Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:52 am

Dashurija 

E ndiej dashurinė 
dhe dua tė dashuroj.
Atė vajz qė mė gėzonė
dhe unė ta gėzoj.
Ē’do gjė nė jetė
tė ngjall dashurinė.
Kur era e malit 
tė fal ėmbėlsinė,
Kur deti i gjerė,
tė fal bukurinė.
A nuk tė ngjall,
e gjith kjo,
dashurinė?

D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:52 am

Kujtoj 

Kur shtronim shinat,
se si mė dukej.
Nuk mund ta shpreh,
gėzimin qė ndieja.
Kujtoj tė gjitha,
ditėt e aksionit.
Sa ėndėra tė bukura ,
mė ngjall traseja.

D. Cana 1979
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:53 am

Shumė herė thashė

Shumė herė thashė, shumė herė desha,
Ta ndaloja penėn, tė mos shkruaja letra.

E nisa tė parėn, hė edhe njė tjetėr.
Nė pritje tė pėrgjigjes, nisja nga njė letėr.

Po, ē’qėndisja nė to? Vallė ē’intrigoja?
Hallet, shqetėsimet, nisja e tregoja.

Ku e nisja letrėn, e ku pėrfundonte.
Kėtė asnjė burrė, nuk mund ta kuptonte.

Si nuk doli njė? Njeri, a i vrarė?
Ta kėndonte letrėn, tė mė qante hallė.

Pa le kur kėrkoja, takim ballpėrballė!
Ca mė sikterisnin, ca fytyrė vrarė.

Ca me servilizėm, pa shum salltanet.
Thon njė fjal tė ėmbėl, “Na lini tė qetė “.

S’ėshtė pun partie, kemi pun tė tjera.
Ne shikojmė ka apo...S’ka ujė lera.

Shikojm interesin , pėr gjith shoqėri,
Rron apo nuk rronė, faktori njeri.

Ē’tė them un i ziu! Ē’ tė shkruaj mė parė!
Merak do mė mbetet, sot e gjer nė varr,
Se takova dotė, Shokun Sekretar.

Shumė herė thash, shumė herė desha
Tė mė kuptoj njėri, tė dal e vėrteta.

D. Cana 1985
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:53 am

Ta shpėrblefshim nė liri

(kushtuar Fato Berberit)

Duart e tua tė bardha, tė buta,
s’tu lodhėn kurr me ato gėrshėrė.
Vrapoje ti mes breshėris’ plumbave,
plagėt shokėve pėr t’ua zėnė.

Dhe ēoje ti, melhem mbi to.
Dhe ikte dhimbja, sa prekje ti.
-Fato moj motra e vogėl,
ta shpėrblefshim nė liri.

Etje djegur, plagėve tė marra,
tė uronin shokėt shpeshė.
- Nė liri kur ta fitojmė,
do tė bėhesh doktoreshė.

Mbi tavolin gėrshėrėt flasin.
Nė stendė ti na buzėqesh.
Ato gėrshėr, njė libėr i rallė,
pėr Faton trime, doktoreshė.

v.o.i kam dorzuar vet nė muzeun e Tepelenės
gėrshėrėt e F.Berberit, tė ruajtura nga nėna ime.
Mė 1978
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:54 am

Ti je njė grua e bukur

Gjithė forcėn e mendimit
qė mė ngjall, kur e kujtoj.
Pėr atė qė po zhuritem,
pa atė, qė s’mund tė rroj.

Dhe tani qė e kam largė,
para syve mė qėndron.
Si nė ėndėrr, them ca fjalė,
ky kujtim mė hidhėron.

S’di si ndodhi, i qartė s’jamė,
por nė zemėr mė sėmbon.
Njė kujtim, i zjarrti mallė
gjithė trupin ma pushton.

Intriga dhe xhelozija
jan dy gjėra qė nė jetė,
Tė ndajnė nga dashuria,
vetėm tė lėn , e tė shkretė.

Dhe nė dorė, po tė tė mbaja,
porsi lule e kėputur.
Gjuh e zemrės do tė fliste: 

-Ti, je njė grua e bukur.

D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:54 am

Pėr kujtim nė vėndin tėnd

Gjithė forca e mendimit 
mė ēon nė kujtimin tėnd.
At’herė lot i nxeht i syrit
mė shpėrthen, e qaj me zė. 

Sa herė rri e mendoj, 
sa her’ zemra qė mė rreh,
Them me vete bėj durim.
Ti moj ti, me mua je.

Edhe tani qė po shkruaj,
s’jam i lirė nė trup e shpirt.
Jam si zogu qė shkund krahėt 
mbas' shiut, ndaj tė gdhirė.

I kam qejf dallandyshet,
zogjtė, bletėt e gjithēka.
Blerimin kur pemėt vishen,
me gjith shpirt kėndoj pėr ta.


Dor pėr dore, do tė ecnim 
nė livadhe, nė lėndina..
Tufa lulesh do tė falja 
ēaji mali, trėndelina..

Ti moj ti, qė mė zhurite
qė pėr mua nuk mendon.
Me njė ėndėrr mė trishtove..
Ėndėrr, qė asgjė s’premton.

D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:55 am

U bėfsh njėqint vjeē

Oj kėnga ē’vajka me iso!
Oj vallja ē’u hedhka bukur!
Dhe nata e ngrohtė e Majit
tė ē’lodh, tė ngazėllen.

Shtėpia dykatėshe mbi kodėr, 
k’tė natė tė freskėt , ka festė.
Se ti e bukur Anila,
mbush plot, pesėmbėdhjetė.

Fytyra jote e qeshur
gėzimin e jetės shpreh.
Tė gjith t’urojnė me zemėr:
- U bėfsh Njėqind vjeē.
Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:55 am

Pėr tokėn time

Pėr tokėn time do shkruaj me zjarr.
E tėrė nervat ti tendos.
Do shpreh njė brengė, do shpreh njė mallė.
Si letėr shpirtin ma palos.

D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:56 am

Mbi fotografi

Tė isha pranė teje vetėm njė ēast !
Do tė kėndoja me dashuri.
Do tė kėndoja, me mall e zjarr.
Ashtu si tani mbi fotografi.

Do tė kėndoja njė serenatė,
pėr ty dhe vetėm shėndet lus.
Gjer mėngjes, sa gjumi tė mė marė,
e telat kitares t’ja kėpus.
D.Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:57 am

Pėr popullin tim

Kėndoj atė kėngė, qė mua mė rinon.
Qė mė jep jetė, e mė bėn tė fortė.
Ē’do varg, ē’do tingull i saj,
Rrjedh i pastėr, si ujėt kristal.

Rrjedh e rrjedh kėnga ime,
Kėngė e pa shteruar.
Vjen nga kohėrat, nga thellėsitė,
Si oshėtim e viteve tė pa harruar.

Ashtu si veriu i ėmbėl n’pranverė,
Qė sythet ēel, e limfėn e bėn tė rrjedhė!
Ashtu dhe kėnga jonė rrjedh e qetė,
Nėpėr dejet tanė, e na jep jetė.
Pastaj rishtas fluturon lehtė,
E lart nė qiell ngrihet shpejt.
Kur kėndojmė tė gjith, e zėrat bashkojmė,
E dielli mė tepėr dritė s’mund tė ketė.
D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:57 am

E pushtove kalanė

Mė do, tė dua!
Tė gjitha fjal janė.
Kush e besoi brengėn,
qė pushtoi kalanė?

Tė shikosh herė tjetėr
ē’do bėhet, mė thua!
Tė gjitha pėrralla 
nga buzėt e tua.

Tjetėr thonė sytė,
tjetėr zemra jote!
Nuk i gjendet filli
fare kėsaj bote.

Si ėmbėl e thua
tė lutem, direktė..
Thua se na qėnke,
“Lule Mosmėprekė”.

Pakė lot i derdha,
para se filloj.
Ndaj dua tė shkruaj,
e tė mos pushoj.

Ti ndoshta do tallesh
me fjalėt e mija.
Tė gjitha sa thuhen,
janė nga dashurija.

D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:58 am

Brenga kosovare

Nuk mė lė njė breng e shkretė,
tė dal nė dritare.
Mė thotė ulu, shkruaj dy vargje
kėngė Kosovare.
Nuk mė lė tė qetė njė brengė,
nuk mė lė tė fle.
Mė ngacmon pėrher mė shumė,
mė thotė:- Nuk e pe?!
Po. I pashė, i pash tė gjitha.
Dhe sa nuk kam parė.
I pash nėnat me tė zeza,
me zemėr tė vrarė.
I pash gratė e Kosovės,
me duar nė gji.
Qajnė pėr burrat, pėr vėllezrit,
qajnė pėr fėmijtė!
Qajnė e s’kanė tė pushuar.
Ah ē’duron kjo zemėr!
Mbushur pirgu me kufoma,
nuk i vė dot emėr.
Qajnė gurėt, qajnė pemėt..
Edhe malet qajnė.
Pėr tė gjorėt Kosovarė
s’kanė nga t’ja mbajnė!
Tė pėrzėn nga vėndi jot,
nuk paska mė keq.
Burra, gra edhe fėmij,
tė rinj edhe pleq.
Ah Evrop, Evropa plakė!
U tregove skile.
Dikujt i hyre nė hakė,
ja pate me hile.
Ata qė kohėn e shkonin,
nė dhoma sedefi!
Aqė ditėn, atė bėnė.
Si u deshi qejfi.
Por s’mbaron aty e drejta,
s’shuhet historija.
Veē lirisė, asgjė s’kėrkojė,
nė trojet e mija.
Duam liri, nė tokėn tonė!
Jo pranga nė duar!
Shqipėtari kurr nuk rronė
shtypur , skllavėruar.

D. Cana tetor 2001
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:58 am

PRAP DO VIM TEK TY

Vlorė moj e zeza tinė.
Prap e bėre tragjedinė!
Hodhe nė detė rininė
Me ca varka si Opingė.

Pa kujtohu mir moj Vlorė..?
Sa ke hequr deri sotė?
Sa ke veshur nė tė zeza?
Sa mbyte nė vaj e lotė?

Vlorė me tradita shumė
Qė nuk flė, po rri pa gjumė!
Edhe netėt me furtunė,
Zėmrėn nga vėndi e ēkulė.

Vlorė plakė burrėreshė.
Bėhu njėher trimėreshė.
Thuaj ndalė shesh pėr sheshė
Atij qė tė bėri pėrsheshė.

Ngrihu Vlorė, e bėja forra
Si qėmoti me Qemalė.
Ngrihu moj t'u thaftė dora,
Bjeri hasmit mu nė ballė.

.

Ata djem qė u mbytnė,
Nuk ėshtė se deshėn vetė!
Dikush mė qafė i mori,
Shkundur i hodhi nė detė!

Priji ato tentakula
Vlorė zėmėr e rinisė.
Kontraband e korrupsionin,
Qė jan varr i Shqipėrisė.

Pėrsėri do vim tek ty
Vlorė moj e shtrėnjta jonė.
Do vim me flamurin lartė
Tė ndėrtojm e zbukurojmė.
Danel Cana Zakynthos
11.1.2004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 4:00 am

VAJTIMI I NĖNĖS—Varianti II-tė

Mbi njė shkėmb tė zbardhėllyer
kishte dalė plak’ e shkretė.
Me duart tė kryqėzuara,
tret shikimin thell nė detė..!

Ah moj zemėr si duronė..!
Si duronė moj e shkretė..?
Mė mirė plaēė pėr gjithmonė,
se sa heq ato qė heq.

Ē’qe kėshtu kjo jeta jonė?
Kush e priste kėtė ditė?
U hap pėrsėri kurbeti,
na mori bijat dhe bijtė.

Mbeti toka si e djegur!
I ka rėn flak e pa parė!
Mbenė njerzit qyqyndrakė!
Ėshtė bėrė pėllėmb e varr!

Nga ta zė e drithėruar!
Nuk do rrojė sa kam rruar.
Tė mos shihja ēfar kam parė.
Ca tė vdekur, ca tė gjallė!

Djal e nuse ē’mi ke bėrė?
Det i thellė edhe i gjėrė.
Ē'omi, mos m'i mbaj nė gji!
Det i madh...det i zi.

Nga ti hedh sytė mė parė?
Keq nė detė.., e keq nė malė!
Dhe nė malet e Greqisė
mbenė bijt e Shqipėrisė.

U pėrmbyēi more male.
More male tė rėnduar.
Sa kanė mbetur? Sa kanė ikur?
Vallė, i kini numuruar?

Dhe ata qė kan arritur
Pėr atė bukė tė shkretuar!
Si t'i gjejnė nėnat e shkreta?
Kur dhe emrat kanė ndėrruar!

Si ta lėm vėndin tė shkretė?
Tė humbasim mall e gjėnė?
Tė mohojmė gjuhėn tonė?
Tė mohojmė se kemi qėnė?

Se nė botė ka pak miqė.
Ka tė mirė, e ka tė liqė!
Ka disa qė duartrokasin
kur ne njėri-tjetrin vrasim.

Ka dhe ca qė na nderojnė.
Kėrkojnė tė na ndihmojnė.
Po.., sa do tė mbaj i huaj?
Po s’punuat nė vėndin tuaj?

Pra dhe mikun mbaje mik.
Dhe mos e bėj pėr tė lik!
Por tė ligut... tregoj vėndė,
mos i beso vėndin tėndė!

K’tė qė them, e them nga derti !
Syt e nėnės mbenė nga deti !
Zėmėr e nėnės mir e di,
se do kthehi nė shtėpi.
Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 4:02 am

MARATONOMAK
(Kushtuar Gramoz Palushit)

Thika pret Flamurin.
Zemra gjak kullon.
Ē'faj bėri Gramozi,
Fitoren kur feston?

Thika drejt nė zemėr,
Goditi pa mėshirė.
- Mė vrau!I pa besi.
Njeriu i lig,pėr cmirė.

Dora gjakatare,
Nuk di tė ndaloi.
Tė tjera jetė kėrkonte.
Kėshtu di tė fitoi!

Tė verbėr tė k'tij shekulli,
Largė cmirės pa emėr.
Fitorja nė njė lojė.
Nuk matet me njė zemėr!

Fitoreja nė lojė!
Dhe vete dhe vjen.
Prapė nė jetė njė Zemėr,
Asnjėri nuk e kthen!

Pusho i qetė Gramoz!
Pėr nderin derdhe gjak.
Nė shekuj do tė mbetesh,
MARATONOMAK.
Zakynthos 2004Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 4:02 am

BĖHU SĖRISH TRIMĖRESHĖ

Vlorė moj e zeza tinė;
Prap e bėre tragjedinė!
Me ca varka si opingė
valė me valė hodhe rininė.

Ditė me zi sikur pa shpresa
numurojė gjer mė sotė!
Sa ke veshur nė tė zeza?
Sa ke lėnė nė vaj e lotė?

Ata bijė mbytur vale
tjetėrkush nė hon i ēon.
Priji ato tentakula,
kontrabandė e korrupsion.

Vlorė e njohur burrėreshė.
Bėhu sėrish trimėreshė.
Tek flamuri, mu nė shesh
ndal atė qė t’bėn pėrshesh!

Ky lloj hasmi qė u ngjall
Tė mbuloj porsi dėbora .
Si qėmoti me Qemalė,
ngrihu Vlorė, e bėja forra.

2004 Danel Cana Zakynthos
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 4:03 am

MĖ I BUKUR

Ēdo njeri ka njė tė shėnjtė,
qė ai e dashuron.
Pėr tė gjumė s’bėn i qetė,
pėr tė fal, pėr tė kėndon.

Mė i bukur vėndi imė.
Me pyje e lule shumė.
Me ujė tė kulluar fare.
Mes maleve shkon njė lumė.

Danel Cana Zakynthos 2004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 4:04 am

( Kushtuar artistit tė popullit )
K. RROSHI

Ē’ do thinjė e jotja
ē’do rudhė nė ballė!
Artin shpreh ,
e artin mbanė.

Kur flet, kur qesh,
kur reciton..!
Gjeniun shpreh,
e Gjeni... rronė.

24 O2 2004
Danel Cana 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 4:05 am

ĒAST

Hėna ndriēon
e rrezet bjen mbi ty.
Nė gjirin tėnd tė purpurt
k’to rreze gjejnė strehi.
Jasht dritares natė
e ti po ėndėrron.
Mbėshtetur nė krevatė,
pėr dashurinė mendon.
Gjethet njė nga njė
po bjenė nė tokė tė lagur.
Shkėputen nga mėma,
ku s’kan mė pėr tė vajtur.

Si hėna, tė isha,
tė bija nė shtrat!
Lehtė e pa kuptuar
tė merrja nė krah.

Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 4:05 am

SI U KATANDISĖM
Njė ēikė syt' i pe dhe u ndeze zjarr,
Ti e di sa vuajte i shkreti Omar.
Po un si tė bėj, qė i shoh pėrditė?
Tė gjitha pėrjashta, kofshėt edhe gjitė?!

Mendoje njė puthje, edhe... ti e di,
Sa vuajtje shkaktonte, i shkreti Sadi!
Po unė si t'ja bėj qė i shoh pėrditė?
Puthen, pėrqafohen, pleqt edhe tė rinjtė?!

Kur hynte shtatori, vjeshta e praruar!
Kėmbenin unazat, ēiftet e fejuar.
Sot nuk kan lėn gishtė, nė kėmb e nė duar!
Janė bėr njėsoj, fejuar-martuar.

Vėth e byzylykė s'ka tė numuruar!
S'kanė lėn vėnd bosh, as pėr t'i fėrkuar!
I kan bėrė veshėt, si fundi njė shoshe!
Gjuhė, buz e hundė, nė mes e nė qoshe.

Ti shikosh tė veshur..bėrė llapa-llapa. 
Mbushur gjithė andra, pėrpara e mbrapa.
Ējerrė e sakatosur, bėrė pėr lemeri.
....Si u katandiska i ziu njeri?!
Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 4:06 am

DUA ,... SE TĖ DUA !
Dua qė tė flas, ti nuk mė ndalon!
Dua qė tė pyes, rreptė mė shikon!
Dua tė shikoj, rrugėn ma ndėrron!
Dua... Prapė dua, ti veē mė vonon!
....Po ndalu njė ēast!

Marr nė telefon, po ti 'smė pėrgjigjesh!
Mė bėn qė tė vuaj, mė bėn qė tė pres!
Tė lutem mos thuaj, se nuk ke dėgjuar!
Zemra nuk ta do, tė luash me mua!
.... Zemra s'tė gėnjen! 

Tė kam par si ecėn, kam shtangur njė ēast!
Tė kam par si qesh, tė kam admiruar!
Tė kam par si qan, zėmra mė ka therur!
Kam qar edhe unė, se nuk kam duruar!
...Besomė ē'tė thashė!

Ata lot qė derdhje, ku i mbaje vallė?
S'priste loti lotin, mbi faqen e tharė!
Kush tė ka kurdisur, thua qė tė vuash?
Mos e lėsho veten, pėrpiqu tė duash.
....Tė duash vėrtet.

Pėrpiqu njėherė, vetveten tė gjesh!
Tė mira tė liga, akoma s'ja njeh!
Pėrpiqu tė duash, mua, siē tė dua!
Do falja gjithēka, vetėm tė mos vuash!
....Ėshtė vetėm njė jetė...
Danel Cana 2006
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 4:06 am

ĒAMĖRIA
Unė do tė jem i qetė,
Kur tė shoh ēamerin,
Nė vėnd tė saja tė rrojė!
Edhe si njerėz tė lirė,
Tė qeshė edhe tė gėzoj.
Ma do zemra qė tė bėhet,
Ajo qė njeriu do.
Po ke zemėr prej njeriu,
Nuk i thuhet zemrės Jo!
Kush ka zemėr prej njeriu,
Nuk e bėn tjetrin tė vuaj!
Por dhe kur e sheh qė vuan!
E ndihmon, e i jep shpresė,
Se dhe boten po t'mė falin,
Ēameria do therresė!
Danel Cana 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 4:07 am

KAM SHUM SHPRESĖ
Kamė shumė shpresė;
Qė tė mos jeshė,
Ti e trishtuar dhe e vetmuar!

Kam shumė shpresė;
Qė dashuria dhe lumturia,
Tė vijnė tek Tyja!

Kam shumė shpresė;
Se e kupton,
Njė zemėr t'pa fajshme,
Kur dashuron!

Kam shumė shpresė;
Si asnjė tjetėr,
Se edhe ti..,
Je e ngroht nė dashuri!

Kam shumė shpresė;
Dhe pėr gjithė jetėn,
Kėshtu do mbesė,
Me shpres e besė!
Danel Cana 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 4:08 am

ROJA DHE HAJDUTI
Njė ditė rojtar i vreshtit
E zuri njė hajdut!
Tė vinte nė kuvend shum ai ju lut!
Hajduti i shkathėt,
E mbajti pėr mesi,
Qė roja budalla,
Tė mos ikte nga vreshti!
Roja ngriti zėrin,
I revoltuar shumė;
Tani ta marr vesh,
Mė zure Ti, a Unė??
Danel Cana 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 4:09 am

I VETMUARI
Kėndo Bilbil e mos pusho
Si liria s'ka.
Po zemra ime nė kafaz
Ngushėllim nuk ka.

Vajzė zėmra jote e brishtė
S'e njeh pabesinė.
Ndihmo dhe njė zemėr tjetėr
Qė pret dashurinė.
Danel Cana 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 19 e 21Shko tek faqja : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: