Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pse Cenohet e drejta e femrave??

Shko poshtë 
+13
Sofra
dibranja
fatlum
drenusha
Sy kaltri
Arta
Anna
tom sojer
silvi
azzurra
Beton
shaban cakolli
Kosovarja
17 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
drenusha
Anëtar
Anëtar
avatar


Numri i postimeve : 201
Registration date : 23/10/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyFri Nov 02, 2007 11:54 pm

e drejta e femres ,cenohet se na mungon kulutra e instutucioneve dhe na mungon e drejta theleore qe pa nji femer te arsimuar nuk mund te kesh familje te shendoshe dhe shtete me progres .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptySun Nov 18, 2007 11:26 pm

Ne shoqerin tone shqiptare akoma seshte e aritur e drjeta e femres shqiptare si nga ana e edukimit dhe shkollimit si dhe fitimit te lirise personale individuale.Ku femra eshte e cenuar ne disa raste e cila nuk guxon te flase per shkollimin e metutjeshem,
jane raste te shumta dhunime ne familje,kan pasur ofendime te llojllojshem fyerje si nga rrethi i ngushte edhe shoqerija.ku ne diten e sodit sa do pak femra shqiptare ariti ti hap dyert e jetes ne cdo aspekt te jetes …..
Ku sod shtete tjera te civilizuara duan ta shohin popullin tone shqiptare te emancipuar ne cdo aspekt te jetes se tije,eshte nje rryme e nje shtrese te ulet te njerezve ,qe tentojne ta fusin femren shqiptare nen’’trysin’’gjoja fetar…d.m.th fundamentalizem dhe prapambeturi….Perse meshkujt e ketyre fmrave te mbuluara
kane deshire ti ngulin syte ne cdo femre,kane deshire ti versulen cdo femre….e gruan e tije e mbylle ne kater murret e dhomes perse…a thua ku na con ky fenomen?
Sjam kunder veshjes se mbuluar,cdo indivit e ka te derejten individuale si te vishet simabs rregullave fetare te themi ,por qe kjo veshje te dihet se ku duhet te vishet,,, jam me mendimin nes kjo veshje e nje femre eshte nga vet deshira e saje pajtohem,por nes eshte e imopnuar kunder jam.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyMon Nov 19, 2007 1:14 am

dibranja shkruajti:

Ku sod shtete tjera te civilizuara duan ta shohin popullin tone shqiptare te emancipuar ne cdo aspekt te jetes se tije,eshte nje rryme e nje shtrese te ulet te njerezve ,qe tentojne ta fusin femren shqiptare nen’’trysin’’gjoja fetar…d.m.th fundamentalizem dhe prapambeturi….Perse meshkujt e ketyre fmrave te mbuluara
kane deshire ti ngulin syte ne cdo femre,kane deshire ti versulen cdo femre….e gruan e tije e mbylle ne kater murret e dhomes perse…a thua ku na con ky fenomen?
Sjam kunder veshjes se mbuluar,cdo indivit e ka te derejten individuale si te vishet simabs rregullave fetare te themi ,por qe kjo veshje te dihet se ku duhet te vishet,,, jam me mendimin nes kjo veshje e nje femre eshte nga vet deshira e saje pajtohem,por nes eshte e imopnuar kunder jam.

Nuk munde te quhet ,,prapambeturi e fundamentalizem'' nje femer qe e mban mbulesen per hir te besimit te saj ne nje fe te caktume.Nuk eshte e vertet se te gjitha femrat e mbulume sipas stilit islam e kom fjalen jan te pashkolluara ka te shkolluara nga to madje deri ne titulin Doktor shkence dhe ate shqiptare.

Dibrane ku e din ti qe ,,meshkujt e ketyre fmrave te mbuluara
kane deshire ti ngulin syte ne cdo femre,kane deshire ti versulen cdo femre….e gruan e tije e mbylle ne kater murret e dhomes perse'' te gjitha keto qe i ke cek me lart jan thjesht nje shpifje pom vije keq qe po duhet ta them ketu mirpo kjo eshte e verteta.Nuk eshte mir qe askush te bej shpifje te tilla pa marr parasysh qe ky eshte nje forum.Sa i perket Imponimit nuk pajtona as une per ket veshje mirpo kur eshte me vet deshir ateher eshte apsurd qe ketyre motrave tona ti nadlohet shkollimi vetum e vetum se mbajn nje shami.Dhe te them te drejten femrat qe jan me shami vetum e vetum sa te detyrojn ti rrespektosh me shum .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyMon Nov 19, 2007 1:37 am

Une sakund nuk ceka qe jame kunder shkollimit te ketyre motrave,se fundi fundit askush ska te drejte tja ndalon shkollimin asnje individi.A sa per femrat arabe sa jane te shkolluara fatlum kam dijeni p.sh qe ato para 20vitesh une kam pa nga palestina femra qe kan ardheur ne Shkup te studjojne mjeksine flas para njeset viteve,...ku per fat te keq shqiptari fanatik FUNDAMENTAL(vjazen e tije te mbuluar}se ka lene nga pargu i deres te dale perjasht a jo me te shkollohet qe per fat te kqe sot e kesaj dite ky fenomen egziston te lutem.....
PO fatlum keto sjan shpifje por eshte me se e vertet realitet i popullit tone,te bej nje pyetje ke qen ti ne Shkup dhe te shohesh se cfar rryme fundeamentaliste rrjedhin atje per momentin ke qene?
Sjam kunder fes as mbuleses(se vet ndihem si shqiptare njher e mandej musalimane}meszhi im eshte qe keto rryma te ndryshme qe po ndikojne tek populli shqiptare mos ta cojne femren shqiptare permbrapa,te ngece thjeshte mos ta lane pa shkolle kete kam dasht te them me laret por qe se isha dhe pak e ashpert dhe reale....
Dhe nese mendon qe dikush eshte i i ofendura me shkrimin tim personalisht kerkoj falje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyMon Nov 19, 2007 1:54 am

dibranja shkruajti:
Une sakund nuk ceka qe jame kunder shkollimit te ketyre motrave,se fundi fundit askush ska te drejte tja ndalon shkollimin asnje individi.A sa per femrat arabe sa jane te shkolluara fatlum kam dijeni p.sh qe ato para 20vitesh une kam pa nga palestina femra qe kan ardheur ne Shkup te studjojne mjeksine flas para njeset viteve,...ku per fat te keq shiptari fanatik FUNDAMENTAL(vjazen e tije te mbuluar}se ka lene nga pargu i deres te dale perjasht a jo me te shkollohet qe per fat te kqe sot e kesaj dite ky fenomen egziston te lutem.....
PO fatlum keto sjan shpifje por eshte me se e vertet realitet i popullit tone,te bej nje pyetje ke qen ti ne Shkup dhe te shohesh se cfar rryme fundeamentaliste rrjedhin atje per momentin ke qene?
Sjam kunder fes as mbuleses(se vet ndihem si shqiptare njher e mandej musalimane}meszhi im eshte qe keto rryma te ndryshme qe po ndikojne tek populli shqiptare mos ta cojne femren shqiptare permbrapa,te ngece thjeshte mos ta lane pa shkolle kete kam dasht te them me laret por qe se isha dhe pak e ashpert dhe reale....
Dhe nese mendon qe dikush eshte i i ofendura me shkrimin tim personalisht kerkoj falje.

Po ja filloj prej fundit Dibrane te ofenduar jan te gjith besimtaret e besimit Islam qe e zbatojn ket fe hyjnore me vet faktin se ti i ke qujt Fundamentalizma e te prapambetur,shpifje ska dyshim se jan keto gjera te lutem une nuk jam i moshuar mirpo ende skom pa nje shqiptar musliman te atill qfare ti i quan,vet fjala e par e Kuranit eshte Lexo.Meso,Studio .Me lart ti e ceke ,,A sa per femrat arabe sa jane te shkolluara fatlum kam dijeni p.sh qe ato para 20vitesh une kam pa nga palestina femra qe kan ardheur ne Shkup te studjojne mjeksine flas para njeset viteve,...'' amos valle ketu duhet fajsuar feja per mos shkollim apo ketu e kemi fajin ne si popull shqiptar...\


A nuk eshte ndalim i shkollimit per nje femer qe perjashtohet nga shkolla vetum e vetum se mban nje shami perkunder asaj qe eshte nxenese apo studente e dallume.Vetum edhe nje duhet ta them se ketyre gjerave do ju vije fundi me zgjidhjen e statusit te Kosoves(Pavarsimit) se ky popull din edhe te denoj siq ishte rasti i ketyre zgjedhjeve te fundit qe dulen vetum 45% ne zgjedhje e nese vazhdojn keshtu siq deri tash nuk do i marrin as ato 45% percind.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyMon Nov 19, 2007 1:55 am

Po për ato femrat të cilat dalin me veshje të shkurtëra çfar mendoni ...psh;



Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Ciljeta_xhilaga


Edituar për herë të fundit nga në Mon Nov 19, 2007 2:09 am, edituar 3 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besa-bese
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyMon Nov 19, 2007 1:59 am

eeeeeeeeeeeeeee

kjo ka te beje me liri te pakufizume
ska te beje me cinim sofra
kjo ka kalu nemandarina hahahhahhha
Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Cover-left
mashalla i kofte he mozomakeq valla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyMon Nov 19, 2007 2:10 am

sofer pershendetje nga dibranja
nes tkalon para syve nje gje e bukur pa amre parasyshe a eshte mashkull apo femre gjynah eshte mos me pa se zoti syt i ka fale me pa, apo jo.....pershendetje sofra

Po për ato femrat të cilat dalin me veshje të shkurtëra çfar mendoni ...psh; kjo eshte nje degjenerim e qenjes femrore sofra e ule vehteveten se cdo send ka kufi sjellj te folurit te veshurit etj etj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyMon Nov 19, 2007 2:13 am

Ose kjo foto ..... A ka të bëjë me teprimin e lirisë ?!


Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Ciljeta_xhilaga2
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyMon Nov 19, 2007 2:20 am

sofra mavret se kush dhe si e kupton kete fjali''liri''?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyMon Nov 19, 2007 2:32 am

sofra dikushe ne emnyre te tille shkon deri tek caku i duhur ose deri tek qellimim i paramenuar i atije personi....dhe ne kete menyre e kqeperdore ''lirin'' por kjo krejte eshte individuale.....

e per dike kjo foto eshe normale e per dike abnormale sofra...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyMon Nov 19, 2007 2:40 am

Dibrane përshëndetje gjithashtu nga unë Sofra dhe të gjithë ata të cilët kanë shkruar për këtë temë.

Unë nuk e di se përse thua që unë e ula vetveten !!! Nëse bëra një blic pyetje....

Mua rastësisht m'u kujtua një vajzë që pat shkuar në shkollë me mbulesë dhe patën intervenuar po thuajse të gjithë drejtorati dhe profesorët për të vazhduar vajza shkollimin por me kusht që ajo vajzë ta hjek mbulesën ose përndryshe ajo do të përjashtohet nga shkolla ! ...

Por në të kundërtën lejohen ato vajza të cilat ka mjaft me veshje të shkurtëra që e vazhdojnë shkollën .... Por ka edhe iks raste që kam lexuar që në trojet tona kanë mardhënje sexuale profesor nxënse !!! Unë edhe pse nuk jam adhurues i mbulesës nuk ju futem në hak atyre që e mbulojnë veten dhe janë drejt për përdrejt të lidhura në besimin musliman dhe janë drejtuar për atë rrugë individuale që ka të bëjë me karakterin e vet personal.
Madje kjo është e drejta themelore me konventa ndërkombëtare por që shkilen nga vet ata që i kanë aprovuar, madje kemi edhe personalitete nga shqiptarët të cilët shkruajnë si Ismail Kadare kundër shqiptarëve të besimit musliman se gjoja do të kemi probleme me evropën po që se nuk e ndrrojm fenë e të kthehemi në "fenë e të parëve" ate kristian.
Unë mendoj se sot në një sistem pluropartiak individi ka të drejtën e vet që të përcaktohet për vetveten.Por një Shtet laik si Shqipëria duhen ca rregulla që shkolla dhe administrata të jenë me ligj shtetror dhe larg religjioneve fetare. Por është mirë që gjërat nga lart të bëhen me bindje dhe jo me përbuzje ndaj rinisë sonë për shkak të besimit në religjion.

Por shtrohet pyetja ç'duhet bërë ?

Të fillojnë që nga mediat që t'i lihet hapsirë më shumë kulturës, traditës së mirfillt shqiptare, edukatës, artit ... etj etj, në mënyrë që vetvetiu rinija e jonë të ketë mundësi që të dinë sa më shumë për gjërat të cilat i përmenda më lartë. Kur të arrijë të mësojë rinija jonë për kulturën dhe traditën tonë vetvetiu këto si mbulesa dhe veshjet e shkurtëra do t'u ngushtohet hapsira e tyre deri në zhdukjen definitive.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Koburja
Fillestar/e
Fillestar/e
Koburja


Numri i postimeve : 19
Registration date : 19/11/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyMon Nov 19, 2007 6:39 am

Femna jone ma mire asht me u mlu se asht mjaft e shplut si i pash do fotografi ma nelt. Jo se jam fundamentalist po po tutna se kena me thy koken edhe naj dit neper bandera tuj i kshyr femnat ku po veshen shume shkurt posht edhe nelt tuj reklamu kamt edhe gjoksat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyMon Nov 19, 2007 2:00 pm

Pershendetje kobure
Edhe pse jam vet femre..duhet me kundershteu?si cdi femer tjetr ne kete rast kishte be,por une pajtohem plotesisht me mendimin tende,perse?
Sepse gabimi i disa femrave tone shiptare eshte eksplatimi i tyre i shumt i trupit si permendet me larte....kete e bejne per mendimin tim gjoja se jan te emancipuara ose kan hyre ne europ ose jane moderne....gabim total,sepse lakuriqsija e femrese ose gjveshja e saje e tepert e prishe bukurin e mberndeshme nes i ka mbete ''ne kete rast''dhe me vjen shum keqe se per disa vajza te tilla, qe kete e bejne me vetdeshire e pasojat e mevonshme nuk i marin pasasyshe,sepse ato shfrytezohen ne menyren me mizore ne shuum shum aspekte(ndoshta kupton cka dua te them}.
Per ate me duket se vajzat e sotme shqiptare ceki disa(jo te gjitha}kan humbur busullen e menyres e te veshurit,cod vajze,femre ,nene duhet te dije se ku e cka duhet te veshe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyTue Nov 20, 2007 4:30 pm

Pikrisht mendoj se kjo qka e ceku Sofra me lart ja vlen te diskutohet,edhe mendoj qe pikrisht keto femra gjysum lakuriqe apo lakuriqe krejt duhet te nxjerren nga shkollat dhe nga institucionet publike sepse une mendoj mos te keqkuptoj dikush keto femra te tilla jan degjenerim per nje shoqeri te pastert e te shendosh siq e kishim deri para pak kohe.

Te shkosh sod neper shkollat tona te mesme nuk e din njeriu a ka hy ne shkoll ne nje vend te shenjt ku mirret dituria apo ka hyr ne nje shpi publike ,kjo me te vertet ndikon negativisht ne gjeneratat e reja qe vin pas neve.Nese ne mendojm se me Drog,Prostitucion ,alkohol e tjer i plocojm standardet per te hy ne Bashkimin Evropian ateher e kemi gabim shum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyThu Nov 29, 2007 11:32 pm

Lakuriqësija e ka sjell kombin tonë drejtë degjenerimit nga i cili është vështirë që të dilet ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyFri Dec 14, 2007 4:22 am

Perderisa perpara po edhe sot tek shqiptaret ndodh qe familja ( prinderit) ja cenojn te drejten femres, ateher smund te pritet me shume nga shoqeria!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptySun Dec 30, 2007 2:37 pm

Lakuriqesia e tepert e shihni se ku eshte duke na sjelle,andaj
Sheriati Islam i ka dhënë rëndësi të madhe gruas muslimane, me qëllim që ta mbrojë femërinë e saj, ta bëjë krenare dhe me pozitë të rëndësishme në shoqërinë në të cilën jeton. Të gjitha kufizimet që i janë bërë në veshjen dhe zbukurimin e saj, janë me qëllim që të mbyllin derën e çorodisë dhe amoralitetit, të cilat përhapen nga zbuluarja dhe shfaqja e bukurisë. Kjo që ka bërë Islami, nuk është kufizim i të drejtave të njeriut, por mbrojtje nga rënia e saj në gropën e nënçmimit dhe të pavlerës,andaj Zoti i madheruar ka caktuar per femren muslimane mbulesen,mirpo si duket ne shqipetaret ende nuk e kemi kuptuar rendesine e saj,dhe shumica e profesoreve tane e quajne prapambeturi,mirpo nuk kane faj sepse jane mesuar me lakuriqesine tone,andaj mbulesa ju duket nje prapambeturi....dhe nenqmim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guest
Vizitor
avatar



Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptySun Dec 30, 2007 2:59 pm

Kur shkoj ne pushime ne Kosove, vie ne perfndim se femrat jane ato qe e kan cliruar at vend me lakuriqesine e tyre, mua me dhimben meshkujt kur i sho atje e per femrat nese ato mendojne se po ju cenohen te drejtat e tyre, atehere eshte gabim sepse ato kane fitu shume saqe ato jane mese te lira ne jeten e tyre, ato e kane fitu pavaresine (para vet Kosoves) vone tash por ia kane kaluar edhe pamvaresise se femrave deri ne Ameriken e larget e europen spo e permendi meqe ato jane shume mbrapa femres Kosovare!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptySun Jan 06, 2008 8:41 pm

fla Përshendetje

Para nje kohe jo fort te larget ne fillim te Tetorit 2007 ishte ne Fakultetin ku un studioj nje profesor Gjerman per te na mbajt disa ligjerata.

Siq dihet ne disa shtete te Evropes prostitucioni ne kushte te caktume eshte i lejuar.Pasi qe neve nuk e kuptojshim mir Gjermanishten ne perkthim ishte angazhu nje ligjerus yni i cili posa kishte perfundu Doktoratin ne Gjermani.

Pas ligjerimit kuptohet dolem ne shetitje aty pari para fakultetin,dhe profesori Gjerman ishte shum i habitun nga siq thoshte ai,,numrit te madhe te prostitutave qe po shetisnin aty pari neper fakultet e jasht tina,,faktikisht ato nuk ishin pro...po motra tona qe kishin ardh per ti ndjek ligjeratat dhe per te marr dijeni.

Shikoni ne qfar gjendje kemi ardh ne si komb



Me vjen keq qe u dasht ta tregoj ket rast por ky eshte realiteti i brisht i shoqris sone,,moderne'',kerkoj ndjes nese diksuh e merr si ofendim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptySat Feb 09, 2008 6:30 pm

Sofra shkruajti:
Lakuriqësija e ka sjell kombin tonë drejtë degjenerimit nga i cili është vështirë që të dilet ...

Eh....e vertete e dhimbshme. Cdo gje humbet dhe perseri mund ta fitosh, por po humbe moralin nuk e gjen me!

Sa i takon rastit ne fjale eshte nje lufte kunder te drejtave te njeriut. Eshte turp qe nje femer vetem se ka mbulese te privohet nga e drejta per studim dhe pune.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptySun Feb 24, 2008 2:18 am

nga Ani prej Sat Feb 09, 2008 4:30 pm

Eshte turp qe nje femer vetem se ka mbulese te privohet nga e drejta per studim dhe pune,ke te drejte ani deri diku....

Por me turp eshte qe femres tone motres tone tju vehet mbulesa dhe cdo gje en jete tju miret=ti ndalohet e drejta e shkollimit,e drejta e fjales se lire e me e keqja e derjta e te menuarit me thuaj Ani a seshte mekate ko? ku ky fenomen popullin tone eshte duke na cuar me shekuj permbrapa,per ty me mire te jet nja vajze e mbuluar e tjet e ngujuar en shtepi si rrob ose nje vajz e shkolluar emancipuar.

(largasaj kundra fes nuk jam por cdo gje me kufi dhe karar)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptySun Feb 24, 2008 10:17 pm

dibranja shkruajti:

Por me turp eshte qe femres tone motres tone tju vehet mbulesa dhe cdo gje en jete tju miret=ti ndalohet e drejta e shkollimit,e drejta e fjales se lire e me e keqja e derjta e te menuarit me thuaj Ani a seshte mekate ko? ku ky fenomen popullin tone eshte duke na cuar me shekuj permbrapa,per ty me mire te jet nja vajze e mbuluar e tjet e ngujuar en shtepi si rrob ose nje vajz e shkolluar emancipuar.
(largasaj kundra fes nuk jam por cdo gje me kufi dhe karar)

pershendetje!

Ka ca gjera ne fe, qe nuk kane karar dhe ka ca gjera tjera qe kane. Une nuk them se femra nuk duhet te shkollohet, jam plotesisht kunder kesaj, por thjesht protesta ime vjen si pasoje e politikaneve servile shqiptare, qe mohojne mbulesen neper shkolla. Pikerisht keta politikane burracake dhe me ca vogelushe mbrapa, mendojne se kane arritur dicka kurr flasin kunder mbuleses dhe ne anen tjeter thellojne krizen e arsimit duke lene jasht shkollave shume vajza vetem per shkak te veshjesh!

cheers
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyMon Feb 25, 2008 1:37 am

Te mbulohet nje femer me mbules sipas tradites dhe fese Islame nuk eshte turp por eshte nje krenari e madhe,askush nuk i detyron ato motra,nena tona te mbulohen ato e marrin ket si nje obligim fetar.

Te mbulohesh nuk don te thot te mos shkollohesh,perkundrazi une mendoj qe vetdijsimi ,shkollimi ...do e bejn qe politikanet tan ta kuptoj se nuk mund te ndalojn diqka te moralshme por fatkeqsisht as ate te pa moralshmen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 EmptyWed Feb 27, 2008 12:25 am

Gjithcka tej mase per syrin eshte e dalluheshme dhe njekohesisht mendojm "dicka" kur verejme keto raste...Sikur se kur vishen femrat ne menyr tejet provokuese qe u bijn ne sy te tjerve dhe mendojn "dicka". E njejta gje ndodhe edhe me ato femra qe vishen alla-arabqe, menjeher na bijn ne sy dhe mendojm "dicka". Jam kategorishte kunder dy paleve. Dikush te paret i cileson si femra te kohes, qe kan ecur perpara, kurse te dytat, i cileson si femra te mbetura pas kohe. Shikuar nga nje kend edhe kan te drejte, por me mire eshte te mos bejm pjes ne asnjerin grup, por te rrime ne mes, pasi qe Aristoteli ka then se:"Mesi eshte i arte".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse Cenohet e drejta e femrave??   Pse Cenohet e drejta e femrave?? - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse Cenohet e drejta e femrave??
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Masakra e Tivarit
» E drejta për vetëvendosje dhe bashkimi kombëtar - LV
» Rrefimet e femrave të dhunuara gjatë luftës në Kosovë
» Pavarsia e Kosoves

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: