Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Djathi forcon imunitetin...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Merisa
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 276
Age : 26
Vendi : Kosovė
Profesioni/Hobi : mjekesi
Registration date : 16/03/2009

MesazhTitulli: Djathi forcon imunitetin...   Tue May 25, 2010 1:57 pm


Djathi forcon imunitetin


Sipas njė studimi tė ri tė shkencėtarėve finlandezė, konsumimi i djathit probiotik forcon imunitetin e personave tė moshuar.
Dihet se bakteret probiotike nga jogurti forcojnė sistemin imunitar, ndėrsa me kėtė studim ėshtė zbuluar se edhe djathi mund tė jetė i pasur me baktere probiotike dhe tė ketė veprim dobiprurės nė shėndet.
Nė studimin e publikuar nga FEMS Immunology & Medical Micro kanė marrė pjesė vullnetarė tė moshave ndėrmjet 72 dhe 103 vjeē, tė cilėt janė ndarė nė dy grupe. Pėr njė periudhė katėrjavore, grupi i parė ka konsumuar djathė tė pasur me bakteret probiotike Lactobacillus rhamnosus dhe Lactobacillus acidophilus, teksa grupi tjetėr ka marrė djathė-placebo.
Rezultatet kanė treguar se konsumimi i djathit me pėrmbajtje probiotike, forcon imunitetin e personave tė moshuar, gjė qė ėshtė shumė e rėndėsishme nė kėtė moshė, pasi qė ata vazhdimisht i nėnshtrohen dobėsimit tė imunitetit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Djathi forcon imunitetin...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: