Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21  Next
AutoriMesazh
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Mon Mar 08, 2010 5:16 pm

Lavdi Adem jasharit me familje,
poshte tradhtaret shoket qe e tradhtuan.
poshtersia me e m,adhe ishte se shume qytetare nxenes defiluan apo parakaluan prane varreve te tyre me flamurin multietnik.
thua ti se Adem jashari paska luftue per ,,kete status" antishqiptare.
Fatmir Sejdiu nje komuniste Titiste qe distancoi dhe denoi me pare shqiptaret intelektual pse kerkojshin Republik tha se u arrit amaneti i Jshareve.
Turp keta qena manipulojne me gjakun e deshmoreve.
po keta qena qe ishin kunder Ademit dhe uck ,qe ja quan edhe policine qe ti vrasin keta.
keta sote qe te marrin votat e popullit kinse shiten se pe dojne Ademin para popullit a me mujte edhe varrin ja humbin.
As Thaq1i as Fatmiri se permenden uck ma fare.
turp turp per keta servile te huaj .
Qe jane psunue ne emer te uck.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Wed Mar 31, 2010 9:41 pm

Kombi qe humb vetedijen per te kaluren e tij, gradualisht humb edhe veten e tij...!

Ju martir

Qe edhe krismat e plumbave
Nuk arriten te ju ndain
Nga toka e te parve
Qe nepr shekuj
E mbrojtem me gjak
Edhe ne varre
Nuk ju lan te qet
Barbaret nga friga
Ju nxorren ju ndan
Ashtu si tokat e Shqiperis
Qe ju aq shum e desht
Dhe nuk i leshuat te gjalle.

I fresket eshte kujtimi per ju qe u flijut per Liri me 31.03. 1999

Ju gjithmon do te jeni ne kujtesen tone per sakreficat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Thu Apr 01, 2010 1:09 pm

Sharja me e madhe qe ju behet ,,UCK" vjen nga Politikanet Qeveria servile ,
Keta manipulojne me te vdekurit qe dhane jeten per nje Kosove te paster etnike per nje shtet sipas vetvendosjes dhe bashkimit Kombetare,keshtu ishte edhe betimi i ,,UCK"..
PO keta tradhtare qe naj nderruan Kombin ,Flamurin Historine Festat Kombetare ,Kulturen Shqiptare...
Para varrezave te tyre shkojne dhe manipulojne me Flamurin Multietnik thuhe ti se ata te ,,UCK" paskan luftuar per kete flamur pro serbe".....
Dhe sju vjene turp fare ku deklarohen se Amaneti i Adem Jasharit dhe atyre te ,,UCK" ,,qenka arrit"..
Keta servile bejne qmose qe me emrin e ,,UCK" te mbesin ne pushtet multietnik pa shtet"..
Turpi i mbulofte ,,gjaku i deshmoreve i vrafte..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Fri Apr 02, 2010 12:02 pm

UKC-JA ishte ushtria me fort qe shqiptart ndo njiher e kishin,
vet e formuam vet e shkatrruam.
Kufijt i qelum me luft e gjak,ndersa i mbyllem ne paq, sa tragjikomike!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Fri Apr 02, 2010 1:26 pm

Ishte dhe do mbetej nė Histori po siq thot edhe xhena vetė e shkatrruan pėr gjunah ,por do mbetet e shkruar pėr jet e mot dhe do mbeten disa lapidar tė ndėrtuar qė vetėm kur ti shofin do na kujtohet se ishte dikur njė Ushtri .Dhe do mbeten nė kujtes me dhembje pėr familjar qė dhan mė tė dashurit e tyre ,pėr kėt tok tė mallkuar qė me shekuj u la me gjak , dhe deri kur ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Wed May 12, 2010 8:03 pm

Driniiiii shkruajti:
Deshmori Milaim KrasniqiKushtrimi i tri shkronjave te arta te UCK-se.
Zeri i pushkes ne Drenic e Dukagjin ngjallen shpresat e humbura.
Vetume pake kohe pase epopes se lavdishme te Drenices e Dukagjinit.
Lufta u zgjeruar edhe ne Anadrin.
Populli i ksai ane i kapen armet, dhe u mobilizuar.
Ashtu si shume djeme e vajza te Kosoves e me gjer.
Bijete me te mire, te popullit.
Qe sakrifikuan per liri, ku ne mesin e tyre ishte edhe sypatrembri, ushtari i orve te para te uck-se te anadrinit.
Pishtari i pashuar i lirise, i cili ishte edukuar si shume breza , ne odat tona.
Edhe pse kishte marr boten ne sy, (Austri) ku edhe atje ishte hyre ne vallen per ti mbroit, vlerat e popullit tone, e per ta luftuar pushtusin serb, qe bente krime dhe gjenocid.
Ai kthehet ne atdhe, dhe ne betejen historike te 12 maj 1998 ne vi te frontit ra per te mose rene luftetari, trimi Milaim Krasniqi.
Nga kio betej u krijua edhe nje zone e lire qe kontrullohej nga tri shkronjat e arta UCK.
Me qendrese heroike ai nuk arriti ta shioi lirin.
Por ai u be simbol, u be gur themel i vazhdimit te luftes deri ne fitore.
Lavdi Deshmoret.

JU
Ju nena
mos qani per bijet
qe i rritet me mund
edhe pse keni te drejt.

Ju motra
mos qani per vllezrit
se ata nuk i donin
lotet.

Ju vllezer
mos heshtni per betimin
e vllezrve
qone ne vend amanetin

Vaj i burrit eshte kenga
ju baballar
thunja kenges per bijet tuaj
qe rane per "ket" liri?

12.05.2010 UK


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sat May 29, 2010 1:46 pm

Driniiiii shkruajti:
Vetem ne errsire mund te shihni yjet.

Sa me e erret te jet nata aq me shume shendrisin yjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mixha Selim
Fillestar/e
Fillestar/e
Mixha Selim

Male
Numri i postimeve : 27
Age : 68
Vendi : Prizren
Registration date : 26/05/2010

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sat May 29, 2010 11:28 pm

ATA QE DIJNE LE TE MESOJNE ATA QE NUK DIJNENji dite Nasradin Hoxha duel ne hydbe te xhamis dhe tha:
- O besimtar, a e dini se cka do t'u flas?
- Jo nuk dijme - bertiten xhemati. Hoxha tha:
- Kur nuk dini pse me ju fole kot!
Zbriti prej hydbes dhe shkoi.
Diten tjeter Nasradin Hoxha duel perseri ne hydbe e bani po ate pyetje. Kete here xhemati u pergjigj:
- E dijme, e dijme…
- Mbasi e dini - tha hoxha - nuk ka nevoje me ju fole.
Zbriti perseri dhe pa fole asnje fjale me shume shkoi. Xhemati u konsultua ne mes vedi e vendosen qe heren tjeter, po t'u bante ate pyetje, disa t'i pergjigjeshin e dijme e disa te tjere se dijme. Diten tjeter hoxha i pyeti prej hydbes si heren tjeter:
- O xhemat, a e dini se cka do t'u flas sot?

Njerezit bertiten sipas fjales se bame, disa "e dijme" e disa "s'e dijme" Tash hoxha u pergjigj:
- Shume mire mbasi asht ashtu. Atehere ata qe e dijne t'u tregojne atyre qe nuk e dijne.
Keshtu shkoi perseri pa predikue.

(Kujdes mos dilni jasht temes se fshihen shkrimet)Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhemshiti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Xhemshiti

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 57
Vendi : shqperi
Registration date : 22/05/2010

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sat May 29, 2010 11:54 pm

Drini ne erresie nuk shihet gje,pos kur eshte kethjellet,edhe bjeshket e pejes shihen nga prizreni(bjeshket e nemuna)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sun May 30, 2010 12:16 pm

Mixha Selim shkruajti:
ATA QE DIJNE LE TE MESOJNE ATA QE NUK DIJNENji dite Nasradin Hoxha duel ne hydbe te xhamis dhe tha:
- O besimtar, a e dini se cka do t'u flas?
- Jo nuk dijme - bertiten xhemati. Hoxha tha:
- Kur nuk dini pse me ju fole kot!
Zbriti prej hydbes dhe shkoi.
Diten tjeter Nasradin Hoxha duel perseri ne hydbe e bani po ate pyetje. Kete here xhemati u pergjigj:
- E dijme, e dijme…
- Mbasi e dini - tha hoxha - nuk ka nevoje me ju fole.
Zbriti perseri dhe pa fole asnje fjale me shume shkoi. Xhemati u konsultua ne mes vedi e vendosen qe heren tjeter, po t'u bante ate pyetje, disa t'i pergjigjeshin e dijme e disa te tjere se dijme. Diten tjeter hoxha i pyeti prej hydbes si heren tjeter:
- O xhemat, a e dini se cka do t'u flas sot?

Njerezit bertiten sipas fjales se bame, disa "e dijme" e disa "s'e dijme" Tash hoxha u pergjigj:
- Shume mire mbasi asht ashtu. Atehere ata qe e dijne t'u tregojne atyre qe nuk e dijne.
Keshtu shkoi perseri pa predikue.

(Kujdes mos dilni jasht temes se fshihen shkrimet)

I nderuar Mixha Selim ne fillim ju pershendes dhe ju uroj shendet, njashtu ju jam mirnjohes per ket mesazhe qe keni postuar . Mixha Selim kur ju keni ber postimi e par me ket Emer ne forum, per mua ka qen nje knaqsi te ndexhoi ket emer,dhe te them te drejten, me nje her kame marrur librin "Lugina e Vdekjes" monografi dhe kame lexuar, e kur arri te faqja 53 si cdo her kur e lexoj aty nuk mundem te permbahem, dhe pa me pytur fare mua lotet filloin te rrjedhi.
E di pse?
Ne fshatin tim te lindjes kemi patur edhe ne nje Mixhe Selim(BEQ) Krasniqi nje burr i urte i cili me humorin, e shaka , por shpesh edhe me porosi e fjal te urta, cdo ndeje i jepte kuptim.
Kur nje her kishin pas pytur Selim Beqn se kur ke qen me i lumtur ne jet, ai ju kish pas pergjigjur . Une i lumtur jam gjithmon ne token e te parve te mi por rast i veqant per mua ka qen ate dite kur eshte ndertua shkolla e fshatit.
Qe mos ta zgjas une po sjelli keta pak rreshta shum pake per nje burr si Selim Beq Krasniqi nga Libri "Lugina e Vdekjes".

Diten tragjikw te 31 marsit, ne luginen e vdekjes ndodheshin edhe Selimi me familjen e tij.
Se bashku me te ishin vellezrit dhe djali i tij Fadili.
Per Selimin ishte tragjike kur para syve te tij keqtrajtohej brutalish djali i tij Fadili. Selimi kete e konsideronte vrasje te dyfishte. Pas vrasjes se te birit dhe dy vllezerve te tij, edhe atij i kishin humbur shpresat per te jetuar.
Ndoshta deshira e tij ishte qe ai te vritej i pari dhe mos ta shihte tmerrin me sy.
Cetniket edhe Selimin e kishin rrahur e plackitur para se ta vrisnin.
Me pas e fusin ne nje grup me rreth 30 burra dhe e dergojne buze perroit per ta ekzekutuar. Pra, edhe Selim sikurse shume te tjere ra heroikisht ne mbrojtjen e nderit te vendit te tij.

Per fund Mixha Selim une po ta sjelli ne thenje te, Mixhes tim te dashur. Hasmi yne don shume pun, per me e mund. Ai bes nuk ka, me te mundesh te mirresh vesh vetum me grykgjaten.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sun May 30, 2010 12:28 pm

Xhemshiti shkruajti:
Drini ne erresie nuk shihet gje,pos kur eshte kethjellet,edhe bjeshket e pejes shihen nga prizreni(bjeshket e nemuna)
Xhemshiti disa edhe ne diten me diell nuk shohin.
Shpesh jo fjala po as daullja nuk tingellon njejte per te gjithe!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xhemshiti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
Xhemshiti

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 57
Vendi : shqperi
Registration date : 22/05/2010

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sun May 30, 2010 12:37 pm

Drini

Daulla e ka zerin e njete per te gjithe,por kajta ja ndryshon te rrahurit.
te gjithe shohin njejte,por gjerave ua ndryshoin kahjet.Tradhetia e dine te gjithe se nuk eshte e mire,por njerezit per interesin personal e klanor e orxhroin familjen o Drini i dine meta punet e veta i dine por krrabes per vete e ty dhembje e vdekje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sun May 30, 2010 3:20 pm

Mbajtja e ksaj demostrate nga shoqata e veteranve te luftes qlirimtare,nenkupton fundin e institucioneve-,qeveri e parlament,sepse nuk jan ne gjendje ta mbrojn sovranitetin e kti sheti, pra lind pytja, kujt i sherbejn kjo qeveri!, misioneve te huja ne krye me serrbin,ne i zgjodhem per te na mbrojt sovranitetin e identitetin? kem ministri te mrendshme e te jashtme,e duhet shoqatat me dal me mbrojt sovranitetin qe kjo esht e njejt si ne kohen e Ibrahim pijandures.prej fillimit perseri me demostrata e luft,ose ner ekupim.......etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Wed Jun 02, 2010 11:57 am

kjo proteste eshte organizue me qellim me humbe vemendjen e popullit te hajnit dhe tradhtite qe po behen ne deme te populli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 58
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Wed Jun 02, 2010 1:12 pm

ORGANIZIMI I UKSH-SĖ

UKSH-ja shtrihet me strukturat e tij nė tė gjitha hapsirat shqiptare. Njėsia bazė e UKSH-sė ėshtė Kėshilli i Ushtarak i fshatit, tė bllokut dhe tė lagjes sė qytetit. Nė ēdo komunė dhe bashki ngrihen kėshillat e UKSH-sė tė komunave dhe bashkive. Nė rrethe ngrihet Kėshilli i UKSH-sė i rrethit. Nė diasporė ngrihen kėshillat e UKSH-sė tė shtetit ose grupit tė shteteve ku janė diasporuar shqiptarėt. Nė zona ngrihen Komitetet e UKSH-sė tė Zonės.
.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Wed Jun 02, 2010 9:20 pm


Detyra e shqiptarit

Thjesht, shume thjesht...
Perfundimi eshte rezultantja e gjithe faktoreve, forcave.
Ketu nuk behet perjashtim as per shqiptaret ne pergjithesi as edhe per krahinat shqiptare ne vecanti si Dardania, Iliriada, Cameria...
1.
Shqiperia sot egziston si rezultante e forcave qe vepruan ne vitin 1912-te pro si Amerika dhe kunder saj si Rusia, Franca, Anglia. Nje faktor i rendesishme ne mbijetesen shqiptare luajti edhe vet rezistenca, forca shqiptare. Pa forcen shqiptare faktori i jashtem do te ishte zero.
Po ashtu perfundimi i sotem ne krahinen shqiptare te Dardanise eshte rezultantja e forcave ne diten e sotme.
Kjo rezultante na solli nje kompromis ne forumen e pavarsise se turpit.
2.
E njeta gje shkon edhe per egzistencen pas formimit. Egzistojme si perfundim i rezultanteve te forcave te momentit. Ne se ato ndryshojne ne demin tone, ne shqiptaret rrezikojme te zhdukemi. Pikerisht kjo gje po ndodh ne trojet tona. Porosite e serbit dhe te grekut per te gjunjezuar dhe poshteruar shqiptaret jane zbatuar me fanatizem nga veglat e tyre shqiptare. Kjo ka bere qe forca shqiptare te dobesohet ne pergjithesi sa ne po rrezikojme zhdukjen, e kjo kundershtim me forcen e jashtme ne favor te shqiptareve e cila eshte rritur dhe eshte bere ndoshta faktori kryesor i egzistences tone.
3.
Amerika nuk votoi per pavarsine e Shqiperise ne vitin 1912 qe pas 100 vjeteve Sali Berisha t'ja beje dhurate grekeve dhe serbeve.
Po ashtu Amerika nuk ndihmoi ne largimin e ushtrise serbe nga Dardania qe Sejdiu, Thaci e vegla te tjere ta grabisin plackisin e t'ja dhurojne perseri serbit, por kjo nuk don te thote se te ardhmen e kemi te sigurt.
Eshte detyre e gjithe shqiptareve qe ta risin forcen e tyre duke pastruar territoret e tyre nga veglat serbo-greke.
Eshte detyra e gjithe shqiptareve qe pasi ta kane bere kete ta risin forcen e tyre nepermjet bashkimit e cila do te jete garancia e mbijeteses.
Bashkimi eshte Shpetimi
, ndryshe vdekja na pret.
Petrit Kola
pojofree@yahoo.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sun Jun 20, 2010 4:58 pm

Mall

Ca pika shiu ran mbi qelqe.
Per ty une befas ndjeva mall.
Jetojme te dy ne nje qytet,
Dhe rralle shihemi sa rralle.

Edhe m'u duk pak e cuditshme
Si erdh kjo vjeshte, ky mengjes.
Me qiejt e ndrysur pa lejlek
Dhe shirat pa ylber ne mes.

Dhe thenia e vjeter e Heraklitit
Sec m'u kujtua sot per dreq:
"Te zgjuarit jane bashke ne bote,
kurse te fjeturit jane vec".

Ne c'enderr kemi ren e keq keq,
Qe dot s'po zgjohemi valle?...
Ca pika shiu rane mbi qelq
Dhe une per ty sec ndjeva mall.

I.Kadare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Tue Jun 22, 2010 2:20 am

Cito :
Mall

Ca pika shiu ran mbi qelqe.
Per
ty une befas ndjeva mall.

Jetojme te dy ne nje
qytet,

Dhe rralle shihemi sa rralle.

Edhe
m'u duk pak e cuditshme

Si erdh kjo vjeshte, ky
mengjes.

Me qiejt e ndrysur pa lejlek
Dhe
shirat pa ylber ne mes.


Dhe thenia e vjeter e
Heraklitit

Sec m'u kujtua sot per dreq:
"Te
zgjuarit jane bashke ne bote,

kurse te fjeturit
jane vec".


Ne c'enderr kemi ren e keq keq,
Qe
dot s'po zgjohemi valle?...

Ca pika shiu rane mbi
qelq

Dhe une per ty sec ndjeva mall.

I.Kadare

C'fare ka kjo poezi te bej me temen!!!
ti nipixhaxht ke lexu keto vargje te kadares
ME TEMEN asgje nuk kan te bejn e nese me jeten tend private nuk besoj se jetoni te ndare nga gruaja qe te shifni rrall
dhe te ndini mallEdituar pėr herė tė fundit nga fionaa nė Tue Jun 22, 2010 2:33 am, edituar 3 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
NIPIIXHAXHIT
Anėtar i ri
Anėtar i ri
NIPIIXHAXHIT

Male
Numri i postimeve : 167
Age : 39
Vendi : te dardha
Registration date : 28/09/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Tue Jun 22, 2010 2:24 am

kerkoi te falun nga lexuesit e Kadares po une nuk kamė lexuar shumė I.Kadaren
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Tue Jun 22, 2010 2:27 am

Cito :

+
----
-

kerkoi te falun nga lexuesit e Kadares po une nuk
kamė lexuar shumė I.Kadaren

sprishe pun lexo autore tjere ti si p.sh Emile Rishėrburg
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Tue Jun 22, 2010 9:43 pm

Ti Fionaa, nese jeni e niteresuar qe te kontriboshe ne ket tem posto.
Po ne qofte se ke qellim qe ta devijosh temen, me keto pyetje e pergjigjeje ike, nga kjo tem.
Sa i perket Poezis ti nje her meso se c'far ne te vertet eshte poezia?
Ti nuk kupton veten tende,(e lere poezin) ke dashuri te madhe ndaj mendimit tuaj...!
Me ket kshill qe te lexoim E.R. E jo I.K. Cenke mundu qe te jesh nje cik me larte por ...?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Wed Jun 23, 2010 12:03 am

'' kontriboshe'' PSE ... (kontribim) e quan ti ket a pufff
Ndegjo ti cuni;Eshte e drejte e cdo antarite te shpreh mendimin e vete ne cdo tem ku e eshef te arsyshme te jep opinioni e vete...dhe kjo e drejt me takon edhe mu si antare e forumit nese ty te pengojn kunder opinionete qe tjert bejn e ke plotsishe gabim.Forumi nuk eshte pron private e askujte dhe nuk te jep te drejt ty se ke hap kete tem te zgjedhesh kush te shkruan dhe kush jo. Mu sme bezdis fare nese dikush eshte
kunder mendimit tim. Fundja, po nuk qe njeri kunder mendimeve te mia
atehere kot qe jam ketu. Te bishim
te gjithe dakord sdo funksiononte fare kjo faqe do ishim te tepert ketu. .
Kjo poezi se ti ke sjell aspak nuk ka te bej me temen dhe eshte normale se un te bera te hapesh syte se je gabim...nuk jam ndonje kritike apo analizuese e fort e poezis po kjo qe ti solle eshte abstrake me temen se ke hap !!!

Cuditem me kete vlersim se paske bere drejt meje ! nga e more kete te drejt ti te shprehesh ne kete menyre ndaj meje !?me njeh ti mua personalisht!.... ta dishe se je gabim sepse mbaj nje fonotek ta pa njoll dhe nuk i friksohem aspak mendimeve te pa baza, apo kritikava se vin ne adresen time....keshtu qe te lem me kaq me mir?
Ti nuk kupton veten tende,(e lere poezin) ke dashuri te madhe
ndaj mendimit tuaj.


Kete nuk e kuptova dhe te lutem te beshe me pak gabim ortografike......
...
Me ket kshill qe te lexoim E.R. E jo I.K. Cenke mundu qe te
jesh nje cik me larte p
or...?


Edituar pėr herė tė fundit nga fionaa nė Wed Jun 23, 2010 1:29 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Wed Jun 23, 2010 1:11 am

Me ket kshill qe te lexoim E.R. E jo I.K. Cenke mundu qe te
jesh
nje cik me larte p
or...?

aha tani e kuptova, he me mir von se kurre
Nuk do koment kjo ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sat Jun 26, 2010 1:22 am

Tregohu gjakftofte kur perpiqen te zemerojne por... Jo kur te kane zemeruar.


Po e filloj ket shkrim timin me ket thenie pasi edhe nje her pasket deshmua se ju, thjesht nuk e kuptoni poezin.
Te lexosh nje poezi eshte lehte por te kuptosh poezin nuk eshte edhe aq lehte.
Qe te sjelli ket poezi te madhit Kadare, ne ket tem me shtyri vet titulli "Mall".
Ketu ne ket tem une kame sjellur disa shkrime per disa personalitete, qe i kame njohur mir.
Dhe qe per ta ndjej Mall.
Per mua thenien qe sjell autori IK ne Poezi "Tezgjuarit jane bashke ne bote, kurse te fjeturit jane vec". Permua ka nje kuptime shume te madh, pore keto vargjet e fundit Ne c'enderr kemi ren e keq keq,
Qe dot s'po zgjohemi valle?...
Me prekin shpirtin.
Kuptoje vlersoje si te duash ti IK, dhe mendimin tim, ashtu si I.Kadare, edhe une nuk kame nevoj per vlersimet e tuaja.
E fillova me nje thenie e po e mbylli ket postim timin me nje thenie.

Rruga per te qendruar larg cdo fatkeqsie eshte ta kontrollosh gojen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   Sat Jun 26, 2010 6:29 pm

Per ti lexu Poezit eshte leht por per ti kuptuar eshte shum veshtir ,se qka desht te thot autori dhe me qfar qellimi kjo duhet mir e mir menduar ,Une per vete nuk i kuptoj shum , dhe ne bised me nje shok (sofra)qe shkruan shum poezi te bukura mirpo kurr nuk arrij dot ta kuptoj qellimin e tyre deri sa me sqaron ne mnyr te thjesht allakatunarqe ,
Poezija te shpon si plumbi ,shuk kush per mes poezive kendon , vajton , qan , qe nuk mund ti shpreh ne mnyr tjeter i shpreh mes poezive ju lumt atyre qe i shkruajn , por edhe atyre qe i lexojn dhe i kuptojn .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"EPOPEJA-e UCK-se ne ZOP"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 19 e 21Shko tek faqja : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: