Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Rezistenca ndaj antibiotikėve, shqetėsim nė rritje

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Merisa
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 276
Age : 26
Vendi : Kosovė
Profesioni/Hobi : mjekesi
Registration date : 16/03/2009

MesazhTitulli: Rezistenca ndaj antibiotikėve, shqetėsim nė rritje   Tue May 25, 2010 2:00 pm


Rezistenca ndaj antibiotikėve, shqetėsim nė rritje


Rezistenca ndaj antibiotikėve ėshtė bėrė njė shqetėsim nė rritje mes ekspertėve tė shėndetėsisė nė mbarė botėn. Shkencėtarėt kanė frikė se pas disa viteve organizmi i njeriut mund tė bėhet thuajse i pambrojtur kundėr disa infeksioneve bakteriale. Kėto shqetėsime nxjerrin pėrsėri nė pah nevojėn e pėrdorimit tė antibiotikėve vetėm kur duhen.
Organizata Botėrore e Shėndetėsisė e konsideron rezistencėn ndaj antibiotikėve, si njė nga tre kėrcėnimet mė tė mėdha pėr shėndetin e njeriut. Pėrdorim jo i saktė i kėtyre barnave ka ēuar nė krijimin e baktereve tė qėndrueshme.
Ekspertėt thonė se nėse pėrpjekjet pėr tė luftuar problemin nuk fillojnė tani, infeksionet dikur tė shėrueshme mund tė bėhen tė rrezikshme.
Dr. Thomas Frieden, drejtor i Qendrės amerikane pėr Kontrollin dhe Parandalimin e Sėmundjeve, u bėri thirrje ligjvėnėsve amerikanė pėr tė trajtuar rrezikun nė mėnyrė qė terapitė aktuale tė mos arrijnė tė bėhen tė paefektshme ndaj sėmundjeve infektive.
"Nėse problemi nuk trajtohet tani, njerėzimi mund tė hyjė nė njė epokė me pak ose asnjė ndėrhyrje klinike pėr tė luftuar disa infeksione", tha Frieden.
Specialistėt janė tė shqetėsuar se sa mė shumė qė njė antibiotik pėrdoret, aq mė pak i efektshėm bėhet. Mutacioni ose ndryshimi gjenetik i baktereve, qė i bėn ato mė rezistente ndaj antibiotikėve, ėshtė njė proces natyror. Por ky proces ėshtė shpejtuar pėr shkak tė pėrdorimit tė tepruar tė antibiotikėve.
Dr. Donald Poretz thotė se bakteret rezistente mund tė ēojnė nė shtimin e disa sėmundjeve tė rėnda, si infeksionet e lėkurės e mushkėrive.
Njė nga infeksionet mė vdekjeprurės i lindur nga rezistenca bakteriale ėshtė Methicillin-Rezistent Staphylococuk Aureus, i njohur zakonisht si MRSA, i cili shkakton vdekjen e 19.000 njerėzve ēdo vit vetėm nė Shtetet e Bashkuara. Qė nga viti 2002, rreth dy milionė infeksione tė MRSA merren nė spitalet amerikane ēdo vit. Dr Poretz thotė se kėto infeksione mund tė pėrhapen globalisht.
Kompanitė farmaceutike kanė pakėsuar prodhimin e antibiotikėve, dhe kjo e rėndon problemin, thonė shkencėtarėt. Edhe pėrdorimi i antibiotikėve, mė pak sesa doza e nevojshme, do tė thotė se bakteret mbijetojnė duke u bėrė mė rezistent.
Dr. Anthony Fauci i Institutit Kombėtar amerikan tė alergjive dhe sėmundjeve infektive thotė se kompanitė farmaceutike i kanė pakėsuar prodhimet e antibiotikėve pėr shkak tė fitimeve tė ulėta nga kėto ilaēe. Kėto firma tani pėrqendrohen kryesisht nė barna qė pėrdoren nė ēdo kohė e nga shumica e njerėzve, dhe mė pak nė antibiotikė qė merren vetėm nė raste infeksionesh.
Ekspertėt thonė se zgjidhja qėndron nė edukimin pacientėve dhe mjekėve pėr tė ndaluar pėrdorimin e antibiotikėve kur nuk janė tė nevojshme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Rezistenca ndaj antibiotikėve, shqetėsim nė rritje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: