Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Nga linden shkronjat e para UCK.!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Fri May 30, 2008 7:30 pm

Mendoj se ky shkrim i sjellur me poshte i pergjigjet temes, dhe ketu do e kuptojme me mire se " Nga linden shkronjat e para te UĒK-se". Nese ka mos pajtime, ateher mund te diskutojme s'bashku.

Shpalime historike

Lėvizja Kombėtare Shqiptare nė Kosovė dhe viset
tjera tė etnikumit shqiptar 1945 - 1999

· Pas Luftės ēlirimtare nė Kosovė 1998-1999, politika vendore e ndėrtuar mbi bazėn e rezolutės 1244 dhe tė shumė rregulloreve tė UNMIK-ut, ka ngjallur njė frymė tė tjetėrsimit tė identitetit kombėtar shqiptarė nė Kosovė. Identiteti kosovar, tashmė i sanksionuar edhe me Kushtetutėn ahtisaariane tė Kosovės, ka filluar tė sforcohet si identitet kombėtar, dhe nė kėtė drejtim duket se ėshtė vėnė nė shėrbim edhe ish - klasa intelektuale shqiptare pro-jugosllave(qė dikur ishin ithtarė tė krijimit tė kombit jugosllavė), si dhe tė gjitha mediat e shkruara dhe ato elektronike, qė financohen e kontrollohen nga UNMIK-u dhe qeveria e Kosovės. Dihet mirėfilli, se: Kosova historikisht ka qenė krahinė e populluar me mbi 90 % shqiptarė, dhe si e tillė ajo nuk mund tė trajtohet ndryshe, e shkėputur nga areali historik i kombit shqiptar. Pėrpjekjet pėr tė ndėrtuar njė histori politike pėr Kosovėn „multietnike“, duke e tjetėrsuar Kosovėn historikisht shqiptare, janė nė kundėrshtim me zhvillimin normal tė kombit shqiptar nė Kosovėn shqiptare. Hasan Prishtina ka thėnė: „ Para sė gjithash, ruhuni nga mallkimi i historisė dhe mos e harroni atė kur tė jepni mendimin tuaj!“

Shkruan: Sheradin BERISHA / 27. 04. 2008

Pas Luftės sė Dytė Botėrore, Kosova dhe viset tjera shqiptare, (qė padrejtėsisht Fuqitė e Mėdha nė Konferencėn e Londrės 1912-1913, i ndanė nga trungu i Shtetit shqiptar tė shpallur mė 28 Nėntor 1912 nė Vlorė ) jo vetėm qė u penguan pėr t“u bashkuar me amėn e saj shqipėrinė, ashtu siē ishte vendosur nė konferencėn e Bujanit (31 dhjetor 1943 - 1 e 2 janar 1944), por ngjau edhe mė e keqja, kėto troje tė etnikumit shqiptar pasi u ripushtuan nga forcat ēetnike - partizane (1944-1945) u coptuan nė katėr copėza brenda republikave tė Jugosllavisė sė AVNOJ-it. Me kushtetutėn e janarit 1946 tė RFPJ-sė:

- Kosova u definua si ēark autonom, nėn sovranitetin e Republikės sė Serbisė;

- Presheva, Medvegja dhe Bujanoci ( Kosova Lindore) u shkėputėn nga tėrėsia etnike e Kosovės pėr tu futur brenda kufijėve tė Republikės sė Serbisė;

- Trojet etnike shqiptare (nga Prespa-Struga e deri nė Kumanovė) ia bashkuan Republikės sė Maqedonisė, dhe

- Trojet etnike tė “Malėsisė sė Madhe” iu bashkuan Malit tė Zi.

Populli shqiptar ndonėse nuk u pajtua kurrė me kėtė ndarje bizare, pas LDB-sė u organizua nė forma tė ndryshme (legale e ilegale) pėr tė sendėrtuar aspiratėn e vet historike, ēlirimin e trojeve shqiptare qė mbetėn nėn sundimin jugosllavė(lexo-serbosllavė) dhe bashkimin e tyre me shtetin amė-Shqipėrinė. Lėvizjen Kombėtare Shqiptare nė Kosovė me viset tjera etnike shqiptare tė copėzuara tashmė nė tri republika sllave (Serbi, Mali i Zi, Maqedoni) gjatė viteve 1945-1999 e ka pėrshkuar disa faza tė organizimit pėr ēlirim.


1. Faza e parė, e Lėvizjes kombėtare Shqiptare pėrfshinė periudhėn nga viti 1945 deri nė vitin 1948, dhe pėrkufizohet kryesisht me veprimtarinė e “Lėvizjes Nacional-Demokratike Shqiptare” (LNDSH).

Drejtues tė LNDSH-sė ishin atdhetarėt:

- Halim Spahija,

- prof.Ymer Berisha,

- Tahir Deda,

- Marije Shllaku,

- Gjon Sereēi,

- At Bernard Llupi,

- Kol Parubi

- Adem Gllavica,

- Ukė Sadiku,

- Ndue Pėrlleshi,

- kapiten Hysni Rudi,

- Ajet Gėrguri,

- Luan Gashi,

- Emrush Miftari,

- Sokol Dobroshi,

- Ibrahim Fehmiu,

- Qemal Skėnderi,

- Halim Orana,

- Sadik Tafarshiku,

- Hamdi Berisha,

- Prof.Ibrahim Kelmendi,

- Hysen Tėrpeza,

- Ejup Binaku,

- Bedri Peani,

- Ali Riza,

- Sylė Zarbinca,

- Ahmet Selaci,

- Abdyl Dura,

- Demė Ali Pozhari, e shumė tė tjerė.

2. Faza e dytė, pėrfshinė periudhėn nė mes viteve 1948-1958 ku nė popull quhej si: „koha e Rankoviqit“. Brenda kėsaj periudhe organizimet ilegale - legale qenė tė shumėllojshme si: vazhdimėsia e veprimtarisė sė LNDSH-sė nga grupe tė ndryshme me emėrtime tjera, “informbyroistėt“, organizimi i grupimeve nga Sigurimi shqiptarė, kundėrshtimi i rekuizitave “otkupit“, kundėrshtimi i asimilimit tė shqiptarėve nė turq dhe luftimi i marrveshjes xhentelmene Tito-Qyprili 1953 pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nė Turqi…,luftimi nė forma tė ndryshme i kolektivizimit etj.

Pėrfaqėsues tė kėtyre grupimeve kombėtare ishin:

- Xhavit Gafuri,

- Hasan Jashari,

- Shaban Dėrguti,

- Hafėz Jakupi,

- Bitėr Dehalla,

- Sefer Elezkurtaj,

- Hajdar Bytyqi,

- Bie Vokshi,

- Fetah Bogiqi,

- Sami Peja,

- Sali Kelmendi,

- Konstandin Vasilaca,

- Hajrullah Gorani,

- Ramiz Osmani,

- Xhemil Fluku,

- Ramadan Rexha,

- Ali Aliu,

- Omer Qerkezi,

- Sabit Kapiti,

- Mehmet Gega,

- Rexhep Abdullahu,

- Nysret Nivokazi,

- Emin Fazliu,

- Njazi Maloku

- Enver Dukagjini,

- Adem Demaēi,

- Muhamed Brovina,

- Hidė Dobruna… etj


3. Faza e tretė, pėrfshinte kohėn nė mes tė viteve 1958-1968 dhe kjo periudhė karaketrizohet me formimin e organizatave ilegale, tė cilat do tė artikullojnė koncepte tė reja politike e kombėtare.

- Nė vitin 1958 atdhetari Metush Krasniqi formoi organizatėn: “Partia Revolucionare pėr Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Amė“ (PRBTSHSHA);

- Nė vitin 1960-61 atdhetarėt Kadri Halimi dhe Ali Aliu formuan organizatėn: “Komiteti Revolucionar pėr Bashkimin e Trojeve Shqiptare nė Jugosllavi-me Shqipėrinė“(KRBTSHJSH);

- Nė vitin 1963-64 Simboli i qėndresės shqiptare Adem Demaēi formoi: “Lėvizjen Revolucionare pėr Bashkimin e Shqiptarėve“(LRBSH) dhe nė kuadėr tė saj kanė vepruar Komiteti i Prishtinės, i Pejės, dhe Komiteti i Gjakovės…

- Nė vitet 1964-68 veproi grupi i studentėve (sipas platformės sė LRBSH-sė) i drejtuar nga studenti Osman Dumoshi. Ky grup ishte organizatore e demonstratave tė 27 nėntorit 1968 nė Prishtinė, Besian, Pejė, Gjilan dhe nė Ferizaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Fri May 30, 2008 7:33 pm

4. Faza e katėrt, pėrfshinė periudhėn 1969-1981 dhe mund tė thuhet se ėshtė periudha e lulėzimit tė Lėvizjes ilegale nė Kosovė…

Grupet ilegale mė tė mėdha qė e karakterizojnė kėtė periudhė janė:

- Grupi Revolucionar i formuar nė vitin 1972 nga Kadri Osmani, Xhafer Shatri etj (K.Osmani fillimisht nė nėntor 1969 kishte organizuar shpėrndajen e njė pamfleti, me anė tė sė cilės ka manifestuar suksesin e demonstratave tė vitit 1968 dhe pėr kėtė veprim denohet me 10 muaj burg nga gjyqtari Tadej Rodiqi);

- Grupi MLK 1976-78, pastaj OMLK 1978..., (si vazhduese tė „Grupit Revolucionar“ tė Kadri Osmanit), tė drejtuar nga Kadri Zeka, Mehmet Hajrizi, Hydajet Hyseni, Rexhep Mala etj (Nė prill tė vitit 1978 Kadri Zeka emigron nė Zvicėr),

- „Lėvizja Nacional-Ēlirimtare e Kosovės“ (1975) i kryesuar nga Adem Demaēi dhe grupi i Adem Rukiqit;

- Partia Komuniste Marksiste-Leniniste e Shqiptarėve nė Jugosllavi-PKMLSHJ (1976...)i drejtuar nga Avdullah Prapashtica;

- Lėvizja Nacional-Ēlirimtare e Kosovės dhe tė Viseve tjetra Shqiptare nė Jugosllavi(LNĒKVSHJ(1978-shkurt 1982) tė drejtuar nga Metush Krasniqi, Jusuf Gėrvalla dhe Sabri Novosella. (Nė dhjetor 1979 Jusuf Gėrvalla emigron nė Germani, ndėrsa Sabri Novosella nė Turqi).

Gjatė viteve 1980-81 nė Kosovė me programin e LNĒKVSHJ-sė sipas udhėzimeve tė Jusuf Gėrvallės ka vepruar Komiteti i Deēanit i drejtuar nga:

- Ismail Haradinaj,
Hasan Ukėhaxhaj,
Jashar Salihu,
Xhavit Hoxha etj dhe

- Komiteti i Drenasit i drejtuar nga Bajram Gashi... etj.

Pas luftės sė dytė botėrore nė shtetet perėndimore kanė vepruar disa grupime politike shqiptare antikomuniste, si: Legaliteti, Balli Kombėtar, Lidhja e tretė e Prizrenit, fraksione tė ndryshme brenda kėtyre grupimeve etj. Ndėrkaq nga viti 1977 nė Gjermani vepronte edhe Beslidhja Kombėtare Demokratike Shqiptare, e drejtuar nga Emin Fazlia qė veten e quante Emil Kastrioti, ndėrsa nė vitin 1978 u formua edhe Fronti i Kuq Popullor-FKP, i drejtuar nga Ibrahim Kelmendi i emigruar nga viti 1976 nė Bochum tė Gjermanisė.


5. Faza e pestė e Lėvizjes Kombėtare Shqiptare nė Kosovė dhe nė viset tjera shqiptare, fillon me demonstratat e pranverės sė vitit 1981 dhe pėrfundon nė vitin 1990, atėkohė kur fillon shpėrbėrja e jugosllavisė sė AVNOJ-it.
- Bartėse e organizimeve ilegale ishte Lėvizja pėr Republikėn e Shqiptarėve nė Jugosllavi-LRSHJ, e cila u themelua me 17 shkurt 1982 pas shkrirjes sė tri organizatave ilegale:LNĒKVSHJ-OMLK-PKMLSHJ nė kėtė organizėm politik kombėtar.

- Nė vitin 1986 LRSHJ merr emrin: Lėvizja Popullore pėr Republikėn e Kosovės dhe nė kuadėr tė saj vepruan njė sėrė grupimesh tė vogla me emėrtime tė ndryshme, tė cilat synonin me ēdo ēmim jetėsimin e Republikės sė Kosovės, si hap drejt realizimit tė Bashkimit Kombėtar. Madje nė kėtė kuadėr veronin Lėvizja me adresė dhe ajo pa adresė nė Perėndim.

Pėrfaqėsues tė Lėvizjes Kombėtare ( ilegale) nė periudhėn 1981-1990 nė Kosovė dhe nė shtetet perėndimore ishin:

- Jusuf Gėrvalla,

- Kadri Zeka,

- Bardhosh Gėrvalla,

- Hydajet Hyseni,

- Jakup Krasniqi,

- Mehmet Hajrizi,

- Basri Musmurati

- Gani Koci,

- Bajram Kosumi,

- Ali Lajēi,

- Ahmet Haxhiu,

- Arif Seferi,

- Shaban Muja,

- Gani Krasniqi,

- Nezir Myrtaj,

- Fazli Veliu,

- Ali Ahmeti,

- Musa Xhaferi,

- Mustafė Xhemajli,

- Sabri Novosella,

- Xhafer Durmishi,

- Hasan Mala,

- Kadri Abdullahu,

- Hysen Gega,

- Bajram Bahtiri,

- Kastriot Haxhirexha,

- Fehmi Lladrovci,

- Sami Kurteshi,

- Ismet Begolli,

- Emrush Xhemajli,

- Shaban Shala,

- Halil Alidema,

- Mr.Ukshin Hoti,
Mentor Kaēi,

- Kadri Osmani,

- Nuhi Berisha,

- Regjep Mala,

- Xhavit Haliti,

- Xhafer Shatri,

- Elmi Zeka,

- Gafurr Adili,

- Hasan Mala,

- Agim Sylejmani,

- Xhavit Haziri,

- Saime Isufi –Bulja,

- Abdullah Prapashtica,

- Rexhep Maqedonci,

- Meriman Braha,

- Martin Ēuni,

- Afrim Zhitia,

- Fahri Fazliu,

- Fadil Vata,

- Zija Shemsiu,

- Bislim Elshani,

- Afrim Morina,

- Sejdi Gega,

- Bardhyl Mahmuti,

- Ibrahim Kelmendi,

- Bajrush Xhemajli,

- Xhevat Bislimi,

- Hajdin Abazi,

- Fatmir Brajshori,

- Emin Krasniqi,

- Sejdi Veseli,

- Adem Grabovci,

- Enver Topalli,

- Halit Naxhaku,

- Gafurr Elshani,

- Muhamet Kelmendi,

- Tahir Hani,

- Remzi Ademaj,

- Pajazit Jashari,

- Fadil Lepaja,

- Januz Musliu,

- Ramė Buja,

- Ahmet Haxhiu,

- Ibish Neziri,

- Xhabir Morina,

- Rafi Halili,

- Ibrahim Shala,

- Berat Luzha,

- Ramadan Avdiu,

- Xhemajli Berisha,

- Xhemajl Fetahu,

- Sherif Konjufca,

- Bajram Ajeti,

- Raif Ēela,

- Avni Klinaku,

- Valon Murati,

- Shemsi Veseli,

- Petrit Duraku,

- Ahmet Isufi,

- Beqir Beqa,

- Bashkim Mazreku,

- Behadin Allaqi,

- Nysret Pllana,

- Sadri Ramabaja,

- Azem Syla,

- Akile Dedinca,

- Nesimi Elshani,

- Ali Ajeti,

- Gursel Sylejmani....etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Fri May 30, 2008 7:35 pm

6. Faza e gjashtė (1991-1999)[/size] ėshtė faza mė kulminante e Lėvizjes politiko-ushtarake nė Kosovė,… dhe nė historinė mė tė re tė kombit tonė, me tė drejt duhet tė cilėsohet si periudha e lavdishme e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK-sė). Nė fillim tė viteve tė 90-ta pėrveē partive legale politike, si LDK, PPK, PSHDK, PLK etj, vepronin edhe disa oragnizata politike - Kombėtare ilegale, si: “Fronti Kombėtar” (1990-1991), “Lėvizja Kombėtare pėr Ēlrimin e Kosovės “ nga marsi 1993…dhe Lėvizja Popullore pėr Republikėn e Kosovės.

Bazamenti i UĒK-sė ishte Lėvizja Popullore pėr Repubilkėn e Kosovės (LPRK) e cila vepronte fuqishėm nė Kosovė dhe nė shtetet perėndimore. Kjo organizatė, nė Mbledhjen e vetė tė katėrt tė Pėrgjithshme, qė u mbajt mė 28-29 korrik 1993, nė “Kodėr tė Trimave”, nė Prishtinė - u emėrtua shkurt si: Lėvizja Popullore e Kosovės ( LPK). Nė kėtė mbledhje, nė programin e LPK-sė u aprovua njėzėrit qėndrimi, se: lufta e armatosur do tė jetė qėllimi kryesor pėr ēlirimin e Kosovės me viset tjera etnike shqiptare (nė ish Jugosllavi) tė mbetura padrejtėsisht jashtė kufijve tė Shqipėrisė londineze. Epiqendra e UĒK-sė do tė bėhet grupi i armatosur nė Drenicė nė krye me Komandantin legjendar tė kėsaj ushtrie tė lavdishme Adem Jashari.

- Nė vitet 1992-1994-1998, Zvicėr – Shqipėri – Kosovė: Kryesia e LPK-sė merr vendim pėr formimin e sektorėve tė veprimtarisė sė LPK-sė duke iu dhėnė autonomi tė madhe tė veprimit tė sektorėve tė veēantė:

1. Sektorit tė organizimit politik, Fazli Veliu, Muhamet Kelmendi etj.;

2. Sektori i Lidhėmbajtjes me veprmtarėt e LPK-sė, Emrush Xhemajli, Gafurr Elshani, Adem Grabovci e Rexhė Ibėrdema;

3. Sektorit tė rėndėsisė sė veēantė, Xhavit Haliti, Ali Ahmeti, Azem Syla;

4. Sektorit tė propagandės, redaksia e “Zėrit tė Kosovės”. Veprimtaria e kėtyre sektorėve koordinohej nė Kryesi tė LPK-sė dhe pėr punėn e pėrgjithshme raportohej edhe nė Kėshillin e Pėrgjithshėm.

- Nė vitet 1993-1995: Pjesė tė Kėshillave tė LPK-sė nė Skėnderaj, Gllogoc (Drenas), Klinė, Ferizaj, Prishtinė, Podujevė (Besiana e sotme), Suharekė (Therandė), Prizren, Rahovec, Malishevė, Deēan, Gjakovė, Pejė, Gjilan, Kėrēovė, Tetovė, Shkup, Kumanovė, cila mė herėt e cila mė vonė, shndėrrohen nė njėsi tė para tė armatosura. Veprimtarėt mė tė njohur qė nga puna politike iu pėrkushtuan punės ushtarake ishin: Durmish Gashi, Halil Ēadraku, Selim Gashi, Xheladin Gashi, Sokol Bashota, Fatmir Limaj, Ragip Shala, Rexhep Selimi, Mujė Krasniqi, Isa Krasniqi, Asllan Pantina, Skender Rexhepi, Fadil Nimani, Rexhep Bislimi, Qerim Kelmendi, Adrian Krasniqi, Gursel Sylejmani, Beqir Limani, Xhemajl Jashari, Ismet Sylejmani, Shaqir Shaqiri, Jonuz Musliu, etj.

- Mė 17. 11. 1994 nė Arau tė Zvicrės - u lėshua Komunikata e Parė ushtarake. Kryesia e LPK-sė, pas insistimit tė grupeve tė armatosura brenda vendit, merr vendim pėr fillimin e lėshimit tė komunikatave, nė tė cilat merret pėrsipėr autorėsia e tyre. Pas njė diskutimi tė pėrimtuar Kryesia, duke pasur parasyshė edhe propozimet e grupimeve ushtarake nė terren, mori vendim qė organizmi i ri ushtarak tė quhet “Ushtria Ēlirimtare e Kosovės”. Komunikata u vendos tė mbajė nr. 11. Nė kėtė Mbledhje merrnin pjesė: Fazli Veliu, Emrush Xehmajli, Ali Ahmeti, Xhavit Haliti, Gafurr Elshani.

- Nė Mars - Prill 1998: Kryesia e LPK-sė qėndroi nė Shqipėri. Disa ditė punon nė lokalet e Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Shqipėrisė dhe pastaj vendoset nė njė lokal nė afėrsi tė qendrės sė Tiranės. Nė kėtė kohė u morėn vendime tė rėndėsishme qė ndikuan nė rritjen e furnizimit tė UĒK-sė me armė, veshmbathje dhe barėra. Pėr kėtė qėllim u bėnė shumė takime me grupet e mobilizimit dhe ato logjistike tė furnizimit. Po nė kėtė kohė me vendimin e Kryesisė blehet sistemi i parė i telefonisė satelitore pėr nevojat e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Telefonat satelitor u shpėrndanė nė zonat aktive nė kėtė kohė.

- Nė Prill, 1998: Mbahet Mbledhja e V-tė e Pėrgjithshme e Degės sė LPK-sė. Nė Kosovė tashmė ishte luftė dhe nuk kishte mundėsi tė mbahej mbledhje e gjerė. Nė mbledhjen e Degės u konfirmua pėrcaktimi i LPK-sė pėr luftėn e armatosur deri nė ēlirimin e vendit dhe fuqizimin e UĒK-sė. Pas mbledhjes dolėn organet e LPK-sė. Kryetar i Degės sė LPK-sė u zgjodh Bedri Islami.

- Nė Shkurt - Maj - Qershor 1998: Me organizimin e LPK-sė, Kryesisė, sektorit tė veēant dhe sektorit tė lidhjembajtjes, por edhe individualisht iu bashkangjitėn UĒK-sė edhe njė pjesė e veprimtarėve tė LPK-sė me pėrvojė qė ishin nė diasporė, ndėr tė tjerė dhe emra tė njohur si: Ismet Jashari, Fehmi Lladrovci, Xhevė Krasniqi-Lladrovici, Ahmet Kaēiku, Agim Bajrami, Sejdi Sejdiu, Skender Ēeku, Xhemajl Fetahu, Fatmir Limaj, Ramush Haradinaj, Sami Lushtaku, Shukri Buja, Nasim Haradinaj, Hashim Thaēi, Emrush Xhemajli, Gafurr Elshani, Abdyl Mushkolaj, Kadri Veseli, Nazmi Brahimaj, Azem Syla, Adem Grabovci, Avdi Muja, Imri Ilazi, Sabri Kiēmari, Selim Krasniqi, Metush Zenuni, Agron Gėrvalla, Demir Demiri, Cenė Aliēkaj, Muharrem Dina, etj.

- Pjesa tjetėr e LPK-sė qė mbeti nė diasporė dhe nė Shqipėri u bė mbėshtetja kryesore politike, diplomatike, financiare e logjistike pėr UĒK-nė nga jashtė territorit tė luftimeve: Fazli Veliu, Ali Ahmeti, Xhavit Haliti, Raif Gashi, Sejdi Gega, Refik Hamiti, Jashar Salihu, Bardhyl Mahmuti, Rexhė Ibėrdema, Sahit Krasniqi, Hasan Ukėhaxha, Murat Jashari, Shefit Xhaferi, Ibrahim Kelmendi, Xhavit Hoxha, Salih Bicku, Xhavit Bajraktari, Agush Buja, Musa Demiri, Halil Selimi, Ramiz Lladrovci, Gafurr Zendeli, Rexhep Halimi, Muharrem Elshani, Afrim Emini, Sahadete Zhitia, Selam Bajrami, Pleurat Sejdiu, Begzat Gashi etj. (Shkėputur nga historiku:”LPK-ja, 20 vjet veprimtari 1982-2002)

- Mė 13 gusht 1998 Sh.P i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės pėrmes Deklaratės politikle nr. 7 bėnė publik se Jakup Krasniqi, Xhavit Haliti, Bardhyl Mahmuti, Hashim Thaēi, Faton Mehmetaj dhe Sokol Bashota janė pėrfaqėsuesit politikė tė UĒK-sė.

LPK-ja pėrveē se ishte themeluese e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ajo u bė bazament i Ushtrisė Ēlirimtare pėr Preshevė, Medvegj dhe Bujanoc – UĒPMB-sė nė Kosovėn Lindore, dhe i Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare - UĒK-sė nė viset etnike shqiptare nė Maqedoni, nė vitet 1999 – 2001.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Fri May 30, 2008 7:56 pm

Te lumt premtime ky eshte realiteti dhe jo apetiti i dikuj qe flet ketu se gjoja kjo e ajo ka qene por eshte e rende tek ne shqiptaret te pranojm realitetin vetemm duhet me e njollos diken pse ja kemi inatin dhe ajt kurse un po shkruaj dhe ja e thash te verteten vetem e vetem mi be lemsh punet dhe me i dhan kahje tjeter temes kjo eshte nje realitet i perkyer kuj ti vye mire ok
kuj mos me vjen keq le mos te bej debat pa argumente te falmderit premtim
A E MORET VESHT JU TE NDRUAR KUSH ESHTE REALITETI I UCK PRA E SIDOMOS TI PAPAGALE GURBETQARE ME GJITH PESHKATARIN NAKI TUNG
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Fri May 30, 2008 8:03 pm

Zeriatdheut, edhe une s'kam qen i sigurte se kush si dhe ne q'menyre. Por, duke e pare se filloje te tensionohet debati ketu pa nevoje, sepse te gjithe ne nje apo tjetre menyre kishim te drejte ( perderisa nuk permendnim emra antikombetare), kerkova kete shkrime dhe e solla, duke mendu qe i pergjigjet me se miri temes, dhe mos te kete tensione te pa nevojshme. Gjithashtu lashe hapsire qe, kush nuk pajtohet, kemi mundesi te diskutojme me mire dhe me lehte.

Respeckte per te gjithe, Premtimi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Sat May 31, 2008 5:13 pm

Premtim me gjith keto qe ke thene dhe jane realitet per mua ashte e mbyllur kjo teme ngase cfar te shkruhet tjeter eshte e kote spse eshte ose inate ose nuk din gje vetem ja fut kot siq kane lexuar librave ose siq kane degjura ne kafene ose sipas simpatise se ndonjerit kra politik me mire eshte qe kjo teme te jete e mbyllur me u tha e gjitha se mos po na del noj nje e thot se TAHIR ZEMA APO RUGOVA APO BUKOSHI APO SINAN HASANI KU ME DITE KA GJITHCKA KETU OK JU PERSHENDES
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Sat May 31, 2008 5:18 pm

zeriatdheut, te s'qarova me siper se ka qen nje keqkuptim nga ana juaj. Nuk kam ato mendime per ty, e per dike-dike ketu. Kjo shihet hapur. Dhe nuk kam pse te shkruaj per interesa personale, apo te ndonje menyre tjeter. Kur u shpreha ne fillim ashtu, te thashe edhe arsyen pse mendoj, sepse Ukshin Hotin, se kam as me shume e as me pak se ty. Thjeshte e njoh permes librave dhe veprave te tij, dhe e pranoj qe e kam IDOL, por nuk kam dashur qe permes kesaj ta ngrej me larte se sa duhet. Nuk ka nevoje emri i Tij, dhe veprat e tij qe t'i shohet ajo qe se ka bere, thjeshte ishte nje mendim im, qe po e shoh se paskam gabuar tani kur e lexova shkrimin e sjellur nga Premtimi.

Edhe njeher respekte, dhe me fal?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Sat May 31, 2008 5:24 pm

zeriatdheut edhe dicka sa i perkete Ukshin Hotit. Ne menyre qe te bind se s'jam shprehur me siper per interesa te caktuar, por thjeshte ashtu e kam mendu.

Ukshin Hoti thoshte: "Atė qė megjithatė mund ta deklaroj pa hipoteza ka tė bėjė me kėtė: unė nuk dėshiroj tė bėhem as simbol dhe as i madh; nuk dėshiroj tė bėhem asgjė tjetėr pėrveē ai qė jam, ashtu siē jam dhe ashtu siē mund tė jem. Do tė dėshiroja qė kėtė “qė jam” dhe atė “si jam” ta zhvilloja gjer nė fund nė drejtim tė pėrsosjes sė vetes dhe tė unė-it tim nė mėnyrė qė pastaj “kjo vete” dhe “ky unė” tė jetė i akceptueshėm edhe pėr tė tjerėt, por ashtu qė tė mė duan dhe tė mė respektojnė dhe jo qė tė mė urrejnė dhe tė mė pėrbuzin. Unė nuk e di se nė ē’masė jam i akceptueshėm pėr bashkėkombasit e mi shqiptarėt, por nė qoftė se pėrvoja personale do tė duhej tė ishte kriteri me tė cilin do tė matej kjo gjė, atėherė ajo ėshtė aq e ndryshme dhe aq kontradiktore saqė do tė ishte punė krejt e kotė sikur tė provoja ta gjeja ndonjė pėrgjigje adekuate. Pėr kėtė shkak, nuk punova dhe as qė veprova ndonjėherė me qėllim qė tė bėhėsha i madh apo i rėndėsishėm nė mėnyrė artificiale dhe nė kuptimin karrierist."

Siq e shihni, ky njeri s'ka nevoje nga une e nga askush tjeter qe te ngrejme me shume se sa e meriton, kete e ka deklaru edhe vete ne menyre me te mire dhe qe rralle kush e ka bere kete.

Respekte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 105
Vendi : Jashtė forumit
Registration date : 31/05/2008

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Sat May 31, 2008 10:51 pm

Te lumte Premtim , besoj qe tani te gjithe do ta mesojne realitetin. Mua me vjen shume ēudi se si pas luftes LPKja u harrua me nje fare menyre nga populli. Te gjitha u versulen nga LDKja , PDKja , AAKja , ... parti te cilat deri me sot nuk kane be ndonje gje konkrete per kete popull , perveq kesaj pavaresise se varur dhe hajnis , korrupsionit , perfitimeve personale ...

Per ata qe deshirojne ta lexojne historikun e Levizjes Popullore te Kosoves , mund ta lexojne ketu :
http://www.lpk-kosova.com/historiku.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
idol
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 349
Age : 80
Registration date : 16/05/2008

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Sun Jun 01, 2008 12:13 am

pyetja nuk paska qene shume veshtir,une mendoj se nga alfabeti i gjuhes shqipe,nga shqiptaret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Wed Nov 05, 2008 6:51 pm

uck nuk ka pas emer para 17-nentor 1994 kjo ka dal nga banesa e nait hasanit por kjo eshte mar shume leht nga i madhi ukshin hoti e mehe uka clirimin e ketu jan bere kombinim edhe del ushtria clirimtare e kosoves mendoj se keshtu diqka
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Wed Nov 05, 2008 7:01 pm

mergimtar shume mire paske bere qe e paske gjet kete por paska harrue zoteri emrush do emera e nuk e di perse po nuk e paska permend deshmorin e pare te UCKse MEHE UKEN mos po do me ja be si Jakup Krasniqi me shkrue histori si ti tek sipas deshires se tij dhe ti shpalle deshmoret e UCKse me mahalla e jo kete ty edhe emrushi po ja u them mundeni te shkruani cfare te doni por deshmori i pare i UCKse eshte MEHE UKA kete e di nait hasani edhe kjo mbledheje eshte mbajt me 17 nentore te vitit 1994 ne banesen e NAIT HASANI kur kane dal me emrin UCK
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Wed Nov 05, 2008 7:14 pm

ju lutem djema mos i jepni zor se krejt dihet kush qka ka be se kena shume e shume veprimtare qe sot jan duke nejt te heshtur e sot per sot eshte koha per ata qe mundohen te thojn une veq une jo zoteri se ne vitet e 80ta kadri osmani me shoke MEHE UKEN veq i paten formuar grupet guerile treshe t lexoni me shume hulumtoni gjithmon ne te verteten e do do von ka nis me mesue qe duhet me u armatos e me pergadit grupe guerile e te ndermarin akcione kush e kryjti akcioni e pare ne prishtin te shkolla normale ne 81ten kur u rrokullis nje patroll e policis dhe u lenduan te gjithe aty veq u nis gjithqka e e ka shume e shume qe kan veprue e kan punue ne kete drejtim edhe ne ate kohe dikush ka bajt edhe armatim nga shqiperia permes ambasades shqiptare jan sille te gjitha keto sene e dikush si din se ska pas kaqik me i dijt e tani do te dihen te gjitha kush qka u kan
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Wed Nov 05, 2008 7:20 pm

e jo si do qe po dojn me u thirr ne emere te UCKse se une qka ka bere pershembull hashim thaqi ne cilen vij te frontit ka marr pjes ne cilin akcion ka qen i sukseshem qe e ka kryer detyren ashtu siq ju ka dhen a keni kush qka te thoni dhe ja sot pa asgje hypi kryeminister i kosoves po pra se ishte i ndegjuari i kesaj europe lavire dhe dinte ti mashtronte popullin se une jam ky e ky e me te vertet nuk eshte kerkushi se te kisha pas thaqin veq 10 minuta ne vijen e frontit ne melenioc te shales zdi a kish dijt sot me fol me kon e qka te flitet le te flitet ashtu siq ka qen e jo sipas deshires kuj ti teket e qka ja kan me fol e me shkrujt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rroni
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Wed Nov 05, 2008 8:47 pm

Se di ka linden keto tri shkronja veq nje e di se jan shkronja te ARTA, ku do te jetojn sa te jet kjo toke me njerz.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feratkoca
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 29
Vendi : Shqiperi/Mitrovicė
Registration date : 21/10/2008

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Thu Nov 06, 2008 2:50 am

A more Agim__Barja kot e ke ti qe nuk ke arrit asgje edhe jam i bindur se ke kontribu me shum se Thaqi e disa te tjere po nje gje po ta tham thaqi eshte i ndegjuari i nderkombetareve ndersa ti nuk besoj se je mua me duket se ke qene ushtar ne TMK po per shkak te mos degjueshmerise edhe te kan larguar nderkombetaret nese je ti qaj agimi qe po mendoj une , te gjitha keto jan te sakta ashtu siq i ke publiku ti Premtim me gjithe respektin per ju i nderuar ka nevoj qe te plotesohet edhe me shum kjo liste jo qe nuk eshte e sakt po per te sjell fakte te rendeshishme edhe me shume pra fakte shtese

ju pershendes te gjitheve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.feratkoca.multiply.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Thu Nov 06, 2008 3:51 am

feratkoca shkruajti:
A more Agim__Barja kot e ke ti qe nuk ke arrit asgje edhe jam i bindur se ke kontribu me shum se Thaqi e disa te tjere po nje gje po ta tham thaqi eshte i ndegjuari i nderkombetareve ndersa ti nuk besoj se je mua me duket se ke qene ushtar ne TMK po per shkak te mos degjueshmerise edhe te kan larguar nderkombetaret nese je ti qaj agimi qe po mendoj une , te gjitha keto jan te sakta ashtu siq i ke publiku ti Premtim me gjithe respektin per ju i nderuar ka nevoj qe te plotesohet edhe me shum kjo liste jo qe nuk eshte e sakt po per te sjell fakte te rendeshishme edhe me shume pra fakte shtese

ju pershendes te gjitheve


Mendojė se ka arritur shumė Agimi, ka arritur tė jetė i ndėrgjegjshėm dhe i sinqert nė mesin e tė sinqertėve, nė mesin e shoqrisė sė vetė, familjes sė vetė.
Jeta tė fut mes dallgėve nganjėhere, tė provon duke ta matė pulsin ta ndėgjojė pastaj populli pulsimin se a po tė troket shqip !! apo ?! Wink

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Thu Nov 06, 2008 5:25 pm

premtim ne vitet e 90 nuk kishte UCK ishin njerezit qe vepronin ne ilegale por emer UCKska PAS kjo krejt u be ne prishtin me 17 nentore ne banesen e NAIT HASANIT kur kan dal me nje komunikat te UCKse e ne vitet e 90ta ishte LPKja LKCK,PR ew ne partin republikane isha edhe une ne ate kohe kryetar i saj ishte reshat nyrboja aty i organizum do sene fillum stervitjet luftarake ushtronim nga pak pritnim armatimin nga shqiperia per mes malit te zi ashtu ishte rruga per te na ardhur armatimi me kamion por per disa arsye te panjohura deshtoi plani ka njerez te akcioneve a e di sa akcionet jan marr mbrenda teritorit te serbis ne fabriken e armatimit kur u kalle cervena zastava fabrika e automobilave kallja e grunive per gjate hekurudhes beograd novi sad demtimi i hekurrudhes neper teritorin e serbis keputja e kabllove telefonike et errymes e qka jo o premtim ka njerez qe po rrin te heshtur ka njerez qe serbin e kane demtue me miliona euro deme e sot nuk jan kerkund se nuk kan krye pune per emra po per ta demtue armikun tone te perbetum serbin veq kragujevci eshte demi ne ate kohe diku ka 1.700.000 mark gjerman edhe sot e ate dite nuk ka mundur me te ringjallet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Thu Nov 06, 2008 5:32 pm

I nderuar Agim UCK ka linde qe ne vitin 1990 por grupi i Nahit Hasanit dhe grupi i i i prizrentit me Hajrem Cengen qe edhe u arestuan eshte bashkangjite ne vitn 1994 ne ilegale ka punuar deri me 1997 deri sa dhe doli ne popull ne vrasjen e mesuesit Geci
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Thu Nov 06, 2008 5:40 pm

e sot mundohen do do me ba vehten heroj te gjalle duke ladruar neper lulishtet e evropes kur pa dal prej diskotekave e sot kan hy ne kosove une jam ky e ky pa bere nje pune qe ja vlen diqka nje thenje popullore po ta tregoje
ishte nje lis i madh i 100viteve i madhe deg hapur aty pran lisit kishte lageshti dushku i rame ishte bere pleh i zi dhe aty bie nje far pecerke kushtet e mira dhe pecerka u rrit e kaloi lisin edhe ju drejtu lisit liso po thot lis fol qe 100 vjet ti ketu une per nje vit ja ku shkova ma nalt se ti
lisi i tha po i zoti je po mir kur erdhi stina e vjeshtes nis bryma me ra e kapi pecerken dhe paloi per toke e lisa tha valla moti ta kam pa taksiratin po thash ma mir me ra vet se mu lodh une me ty me u marr e kjo eshte per keta poltikuajt e sodit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Thu Nov 06, 2008 5:45 pm

njerzit jane atdhetaret po eshte naiti raif qela ali ahmeti e shume e shume te tjer por emri ushtria clirimtare e kosoves nuk ka qen ne vitet e 90ta zeri keshtu une e di UCK ka dal mbasi eshte mbajt mbledhja ne prishtin me 17-11-1994 ne banesen e nait hasanit aty ishin ali ahmeti xhavit haliti sejdi veseli edhe disa te tjer ketu u dal UCK dhe prej kesaj date komunikata kan dal me emrin e UCKse e per her te pare publikisht eshte dal ashtu siq thua ti ne vorrimin e halit gecit deshmori i pare i UCKse eshte MEHE UKA ME DATEN 29-12-1996 kjo eshte zeri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Thu Nov 06, 2008 5:52 pm

feratkoca shkruajti:
A more Agim__Barja kot e ke ti qe nuk ke arrit asgje edhe jam i bindur se ke kontribu me shum se Thaqi e disa te tjere po nje gje po ta tham thaqi eshte i ndegjuari i nderkombetareve ndersa ti nuk besoj se je mua me duket se ke qene ushtar ne TMK po per shkak te mos degjueshmerise edhe te kan larguar nderkombetaret nese je ti qaj agimi qe po mendoj une , te gjitha keto jan te sakta ashtu siq i ke publiku ti Premtim me gjithe respektin per ju i nderuar ka nevoj qe te plotesohet edhe me shum kjo liste jo qe nuk eshte e sakt po per te sjell fakte te rendeshishme edhe me shume pra fakte shtese

ju pershendes te gjitheve

Zoteri, e kam cek edhe une arsyen pse e kam sjell ate shkrime..., dhe ne fund kam len hapsire qe kush nuk pajtohet, le te shton ate qe mendon vete dhe te diskutojme te gjithe se bashku. Nuk ja kam vnu kapakun kesaj pune une.

Respekt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
nole
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 25
Age : 75
Vendi : toke
Registration date : 21/10/2008

MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Thu Nov 06, 2008 9:27 pm

Prill, 1993, Kollare, Kėrēovė. Mbahet
mbledhja konsultative e LPK-sė. Marrin pjesė: Gafurr Elshani, Ahmet Haxhiu, Ali
Ahmeti, Adnan Asllani, Hashim Thaēi, Azem Syla, Beajdin Allaēi, Adem Grabovci,
Bilall Sherifi, Halil Selimi, Xhavit Haziri, Ramadan Avdiu, Hidajete Krasniqi,
Hysen Gega, Ramadan Pllana, Ilaz Kadolli, Fadil Bajrami, Musa Demiri,
Bexhet Luzha, Fatmir Brajshori etj. Nė kėtė takim u lėshuan rezolucionet
sipas tė cilave LPK mbėshtet tė gjitha aksionet e armatosura kundėr pushtusve
.28-29
korrik 1993, Kodėr e Trimave, Prishtinė –ne familjen Brajshori
: Mbahet
Mbledhja e IV-tė e Pėrgjithshme e LPK-sė . Marrin pjesė: Xhavit Haziri, Ramadan
Avdiu, Halil Selimi, Adnan Asllani, Isa Krasniqi, Xheladin Gashi, Fatmir
Brajshori, Fazli Veliu, Emrush Xhemajli, Beqir Beqa, Sabri Kiēmari (delegatė tė
Degėsė sė LPK-sė jashtė vendit), e tė tjerė drejtues dhe delegatė nga terreni.
Nė mbledhje bėhen ndryshime programore e statutare. Nė Program tekstualisht
aprovohet si mjet i arritjes sė qėllimit lufta e armatosur pėr ēlirimin e
Kosovės
( dhe viset shqiptare nė
ish-Jugosllavi).17.
11. 1994 Arau, Zvicėr
. U lėshua Komunikata e Parė
ushtarake.


Nė kėtė Mbledhje merrnin pjesė:
Fazli Veliu, Emrush Xehmajli, Ali Ahmeti, Xhavit Haliti, Gafurr Elshani. ku moren vendimin qė organizmi i ri ushtarak tė quhet “
Ushtria Ēlirimtare e
Kosovės


Prill, 1993, Kollare, Kėrēovė. Mbahet
mbledhja konsultative e LPK-sė. Marrin pjesė: Gafurr Elshani, Ahmet Haxhiu, Ali
Ahmeti, Adnan Asllani, Hashim Thaēi, Azem Syla, Beajdin Allaēi, Adem Grabovci,
Bilall Sherifi, Halil Selimi, Xhavit Haziri, Ramadan Avdiu, Hidajete Krasniqi,
Hysen Gega, Ramadan Pllana, Ilaz Kadolli, Fadil Bajrami, Musa Demiri,
Bexhet Luzha, Fatmir Brajshori etj. Nė kėtė takim u lėshuan rezolucionet
sipas tė cilave LPK mbėshtet tė gjitha aksionet e armatosura kundėr pushtusve
.28-29
korrik 1993, Kodėr e Trimave, Prishtinė –ne familjen Brajshori
: Mbahet
Mbledhja e IV-tė e Pėrgjithshme e LPK-sė . Marrin pjesė: Xhavit Haziri, Ramadan
Avdiu, Halil Selimi, Adnan Asllani, Isa Krasniqi, Xheladin Gashi, Fatmir
Brajshori, Fazli Veliu, Emrush Xhemajli, Beqir Beqa, Sabri Kiēmari (delegatė tė
Degėsė sė LPK-sė jashtė vendit), e tė tjerė drejtues dhe delegatė nga terreni.
Nė mbledhje bėhen ndryshime programore e statutare. Nė Program tekstualisht
aprovohet si mjet i arritjes sė qėllimit lufta e armatosur pėr ēlirimin e
Kosovės
( dhe viset shqiptare nė
ish-Jugosllavi).17.
11. 1994 Arau, Zvicėr
. U lėshua Komunikata e Parė
ushtarake.


Nė kėtė Mbledhje merrnin pjesė:
Fazli Veliu, Emrush Xehmajli, Ali Ahmeti, Xhavit Haliti, Gafurr Elshani. ku moren vendimin qė organizmi i ri ushtarak tė quhet “
Ushtria Ēlirimtare e
Kosovės

Prill, 1993, Kollare, Kėrēovė. Mbahet mbledhja konsultative e
LPK-sė. Marrin pjesė: Gafurr Elshani, Ahmet Haxhiu, Ali Ahmeti, Adnan Asllani,
Hashim Thaēi, Azem Syla, Beajdin Allaēi, Adem Grabovci, Bilall Sherifi, Halil
Selimi, Xhavit Haziri, Ramadan Avdiu, Hidajete Krasniqi, Hysen Gega, Ramadan
Pllana, Ilaz Kadolli, Fadil Bajrami, Musa Demiri, Bexhet Luzha, Fatmir
Brajshori etj
. Nė kėtė takim u lėshuan rezolucionet sipas tė cilave LPK mbėshtet tė
gjitha aksionet e armatosura kundėr pushtusve
.28-29 korrik 1993, Kodėr e
Trimave, Prishtinė –ne familjen Brajshori
:
Mbahet Mbledhja
e IV-tė e Pėrgjithshme e LPK-sė .
Marrin pjesė: Xhavit Haziri, Ramadan Avdiu, Halil Selimi, Adnan Asllani,
Isa Krasniqi, Xheladin Gashi, Fatmir Brajshori, Fazli Veliu, Emrush Xhemajli,
Beqir Beqa, Sabri Kiēmari (delegatė tė Degėsė sė LPK-sė jashtė vendit), e tė
tjerė drejtues dhe delegatė nga terreni. Nė mbledhje bėhen ndryshime programore
e statutare
. Nė Program tekstualisht aprovohet si mjet i arritjes sė qėllimit lufta
e armatosur pėr ēlirimin e Kosovės
(
dhe viset shqiptare nė ish-Jugosllavi).


17. 11. 1994 Arau, Zvicėr. U
lėshua Komunikata e Parė ushtarake.
kėtė Mbledhje merrnin pjesė: Fazli Veliu, Emrush Xehmajli, Ali Ahmeti, Xhavit
Haliti, Gafurr Elshani. ku moren vendimin qė organizmi i ri ushtarak tė quhet
“Ushtria
Ēlirimtare e Kosovės”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nga linden shkronjat e para UCK.!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: