Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Mjekimi me ane te ushqimeve.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
morena
Anėtar
Anėtar
avatar

Numri i postimeve : 298
Registration date : 21/03/2008

MesazhTitulli: Mjekimi me ane te ushqimeve.   Sun Mar 08, 2009 10:36 pm


Artritet

Dhimbja kronike e kyceve mund te parandalohet nga omega-3, nje lloj vaji qe ndodhet ne te gjitha ushqimet nga deti.

Kanceri

Ne disa studime eshte arritur ne perfundimin se, 50% e njerezve semuren
me kancer per shkak te nje ngrenieje te paekuilibruar. Para cdo vakti
merr nje luge caji vaj, nga farat e kungullit, ose dy luge "ketchup".

Celuliti

Filon qe ne moshen 14 vjec. Shkaktohet nga toksinat ne trup. Mundohu te
eleminosh ushqimet qe i shtojne ato, si: alkooli, kafeja, pikantet,
duhani, ilacet per gjume, dietat e paekuilibruara. Pini 8 gota uji ne
dite.

Diabeti

Ka dy lloj dietash
1.Me baze proteinash bimore
2.Me baze proteinash shtazore
Eshte provuar se nje fete buke ka me shume burime sheqeri, se nje pjese mishi pule ose peshku.

Ftohja

Pini cdo dite leng limoni, uje mineral, dhe merrni vitaminen C.

Gripi

Zgjat maksimumi 4-5 jave. Kerkon, pasterti, ajrosje, izolim, ushqime te
vecanta vitaminoze, leng frutash ne forme mualebish. Qumeshti te zihet
ne zjarr te forte dhe te rrije i mbuluar. Ne mengjes dritherat ne forme
cerealesh mund te merren me pak gjalpe.

Gastriti

Zakonisht gastritet acarohen me ndryshimin e kohes. Brenda 24-oreve
trupi duhet te prodhoje 2 litra leng gastrit per nevojat e tretjes.
Ushqimet me acaruese qe keshillohen te shmangen jane: domatja,
cokollata, mendra. Per te ulur aciditetin perdorni camcakez ose pini
caj nga farat e luleve.

Semundjet e zemres

Zemra ka dy pjese te cilat lidhen me anen e valvolave, qe kontraktohen
60-80 here ne minute, per nje regjim normal. Kur rrahjet jane 40-50 ne
min,dhe 90-150 ne min, konsultohu me doktorin. Ka gjithashtu edhe
arteriet-tubat e daljes se gjakut nga zemra, dhe venat-ato te futjes se
gjakut ne zemer. Cfare ndodh kur ne ushqehemi me ushqime qe
crregullojne levizjen e gjakut, si ushqimet me shume yndyre? Ato
formojne depozita qe kufizojne levizjen e gjakut deri ne bllokim te
tyre. Hani lakra, thjerreza, spinaq, dhe sallate jeshile si burime te
magneziumit dhe manganit. Pastaj perdorni dhe fruta, zarzavate, peshk,
hudher, qepe, vaj ulliri. Te gjitha keto ushqime ndihmojne ne pasurimin
e gjakut me vlera ushqyese dhe levizjen e tij ne menyre normale.

Lodhja

Ha mengjes si nje kampion. Merr ushqime me permbajtje te larte kaliumi.
Trupi i njeriut merr 60% te kaliumit nga dritherat, fasulet, 30% nga
perimet dhe 10% nga frutat. Edhe ne ujin mineral ka rreth 2 mlg kalium,
keshtu qe keshillohet te pihet 1,5-2 liter uje ne dite. Kur lodhja
zgjat me shume se 6 muaj atehere quhet semundje. Lodhja nuk iken kur
pushon. Ulet perqendrimi dhe kujtesa. Shfaqet:faringiti, dhimbje qafe,
dhimbje muskujsh, veshtiresi per gjume, dobesim nervash. Merrni ushqime
me vitamine B: peshk, veze, fasule, mish derri, drithera. Ushqime me
vitamine C: agrume, kivi, speca, luleshtrydhe. Ushqime me vitamine
E:sallate, melci. Ushqime me permbajtje te larte Magnezi: miser,
banane, arra, fruta deti. Ushqime me permbajtje te larte Kalciumi:
qumeshti dhe nenproduktet e tij. Ushqime me permbajtje te larte zinku:
peshku, melcia, soja.

Sistemi nervor

Sistemi nervor vegjetativ eshte rregullatori i punes se te gjitha
organeve te trupit. Ai mbledh te gjitha reagimet e botes nga jashte dhe
i shpreh ne anen e ndjenjave: dhembje, dashuri, urrejtje, etj. Dy feta
djathi ne dite ose nje luge gjelle me arra te qeruara, ndihmojne ne nje
funksionim sa me te mire, te sistemit nervor. Sigurisht, te mos
harrojme qe, ne rastet kur keto semundje jane ne nje faze te avancuar,
kryesor eshte mjekimi i kontrolluar nga mjeku specialist.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
laloni
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 259
Age : 26
Vendi : gjilan
Profesioni/Hobi : leximi
Registration date : 12/03/2009

MesazhTitulli: Re: Mjekimi me ane te ushqimeve.   Wed Apr 08, 2009 9:31 pm

Mrekullia hyjnore na vėrteton neve se pėrveē bukurisė, edhe forma e pemėve dhe perimeve nuk ėshtė bėrė pėr kot!

I lartėsuar qoftė Allahu.

Nė emėr tė Allahut fillojmė…

Studimet e specializuara nė lidhje me trupin e njeriut dhe ushqimin pėrmendin faktin se forma e ēdo peme, bime apo perimi tregon pjesėn e trupit pėr tė cilėn ėshtė e dobishme…
Ja disa shembuj:

Gjeje ē'ėshtė kjo?Kjo ėshtė karrotė e prerė pėr sė gjėri; i pėrngjan bebzės sė syrit; dhe me tė vėrtetė, studimet kanė vėrtetuar se karrota ėshtė shumė e dobishme pėr shikimin.

A e din ē'ėshtė kjo?

Kjo ėshtė njė shtresė domate e kuqe, e cila ka katėr zgavra, sikurse zemra e cila ka ngjyrė tė kuqe si dhe katėr zgavra. Tė gjitha studimet bashkėkohore vėrtetojnė se domatet janė ushqim i zemrės dhe gjakut.

I lartėsuar qoftė Allahu.

Tufa e rrushit i pėrngjan formės sė jashtme tė zemrės, dhe ēdo kokėrr rrushi i pėrngjan njė qelize tė gjakut. Tashmė studimet tregojnė se rrushi ėshtė i shėndetshėm pėr zemrėn, e poashtu edhe pėr gjakun.


I lartėsuar qoftė Allahu; vepėr hyjnore… Arra i pėrngjan sė tepėrmi formės sė trurit me dy hemisferat e tij, i lartėsuar qoftė Allahu! Studimet vėrtetojnė se ngrėnia e arrės ndikon nė rritjen e shumė qelizave nervore tė cilat ndihmojnė veprimtarinė e trurit… Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut.


Fasuleja u ndihmon veshkėve nė kryerjen e punės sė tyre…; ajo i pėrngjan formės sė tyre…Selino i pėrngjan formės sė eshtrave, madje ėshtė e dobishme pėr to. Sasia e sodiumit nė selino ėshtė 23 %; e njejta pėrqindje gjendet nė eshtra.Avokado, patėllxhani dhe dardha, tė gjitha janė tė domosdoshme pėr shėndetin e mitrės sė gruas. Studimet tregojnė se nėse gruaja ha njė kokėrr avokado pėr ēdo javė, njė gjė e tillė ndihmon nė barazpeshėn e hormoneve tė mitrės si dhe pakėson gjasat e sėmundjes sė kancerit tė qafės sė mitrės. Ėshtė me rėndėsi tė pėrmendim faktin se avokado ka nevojė pėr 9 muaj qė tė piqet plotėsisht.Fiku..

Ėshtė pemė e mbushur plotė e pėrplotė me farra, dhe se pėrdorimi i tij ėshtė i dobishėm pėr burrat, pasi rrit numrin e spermatozoidėve si dhe pakėson gjasat e sterilitetit.Ulliri ėshtė i dobishėm pėr shėndetin dhe punėn e vezoreve tė gruas… I lartėsuar qoftė Allahu.

Allahu ėshtė betuar nė kėto dy fruta, dhe pas betimit vazhdon me fjalėt e Tij:

"Vėrtet, Ne e krijuam njeriun nė formėn mė tė bukur". (Et-Tin: 4)
Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut.Patateja e ėmbėl pėr nga forma i pėrngjan pankreasit dhe ndihmon nė barazpeshėn e sheqerit nė gjak


Portokalli, limoni dhe agrumet tjera u pėrngjajnė gjėndrave tė cilat tajitin qumėshtin nė gjoksin e gruas, madje ato janė tė rendėsishme pėr shėndetin e gjirit…Qepa… u pėrngjan qelizave tė trupit… Studimet tregojnė se qepa ndihmon nė pastrimin e trupit nga sekrecionet, si dhe i bėn sytė tė lotojnė, me ē'rast lotėt bėjnė pastrimin e shtresave tė syve.

I lartėsuar qoftė Allahu.

Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mjekimi me ane te ushqimeve.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: