Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shqiptarėt me ushtri tė fortė do tė kenė fqinjė tė mirė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
rroni
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

MesazhTitulli: Shqiptarėt me ushtri tė fortė do tė kenė fqinjė tė mirė   Mon May 12, 2008 12:31 pm

Shqiptarėt me ushtri tė fortė do tė kenė fqinjė tė mirė (Nga Abaz Pllana)


Shqiptarėt me ushtri tė fortė do tė kenė fqinjė tė mirė

Shkruan : Abaz Pllana

Duke ndjekur me vėmendje zhvillimet e viteve tė fundit e sidomos procesin e
pėrmbylljes sė statusit tė Kosovės, mendja mė shkon tek pėrkrahja e heshtur
dhe e hapur qė faktorė ndėrkombėtarė mbajnė ndaj pushtuesit tė tokave tona.
Pse kjo pėrkrahje ndaj Serbisė? Pse shqiptarėt nuk gėzojnė njė pėrkrahje tė
tillė?

Pėr t'iu pėrgjigjur pyetjeve tė tilla, duhet marrė parasysh shumė faktorė qė
na bėjnė tė shtrojmė pikėpyetjet e tilla. Unė do tė ndalesha vetėm tek
faktori ushtarak qė pėr Ballkanin ishte dhe mbeti edhe sot faktori kryesor.

Rusia si njė fuqi e madhe ushtarake dhe ekonomike ndihmoi formimin e shtetit
serb dhe pavarėsimin e tij. Me armėt e Rusisė, Serbia vrau dhe ndoqi banorėt
autoktonė tė shumė vendeve tė Ballkanit. Serbia pėr njė shekull krijoi
ushtrinė e saj qė mund tė jetė ndėr mė tė fuqishmet nė Ballkan. Dhe kėtė e
bėri me ndihmėn e Rusisė por edhe tė prodhuesve dhe armėshitėsve tjerė tė
botės. Vetėm ky investim i Serbisė, bėri qė Fuqitė e Mėdha tė repsektojnė
dhe ta pėrkrahin atė si shtet nė kryqėzatat e ndryshme tė saj kundėr popujve
tjerė fqinjė. Pėr tė ruajtur paqen, u shkel drejtėsia. Pėr tė ndalur luftėn,
krijuan robėrinė e popujve tjerė e sidomos tė popullit shqiptar.

Nė vitin 1878, mė 1912 e 1913, mė 1918, mė 1945 por edhe ndėrmjetviteve tė
pėrmendura Serbia u pėrkrah dhe u pėrkdhel falė forcės sė saj ushtarake. Mė
1999, me pėrfundimin e Luftės sė Kosovės pėrfunduan edhe katėr luftėra tjera
tė pėrgjakshme qė kishte bėrė Serbia duke vrarė e masakruar popuj tė tėrė tė
Ballkanit.

Edhe pėrkundėr njė agresioni barbar serb mbi popullin e Kosovės, asnjė shtet
tjetėr i botės nuk deshi tė ndihmojė Kosovėn nė luftėn e saj ēlirimtare, siē
e patėn ndihmuar Serbinė gjatė luftės sė saj pėr pavarėsi dikur. Pėr tė
ruajtur epėrsinė ushtarake serbe, Rusia arriti tė fusė edhe faktorin tjetėr
ndėrkombėtar nė embargon e armėve pėr Ballkanin. Me kėtė emargo ruhej dhe
dėshirohej tė ruhej epėrsia serbe ndaj vendeve tjera tė rajonit. Duke
ruajtur kėtė raport forcash pėr momentin mund tė ndalej lufta por nuk
shuheshin arsyet e luftėrave agresive serbe.

Bombardimet e NATO-s ishin njė nisme e mirė e balancimit ushtarak mes
popujve tė Ballkanit. Por kjo nuk duhej tė ndalej me kaq. Nė tė njėjtėn kohė
ėshtė dashur qė shqiptarėt tė armatoseshin dhe t'iu jepte mundėsia e
krijimit tė njė Ushtrie moderne bazuar nė Ushtrinė Ēlirimtare tė saj, qė do
tė mund tė ishte njė garancė e paqes pėrballė ushtrisė serbe nė ēfarėdo
rrethane. Ēarmatimi i Serbisė pėr asnjė moment nuk u vu nė pikėpyetje
edhepse ajo ishte humbėsja e luftės sė Kosovės. Njė padrejtėsi e madhe u bė
nė kurriz tė shqiptarėve duke ua kėrkuar edhe atė copė pushkė qė i bėri
ballė pushtimit tė egėr serb. Njė padrejtėsi e madhe u bė ndaj popujve tė
Ballkanit qė nuk ēarmatosėn Serbinė, kėtė agresor qė shkaktoi aq shumė
viktima e aq shumė dhimbje popujve tė ish Jugosllavisė e mė gjerė.

Ajo qė ishte logjike, ajo qė duhej bėrė ndaj Serbisė pėr mėse 130 vjet nuk u
bė. Madje u bė e kundėrta e kėsaj logjike tė shėndoshė. Shqiptarėt e mbetur
jashtė shtetit tė copėtuar amė, u ēarmatosėn edhe nga ushtria e vetme e
tyre, UĒK, qė kishte mundur me njė armatim tė paktė t'i bėnte ballė
pushtuesit tė tokave tė tyre. Opcioni rus pėr Ballkanin fitoi edhe
pėrkundėr njė rėnie tė theksuar tė ndikimit tė tij nė arenėn ndėrkombėtare.


Ē'armatimi dhe shpėrndarja e UĒK-sė nga perėndimi sipas modelit tė pėrpiluar
nga Lindja krijoi prapė njė epėrsi serbe ndaj Kosovės por pėrgjithėsisht
edhe ndaj shqiptarėve derisa nė shtetin shqiptar bėheshin dhe bėhen reformat
e tyre nė ushtri pėr ta kthyer kėtė forcė pothuajse nė njė aktivitet
vullnetar qė ėshtė kundėr kahjes sė proceseve nė rajonin e Ballkanit tė
ngarkuar me tensione politike.

Pas pėrfundimit tė luftės sė Kosovės, forcat ndėrkombėtare tė quajtuara KFOR
u vendosėn nė Kosovė. Arsyeja : tė ruhet paqja ?!! Tė mbrohet Kosova nga
serbėt ?!!

Nėse me tė vėrtetė kėto arsye janė ato qė shtynė KFOR-in tė vendoset nė
Kosovė, ka pasė 1001 arsye mė tė mėdha se forca tė tilla qė duhej vendosur
nė Serbi. Atje ėshtė shkaktari i gjaderdhjes sė madhe tė quajtur ish
Jugosllavi. Atje ishte dhe ėshtė rreziku i prishjes sė paqes nė Ballkan.
Atje ėshtė rreziku i agresionit jo vetėm mbi Kosovėn por edhe mbi popujt
tjerė tė Ballkanit.

Forcat e NATO-s shihen dhe u panė si aleate e ngushtė e shqiptarėve nė
luftėn e fundit ndaj Serbisė. Pėr tė vazhduar dhe forcuar kėtė aleancė,
KFOR-i para se tė bėjė planin e largimit nga Kosova duhet tė mbėshtesė
aleatin e tij shqiptar pėr tė ngritur dhe forcuar forcėn e saj ushtarake.
Kjo ėshtė nė tė mirė tė NATO-s, nė tė mirė tė shqiptarėve dhe jetėgjatėsisė
sė paqes nė Ballkan.

Asnjėri shtet nė Ballkan nuk kishte humbur toka mė shumė se shqiptarėt.
Asnjėri shtet nuk u copėtua siē u copėtua nė pesė shtete Shqipėria. Asnjėri
komb nuk do tė kishte nevojė pėr njė ushtri moderne dhe tė madhe siē do tė
kishin nevojė shqiptarėt pėr t'u respektuar dhe pėrkrahur nė zgjidhjen e
ēėshtjes sė saj kombėtare. Asnjėri popull i Ballkanit nuk do tė ishte mė pak
i rrezikshėm se shqiptarėt, duke ditur se asnjėherė shqiptarėt nuk bėnė
luftė okupuese apo agresione tjera ndaj fqinjėve. Pse atėherė duhet tė lihen
shqiptarėt pa ushtrinė e tyre? Pse frikohen tė tjerėt se nė Ballkan nuk
duhet tė jetė faktori shqiptar ai qė ruan paqen dhe ai qė ndal luftėrat e
padrejta tė Serbisė apo tė kujtdo tjetėr nė rajon?

Po qė se shqipėtarėt do tė kishin ushtrinė e tyre ashtu siē i ka hije njė
kombi tė madh siē janė vetė ata, procesi i zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės
do tė kishte pėrfunduar tashmė. Po qė se shqiptarėt do tė pėrkraheshin nga
SHBA dhe aleatėt tjerė perėndimorė tė saj, Serbia nuk e kishte kėrkuar kurrė
tokėn e Kosovės sė sotme por as tokat e Kosovės qė i ka tashmė mbrenda
kufijve tė saj. Po qė se shqiptarėt vetėdijėsohen se ushtria e tyre ėshtė mė
se e nevojshme dhe do tė jenė tė vendosur qė me ēdo ēmim ta bėjnė atė, vetėm
atėherė do tė ishte Serbia vetė qė do tė ofronte memorandumin e fqinjėsisė
sė mirė me shqiptarėt e nuk do tė turrej drejt tokave shqiptare siē bėri mbi
njė shekull rresht.

SHBA dhe aleatė tanė ndėrkombėtarė, duhet pėrfundimisht tė binden se
shqiptarėt janė luftėtarėt e paqes dhe lirisė. Pėr kėtė arsye shqiptarėt
duhet ndihmuar nė krijimin e njė ushtrie moderne. SHBA dhe aletatė tanė
ndėrkombėtarė duhet tė kuptojnė se Serbia ėshtė njė agresore e
papėrmirėsueshme qė politikėn e saj e ka nė majėn e bajonetės dhe nė grykat
e kaēushave tė saja. Prandaj, ajo duhet ē'armatosur pėr tė arritur njė paqe
tė qėndrueshme nė Ballkan.

Derisa ekzistojnė kėto ndryshime nė raportin ushtarak mes shqiptarėve dhe
serbėve ekzistojnė dhe do tė ekzistojė edhe konflikti mes kėtyre dy popujve
si shkas i ambicjeve hegjemoniste serbe dhe pushtimeve tė saj mbi tokat
shqiptare. Derisa ky raport nuk ndryshohet ose sė paku tė barazpeshohet,
Ballkani do tė ketė nevojė pėr konferenca ndėrkombėtare pėr ndaljen e
luftėrave tė herėpashershme.

Pėr tė parandaluar copėtimin e mėtejmė tė Shqipėrisė dhe vazhdimin e
pushtimit tė tokave shqiptare nga pushtuesit ballkanikė, shqiptarėt duhet sa
mė shpejt qė ėshtė e mundur tė ngrejnė (rrisin) shtyllėn kryesore tė shtetit
tė tyre siē ėshtė ushtria. Pa njė ushtri tė fortė shqiptarėt do tė jenė
pėrherė tė rrezikuar tė ndahen e copėtohen, tė mbesin tė ndarė e tė
copėtuar, tė pushtohen e robėrohen, tė mbesin tė pushtuar e tė robėruar,
shpėrngulen dhe vriten, tė mbesin tė shpėrngulur e tė vdekur.

Shpresoj se kjo rrjedhė e historisė do tė ndryshojė. Atė duhet ta
ndryshojnė shqiptarėt.

22 tetor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 60
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

MesazhTitulli: Re: Shqiptarėt me ushtri tė fortė do tė kenė fqinjė tė mirė   Tue May 13, 2008 8:46 am

Miqte nuk dhurohen por fitohen!
Shtepia nuk ndertohet nga kulmi por nga themeli!
Ushtrine nuk e perbejne oficeret por ushtaret!
Fatkeqsisht,ne vitet e fundit te hisorise sone ne shqiptaret i kemi harruar keto parime dhe jemi sjelle sipas te kundertes se tyre.Ne vend qe te fitojme miq kemi kerku dhe po kerkojme lemoshe-e kjo,lemosha nuk varet nga lupesi por nga dhuruesi!
Te mos dijshe eshte e mete e madhe -te mos mesosh eshte tragjedi.Ne,le qe nuk kemi dijte dhe s'dijme por spo duam te mesojme!
I dobet eshte ai qe nuk i shef dobsite e veta-pa i pare ato nuk mund te permirsohet dhe shih per kete gjithmone e fajson tjetrin-te tjeret!
Per parimin e trete keshilloj te merreni me statistikat dhe strukturen e TMK-te mos e teproj po me sa dije une ne te ka vetem 1(nje)ushtare!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rroni
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: Shqiptarėt me ushtri tė fortė do tė kenė fqinjė tė mirė   Tue May 13, 2008 11:02 am

i dashur stabil shqiptaret kurr nuk kan pas munges per ushtar ,po kan hjek per udhėheqes, e ne tkm un i njof bajgai shum ushtar te fort.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Shqiptarėt me ushtri tė fortė do tė kenė fqinjė tė mirė   Tue May 13, 2008 11:17 am

Shqiperia duhet te kete nje ushtri te forte prej 60.000 vetesh e jo si e kane katandisur tani ne 14.000 veta te ligshte. Kurse Kosova duhet ti meshoje shqelm TMK se apo FSK - se4 dhe te krijoje ne emrin e vullnetit te popullit shqiptar nje ushtri taze prej 20.000 vetash qe do ta mbronin Kosoven nga agresioni serbmadh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 60
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

MesazhTitulli: Re: Shqiptarėt me ushtri tė fortė do tė kenė fqinjė tė mirė   Sat May 17, 2008 1:27 pm

Po te mos ishte ndregjegja per cdo njeri do te duhej nje polic!
Ky nuk eshte zbulim i imi por konstatim deri te i cili kane ardhe analistet dhe ma merr mendja se eshte i qelluar!
Merreni me mend cka do te kishte ndodhe-le te bejme nje llogari te thjeshte:supozojme se ne bote jetojne 7 miliard njerez-ishin dashte edhe 21 miliard te tjere per ti ruajt keta 7!E paarritshme dhe e pakapshme!?
Zgjidhja e qeshtjes Shqiptare nuk eshte ne polici-me saktesisht ushtri por ne NJERI!
Sa me i arsimuar dhe edukuar qe te jete njeriu aq me i ndergjegjshem eshte!
Forca e njeiut nuk qendron ne muskuj po ne intelekt,mendje!
Nuk sundon trupi po mendja-s'paku keshtu do te duhej te ishte(mendoj une)!
Njeriun,ne hene nuk e qoj arma(ushtria)po mendja!
Nese veq duam te kthehemi ne histori dhe ne shifra me duket e drejte te permendi Kinen dhe Japonine,dy shtete me popullate te nje race,me sisteme te ndryshme politike qe dallojne per nga numri i banoreve dhe ushtareve.
E para(Kina)ka predominim absolut ne shifra,numra ndaj te dytes(Japonise)por aty edhe sot e ksaje dite njerezit jetojne ne varferi te skajshme ndersa e dyta prine ne bote ne te gjitha lemite.
E para ka "fitu" ne Luften e II boterore ndersa e dyta ka pesu me se shumti !
Ma merr mendja se nuk ka qene ushtria-forca ajo qe e ka ngrite ne ket nivel Japonine por mendja,ndergjegja,arsimi apo radhiti si te duash-qe te gjitha qojne ne nje Vetedije te larte Kombetare e ajo ne zhvilli dhe prosperitet!
Te mendojme 3 here e veprojme 1 here!
Jo me kot populli yne thot :"3 here mat e 1 here preje"!
Ta duam vetveten se pari e mandej do te jemi ne gjendje ti duam te tjeret e edhe ata do te na duan neve!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: Shqiptarėt me ushtri tė fortė do tė kenė fqinjė tė mirė   Sat May 17, 2008 2:22 pm

tani kemi bėr Shtetin
duhet me bėr edhe USHTRIN Moderne
ne mund tė behemi pjesė e Familjes Europiane nė strukturat e NATO-s nėse i kryejm ato detyra me sukses shpejt KOSOVA mund tė jetė e pranuar nė NATO
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shqiptarėt me ushtri tė fortė do tė kenė fqinjė tė mirė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shqiptarėt me ushtri tė fortė do tė kenė fqinjė tė mirė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: