak se organizatorėt kanė ftuar Emir Kusturicėn qė tė jetė anėtarė i jurisė.
Regjisori i shpėrblyer turk, i cili me veprėn e tij “Mjalti” ka marrė pjesė nė Festivalin e Filmit nė Sarajevė, ka thėnė se nuk do tė marrė pjesė nė Festivalin e Filmit ”Portokalli i artė” nė Antalia, nė shenjė proteste pėr shkak tė thirrjes sė Kusturicės.
Nė njė deklaratė tė dhėnė me shkrim, regjisori turk ka theksuar se “ngjarjet nė Bosnjė dhe Hercegovinė ndėrmjet 1992-1996 gjyqet ndėrkombėtare i kanė definuar si gjenocid dhe krim kundėr njerėzimit, dhe se pjesėmarrėsit nė kėto krime janė dėnuar ose janė nė proces”.
Nė edicionin e 47-tė tė festivalit “Altin Portokal” (Portokalli i artė) nė Antalia, do tė shfaqen 191 filma nga 35 vende. Pritet qė nė kėtė festival tė marrin pjesė 1200 mysafir, tė profileve tė ndryshme. Festivali do tė zgjasė deri tė enjten.


http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,9,36719
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kusturica largohet nga festivali i filmit nė Antalia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: