Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 21  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Fri Apr 18, 2008 5:06 am

KĖSI LOTĖSH S'KANĖ DERDHUR SYTĖ E MI


S'po tė jap trėndafil

Qė t'i marrėsh erė,

Po ta lė poezinė,

Ta mė kujtosh pėrherė

(Po ta lė poezinė) fq. 7.


Lirika nė librin e Xhemajli Berishės, ėshtė zėri autentik i shpirtit tė tij, i ruajtur dhe i ndrydhur brenda vargut, pėr ta ruajtur atė ndėr vite, nga rrebeshet e kohės nėpėr tė cilat u pėrbirua populli i ynė, por jo edhe poeti. Fati i tij ishte i lidhur ngushtė me fatin e atdheut dhe pėr tė edhe u flijua. Por siē e thamė nė fillim, lirika e lėnė nė dorėshkrim, na e sjellė zėrin autentik tė shpirtit tė tij poetik. Shpirti i tij vjen nė fjalė, nė varg e ringjallet, duke sjellė mes nesh dashuri, ndjenjė, besnikėri, sinqeritet, fjalė etj, pėr njė kėrkim tė ri, pėr kohėardhurėn aq shumė tė pritur, lirinė. I gjithė ky gėrshetim temash, pėrmes lirikės ėshtė shprehja mė e mirė e ndjenjės sė tij, e brezit tė tij, idealizmės brenda tė cilit mishėronte shpirti i tij. E gjithė kjo shprehje e ndjenjės sė dashurisė, pėr mes vargut, ėshtė dashuria pėr atdheun, lirinė e tij. Dhe gjithė kjo ndjenjė, nė ecje me kohėn do tė shpaloset edhe mė ēiltėr. Sepse ėshtė koha ajo qė kėrkonte ndryshim, dhe shpalosje tė ndjenjave, tė atdhetarizmės.

Pra e gjithė koha e viteve tė tija, sa vinte e bėhej mė e zymtė, por nė shpirtin poetik ajo bėhej mė shpėrthyese, siē bėhet poezia nė vazhdim. Duke e dėshmuar shprehjen gjithnjė e mė hapur tė mendimit pėr ndjenjėn e lirisė qė ai dhe bashkėmendimtarėt e tij e kultivonin nė shpirtin e tyre. Nga kjo shohim edhe njė element tė veēantė tė shkrimit tė poezisė nė kohė tė ndryshme, si njė kronik qė e pėrcjellė jetėn e tij. Pra, njė poezi e shkruar nė kohė tė ndryshme pėr njė periudhė tė gjatė kohe. Pra pikėrisht kjo e vėrteton edhe thėnjen, se me kalimin e viteve, vargu bėhet mė shpėrthyes, mė i hapur, mė kėrkues, duke shprehur edhe militantizėm, tė cilin edhe kishin djemtė e idealit tė lartė tė atdheut, siē ishte Xhemajliu. Nė ciklin e parė tė librit; "Fjalė e vėrtetė", shpaloset shpirti i sinqertė i poetit, nė atė tė dytin; "Uri e etje kam - pėr ty", ai bėhet mė kėmbėngulės shtigjeve tė kėrkimit;


Ti po mė shtėrngon me fuqinė shpirtėrore

Kėsi lotėsh s'kanė derdhur kurrė sytė e mi,

Janė lot tė kthjellėt tė dashurisė rinore

Tė lutem mos m'i fshijė!


Nė mė shterren lotėt

ka tė bėj pastaj

Diēka do tė derdhin kėta sy,

Njė det tė pa fund, njė det tė paskaj,

Nė mos paēa lot, do tė derdh gjak pėr ty!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Fri Apr 18, 2008 5:06 am

(Shtigje kėrkimi), fq. 29.


I gjithė ky shpėrthim do tė vie nga njė pritje e gjatė, i cila e dėrmonė njeriun, i humbė kuptimin jetės, ndėrsa gjurmėt e saja vijnė e shtrohen brenda shpresės pėr njė tė ardhme tė mirė. Por e gjithė kjo etje, kjo kėrkesė e kėrkonte kohėn, dhe dukej se koha po vinte, apo siē do tė thuhej nė ciklin e tretė tė librit: "Ka ardhur koha". Koha pėr njė shprehje tė hapur tė mendimit, pėr njė kėrkesė tė hapur tė tė drejtės pėr liri. Ky shpėrthim, kjo besnikėri ndaj ēėshtjes sė atdheut, ky militantizėm, do tė shprehet mė sė miri nė vargjet;


Kėtė tokė ku kemi le e nderojmė

Sepse shqiptarė ne vetes i thomė.

Gjaku s'na dhimbset qė hargjojmė

Kur armikun si shqipe e luftojmė


Shumė tė huaj deshėn ta robėrojnė

Nėpėr kėmbė ta marrin ta pushtojnė,

Po cili do qė shkeli te ky dhe

Kurrė mė s'u kthye atje ku ish le.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Fri Apr 18, 2008 5:07 am

...

(Kėtė tokė ku kemi le e nderojmė), fq. 54.


Ky artikulim i atdhetarizmės se poetit, nė tabanin kombėtar, pėrmes vargut do tė shtrohet edhe nė poezinė; "Abdyl Frashėri", me ēka do tė identifikohet qartė kėrkesa e djemve atdhetarė tė rangut tė Poetit. Apo nė poezinė ; "Pritja", ku poeti pėrmes vargjeve, shfaqė hapur idenė e bashkimit; "Malli pėr ju po mė rėndon, / Ah, sa kohė ka qė s'ju takoj, / Dua tė nisem tė vij, / Por kufirin si ta kaloj" /. Dhe e gjithė kjo pėrpjekje, kjo luftė, bėhet pėr tė vetmen fjalė; Liri. Lirinė, qė aq shumė na mungoi neve shqiptarėve, jashtė trojeve etnike.


Pėr ty gjaku s'u kursye,

As djersėt e ballit,

Qė kjo tokė tė jetė e lirė.


(Lirisė), fq. 63.


Nga rrafshi tė cilin e zbėrthyem librin ,deshėm tė dėshmojmė se poeti Xhemajli Berisha, i tillė ēfarė ishte nė jetė, ishte edhe nė varg, nė poezi. Kėtė njohje, kėtė zbėrthim tė vargut tė tij, nga njė pėrceptim i hollė, do tė shihet shumė lehtė se poeti ishte i ēiltėr, i sinēert, i thjeshtė e modest, me njė taban tė pasur atdhetar e me njė guxim e vendosmėri prej militanti. Hė pra, i tillė mbeti nė altarin e atdheut, i tillė pėrmes vargut edhe nė letrat shqipe.


18. 8. 2001, Zvicėr

 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Fri Apr 18, 2008 5:08 am

PRILLI I VRARĖ


· Kushtuar dėshmorit tė kombit, Xhemajli Berisha, i vrarė mė 6 prill 1989 nė burgun e Prizrenit.PRILLI I VRARĖ


Prillit ja vranė qiellin bilbilin e ndalėn nė kėndim

Diellin i ndalėn trėndafilit pranvera rrodhi pikėllim


Lumbardhit ju skuqė rrjedha atdheut pala nė flamur

Ideal i vrarė prilli ligjėrim i papėrfunduar


Dhembja nė kėngė u shua qėndresa guxim lėshoi

Udhė brezash rruga ideali rrezaton

Prizren ,1997


NJĖ TJETĖR JETĖ


Tani mė kandili i idealit tėnd shkėlqen

Shkėlqimi trazohet nėpėr agimet e bardha

Pėllumbat e emrit tėnd flatrojnė kuqeziut

Nė fletė lulesh rrezet e idealeve tė ardha


Emri ytė flatron me diellin

Vakim zemrat e ditėve pa trishtim

Lirikė pėrmallimi nokturno emrit

Rrezeve tė dritės plotė shkėlqim


Shfletojmė ditėt e ikjeve tė zeza

Dhembja na mbytė trishtimit

Qiellit mbulonė korbėzeza

Atėdheu gjakonė nė pikėllim


Atėdheu ideali i flijimit

Emri i skalitur pėrjetėsisė

Pėr bardhėsit e ardha pėr bashkimin

Gjak nė flamurin e ardhmėrrisė


Shtatorė, 1999, Prizren


IDEALI I LIRISĖ


(Xhemajli Berisha)


Rėnja pėr ideal ėshtė pavdeksi

Lule e kėputur ligjerimi ėndėrr e vrarė drita


Shpresė e kėputur liria

Prapa dritareve tė burgut bishat tėrbohen

Klithma e shpresave tė vrara gjakun mbulonė

Pse e ndale shkėlqimin para hienave tė natės


Ti ishe shkėndijė prej dielli

hijenatė trazojnė amshimit shkėlqimit tė tė ndalin


Dashuria nė buzėqeshje tė vizatohej

Liria tek rrjedhė pavdeksisė


2000, Prizren


UDHĖ BREZASH

(Xhemajli Berishės)


Mė jep ngrohtėsi nga jeta jote

T`ua vak zemrėn tė tjerėve

Mė jep amanetin e kėngėve

Tė pa kėnduara

Ta dėrgoj ndėr breza

Mė jep fjalėn tėnde qė ngeli pa thėnė

T`u jap oshėtimė bjeshkėve

Mė jep dėshirėn e idealit tėnd

Kult pėrė rrugėn e lirisė

Mė jep uratė nga mermeri yt

T`u jap udhė kėngėve tė pathėna
Prizren, 1997


Gėzim Ajgeraj, poet

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Sun Apr 20, 2008 1:03 am

Viktor Hygo[1802-1885]
Viktor Hygo lindi nė vitin 1802. Ishte i biri i njė koloneli tė ushtrisė republikane ,i cili rridhte nga shtresat e ulta tė popullit dhe u bė gjeneral nė kohėn e perandorisė .Po Viktorin e edukoi e ėma ,njė grua me bindje ruojaliste dhe fetare ,qė rridhte nga njė familje borgjeze nė gjendje tė mirė .Shkrimtari e filloi karrierėn letrare qysh nė moshėn 13 vjeēare .Qė kur ishte 16 vjeē ai tėrhoqi vėmendjen e kritikės letrare proshatobriane .Situata shoqėrore- politike e restaurimit i forcoi pikpamjet rojaliste tė Hygo-it.
Nė letėrsi Hygoi hyri si poet lirik .Mė 1822 doli nė dritė pėrmbledhja e parė e vjershave tė tij ''Oda'' ,ku autori pėrshėndet gjithqka qė forcon monarkinė dhe dėnon gjithqka qė e minon atė.Nė kėtė pėrmbledhjeai lavdėron Vandenė,i kėndon mesjetės,flet pėr viktimat e terrorit jakobindhe e sheh restaurimin si fitore mbi ''ata qė nuk kanė perendi''.Gjuha e kėsaj pėrmbledhje ndodhet nėn influencėn e gjuhės aristokratike .Por vetėm pas dy vitesh nė parathėnjen pėr ribotimin e kėsaj p ėrmbledje Hygoi shfaq simpati pėr romantizmin por do ta quaj kėtė rrymė letrare si rezultat i revolucionit .Hygoi vė nė dukje se''letėrsia e re ėshtė njė letėrsi e vėrtet''.Kėtu ai duke kundėrshtuar ''artin pėr art ''thotė se poeti duhet tė''shkojė pėrpara popujve dhe t'u ndriqoj rrugėn ''.
Nė vitin 1826 u botua pėrmbledhja e re tė Hygoit''Oda dhe ballada'' qė u ribotua me disa shtesa mė 1828.Nė kėto vargje vihet re njė farė largimi i poetit nga tutela e principeve estetike .Ai flet pėr vlerėn pozitive tė reformės romantike tė poezisė.Nė parathėnje poeti bėn thirrje pėr novatorizėm ,Nė kėtė pėrmbledhje ka pėrdorur rima mė tė lira masa tė reja poetike ,ligjėrata e tij poetike nuk ėshtė mė pompoze ,gjuha bėhet m♪7 dinamike dhe mėshprehse.Hygoi preferon mė shumė formėn epike se lirike .Nė fund tė parathėnjes sė ''Oda dhe ballada' poeti thotė ....poeti duhet tė ndjek vetėm njė model--natyrėn ,ai duhet tė udhėheqet vetėm nga e vėrteta.
Mė 1823 Hygoi botoi novelėn ''Han Islandezi'' qė me gjithė mungesat artistike tregon se autori tashme i ka hyrė njė rruge tė vet qė dallon nga ajo e mėsuesve tė tij letrar .Vepra tė tjera tė tij janė ;
Romani ''Byk ZHargal'-1826
''Notre Dame de Paris''-1831
''Tė mjerėt''
''Punonjėsit e detit'
''Njeriu qė qesh''
''Viti nėngėdhjetė e tre'-1874
Pėrmbledhja poetike''Orientalet''-1829
''Viti i tmershėm '1872
Pjesėt teatrale ''Kromuell'-1827
''Marion dė Lorm''
''Ernani'
''Mbreti argėtohet'-1833
''Maria Tjudor'-1833
''Lukrecia Borgjia''-1833
''Ryi Blaz'=1838
''Burggrafėt'-1843
Novela ''Dita e fundit e njė tė dėnuari''-1829
''Klod Gė'-1835
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 1:31 am

Guximi po te ndimoj edhe une se kush ishte Victor HugoVitet e para te jetes i kaloi ne shume vende te ndryshme i detyruar me familjen per shkak te punes se babait i cili ishte nje gjeneral ne fushatat aktive Napoleniane pas 3 vjetesh ne Korsike; 2 ne Paris dhe disa vjet ne Italine Jugore ai nisi shkollen ne Spanje dhe me vone e vazhdoi ne Paris. Publikimi i tij i pare ishte nje vellim i "Odet" te cilen e publikoi vetem kur ishte 20 vjecar, nje veper nen influencen e shkolles klasike. Ne letersine franceze tashme kishte filluar te perhapej romanticizmi, ku Hygoi bazaur ne kete botoi pjesen e dyte te "Odet". Gjate viteve 1831 dhe 1841 ai shkroi shume vepra te cilat ia rriten shume reputacionin, dhe me pak prej ketyre arritjeve ai u be pjesetar i akademise franceze ne moshen 39 vjecare. Romani "Notre Dame de Paris" dhe dramat "Lucrece Borgiaa", "Marie Tudor" dhe "Le roi s“amuse" nga e cila Verdi mori subjektin per operen e tij Rigo, paten nje sukses te madh. Gjate viteve 1841-1851 Hygo shkroi pak, dhe u mor me politike, fillimisht si perkrahes i monarkise se Lui Filipit me ide te zjarrta napoleoniane. Me vone ai shfaq dhe mbeshtet Lui Napoleonin si president, por nuk perkrahu Napoleonin III, dhe kjo i kushtoi atij debimin nga franca.


Edituar pėr herė tė fundit nga Beton nė Mon Apr 21, 2008 1:37 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 1:32 amVictor Hugo kur ka qen i ri

Megjithate vitet e mergimit ishin shume te frytshme, gjate kesaj kohe shkroi dhe romanin "Te mjeret" e cila e beri te njohur edhe jasht frances "Punetoret e detit", "Njeriu qe qesh" etj. Me renien e perandorise Hygoi u kthye ne Paris dhe beri nje tentative pa sukses pjeserisht ne pjesen politike te Frances. Vitet ne vazhdim e deri ne vdekje i kaloi ne Paris. Ne vitin 1881 u emerua senator i perhershem. Vdiq me 22 maj 1885 dhe u varros me nje ceremoni madheshtore ne Paris. Viktor Hygo eshte konsideruar si nderi i letersise franceze dhe ka arritur majat e saj. Ai u vleresua ne rradhe te pare si poet, por edhe ketu ai i theu rregullat kryesore, thelbesore ne te cilat bazohej letersia franceze e asaj kohe. Stili i tij epik dhe lirika e tij jane te paarritshme. Ai do te ngelet perhere nje nga shkrimtaret me te ndritur e te lavdishem te Frances. Jashte Frances Viktor Hygo njihet kryesisht per prozat e tij teresisht romantike, ai dashuronte antitezen, dhe kjo e conte ate ne ekzagjerim dhe krijon karikatura groteske. Krijimet e tij jane te gjalla dhe shume te goditura, shpesh here romanet e tij jane me detaje teknike dhe me pershkrime te tepruara. Viktor Hygoit i mungonte sensi i mases dhe kjo duket e qarte ne idete e tij te egzagjuara, si dhe mungesen e humorit ne te gjithe veprat (perafersisht). Ne kete aspekt ai nuk ishte kurre lider ne politike. Rradhitet ne nje nga shkrimtaret qe te prek shpirtin kur lexon veprat e tij. Ai diti te qendronte larg nga modelet melankolike dhe te vetmuara qe karakterizonin poetet e kohes, duke ditur te pranoje peripecite jo gjithmone te lumtura te jetes se tije per ti bere eksperienca thelbesore dhe te mbledhi vlerat dhe sfumaturat e shpirtit human. Shkrimet e tij harriten te mbulonin te gjitha gjinite letrare, nga lirika, tek tragjedia, tek zakonet, tek satira politike, tek romani historik e social, duke ngjallur konsensus ne te gjithe Europen.


Edituar pėr herė tė fundit nga Beton nė Mon Apr 21, 2008 1:38 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 1:33 amShtepi e Victor Hugo

Biografia Gjate rinise se tij ndoqi te atin Léopold-Sigisbert Hugo, ushtarak i ushtrise se Bonapartit, qe guxonte te merrte me vete ne spostimet e tija, te shoqen Sofia Trébucher, dhe te bijte Victor, Abel dhe Eugene. I ati pati dhe nje rol deciziv per kapjen e Fra Diavolo ne Itali per kete u emerua Guvernator i Avellinos; me tej u dallua eshe ne Spanje, ku Bonaparti i dha graden e gjeneralit. Ne periudhen nga 1815 deri ne 1818 Viktori frekuentoi per nje periudhe, per te plotesuar deshiren e atit, Politeknikun e Parisit, por shume shpejt i la studimet teknike per t’iu dedikuar letersise drejt se ciles e shtyu e ema. Shkroi Odet, dhe keto ishin kompozimet e para letrare. Sebashku me vellain Abel themeloi Konservatorin Letrar (1819); shkroi me pas Odet dhe poezi te ndryshme (1822) dhe shume shkrime te tjera deri tek Odet dhe balada, qe i vleu nje rent prej 1 mije franga nga ana e mretit Luigji i XVIII. Ne 1823 u martua me Adele Foucher nje shoqe femijerie; dasma u kremtua ne kishen e Saint-Sulpice (ne te njejten kishe ku u pakezuan markezi Franēois de Sade dhe Baudelaire). Ne te njejten periudhe nisi te frekuentoje rrethin e romantikeve te parisit mes te cileve edhe ate te Charles Nodier. Nga martesa me Foucher linden kater femije: Leopoldine, Charles, Franēois-Victor e Adčle. Zbulimi, mbas disa vjetesh, e trdhetise se te shoqes me mikun e familjes Sainte-Beauve, do ta coje te beje nje jete te lire; e dashura e tij per gati 50 vjet u be Juliette Drouet, nje aktore teatri te cilen e njohu gjate provave te Lucrezia Borgia (1833). Drouet i qendroi gjithmone prane pavaresishte tradhetive te shumta te Viktorit. Babai i Romanticizmit Ne 1827 shkruan dramen historike per teatrin Kromuell, ai qe u konsiderua si manifestimi i teorive te reja romantike, ndersa ne 1830 u prezantue Hernani ne Komedine Franceze; prenzantimi u nderpre nga perplasjet mes mbeshtetesve te Hygos me disa horra.


Edituar pėr herė tė fundit nga Beton nė Mon Apr 21, 2008 1:40 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 1:33 amHugo ne shtrat i vdekur.

Puna megjithate iu njohe nga shefi i shkolles se re romantike. Vete Hernani u kompozua me muzike dhe u prezantua edhe nga Giuseppe Verdi (Ernani, 1844). Ne 1841, Hygo bente pjese ne Akademine Franceze, ndersa ne 1831 u publikua Notre-Dame de Paris, i cili pati nje sukses te menjehershem dhe te gjere. Ne 1843 mbytet e bija Leopoldine dhe dhendri; Viktori e mori lajmin kur po kthehej nga pushimet duke e lexuar ne gazeten Siecle ( shekulli ). Tragjedia, e bashkuar me mos suksesin e punes teatrale “I Burgravi” ne 1845, i shkaktoi nje depresion te madh qe do ta mbaje large botes letrare per 10 vjet. Ne te njejtin vit emerohet Par i Frances nga mbreti Lui Filipi i Orleansit. Ne 1848 Hygo bene pjese si deputet ne Asamblene Konstitutive, por grushti i shtetit i 1851 sjell ne pushtet Napoleonin e III. Fillimisht, e mbeshtet, por pastaj – kur vete nisi te sillet ne menyre antiliberale – vendos distancimin dhe e sulmon me shkrime dhe diskutime kunder varferise dhe shtypjes qe behen nderkohe gjithnje e me pak te tolerueshme. Mergimi Keto kontraste e cuan Hygoin te arratiset ne ishullin Guernsey, duke e shtrenguar keshtu te jetoje ne mergim per 15 vjet. Por, Hygo, gjate mergimit nuk pushoi kurre se konsideruar nga francezet si Babai i atdheut ne mergim. Mbyllet keshtu per te nje periudhe e lumtur, edhe pse me kntraste te forta, dhe po hapej nje tjeter ne te cilen do te merrte forem figura mitike e tij ne poetike qe duhej me pas ti dorezohej tradites historike letrare. Shkruan,duke shprehur ndjenjat e tij me personale, satira “Napoleone on i pettit” ( Napoleoni i vogel) 1852 dhe vargjet “Chatimente” (Ndeshkimet) 1853 qe evidentuan ne menyre te shenjuar dhe polemike veprimet e Napoleonit III. Me inspirim humanitar ishin veprat Les contemplations (“ Mendimet”) (1856) dhe me “ Legjenda e shekujve” Hygo pershkoi historine e njerezimit nga Gjeneza ne shekullin e XIX, veper qe u publiku ne tre pjese: pjesa e pare ne 1859, e dyta ne 1877 dhe e treta ne 1883. Shkroi ne te njejten periudhe veprat e tij me te njohura qe do perconin famen e tij ne te gjithe Europen si “Te mjeret” (1862), “Punetoret e detit” (1866), dhe “Njeriu qe qesh” (1863). Gjate kesaj periudhe nuk iu kursyen fatekeqesite: ne 1855 vdes vellai i tij Abel, ne 1863 vajza e tij Adele cmendet dhe arratiset ne Kanada, ne 1868 vdes edhe e shoqja dhe disa niper, por ne te gjitha keto fatkeqesi do te kete gjithmone prane besniken Zhuliet. Impenjimi anti-monarkik e coi ne nje publikim te ri dhe shume me te mbyllur publicistik ne favor te ideve demokratike. Me mergimin impenjimi i tij anti-napoleon (Napoleoni i III) nuk pushoi. Ai talli perandorin e ri ne vepren e tij Napolé on le petit ( Napoleoni i vogel), 1852. ne librin Les chā timents (ndeshkimet), 1853 dhunes verbale i pergjigjet dhuna e diktatorit; ajo ishte e vazhdueshme ne Les contemplations (“ Mendimet”), 1856 ne te cilen shkrimi behet kozmologji morale qe vesh cdo fat njerezor, shprehje e jetes se brendeshme dhe e rikuperimit te memories ne nje dimension mitik. Te vitit 1862 jane romanet “Te mjeret”. Ne 1866 i pason “Punetoret e detit”, veper e pasur me figura fantastike dhe sureale. Kushtet proletare behen gjithnje e me shume kusht romantesk, shkrimtari gjendet gjithnje e me shume ne prove me fatalitetet e gjerave (deti, natyra) dhe me fatalitetin e gjithepranishem te zemres njerezore. Rikthimi ne atdhe Rikthimi i tij ne atdhe ndodh ne 5 shtator 1870, pas mposhtjes se Napoleonit te III. U prit nga nje turme brohoritese dhe entuziaste qe kishte ardhur per te pershendetur rikthimin e tij ne Paris. Shtepia e tij behet serisht vend pritjesh mes shkrimtaresh dhe ai rifitoi qetesine duke rinisur prodhimin letrar me “Viti ‘93” (1873); shkroi poezi tetjera, disa ne lidhje me jeten e tij familjare si “Femijet e mi” (1874), dhe poezi te tjera satiro – politike si “Babai” (1887). U rikthye serisht te beje pjese ne Senat ne 1876. Ne 1878 goditet nga nje kongjestion celebral por kjo nuk e pengoi – pavaresisht se semundja e detyroi te pakesonte aktivitetin e tij – te coje deri ne fund “Torquemada” (1882), nje veper mbi fanatizmin e inkuizicionit qe kishte nisur disa kohe me pare. 80 njetori i tij u festua nga nje turme festuesish qe vendoste lule perpara shtepise se tij; disa muaj me vone do te goditej nga nje zi e re, me vdekjen e besnikes se tij Zhuliet. Hygo qendroi per ta qare i vetem deri ne 22 mars 1885, pra deri ne vdekje ne shtepine e tij ne Paris. Trupi i tij u vendos per nje nate nen Harkun e Triumfit dhe u shoqerua nga 12 poet. Ne ceremonine e tij te varrimit moren pjese persona te ardhur nga cdo cep i Frances.


Edituar pėr herė tė fundit nga Beton nė Mon Apr 21, 2008 1:41 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 1:34 amVari i Victor Hugo

Tashme Viktor Hygo (1802-1885), ne romanticizem te plote, kisht filluar te fiksonte prototipin e kllounit tragjik me personazhet e Tribuletit dhe te Guinpleinit, respektivisht protagonista te veprave Le roi s’amuse ( Mbreti defrehet ) dhe L’homme qui rit ( Njeriu qe qesh ). Ky roman i fundit ( 1869 ), ne vecanti, eshte nje veper pak e njohur e Viktor Hygos, ne te cilen shfaqen opinionet dhe angazhimi i tij politik. Ne kete veper Hygo e vendos njeriun perkundrejt shoqerise shfrytezuese, dhe zhvillon pikepamjet e tij demokratike mbi te kaluaren dhe mbi epoken e tij. Ne pjesen e pare te romanit qe perben nje te treten e te gjithe vepres, fabula nuk e kapercen pikelidhjen: Guinpleni i braktisur shpeton vogelushen Dea dhe se bashku me te gjen strehe tek endacaku filizof, Ursusi. Personazhi i pare i denje per tu permendur qe hasim eshte nje shites ambulant me emrin Ursus. Shoku i tij i vetem eshte Homo, nje ujk i zbutur. Ursus jeton ne nje karvan, me te cilen spostohet nga panairi ne panair per ti shitur njerezve kurat e tij popullore. Ngjarja zhvillohet ne nje breg deti diku ne kontinentin europian: eshte nata e 29 janarit 1690. nje grup njerezish, identiteti i te cileve nuk na tregohet, pergatitet per tu nisur me anije. Para se te nisen, ata braktisin ne breg nje femije 10 vjec Femija, i deshperuar, i uritur dhe kembezbathur, endet neper stuhi derisa harrin nje forca, ku gjen kufomen e nje te varuri. Me tutje, zbulon te mbuluar me bore nje grua te vdekur nga i ftohti, qe mban ne krahe nje te porsalindur akoma te gjalle. Me ne fund strehoet ne nje karvan, qe zbulohet qe eshte ajo e Ursusit. Aty meson qe vogelushja eshte e verber. Ne pjesen e dyte, pjesa me e gjere e romanit, paraqitet Anglia aristokratike e fillimit te shek. XVIII – te, perkundrejt se ciles qendron si misherim i nje parimi moral me te vertet fisnik qe rrojne mes njerezve te mjere, heronjte kryesore: Guinpleni, Dea dhe Ursusi. Njgjarja spostohet perpara me 15 vjete. Takojme dukeshen Xhoziane, qe, e merzitur nga jeta e oborrit, meson se i vetmi sherim nga cdo merzitje eshte “Guinplein”, edhe pse nuk e di se cfare apo kush eshte ky Guinpleini. Femija i mesiperm, tashme, eshtebere nje burre 25 vjecar. Emri i tij zbulohet te jete tamam Guinplein. Nga femijeria e tij, na thote naratori, ka fytyren dhe buzet e shperfytyruara – gati sa formon nje ngerdheshje te frikshme. Jetimja e verber, me emrin Dea, eshte tashme 15 vjece. Ursus dhe cifti i te rinjeve jetojne me spektakole te vogla qe i prezantojne ne dite festash. Dukesha Xhoziane, duke marre pjese ne nje prezantim teatral, dashurohet me Guinplenin. Zhvillimi i subjektit kushtezohet, nga nje ane, dashurise se dlire te Guinplenit per Dean dhe pasionit te ulet qe ushqen ndaj Guinplenit bukuroshja demoniake, aristokratia Xhoziane, dhe nga ana tjeter, prej zbulimit te sekretit te origjines se Guinplenit, hyrjes se tij ne dhomen e Lordeve dhe fjalimin demaskues qe ai mban ne parlament. Gjete nje performance, nje nenpunes i shtetit e urdheron Guinplenin ta ndjeki ne nje burg ku po torturohet per vdekje nje burre me emrin Hardkuanoni. Ai e njohu aktorin, qe ai vete, 23 vjete me pare, e kishte shperfytyruar per ta bere nje palaco. Ne vitin 1682, gjate mbreterimit te Jakut te II, nje nga armiqt e mbretit ishte Lord Klencarli. Mbreti urdheroi vrasjen e fisnikut. Me vdekjen e tij, biri i tij, Fermen, trashegimtar i tokave te tij, iu dorezua, me ndihmen e Hardkuanoni, bandes se Kompracikos, tregetareve te femijeve. I malavitosi, ne 1690, me ne fund e kishin braktisur femijen, Fermen/Guinplein, gjate nje stuhie. I shperfytyruari rifitoi titullin e tij fisnik, por, mbasi beri nje fjalim ne Dhomen e Lordeve ne te cilen denoncon indiferencen e qeverise mbi kushtet ne te cilat jeton populli anglez, perqeshet per shkak te ngerdheshjes se tij te pavullnetshme. Heroi romantik qe ka sfiduar ne emer te popullit turmen e aristokrateve qe gajasen se qeshuri, mbetet i vetmuar. Ne bresherine e talljeve dhe fyerjeve, ai ndien prapa shpines se vet mbeshtetjen e miliona njerezve, dhe kjo i jep force qe te vazhdoje. Por, vetem demaskimi me fjale del i pamjaftueshem per te ndrequr rendin shoqeror, dhe Guinpleni deshton ne orvajtjen e tij per ti bere aristokratet te kuptojne te verteten. Megjithate, fjalimi i tij pershkohet nga nje optimizem social, i dreitohet te ardhmes. Vendos te kthehet tek Ursus dhe Dea. Guinpleini u bashkua me te dashurit e tij nderkohe qe keta gjenden mbi nje varke, ne pritje per tu nisur per ne kontinent. Kur Dea ndjen prezencen e te dashurit, vdes. I riu e “harrin”, duke u hedhur nga anija per tu mbytur ne det. “Ursus, ankohej, oh i mjeri une!, qe nuk kam qare kurre. Serbatori i i loteve ishte plote. Nje rezerve e tille, i cili eshte mbledhur, pike per pike, dhimbje mbas dhimbjeje, gjate gjithe egzistences se gjate, nuk boshatiset ne nje cast. Ursus Renkoi gjate. Loti i pare eshte nje shpim. Qau mbi Guinplenin, mbi Dean, mbi veten e tij, Ursusi, mbi Homon. Qau per te gjithe ate per te cilen kishte qeshur. Pagoi edhe per te prapambeturit. E drejta e nje njeriu per te derdhur lote nuk jepet me recete”. Finalja tragjike e romanit nuk e pakeson besimin ne clirimin e ardhshem te njerezve te shtypur, sepse ne anene e heronjeve mbetet forca e pathyeshme e drejtesise morale. Demokratizimi i flaket i Hygoit qe shihte tek populli burimin e te gjitha forcave te gjalla dhe krijuese te kombit, urrejtja e tij per te gjithe shtypesit e popullit, - te gjitha keto percaktojne pathosin ideologjik dhe vleren artistike te romanit “Njeriu qe qesh”. Personazhet Secili nga heronjte e romanit eshte nje figure, rendesia dhe kuptimi i se ciles del ne pah jo vetem nga fjalet dhe veprimet e veta por, edhe nga pershkrimet e autorit qe i prijne ose i shoqerojne veprimet. Figurat e paraqitura ne roman, kane pak vecanti konkrete te shek XVIII. Forcen bindese artistike ua jep atyre jo aq perputhja me epoken e dhene sesa vertetesia e pergjithshme sociale e psikologjike. Moria e personazheve te dhene ndihmojne ne zhvillimin e veprimit dhe e nderlikojne intrigen e romanit. Ata i nevojiten autorit per te vene ne dukje edhe me teper me ane te kontrastit mes tyre fisnikerine e shpirterore, pastertine morale dhe humanizmin e larte te heronjeve te tij pozitive.


Edituar pėr herė tė fundit nga Beton nė Mon Apr 21, 2008 1:42 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 1:34 amDokument LIGJE i shkruar nga Victor Hugo

Portreti i Deas Dea tashme ishte 16 vjece. Ajo ishte e zbehte, me floke te zeza, me shtat te hedhur, te hajthet dhe aq te holle, sa dukej sikur po keputej ne mes, e bukur si hyjneshe, me syte plote drite por, e verber. Verbesia i kishte bere te palevizshem pergjithmone bebezat e asaj femije, e cila tani ishte grua. Ne fytyren e saj, qe nuk mund te pershkrohej nga drita, kendet e buzeve te varura me trishtim shprehnin nje deluzion te hidhur. Syte e saj, te medhenje e te shkelqyer, kishin nje veti te cuditeshme: ishin te shuar per te por, shndrinin per te tjeret. Pishtare te mistershem, te ndezur, qe ndriconin vetem boten e jashtme! Leshonte drite ajo qe s’kish per vete. Syte e saj vezullonin. Ajo roberesh e erresires kthjellonte ambjentin e ngrysur ku jetonte. Nga fundi i terit te saj te pasherueshem, qe prapa atij muri te zi qe quhej verberi, ajo shndrinte. Nuk e shihte diellin tone, por tek ajo shihej shpirti i saj. Veshtrimi i saj i vdekur kishte nje palevizshmeri qiellore. Ajo ishte misherim i nates dhe ndrinte si yll, ndrinte ne ate erresire te dendur qe e rrethonte nga cdo ane. Ursusi e kishte pakezuar me emrin dea dhe ajo padyshim qe shembellente me nje perendeshe. Ajo vogelushe perfaqesonte boten qiellore. Ligeshtia e saj eshte ne te vertet plotefuqi. Ngjashmeria dhe uniteti i te dy figuarave Te dy keta personazhe edhe pse ne dukje te kundert ne thelbet e tyre ishin te njejte. Ne te dy ishte misheruar mjerimi njerezor. Dukej sikur kishin ardhur ne kete dhe nga bota e hijeve: ai nga pjesa ku mbreteron tmerri, dhe ajo nga pjesa ku mbreteron erresira. Kete terr Dea e kishte brenda ne veten e saj, kurse Guinpeni ne fytyren e tij. Dea kishte dicka si fantazem, kurse Guinpleni dicka si hije. Dea rrethohej nga nje hon i zi, Guinpleni dicka edhe me te tmerrshme. Per Guinplenin qe kishte sy ekzistonte edhe mundesia per tu krahasuar me te tjeret. Te kesh sy ne te cilet nuk pasqyrohet bota e jashtme, eshte nje fatekeqesi shume e rende, por jo aq e madhe sa te jesh enigma e vetvetes. Dea kish nje tis mbi syte e saj, Guinpleni kish nje maske: fytyren e tij. Te dy ishin te vetmuar. Vetmia e Deas ishte e trishtuar: ajo nuk shihte asgje. Vetmia e Guinplenit ishte ogurzeze: ai shihte gjithcka. Mbi ta rendonte denimi i kobshem i fatit, dhe fati nuk e kish shnderruar kurre me aq mjeshteri jeten e dy qenieve njerezore te pafajshme ne nje vuajteje te paprere, ne nje torture te sketershme. Dhe, megjithate, ata ishin ne parajse: duheshin. I endur me kontraste, figura e Guinplenit vihet perkundrejt figures se Deas dhe njekohesisht eshte i lidhur me te ne menyre te pazgjidhshme. Nga njera ane kemi nje shemtim te dukshem, nga ana tjeter nje bukuri te natyrshme dhe te verber. Te dy jane misherim i vetive pozitive qe karakterizojne njerezit e popullit: pasterti morale, pasuri shpirterore, dliresi ndnjenjash, aftesi per te dashuruar dhe vetemohim. Fatet e tyre jane te pandashem nga njeri – tjetri. Ai eshte syte e saj, dhe ajo fytyre e tije.


Edituar pėr herė tė fundit nga Beton nė Mon Apr 21, 2008 1:44 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 1:35 am

Romantizmi ne vepren e Hygoit Romanticizmi ishte nje levizje komplekse shpirterore dhe kulturore qe prodhoi nje rinovim te thelle ne letersi, ne art dhe ne mendim, ne politike dhe ne zakone. Romanticizmi u zhvillua nga ai mutacion i shijeve dhe i ndjeshmerise qe u verifikua ne Europe ne fund te shekullit te XVII. Mes poeteve te rinje te perfshire ne rrymen e Romanticizmit ishte edhe Viktor Hygo, qe atehere ishte 25 vjec. Ne publikimet e tija lirike, dicka rreth 50 mije vargje, manifestohet Hygoi i rinise dhe i theksimit te romanticizmit, idhull i gjenerates se re ne vargjet e tij shpreh brendesine e shpirtit. “Njeriu qe qesh”: nje nder librat me te bukur qe kam lexuar. Ne veper munda te vihet re pastertia ne pershkrimin e atyre qe jane sjelljet dhe karakteristikat tipike e races njerezore, ato jane realiteti qe Hygoi harrin ti beje te pavdekshme me fjale te thjeshta. Ne “Njeriu qe qesh” autori ka vene ne dukje kontradiktat e forta te botes qe ka pasione qe shpesh shkojne ne kahe te kunderta dhe kurre paralelisht. Dashuria e paster dhe e dlire, lakmia per prestigj, luksi si hobi: te gjitha keto pasione jane mbledhur ne te njejten shoqeri qe diferencon per dukje dhe qe nuk harrin te shikoj me tutje, por vetem te qeshe me fatekeqesin. Ne kete liber kuptova qe njeriu fshihet o mbas se keqes, ose vdes per dashurine. Kur e lexova librin mbeta e mahnitur nga embelsia dhe ndjeshmeria e personazheve qendrore qe me lidhin drejt per drejt me autorin. Romanticizmi dhe dliresia i vesh personazhet kryesore ne cdo veprim, mendim dhe fjale. Sociologjia romantike e Hygoit shihet vazhdimisht ne trajtimin metafizik te rendit shoqeror anglez si ne te kaluaren ashtu edhe ne te tashmen.Romantizmi i Hygoit shfaqet ne menyren e trajtimit te materialit historik konkret. Ai behet mbrojtes i madh i te drejtave te njerzve dhe shpreh “revolten e shpirtit” per shtypjen e padurueshme te popullit te thjeshte. Hygoi shume mire mund te prezantoje vete esencen e Romantizmit, duke u bere metafora e gjalle. Viktor Hygo, vepra e tij kaq e shumellojte dhe kaq komplekse, prezenca e tij kaq e shndritshme dhe luftarake, pervecse domethenese, “perfaqeson nje sinteze fatesh te ketij shekulli, mbi te gjitha te kontrdiktave te tij dhe te ambivalencave te tij, dhe te problemeve qe perbene dhe ndertuan kete pasuri te cmuar. Hygo radhitet ne radhet e “romantiques militants” (militantet romantike), qe mblidhen per ti dhene jete perqendrimeve te rendesishme te nje shpirti revolucionar qe do te shfaqet thelbesor per te kanalizuar dhe per te bere efikase dhe ndertuese forcen e pabesueshme dhe te jashtezakonshme shtytese te [Category:Shkrimtarė francezė]

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 1:53 am

Kam lexuar romanin "Katedralja e Parisit" nga ky shkrimtar dhe kam arritur te mesoj shume. Nga njerez si Hugoja, Balzaku meson shume dhe do ishte shume mire qe cdo i ri te lexoje nga keta njerez.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 2:40 am

Thenije nga Viktor Hugo!

"Asnje ushtri ne bote me gjithe fuqine e saj, nuk mund te rezoje nje ide, qe e sjell koha"
"Nuk eshte e forte si ide, ajo qe ka ardhur nga pasojat e kohes"         
"Asnje ushtri nuk ka nevoje te ruaj nje ide, qe e sjell koha"
"Asnjehere ne bote nuk mund te rruhet pergjithmone nje ide, qe e ka sjelle koha"
     


"Per mua s'ka nevoje, cka kongresi ben, sepse ata nuk bejne dicka mbi rruge dhe nuk frikesojne kuajte."
"Parisi don te thote vrapim"
"Pak pune eshte nje ngarkese, shume pune nje kenaqesi"
"Zoti beri ujin, ndersa njeriu beri veren"
"Nje kompliment eshte si nje puthje neper vello"
"Mendimi eshte puna e intelektit, ndersa endrra kenaqesia e saj"
"Autoriteti me i madh eshte dija"
"Filozofija eshte nje mikroskop ne krahasim me mendimin"


besoj se ju mjaftojne!
cheers
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 2:48 pm

Poezi tė zgjedhura nga Pėrmbledhja poetike:

Shefki Ollomani - …PĖR LIRINĖ, PĖR SHQIPĖRINĖ (1995-2000)
Botoi Shtėpia Botuese ”SHKUPI”
Shkup - Janar 2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 2:48 pm

MOS E LENI…!

Mos e leni idealin tė vyshket!
Mos e leni pushkėn tė ndryshket!
Mos e leni plisin tė pėrlyhet!
Mos e leni fytyrėn tė nxihet!

Mos e leni kullėn tė rrėnohet!
Mos e leni pragun tė dhunohet!
Mos e leni flamurin tė pėrbaltet!
Mos e leni burrėrinė tė luhatet!

Mos e leni gjuhėn tė pėrdhoset!
Mos e leni amanetin tė fundoset!
Mos e leni historinė tė zbehet!
Mos e leni vatrėn tė shkelet!

Mos e leni kombin tė koritet!
Mos e leni trimėrinė tė venitet!
Mos e leni gjakun tė thahet!
Mos e leni fisin tė ndahet!

Mos e leni shpresėn tė shuhet!
Mos e leni besėn tė zhduket!
Mos e leni krenarinė tė kėrruset!
Mos e leni zjarrin tė fiket!

Mos e leni betimin pa realizuar!
Mos e leni lirinė pa fituar!
Mos e leni atdheun pa ēliruar!
Mos e leni Shqipėrinė pa bashkuar!

Mos e leni as sot, as mot!
Mos e leni atdheun pa zot!
Mos e leni mos, mos, mos!
Mos e leni armikun t’ju sos!

(Suedi, 1995)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 2:49 pm

PSE HESHTIN…?!

Pse heshtin tė gjallėt mbi dhé?
Pse heshtin tė rėnėt pėr atdhé?
Pse heshtin burrat e kėsaj toke?
Pse heshtin trimat, oj nėnėloke?
Pse heshtin komandantėt e ushtrive?
Pse heshtin ushtarėt e stuhive?
Pse heshtin heronjtė e martirizuar?
Pse heshtin shqiptarėt e robėruar?!

Pse heshtin vargmalet shkėmbore?
Pse heshtin kodra, gėrxhe e bregore?
Pse heshtin fshatra e qytete?
Pse heshtin lumenj e dete?
Pse heshtin fusha e lėndina?
Pse heshtin pushkė e martina?
Pse heshtin gra, pleq e tė ri?
Pse heshtin gjithė kjo njerėzi?!

Pse heshtin krojet gurgulluesė?
Pse heshtin zogjtė cicėrruesė?
Pse heshtin kafshėt nė pyll?
Pse heshtin shqiponjat nė qiell?
Pse heshtin erėrat me sokėllima?
Pse heshtin rrufetė me bubullima?
Pse heshtin tė gjallė e tė vdekur?
Pse heshtin kur Atdheu ėshtė djegur?!

(Suedi, 1995)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 2:49 pm

MBI TROJET TUA – ILIRIDĖ!
(Nė vendlindje, pas 13 vitesh)

Ecė mbi tokėn tėnde tė bekuar,
Ecė mbi malet e gjelbėruar,
Ecė mbi lėndinat tua tė bukura,
Ecė mbi fushat me lule e flutura,
Ecė mbi trojet tua – Iliridė,
Dhe zemra e sytė mė mbushen dritė.

Ulem mbi livadhet tua tė lulėzuara,
Ulem mbi gurėt e kalave tė lartėsuara,
Ulem mbi bregoret nė formė plisi,
Ulem pranė varreve tė t’im fisi,
Ulem pranė votrės me oxhak,
Ulem pranė kullės me bajrak,
Ulem e pėrkulem para teje – Iliridė,
Dhe zemra e sytė mė mbushen dritė.

Endem krenar brez pas brezi,
Endem atje ku lufta ndezi,
Endem ballėlartė me plot shpresa,
Endem atje ku e fortė u lidhė besa,
Endem me pishtarin e lirisė nė dorė,
Endem atje ku ranė heronj e dėshmorė,
Endem me idealin e bashkimit nė gji,
Endem atje ku i thonė Shqipėri,
Endem trojeve tua – Iliridė,
Dhe zemra e sytė mė mbushen dritė.

(Tuhin, 1995)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 2:50 pm

PĖR TY – O ATDHÉ!

Pėr ty po vėzhgoj
Pėr ty po vrojtoj
Pėr ty po vėshtroj
Pėr ty po shikoj
Pėr ty po dėgjoj
Pėr ty po jetoj
Pėrgjoj nė tokė e mbi ré,
Pėr ty – o Atdhé!

Pėr ty jam guximtar
Pėr ty jam luftėtar
Pėr ty jam kreshnik
Pėr ty jam heroik
Pėr ty jam ēelik
Pėr ty jam stoik
Pėrballoj ēdo rrufé
Pėr ty – o Atdhé!

Pėr ty kam dhembshuri
Pėr ty kam dashuri
Pėr ty kam adhurim
Pėr ty kam pėrmallim
Pėr ty kam vuajtje
Pėr ty kam lutje
Pėrgjėrohem e bėj bé,
Pėr ty – o Atdhé!

Para armikut nuk gjunjėzohem
Para armikut nuk nėnshtrohem
Para armikut nuk dorėzohem
Para armikut nuk mposhtem
Para armikut nuk kėrrusem
Para armikut nuk pėrkulem
Pėrgjunjem e ulem pėrdhé,
Pėr ty – o Atdhé!

Pėr ty po flakėrohem
Pėr ty po pėrvėlohem
Pėr ty po pėrskuqem
Pėr ty po pėrcėllohem
Pėr ty po plagosem
Pėr ty po digjem
Pėrflakem si Promethé,
Pėr ty – o Atdhé!

Pėr ty po betohem
Pėr ty po zotohem
Pėr ty besatohem
Pėr ty po premtoj
Pėr ty po besoj
Pėr ty po luftoj
Pėrbetohem nė Skėnderbé,
Pėr ty – o Atdhé!

Me armiqtė po kacafytem
Me armiqtė po mbytem
Me armiqtė po ndeshem
Me armiqtė po pėrleshem
Me armiqtė po vritem
Me armiqtė po pritem
Pėrgjakem si Pirro e Anté,
Pėr ty – o Atdhé!

Pėr ty po pėrgjoj,
Pėr ty pėrballoj,
Pėr ty po pėrgjunjem,
Pėr ty pėrgjėrohem,
Pėr ty po pėrflakem,
Pėr ty pėrbetohem,
Pėr ty po pėrgjakem,
Pėr ty, Mėmėdhé!
Pėr ty - o Atdhé!

(Suedi, 1996)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 2:51 pm

…ILIRIDA IME!

Lindur nė stuhi!
Rritur n’Iliri!
Fėmijė pa fėmijėri!
Vajzė pa vajzėri!
Cucė pa rini!
Vashė pa nusėri!
Ēikė me pikėllime!
Ilirida ime!

Vajzė virgjėreshė!
Vajzė si perėndeshė!
Vajzė shtojzovalle!
Vajzė si sorkadhe!
Vajzė kanarinė!
Vajzė si trėndelinė!
Vajzė bubullime!
Ilirida ime!

Vajzė porsi Hana!
Vajzė porsi Zana!
Vajzė princeshė!
Vajzė si hyjneshė!
Vajzė porsi drita!
Vajzė si Afėrdita!
Vajzė vetėtime!
Ilirida ime!

Nuse pa duvak!
Nuse pa bajrak!
Nuse pa dasmorė!
Nuse pa kurorė!
Nuse e panusėruar!
Nuse e pamartuar!
Nuse pa gėzime!
Ilirida ime!

Vend i bekuar!
Tokė e paēliruar!
Liri e pafituar!
Shqipėri e pabashkuar!
Nėpėr shekuj, mijėvjeēarė...!
Herė plagosur, herė zemėrvrarė!
Herė pėrtokė, herė nė marshime...!
Ilirida ime!

Nuse mbushur shpresė!
Nuse me besa – besė!
Nuse me ideale!
Nuse fitimtare!
Nuse zemėrluane!
Mbretreshė iliriane!
Nuse me pėrkrenare!
Nuse luftėtare!
Nuse nė dyluftime!
Ilirida ime!

Nuse antike!
Nuse pellazgjike!
Nuse kreshnike!
Nuse ilirike!
Nuse lulebore!
Nuse arbėrore!
Nuse flamurtare!
Nuse shqiptare!
Nuse nė shtegtime,...!
Ilirida ime!

(Suedi, 1996)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 2:52 pm

GJAKU YNĖ

Gjaku ynė – gjak antik,
Gjak i pastėr – pellazgjik.

Gjaku ynė – gjak epik,
Gjak i pastėr – ilirik.

Gjaku ynė – gjak arbėror,
Gjak i pastėr – si dėborė.

Gjaku ynė – gjak fisnik,
Gjak i pastėr – kreshnik.

Gjaku ynė – gjak shqiptar,
Gjak i pastėr – margaritar.

Gjaku ynė – ideal
Gjak i pastėr – gjak kristal.

Gjaku ynė – llavė vullkani,
Gjak i fortė – si uragani.

Gjaku ynė – ushtimė deti,
Gjak shkundės – si tėrmeti.

Gjaku ynė – si zambak,
Gjak i kuq – si bajrak.

Gjaku ynė – flakadan,
Gjak ballėlartė – si azgan.

Gjaku ynė – ortek mali,
Gjak i zjarrtė – xixa stralli.

Gjaku ynė – lulėbozhuri,
Gjak i ndezur – ngjyrė flamuri.

Gjaku ynė – rreze dielli,
Gjak pėrcėllues – rrufé qielli.

Gjaku ynė – gjak krenar,
Gjak bese – gjak bujar.

Gjaku ynė – gufon n’damarė,
Gjak neoni – gjak fanar.

Gjaku ynė – prush me gaca,
Gjak pėrvėlues – gjak me flaka.

Gjaku ynė – ylber me ngjyra,
Gjak besnik – zbardhė fytyra.

Gjaku ynė – zog petrit,
Gjak shpėrthyes – dinamit.

Gjaku ynė – sfidon muzgjet,
Gjak luan – shpėrthen burgjet.

Gjaku ynė – vringėllimė armėsh,
Gjak martirėsh – det prej dallgėsh.

Gjaku ynė – gjak burrėror,
Gjak qėndrese – gjak dėshmorė.

Gjaku ynė – kėmbanė lajmėrimi,
Gjak alarmi – gjak kushtrimi.

Gjaku ynė – fėrfėron,
Gjaku ynė – kuqėlon.

Gjaku ynė – vezullon,
Gjaku ynė – yjėzon.

Gjaku ynė – ulėrimė,
Gjaku ynė – bubullimė.

Gjaku ynė – tingėllimė,
Gjaku ynė – furfullimė.

Gjaku ynė – gurgullimė,
Gjaku ynė – shushurimė.

Gjaku ynė – gjak biblik,
Gjaku ynė – gjak stoik.

Gjaku ynė – gjak lirik,
Gjaku ynė – gjak magjik.

Gjaku ynė – melodik,
Gjaku ynė – romantik.

Gjaku ynė – poetik,
Gjaku ynė – patriotik.

Gjaku ynė – gurrė freskie,
Gjak heronjsh – kėngė lavdie.

Gjaku ynė – burim lirie,
Gjak shqiptarėsh – themel Shqipėrie.
(Suedi, 1997)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 2:53 pm

PĖR TY, SHQIPĖRI!

Rrahur nga murrlani,
Zvarritur nga dushmani,
Rreshkur nga dielli,
Rrufé nga qielli,
Djegur nga zjarri,
Pėrvėluar nga malli,
Pėrbetuar nė pėrjetėsi,
Pėr ty, Shqipėri!

Lagur nga shiu,
Tharė nga veriu,
Notuar mbi dallga,
Pranguar nė pranga,
Kalitur nga qėndresa,
Forcuar nga besa,
Pėrgjėruar nė vetmi,
Pėr ty, Shqipėri!

Varfanjakė, tė leckosur,
Shpirt e zemėr tė plagosur,
Llahtarisur nga barbarėt,
Robėruar nga greko-sllavėt,
Mallkuar nga perėnditė,
Zhvesh e zbathė pėr ēdo ditė,
Theror pėr dituri,
Pėr ty, Shqipėri!

Therė me bajoneta,
Mbrojtur nga helmeta,
Vrarė nga kmesa,
Ringjallur nga shpresa,
Mbytur nga vėrshima,
Pėrtrirė nga agullima,
Zemrėn plotė dashuri,
Pėr ty, Shqipėri!

Lidhur me zinxhirė,
Kėmbė e duar ngrirė,
Varur nė litar,
Zhuritur nė flakė,
Copėtuar trup e kokė,
Rrėzuar pėrtokė,
Nė kėmbė pėrsėri,
Pėr ty, Shqipėri!

Etur pėr ujė e pėr dije,
Uritur pėr bukė e pėr hije,
Dėnuar me vdekje e shtegtime,
Pėrlotur nė vaj e ngashėrime,
Pėrbuzur nga bota mbarė,
Skllavėruar nga gjakatarė,
Feniks nėpėr shkrumb e hi,
Pėr ty, Shqipėri!

Plagosur nė beteja,
Shkatėrruar foleja,
Murosur nė bedena,
Thyer eshtrat e pena,
Pėrgjakur nė dyluftime,
Rritur me thėrrime,
Diademė e stoli,
Pėr ty, Shqipėri!

Andralla mbushur jeta,
Plagė tė reja e tė vjetra,
Plumbat shtatin shpuar,
Nėpėr burgje torturuar,
Agonķ qė s’ka mbarim,
Rraskapitur nė amshim,
Mbijetuar nė Iliri,
Pėr ty, Shqipėri!

Jezu Krisht i gozhduar,
Promethé i revoltuar,
Titan i egėrsuar,
Anté i tokėzuar,
Skėnderbé luftarak,
Dedė Gjo Lul me bajrak,
Kometė zjarri nė gjithėsi,
Ne, pėr ty, Shqipėri!

(Suedi, 1997)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 2:54 pm

PO THĖRRET ATDHEU!

Shtatin plagė e ballin vra!
Trojet nda e zemrėn tha!
Gjak, dhunė e padrejtėsi!
Vatrat shuar, kullat hi!

Sikur moti kur shkreptinė,
Po thėrret Atdheu ynė:
”Eni Shqipe pėrreth meje,
Hiqni korbat prej foleje!”

Flaka e zjarrtė ka skuq qiellin!
Tymi i zi ka zėnė diellin!
Toka djegė e krojet shterė!
Flamuri shkelė e fisi prerė!

Porsi qielli kur vetėtinė,
Po thėrret Atdheu ynė:
”Eni Shqipe pėrreth meje,
Hiqni korbat prej foleje!”

Kėrcet topi me rropamė,
Ēirren korbat me krrokamė,
Pas shumė shekujsh nė zinxhirė,
Shqipet duan Shqipėrinė e lirė,
Jo, s’ka vdekė zogu i Shqiptarit,
I del para gjakatarit.

Hije u ka kurora e lirisė,
O ju bijtė e Shqipėrisė!
Si ylberi zbresin nė fushė,
E kanė shtatin si drenushė,
Rreze dielli e rreze hėne,
Jemi zogj prej njė nėne.

Prita, prita shumė shpresova!
Prita, prita mjaftė durova!
Prita, prita dhe luftova!
Shumė beteja, pak fitova!

Sikur bjeshkėt kur oshtinė,
Po thėrret Atdheu ynė:
„O shqiptarė, rracė pellazgjike,
Ta ēlironi Shqipėrinė etnike!”

(Suedi, 1997)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 2:54 pm

LUFTĖTARI I LIRISĖ
(Heroit Kombėtar – A.Jashari)

Rend me shtizė e topuz - si kreshnik
Rend me shpatė e mburojė - si fisnik
Rend me ushtė e pėrkrenare - si rrufé
Rend me pushkė e kobure - pėr atdhé
Rend me xixat e shkėndisė
Luftėtari i lirisė.

Rend nė kėmbė, rend me vrap
Mbyll humnera, shtigje hap
Nėpėr vite rend pa ndal
Nėpėr shekuj legjendė e gjallė
Rend mbi troje tė shqiptarisė
Luftėtari i lirisė.

Rend mbi kal nė histori,
Me flamur e zjarr nė gji,
Rend me turr si shigjetė
S’e ndal hapin kurrė pėrjetė
Rend me vrullin e stuhisė
Luftėtari i lirisė.

Si shqiponja fluturon
Si luani po lufton
Herė si princ, herė si mbret
Qiellit ngjitet, qiellit zbret
Pėrkrenarja e Lirisė
Luftėtari i Shqipėrisė.

(Suedi, 1998)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Mon Apr 21, 2008 2:54 pm

KUSHTRIM!

Ngritu, Homeri i Pellazgjisė!
Zgjo shqiptarėt e Shqipėrisė!

Fol, Dodona e Epirit!
Trego fatin e Ilirit!

Nė kėmbė, Akili i pellazgut!
Ylli dritės, nderi pragut!

Marsho, Leka i Maqedonisė!
Bashko trojet e Pellazgjisė!

Lufto, Pirro epiroti!
Pėr kėto troje t’ka falė Zoti!

Shpatėn nė dorė, Teutė e Ilirisė!
Mbro kurorėn e Mbretėrisė!

Ngjallu, Gjergji i Shqipėrisė!
Ēliro trojet e Arbėrisė!

Me ushtė, Gjeto Muji i Jutbinės!
Pret bajlozi nė mes t’rudinės!

Me topuz, o Gjergj Elez Alia!
Bajlozi i detit tė ka ardhė te shtėpia!

Ndiz fitilin nė kullė t’barotit!
Oso Kukė Vranina, nip i Kastriotit!

Gjokset topave, o Mic Sokola!
Se Shqipėria ėshtė e jona!

Me penė e pushkė, o Shqiptarė!
Nėpėr shekuj, mijėvjeēarė…!

Si vetėtima kur del prej reje!
Hiqni korbat prej foleje!

Shtatin plagė e zemrėn vrerė!
Pa dritė nė dimėr, pa diell nė verė!

Gjysma e Atdheut lidhur nė vargonj!
Suleni si luanė, luftoni si dragonj!

Tash sa shekuj vend gjysmak!
Sa shumė plagė, sa shumė gjak!

Po mė shkon loti si burimi!
Mė zihet fryma prej ngashėrimi!
Nė kėmbė, o Burra, nė fushė tė mejdanit!
Delni zot kėtij Vatanit!

(Suedi, 1998)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 12 e 21Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 21  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: