Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Sun Aug 29, 2010 3:36 pm

KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SĖ PARTESHIT?

Salih Mehmeti
24 gusht Prishtinė

Pishman i madh

Nėse dikush do tė thoshte se Lėvizja ‘Vetėvendosje’ pėrgjatė kėtyre viteve ka qenė njė orvatje e kotė dhe e pacak, megjithatė kjo gjė s’do tė duhej ta zhvlerėsonte krejtėsisht kėtė parti groteske. Prehistoria e themelimit tė kėsaj partie nė rrėnojat e shkatėrrimit tė lėvizjes sė mėparshme ‘Vetėvendosje’ meriton njė vėmendje tė posaēme sidomos pėr makinacionet e saj qė e karakterizuan qysh prej ditės sė parė tė metamorfizimit tė saj nė parti politike (12 qershori i kėtij viti). Ka pasė shumė qė e kanė duartrokitė nxehtėsisht kėtė moment me ē’rast pa ia huqur dakikun edhe ia kanė mėsyrė turrevrap qė tė stacionohen brenda konjukturave tė saj mu kur kjo e shpalli dėnjimin e saj qė tė provojė fatin nė llotarinė e zgjedhjeve. Ka pasė shumė tė tjerė qė kėtė moment e kanė nemė si kapitullim i rėndė i filozofisė dhe identitetit tė saj nė dukje rezistues. Pa dashur tė zgjatemi nė arsyet e akėcilės palė, do tė duhej tė reflektonim ca mbi fjalėt e liderit tė kėsaj partie, soziut qė pretendon vazhdimisht e publikisht se ėshtė Albin Kurti: ‘Konkurimi i lėvizjes sonė nė zgjedhje nuk ėshtė zėvendėsim i metodave tona (dmth aksioneve protestuese qytetare – shėn.imi S.M) por begatim i tyre’. Ky frazim bajat ėshtė kryekreje i pasaktė se VV-ja edhe para se tė shndėrrohej nė parti, metodat e protestės qytetare jo vetėm qė i kishte varfėruar por edhe i kishte shėmtuar neveritshėm duke e vėnė nė pikėpyetje seriozitetin e njė pėrpjekjeje qytetare dhe duke e denigruar publikisht atė. Nuk do tė ishte e tepėrt nėse themi se kriza dhe limontia e Teatrit Kombėtar tė Kosovės zbutej bile edhe tejkalohej pikėrisht nga kjo trupė shetitėse teatrale e cila e promovonte vetėvetėn me tragjeditė publike ēmimin e tė cilave e paguanin tė gjithė qytetarėt e vendit. Prandaj, pėr taborrin e tė dėshpėruarve do tė gjendej ky ngushėllim: shndėrrimi i VV-sė nė parti politike vetėm se do ia rikthejė krizėn e shfaqjeve Teatrit tė rrezbitur tė Kosovės. Pėr ata qė sadopak e kanė pasė njė fije prudence pėr tė diagnostifikuar pulsin e kėsaj trupe shetitėse tetrale (lexo: ish LVV) do tė duhej tė vėrenin se hiē mė pak sesa dy muaj e kusur pas shndėrrimit nė parti politike, soziu qė pretendon tė jetė Albin Kurti sė bashku me xhonglerėt e tij kanė nisur tė korrektohen, maturohen e tė pėrshtaten me tė foluren realpolitike, aq sa kam bindjen, se ai dhe tė tjerėt janė nė njė luftė tė pėrhershme me vetėveten e tyre: nė njėrėn anė ėshtė e kaluara pesėvjeēare rebele dhe e padėgjueshme ndėrkaq, nė anėn tjetėr ėshtė ndjenja e pishmanit pėr po kėtė tė kaluar qė tani u duket e pakuptimtė dhe disi problematike me tė tashmen e shfytyruar tė tyre. Mbase nėnvetėdijshėm ata janė duke e nėmur me murmuritje tė kaluarėn e tyre pesėvjeēare. Ndoshta pos kėsaj vuajnė ca edhe nga makthi se janė disi tė koritur para padronėve tė tyre, qė ua dhanė dritėn jeshile tė penetrimit nė politikėn institucionale. Kjo vetėkupton qė aktiviteti i saj tash e tutje ėshtė nė shėrbim tė larjes sė mėkateve tė moēme. Edhe pjesėn tjetėr tė veprimtarisė sė saj, kjo parti qė trumbeton se veē e ka begatuar (me pjesėmarrjen nė zgjedhje) e ka reduktuar vajtueshėm nė paraqitje sporadike nė kutitė e telivizorit dhe faqet e gazetave si dhe me reagime tė sipėrfaqshme ku ‘shprehin shqetėsimin e tyre’. Prandaj s’do tė ishte aspak e padrejtė nėse ‘begatimin’ e metodikės sė saj do ta barazonim me begatimin e fjalorit tė saj gjithnjė e mė buroktratik, tonit tė saj gjithnjė mė tė zbutur dhe sjelljes sė saj gjithnjė e mė manare.

Nėnrenditja ndaj qeverisė

Duke qenė se tashmė kjo lėvizje pranoi tė bėhet protagoniste pavetėsore e skemave tė mėdha atėherė edhe shfaqjet e saj nė publik duken se ndjekin njė parashikim metrologjik qeveritar se kur duhet tė dilet dhe kur jo, me nėntekstin qėllimor se kur ka shtrėngica qeveritare atėherė duhet tė dalin pėr t’u dhėnė xhevap qytetarėve. Dua tė them qė makinacionet e saj puthiten me pėrpikmėri me projektimet e qeverisė; qė ēdo pikė tė dobėt tė saj ta mbulojė pikėrisht me paraqitjet mediale tė VV-sė dhe soziut qė pretendon se ėshtė Albin Kurti i cili saora e shpėrqendron vėmendjen nė njė armik tė jashtėm ose tė brendshėm: mjafton qė tė mos e tagentojė drejtėpėrdrejtė qeverinė. I freskėt ėshtė rasti i paradoditshėm (19 gusht) kur u pėrurua pa pikė nevoje komuna e re serbe e Parteshit, e cila ėshtė projektuar tamam sipas hullive tė Dokumentit tė Ahtisarit. Shpeshherė VV-ja e interpretonte me tė drejtė procesin e decentralizimit si njė proces getoizimi e ndarjeje qė bėhej nė vija etnike duke i dhėnė fizionomisė sė hartės politike tė Kosovės njė ēaraveshje, plasaritje e shkėrmoqje.

Pos tė tjerash nė njė kontekst mė tė gjerė, komuna e Parteshit gjykohej si njė penetrim fizik i Serbisė e cila mėtonte bėrjen e njėfarė ledhi territorial nė Anamoravė, qė do t’i kėpuste lidhjet territoriale tė Kosovės mė tri komunat shqiptare tė mbetura nė Serbi (Preshevė, Bujanoc e Medvegjė) ose do t’i eklipsonte ato pikėrisht duke i problematizuar tė ‘drejtat e rrezikuara’ tė serbėve nė Kosovė. Jo vetėm kaq por plani i rafinuar i Serbisė zgjatej edhe mė tej qė kėtė rrip komunash tė reja serbe (nė Anamoravė) ta lidhte territorialisht dhe politikisht me Malin e Zi tė Shkupit dhe vise tė tjera tė luginės sė Kumanovės (ku thuhet se jetojnė afro 40.000 ‘maqedonas’ me ndėrgjegjje e pėrkatėsi serbe). Pavarėsisht se skenare tė tilla dikujt do t’i duken sa tė pabesueshme aq edhe jo-serioze, megjithatė ka pasė rropatje tė herėpashershme tė Serbisė rreth kėtij sėndėrgjimi i cili mbeti pa u realizuar jo si pasojė e ndonjė pamundėsie tė Serbisė por pikėrisht e rrethanave tė pavolitshme tė saj qė u pėrftuan gjatė involvimit nė luftėn e Bosnjė-Hercegovinės. Njė plan tė tillė vetė Millosheviēi ia ka shpėrfaqur njė zyrtari tė lartė grek nė pėrpjekjet e ethshme tė kėtyre dy aleatėve pėr tė vithisur shtetin e sapokrijuar tė Maqedonisė. “Tė frymėzuar nga premtimet e tij Partia Demokratike e Serbėve tė Maqedonisė, e themeluar pas shpalljes sė pavarėsisė, u orvat tė krijonte veēazi ‘Republikėn e Kardakut’ nė pjesėn veriore tė vendit ku edhe jetonin pjesa mė e madhe e serbėve: Skopska Crna Gora (Mali i Zi i Shkupit) dhe Kumanovska Dolina (Lugina e Kumanovės)” (Takis Mihas, Aleanca e pashenjtė - Greqia dhe Serbia e Millosheviēit, Shtėpia botuese 55, Tiranė 2005, f.91). Edhe nė mos mbėrriftė asnjėherė qė komuna e Parteshit tė bėhet realizim i njė skenari tė dikurshėm tė Millosheviēit, ajo prapseprap do tė jetė jo-praktike dhe penguese e zhvillimit ekonomik si dhe lėvizjes sė qytetarėve nė kėto anė tė Kosovės. Penguese e zhvillimit ekonomik tė kėtyre anėve pikėrisht pse Gjilanit do t’ia shkėpuste njė pjesė tė konsiderueshme tė arealit tė tij jetėsor e gjeografik. Jo-praktike madje edhe pėr vetė banorėt e rrallė serbė tė kėtyre anėve sepse do t’i veēonte njėsoj si nė geto duke i rritė edhe mė tutje gjasat e interferimit tė Serbisė brenda Kosovės duke u thirrė pikėrisht nė ‘izolimin’ e banorėve serb. Paēka se njė faturė e tillė kaq e rėndė paguhet nė dėm tė Kosovės, presidenti Fatmir Sejdiu s’e pati aspak zor qė tė thoshte me emfazė se: ‘Komuna e re e Parteshit ėshtė dėshmi e suksesit tė pėrbashkėt’.


Sejdiu e ish’Lėvizja ‘Vetėvendosje’ festojnė pėr Parteshin


Themelimi i kėsaj komune dhe deklarimi idiotesk i Presidentit, nė rrethana tė tjera normale, do tė duhej tė ishte njė penallti ndėshkimore pėr tė gjithė aq mė shumė pėr LVV e cila luftėn kundėr decentralizimit e pat bėrė si dominion tė saj privat. Duke qenė se VV-ja e ka humbur edhe atė pak substancė tė organizimit qytetar qė ka pasur, po kjo ditė (19 gushti) dhe tjetra (20 gushti) u kaluan nė njė heshtje varri nga ana e saj. Madje me 20 gusht, zyrtarėt e partisė na dhanė sihariqin se kjo ditė shėnonte pesėvjetorin e themelimit tė qendrės sė tyre nė qytetin e Gjilanit. Nė kuadėr tė agjendės sė shėnimit tė kėsaj date kaq historike (sic!), ata paralajmėruan kėto aktivitete, tė cilat po i citoj pa i hequr as edhe njė presje nga faqja virtuale e kėsaj partie:

12:00 - 18:00 Ekspozitė me fotografi tė 5 viteve tė veprimtarisė sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!
15:00 - 18:00 Pėrmbledhje tė fotografive tė ndryshme tė qendrės sė Gjilanit tė cilat do tė shfaqen me projector
21:00 - 00:00 Ndejė nė lokalin “CENTER” nė lagjen Dardania 1 rr. 3 me rock Grupin nga Gjilani “B.o.g” dhe shfaqja e filmit dokumentar “10 Shkurti”(35 min.)

Ēmendurisht njė ditė pas themelimit tė komunės sė Parteshit, partia e soziut qė pretendon tė jetė Albin Kurti, zgjodhi qė tė na rizgjojė emocione tė fjetura me historinė e saj aq lavdiplotė (sic!).

Kremtimi solemn i Fatmir Sejdiut pėr ‘suksesin e pėrbashkėt’sikur u vazhdua me shampanjė e dolli nė lokalin ‘Center’ nė Gjilan nga po ata qė paturpėsisht thirren ende nė emrin e sė dikurshmes Lėvizja Vetėvendosje! Qysh kanė thėnė mė tė vjetrit: ‘Bota digjet – kurva krihet’.

TO BE CONTINUED
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Sun Aug 29, 2010 4:18 pm

Une kam thene se edhe LV eshte levizje pacifiste .
Sepse ne te ke pas vetem Albinin te mire te tjeret jane femije dhe kane gjeste femijesh.
Po edhe jane femije te ldk.-isteve -pdk-isteve angazhuar ne kete levizje .
Ata te pa ndegjueshmit do ti largojne kurse do te mbeten femijet e servileve dhe edhe keta do te veprojne me zi se prinderit e tyre.
baba ne ldk djali ne lv .
Baba ne pdk djali ne lv.
keshtu e kena que ne shqiptaret kohen historine duke luftuar per karriga e pushtet.
E jo per komb e shtet.
na kishe nem perenia ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Mon Aug 30, 2010 12:31 am

Nuk besoj se dot vij vetvendosja ne ket pozicion,dhe po dojm ta shkatrrojm hala pa ja filluar punes jem paragjykus te mpreht, edim dhe kur dote vdesum.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Mon Aug 30, 2010 12:36 am

Xhemo e di si i bjen kjo. "Ti theme sa nuk me ka then". Bota ka Sy...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Mon Aug 30, 2010 12:41 am

Nuk me pelqeu ky lajme aspak?Por mos te nxitohemi sepse ndoshta politika eshte till ku vetem ne ket menyre mund te kesh te drejt fjale ..Uroj mos te na zhgenjej Albini ,se me te vertet do humbasi respektin e popullit ne shumic...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Mon Aug 30, 2010 12:53 am

Po tė shikosh fotot kuptohet qė kta jan fėmij ende dhe mundt tė manipulohen me njė qokollad e lėre pėr mė teper po tė presin qė tė dėshoj koha .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Mon Aug 30, 2010 11:40 am

ne kosove nuk ka asnje parti as opozit as levizje e shoqat qe momentalishte punojne per interesa kombetare.
Te gjithe punojne qe te pasurohen per veti.
Shiqo pasurite e tyre te hatashme duke e genjyer rinine se kinse po punojne per ,,qeshtje kombetare " me rrena e hajni.
A te gjithe pajtohen me kete status antishqiptare dhe multietnik.
Si dikur ne kohen e Titos ,Millosheviqit e te Rugoves qe na rrejshin se kena ,,republik" a ishim te okupuar nga serbia.
Kurse tashe jemi te kolinizuar nga te huajte.
Kolonia eshte koloni.duke pas pervoje te madhe neper shume organizata ,levizje e pame se zte gjitha jane organizata mafioze ,te mbushur me kriminele tradhtare qe mirren me pune te pista dhe bashkpunojne me serbet per perfitime personale.
Nuk po kuptoje se pse nuk po bashkohen atdhetaret e vertet ne nje trup te perbashket qe ti dalin zot atdheut dhe ti flakim kete politi antishqipatre qe per qdo dite po shkaterrojne identitetin ,kombin ,kulturen shqiptare .
Dhe nuk ngopen me kaq po vazhdojne rrugen e turpit e te tradhtise .
Duhet dale ndonje Avni Rrustem qe ti ndale keta mafioz..
per ndryshe pasojat do jene shume te madhaja per te ardhmen e femijeve tone.
Klane mafioze ,bandit ,kriminel klane familjare ,korrupsion ,hajni e qka jo.
Kosova as per se afermi nuk eshte shtet ,po po bejne lojna evropjanet me ne .
Sepse kemi aq shume servile e bashkpunetore te huaj shqiptare .Keta edhe pak kane me naj bere edhe gjuhen multietnike po si ndalem.
neper pozita kane emruar klanet familjare njerez qe skane lidhje me politik as qe kane rrespekt fare te eulex unmik etj.
Po keta i mbajne me kushte ne politik ,ja punoni per ne ja ne byruc e keni vendin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Mon Aug 30, 2010 11:48 am

festuan karieristet ,sahan lepiresat.
Ata qe per qellim kane politiken nen sundimin e te huajve .
Koloni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Tue Aug 31, 2010 2:35 am

Xhiti - Thuajse ne te gjitha pikat, komenti juaj qellon ne shenje - Prandaj pajtohem plotesisht. Do te shtoja me plot dhembje edhe keto:

-VV-ja i ka te gjitha mundesite qe te mos behet njesoj sikur partite e tjera
- VV-ja ka pase nje histori, nje tradite te gabimeve te organizatave e levizjeve te meparshme. Nese asgje, bile kishte mujt te pakten me i evitu keto gabime - mos me i perserit
-VV-ja ka mujt me ndejt hala ne formatin e dikurshem e jo te behet parti politike, sepse ajo ne thelb eshte PERCARESE dhe partikulariste. Grupon njerez te ideve gjysmake jo te pergjithshme, pavaresisht se mundem me u thirre ne kauza te medha.
-VV-ja dhe udheheqsia e saj e dyshimte u kane hape deren servileve, matrpazeve, LDK-isteve, mirepo me se shumti ish-PDK-isteve. Asaj i nevojiten kta partiake ne menyre qe te te hyje ne pushtet me njerez qe kane pervoja. A nuk e dine te gjoret se pikerisht kta njerez te 'dashur' te tyre kane vec pervoja hajnie, dallaveresh e idiotsish.
-VV-ja ka shkue hap pas hapi neper ferkemat e LDK-se dhe Rugoves ose PDKse dhe Thacit. Ajo do te behet pengese e popullit ne perpjekjet per bashkim dhe nje jete ma te mire
-VV-ja me kursin e saj tradhetor qe po e ndjek verberisht rrezikon te luftohet nga populli, qysh jane luftuar tradicionalisht dikur te gjithe armiqte e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Tue Aug 31, 2010 6:45 pm

Albinin jane te manipulua siq thua ti leka i Madh
LDK-istet veton Surroi PDK-istet ishe lkeshilltaret e Rugoves bashkpunetore te serbise tashe keshilltare te Thaqit.
ka ta shofin motin e nderrojne gezofin.
Dikur behen me haradinaj dikur me ate kete.
PO rrotellojne kah te fryne era .
per kete jemi ne gjendje katrastofale se kemi njerezit me servile ne bote.
LV -e henger do te jete partija me servile se keta tjeret.
Sepse te futesh ne politik sipas planit Te Ahrtizarit qe ekritikove deri dje .Sipas rez 1244 qe tha se eshte antishqiptare ,decentralizimin qe tha se eshte antishqiptare .
Flamurin etj popullin kosovare etj qe i kritikove .
E tashe te futesh ne parti sipas ketyre -bejne vetem njerezit e qmendur ose karieriste.
Sepse te futesh ne parti duhesh te punon sipas kesaj kushtetute antishqiptare sipas rez 1244 dhe Planit te Ahrtizarit nje plan antishqiptare.

Ku kosova ka pavaresi multietnike po ska sovranitet as qe dote kete sepse eshte nje lloje republike ne kuader te serbise ,ska ushtri ska kombe shqiptare ska flamur kombetare ska kufi ,po kufi administrativ siq thote kfori ska asgje .
NUk ka levizje individ momentalishte qe ju kundervihen ketij statusi ..
Lv ka pas simpati shume te atdhetaret pershkak se ishte e vetmja levizje qe i kundershtoi keto qe i ceka me larte .
Kurse tashe me gurabija qokollata te amerikes eulex ldk pdk u mashtrua dhe i hengri gurabijat se jane femije ende .
E femija mashtrohet me nje sheqer apo nje gurabi. e hengren te Rugoves...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Tue Aug 31, 2010 11:55 pm

Very Happy Ashtu eshte...pajtohem detektivi! Nese s'me rren intuita keta e hengren me luge thate duke menduar se e mbushen barkun bounce Ēokollatat qe i permende, do ua ruajne pakez me vone, zakonisht ne rastet kur dojne me i shantazhu ose me i detyru me pranu dicka te demshme per Kosoven, atehere edhe ua prezentojne cokollatat per te cilat i lshon shpyrti femijet e lazdruem.

S'me pritet dita kur te shohin edhe ne Kurtin me shoke duke vrapu poshte e perpjete ne salla e podiume voten e qytetareve, qe dje thoshte te mos ia japin asnje politikani! clown

Kushedi n'c'pika kane me mbrri perpjekjet me siguru vota. Ndoshta ia bejne si LDK-ja ose LDDja qe u ofronin familjeve te varfera thase me miell ne kembin te votave muhahahahahahahahah
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Wed Sep 01, 2010 8:11 am

un nuk mendoj se ALBINI dot bej diq te till , sepse nuk e lejon karakteri ky posedon diapazon bagazh te madh te nji plitikani te merfillt.
Dhe pos tjerash ka mbrapa gjeneratorin legjenden e gjall DEMAQIN qe nuk vijen ne shprehje gjera te tilla.Albini dot na bije perpos nji VETVENDOSJE te mirfillt e cila na mungon tash,dhe tani nji union me ***** shqipri, sepaku dot ta ben ket ALBINI dhe askusht tjeter.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Wed Sep 01, 2010 4:46 pm

Xhemė, tjeter eshte a beson apo jo - ceshtja e besimeve lidhet me deshirat, prandaj ato nganjehere prodhojne perceptime te gabueshme qe s'ben te merren parasysh kurrsesi. Edhe politikane te tjere kane pase po kaq bagazh intelektual mirepo jane bere sherbetore te dalluar te pushteteve kunder-popullore.

Tjetri gabim eshte kur thua qe Demaēi qendron pas Albinit. Demaēi, o i nderuar, s'e perul veten qe te hyje ne politiken e vjeter me ambalazh te ri. Demaēi me kohe eshte distancuar bile edhe e ka demaskuar planet ambizione e grabitqare te Albinit per karrika. Gjema ti vec nje fakt qe Demaci eshte pas Albinit, dhe une po dorezohem!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Wed Sep 01, 2010 5:01 pm

Xhema
duke besue e duke qen optimist,apoo populli nen okupim koloni populli me optimiste ne bote.
Pa buk pa pune pa shtet pa prespektive pa segurim social pa pensionim pa asgje.
Populli me optimiste me Politikan hajna servile banda te ndryshme korrupsion servil te huaj agjent te huaj.
Qe 20 vjet me optimizem mbetem dhe duke i besue lidereve tradhtare .
Mu pas qen populli i meqem moti kishim liri dhe shtet tonin e nuk luajne serbija dhe te huajte me ne ,vetem me ne si ne shqiperi si ne kosove si ne maqedoni si ne mal te zi si ne presheve Bujanovce
O xhem duhet te kthjellohemi e mos te bijme pre e njerezve qe dijne te mashtrojne kete popull budall.
pak ka njerez intelegjent ne tokat shqiptare ,ata njerez nuk mashtrohen kollaj.
Te menqurit nuk jane ne politik.Se qe te hysh ne politik duhesh te jeshe servile i ndegjueshem ose heshtak.
perndryshe nuk ke vend ne Politiken shqiptare as ne organizatat te ,,ashtequajtura shqiptare" sepse te largojne ose te distancojne si ne kohen e Titos sepse shumica jane Titiste komuniste qe dijne te nderrojne gezofin.
Mos u mashtro Xhemo ne asken.
Mua me binde vetem puna konkrete e dikujte qe kundershtone kete status antishqiptare kete Flamur antishqiptare kete kombe kosovare qe ska lidhje te bene me popullin shqiptare.

Pajtohem me leken shume --..se mire e ka e ti hem po me del shume optimiste si dikur kure njerezit vrapojshin pas Rugov papes ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Thu Sep 02, 2010 8:01 am

Fakte ka plot hyni -gogle- vetum ALBIN KURTI e qet ADEM DEMAQIN - ne rend te par te demostratave , me kan ishim un e ti xhiti Leka, po sjem asnjani por fakti esht DEMAQI nji fakt per LEKEN:

Pos tjerash edhe pretendimet dhe paragjykimet jesin dhe jan paragjykime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Thu Sep 02, 2010 4:53 pm

O more Xhem qeshtu kane bere njerezit edhe pas Rugoves po ja qka na dule..
Dikushe heret e ka dijte se kushe eshte Rugova e disave vone ju ka dal gjumi.
tashe vrapojne pas PDK.
Kur ishte ramushi ne Qeveri vrapun pas tije a me pare i kane sha keta .
Edhe LV ka mu ba si keta gajle mos ke.
Shqiptaret kane pranue mu ba Kosovare te gjitha partit e pranojne kete edhe levizjet .
Vetem disa atdhetare dhe intelektual se pranojne po qte beshe me nje lule sqel pranvera..
Ska atdhetare ,pak kane mbet ,po qka me ba se me dale nga kjo krize.
Edhe ne kohen e Ahmet Zogut Hesat Pashes keshtu e kane mashtrue popullin.
Mbetem duke u mashtrue here vrapo pas njerit here pas tjetrit ne funde te gjithe kungull po na dalin..
haaaaa more jarani jem ,mos beso shume se ska asgje prej askujt..
mashallah e perhajr bashkim vllaznimi i ri e perhajr kosovarizmi te kane bere kosovare si shkavi si magjupi si romi malazezi si ti..
Bile shkijet spo pranojne as magjupt ata kane simbolet kombetare e ne ....!!!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Thu Sep 02, 2010 5:45 pm

mir e ki por po presim na shkoj jeta tuj prit njiher mendoj, keshtu gjerat mund te ndodhin ndofta si thua ti apo un,apo aj, pemgamer nuk jemi.
por sidoqoft besoj ne ALBININ dhe po pres me pa durim te hyj ne politik ta pravojm dhe ket, por te tham se ne hapin e par qe ben ne kundershtim me interes te popllit vet dhe ne, nuk dot jam me te dhe un nuk i shkoj askuj 2o vjet mrapa pa resulltat.
un mendoj dhe besoj se dot i shtyj gjerat dhe qeshtjen ton drejt interesit ton te perbashket se sa dot mun te baj shtir te konstatoj tash kshtu mendoj. kaloni mir ti dhe Leka se gjdo njeri mun te vlersoj drejt dhe gabim te gjith kem paragjykime.............etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Thu Sep 02, 2010 11:58 pm

Kam frik se do jete( opozit nen Hije) partija e Albinit?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   Fri Sep 03, 2010 3:22 pm

Mohuesit e bashkimit kombėtar !
Prishtinė, 1 shtator 2010 (Kosovapress) Koha 21:29

Artikuj tė ngjajshem
EULEX – NJĖ MISION I DĖSHTUAR
Ca prapėsi po bėhen edhe nė emėr tė demokracisė!
GJINEKOLOGU JOHANES VAN VREJSVIJK DHE KANUNI I LEKĖ DUKAGJINIT !
Mohuesit e bashkimit kombėtar !
Gjykata nė segmentin juridik do tė ketė kujdes nė formulim
Qerim Pllana

Lajthitjet, lėshimet dhe gabimet nė politikė dhe diplomaci, me ose pa qėllim, nuk kanė asnjė arsyetim juridik, politik e as filozofik-historik. Para sė gjithash, janė rreptėsisht tė pafalshme dhe tė dėnueshme. Prandaj, nuk ka gabim mė flagrantė, se sa lajthitjet rreth mohimit tė bashkimi kombėtar dhe pazareve, nė dėm tė territoreve tuaja! Tė lehet anash zhvillimi ekonomik dhe demokratik i vendit, ku historikisht prehen tė parėt. Tė mohosh bashkimin kombėtar, ėshtė njėsoj si tė mohosh pėrkatėsinė, origjinėn, atdheun, kulturėn, gjuhėn e tė parėve, historinė dhe gjeografinė e mėmėdheut! Ėshtė njėsoj si tė mohosh, farefisin, gjakun, gjenezėn, vėllami e perėndi! Gjaku s`ėshtė ujė, por po ndodhi u pėrzije, atėherė ai dhe trupi janė shndėrruar nė lebeti “mortaje”! Si “kleptomania”, e cila ka pėrla politikė, diplomaci, art, shkencė, kulturė, etj., nga njerėz mė prirje tė kleptomanisė, mendjemadhėsisė fodull, gabimeve dhe lajthitjeve, duke u nisur nga mohimi i bashkimit tė kombit. Mė politika ndikuese dhe mbizotėruese nga prirje interesash hajdutėrie, personale, klanore, korruptuese dhe grupore. Njerėzve me prirje pėr grabitje, vjedhje, tradhti dhe pabesi, nga sofra e parė e elitės, dikur nė emėr tė komunizmit, vėllazėrim-bashkimit, vetėqeverisjes. Tani nė emėr tė “sistemit pluralist, demokratik, transformues dhe sistemit politikė globale” etj. Fraza finoke nė emėr tė tė cilave, mohohet interesi kombėtar, familjar dhe njerėzor. Duke u blerė dhe shitur shumė lirė nė pushtet sistemesh korruptuese grabitqare, klanore, individuale dhe familjare, mė shprehi feudale mesjetare dhe, edhe ma keq, shprehi skllavopronare. Pronarėt janė zaptuesit e pushtetit, skllavėria ėshtė sovrani, kurse nė emėr tė demokracisė, thirren tiranėt dhe pushtetarėt e pandėrgjegjshėm!
Kėso prirje pėr zhvatje tė shoqėrisė (sovranit) pasurisė sė tij, kishte mė tė lindur tė pronės private dhe shtetit. Do tė ketė pėrderisa tė ekzistojnė shoqėri klasash tė tilla. Mirėpo, nėpėr periudha tė ndryshme historike, njerėzit mė prirje tė tilla hajnish, nga begatitė kombėtare, tokės dhe nėntokės, ujėrave dhe tė mirave tjera materiale tė nėnės-natyrė, nė dėm tė ardhmėrisė sė gjeneratave, janė joligjore dhe rreptėsisht tė dėnueshme. Kjo vlen sidomos pėr ata tė cilėt, nė forma klandestine grabisin pushtetin, duke penguar dhe mohuar bashkimin e atdheut, rastet mė hapėsirėn shqiptare! Bashkė-hajnia me ata, prindėrit dhe gjyshėrit e tė cilėve na ndanė, grabitėn toka e pasuri, duke penguar ribashkimin kombėtar! E tėrė kjo, ėshtė mė shumė sesa naivitet politik-diplomatik, ėshtė mohim sadist i llojit tė vetė, problem i sė ardhmes dhe ēėshtjes dramatike tė shoqėrisė dhe tė gjeneratave qė vinė pas nesh...
Vėnia e maskės sė “frikės” nėn parullėn, “mė hapjen e kufijve, hapet kutia e
Pandorės”, analistet e sinqertė, kėsaj teze me fakte historike, shkencore dhe juridike, tashmė i kanė ējerrė maskėn. Sepse e drejta natyrore pėr jetė tė lirė, tė pėrbashkėt dhe tė barabartė, pėrfaqėson tė drejtėn ndėrkombėtare pėr liri, sovranitet, pavarėsi dhe bashkim. Jetė tė qetė tė popujt tė lirė nė botė. Kėtė mė 22 korrik 2010, katėrēipėrisht e dėshmoi Gjykata Ndėrkombėtare (GJND) nė Hagė. Nė Ballkan maska tė tilla tė gėnjeshtrės, falsifikimit dhe ushtrimit tė gjenocidit, nė emėr tė po atyre dredhive, flamurin edhe mė tutje e mbanė Serbia. Ajo i pėrdori tė gjitha format dhe mėnyrat e politikės sė gėnjeshtrės, “si fituese nė luftėra, por kinse humbjes nė paqe”, D. Qosiq! Duke i para-fajėsuar fqinjėt, nė vijimėsi shqiptarėt, madje tėrė botėn! Ndėrsa, gjysmėn e territoreve tė Kosovės etnike, i mban tė grabitur qysh nga vitet 1848-1878-1912 dhe aktualisht!
Fatkeqėsisht, kėtyre orekseve tė memorandumeve akademike, sundimtarėve dhe kishės serbe, (por jo pėr tė grabitur toka tė huaja, por pėr tė dėmtuar atdheun e vetė), dolėn tė lindin, shtohen dhe tė grabisin pushtetin mjaft shqipfolės. Duke dėmtuar qenien, hapėsirėn, kombin dhe atdheun e vetė! Mė ndarje, mos bashkim, pėrpjekje pėr krijimin e principatave mesjetare ngatėrrestare mė Kosovėn, Shqipėrinė, Maqedoninė shqiptare etj. Kur dihet se vetėm bashkimi i tyre sjellė siguri, zhvillim mė tė shpejtė ekonomik, rajonal kulturor gjeografik dhe historik, paqe pėr tė ardhmen jo sall pėr shqiptaret. Ofron mirėqenie, liri, zhvillim tė barabartė pėr shtetasit, minoritar, grupe etnike etj. Edhe pse grupet e ndryshme “etnike”, janė vendos nė kėtė tokė mė faltore false, qėllime dhe hile tė caktuara politike, diplomatike dhe strategjike, duke filluar nga shekulli i XII, nga Serbia nė veri dhe Greqia nė jug etj.
Gabimet nė politikė nuk falėn - ato pa pardon janė tė dėnueshme
Bashkimin kombėtar e penguan, vazhdojnė ta pamundėsojnė dhe e mohojnė edhe qarqe tė caktuara aktuale politike shqiptare, duke i ruajtur interesat klanore, fare-fisnore e familjare. Kėto prirje tė karakterit feudal, shqiptarėve u kanė shkuar pėr dore, qysh nga periudha e pashallėqeve, Shkodėr mė Bushatllitė, Janinė mė Ali Pash Tepelenėn, Berat mė Ahmet Kurt Pashėn, mė grindjet e konflikte tė pėrhershme, si mė pronat nė Mukatanėn e Durrėsit, Sul, Himarė, Ēamėri, etj. Nga vetė tė shpallurit pasha, vezirė, sadri-azem, kadi, bajraktarė, spahi.., sa duket se jemi duke jetuar mu atė periudhė! Si aktualiteti ynė me “gjeneral”, aleanca: LDK-AAK, tani LDK-PDK, nė Shqipėri, PD-PS, Maqedoni mė konglomerat partish grindavece mes vete. Mė ideologji pro e kundra, gjėja pėr shtet shumė-etnik, duke shkaktuar psikologji pėrēarėse provinciale-feudale mesjetare: Nė Kosovė, me nja 5-6 minoritete, krejt sė bashku s`bėjnė as 6 pėr qind tė popullsisė tė Kosovės! Mė krahina provincash si, Drenica mė kryeministėr “legjendė”, Llapi mė president “mit”, Dukagjini me gjeneralin luftarak, Rrafshi, Artakolli, Ana-Morava.., Shqipėria, jugu toskė mė Edin “pėrrallė”, veriu mė Salen “gegė, kreshnik”!? Nė Maqedoninė shqiptare, mė as njėrin, pos mė prirje servile pėr pushtetet tė karakterit feudo-skllavopronarė!
Mė nė fund Aliut, i prenė kokėn dhe si peshqesh kurioziteti ia sollėn sulltanit nė Stambollin e tė “Sėmurės sė Bosforit”! Pashallėqet ranė si letėr kartoni. Ky ishte njė sadizėm i llojit tė vetė, si mė hipodromin e plojės nė Manastirin e 1830. Sadizėm i njė perandorie tė kalbur bashkė mė krerėt e pashallėqeve nė fjalė, qė pengonin njeri-tjetrin pėr bashkim, pavarėsi dhe shkėputje nga perandoria e sėmurė. Tėrė ai antagonizėm ndodhte pėr shkak uzurpimi pronash tė kombit tė pa konsoliduar, shtypur dhe tė robėruar. Mos unitetit reciprok pėr liri, shkėputje nga perandoria dhe mbrojtja e territoreve nga agresioni sllavė, bėri qė grekėt, serbėt, bullgarėt, rumunet etj, tė ndihmuar nga shqiptarėt, nė dėm tė tyre, tė ēlirohen dhe tė zgjerohen dekada mė herėt se sa ata. Ata sot e kėsaj dite, mbesin tė pabashkuar, pa u konsoliduar, si shekuj mė parė tė pėrēarė, duke mohuar bashkimin kombėtar, nga sorollatja dhe soji i vetė politikės dhe diplomacisė gjysmake mohuese tė sė vėrtetės..!
Kėto hile tė politikės sė fukarallėkut nė gjithė hapėsirėn shqiptare, kanė karakter mashtrues dhe mohues, ndaj bashkimit tė kombit. Gjė qė tejkalon ēdo cinizmi sadist human, njerėzor dhe historik-ekonomik e kulturor, tė popullit tė shpėrndarė nė 5 shtete nė gadishullin e sfilitur. Kur dihet se bashkimin kombėtar tė tjerėt nė Evropė dhe nė shumė vende nė botės e kanė bėrė shekuj mė parė. Mė pėrjashtim tė atyre tė cilėt jetojnė mė prirje, kulturė dhe histori pėrēarėse mesjetare! Tani, politika shqiptare kėtė e mohon nėn parullėn e “kutisė sė Pandorės”, njė si devizė ekuacioni trillues, jo sall ruso-serb! Me tė ashtuquajturin bashkim evropian, gjėja se me te bashkohen edhe shqiptaret! Kur dihet se mė asnjė fakt, as njė vend nė botė s`mund tė krahasohet mė rastin specifik “sui-generis” tė shqiptarėve, tė cilėt shtrihen nė hapėsirėn e tyre homogjene historike-gjeografike gjuhėsore-kulturore, por tė shpėrndarė e tė okupuar nė 4 shtete, dy tė tjera tė pėrgjysmuara dhe tė ndara! Pse atėherė shqiptarėve s`u mundėsohet bashkimi i tyre, para hyrjes nė BE!? Prandaj, themi lirishtė se mohuesit e bashkimit kombėtar janė mu nė mes tė Evropės dhe nė mesin tonė. Janė maja e piramidės sė pushtetit tė grabitur mė ndihmėn e tė huajve, vjedhje votash nga sovrani i lodhur nga tiranitė, okupimi, skamja dhe robėria shekullore. Mohuesit, shumica nė pozitė dhe opozitė, nė Kosovė, Shqipėri, sidomos nė Maqedoni, bėjnė politikė shumė fytyrash. Pengojnė afrimin, zhvillimin dhe bashkimin kombėtar, duke manovruar si mė shkėmbyes binaresh, nė mungesė trenash. Sepse, frenat i mbajnė tė tjerėt nė duar, duke i grabitur dhe mbushur mė tė mirat e begatisė tė hapėsirės shqiptare, qė nga zanafilla nė tokėn e tyre, perėndia dhe natyra qė ua ka falė!
Kush janė mohuesit e bashkimit kombėtar!?
Mohuesit e bashkimit kombėtar kanė emėr dhe mbiemėr. Ata pikėrisht gjendėn maj hierarkisė, biznesit politik dhe atij diplomatik, duke bėrė politikė pelegrinė, gjumė, rehati dhe jetė luksoze, mbi kurrizin e njė kombi tė shpėrndarė, brenda dhe jashtė hapėsirės, ku ai sot lėngon mbi begatitė dhe tė mirat e nėnės natyrė. Mohuesit e bashkimit kombėtar ishin dhe vazhdojnė tė jenė titistet e mėdhenj dhe tė vegjėl, ish-bashkėpunėtorėt e OZN-ės, UDB-sė, sė Rankoviqit, MUP-it. etj. Nė Shqipėri e dinė ata, nėse mendojnė esėll! Ata, sot e kėsaj dite i ke nė akademi, Lidhjen e shkrimtarėve, nė shkencė, art, kulturė, pėr fat tė keq, nė tė gjitha institucionet dhe entet shtetėrore, nė ekzekutiv, legjislativ, sidomos nė gjyqėsor. S`ka rėndėsi janė pak apo shumė nė numėr. Aty, ku ata gjenden, paraqesin rrezik tė pėrhershėm. Sepse janė tė papėrmirėsueshėm mė prirjet dhe shkollėn e tyre mė karakter pėrēarės, kur sesi bashkues. Pėr ta, bashkimi kombėtar ėshtė “armiqėsor”. Prirje e mbjell mė shekuj nė shkollat e parullės: “Pėrēaj dhe sundo”! Si, “gegė, toskė, koēe-varrė, ēamė, preshevarė, malėsor, katolik, mysliman, bektashi, ortodoks, ardhacak, vendas... Pėr habi, tė gjithė tė njė kombi shqiptarė”, por nė 5 shtete, 13-14 fise, nė 4 fe, tė shpėrndarė...
Unė s`frikėsohem pėr ketė qė e them, se perėndia njė ditė do t`mė gjykojė, pėr ndonjė “shpifje a ideal romantik-personal-enverist”! Sepse, nė mėnyrė tė hapėt, reale dhe tė sinqertė, bashkatdhetarėve tė mijė, ēdo ditė ua them troē. Aq mė pak, apo aspak, nuk frikėsohem nga mohuesit e bashkimit kombėtar, si mohues tė perėndisė nė fund-shekullin e kaluar dhe fillim-shekullin XXI. Pėr mashtrim tė “gatuar” sovranit, nė bashkėpunim mė nunash dhe me bashkėjetesė “miqėsore nipash”, tė atyre qė na ndanė, pak nga pak, atdheu pėr tė mbet sot e kėsaj dite, i copėtuar, i shpėrndarė, pėr mrekullinė e fatit, populli jo i pėrēarė...
Ndonjėherė, mbase vetė jeta ėshtė njė mashtrim i copėzuar, njė si prag mes dy dyerve. Dhe njėra-tjetrėn e “xhelozojnė pėr lindje a vdekje”, si njė ėndėrr mrekullie a sadizėm ferri! E them kėtė pa qėllimi-diskreditues. Por gabimet, mohimi dhe tradhtia politike ndaj bashkimit kombėtar, me ose pa qėllim, nuk kanė asnjė mundėsi faljeje, as njė arsyetim juridik, politik e as filozofik-historik! S`janė ėndrra as pragje mes dy dyerve, po e hape tė parėn ėshtė lindja, e mbyllė tė dytėn vjen fundi! Tė thuash kaq ėshtė jeta! *Jo, sepse jeta ėshtė histori gjeneratash, ajo vazhdon ecėn, evoluon, lėvizė por si lumė! Evropa si bashkon ata qė i ka ndarė me letra false, fuqi dhe mė topa anijesh deti, mė barut tė dhuruar fqinjėve, pėr t`i grabitė tokat shqiptare! Ajo akoma s`do fajet t`i pėrmirėsojė, meqė ajo vetė i ka kontribuar kėsaj ndarje! Ajo as vetėn s`do ta bashkojė! Prandaj, pėr gjeneratat pas nesh, pengimi dhe mohimi i bashkimit kombėtar, do tė jetė mashtrim i llojit sadist i tradhtisė sė shėmtuar!
Ndėrhyrja e SHBA-ve, mė NATO-n, shqiptarėve u mundėsojė tė mos bredhin, si pjesa qė akoma bredhė nėpėr Australi, SHBA, Zelandė, Kanada, Turqi dhe kudo nėpėr Evropė dhe botė! Por kjo ndihmė e miqėsisė tė themi tė sinqertė, nuk ėshtė kurorėzuar me idealet e atyre qė u flijuan. U derdhė shumė gjak, pati shumė sakrifica dhe dėme, vetėm pėr ribashkimin e kombit tė shpėrndarė, me fajin e faktorėve politik tė djeshėm e tė sotėm evropian. Evropa, as njė shteti ballkanik, qė mban territore shqiptare, nuk mundet pėr tė urdhėruar pėr t`i lėshuar tokat e okupuara shqiptare, me bekimin e saj: Kufijtė mbesin po kėta, madje mė njė kontroll mė rigoroze sesa tani. Se, s`do tė ketė mė kufij klasik, por ata do tė jenė “tė hapur e tė paqėndrueshėm”, kurse shqiptarėt do tė bashkohen nė mbėshtetje tė kėsaj teorie, kėto janė trillime finoke politike...
Atėherė pse refreni i “kutisė sė Pandorės”!? Pse s`vlen bashkimi i kombit homogjen shqiptar nė gadishull!? Pse ndalesa vizash Kosovė-Shqipėri, ndjekje refugjatėsh shqiptarė, mos jetėsimi i marrėveshjes sė Ohrit, nė Maqedoni? Konflikti PS-PD, nė Shqipėri. Veriu nė Kosovė, pjesėt tjera tė hapura si pronat ēame, Kosova Lindore, ajo veriore... Kjo ėshtė e vėrteta, njėkohėsisht fatkeqėsia e mohimit tė bashkimit nė Shqipėrinė e vėrtetė natyrale. Pėr tė cilėn jo sall Evropa mbanė pėrgjegjėsi historike. Ndėrkaq, mohuesit e bashkimit kombėtar, soji krijues i politikave tė grabitjes sė pushtetit, krijimit tė ashtuquajturave (“shqipėrive”, siē shprehet miku K. Mehmeti), do tė thosha, albanidave, as tė formatit tė dukatave mesjetare etj. Kushdo qofshin mohuesit e bashkimit kombėtar, kundėr krijimit tė Shqipėrisė Unike Natyrale, mbajnė pėrgjegjėsi ligjore politike, morale-juridike dhe kombėtare historike!
(Autori, mbase kritik kokėfortė, i “globalizmit demokratik post-modern-eksperimental-multi-etnik”)!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
SKANDALOZE: KUSH FESTOI PĖR KRIJIMIN E KOMUNĖS SERBE TĖ PART
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: