Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Specialitete shqiptare nga Kosova

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Sun Jan 13, 2008 1:40 am

Ju lus tė mos vazhdoni me chit-chat pa vendosur ndonjė recetė sepse u fshihen postimet.

Byrek me spinaq

Pėr 4 vetė


Duhen:
- miell 3 gota uji
- uje 300 gram
- spinaq 1 kg
- vezė 1 kokėrr
- djathė 100 gram
- vaj 1/2 filxhan caji
- kripė, piper
Gatimi:

Hidhet mielli ne tepsi dhe hapet nje gropė nė mes, shtohet ujė me pak kripė. Pėr 1 kg miell merret 600 gram ujė, megjthėse kjo varet nga lagėshtia e miellit. Duke e pėrzier nga mesi, zihet njė brumė i fortė i cili punohet pėr 10 minuta, ndahet nė kuleēė, mbulohet me picetė tė lagur dhe lihen pėr 20-30 minuta qė tė fitojė elasticitet. Nga ēdo kulaē bėhen petė tė vogla, secila prej tyre spėrkatet me niseshte dhe vendosen 3-4 copė mbi njėra tjetrėn, pastaj hapen petėt e zakonshme. Spinaqi pėr mbushje pastrohet, lahet dhe pėrvėlohet pėr 2-3 minuta nė ujė tė vluar e kripė, kullohet duke e shtrydhur, pritet dhe pėrzihet me djathė tė thėrmuar e vezė, shtohet kripė, piper dhe shtrohet nė petė. Nė tepsi tė lyer me vaj shtrohet gjysma tjetėr e petėve, duke i spėrkatur secilėn me vaj, mbi to shtohet mbushja e pėrgatitur dhe mbulohet me pjesėn tjetėr tė petėve tė spėrkatura me vaj. Anėt mbėshtillen nga brenda. Byreku spėrkatet me vaj dhe piqet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Jan 16, 2008 3:02 pm

Embėlsirė me puding
materiali i nevojshėm:
1.5l qumsht
1oo gr ēokollatė pėr zierje
2oo gr puding tė ēokollatės
sheqer
3oo gr keksa.
Pėrgatitja:
Nė 1.5l qumsht tė vluar i shtoni 1oo gr ēokollatė dhe 2oo gr puding me 1o lugė sheqer.Pasi te pėrgatitet pudingu e largojmė nga zjarri dhe ia shtojmė 3oo gr keksa te coptuar dhe i pėrziejm. Pasi te ftohet masa e lyejm me shllag dhe e zbukurojmė me ēokollate te grirė ne rende.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Jan 17, 2008 12:09 am

Sa e mirė kuzhina shqiptare,mė ngritė oreksin,mjerisht tė gatuaj nuk di,por ja di rendin tė i zgjedh!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bessa
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 188
Registration date : 26/12/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Jan 29, 2008 4:19 pm

Torte:Snikers

200 gr sheqer pluher
1 filgjan qumsht
250 gr margarin
200 gr qokollat per zirje
100 gr kikirika tė coptuara
300 gr keksa te bluar

Pėrgaditja:
Duhet me shkri margarinen nė tė vendoset sheqeri pluher edhe gjys qokollad qumshtin,keksat ,kikirikat i perzit tė gjitha pastaj ja jep formen e rollates .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bessa
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 188
Registration date : 26/12/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Jan 29, 2008 4:29 pm

Torte e shpejt :

1 got vaj
1 got kos
3 lug sheqer
1 peciv
1 lug sod tė bukve
3 lug mak
10 lug millė
ne fund e lyen me qokollat .
Exclamation
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bessa
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 188
Registration date : 26/12/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Jan 29, 2008 4:50 pm

Torte :kaffe

10 vez
10 lug sheqer
20 lug arra tė bluara
1 qokollad pėr zirje
250 gr sheqer pluhur
200 gr margarin
200 gr pllazma

Pergaditja:
Tundet mir 10 tė bardht e vesė,pastaj sgtohen 10 lug sheqer ,i shtohet edhe 10 t'kuqt e ves perseri i perzim shtohet 20 lug arra 2 copa qokollat te coptuara
dhe 4 lug pllazma 2 lug mill dhe 1 peciv piqet ne temperatur 150 grad

Filli:
6 vez
50 gr sheqer pluher e keto zihen avull
kur te trashet i shton 4 copa qokollat i perzim mir me mikser e lejm te ftofet ,ather tunden 250 gr margarin me 2 lug sheqer pluher e perzim me fillin e ftohur pastaj e dekoron si pas deshire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bessa
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 188
Registration date : 26/12/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Jan 29, 2008 4:54 pm

KIFLE:


1 kfasas
2 vez
1 got vaj
2 gota qumsht te vokt
1 got sheqer
1 kg mill
1 lug tė vogel kryp
i lajm me ardh pastaj ja jep fotmen edhe i lyen si pas deshire .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bessa
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 188
Registration date : 26/12/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Jan 29, 2008 4:58 pm

Torte me molla

5 gota molla tė blume
5 gota sheqer
1 lug sod buksh, i len me ardh
5 gota mill
1 got vaj
1 vanille sheqer
1 peciv
1 kese rrush te that
e pjek pastaj e lyn me gjem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Jan 30, 2008 12:43 am

Pėrpeq me Hunda
Ulet brumi si pėr pite rritete peta pastaj palohen petat si pėr pite rritet e madhe e qet ne tepsi dhe fillon te mlidhet deri kah mesi dhe mesi jet i zbarzt nga ana e epėrt dhe ne zbrastin qitet gjiz dhe piqet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Jan 30, 2008 1:22 am

Hallva

3 luge gjelle miell , 1 kubik gjalp , 1 1/2 uje sheqer , arra me shumice , edhe uji shihet me sy.

Skuqet mielli me gjalpin , pasi arrin njė ngjyre mjalti tė errėt , hidhet uji i nxehtė dal nga dal , duke e perzier vazhdimisht qė tė mos bėhet kokrra-kokrra , gjatė kėsaj kohe pėrzihet me sheqer deri sa tė bėhet njė masė e kapshme, pastaj i shtohen arrat , pėrzihet pak fare , edhe duhet tė jetė pak a shumė e butė si brumi qė zihet pėr burek , ndahet nė pjatė edhe e lėm qė tė ftohet . Pėr ndarjen nė pjatė bėhet nė forma tė ndryshme simbas dėshirės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Feb 05, 2008 4:51 pm

Manti Kosove
Pėr 4-5 persona duhen:

1 kg miell, 2 gota ujė te vakėt, 2 lugė vaj pak kripė pėr brumin dhe 600 gr mish I grirė, 3 qepė, kripė, vaj, piper i zi
Nė tavolinė ose nė tepsi hidhet miell, ujė i vakėt, vaj, kripė dhe pėrzihen dhe nga brumi i formuar bėhen 30 kulecė tė vegjėl. Secili kulac zmadhohet me okllai sa shuplaka e dorės. Lyhen kulecėt me gjalpė dhe bashkohen nė dhjetėshe. Secila dhjetėshe tėhollohet nė njė petė tė madhe dhe tė tre petėt bashkohen nė njė petė tė vetme. Peta ndahet nė katrorė shahu. Pėr mbushjet e katrorėve nevojiten mish i grirė, qepė tė grira hollė, kripė piper i zi . Masa e pėrgatitur skuqet nė vaj dhe nė fund tė skuqjes i hidhet pak piper i kuq pėr ngjyrė. Masa duhet tė lihet tė ftohet dhe mė pas mbushen me tė katrorėt e pėrgatitur mė parė. Cdo katrore mbėshtillet diagonalisht nga tė katėr anėt (si zarf) dhe vihen nė tepsi pėr tu pjekur. Mantia piqet njė gjysėm ore. Pasi ėshtė pjekur mbulohet me njė picetė pėr 10 minuta dhe serviret me kos.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Mon Feb 25, 2008 12:03 am

Domate te mbushur

Per 4-5 persona duhen:
Domate 1 kg,
qepe 6-7 kokrra ose salce nje luge gjelle,
hudhra 2 kokrra, kripe, piper, majdanoz.


Domateve u qerohet bishti, u hiqet lekura ne tre rripa siper dhe nga te dyja anet. Priten per se gjati te pjesa e siperme deri ne mes te tulit. Patellxhanet vendosen ne uje me kripe per gjysem ore. Nderkohe ne tigan me yndyre skuqet qepa e grire ne forme gjysemrrethi,shtohen domate te qeruara dhe te prere ne copa te vogla; vazhdon kaurdisja ne zjarr te avashem ne menyre qe qepa te zbutet. Ne fund shtohen hudhra te grira, majdanoz, kripe, piper dhe pak uthull. Patellxhanet kullohen, shpelahen dhe skuqen ne tigan me pak yndyre pastaj rreshtohen ne tave, hapen ne vendin e prere dhe mbushen me masen e pergatitur. Siper u vihet nga nje fete domate.
Shtohet fare pak uje dhe piqen per nje ore ne furre jo shume te nxehte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Mar 11, 2008 10:23 am

Kosovarja, fjala e pare "domate" tek paragrafi yt i fundit, besoj qe duhet patellxhan.

Ja edhe se si te gatuash ballokumet e Elbasanit qe jane tradite e lashte.

Dita e Verės, 14 Marsi, njė zakon arbėresh
Dita e Verės quhet e tillė sepse mė 14 Mars bimėsia zgjohet nga gjumi dimėror. Nė kėtė ditė bimėsia fillon tė thithė lėngjet nga toka dhe kėshtu tė rritet. Ky zakon i lashtė ėshtė i vetėm nė botė dhe ndonėse qendra e festimit tė tij ėshtė qyteti Skampa (Elbasani), ai iu pėrket tė gjithė arbėreshėve (arbėrėsve-arbanasve). Tani kjo festė ėshtė bėrė festė kombėtare dhe dita 14 Mars ėshtė ditė pushimi.

Shenjat e festimit tė kėtij zakoni arbėresh janė:
1) Marrja datėn 13 Mars tė njė tufe tė vogėl bari tė njomė bashkė me rrenjėt dhe dheun, me qėllim qė tė gjendet mėngjezin e datės 14 Mars nė shtėpi.
2) Gatimi i ballakumeve, qė gatuhen njė ose dy ditė pėrpara datės 14 Mars, me qėllim qė mėngjezi i datės 14 Mars t'i gjejė ballakumet nė shtėpi.

Gatimi i ballakumeve


MASAT

1 kg sheqer, 0.5 kg tėlyn (gjalp), 1 kg miell misri i situr, njė dorė miell gruri, 8 kokrra vezė, 1 filxhan qumėsht; njė enė e madhe bakri e pakallajisur ose pėrndryshe prej qelqi.

GATIMI

Tretet gjalpi dhe pastaj rrihet me sheqerin deri sa tė bėhet njė masė e bardhė. E mira ėshtė qė rrahja e masės tė bėhet me dorė, sepse fundi i rrahjes ndjehet kur tė duket se preken fije me dorėn qė po pėrzien masėn. Ndėrsa vezėt pėrzihen me qumėshtin dhe shtohen dalėngadalė tek sheqeri i rrahur, duke vazhduar pėrzjerjen e kėtij tė fundit.

Pastaj hidhet mielli dalėngadalė duke vazhduar pėrzjerjen. Kujdes nė hedhjen e miellit, sepse mielli i tepėrt i bėn tė forta ballakumet pas pjekjes. Prandaj, pasi ėshtė harxhuar sasia e paracaktuar e miellit, brumi lihet rreth 15 minuta nė qetėsi pavarėsisht se ai mund tė duket i qullėt. Kjo kohė mjafton qė grimcat e miellit tė thithin lagėshtirėn e brumit tė qullėt. Pas kėsaj brumit mund t’i shtohet edhe njė dorė miell nėse ėshtė e nevojshme kur ai mbetet si i qullėt.

Kėshtu me kėtė brumė ballakumet nuk do mund tė shtrihen gjatė pjekjes.

PJEKJA

Pudroset tepsija me miell dhe mbi tė vendoset topat e brumit me madhėsinė e grushtit tė dorės. Pastaj futet tepsija nė pjekje pėr rreth 40 minuta nė 170oC deri sa tė formojė pak kore (jo tė skuqet). Nxirret tepsija dhe lihet tė ftohet me qėllim qė ballakumet tė shkėputen lehtėsisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Mar 13, 2008 1:36 pm

Keks rollatė me kokos

Materiali i nevojshėm;
250gr keksa tė bluar
250gr sheqer
2luge gjelle kakao
250gr margarinė
1 ve
150gr kokos
2 sheqer vanile
pėrgatitja;
pjesa e parė;keksat e bluar pėrzihen me kakao,venė e e tundim me 130gr sheqer i ziejm nė zjarr derisa te shkrihet sheqeri dhe pėrzihen me keksat e bluar,i shtojmė125gr margarinė tė shkrirė.Materialin e pėrgatitur e shtrijmė nė njė enė nė trashėsi 1 cm.
Pjesa e dytė;150gr kokos e pėrziejm me 120gr sheqer dhe 2 qese vanilei shtojmė edhe 125gr margarinė tė shkrirė,kete mase e shtrijme mbi pjesen e pare dhe e mbėshtjellim nė formė rollate .E mbėshtjellim me foli alumini dhe e vendosim nė frigorifer tė qėndroj njė nate.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Mar 27, 2008 6:18 am

Tavė Elbasani

Pėr 4-5 persona duhen:
Mish 500 g. gjalpė 2 lugė gjelle, vezė 2 kokrra, kos 3 gota uji, miell 2 lugė gjelle, oriz 1 lugė gjelle,krypė.

Tava e Elbasanit pėrgatitet me mish qengji ose dashi. Po tė jete me mish qengji ai piqet drejtėpėrdrejtė ndėrsa me mish dashi zihet mė parė. Mishi pritet nė thela, vendoset nė tepsi, i hidhet pėrsipėr gjalpė dhe futet nė furrė ose nė tavė me korent. Herė pas herė i hidhet nga pak ujė qė tė mos thahet. Pasi tė piqet hiqet nga furra.
Nė tenxhere me gjalpė kaurdiset pak miell derisa tė zverdhet, por jo tė skuqet; shtohet lėngu i mishit tė pjekur i holluar me ujė, pėrzihen dhe vlojnė derisa tė krijohet njė salcė e trashė. Hiqet nga zjarri, ftohet dhe pastaj i shtohen kos, vezė, krypė dhe pėrzihen mirė. Nė tavė hidhet oris gjysmė i zier, radhiten thelat e mishit, sipėr hidhet masa e pėrgatitur, pak gjalpė dhe piqet nė furrė.
Nė qoftė se ėshtė mish dashi, ai mė parė duhet tė ziejė. 10-15 minuta para pėrfundimit tė zierjes sė mishit, hidhet pak oriz. Nė tenxhere rrihen vezėt, shtohet miell, kos, lėng mishi, gjalpė dhe krypė.
Copat e mishit vendosen nė tavė sė bashku me orizin, mbi to hidhet masa e pėrgatitur dhe gjalpė i freskėt. Piqet nė furrė derisa nė sipėrfaqe tė krijohet njė cipė e kuqe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Mar 27, 2008 6:19 am

Trahana perdoret ma se shumti ne Diber hahahha

Per 1 kg miell duhen:
2 gota qumėsht, gjalpė 2 lugė gjelle, 1 lugė gjelle krypė.

Sitet mielli, hapet njė gropė nė mes dhe hidhet gjalpė i shkrirė pak por jo i djegur, qumėsht dhe krypė. Duke filluar nga mesi e perziejmė brumin duke mos e gatuar shumė por tė pėrzihet aq sa tė mos pijė krejt miellin, brumė i fortė dhe i shkriftė. Sipėr e spėrkatim me miell, e mbulojmė dhe e lemė tė vijė pėr 2-3 ditė. Pastaj e kapim copa dhe e lemė tė thahet pak dhe e shkoqim me dorė, e kalojmė nė sitė tė rrallė e thajmė pėrsėri. Ruhet nė vende tė thata pa lagėshti e te freskėta. Nė tenxhere shkrijmė gjalpin, hedhim trahanane dhe e skuqim lehtė, hedhim ujin e nxehtė, e perziejmė qė tė mos bėhet kokrra, shtojmė djathė tė thėrmuar ose shėllirė dhe e lėmė tė ziej per 10 minuta. Serviret e ngrohtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Mar 27, 2008 6:21 am

Qofte me spinaq
Perberesit per 4 persona:-1/2 kg spinaq; -2 kokra veze;- 3-4 luge gjelle miell;- 250 gr gjath i bardhe;- 1-2 luge gjelle vaj;- 1-2 luge gjelle qumesht. Pergatitja: Grihet spinaqi shume holle, hidhen vezet, hidhet mielli , hidhet djathi (i cili thermohet) hidhen dy luget e qumeshtit dhe te vajit. Keto gjate kohes perziehen mire me njera tjetren. Tigani nderkohe vihet ne zjarr me vaj i cili nderkohe eshte nxehur. Me ndihmen e nje luge gjelle merret masa dhe me ndihmen e nje luge tjeter i hedhim ne tigan qe te ruhet fotma e bukur e rrumbullaket dhe skuqen mire. Keto qofte mund te shoqerohen dhe me pure patatesh.Perdoren per tu ngene te nxehta.Ju befte mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Mar 27, 2008 6:23 am

GATIMI I BALLAKUMEVE
Dita e Verės, 14 Marsi, njė zakon arbėresh

Dita e Verės quhet e tillė sepse mė 14 Mars bimėsia zgjohet nga gjumi dimėror. Nė kėtė ditė bimėsia fillon tė thithė lėngjet nga toka dhe kėshtu tė rritet. Ndonėse kjo datė vazhdon tė festohet madhėrishėm nė qytetin Skampa (Elbasan), ajo i pėrket tė gjithė arbėrėsve-arbanasve (arbėreshėve). Shenjat e festimit tė kėtij zakoni arbėresh janė:


1) Marrja datėn 13 Mars tė njė tufe tė vogėl bari tė njomė bashkė me rrenjėt dhe dheun, me qėllim qė tė gjendet mėngjezin e datės 14 Mars nė shtėpi.


2) Gatimi i ballakumeve, qė gatuhen njė ose dy ditė pėrpara datės 14 Mars, me qėllim qė mėngjezi i datės 14 Mars t’i gjejė ballakumet nė shtėpi.


GATIMI I BALLAKUMEVE

dėrgoi: Vehbia

MASAT

1 kg sheqer, 0.4 kg tėlyn (gjalp), 7-8 kokrra vezė, 1 kg miell misri i situr, njė dorė miell gruri,

1 fixhan kafeje qumėsht; njė enė e madhe bakri e pakallajisur ose pėrndryshe prej qelqi.


GATIMI

Tretet tėlyni dhe lihet te fundėrrojnė kripėrat e tij. Pastaj tėlyni i vakėt dhe pa kripėrat e rėna nė fund rrihet me sheqerin deri sa tė bėhet njė masė e bardhė. E mira ėshtė qė rrahja e masės tė bėhet me dorė, sepse pėrfundimi i pėrzjerjes ndjehet kur tė duket se prek fije me dorėn qė po pėrzien masėn e krijuar. Ndėrkohė vezėt janė pėrzjerė me qumėshtin mė parė dhe shtohen dalėngadalė tek sheqeri i rrahur, duke vazhduar pėrzjerjen e kėtij tė fundit.

Pastaj hidhet mielli dalėngadalė duke vazhduar perzjerjen me dorė. Mielli i grurit hidhet nga fundi. Duhet patur kujdes me hedhjen e miellit, sepse mielli i tepėrt i bėn tė forta ballakumet pas pjekjes. Prandaj, pasi ėshtė harxhuar sasia e paracaktuar e miellit, brumi lihet 15-30 minuta nė qetėsi pavarėsisht se ai mund tė duket i qullėt. Kjo kohė mjafton qė grimcat e miellit tė thithin lagėshtirėn e brumit tė qullėt. Nėse shihet se brumi ka mbetur pėrsėri si i qullėt, atėhere atij mund t'i shtohet edhe njė dorė miell. Kėshtu me kėtė brume ballakumet nuk do tė shtrihen gjatė pjekjes.


PJEKJA

Tepsiat lyhen me pak tėlyn dhe spėrkaten me pak miell. Pastaj, nga brumi tashmė i gatuar, formohen me dorė gurabiet me madhėsi jo tė vogėl dhe vendosen mbi tepsi tė larguara nga njėra tjetra. Paraprakisht furra ėshtė nxehur nė 170oC. Futet tepsia nė furrė dhe lihet aty derisa ballkumet tė formojnė pak kore (jo tė skuqen). Nxirret pastaj tepsia nga furra dhe lihet tė ftohet, me qėllim qė ballakumet tė shkėputen lehtėsisht nga ajo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Mar 27, 2008 6:24 am

Gjellė me peshk - krap
Gjellė me peshk - krap

Nevojiten: 1 krap i madh 1 kg. 8-10 qepė mesatare, 1 filxhan i madh yndyrė, 1/2 filxhan uthull, krypė, piper i zi dhe 1 fletė dafine.
Krapi pastrohet mirė dhe copėtohet. Nė fėlteren me vaj fėrgohen qepėt e grira imė derisa tė marrin njė ngjyrė tė verdhė, u shtohet uthulla, krypa, piperi i zi dhe fleta e dafinės. Qiten nė njė tenxhere mė tė thellė, sipėr qiten copat e peshkut tė kulluar, ujė sa pėr t'u mbuluar peshku, i vihet kapaku dhe zihen ngadalė derisa tė avullohet gati e tėrė sasia e ujit. Servohet e nxehtė me garniturė patatesh tė ziera ose tė fėrguara ose pure spinaqi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Mar 27, 2008 6:26 am

Specialitet i Dibres te madhe
Jufkat: pregaditen me shumice per dimer,
pregaditja, dy masa veze(prej fshati) dhe nje mase tambel, zame brumin i ftollim i thajme pak i presim pastaj i lame te thahen gati nje muje. ne pergjithesi pregaditen ne qershor.
Birjani:
Grime qepen shum imet i bejme gyisem fergese me djalpe dhe vaj,j a hedhim ne tepsi jufkave qepen dhe i skuqim pak, lengun e pules ja hedhim siper deri sa ti mbulon,ne temperature 150 grade i leme 20 minuta pastaj ja hedhim mishin e pules siper dhe i leme edhe 10 minuta ne te njejten temperature (nishit siper i hedhim piper te kuq dhe te zi vegete te zbutur me djalpe)

hahahahha Pula duet te jete prej fshat Krifce oooooprite..........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Mon Apr 07, 2008 12:09 pm

Akullore me mandarina

Pėrgatitja. Lani mandarinat, pritini pėrgjysėm dhe shtrydhini pa ua prishur lėkurėn qė do t'i mbani mėnjanė, zieni pėr cerek ore ujin me sheqerin, lėreni tė ftohet, shtoni lėngun e mandarinave tė filtruara nė kullesė si dhe atė tė limonit, portokallit dhe shurupin e kėtij tė fundit. Pėrzjeni, hidheni nė njė enė tė gjėrė e tė ulėt; Pas trecerek ore akullorja do tė jetė gati. Servireni nė lėkurat e mandarinave
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Mon Apr 07, 2008 12:27 pm

Kosovarja shkruajti:
Akullore me mandarina

Pėrgatitja. Lani mandarinat, pritini pėrgjysėm dhe shtrydhini pa ua prishur lėkurėn qė do t'i mbani mėnjanė, zieni pėr cerek ore ujin me sheqerin, lėreni tė ftohet, shtoni lėngun e mandarinave tė filtruara nė kullesė si dhe atė tė limonit, portokallit dhe shurupin e kėtij tė fundit. Pėrzjeni, hidheni nė njė enė tė gjėrė e tė ulėt; Pas trecerek ore akullorja do tė jetė gati. Servireni nė lėkurat e mandarinave

woow, Kosovarja tash edhe pak vera sigurisht se duhen akulloret,
Kur do na pergatitesh ti ndonje?? Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Apr 30, 2008 3:38 pm

Bajadera

300 gr keksa tė bluar
300 gr arra tė bluara
300 gr ēokollatė pėr zierje
300 gr sheqer
250 gr margarinė
2 dcl ujė

Pėrgatitja;
Uji vlohet me sheqer dhe margarinė, enėn me ujė pasi tė vloj e heqim nga zjarri dhe nė tė i qesim keksat dhe arrat.I pėrziejmė mire dhe nė pjatė hedhim gjysmėn e kėsaj mase ,e rrafshojmė .Nė gjysmen tjetėr qesim ēokollatė dhe e pėrziejmė derisa tė shkrihet ,kėtė e qesim mbi pjesėn tjetėr nė pjatė. E zbukurojmė me ēokollatė tė cilėn e kemi shkrirė nė avull.Pasi tė ftohet e presim nė copa katrore.


P.S;A din dikush tė mė tregojė si pėrgatitet kabunia ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Apr 30, 2008 11:46 pm

Janė specialitete tė hajshė e mos ngopesh, apo tė hajsh e zorrėt tė nxierrish jashtė ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu May 01, 2008 12:47 pm

Arta shkruajti:
Bajadera

300 gr keksa tė bluar
300 gr arra tė bluara
300 gr ēokollatė pėr zierje
300 gr sheqer
250 gr margarinė
2 dcl ujė

Pėrgatitja;
Uji vlohet me sheqer dhe margarinė, enėn me ujė pasi tė vloj e heqim nga zjarri dhe nė tė i qesim keksat dhe arrat.I pėrziejmė mire dhe nė pjatė hedhim gjysmėn e kėsaj mase ,e rrafshojmė .Nė gjysmen tjetėr qesim ēokollatė dhe e pėrziejmė derisa tė shkrihet ,kėtė e qesim mbi pjesėn tjetėr nė pjatė. E zbukurojmė me ēokollatė tė cilėn e kemi shkrirė nė avull.Pasi tė ftohet e presim nė copa katrore.


P.S;A din dikush tė mė tregojė si pėrgatitet kabunia ?Kabunija:

Oriz 500 gr.
bejsh fergesen e orizit ne djalpe derisa te skuqet pak i hedhish uje sa te mbulosh orizin
te ziet ne temperature te ulet me se dy ore, siper i hedhish nje qese karafil te bluar,
nje qese ciment, 200 gram mish te ziem pa krype te copuar, 200 gram rush te thate, ne fund sheqer pas deshire

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Specialitete shqiptare nga Kosova
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Kuzhina-
Kėrce tek: