Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20, 21  Next
AutoriMesazh
ELIE
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 163
Age : 48
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Sat Sep 27, 2008 9:08 pm

Argjend XHELILI


Flladi shpirtin lehtas m'ledhaton
I dobėt qėndroj para kėnaqėsisė
Tek e gėzuemja ditė zemra veq gufon
Ėshtė i kotė q'do varg i poezisė
Ramazani shkoi pa u pėrshėndetun
Bajrami tė gėzuar tė gjithėve na ka gjetun
Ardht' i bardhė si drita sytė qė t'i verbon
Jetėn tonė tė zymt' me dritė flakėron
Rroftė sa mot tė ketė mbi dhenat dunjas
Ardht' nė t'mir tė t'pasunit edhe fukaras
Me g'zim edhe dritė pėrherė u kujtoftė
I miri bajram , Zoti e bekoftė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ELIE
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 163
Age : 48
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Sat Sep 27, 2008 9:09 pm

Tė shtrira e ngrira fytyrat e d'lira

Nė netėt e mira kuptojnė q'ėshtė mėshira

Nė netėt e fundme tė tė madhit muej

Tė afėrm jan vėllezėrit e nuk jan tė huej


Xhamitė gjallėrohen plot me besimtarė

Qė shkojnė e shėrojnė zemėrėn e vrarė

Zemėrėn e vdekur ngjallin me dua

Nė safat e gjatė nuk ka ma sevda...


Argjend XHELILI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 12:33 am

ALI BABA ishalla ju ke ngja RILINDASEVE VELLEZERVE FRASHER POR ISHALLA NUK SIKUR TRADHATARI MITHAT FRASHERI TE UROJE CDO TE MIRE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: POEMĖ: ADEM JASHARI Autor: Fejzulla Duraku   Mon Sep 29, 2008 3:16 am

Kjo Kosovė fortė po qanė,
Po vajton e mjera nanė!
Njė burrė trim me pas kanė,
Zot ksaj toke sot me i dalė.
Me i dalė zot mėmėdheut
Si nė kohėn e Skėndėrbeut
Si nė at' kohė dikur moti
Kur ishte gjallė Kastrioti;
Qė Sulltanat si la kurrė
Nė Arbri me vendos flamurė!
A esht' afrue dit' e bardhė?
Si nė Krujė kur patė ardhė!
Me ardhė prapė e mej pa me sy
Si e kanė nda ket Shqiptari!
Shum po vu'n Kosova nėn Sėrbi!
Si nėn kthetrat e korbit tė zi!
Kjo Drenica po fol vetė;
Ende trimat nuk mė kanė vdekė!
Ende trimat i kamė gjallė
N' ball Serbies pėr me i dalė!
Sllobodanin pėr me e ndalė. 

Pushkė e fortė ku paska kris?
Pyet Kosova, djepi Shqipnis?
N' Prekazin e Ahmet Delisė,
Lufton Ademi kunder Sėrbisė!
Si Tahir Meha qe luftoj dikur,
Per tė gjallė s'u dorzue kurrė!
Njėmijnėntqind e nėntdhjet e tetė
Nė Mars ngritet legjenda vet!
N' kamė po ēohet Legjendari,
Komandantė Adem Jashari.

Nga Kraleva, Nishi e Piroti,
Nga Prokupla vijn oj vraft Zoti!
Si re e zeza' kur prishet moti!
Ushtritė serbe kolonė po shkojnė
Ushtar, polic nga Belgradi ēojnė,
Pesmij trupa po parakalojnė!
Tetėdhjet tanke po i dėrgojnė!
N' Mitrovicė ushtria kalojnė,
Drejt Skenderajt ata po shkojnė!
Forca t' mėdha nga Skenderaj vijnė,
Pa ēelė drita n'Prekaz po hyjnė.
N'Polac n'Llaush stacionohen,
Tre katunde keē po rrethohen!
Nga Llausha e kanė lajmrue,
Ademit i kanė tregue;
Veē Prekazi ėshtė rrethue!
Ademi djemve u paska thanė;
Ēojnu trima gjithė nė kam,
Mitraloz e bume mej marrė
Gjith n'pozicjone pėr me dalė,
Shkau Prekazin don me kallė!
Shkau neve na paska mėsy,
Nė Prekaz ushtria don me hi!
Qoftė pėrhajr Ademi po thot,
Njėqind vjet kemi pritė si sot.

Te Jashart boll janė mundue,
Dajt nga Llausha per me shkue.
Askush s'mundet me u afrue!
Ndihm Ademit s'po mujn mej ēue!
Shum keē shkiet e kan' rrethue!
Si me lisa me e gardhue!
Rrethimin t'gjall mos me kalue,
Askush i gjall' mos me shpėtue!
Topat e shkaut po kėrsasin,
Kullen Ademit ja godasin!
Tanksi, minahedhsi s'po pushojnė,
Barot e hekur ngado gjėmojnė!

Jashart kanė nis me kendue
Edhe me kangė tuj luftue!
Pushkė e kangė s'po i ndalin!
Zakon u kishte lėn i pari,
Tuj kėndue lufton Shqiptari.

Ēou nipash, daja po m'ja ban
Ishte plak besa daja Osman
Edhe Ademit ēka i ka than;
O Adem ti je si djal i ri
Krejt prapa nuk mujė tė t' rri
Gjith ka lufton pas s'muj tė t'vi,
Nje besė tė Zotit po t'a jap
Pėr Ty njė pushk se la pa e zbraz.

Britė Ademi, lėshon njė za;
Ku tė kam Hamėz more vlla?
Mbahu fortė, qėndro o burrė,
Pushken shkaut mos ja ndal kurrė,
Kurrė at' pushkė mos me ja nda
Kem me u djegė me shka ka!
Jem nė luftė qe njėqind vjet,
Sot ėsht' koha me tregu vetė
Me hek qafe serbin pėrjetė.
Adem Jashari keshtu po flet,
Po u thotė aj familjes vet:
Se ket punė kur e kem nisė
S'kena ba mend me lan pėrgjisė,
Amanetin nė vend do ta ēojmė
I madh' e i vogėl dot luftojmė,
Jashart krejt me u farue!
Po na fund kena me fitue.

Plot tre ditė e plot dy net,
Pushka nė Prekaz po kėrsetė!
N'ditėn e parė shpėtojkan krejt
Asnjė i vrarė te Jashart s'po jetė.

Dit' e dytė para se po zbardhon,
Komandir Ilija shka po bon?
Nja tridhjet milic po i urdhron,
Tė tridhjet t' Arkanit janė kanė!
Prej Ushtrisė largue janė,
Kullės s' Shabanit i shkojn pranė!
E kcejn murin janė hi n'oborr!
O Ademi edhe poj heton
Njė za djemve po jau lishon,
Fort Ademi edhe po bėrtet!
Djem e nipa po mi thėrret,
Po i leshon zė vėllaut vet;
Priti Hamėz tė gjallė mos i le.
A dhe Hamza tė gjall s'po i le!
Sa po mujn shkijet po i palojnė,
Jashart pushkėn nuk po e ndalojnė
S'po i lan shkijet tė gjall me hi
Nė prak me ju shkelė nė shtėpi,
Kishin brenda rob e fėmi!
K'shtu Ademi besėn e kish ba;
Nė dorė tė shkaut mos me ra
Me ka krejt kam me u vra!
Kurrė Kosovėn vet' nuk e la!
Me ka krejt pa u farue!
Kurrė Kosovėn s'kam me l'shue,
S'kam me l'shu, shkijet me pushtue!
Brez pas brezi e kem trash'gue,
Iliret kėt tok' kanė sundue,
Dardan-kosovar kanė luftue!
Kurr Kosovėn se kanė dorzue.
Amanet t'parėt lanė naj kanė;
Kurrė Kosovėn mos me e dhanė
Kurr Serbies mos me ia lanė.
Sa po mundė shkije po vret
I kanė vrarė njėzet e tetė!
Nja dy t'gjallė i kanė zanė!
Ademit shka na i paskan thanė;
Fort po e lusin, bej po i bajnė
T'gjallė me na l'shue a nuk ban?
Edhe Ademi po m’ i ngon;
S'kena ardh ketu me luftue,
Po me zorė na kanė ēue!
Ēaj Ilija na ka urdhnue.
Atėher Ademi po menon?
Shqiptari e ka pas zakon
Me liru aj qė vetin dorzon.
Adem Jashari burrė azgan
Tė dy serbet po i liron!
Njėrit shka ēka i paska thonė?
Shko Ilijes fjalė i ēonė;
Baca Shaban ty a t'ka thanė,
Besė nė ju nuk ban me nxanė!
S'kemi pas kurrė besė me shka,
Gjithė n' tradhti na kanė vra.

Plot dy ditė e plot dy netė,
Po na zbardhė dita e tretė!
Nė Prekaz pushka po kersetė!
Jashart me Serbi tuj luftue!
Se kan nder mend me u dorzue!
Me u dorzu kurrė tė gjallė!
Shkaut pushken s'ja kanė ndalė,
Nuk po ia ndalin pushkėn hiē,
Farun shumė ushtar e milic!
Shum' ushtar e milic tė vrarė!
Nėpėr oborr e nėpėr arė,
Nja treqind tė vramė i lanė!
Si duaj kashte me u kanė
Permbi trupat e shkive t'vramė
Shokėt e tyre po kalojnė!
Drejt Jasharve ushtria shkojnė!
Sikur drapri n'arė tu korrė,
Si me drapėr mej pre mu konė!
Si kall'zi gruri nėpėr tokė.
Pa shpirt sllavt bien si borė!
Ademi n' mitraloz tuj korrė!

Ushtria e Serbisė u farue!
Jashart nuk dojn me u dorzue.
Komandira edhe Gjeneral,
Thojn Ademi nuk jepet i gjallė!
Krejt Serbia k'tu me u kanė!

Gjeneralat po urdhnojnė;
Granatimet po i shpeshtojnė!
Shumė predha kullėn qėllojnė!
Barot e hekur po lėshojnė!
Gjylet ishin kanė mallkue,
Rob e fmi i paska farue!
Rob e fmi granata i vret!
Edhe Hamzėn me daj'n e vetė,
Bacėn Shaban me nipa krejt!
Jet Ademi veē me djal t' vetė!
Babė e bir po bajn gajret
Po qėndrojn si me u kanė tridhjet!

Ushtria kull's iu afrue
Dham n'dham me ēetnikėt tuj shkue!
Njė plumb ishte kanė mallkue,
Adem Jasharin ka qillue!
Ademin keq e paska marrė
Edhe Ademi jet' po ndrronė!

Djalė i vetėm po mė lufton!
I gjallė kullėn s'po e dorzon!
Brenda ushtrinė s'po e lejon,
Tė gjallė shkiet si len me hi
Si lenė gjallė mej hi nė shpi.
Tė mramtėn pushkė zbraz Kushtrimi
Edhe djalin e merrė timi!
E merr flaka, era barotit
Nė gjoks i bjenė gjylja topit!
Gjylja topit veē po ma vretė
Dhe Kushtrimi njė fjal e fletė
Sa pėr plumba se kishim dertė!
Familja ime me njė shtetė
Ke tu luftue treqind vjetė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:19 am

KUR TE VDES
nga Havzi Nela

Kur te mesoni se kam vdeke,
Kur te thoni: "Ndjese paste!"
A e dini se cfare kam hjeke
Une, poeti zemerzjarrte?

Kur te pyesni: "Ku e ka vorrin?"
Kur t'kerkoni me ma gjete.
Thoni: " Ai urreu mizorin".
Thoni: "Dheu s'ka me e trete".

Thoni: "Ai e deshi jeten,
Jeta n'vuetje e dermoi".
Thoni se ka mbrojte te drejten,
Grusht tiranesh nuk duroi.

Thoni: "Desh, kerkoi lirine,
Si skifter ne fluturim,
Provoi prangat, t'errte qeline,
Per te mjeret leshoi kushtrim".

Thoni: "Drite ai kerkoi,
E vete drite nuk pa me sy"
Thoni: "Per njerzine kendoi,
E per vete mbajti zi".

Thoni se e qerroi terri
Thoni: "Dielli nuk u ngrohu".
Thoni se e trishtoi tmerri
E te shtypunit i tha: "Cohu!"

Kur te vije, te cele pranvera,
Kur bilbili nis me kendue.
Mbi vorr tim me gur'e ferra,
Nji tufe luleme ma leshue.

Prekni vorrin,mos ngurroni,
Kush ka linde, ai ka me vdeke,
Veten ju kur t'a ngushelloni,
Thoni:"Gjalle kurkush s'ka mbete!"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:21 am

Nji vjershe i kushtohet NUSES KOSOVARE


NUSJA E FLAMURIT

Lavdi cikes kosovare
Si nje shqerre, si nji manare.
I del tankut; thote "ndal!"
Rriet, ngrihet sa nji mal!

Shih si jam si lulekuqe,
Lulekuqe buzeburbuqe,
Jam shqiponja me dy krene
Fluturova, mora dhene.

Per Kosoven Republike
Leshohem, ngjitem, nuk kam frike
Jam shqiponja me krah' e flete,
Leshohem, ngjitem gjer te rete.

Jam e buikur, drit' e nur,
kuq e zi, jam ba flamur,
Kam fustanin flete-flete
Jam shqiponje e vertete.

Nalt mbi tank shqiponja ngjitet
Hapi krahet, po valevitet
Per Kosoven Republike
Fluturon e nuk di frike.

Hapi flatat, n'ajer u leshue
Bash si zane u mrekullue!
Si shqiponja me dy krene
Fluturoi e mori dhene!

Manushaqe, lulekuqe,
Nusja jone, buzeburbuqe,
Maje tankut me flamur,
Ngjitesh mos me vekun kurre!


*keto vargje jane thure kur autori ka qene ne birucat e
Spacit... kjo tregon dashunin e autorit per gjymsen e trojeve tona,
jashte kufinit artificial.
Mithat Gashi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:22 am

NĖ QELITĖ E BURGUT

Havzi Nela


Nė qelitė e burgut pa ajėr e pa dritė,

Fryma po mė merret, m'janė terrur sytė.

Po dergjem i mjeri, mbahem, rroj me shpresė,

Jeta m'u randue, dėshirė nuk kam tė vdes.


Mishnat po shkallmohen, kockat mė kėrcasin,

Barkun gjithmonė unshėm, policėt bėrtasin.

Pres t'afrohet ora, pres tė hapet dera,

Pres t'mė sjellin ngranjen si kafsha e mjerė.


Unshėm ulem ha, ma unshėm kur ēohem,

Nuk qahem pse soset, skamjes s'i nėnshtrohem;

I nėnshtrohem ligjit, jetoj me rregulloren,

Dhe po t'jesh lypsar, s'ke kujt t'ia shtrish dorėn.


Dit' e netė i mbyllun, si zogu n'kuvli,

Pėr shtroje e mbloje me tri batani!

Batani tė vjetra, as njena as tjetra,

Gjith pluhun e llum, janė ma trash se letra.


Kur vjen orė e gjumit, kur shtrihem me fjetė,

Mendja m'arratiset, shpėrndahet si retė,

Po merr fushat, malet, ikėn, mė le mu t'zinė

Fluturon e s'ndalet, s'e duron robėninė.


Sa n'nji krah, nė tjetrin, ikė nata, kalon,

Mpi e fort ligėshtue, polici mė zgjon!

Lind nji ditė e re, krejt si ditėt e tjera,

Unė shpend i ngujuem, pres tė hapet dera.


Ah, kjo derė e randė, kjo qeli kobare!

Ma cfilitin trupin, zemra s'ndihet fare;

Me durim pėrgjoj kur do t'ma hapin derėn,

Po e pres lirinė si zogu pranverėn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Danel Cana   Mon Sep 29, 2008 3:39 am

Nga vėndroja 
Natėn e mir atdheu im.
Veē hėna mė buzėqesh.
Freskija e natės e kėnga e bulktheve,
Nė ēdo hap mė ndjek.

Nga vėndroja t’pėrshėndes,
Atdheu im i mirė.
T’shof bukurin e agut me vesė,
Shpejtohu errėsirė.
D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:39 am

Duke kėrkuar kėngėn

Kėrkova kėngėn tėnde,
i dashur Atdhe.
Kėngėt e zemrės time,
qė forcat pesh mi ngre.
Agimeve me vesė brodha,
trėndafil kėputa,
Ėmbėlsia e kėngės tėnde,
mė erdhi tek buza.
Vazhdova rrjedhės sė lumit,
u ngjita gjer nė mal.
Dėgjova kėngėn tėnde, 
kėndonte njė ujvarė.
Sa bukur,sa bukur, 
entusiazmohesha unė.
Kur shihja ujėt qė binte ,
e kthehej nė shkumė.
Kėputa njė degė gėshtėnje,
tė lagur na ujvara.
Tingull i kėngės tėnde,
oi shpirtin ē’ma ngjallka.
Gėshtėnjkė moj gjėmbaēe,
vallė ē’far fsheh brėnda?
Lulet tundnin thekėt,
kishte ēelur kėnga.
Cana Danel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:40 am

PISAZH NATYROR

Mėngjes i freskėt, i bukur.
Dielli i zjarrt, del me pėrtesė.
Hap qepallat prapa majave me borė,
E rrezet lėshon, mbi tokėn me vesė.
***
Mjegulla gjumashe e rėnduar,
Zvarritet bregut tė lumit.
Fushat shtrihen si qylym i blertė,
Dhe grurin era pėrkundi.
***

-Hej male...O male!
- Sa vite lufte duruat?
-Me trupin tuaj, gjith plagė!
-E prap ju...male qėndruat.

Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:41 am

Mamaja tė foli

Tė foli Mamaja,
zemra m'u coptua.
Ajo ty tė do,
por dhe unė tė dua.


Nė dritare rrija,
ishim pėrkrashi.
Mė pe, a s’mė pe,
kėtė nuk e di.


Ē’gabim bėre vallė?
Tė qortoi sot.
Mos fjalėt e botės?
E kan nxehur kot?


Zemra mu kėput,
kur pashė sytė me lotė.
Ti me zė nuk qave,
po, nė heshtje po.

Syri nė lotim,
nė zemėr mė preki.
Ndaj dhe shpirti im,
bėhet shpirt poeti.

S’mund tė rri pa shkruar,
dy vargje pėr ty.
Tė qeshur t'i pafsha,
gjithmonė ata sy.

Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:42 am

AdhurojAdhuroj njė vajzėNė kantier e kam.Ndodh shpeshher qė bashkė,Punojmė krah pėr krah.Unė shkarkoja kovėn,Ajo e pastronte,Dhe duke kėnduar,Niste tė kėndonte.Bėheshim dy zėra,Vinin dhe tė tjerė.Sa e bukur jeta,Aty nė kantjer.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:43 am

Pėr ty Rini
Mė lindi mendimi tė shkruaj,
e nisa k’tė poezi,
Do shkruaj me shpirt tė kulluar,
se mė vlon gjaku i ri.
Shkruaj kėshtu, se ky ėsht frymėzimi.
Kėtu i gjej fjalėt e mija.
Dashurinė dhe gėzimin,
qė mund tė shpreh poezija.
Tė tėra ti mbledh, e ti radhisė,
t’ia marr kėngės, me zė tė lartė.
Ju, iso mė mbani vėllezėr,
ashtu, labēe do ja marė.
Pa ta shihni si do vejė,
do gurgulloi si gurrė,
Si ujėt e njė burimi, tė pastėr,
qė s’shteron kurrė.
Hej rini...si lule je.
si manushaqe qė porsa ēel.
Je e bukur, je e freskėt,
pėr kėdo je tėrheqės.
Po ti qeshu, zbukurohu,
hapi ato fletė.
Nėn k’tė diell e qet rritu,
gėzohu nė jetė.
Gjersa bota s’tė kan marė,
netėve pa hėnė,
Tė kėpusin, tė tė vyshkin,
tė tė lėn pa nėnė.
Gjersa buza jote e qeshur.
s’ka njohur mėrzinė,
Kėshtu do tė jesh pėr jetė,
vetėm me lirinė.
D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:44 am

Mėngjes dashurije
(poemė)
Hėna zuri tė venitej, prapa majės malit, t’lartė.
Muzgu nisi dalngadalė, grykės lumit tė rėshqasė.

Poshtė fshatit, anės lumit, rridhte ēurkė e njė burimi.
Aty ndalem tė pi ujė, e lė ēantėn prej meshini.

Kur papritur, veshėt kapėn, njė si tingull prej metali.
Vjen njė vajz tė mbush ujė, mė e bardhė se kristali.

Mbeta njė ēast i hutuar, s’di si mbeta i habitur !
Para vashėzės sė bukur, gjirin mbushur, shtatin rritur.

Syri saj, si drit e hėnės, buza si qershi e ardhur.
Si n’argjėnt qafa e derdhur, flokėt gjer mbi mesė varur.

Dhe ul kokėn i hutuar dhe ajo shikon pėrdhe.
Dashuri e flakėruar, furishmi zėmrėn ma rreh.

Matem qė ti them diēka, lėviz buzėt me ngadalė
Nanurit’ edhe ajo, por s’dėgjohet asnjė fjalė.

Dorėn i hedh, lehtė-lehtė, pėr mbi sup’, pėr mbi flokė.
Por ajo e drithėruar, i mban sytė gjith pėrtokė.

Pastaj i ngre sytė ngadalė, edhe mua zė vėshtron.
Nė sy drejt, me mall e zjarrė, drejt nė buzė mė shikon.

Kroi, ujėt shushurit, cėrkat pėrmbi gurė bien.
Porsi lotė shkasin pastajė, si njė vajzė qė ngashėrehet.

Fresku nėpėr trup na hyn . Mėllėnja kėngės ja merr.
Era ėmbėl pėrkėdhelte, pemė e lule, ē’ka mbi dhetė.

D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:45 am

Vajzat ushtare

Perėndoi dielli i nxehtė
Dhe dita e pėrvėluar.
U afrua nata e qetė 
Dhe hėna e gėzuar.

Vajzat kthehen nga fush’ e stėrvitjes,
Tė lodhura nga udhėtim i gjat.
Prap, nė sy nuk duket lodhja,
Ato jan tė qeta, si kjo natė.

D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:45 am

Vajz e Valėve
(Pėrpunuar me motive popullore)

Mbi njė gur anės sė detit,
qan e zeza, qan.
Syri i saj, qerpiku i ngritur,
lotin nuk ja mban.
Dhe njė djal qė dashuroi,
pėrtej detit shkoi.
Njerz tė tjer’, para e huaj,
e bėn ta harroi.
Lotė derdh’ , e qan e gjora,
brengėn kush ja njeh? 
Ike dhe mė le e gjora,
vetėm nė k’tė jetė.
E shkretuam jetėn tonė,
jam rritur jetim.
Rroba tė zeza, mė veshe
tani nė tė ri.
Ah kurbet, kurbet i shkretė
mbylle ‘sa shtėpi.
Plagė hape, more njerz, 
pikė djalėri.
Shkuan vite qė kur ike,
njė letėr s’dėrgove.
Ku t’kėrkoj, ah un e mjera?
Zemrėn ma helmove.

Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:46 am

I BURGOSURI

(kushtuar dajos tim dhe gjith
atyre qė vdiqėn,si tė dėnuar politik)

O qeli! O varr i tė gjallėve!
Ē’kėrkojn nėn strehėt e tua,
njerzit qė duan tė vėrtetėn?

Mos vallė, hipokrizia dhe gėnjeshtra,
Mban nė brez ēelsat e qelive,
e mbyll nė to jetėn?!

O kunja! O hekura!
Sa shum i kushtoni kėsaj bote!
Ndrydhni zemrat e njerzve.

Pėr lirinė ini gllabėronjėse.

D. Cana 1978
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:47 am

Nga vėndroja 
Natėn e mir atdheu im.
Veē hėna mė buzėqesh.
Freskija e natės e kėnga e bulktheve,
Nė ēdo hap mė ndjek.

Nga vėndroja t’pėrshėndes,
Atdheu im i mirė.
T’shof bukurin e agut me vesė,
Shpejtohu errėsirė.
D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:47 am

Duke kėrkuar kėngėn

Kėrkova kėngėn tėnde,
i dashur Atdhe.
Kėngėt e zemrės time,
qė forcat pesh mi ngre.
Agimeve me vesė brodha,
trėndafil kėputa,
Ėmbėlsia e kėngės tėnde,
mė erdhi tek buza.
Vazhdova rrjedhės sė lumit,
u ngjita gjer nė mal.
Dėgjova kėngėn tėnde, 
kėndonte njė ujvarė.
Sa bukur,sa bukur, 
entusiazmohesha unė.
Kur shihja ujėt qė binte ,
e kthehej nė shkumė.
Kėputa njė degė gėshtėnje,
tė lagur na ujvara.
Tingull i kėngės tėnde,
oi shpirtin ē’ma ngjallka.
Gėshtėnjkė moj gjėmbaēe,
vallė ē’far fsheh brėnda?
Lulet tundnin thekėt,
kishte ēelur kėnga.
Cana Danel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:48 am

PISAZH NATYROR

Mėngjes i freskėt, i bukur.
Dielli i zjarrt, del me pėrtesė.
Hap qepallat prapa majave me borė,
E rrezet lėshon, mbi tokėn me vesė.
***
Mjegulla gjumashe e rėnduar,
Zvarritet bregut tė lumit.
Fushat shtrihen si qylym i blertė,
Dhe grurin era pėrkundi.
***

-Hej male...O male!
- Sa vite lufte duruat?
-Me trupin tuaj, gjith plagė!
-E prap ju...male qėndruat.

Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:48 am

Mamaja tė foli

Tė foli Mamaja,
zemra m'u coptua.
Ajo ty tė do,
por dhe unė tė dua.


Nė dritare rrija,
ishim pėrkrashi.
Mė pe, a s’mė pe,
kėtė nuk e di.


Ē’gabim bėre vallė?
Tė qortoi sot.
Mos fjalėt e botės?
E kan nxehur kot?


Zemra mu kėput,
kur pashė sytė me lotė.
Ti me zė nuk qave,
po, nė heshtje po.

Syri nė lotim,
nė zemėr mė preki.
Ndaj dhe shpirti im,
bėhet shpirt poeti.

S’mund tė rri pa shkruar,
dy vargje pėr ty.
Tė qeshur t'i pafsha,
gjithmonė ata sy.

Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:49 am

Adhuroj

Adhuroj njė vajzė
Nė kantier e kam.
Ndodh shpeshher qė bashkė,
Punojmė krah pėr krah.
Unė shkarkoja kovėn,
Ajo e pastronte,
Dhe duke kėnduar,
Niste tė kėndonte.

Bėheshim dy zėra,
Vinin dhe tė tjerė.
Sa e bukur jeta,
Aty nė kantjer.
Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:50 am

Pėr ty Rini
Mė lindi mendimi tė shkruaj,
e nisa k’tė poezi,
Do shkruaj me shpirt tė kulluar,
se mė vlon gjaku i ri.
Shkruaj kėshtu, se ky ėsht frymėzimi.
Kėtu i gjej fjalėt e mija.
Dashurinė dhe gėzimin,
qė mund tė shpreh poezija.
Tė tėra ti mbledh, e ti radhisė,
t’ia marr kėngės, me zė tė lartė.
Ju, iso mė mbani vėllezėr,
ashtu, labēe do ja marė.
Pa ta shihni si do vejė,
do gurgulloi si gurrė,
Si ujėt e njė burimi, tė pastėr,
qė s’shteron kurrė.
Hej rini...si lule je.
si manushaqe qė porsa ēel.
Je e bukur, je e freskėt,
pėr kėdo je tėrheqės.
Po ti qeshu, zbukurohu,
hapi ato fletė.
Nėn k’tė diell e qet rritu,
gėzohu nė jetė.
Gjersa bota s’tė kan marė,
netėve pa hėnė,
Tė kėpusin, tė tė vyshkin,
tė tė lėn pa nėnė.
Gjersa buza jote e qeshur.
s’ka njohur mėrzinė,
Kėshtu do tė jesh pėr jetė,
vetėm me lirinė.
D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:50 am

Mėngjes dashurije
(poemė)
Hėna zuri tė venitej, prapa majės malit, t’lartė.
Muzgu nisi dalngadalė, grykės lumit tė rėshqasė.

Poshtė fshatit, anės lumit, rridhte ēurkė e njė burimi.
Aty ndalem tė pi ujė, e lė ēantėn prej meshini.

Kur papritur, veshėt kapėn, njė si tingull prej metali.
Vjen njė vajz tė mbush ujė, mė e bardhė se kristali.

Mbeta njė ēast i hutuar, s’di si mbeta i habitur !
Para vashėzės sė bukur, gjirin mbushur, shtatin rritur.

Syri saj, si drit e hėnės, buza si qershi e ardhur.
Si n’argjėnt qafa e derdhur, flokėt gjer mbi mesė varur.

Dhe ul kokėn i hutuar dhe ajo shikon pėrdhe.
Dashuri e flakėruar, furishmi zėmrėn ma rreh.

Matem qė ti them diēka, lėviz buzėt me ngadalė
Nanurit’ edhe ajo, por s’dėgjohet asnjė fjalė.

Dorėn i hedh, lehtė-lehtė, pėr mbi sup’, pėr mbi flokė.
Por ajo e drithėruar, i mban sytė gjith pėrtokė.

Pastaj i ngre sytė ngadalė, edhe mua zė vėshtron.
Nė sy drejt, me mall e zjarrė, drejt nė buzė mė shikon.

Kroi, ujėt shushurit, cėrkat pėrmbi gurė bien.
Porsi lotė shkasin pastajė, si njė vajzė qė ngashėrehet.

Fresku nėpėr trup na hyn . Mėllėnja kėngės ja merr.
Era ėmbėl pėrkėdhelte, pemė e lule, ē’ka mbi dhetė.

D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Sep 29, 2008 3:51 am

Vajzat ushtare

Perėndoi dielli i nxehtė
Dhe dita e pėrvėluar.
U afrua nata e qetė 
Dhe hėna e gėzuar.

Vajzat kthehen nga fush’ e stėrvitjes,
Tė lodhura nga udhėtim i gjat.
Prap, nė sy nuk duket lodhja,
Ato jan tė qeta, si kjo natė.

D. Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 18 e 21Shko tek faqja : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20, 21  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: