Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:53 am

72
trekėndėshin kufitar Kosovė – Mal i Zi – Shqipėri, nė
Bjeshkė tė Bogiqes, janė vrarė nė pritėn e ushtrisė jugosllave
derisa po tranferonin pėr shėrim disa tė plagosur: Pėrparim
Ismet Ferizaj (1979) nga Kodralia e Deēanit, Valiant Nijazi
Ferizaj (1975) nga Kodralia, Fehmi Nazif Demiqi (1972), nga
Abria e Epėrme, Pėrparim Qazim Shala (1982) nga
Prapaēani, Nuredin Mehmet Gėrvalla (1977), nga Krysheci i
Pejės, Nazmi Osman Gradina ( 1973), nga Dashinoci i
Deēanit, Islam Rexhep Krasniqi (1957) nga Piskota e
Gjakovės, Xhavit Ramadan Islami (1964) nga Piskota e
Gjakovės, Naim Halil Berisha (1977) nga Sferka e Thatė,
komuna e Pejės; Limon Morina nga Drenoci i Malishevės;
janė vrarė edhe tė plagosurit: Hajrush Avdullah Demaj
(1974), nga Dobrusha e Istogut, Metė Lush Krasniqi (1972)
nga Turjaka e Pejės, Hysen Mon Mehmeti (1967) nga
Gjakova, Nimon Bajram Musaj (1953) nga Kodralia e
Deēanit. Shumica prej atyre qė kishin mbetur gjallė janė
ekzekutuar nė afėrsi nga forcat serbe, tė cilat mė vonė i
kanė grumbulluar dhe djegur kufomat e tyre.* Kėtu ishin
plagosur edhe disa luftėtarė tė tjerė, nė mesin e tė cilėve
Sali Muhamet Ferizaj (1980) nga Kodralia e Deēanit.
Salihu i plagosur arrin tė kthehet prapa. Pas gjashtė ditė
rrugėtimi, pa ndihmėn e askujt, arrin deri nė fshatin Strellc
tė Poshtėm ku bie nė kthetrat e policisė serbe tė Stacionit
* Mbetje tė eshtrave tė kėtyre tė vrarėve janė gjetur nė varrezėn masive nė Petrovo Sello tė
Serbisė. Eshtrat e disave janė kthyer dhe varrosur nė Kosovė gjatė viteve 2003-2004, por jo tė
gjithė.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:54 am

73
Policor tė Deēanit. Vinko Armush, inspektor i MUP-it serb
bashkė me suitėn e tij vrastare, e mbysin me torturė. Atij ia
kishin vėnė njė qese najloni nė kokė dhe e kishin hedhur nė
njė bunar tė Strellcit tė Poshtėm, duke ia gjuajtur pėrmbi
mbi 100 blloka tė ēimentos.53 Trupi i Salihut u gjet nė fund
tė muajit korrik 1999 dhe u varros nė vendlindjen e tij nė
Kodrali.
Mė 25 maj 1999, nė vendluftimin nė Kodėr tė Gllavicės,
mes fshatrave Vranoc e Buēan janė vrarė pjesėtarėt e UĒKsė:
Muharrem Sadri Kelmendi (1950) nga Peja, Ardian
Xhemajl Kelmendi (1980) nga Kosuriqi, Islam Sali Berisha
(1978) nga Ēallapeku dhe Fetah Adem Selca (1971), nga
Barani i Pejės; nė Bjeshkė tė Haxhiajve janė vrarė Hilmi
Osman Bėrdynaj (1966) dhe Avdi Smajl Bėrdynaj (1955);
Mė 26 maj 1999, nė afėrsi tė fshatit Shaptej nė pritėn e
forcave serbe derisa po bėnin transferimin e tė plagosurve
janė vrarė pjesėtarėt e UĒK-sė: Luan Isuf Qerimaj (1980),
nga Gllogjani i Deēanit, epror i Brigadės 131, Rexhep Ali
Tafa (1973), nga Beci i Gjakovės, epror i Brigadės 132, Haki
Ali Krasniqi (1959), nga Vranoci i Pejės dhe Bislim
Muharrem Aliaj (1970), nga Dujaka e Gjakovės; Mė 27 maj
1999, janė vrarė luftėtarėt: Hajrush Mehmet Elezaj (1973)
nga Radavci i Pejės, Feriz Hasan Blakaj (1964), nga Vrella e
Istogut, tė vrarė nė Vrellė. Mė maj 1999 janė vrarė edhe
luftėtarėt Hamdi Bilall Ēeta (1972), nga Trubuhoci i
53 Deklaratė e familjarėve tė Sali Ferizajt.
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:54 am

74
Istogut, i vrarė nė fshatin Kashicė dhe Menhend Osman
Dervishaj (1974), nga Zabllaqi, i vrarė nė fshatin Osdrim tė
Pejės; Arsim Hamdi Pėrgjegjaj (1976), nga Lumbardhi, i
vrarė nė Lumbardh tė Deēanit; Mė 28 maj 1999, nė luftimet
e zhvilluara nė Dashinoc tė Deēanit, ėshtė vrarė Sinan
Haradin Morina (1968), nga Rigjeva e Klinės; Mė 1 qershor,
nė pėrleshje me forcat serbe nė Lumbardh tė Deēanit janė
vrarė Patriot Dan Berisha (1982), nga Piskota e Gjakovės
dhe Arton Adem Lekaj (1983), nga Lumbardhi; Mė 3
qershor, nė luftime nė Gėrgoc ėshtė vrarė luftėtari Selim
Qerim Salihu (1963) nga Gėrgoci; Mė 5 qershor, nė vijėn e
frontit Dashinoc-Lumbardh vritet luftėtari Jeton Idriz
Dedushaj (1975) nga Peja; Mė 6 qershor, nė vijėn e parė tė
frontit Ratishė – Dashinoc bien dėshmorė Burim Sadik
Mustafaj (1977) dhe Shpend Zeqė Malaj (1969) nga
Gllogjani, eprorė tė Brigadės 131. Ndėrkaq, mė 7 qershor,
vdes nga plagėt e marra tri ditė mė parė nė luftime me
forcat serbe nė Dashinoc, Enver Malė Dobraj (1968), nga
Carrabregu.
Polici Millorad Bullatoviq (1969), nga Llukavci i Begut,
komuna e Istogut, pjesėtar i MUP-it tė Serbisė, thuhet se
ėshtė vrarė nė qershor tė 1999 nė fshatin Savino-Vodė,
komuna e Pejės; ndėrkaq Radomir Bukumiroviq (1958),
Cigė, Pejė, pjesėtar i MUP-it tė Serbisė prej vitit 1981, i vrarė
nė qershor tė vitit 1999 gjatė luftimeve tė zhvilluara nė
fshatin Radavc tė Pejės, etj.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:54 am

75
Tė dhėnat e mėsipėrme pėr humbjet e forcave policore
serbe, tė paraqitura nė kėtė publikim, u referohen raporteve
tė MUP-it serb tė Deēanit, Pejės e Gjakovės drejtuar
organeve mė tė larta tė MUP-it serb nė Prishtinė e Beograd,
tė botuara por edhe tė lansuara nė adresa interneti. Prandaj,
si tė tilla ato pėrmbledhin vetėm rastet e vrasjeve e
plagosjeve nė radhėt e policisė serbe, pa pėrfshirė humbjet
nė radhėt e UJ-sė dhe njėsive paramilitare serbe, qė kanė
marrė pjesė gjatė tėrė kohės nė tė gjitha luftimet.
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:55 am

76
PJESA E DYTĖ
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:55 am

77
KRIMET QĖ KA BĖRĖ VET, SERBIA UA
MVESHĖ “TERRORISTĖVE SHQIPTARĖ”
“Gėnjeshtra ėshtė formė e patriotizmit tonė dhe dėshmi
e inteligjencės sonė natyrore. Ne gėnjejmė nė mėnyrė
krijuese, fantastike, inventive”
Dobrica Qosiq
Serbia edhe mė tutje vazhdon me manipulime. Ēdo krim
qė ka kryer nė Kosovė ėshtė pėrkujdesur t’ia adreson UĒKsė,
ndėrkaq nė raste tė tjera ėshtė pėrkujdesur tė trumbetojė
se krimi apo krimet tė jenė bėrė gjithsesi pėr shkak tė saj
(UĒK-sė). Pėr t’i fshehur krimet e veta, mohon edhe vrasjet
e civilėve qė i ka vrarė vetė. Nė kėtė drejtim, para sė
gjithash, ėshtė orientuar nė vrasjet e civilėve qė janė tė
varrosur nė Kosovė, duke dashur t’ua hudhė fajin
shqiptarėve pėr tė hequr pėrgjegjėsinė e vet.
Ēuditėrisht, edhe pse e vėrteta e kėtyre vrasjeve dihet
botėrisht, fabrikimet, shpifjet dhe trillimet e tilla kanė
mjaftuar tė bėhen lėndė pėr kriminalizimin e luftės sė
Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Megjithėse pa asnjė bazė
qėndrueshmėrie, “argumentet” e milicisė serbe janė bėrė
“brum” i mirė pėr dosje kundėr pjesėtarėve tė UĒK-sė. Kėtė
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:56 am

78
mision e ka edhe faqja zyrtare nė internet e Ministrisė Serbe
tė Punėve tė Brendshme, njėra nga segmentet e krimit
shtetėror serb nė Kosovė. Prandaj, mirė ka thėnė Dobrica
Qosiqi se “rrena ėshtė bazė e filozofisė serbe tė suksesit”.
Esenca e kėsaj filozofie shihet qartė edhe nė adresėn nė
internet http://www.mup.sr.gov.yu.
Ėshtė karakteristikė se, pas luftės nė Kosovė, mė sė
shumti janė diskutuar “krimet” qė nga qarqe tė caktuara i
janė mveshur UĒK-sė. Madje, dėshmitė kundėr saj, janė
stimuluar nė mėnyra nga mė tė ndryshmet, ndėrsa krimet
serbe ėshtė tentuar dhe po tentohet tė lihen nė harresė.
Nė kohėn kur nga bashkėsia ndėrkombėtare janė
identifikuar vendet e varrezave masive tė shqiptarėve, tė
zhvarrosur e tė rivarrosur shumė herė, propaganda serbe,
pėr t’i fshehur gjurmėt e krimit, tenton tė krijojė paralelizma
tė tilla te shqiptarėt dhe nė mungesė faktike tė
varrezave masive serbe tė gjenden individė tė cilėt do tė
akuzoheshin pėr krime lufte. Aq mė tepėr kur shumica e
shqiptarėve tė akuzuar inkriminohen pėr “krime” tė kryera
ndaj bashkėkombasve tė vet.54
Fatkeqėsisht, nė grackėn e shpifjeve e manipulimeve
serbe ka rėnė edhe njė pjesė e bashkėkombasve tanė qė,
edhe nėpėrmjet komisioneve tė ngritura kundėr UĒK-sė,
edhe nėpėrmjet shpifjeve shpeshherė tė paguara me ēmime
54 Mr. sc. Muhamet Malaj, UNMIK-u ndėrmjet tė sotmes dhe tė ardhmes sė Kosovės,
“Fokusi”, 2 prill 2004, f. 19.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:56 am

79
tepėr tė larta, kanė bėrė punėn e Serbisė, duke punuar
kundėr vetvetes.
Qarqe tė caktuara, qė nga pėrfundimi i luftės, por edhe
gjatė saj, janė pėrfshirė nė fushatė denigruese, me tendenca
tė hapura politike kundėr UĒK-sė, dhe nuk kanė bėrė asgjė
tjetėr, pos qė, me ēdo kusht janė pėrpjekur tė rrėnojnė ēdo
gjė, tė denoncojnė e tė shpifin tmerrėsisht kundėr ēdo
pjesėtari tė saj. Nė saje tė kėtyre shpifjeve, burgjet e Kosovės
janė mbushur me ish-pjesėtarė tė UĒK-sė. Nė bankat e tė
akuzuarve, nė vend tė kriminelėve, janė djemtė e UĒK-sė,
tė cilėt janė akuzuar, janė gjykuar e janė dėnuar pa arritur tė
argumentohen nga gjykatat ndėrkom-bėtare as “faktet” mė
elementare tė akuzave qė u ngarkohen. Dhe kjo bėhet
thuajse UĒK-ja duhet tė pėrgji-gjet pėr krimet dhe
gjenocidin e makinerisė serbe tė bėrė nė Kosovė. Janė farsa
thėniet e stėrpėrsėritura se kėto aktgjykime janė tė
organizuara kundėr individėve e jo kundėr UĒK-sė. E
vėrteta qėndron ndryshe. Po akuzohet e gjykohet tėrė UĒKja,
po gjykohen edhe tė rėnėt, edhe tė gjallėt, po gjykohet
ēdo shqiptar qė ka bėrė sadopak pėr lirinė e vendit tė vet,
po gjykohet edhe aleatja e saj – NATO-ja, qė ishte krah i
UĒK-sė nė luftėn pėr liri tė Kosovės. Jo rastėsisht po
tentohet tė tėrhiqen paralele pėr bashkėpėrgjegjėsi pėr
luftėn e zhvilluar nė Kosovė, tė tėrhiqen paralele ndėrmjet
regjimit gjakatar pushtues serb (duke pėrfshirė kėtu
policinė, ushtrinė, paramilitarėt e civilėt e armatosur serbė),
nėn dhunėn e tė cilit populli i Kosovės pėrjetoi tė gjithė
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:56 am

80
rrathėt e ferrit dantesk. Pasojat e kėtyre tendencave janė
tepėr tė rėnda dhe tė kushtueshme si pėr tė sotmen, ashtu
edhe pėr tė ardhmen e Kosovės.
Krimet dhe gjenocidi serb i ushtruar nė Kosovė nuk janė
tė djeshme as tė sotme. Ato janė shtresuar tash e mė se njė
shekull, nė format mė tė egra e mė barbare. Por, pėrballė
tyre, populli shqiptar bėri njė qėndresė vigane nė luftė pėr
mbrojtje tė ekzistencės, edhe pse secili regjim serb ishte mė
gjakatar se tjetri. Si rezultat i rezistenės shekullore
mbarėshqiptare, u arrit qė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės tė
jetė organizimi ushtarak mė i suksesshėm i shqiptarėve tash
e dy mijė vjet, duke krijuar njė realitet tė ri historik e
kombėtar, duke pėrfituar edhe pėrkrahjen e aleatėve tė
NATO-s, pėr ta shpėtuar popullin e vet nga zhdukja fizike
dhe Kosovėn nga zhbėrja gjeografike. Ky realitet pėr dikė
edhe mė tutje duket tė jetė i papranueshėm. Edhe mė tutje
po tentohet qė Kosova tė mbetet pėrdhunisht brenda
krijesės artificiale tė mbetjes jugosllave, tė ashtuquajturit
Unioni Serbi-Mal i Zi (SMZ).
Deri mė tani, asnjė serb nuk ėshtė pėrgjigjur pėr vrasjet
dhe masakrimet e rreth 20 000 qytetarėve tė Kosovės;
askush nuk ėshtė pėrgjigjur pėr mijėra dhunime; askush
nuk ėshtė pėrgjigjur pėr qindra-mijėra djegie e shkatėrrime;
askush nuk ėshtė pėrgjigjur pėr dhunėn, terrorin,
gjenocidin dhe dėbimin masiv tė popullit tė Kosovės.
Madje, askush nuk denjoi as tė kėrkojė falje pėr tė bėmat
mizore nė Kosovė.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:57 am

81
SI TENTON TĖ “SHFAJĖSOHET” REGJIMI
SERB PĖR KRIMET E BĖRA?
Po tė shikohet nė aspektin historik, vėrtetohet se
tradicionalisht pėr krijimin e “Serbisė sė Madhe” ėshtė
ndjekur politika e mbėshtetur nė trillime, gėnjeshtra e
dyfytyrėsi, nė njėrėn anė, krahas ushtrimit tė dhunės,
terrorit e gjenocidit tė pashembullt, nė anėn tjetėr. Sipas
dokumenteve historike, vėrtetohet se vetėm gjatė viteve
1876-1877, prej Sanxhakut tė Nishit janė barbarizuar dhe
janė dėbuar me masakra 350 mijė shqiptarė. 35 mijė janė
mbytur mizorisht gjatė dėbimit nga serbėt. Grabitjet nė
Sanxhakun shqiptar tė Nishit kapin shumėn prej 40
miliardė dollarėsh.55 Masakrat dhe dėbimi i shqiptarėve nga
Sanxhaku i Nishit u kthyen nė traditė lakmuese pėr
politikanėt e ardhshėm serbė, qė e provuan nė vitet e
mėvonshme. Sė fundi edhe nė vitet 1998-1999.56 Knjaz
Obranoviqi, kur pėrgatiti ushtrinė serbe pėr batėrdi nė viset
shqiptare tė Sanxhakut tė Nishit, publikoi parullėn: “Ēdo
shqiptar i vrarė ėshtė meritė patriotike pėr ushtarin serb“.
Ndėrkaq, kryetari i Serbisė, Sllobodan Millosheviqi, nė prag
55 Shih librin e historianit Bilal Shimshir, Rumelien Greqleri I-II, Istambull. (Cit. sipas S.
Krasniqit, Akademikėt serbė - piromanė tė Ballkanit, pun. i cit mė lartė).
56 S. Krasniqi, po aty.
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:57 am

82
tė shekullit XXI urdhėroi terroristėt shtetėrorė serbė pėr
batėrdinė nė Kosovė: “Vetėm shqiptarėt e vdekur janė tė
mirė pėr Serbinė”.57 Kjo u pa qartė edhe nė luftėrat
dhjetėvjeēare qė u zhvilluan nė tėrė hapėsirėn e ish-
Jugosllavisė, tė cilat i shkaktoi Serbia.
Mbi pohimet absurde dhe tė pabaza se “Kosova ėshtė
djep i shtetit dhe i kulturės serbe”, “Kosova ėshtė Serbi e
vjetėr”, “Kosova ėshtė e drejta jonė historike” etj., u
zhvillua shovenizmi i shfrenuar serb e, sė bashku me tė
edhe tendenca e mistifikimit dhe e gėnjimit vetėm pėr t’i
realizuar qėllimet shoveniste ndaj zhvillimit kombėtar
shqiptar. Kėtė, ēuditėrisht, e ka thėnė aq bukur akademiku
Dobrica Qosiq,* ish-kryetar i Jugosllavisė, njėri ndėr shovenistėt
mė tė tėrbuar serbė dhe frymėzues i “Memoran-dumit”
tė Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Serbisė (1986),
nė mbėshtetje tė tė cilit deri nė ditėt tona u zhvillua e po
zhvillohet politika serbe, kur thotė: “Gėnjeshtra ėshtė formė
e patriotizmit tonė dhe dėshmi e inteligjencės sonė
57 Po ai, po aty.
* D o b r i c a Q o s i q i, mė 1974 u ngrit kundėr Kushtetutės jugosllave vetėm pse u jepte
disa tė drejta shqiptarėve tė Kosovės, pėr ēka u pėrjashtua nga Partia komuniste. Nė fillim tė
viteve ’80-tė, u mbushėn libraritė nė tėrė Serbinė me libra antishqiptarė tė shkruara dhe tė
botuara nga Akademia e Shkencave tė Serbisė me autorė: Qosiqin, Batakoviqin,
Bogdanoviqin, Gjuretiqin e tė tjerė. Nė vjeshtėn e 1981-shit, nėn udhėheqjen e Dobrica Qosiqit
shumė aktivistė serbė shkruan njė peticion kundėr Kushtetutės sė vitit 1974. Mė 1989, nėn
kujdesin e Akademisė sė Shkencave tė Serbisė u pėrpilua njė raport me shpifje kundėr
shqiptarėve tė Kosovės. (Shih S. Krasniqi, Akademikėt serbė - piromanė tė Ballkanit, pun. i
cit.).
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:57 am

83
natyrore. Ne gėnjejmė nė mėnyrė krijuese, fantastike,
inventive”.58
Pėr ta argumentuar faktin se Serbia me ēdo kusht krimet
qė i ka bėrė vet nė Kosovė ėshtė pėrpjekur t’ia mveshė
UĒK-sė, do tė ndriēojmė disa prej rasteve tė shumta, kur
qytetarėt shqiptarė janė vrarė e masakruar nga forcat
pushtuese serbe, ndėrsa autorėsinė e tyre organet e MUP-it
serb, nėpėrmjet propagandės dhe agjitacionit tė servuar pėr
agjenturat ndėrkombėtare, madje edhe me materiale tė
fabrikuara, tė dorėzuara zyrtarisht nė gjykatat e UNMIK-ut
nė Kosovė, e nė Tribunalin Ndėrkombėtar tė Hagės, sipas
praktikės tashmė tė njohur, ia vėnė nė barrė UĒK-sė. Njė
gjė e tillė bėhet edhe nė publikimet e tyre “Zloēini
albanskih terorista (1995-1998)”, (“Krimet e terroristėve
shqiptarė 1995-1998”) botim i “Jedinstvo”-s, Prishtinė, janar
1999; nė adresėn zyrtare tė MUP-it tė Serbisė
http://www.mup.sr.gov.yu dhe nė njė varg publikimesh
tjera.
Nė faqen zyrtare nė internet tė MUP-it tė Serbisė, emri i
Nexhmedin Elshanit, nga Osdrimi i Pejės, figuron si viktimė
e “terroristėve shqiptarė”. Ndėrkaq, e vėrteta ėshtė
ndryshe. Nexhmendin (Adem) Elshani, i lindur mė 1964, ka
qenė pjesėtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, prej
pranverės sė vitit 1998, menjėherė pas luftimeve tė
zhvilluara nė marsin e atij viti nė Drenicė e Dukagjin, kur u
58 Dr.Ramiz Abdyli, Politika serbe e gjenocidi ndaj Kosovės dhe shqiptarėve, “Kosova”, nr.2,
1994, f. 24; F. Mehmetaj, Veprimtaria kriminale e “Dorės sė Zezė” serbe…, vep. e cit., f. 24.
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:58 am

84
kthye nga Zvicra dhe filloi stėrvitjen e tė rinjve tė familjes sė
gjerė Elshani pėr luftė. Ndėrkaq, prej qershorit gjendet nė
radhėt e UĒK-sė, nė Shtabin Operativ tė Rrafshit tė
Dukagjinit nė Gllogjan, kur disa herė kalon kufirin
shqiptaro-shqiptar, pėr tė siguruar armė. Merr pjesė edhe
nė Betejėn e Logjės. Pas kėsaj, njė kontribut tė
jashtėzakonshėm dha nė pėrcjelljen e ushtarėve dhe tė
civilėve nga zonat e Dukagjinit pėr nė rajonin e Rugovės.
Nė njė detyrė tė tillė, hetohet nga forcat serbe, nė pritėn e tė
cilave vritet mė 28 gusht 1998, nė Baicė tė Burimit (ish-
Istogut). Nexhmedin Elshani* ėshtė dėshmor i Ushtrisė
Ēlirimtare tė Kosovės.
Shefqet Zukaj (1945), nga fshati Beleg i Deēanit, nė listat
e MUP-it tė Serbisė dhe nė publikimin “Zloēini albanskih
terorista (1995-1998)”, botim i “Jedinstvo”-s, po ashtu
figuron si “viktimė e terroristėve shqiptarė”.59
Shefqet (Curr) Zukaj ishte njėri ndėr ushtarėt mė tė
rregullt tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė vijėn e parė tė
frontit nė Beleg, i cili qė prej angazhimit nė radhėt e UĒKsė,
nė prill tė vitit 1998, e deri nė rėnie nuk e lėshoi pushkėn
nga dora, i bindur se me ēdo kusht lufta duhet tė fitohet. Ai
luftoi e qėndroi i paepur deri nė ofensivėn e shtatorit 1998,
kur u vra nė pėrleshje me forcat ushtarake, policore e
paramilitare serbe, pikėrisht me datėn 8 tė atij muaji, nė
* Pas luftės nga dora e zgjatur serbe, Nexhmedin Elshanit, i janė vrarė edhe vėllai Isuf Elshani
me tė birin Virgjilin, tė dy ish-luftėtarė tė UĒK-sė. Vrasjet e tyre ende nuk janė ndriēuar.
59 Shih librin Zloqini…, f.117, ku figuron si Shefqet Zekaj.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:58 am

85
Beleg. Trupi i tij u gjet njė javė mė vonė. Nga familjarėt e
bashkėfshatarėt u varros nė varrezat e fshatit tė lindjes.
Ėshtė dėshmor i UĒK-sė.
Ēuditėrisht, edhe mėsuesi e luftėtari i UĒK-sė Gaspėr
Karaqi (1961), nga fshati Ujzė i Gjakovės, gjendet nė listėn e
MUP-it serb si “viktimė e terroristėve shqiptarė”. Dihet se
Gaspėr (Ndue) Karaqi ėshtė vrarė nga forcat serbe mė 28
janar 1999, nė afėrsi tė fshatit Bishtazhin, derisa po kthehej
nga rruga pas pėrcjelljes qė ua kishte bėrė luftėtarėve tė
lirisė, tė cilėt po shkonin nė Shqipėri pėr t’i dėrguar nė
kurim disa luftėtarė tė plagosur dhe pėr tė sjellė armatim.
Gaspri ishte i angazhuar nė sektorin e logjistikės tė UĒK-sė,
sė bashku me vėllezėrit Lleshi nga Vraniqi. Pikėrisht pėr
kėtė ai vritet nga forcat serbe. MUP-i i Serbisė harron se
vetėm gjatė tri ditėve, 27-29 janar 1999, bashkė me Gaspėr
Karaqin janė vrarė edhe 29 shqiptarė tė tjerė nė Bishtazhin,
Goden e Rogovė tė Hasit, prej tyre edhe njėzet luftėtarė tė
UĒK-sė dhe nėntė civilė, banorė tė Rogovės sė Hasit,
kufomat e tė cilėve janė masakruar ēmendurisht dhe
ēnjerėzisht po nga forcat serbe.
Disa prej banorėve tė Rogovės janė marrė nga shtrati,
derisa ishin nė gjumė, dhe janė ekzekutuar.60
Njėkohėsisht me Gaspėr Karaqin janė vrarė: Agron
Osman Rama (1973) Smolicė - Gjakovė; Agim Bardh Zeneli
(1962), Jabllanicė - Gjakovė; Agush Asllan Gjoci (1971)
60 Art. Dėshmi rrėnqethėse pėr masakrėn nė Rogovė tė Hasit, “Kosova Sot”, 2 shkurt 1999.
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:59 am

86
Rashiq - Pejė; Hamdi Ibish Berisha (1977) Ruhot - Pejė;
Kasim Rexhep Shala (1981), Ruhot - Pejė; Sejdi Avdyl Rama
(1965) Smolicė - Gjakovė; Luan Avdi Smajli (1978),
Jabllanicė - Gjakovė; Valon Muharrem Gashi (1977) Buēan -
Pejė; Naim Xhafer Gashi (1978) Sferkė - Klinė; Daut Idriz
Kelmendi (1971) Drenjė - Istog; Bahtiar Avdyl Morina
(1975) Lubizhdė - Malishevė; Haxhi Hajdar Kleēka (1976)
Kleēkė - Lipjan; Memė Zef Lleshi (1973) Vraniq – Gjakovė,
Prend Zef Lleshi (1964) Vraniq – Gjakovė; Gėzim Qazim
Ademaj (1961) Ratishė - Deēan; Emrush Qaush Ēeta (1972)
Trubuhovc - Istog; Naim Halil Dreshaj (1970) Prigodė -
Istog; Sahit Abdurrahman Krasniqi (1975) Ratkoc -
Rahovec; Vesel Sejdi Avdyli (1978) Drenoc - Klinė (kufomėn
e tij forcat serbe nuk lejuan qė ta marrė familja), Ilir Rexhep
Merturi (1970) Klinė, i zhdukur pa gjurmė. Janė vrarė edhe
banorėt e Rogovės sė Hasit: Rrustem S. Morina me tre
djemtė: Selmanin, Muhametin e Nusretin, Ibrahim Kryeziu,
Xhevdet Berisha, Zyber Shala, Adem Shala e Rifat Shala.
Kur jemi kėtu, MUP-i serb harron tė pėrmendė se nė
Bishtazhin, mė 28 janar, u zu rob nga policia serbe, Gani
Shala* nga Ruhoti i Pejės, i plagosur rėndė. Sapo e zunė,
policėt serbė filluan ta rrahin e maltretojnė. E qėlluan edhe
me tre plumba nė kėmbėn e djathtė, duke kėrkuar nga ai qė
tė pranon sa serbė ka vrarė, sa herė ka qenė nė Shqipėri etj.,
derisa ia humbėn vetėdijen, pėr tė pėrfunduar nė spitalin e
Gjakovės, i lidhur me praga pėr krevati, nėn pėrkujdesin e
* Shih fotografinė e Gani Shalės nė shtojcėn Faksimile e fotografi nė fund tė librit.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:59 am

87
rreptė tė policėve serbė. Maltretimet dhe torturat ēnjerėzore
qė ushtroi policia serbe mbi Gani Shalėn* nė spitalin e
Gjakovės, edhe nė prani tė vėzh-guesve tė OSBE-sė, atėbotė
tronditėn mbarė opinionin vendor e ndėrkombėtar. Ganiu u
torturua sėrish nė Burgun e Pejės, tė Pozharevcit, tė
Dubravės, por torturat mė mizore iu bėnė nė Spitalin e
Burgut Qendror (CZ) nė Beograd, ku, sė pari e konvertuan
me dhunė nė fenė ortodokse dhe e pagėzuan me emrin
“Llazar”. Dymbė-dhjetė muaj e gjysmė e kanė detyruar me
dhunė tė bartė kryqin sllav. Kryqin ia kishin vizatuar edhe
nė gjoks.61
Pėr dy civilėt shqiptarė Hajdar Kuqi (77) dhe Bekė
Shabanaj - Cacaj (70), nė librin “Zloēini albanskih
terorista…”, thuhet: “Nė orėt e mėngjesit tė 6 majit, nė shtratin
Bistrica e Deēanit, qė rrjedh nėpėr vetė qendrėn e Deēanit, policia
ka gjetur kufomėn e Bekė Shabanaj – Cacajt (70) dhe atė tė Hajdar
Kuqit (77). Tė dhėnat e ekspertizės gjyqėsore flasin se kėta pleq
ishin tė munduar e tė keqtrajtuar para se tė vriteshin. Sipas
rrėfimeve tė familjeve tė tyre, ata njė ditė mė parė kishin shkuar
t’i ruanin kafshėt kah fshati i afėrm Prejlep. Atje u humb ēdo
gjurmė, prandaj familjet e tyre i paraqesin kėto raste nė polici”.62
Ndėrkaq, nė faqet e internetit tė MUP-it tė Serbisė nuk
ngurrojnė qė t’i paraqesin ata edhe si “qytetarė lojalė tė
* G a n i S h a l a pas vuajtjes sė dėnimit prej katėrmbėdhjetė muaj e gjysmė nėpėr kazamatet
serbe, dymbėdhjetė muaj e gjysmė prej tė cilave i kaloi nė Spitalin Qendror (CZ) nė Beograd,
u lirua mė 7 prill 2000, nga burgu i Pozharevcit, nė njė gjendje tepėr tė rėndė shėndetėsore.
61 Fetnete Ramosaj, Njeriu qė disa herė mbijetoi vdekjen (bisedė me Gani Shalėn), “Fokusi”,
nr. 62.
62 Zloēini albanskih terorista…, vep. e cit., f. 37-38.
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 6:59 am

88
Serbisė” (‘lojalne gradjane Republike Srbije’), tė vrarė nga
“separatistėt shqiptarė”. Sipas dėshmitarėve, familjarėve tė
viktimave dhe tė dhėnave tė KMDLNJ-sė, e vėrteta qėndron
ndryshe. Pleqtė Bekė Shabanaj dhe Hajdar Kuqi, edhe pse
tė shtyrė nė moshė, mė 5 maj ’98, derisa ishin duke kullotur
bagėtinė nė fushat e tyre nė Deēan, rrėmbehen nga serbėt,
keqtrajtohen dhe vriten barbarisht nė afėrsi tė Manastirit tė
Deēanit. Gjatė ditės, nė vendin ku janė gjetur tė vrarė,
vazhdimisht ka pasur lėvizje tė civilėve serbė, ndėrsa katėr
ditė para vrasjes barbare tė tyre ėshtė raportuar pėr
stacionimin e njė numri tė madh tė paramilitarėve serbė nė
Manastirin e Deēanit, e bashkė me ta edhe njėsia
paramilitare “Beretat e kuqe”. Atyre nuk u kanė humbur
gjurmėt afėr fshatit Prejlep, ku as mė parė, por as sot e kėsaj
dite banorėt e familjeve Kuqi dhe Shabanaj (Cacaj) nuk e
dėrgojnė bagėtinė nė kullosė. Pra, vendi i vrasjes sė kėtyre
civilėve shqiptarė (mbi magjistralen Deēan - Pejė, nė afėrsi
tė manastirit) ka qenė nėn kontrollin e plotė tė forcave serbe
dhe UĒK-ja nuk ka pasur asnjė qasje.63
Lidhur me vrasjen e Rifat Shalės, nga Barani i Pejės, dhe
plagosjen e tė vėllait, Smajlit, nė librin “Zloqini...”, thuhet:
“Tė njėjtėn ditė terroristėt shtijnė me armė te fshati Baran,
ndėrmjet Pejės e Deēanit, nė automobilin ku gjendeshin Rifat dhe
Ismail Shala. Nė sulm ėshtė vrarė vėllai mė i vjetėr Rifati, ndėrsa
Ismaili kaloi pa lėndime”.64 Ndėrkaq, nė raportin e KMDLNJ-
63 Tė dhėna tė KMDLNJ-sė – Deēan; Informacion i QIK-ut, i dt. 7 maj 1998.
64 Shih Zloqini..., vep. e cit., f. 38.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 7:00 am

89
sė nė Pejė, lidhur me rastin nė fjalė, thuhet: “Mė 6 maj 1998,
rreth orės 00.30 nga njė pritė afėr fshatit Buēan vritet Rifat Sadik
Shala * (30) nga Barani, student dhe plagoset rėndė vėllau Smajli
profesor i Gjimnazit nė Pejė dhe kryetar i nėndegės sė LDK-sė nė
Baran. Rifati vdes nė vend ndėrsa Smajli dėrgohet nė spitalin e
Pejės e pastaj nė Prishtinė.”65
Sė pari, Rifat Shala ishte vėllai mė i ri, e jo mė i vjetėr siē
thuhet nė burimet serbe. Sė dyti, Smajl Shala nuk kishte
kaluar pa lėndime, por ishte lėnduar rėndė. Dhe sė treti, ky
akt barbar ėshtė kryer nga ana e forcave policore serbe e jo
nga ana e “terroristėve” tė UĒK-sė. Sipas shumė burimeve,
vrasja e Rifat Shalės dhe plagosja e tė vėllait Smajlit, nga
ana e forcave policore serbe, u bė pėr tė shkaktuar pėrēarje
dhe pėr ta penguar masovizimin e luftės dhe shtrirjen e
njėsive tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė rajonin e Lugut
tė Baranit, pasi qė vėllezėrit Shala pėr kėtė qėllim, veē
kishin vėnė kontaktet me njėsitė e UĒK-sė nė Jabllanicė.
Edhe emri i Zymer Berishės, nga Krysheci i Pejės, sipas
MUP-it serb gjendet nė “listat” e tė vrarėve nga “terroristėt
shqiptarė”. Pėrderisa dėshmitė e palės shqiptare, pėrkatėsisht
tė KMDLNJ-sė, vėrtetojnė se Zymer (Hysen) Berisha*
nga Krysheci i Pejės, 72 vjeē, baba i pesė fėmijėve, derisa
* Shih Listėn e popullatės civile tė vrarė nė komunėn e Pejės nga forcat ushtarake, policore e
paramilitare serbe gjatė vitit 1998, ku Rifat Shala ėshtė i radhitur me numrin rendor 3. (Libri
Krimet e luftės nė territorin e komunės sė Pejės…, vep. e cit. mė lartė, f. 114).
65 KMDLNJ – Pejė, Kronikė e dhunės dhe represionit policor serb…, vep. e cit., f. 21.
* Shih Listėn e popullatės civile tė vrarė nė komunėn e Pejės nga forcat ushtarake, policore e
paramilitare serbe gjatė vitit 1998, ku Zymer Berisha, ėshtė i radhitur me numrin rendor 21.
(Libri Krimet e luftės nė territorin e komunės sė Pejės…, vep. e cit., f. 114).
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 7:00 am

90
shkonte te bagėtia, ėshtė plagosur nga forcat serbe afėr
shtėpisė sė tij, e mė pas ėshtė arrestuar, ditėn e ndėrmarjes
sė sulmit tė forcave serbe kundėr fshatrave tė Lugut tė
Baranit, mė 29 maj 1998. Pra, edhe ditėn e sulmit tė forcave
serbe kundėr fshatit Kryshec.66 Sulmin ndaj kėtij fshati,
forcat serbe e kishin filluar qė nė orėt e mėngjesit, duke e
granatuar fshatin Kryshec, e veēanėrisht lagjen Gėrvallaj67
pėr tė sulmuar pastaj me makineri tė rėndė e kėmbėsori.
Zymerin, tė plagosur e tėrheqin zvarrė dhe e fusin nė
automjetin e tyre. Kufoma e tij u gjet mė 4 qershor, dy
kilometra mbi Pejė, nė shtratin e Bistricės sė Pejės, nė
drejtim tė Rugovės dhe u dėrgua nė morgun e spitalit tė
Pejės, prej nga e mori policia serbe dhe i detyroi disa romė
qė ta varrosin nė varrezat e qytetit tė Pejės.68 Autorėt serbė
“harrojnė” tė pėrmendin krimet qė bėnė tė njėjtėn ditė nė
fshatin Vranoc, po mė 29 maj 1998, kur fillimisht bėnė
granatimin e fshatit e pastaj depėrtuan me kėmbėsori, me
ē’rast plaēkitėn dhe dogjėn 18 shtėpi, si dhe shkollėn e
xhaminė e fshatit. Forcave tė shumta sulmuese serbe, qė
erdhėn nga Peja, iu bashkua edhe policia e Stacionit Policor
tė Ēallapekut. Nė kėtė sulm i ekzekutuan Halit Zeqė
Krasniqin, Beqir Rrustem Krasniqin e Faze Krasniqin,
66 KMDLNJ – Pejė, Kronikė e dhunės dhe represionit policor serb…, vep. e cit., f.29, 31.
67 Krimet e luftės nė territorin e komunės sė Pejės (mars-qershor 1999), vep. e cit., f. 46.
68 Kronikė e dhunės dhe represionit policor serb…, vep. e cit., f. 66.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 7:01 am

91
ndėrsa Imer Elez Ukaj, mbytet me granatė. Kufomat e tė
gjithėve i dogjėn nė zjarrin e shtėpive tė tyre.69
Ish-gjykatat serbe tė instaluara nė Kosovė, qė edhe mė
tutje si tė tilla e vazhdojnė aktivitetin e tyre nėpėr vende tė
ndryshme tė Serbisė, duke pėrfshirė kėtu edhe ish-gjykatėn
serbe tė Qarkut tė Pejės (kjo e fundit, pas luftės, e vendosur
nė Nish), kanė bėrė pėrpunimin e njė varg dokumenteve tė
falsifikuara, qė i kanė adresuar nė adresa diplomatike, nė
internet dhe nė shtypin serb, por edhe nė atė ndėrkombėtar,
me pėrmbajtje kundėr UĒK-sė. Njėko-hėsisht duke tentuar
qė kėsaj tė fundit t’ia mveshin krimet e bėra nga vetė
aparati shtetėror serb, tė cilit i kanė takuar.
Si civil shqiptar, i vrarė nga “terroristėt shqiptarė”, nė
burimet e MUP-it serb figuron edhe emri i qytetarit Vehbi
Mustafa (1956) nga Peja, i vrarė mė 7 maj 1998 nė rrugėn
Kozjerr-Deēan.70 Mirėpo, sipas tė dhėnave tė KMDLNJ-sė71
dhe familjarėve tė tė ndjerit mėsohet se Vehbiu,* i cili ishte
punėtor i “Elektrodistribucionit” tė Pejės, pas shkallėzimit
tė luftės me forcat serbe, nė gjysmėn e dytė tė muajit prill
1998, kishte refuzuar ta vazhdojė punėn dhe me kohė i
kishte njoftuar organet pėrkatėse pėr dorėheqjen e tij. Nė
mėngjes tė datės 7 maj 1998, njė grup serbėsh (tė njohur pėr
69 Krimet e luftės nė territorin e komunės sė Pejės…, vep. e cit., f. 46; Kronikė e dhunės dhe
represionit policor serb…, vep. e cit., f. 29-30.
70 Zloēini…, vep. e cit., f. 116.
71 Kronikė e dhunės dhe represionit policor serb…, vep. e cit., f. 65.
* Shih Listėn e popullatės civile tė vrarė nė komunėn e Pejės nga forcat ushtarake, policore e
paramilitare serbe gjatė vitit 1998, ku Vehbi Mustafa ėshtė i radhitur me numrin rendor 4.
(Libri Krimet e luftės nė territorin e komunės sė Pejės…, vep. e cit., f. 114).
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 7:01 am

92
familjarėt e tij) shkojnė dhe e marrin me dhunė nga shtėpia
pėr ta dėrguar nė vendin e punės, nė Hidrocentralin e
Deēanit. Tė njėjtėn ditė, duke u kthyer nga puna, Vehbi
Mustafėn e vrasin nė automjetin e “Elekrodistribucionit” tė
Pejės. Mbase kjo vrasje ėshtė bėrė pėr shkak tė refuzimit tė
daljes nė punė. Ėshtė me rėndėsi tė theksohet se terreni
(vendi) nė tė cilin ėshtė vrarė Vehbi Mustafa ka qenė nėn
kontrollin e plotė tė forcave policoro-ushtarake e
paramilitare serbe, prandaj misterin e kėsaj vrasjeje ato e
dijnė mė sė miri. UĒK pėr asnjė moment qė nga fillimi deri
nė pėrfundim tė luftės nuk e ka pasė atė pjesė nėn kontroll.
Qytetarin pejan Sadri (Metė) Komoni (1933), i vrarė
ndėrmjet datės 25 e 26 maj ‘98 nga pushtuesit serbė, organet
serbe fillimisht e cilėsojnė si “qytetar lojal tė Republikės sė
Serbisė”, pėr tė thėnė mė pas se ėshtė vrarė nga “terroristėt
shqiptarė”.72 Duke iu referuar tė dhėnave tė KMDLNJ-sė nė
Pejė, rezulton se Sadri Komoni* ėshtė vrarė mė 25 maj 1998,
rreth orės 24, nga pjesėtarė tė forcave serbe, tė cilėt natėn
kritike nė Sadriun kanė shtėnė nga njė veturė “Lladė” me
ngjyrė tė kuqe, duke hyrė nė shtėpinė e tij, nė rrugėn afėr
Kombinatit tė Lėkurė-Kėpucėve, kur po kthehej nga fqiu i
tij. Vrasja e Sadriut, ndodhi vetėm disa orė, pas masakrės qė
72 Shih adresėn nė internet http://www.mup.sr.gov.yu; Zloēini…, vep. e cit., f. 116.
* Shih Listėn e popullatės civile tė vrarė nė komunėn e Pejės nga forcat ushtarake, policore e
paramilitare serbe gjatė vitit 1998, ku Sadri Komoni ėshtė i radhitur me numrin rendor 16.
(Libri Krimet e luftės nė territorin e komunės sė Pejės…, vep. e cit. mė lartė, f. 114).
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 7:01 am

93
forcat policore serbe kryen mbi familjen Hamzaj nė fshatin
Lybeniq dhe u tėrhoqėn nė drejtim tė Pejės.73
Edhe vėllezėrit Adem e Bakir Gjukaj nga Peja nė burimet
e lartėcekura serbe paraqiten si ”qytetarė civilė tė pakicės
shqiptare” tė vrarė nga ”terroristėt shqiptarė”.74 Vėllezėrit
Adem dhe Bakir Muhamet Gjukaj, nga lagjja Karagaē e
Pejės, janė ekzekutuar nga forcat serbe mė 24 korrik 1998,
afėr shtėpisė sė tyre, te parku i qytetit.* Ata u gjetėn tė
nesėrmen nė mėngjes tė vrarė e tė masakruar nė veturėn e
tyre, nė rrugė, afėr Kombinatit Bujqėsor nė Pejė.75 Duhet
theksuar se Ademi dhe Bakiri qė nė ditėt e para tė
shpėrthimit tė luftės frontale vazhdimisht kanė furnizuar
me medikamente dhe ushqim Ushtrinė Ēlirimtare tė
Kosovės nė Zonėn Operative tė Dukagjinit nė Gllogjan e nė
vende tė tjera. Siē duket, forcat serbe i kishin rėnė nė gjurmė
aktivitetit tė tyre, ndaj pėr kėtė i ekze-kutuan nė mėnyrėn
mė barbare. Vėllezėrit Bakir (1967) e Adem Gjukaj (1971),
me profesion automekanikė, u varrosėn mė 25 korrik nė
varrezat e qytetit nė Pejė. Pas pėrfundimit tė luftės ėshtė
ngritur kallėzim penal kundėr dy serbėve, pjesėmarrės nė
vrasjen e vėllezėrve Bakir e Adem Gjukaj.
73 Shih Kronikė e dhunės dhe represionit policor serb…, vep. e cit., f. 28, 66.
74 Shih adresėn nė internet http://www.mup.sr.gov.yu; Zloēini…, vep. e cit., f.116.
* Kėso kohe nė Parkun “Karagaē” tė qytetit tė Pejės ishin tė stacionuara Njėsitė Speciale
Policore serbe tė OPG-sė dhe tė “Munja”-s. Shih foton ilustrative nė shtojcėn Faksimile e
fotografi.
75 Shih Kronikė e dhunės dhe represionit policor serb…, vep. e cit., f.40-41, 67.
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 7:02 am

94
SERBĖT, PASI E VRASIN PLAKĖN 75-
VJEĒARE, KRIMIN E SHPALLIN VEPĖR
TĖ ”TERRORISTĖVE SHQIPTARĖ”
Nė publikimin e ”Jedinstvo”-s, “Zloēini albanskih
terorista (1995-1998)” pėr plakėn shtatėdhjetė e pesė
vjeēare Gjyle Hajdari thuhet: “Nė fshatin Drenoc tė Klinės,
mė 16 shtator 1998 ėshtė gjetur e vdekur Gjyle Hajdari (75),
tė cilėn e vranė terroristėt. Plaka ka jetuar vetėm nė shtėpi
dhe nuk ka dashur ta lėshojė fshatin e shtėpinė nėn
presionin e terroristėve, tė cilėt trupin e saj, pėr ta fshehur
krimin, e kanė hedhur nė bunar”.76 E vėrteta ėshtė se Gjyle
(Islam) Hajdari*, nga Drenoci i Klinės, ėshtė vrarė ditėn e
ndėrmarrjes sė ofensivės sė forcave serbe kundėr banorėve
tė kėtij fshati, mė 28 - 29 qershor 1998, kur nė luftime pėr
mbrojtjen e popullatės bien edhe dy dėshmorė tė lirisė:
Jakup Sokol Agushi (1963) dhe Skėnder Ymer Ademi (1947).
Eshtrat e Skėnder Ademit nė janar tė vitit 2005 janė kthyer
nė Kosovė, pasi u gjetėn nė varrezat masive nė Serbi. Nė
sulmin kundėr Drenocit u mobilizuan edhe civilėt serbė.
Plaka Gjyle Hajdari nuk kishte mundur tė largohet nga
76 Zloēini…, vep. e cit., f. 81, 117.
* Shih Listėn e popullatės civile tė vrarė nė komunėn e Pejės nga forcat ushtarake, policore e
paramilitare serbe gjatė vitit 1998, ku Gjyle Hajdari, ėshtė e radhitur me numrin rendor 41.
(Libri Krimet e luftės nė territorin e komunės sė Pejės…, vep. e cit., f. 115).
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 7:02 am

95
shtėpia. Banorėt e kėtij fshati dėshmojnė se ajo ėshtė vrarė e
masakruar nga kriminelėt serbė Goran Markoviq dhe
Milovan Stepiq nga Drenoci, e pastaj ėshtė hedhur nė
bunarin (pusin) e shtėpisė sė vet. Kufoma e saj nė pus ka
qėndruar deri mė 18 shtator tė atij viti, kur ėshtė varrosur
nė varrezat e qytetit tė Pejės. Rasti i vrasjes dhe i
masakrimit tė Gjyle Hajdarit nuk ėshtė i vetmi. Janė me
qindra raste anekėnd Kosovės, tė vrasjeve e masakrimeve tė
pleqve, madje edhe tė atyre tė paralizuar kudo qė kanė hyrė
forcat serbe, tė cilat, pasi i kanė ekzekutuar, disave ua kanė
djegur kufomat nė zjarr, disa i kanė hedhur nė puse, disa i
kanė lėnė tė digjen pėr sė gjalli nė zjarret e shtėpive tė tyre.
Edhe emri i Halil Berishės nga fshati Irzniq, komuna e
Deēanit, nė publikimet e MUP-it serb figuron si “qytetar i
pakicės shqiptare“ i rrėmbyer dhe i vrarė nga “terroristėt
shqiptarė”.77 Mirėpo, njė gjė e tillė nuk qėndron.
Halil (Sadik) Berisha, i lindur mė 12 dhjetor tė vitit 1941,
qė pas shpėrthimit tė luftės frontale nė rajonin e Rrafshit tė
Dukagjinit, mė 24 mars 1998, nė Gllogjan, sė bashku me
banorėt e tjerė tė fshatit masovikisht i janė pėrgjigjur
kushtrimit tė luftės. Tė gjithė banorėt me njė kompaktėsi tė
veēantė kanė ndihmuar luftėn nė tė gjitha drejtimet, si nė
vijat e para tė frontit ashtu edhe nė prapavijė. Nė kėtė mes
duhet theksuar se Spitali Ushtarak i Zonės Operative tė
Dukagjinit tė UĒK-sė ishte i vendosur pikėrisht nė shtėpinė
77 Shih librin Zloēini…, vep. e cit., f. 127, dhe adresėn zyrtare tė MUP-it serb nė internet.
Fetnete Ramosaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   Mon Jun 23, 2008 7:02 am

96
e Halil Berishės. E gjithė familja e gjerė Berisha ka dhėnė njė
kontribut tė jashtėzakonshėm sa i pėrket kujdesit ndaj tė
plagosurve dhe nė mbarėvajtjen e punėve nė spital, pa
kursyer asgjė. Edhe Halil Berisha ka dhėnė kontribut tė
ēmuar nė kėtė drejtim, por edhe duke qenė ushtar-rojė nė
Spitalin Ushtarak qė nga muaji maj deri mė 11 gusht 1998.
Vritet nga forcat serbe ditėn e fundit tė ofensivės sė gjerė, e
ndėrmarrė kundėr Gllogjanit dhe fshatrave tė tjera pėrreth,
mė 12 gusht 1998, derisa ishte duke vėzhguar shtėpinėspital.
Kufoma e tij ėshtė gjetur pas mė se njė muaji nė
vendin e vrasjes, pikėrisht mė 17 shtator 1998.
Dinė Ēekajn, nga Irzniqi i Deēanit, MUP-i serb e paraqet
si “viktimė tė terroristėve shqiptarė”. E vėrteta ėshtė se
profesori i kimisė Dinė (Miftar) Ēekaj, i lindur mė
13.3.1951, ka qenė pjesėtar i UĒK-sė, i angazhuar nė Shtabin
lokal tė fshatit Irzniq, prej 24 prillit ’98 deri mė 10 gusht tė
atij viti, kur pasoi ofensiva mė e rreptė e forcave serbe. Dinė
Ēekaj ėshtė vrarė nga forcat policore-paramilitare serbe, mė
23 shtator 1998, ndėrmjet fshatrave Dujakė e Skivjan, derisa
po kthehej nė Irzniq. Paraprakisht ishte ndaluar nė punktin
e tyre nė vendin e lartėcekur.
Edhe pse shpifjet dhe gėnjeshtrat, duke i pėrsėritur
vazhdimisht, duke i lansuar nė drejtime tė ndryshme,
tentojnė t’i paraqesin si tė vėrteta, njė gjė e tillė nuk mund tė
qėndrojė. Prandaj, nuk thuhet kot se e vėrteta ėshtė njė dhe
e pamohueshme.
Krimet serbe nė Kosovė • PA APOLOGJI • Me fakte kundėr shpifjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KRIMET SERBE NĖ KOSOVĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: