Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Next
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Thu Mar 27, 2008 7:25 pm

A I T H A

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
arresti i asaj mbrėmjeje
mė ka plagosur rėndė!...

Asgjė s “ mė kall tmerr
Mė shumė se ai arrest
ku pėr “mėsimin e lirisė”
mė rrahėn e mė dhunuan!

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtojė
por atė arrest tė fshehtė
as t a s h t i s'e kuptoj!

Qyteteve tė m ė d h a
ka plot grupe mafiozėsh
po arresti i asaj tė hėne
ishte dora e shtetit vet!

Nė atė terr tė atij shteti
unė pashė vetėm vrasės
polic nga tė ēmendurit
qė gajaseshin , tiiiiiiiiiiii!...2
-----------------------------

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ai arrest i armikut
mė lėndoi sa s“ bėhet!

N“atė burg tė Gjilanit
mes mureve tė errėsirės
vetėm ato mure e dinė
ēka u bėnin mėsueseve!

N“ atė kalvar tė burgut
qė ishte poshtė atij ferri
vuajta tė pavuajtshmen
dhe atė plagė tė ndyrė!

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ajo llavė e policėve
mė ka lėnduar rėndė

Pas gjithė atij dhunimi
pas gjithė asaj torture;
unė vdekjen dėshiroja
si gjėnė mė tė bukur!


2
-----------------------------

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ai arrest i armikut
mė lėndoi sa s“ bėhet!

N“atė burg tė Gjilanit
mes mureve tė errėsirės
vetėm ato mure e dinė
ēka u bėnin mėsueseve!

N“ atė kalvar tė burgut
qė ishte poshtė atij ferri
vuajta tė pavuajtshmen
dhe atė plagė tė ndyrė!

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ajo llavė e policėve
mė ka lėnduar rėndė

Pas gjithė atij dhunimi
pas gjithė asaj torture;
unė vdekjen dėshiroja
si gjėnė mė tė bukur!
4
------------------------------

Etleva , shpirt i mamit
luaj, kėndo, kėrce, qeshu
se ti e meriton kėtė jetė
ti e meriton kėtė gėzim
plaga ime ėshtė imja
imja dhe e askujt tjetėr
i thosha unė vetvetes

Me tė gjitha ato plagė
Ajo kohė s' ishte e imja
bisedoja unė meveten
si ta shkuli, si ta harroj
atė dhunim tė asaj nate
Etleva; me ty e kam lehtė
por , me Astritin…s“ di...
me atė e kam vėshtirė,
dhe s“ di si t' ia spjegoj
nė kėtė pikė - dhembjeje
emri i p l a g ė s godet
emri i plagės turpėron
se po t' ia them troē
ajo plagė do ta vriste!5
------------------------------

Nė dhomė jam vetėm
jam nė betejė me veten
nė betejė me plagėn time
nė kėtė teatėr personal
plaga s“ mė lė tė hesht
e gėrvishtura mė gėrryen
nga zemra deri te mendja
se ajo plagė e d j a l l i t
po e shėmtueka shpirtin
me kujtimin e sė keqes.
Etleva , shpirti i mamit
f l e j me ėndrrat tuaja
se ti je e pastėrt si qielli
dhe e meriton kėtė jetė
se ajo qė mė ka ndodhur
mua , ėshtė drama ime
dhe e a s k u j t tjetėr
Me foton e saj nė dorė
Aitha bėnte betejen e saj
pėrse unė tė vetvritem
pėrse ta lė vajzen jetime
pėr plagėn qė s' e desha!6
----------------------------

Nga jeta e njė gruaje
kėputa kėto fragmete
qė ai arrest i serbit
tė mos mbetėt i heshtur
E dėnuar me b u r g
mbi atė grua tė fisme
u shemb njė ēmenduri
pėr ta vrarė atė qenie
ai shtet atė fytyrė kishte
Ju qė e njihni gruan,
shpirtin e saj tė butė
ju qė i puthni, qė i doni
mos ua prekni trazimet
mos kėrkoni fundin e
barkut, fundin e gjėrave
gruaja ėshtė mėma, qė
ka lindur H o m e r i n!...

Prishtinė, 1993-2000

Rrustem Geci,katėr poemė nga libri “ Njė pikė gjak pėr tokėn”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Thu Mar 27, 2008 7:26 pm

” Rrustem Geci, katėr poemė nga libri “ Njė pikė gjak pėr tokėn


E V R O P Ė

( p o e m ė )

Mė sheh si jam bėrė
I tėri jam i gjakosur
I tėri jam i plagosur
Nė kėtė ēast tė rėndė
dua ta gjej njė fije bari
tė shoh nga po fryn era
se vrasėsit do tė kthehen
qė t“ i fshehin kufomat
Mė sheh si jam bėrė
i t ė r i jam i gjakosur
I t ė r i jam i plagosur
po e gjeta njė fije bari,do
ta dijė nga po fryn era
Nė kėtė vend tė betejave
kujtoj 1913, kujtoj 1945
kujtoj 1981, kujtoj 1990
kujtoj,.. e ēka s“ kujtoj...


2

Evropė, jam q i e l l i im
pellazgjike dhe iliriote
me l a v d i tė pranuar
e me kėngė tė dėgjuara
Mė sheh s“i jam bėrė
gjaku mė vie deri nė gju
shtypjes nuk i pėrballoj
Evropė, ne jemi tė njėjtė
njihma tė drejtėn time
tė drejtėn pėr vetėvendosje
se edhe unė jam evropė
Evropė , e j a kėtej pari
t“i tregoj gropat me varre
kullat e mia tė plagosura
tė vėrtetėn e pėrmbysur
Serbia s“ėshtė e madhe
po ėshtė gjenocidiste
dhe e njohur pėr barbari


3

Evropė, e bukura Evropė
diellbardha apo diellzeza
mė s h e h s“ i jam bėrė
kėmbėt memzi mė mbajnė
e uria rėndė mė kėrcėnon
njė fije bari mė duhet
qė ta dijė nga fryn era
vrasėsit sėrish do kėthehen
nė tė gjitha l u f t ė r a t
komshinjtė mė zvogėluan
m“ i morėn librat, dėfteret
librat e shenjtė tė tokės
m' i plaēkitėn, i asgjėsuan
pėr t“i bėrė pronė tė tyre
Evropė, e bukura evropė
unė kam njė pyetje pėr ty
pse s“mė njeh, pse s“mė do
apo bėhesh se s“ kupton

4

Evropė, ndalja dorėn serbit
ose po ia n d a l i vetė
se tokat e mia mė mjaftojnė
pėr tė mbjella e pėr tė korra
l u f t ė s nuk i trembem
por , unė d r u a j prej teje
nga paktet tuaja tė fshehta
dhe nga konferencat tuaja
Unė qytetari yt modern
bashkėkohanik me helenėt
i moēėm sa ka dashtė zoti
i krishterė sa tė krishterėt
popull qytetėrues n“Evropė
dy p e r a n d o r i mė ranė
me shkopin e tė madhit
dy perandori mė gjakosėn
me zjarr e me h e k u r
e unė ,ja ku jam, gjallė jam!..

P r i s h t i n ė, 1999SKĖNDERBEU

( p o e m ė )

Nė bashkėsinė e kombeve
nė bashkėsinė e shteteve
nuk ka njė njeri tė njėjtė
qė mund ta thotė zėshėm
emrin e dhéut dhe atdhéut,
emrin e kombit tė tij
sa trimi ynė Skėnderbeu
Nė epokėn e Kastriotit
Shqipėria ishte njė tėrėsi;
e zgjuar me ēastet e kohės
dhe e aftė tė bėjė histori
Nėn qeverisjen e Gjergjit
u skuqėn tė gjithė gurėt
qė atdheun e shqiponjave
askush tė mos e lakmojė
Nė atė epokė tė ndritur
Skėnderbeu, shqipja lirisė
i bashkoi gjithė shqiptarėt
nė luftė kundėr armikut.

2
----------------------------------

Nė takimet e tija nė Durrės
nė Gjirokastėr , e Shkodėr
nė Shkup e nė Kosovė
Gjergji e thėrriste popullin
qė t“ i pėrgjigjeshin luftės
Nė Vlorė, ai u foli vlonjatve
“S“di ēfarė ju bėn tė dashur
s“di ēfarė ju bėn tė lumtur
por, nėn tehun e shpatave
me shpatė duhet t“luftojmė!”
pra, para se t“ia beh lufta
pėrpara se tė vie armiku
kėtu ishte S k ė n d e r b e u
ai qė i priu A r b r i t vetė
nė ē a s t i n mė tė duhur
nė ēastin mė tė vėshtirė
Gjergji i dha shkėlqim tokės
( t h e u gjitha rrethimet )
dhe i dha shkėlqim vendit
me gjakun e mė trimave
na bėri qė tė mbetemi gjallė!3
----------------------------------

Nė njėzet e katėr luftėra
nė njėzet e katėr beteja
nė njėzet e katėr fitore
Gjergji ishte trimi ynė
ai qė i dha pėrgjigje kohės
Princa tė mirė tė Arbrit
mos u ligėshtoni, mbahuni
Jini nė b e t e j a t tuaja
kjo p a s u r i e vetėdijes
mė detyron tė ju kėshilloj;
Shqipėrinė ta duani shumė
dhe gjakun mos e kurseni
qė liria tė jetė, Shqipėri
Princa tė zgjuar tė Arbrit
lufta ėshtė ekuacion , me
tė papritura e tė panjohura
nėse ju dilni tė mundur
nga ju lypset tė luftoni
kjo luftė kundėr Turqisė
ėshtė luftė pėr Shqipėrinė
luftė pėr tė ardhmen tonė


4
-------------------------------------

Princa tė dashur tė arbrit
gjaku i luftės nuk humbet
edhe sikur tė na vrasin, edhe
sikur tė na mundin rėndė
farė e huaj kėtej s“do tė mbijė
Shqipėria ėshtė gjak i moēėm
g j a k i s h k r u a r me gjak
gjak i s h k r u a r me l i r i
Nė kėtė vend me plot begati
me klimė tė butė e me det
Tė gjitha parajsat janė kėtu
pėr tė lindur e tė palindur
njė pasuri e pamohueshme
pėr tė gjithė qytetarėt tanė
Qė shtetin ta bėjmė tė fortė
tė qėndrueshėm e m o d e r n
Shqipėrisė i duhen fitoret
dhe asnjė humbje nė beteja

5
-----------------------------------

Kėtė vend me tokė e me det
qė ne e quajmė , Shqipėri
ka aromėn e fortė tė luleve
aromėn e fortė tė pemėve
aromėn e dimrit dhe verės
aromėn e fėmijės sė qeshur
Shqiptar , bashkohuni dhe
mbajeni njėri tjetrin, duajeni
se i humburi ēdoherė paguan
gjobėn e rėndė tė pushtimit
Nė kėtė ēast k o m b ė t a r
Nė kėtė ēast h i s t o r i k
Shqipėria ėshtė atdheu ynė
Adresa e jonė nė kėtė botė !..

DORTMUND, 2008
PUTHJA E DHEUT

( p o e m ė )

Re tė luftės,.. dallgė dhe stuhi
S“na u hoqėn kurrė mbi qepallė
Mė tė fortė ishim se vetė Sparta
Natėn mbi Trojėn nuk di ta falė

Dielli mbi Shqipėri nuk shuhet
Kjo ėshtė njė e vėrtetė e qartė
Roma Ēezarit, Nata e osmanliut
Na bėri tė vuajmė, tė heqim gjatė

Nė njė gjyq qė as korbat se shkruan
Tė d ė n u a r ishim,...me kalvar!
Nė atė (kontratė ) tmerri e gjaku
Shpėrngulja bėnte atentatin e parė

Tridhjetė shekuj janė rrėnjėt tona
30 shekuj kemi gurin nė kufij
dhuna ishte shumė e rėndė
dhe ushtri tonėn ne nuk kishim

2
----------------------------------

Nė kėtė b o t ė trishtimesh
sa herė e kujtoj atė kohė
njė e tronditur mė pushton
krajla dhe mbretėr tė huaj
qė s“ i patėm kurrė asgjė
na shkulėn e na pėrshkulėn
nė shkretėtirat e Anadollit
Nga ajo kėputjeje e rėndė
unė vetvritem ēdo d i t ė
nga m a l l i i pėrmalluar
nga tė qėnit i shpėrngulur
Nė atė puthje tė dheut
lashė pėrroin e fshatit, lisin
kopshtin me plot perime e
pemė.Vreshtėn e Dardhave
se armiku na ra natėn , dhe
na i dogji tė gjitha shtėpitė
e ne qė m b e t ė m gjallė;
i lamė ca g u r ė tek pragu!


3
------------------------------------

Shpėrnguljen nga mėmėdheu
e kam pėrjetuar shumė rėndė
mė thotė njė ish i shpėrngulur
ushtria dhe xhandarėt serbė
na nxorėn nė mes tė rrugės
udha pėr Selanik me qerre
ishte njė dramė mė shumė
qė vriste gjithandej Kosovėn
Nė ato vite tė shpėrnguljes
njė i quajtur Astrit Karadaku
pjesėmarrės i (tre) luftėrave
na thotė pėr kėtė p o e m ė
betejat i takojnė historisė
nėse betejat nuk sjellin fitore
Nė ēastin kur po shkuleshim
unė putha dheun tim tė ėmbėl
dhe nga kopshti mora baltė
qė ta kem s“i kujtim tė tokės
dhe kujtim tė dhéut e atdheut
qė tė mos mė bjerė hiadha
apo ndonjė gjėmė e rėndė
4
---------------------------------

Nė tė gjitha ato vuajtje
Stambolli ishte njė vrasje
kujtimet i kam tė freskėta
nė Z y r a t pėr tė huajtė
tek po prisja nė korridor
tė merrja kombėsinė turke
nė radhėt me ne, ishte njė
vajzė bjonde , vjeē 13- tė
nga Keēekolla e Prishtinės
serbėt asaj ia kishin vrarė
16 a n ė t a r ė tė familjes,
ndėrsa ajo kishte shpėtuar
duke u fshehur nė plevicė.
Ajo vajzė me atė dramė
kishte 50 tė rarė tė familjes
me gjak thuaja deri nė gju
doli nga zyra duke bėrtitur
kėtė emėr unė s“e kuptojė!


5
---------------------------------

mė ktheni nė vendin tim
nė fshatin me fytyrė bari
tek shtėpia e prindėrve
tek v a r r i i nėnės sime
ish zėri i 13- tė vjeēares
njė gjėmė e gjithėve neve

O mė tė mirėt e shpirtit
Gjergj , Aleks , Trėndėlinė
dhe juve qė s“ po u njoh
gjuamėni me gurė, shajmėni
se unė biri juaj dhe vėllai
do duhej tė isha atje, atje
dhe s ė bashku nė luftė
t“i mbroja dhe unė trojet

Sa herė p ė r m a l l o h e m
i bie telefonit e bisedoj;
Kosovė, tungjatjeta, si je
katundi s“i ėshtė; si dolėt
nė mėngjes, a pati bastisje
sa dasma u bėnė, tregomė
sa n u s e lindėn fėmijė
o vėlla i gjakut tim, trego
se malli pėr ju mė nbyti!

6
----------------------------------

Nė varrezat e Stambollit
prehen me mijėra shqiptarė
thonė se vdiqėn nė kėmbė
me sy kah a t d h e u
nė kujtim tė vendlindjes!.

Kossovė , Shqipėri , Atdhe
tragjedinė e shpėrnguljes
e kam pėrjetuar nė Selanik
nė njė anije tė vjetėr greke
qė transportonte shqiptarėt
pėr n“humbje dhe n'harrim

Prandaj, si sot mė kujtohet
thotė Isai, njė i shpėrngulur
dhe shpalon njė akt drame
pėr njė Hanife Ibrahimin
nėnė nga Gjilani,pasi hodhi
djalin, edhe vet ra nė det!...

( Grykėn e Bosforit
P y e t e n i se flet
Gjysma ėshtė l o t
Gjysma ėshtė det!... )


7
-------------------------------------

Nė jetėn e tė shpėrngulurit
nuk mjaftuaka njė vuajtje, njė
dhimbje,njė humbje,njė vdekje
i shpėrnguluri vdes ēdo ditė
pėr t“ siguruar njė gropė varri

B i j t e shpėrngulur tė Arbrit
me mund e bėmė kėtė jetė
i kėputur , i degdisur, i huaj
mėrgimi ēdo ditė mė vret!

Njė jetė se kam parė Kosovėn
nė Tiranė s“kam qenė asnjėherė
kam lexuar mjaft pėr atdheun
pėr fushat , malet dhe d e t i n

Kjo j e t ė na iku me mall
moshė mė nuk mė ka mbetur
veshėt mė ushtojnė shumė
e shoh se jam shumė i mėrzitur!8
---------------------------------------

E ē“murtaja tė rėnda na ranė
po vuajmė ne, po vuajnė edhe fėmija
Nė Shqipėri unė e kam mendjen
zemra mė ikėn vetėm nė Tiranė

Tokė e florinjtė ėshtė Ēamėria
tronditėse ėshtė ėndrra e ēamit
Nė det kur trapi d r e m i t e t
Dhe ēami me ēamen puthėn

Mosha s“ mė lė tė kapi largėsi
fėmijėt po na i pėrtėritin emrat
pėr ju qė e k u p t o n i vajin
degėn e thyer edhe era e than!...

Atdhé, o i shtrenjti a t d h é
nxirre kėngėn qė vlon nė ty
Na lėsho njė za o i mirė
qė tė mos vdesim nė mynxyrė!
9
--------------------------------------

Kosovė , e mba mend o trime
kur korbat nga rragamėt t“u lėshuan
gjuhėn e kėngėn tė t“i shleyjnė
nėpėr kohė tė dogjėn, tė fyen,
tė pranguan; por ti o Kosovė
prapė diellin nxore nga zemra
njė t r u p tė j e t ė Shqipėria!

O vėlla i atdheut tim, o zemėr
jam lindur ku rritet p r u s h i
jam lindur ku p i q e t flaka
nė katundin me fytyrė tė barit
unė kam tri kėngė tė gjakėta
aty ku mė njihnin dhe i njihja

Nė ēastet tek shpėrnguljeshim
Ne lamė pjesė tė jetės sonė
Fragmente nga mė intimet
Copa tė fshehura dashurie
Dhe kujtime tė tjera tė jetės
nė palcė tė tokės i fshehėm
Tė mos i gjej dorė e huaj10
----------------------------------

Kosovė mos u vono, ngritu
ti prishim kufijtė e ndarjes
ndarjen qė po na ndan
se koha qė po e jetojmė
do qė tė j e m i tė l i r ė!

Tiranė, mė lejo tė pėrqafoj
tė marr njė grusht dhé nga
ti , nga toka ime e ashpėr
njė grusht dhé pėr kujtim
se gjuhėn e ėmbėl shqipe
ndarja e gjatė ma v o d h i...

Kjo kėngė e ky mundim, do
sjellin njė mėngjes tė bardhė
njė m ė n g j e s plot diell
edhe sikur koha tė zbres nė
zero,Shqipėria do tė jetė njė!..

S t a m b o l l , 1994
A I T H A

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
arresti i asaj mbrėmjeje
mė ka plagosur rėndė!...

Asgjė s “ mė kall tmerr
Mė shumė se ai arrest
ku pėr “mėsimin e lirisė”
mė rrahėn e mė dhunuan!

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtojė
por atė arrest tė fshehtė
as t a s h t i s'e kuptoj!

Qyteteve tė m ė d h a
ka plot grupe mafiozėsh
po arresti i asaj tė hėne
ishte dora e shtetit vet!

Nė atė terr tė atij shteti
unė pashė vetėm vrasės
polic nga tė ēmendurit
qė gajaseshin , tiiiiiiiiiiii!...2
-----------------------------

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ai arrest i armikut
mė lėndoi sa s“ bėhet!

N“atė burg tė Gjilanit
mes mureve tė errėsirės
vetėm ato mure e dinė
ēka u bėnin mėsueseve!

N“ atė kalvar tė burgut
qė ishte poshtė atij ferri
vuajta tė pavuajtshmen
dhe atė plagė tė ndyrė!

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ajo llavė e policėve
mė ka lėnduar rėndė

Pas gjithė atij dhunimi
pas gjithė asaj torture;
unė vdekjen dėshiroja
si gjėnė mė tė bukur!


2
-----------------------------

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ai arrest i armikut
mė lėndoi sa s“ bėhet!

N“atė burg tė Gjilanit
mes mureve tė errėsirės
vetėm ato mure e dinė
ēka u bėnin mėsueseve!

N“ atė kalvar tė burgut
qė ishte poshtė atij ferri
vuajta tė pavuajtshmen
dhe atė plagė tė ndyrė!

Mė vjen turp ta them
mė vjen ndot ta kujtoj
por ajo llavė e policėve
mė ka lėnduar rėndė

Pas gjithė atij dhunimi
pas gjithė asaj torture;
unė vdekjen dėshiroja
si gjėnė mė tė bukur!
4
------------------------------

Etleva , shpirt i mamit
luaj, kėndo, kėrce, qeshu
se ti e meriton kėtė jetė
ti e meriton kėtė gėzim
plaga ime ėshtė imja
imja dhe e askujt tjetėr
i thosha unė vetvetes

Me tė gjitha ato plagė
Ajo kohė s' ishte e imja
bisedoja unė meveten
si ta shkuli, si ta harroj
atė dhunim tė asaj nate
Etleva; me ty e kam lehtė
por , me Astritin…s“ di...
me atė e kam vėshtirė,
dhe s“ di si t' ia spjegoj
nė kėtė pikė - dhembjeje
emri i p l a g ė s godet
emri i plagės turpėron
se po t' ia them troē
ajo plagė do ta vriste!5
------------------------------

Nė dhomė jam vetėm
jam nė betejė me veten
nė betejė me plagėn time
nė kėtė teatėr personal
plaga s“ mė lė tė hesht
e gėrvishtura mė gėrryen
nga zemra deri te mendja
se ajo plagė e d j a l l i t
po e shėmtueka shpirtin
me kujtimin e sė keqes.
Etleva , shpirti i mamit
f l e j me ėndrrat tuaja
se ti je e pastėrt si qielli
dhe e meriton kėtė jetė
se ajo qė mė ka ndodhur
mua , ėshtė drama ime
dhe e a s k u j t tjetėr
Me foton e saj nė dorė
Aitha bėnte betejen e saj
pėrse unė tė vetvritem
pėrse ta lė vajzen jetime
pėr plagėn qė s' e desha!6
----------------------------

Nga jeta e njė gruaje
kėputa kėto fragmete
qė ai arrest i serbit
tė mos mbetėt i heshtur
E dėnuar me b u r g
mbi atė grua tė fisme
u shemb njė ēmenduri
pėr ta vrarė atė qenie
ai shtet atė fytyrė kishte
Ju qė e njihni gruan,
shpirtin e saj tė butė
ju qė i puthni, qė i doni
mos ua prekni trazimet
mos kėrkoni fundin e
barkut, fundin e gjėrave
gruaja ėshtė mėma, qė
ka lindur H o m e r i n!...

Prishtinė, 1993-2000

Rrustem Geci,katėr poemė nga libri “ Njė pikė gjak pėr tokėn”
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Thu Mar 27, 2008 7:28 pm

Poezi nga libri i Rrustem Gecit „Sa vjeē je Shqipėri“ libėr i vlerėsuar shumė nga kritika letrare.

Rrustem Geci – Dortmund 2007

R I L I N D J E

Rend Shqipėri rend
Rend Shpirt I kombit
Rend Shqipėri rend
Rend e mos pusho

Rend Shqipėri rend
Ėshtė ditė e flamurit
Rend Shqipėri rend
Me zemrėn e burrit

Rend Shqipėri rend
Mijėvjeēarėve tė ri
Rend Shqipėri rend
Shqipėrisė Kuq e Zi

Rend Shqipėri rend
Tokės tėnde rend
Rend Shqipėri rend
Me flamurin tėnd

U R I M I

A duhej tė vdiste Troja
Pėr njė grabitje gruaje
E sotmja s“ka pėrgjigje
Nga Troja del ende tym

A duhej tė vdiste Troja
Pėr dy tė dashuruar
Apo,..nga njė dashuri
e nxehtė e njė mėkati,

...ajo kohė mė s“ flet.
E sotmja s“ka pėrgjigje
Me vdekjen e Trojės
U shuan dhe pellazgėt
VITI 2 MIJĖ E 7

Kjo krenari pėr tė vdekur
Nėpėr fushat e betejave
Nga djemtė tanė tė rinj
Eshte kod i atdhedashurisė

Kjo krenari pėr tė vdekur
Nėpėr fushat e betejave
Me idenė e ndryshimeve
Ėshtė armike pėr armikun

O i ēmendur i vetėtimave
Zbrit poshtė tė shihemi
Kosova veten nuk e vret
Po shkreh nė ballin tėnd
MOLLA E KUQE
Nė Konferencėn e Berlinit
evropat Toplicėn e ndanė
evropat Toplicėn e vranė
evropat Toplicėn e thanė
se, ajo pjesė e Shqipėrisė
as emrin mė s' e flet!...

K L E S T A

Ēastet dhe instinktin
unė s“mund t“i ndali
prej aty nis frymėzimi
pavetėdija dhe guximi
* * *
Ēdo kohė e mbrapshtė
prapa lė prapėsitė, tė
gėrryerat e t h e l l a
njė kujtesė tė gjymtuar
* * *
Njeriu ėshtė njerėzimi
qė pėrkund mendimin
tė qeshurėn hyjnore
tė dhimbjes dhe qenies

T O M O R R I

Ky diell I vluar n“ largėsi
Vjen drejt nga gjithėsia
Vjen me rreze stinėsh, tė
Ndritė ku ėshtė Shqipėria

Ky diell i vluar n“ largėsi
Ulet i kthjellėt n“Shqipėri
Takon y j e t kėtejpari
Dhe ngjitet vetė n“qershi

Ky diell i vluar n“l argėsi
Qė derdhet mbi Shqipėri
Nuk ėshtė i zgjedhuri ynė
Po i dashuruari i tokės

D Y R R A H U

Sa vjeē je Shqipėri
lexojeni barin, gurin
ajrin, pemėt, vreshtat
ujin e bardhė tė lumit

Sa vjeē je Shqipėri
putheni tė bukurėn
putheni tė bukurin
jasemini e lulevalėve

Sa vjeē je Shqipėri
5 mijė vjet s“janė pak
Po s“ janė dhe shumė
pyeteni valėt e detit


A U L O N A


Krejt Brenda kraharorit
Kam fuqinė e kėngėve
Frymėn e plot betejave
Dhe pasionin pėr artin

Krejt brenda kraharorit
Kam librin mė tė ri
Njė poezi mė ndryshe
Nga poezia a k t u a l e

Krejt brenda kraharori
Nė brendinė e zemrės
Fjala kullon dhimbjen
Dhimbja kullon fjalėn

K O R A B I
Ata qė shtijnė nė tanėt
Janė krisma tė armikut
Fantazma tė mbetura
Tė vrasėve tė eposeve
E L B A S A N I
Unė e mbrojė vetveten
sa herė ajo do tė mbytet
ose tė bie e tė rrėzohet
nėpėr rrotat e fatit tė saj

Unė e mbrojė vetveten
Me tingujt mė me ngjyra
Me ndėrrime ndjenjash
Tė instinkteve tė mėdha

Unė e mbrojė vetveten
Me Janinė e Preshevė
Me shqipėritė e mia
me Kosovė e Tetovė

S H Q I P Ė R I
Ji vend i qėmotshėm
Popull qė do vetveten
Ji njė gjak me Kosovėn
Ji njė gjak me Iliridėn

Ky dhe a t d h e i yni
I bėrė prej k o h ė s h
Me pemė dhe me det
Ėshtė njė pasuri e jona

Kujtesė s“kam pėr asgjė
Po jetėn e lexoj brenda
Plot ishin Itakat tona
Qė ne vetė i humbėm

T I R A N A
Nė njė kohė pa kohė
kur ēdo gjė ishte zero
Tirana e qante Tiranėn
Dhe shtetin nė s h t e t

Nė atdhé atė mbrėmje
hotelet kudo ishin bosh
prej shtėpive prunė kafe
hoteli s“kishte as bukė!

Tirana vėrtet q a n t e
me njė diell pa dritare
n“ atė varfėri ekstreme
secili shante si dinte!...

D U R R Ė S I
Mos qaj lulen qė mbeti vet
Por qaje djalin qė iku nė det
Durrėsi e Dyrrahu njė etni
Denbabaden q y t e t i ri

Nė tokėn e pasur tė Dyrrahut
Deti i shqipeve vetė ligjėron
Njė tėrmet qė i ra Durrėsit
Nisė njė dramė me sa vijon;

Mė tragjikėt i mbyti dheu
Kripa e Durrėsit kripė flori
Nga tė gjallėt e atij tėrmeti
Mbeti r ė r a e njė lot nė sy

Deti i Durrėsit det me plazh
Ylli i Durrėsit yll me gjirmė
e r a rėrėn e dredh e tund
dallga detin e do me fund

Dashnori Durrėsit puth thellė
Me tė puthura fėmijėn nxjerr
I gjithė qyteti puth me zjarr
puthja Durrėsin e mban gjall

KRUJĖ E LIRISĖ
Ē“ėshtė ky ajėr me aq verė
nis prej fushave e maleve merr
Ē“ėshtė kjo pemė argjendt e ar
gjitha kėngėve m“i bie mbarė!

Mijėra v j e t janė stinėt tona
Mijėra v j e t Shqipėri mbi dhé
Krujė e gjakut tė Skėnderbeut
Flamur-madhja e gjithė atdheut!

Krujėn e bukur,Krujė e ashpėr
Piqet s h e g a,... kuq nėn fletė
Qė nga k o h a e Kastriotit
K r u j a ka...h i m n i n e vet!...

Qysh kur t o k a ishte fėmijė
Gjuha shqipe ish gjuhė e parė
Ndal o bir,..qė tė jap ca mana
Njė pikė lot kujtim nga nėna!

Plotė,... argjende ka Shqipėria
Ullinjtė e Krujės janė me ar
Rrofsh o Krujė e Skėnderbeut
Flamur-madhja e a t d h e u t !
KOMBI I QEJFEVE
Tė gjithė miqtė e festave
tė dasmave e pėrvjetorėve
shprehin emocionin e tyre
identitetin e kombit krijues
shpirtin e ashpėr tė kėngės
dehjen e kombit shpėrthys
Studius tė ditur tė Evropės
Jo rastėsisht na quajtėn
Komb i madh i f e s t a v e
komb krijues i k ė n g ė s
komb i fortė i humorit
komb i seksit dhe poezisė

N D R Y S H I M E T
Ikėm ta mundim tė k e q e n
Ikėm t“i k ė p u s i m prangat
Ikėm se s“ pamė rrugė tjetėr
Ikėm se p l a s i dhe kėnga!

Vrasės tė mbetur tė regjimit
Na rrahėn, na fyen e na shanė
Me ato anije si vuajtja jonė
E dimė ... si prekėm matanė !

N“atė k o h ė tė mundimshme
Babilonė tė babilonisė sė madhe
Shqipėrinė gati e ē m e n d ėn
Me varfėri e tė t a l l u r a

Ikėm ta mbyesim tė keqen
Qė e keqja tė ikė, tė mos godasė
D o s j a jonė prej refugjati
Shpirtin ma b ė n tė mė plasė!

Pėr atdhé shpirti mė dhemb
po pėr largėsi kishim nevojė
Ikėm se s“ patėm rrugė tjetėr
e ē“ ferr kemi ngrėnė matanė! ...


V Ė S H T R I M
Ē “ m o s h ė ka Shqipėria
Lexo gjėmimin e dallgėve
shndrrimin e shiut nė ujė
shndrrimin e ajrit nė frymė
R O Z A F Ė S
E murosur por vdekjen shkeli
Lotin tėnd v ė l l a i ta mbaj
Dhimbja e madhe s“ lė as lot
Ah, Rozafė, ē“ u deshėm sot!

Asnjė kohė nuk ėshtė pa diell
Asnjė kohė nuk ėshtė pa qiell
Nė ditėt mė tė mira tė murosėn
U s t a l l a r ė t,...tė deshėn ty!...

Nė fund tė l i q e n i t uji qante
Pse murosėn nė mur atė grua
Ah, Rozafė, Rozafė, moj motėr
Plot murtaja ranė nė Shkodėr!

E murosur,.por vdekjen shkele
Shkodra, ty Rozafė tė deshi
Nė vend tė bukur tė murosėn
Me njė mall e me njė dhimbje

Qytete tė bukura ka Shqipėria
Nė kėtė botė njė ėshtė Shkodra
(Ah, Rozafė,.Rozafė, oj motėr)
Plot rrufe na ranė nė Shkodėr!


G J I R O K A S T R A

S“ dua tė a r g j e n d o j asgjė
I kėrkoj humbėsit, shokėt e mi
Kėmbė u ngjita deri tek ju
tė pi njė kafe e njė gotė raki;

Mbi atė kozmos tė v o c k ė l
Gjirokastrėn e g j e t a tė tėrė
Njė qytet me shumė tė veēanta
Njė kodėr e shtypur, e bėrė!

Asgjė s“ dua tė a r g j e n d o j
kėrkoj Librin e kėngėve tė Artės
...nė luftėn pėr “Termopilet”,
kėrkoj p o e t ė t e Gjirokastrės!

Nė Gjirokastėr s“kėrkoja Trojėn
As shtėpinė e Zeusit qė s“ flet
i kėrcėnuar rėndė nga Greqia
Homeri kėtu ishte n“Ekzil, vet!

“d i e l l i fryrė”, ”hėnė e vrarė”,
ia dogjėn emrin H o m e r i t;
Njė Greqi thuaja e pazakontė,
ia mori sytė , po ia la nderin!...


S A R A N D A

A j r i e J o n i nė Sarandė
I puthin l u l e t nė verandė
Fryma e Jonit, frymė e lirė
ėshtė e butė e pa mynxyrė

Sarandjotėt burra tė dheut
burra trima tė mėmėdheut
M“ atanė detit qan njė ēam
njė poezi me lot e gjėmė!

Jonė e bukur, Jonė prej deti
bukur t“shkoka sot gėrsheti
ai bilbil qė kėndon n“ Ksamil
do qė Ēami tė jetė i l i r ė!

Mes S a r a n d ė s e Korfuzit
Shqipėria shqipėrisht lulėzon
Qeshu Sarandė, rritu Sarandė
Gjithėshqiptare nė detin Jon!

Bėhu o grek, thoshte Homeri
Mos vėr gisht nė Ilirik, do tė
tė vrasė uji, do tė bjerė mal
s“ vritet Troja mė me Kalė!...


B U T R I N T I

Nė amfiteatrin tonė antik
Pyeta ajrin,...ē“ po thėthitė
Po bėjė hije, e mbjell pemė
Nė Butrint po bėjė poemė

Nga Butrinti,..nė K o r f u z
Pashė tė vrarėn tonė nė buzė
Nė t e a t r i n tonė a n t i k;
Drama e madhe s“ishte frikė

Kaonė, Molosė, Thesporotė
Burra trima e me f l o t ė
Mjeshtrit e artit nė Butrint
Lanė pas veprat, edhe sytė!...

Na ishte Eskili kėtu njėherė
Vjershėtor e burrė me nder
Nė Iliri kishte njė motėr
Ilirishten e fliste nė sofėr!

Hėnė e verės, hėnė me zjarr
Dorėn diellit do t“ ia marrė
Nė Butrintin tonė a n t i k
Drama e madhe s“ishte frikė!


T H I R R J E

Nė ligjet e tė jetuarit
nuk ka drejtėsi pėr tė gjithė
as dashuri tė mjaftueshme
njė dhuratė e tillė mungon
po unė u bėj thirrje lexuesve
tė ngritėn kundėr padrejtėsisė
dhe diellin ta ngrejmė me duar
me sa mė pak dhimbje
me sa mė pak vuajtje


Poezi nga libri „Sa vjeē je Shqipėri“, libėr i vlerėsuar shumė nga kritika letrare
Rrustem Geci – Dortmund/ 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Thu Mar 27, 2008 7:29 pm

“ Njė rrėnjė ulliri jemi ”


Rrustem Geci


U L L I R I

Jetoj nė udhė tė gjerė
ku bie shi , ku frynė era
ku deti shend dallgėzon
Jetoj nė udhė tė gjerė
ku malli mallin prekė
ku malli mallin ndjek
jetoj nė udhė tė gjerė
ku stuhitė vijnė e ikin
ku dielli kurrė s“ shteron


Njė rrėnjė ulliri jemi
Nuk shterret u j i nė det
as dallga , as gjėmimi saj
njė r r ė n j ė ulliri jemi
kudo qė janė shqiptarėt

MALL DHE LOT


Me m u a j e me vite
ėndrrat i kam pėrsėritur
qė tė mos harrohemi
ta ruajmė lotin mes vedi
S H Ė T I T J E

Shpirti, mos fluturo aq lart
se tė merr era , rrėzohesh
mos u l a r g o aq shumė
ndalu, mund tė humbasim
nėse s“i vėmė shenjė hapit
pylli andej ėshtė i dendur
udha e foleve s“ka fund
vemi kah buzėqeshin krojet
atje ku dielli ka studion e tij

LUNDĖRTARI

Ėshtė njė ēast nė det
kur d e t i do qetėsi
...e Z a r a kollitet,...
e belbėzon n“ jermi!

Lundra lundrėn qan
Lundra lundrėn hesht
Pyeteni arbėreshin
Pse shpirti i q e s h

Letėr kam nga djali
Letrėn e kam nė gji
Im bir do tė kthehet
Pranė gjakut tė tij!

I dehur mes lundrave
Arbėreshi k ė n d o n
D e t, i paepuri, d e t
S“di pse s“mė kupton!

Letėr kam nga djali
Letrėn e kam nė gji
Im bir do tė kthehet
Nė “kalvarin” e tij!...D O N A T I

Me k i t a rė mbi lundėr
Ish Donati dhembje-ėmbėl
Ndanė ishujve tė Zarės
... g j a k i jepte kėngės!

Dana , ndėr ullinj tė njoha
me ujė t“kripur ishim larė
tė kujtohet kur poqėm peshq
pėr ca puthje e pėr ca fjalė.

Lotin tėnd unė det ta njoh
I pėrjetshėm jam mbi valė
me tė dashurėn do ndalojė
pemė e bukur tė mos qaj!

Bjeri kitarės Donat, bjeri
shiu i zemrės tė mos ndalė
nė kėtė varkė e nė kėtė det
ty tė putha pėr herė tė parė.

Me k i t a rė mbi lundėr
Ish Donati dhembje-ėmbėl
Ndanė ishujve tė Zarės
... g j a k i jepte kėngės!...QIEJ DHE LOT

Zarė o d i e l l , Donat
o det i gjerė e i gjatė
kam njė mall nė zemėr
qė mė bėn tė qajė

Nėn kėtė qiell tė huaj
gjaku i shprishur qanė
i k ė m nga Arbėneshi
i gjithė f s h a t i jonė

Nėn hije e portokalle
fjalė zemre shpalojmė
nėn hije e portokalle
tė palindurin mėtojmė

Nė kėngėt e arbėreshit
plot janė kėngė me det
dhe kėngėt me prush
Ku malli s“ka tė metė


- E BUKURA MORE


Dhimbja zemrėn po e pyet
Malli mua m“i mbyti sytė
Nė ėndėrr shoh unė Morenė
Dheun e t“atės dhe atdhenė

Flet De Rada, flet dhe Ujko
Dushko Vetmo ēon mesazh
Qan e bukura, qan i bukuri
Pėr Morenė kemi njė mall

Flakė e shpirtit nuk shterron
Prush i zemrės nuk harron
Kujtoj h ė n ė e kujtoj det
Sa herė gjaku im mė thėrret

Unė ju desha po s“u pamė
Si u shprishėm edhe qamė
Gjuha jonė dritė shumėzon
Rrėnja fort gjakun pastron!


HORA ARBĖRESHE

Gjaku i shprishur i arbėreshit
Ėshtė thėrimė e gjakut tė parė
Nė ēdo fjalėz n i s njė zemėr
Fjala shqipe , fjalė me emėr

Gjuha shqip qė ne shkruajmė
Nė plot trajta ėshtė tamam
Gjuha jonė ka shumė puse
Ėshtė e pasur, pėr ēdo kėngė

Buzė e vashės ėshtė e ėmbėl
Gjinjtė e saj janė prush e verė
Dehja e madhe nis tek gruaja
B u r r a t tanė janė me qejf

Kėngėt tona, kėngė tė bukura
Ar e argjend ne vetė i bėmė
Kėngėt qė dalin vet nga zemra
Janė tė bukura t“ i kėndosh

Nė poetikėn e arbėreshėve
D j a l i vashės i jep e i merr
Nė sofėr tė pasur tė arbėreshit
Shtrohet vera e kėnga shtrohet


KREMTA E Q E V E

Kur bjen dielli nė katund
vjen me dritė e rreze shumė
ajri e era s“ janė mynxyrė
fushėz e frymės ėshtė e lirė!

Kremta e q e v e nė katund
Ėshtė intime t“ lė pa gjumė
vetė na shpien nė brendėsi
tek rrėnja e gjakut nė Iliri!

Dielli s“humbet mbi katund
prill e verė kėtu ka shumė
djersa jonė, djersė e bardhė
nė ēdo zjarr, njė zjarr i parė!

Nė zjarr t“ katundit dita nis
nga gjaku i lisit jem njė fis
dritė e diellit mbi katund
ėndrrat tona i rrit pa fund

Sa herė dielli ēelė n“ qershi
mendja mė vete nė Shqipėri
kėngėt arbėreshe janė me det
janė dallgė zemre, flasin vetė!...
ARBĖRESHĖT

Arbėreshėt e Arbėneshit
e ruajtėn frymėn , gjakun
gjuhėn e zakonet,folklorin
trajtat mė tė pėrdorshme
kujtimet dhe frymėzimet
zėrin kuq e zi tė kėngės

Asaj bisede nė mbrėmje
Deshpali i dha pėrmbajtje
Nė ullinjtė e gjakut tonė
U shpreh poeti Deshpali
Arbėreshėt e Arbėneshit
I dhanė gjak k ė n g ė s
kėnga tė mos kėputet!

Emri arbėresh,...tronditė
e m r i arbėresh zjarrmon
nė rrėnjė tė kėtij emri tė
kėputur; dega e thyer ēan
kraharorin e arbėreshit
dhimbjen qė nuk pushon!


2
-------------------------------------

Nė truallin e fortė tė jetės
guri i moēėm s“ mplaket
guri i moēėm s “ thyhet
edhe pse nė vend tė huaj
ne e ruajtėm frymė tonė
gjuhėn artin dhe zakonet

Po tė ishim tė kujdesshėm
barku i butė i arbėresheve
do prodhonte plotė fėmijė
dhe arbėreshėt do tė kishim
mė s h u m ė f s h a t r a
mė shumė shkolla e nxėnės
mė shumė tokė e qiell, dhe
askush nga ne , k o h ė s
nuk do t“ i shėrbente falas!...

Arbėreshėt e Arbėneshit
e ruajtėm frymėn e gjakun
zėrin kuq e zi tė f j a l ė s
falė Zarės zemėrim - mirė
falė Zarės zemėrim - gjerė!
S E R E M B E

Muaji i majit m u a j flori
Jeronimi shkon tek kopshti
rruga i bie nėpėr l a g j e
pėrshėndet babain e Donės

Dielli rrezet i vė nė kopsht
dielli rrezet i v ė nė lule
tokė e ashpėr e arbėreshit
do shumė punė e djersėn do

Dona e Ndout vashė e bukur
Jeronimin e do pėr zemėr
Jeronimi i fisit tė Ulajve
Ėshtė d j a lė e goxha djalė

Jeronimi i biri i M a t e o s
e fton Donėn ta pėrqafojė
jepma fjalėn, jepma zemrėn
vėmi nė kishė pėr kurorė


D E S H P A L I

Det i hallakaturi det
hedhe kėtej pak rėrė
unė pakėz po shėtis
mė sheh si jam bėrė

i mplakur , i kėrrusur
lundrėn dot s“e ngas
m o s h a mė s“mė lė
dallga mė pėrplas!

Mosha mė ka vrarė
dallgėn mė s“ e ngas
peshkun e kam mik
po unė s“ i vejė pas

Shumė jam i moshuar
Jetė s“mė ka mbetė
Mė kot pikėllohem
as rėra mė s“mė flet

KULLONVARRE

Kėngėt tona, kėngė me mall
kėngėt tona, kėngė me zjarr
nga mėmėdheu lindet dielli
nga mėmėdheu prilli vjen!

Gratė arbėreshe janė tė zonja
janė tė dashura, janė tė afėrta
sikur (b u r r a t) ato punojnė
dasma e festa bashkė i bėjmė

Gjuha jonė , gjuhė e bardhė
ajo vjen, nga vjen dhe mėma
ēdo shqiptar qė vjen kėtej
Ne tė gjithė i mirėpresim!

Kėnga jonė , kėngė me mall
kėnga jonė , kėngė me zjarr
Nė “kullonvarre”kemi sheshin
ku arbėreshėt derdhim lot!...


E DIELA NĖ PLAZH

( p o e m ė )

Arbėresh, puthe arbėreshen
nė do ta lindėsh arbėreshin!...

Atė takim nė plazh
Nuk e quaj tė ēastit
asgjė s“ kisha caktuar
prisja njė surprizė

Nė plazhin e bukur
gjithė vera ishte aty
aty ishte tėrė dielli
aty ishte gjithė deti...

Ajo e diel e plazhit
mė njohu me Dananė
njė v a s h ė e bukur
nga fshati, Arbėresh!

Det, i bukuri det
pse je kaq i harlisur
vashės ia lexoj sytė
shpirtin prush tė saj

2
------------------------------

Nėpėr dallgėt e detit
ajo humbej nė shkumė
emrin s“ ma thoshte
veē putheshim shumė!

E ngjashme me diellin
e ngjashme me valėt
Ajo ishte vetė e diela
e tė gjitha tė dielave!...

Ajo e diel e Zarės
ajo e d i e l e detit
mė njohu me vashėn
qė zemrės i pėlqeu

E pėlqej fjalėn udhė
Shėtitje nėpėr det
plazheve tė virgjėra
ku e puthura f l e t

Rrugės kah Deshpali
vonojmė tek ullinjtė
sofra poetit na priste
me libra e me poezi


3
----------------------------

Nė njė oazė me bar
Ajo u zhveshė nudo
mė do kėshtu si jam
se rrembin e kėputur
edhe dielli e qan!...

N“atė ishull me pemė
U pėrqafuam shumė
pas shumė puthjesh
Dana, tha mė quajnė!

Nė kėtė pyll ullinjėsh
Unė e ēmoj puthjen
Pėrkėdheljet tuaja
d r i d h j e t e ullirit!...

Dana, mos u ligėshto
ky ē a s t ėshtė yni
ky ēast mė frymėzon
posi kjo e d I e l e
4
--------------------------------

F l a k e heshtjen d e t
s h i h ė m s“ jam v e t ė
i t ė r ė ky pėrqafim
me zė i bie kitares

Dana, lermė tė dehem
ta ndiej aromėn tėnde
shijen tėnde tė njomė
zjarrin tėnd tė mishtė

Me kėtė shije tė puthjes
me kėtė shije tė j e t ė s
ti i dha kuptim tė dielės
kjo ditė tė mos humbas

Dana, shpirt i shprishur
thuaje njė fjalė zemre
pse u njohėm kaq vonė
pse kaq vonė kjo e diele!


5
----------------------------------

Duajėm , mos mė pyet
Por, marsho mbi mua
Se jeta ka tė fshehtat
qė dukja nuk i f l e t…

Mėma ime mbrėmjeve
kur pėrgatiste krevatin
lehtė ia merrte kėngės
qė babi ta dėgjonte

( Arbėresh,puthe arbėreshėn,
nė do ta lindėsh arbėreshin! )

E shtrirė nė gjoksin tim
I flisnja fjalė z e m r e
Dana, mos u dėshpėro
Ky d e t nuk tė v r e t
As Zara zemėrim-mirė

Z a r ė , 1 9 7 9 RUSTEM GECI
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Thu Mar 27, 2008 7:30 pm

Rrustem G e c i – poezi promemorialeKulla e Martirit

Kryengritėsit, Tahir Meha

Ka ndal dielli mbi Prekaz
E ka vu buzėn nė gaz
Kot provoni n“Drenicė me hy
Tahir Meha vėzhgon n“dylbi

Vjen ushtria varg e vijė
Vjen me tanke e milici
Duan Tahirin gjallė me lidh
Krejta hyrjet i kanė mbyll

Tahir Meha njė dardaniot
Pushka ime s“flet veē sot
Plumbi i parė vret njė Dodek
S“jepet kulla unė pa vdekė

Plumbi dytė vret njė Millan
Vetė mė hyri ai qen nishan
Pikė e gjakut ku ka ra
Pemė e tokės kurrė s“ėshtė tha

Nebih Meha thėrret, Tahir
Tė lumtė dora o im bir
Vret Tahiri dyzet armiq
Na nė luftė nuk jemitė liq

Ka dalė dielli mbi Prekaz
Tahir Meha po qesh me gaz
Babė e bir ngrehin njė kėngė
Babė e bir vrasin njė gjėmė

Tė lumtė zemra o azgan
Kėshtu luftohet pėr vatan
Ndal o serb o serbomadh
Kthehu prapa nga ke ardhė

Qysh kur ishte pellazgjia
Une jam(kėtu) n“tokat e mia
Tahir Meha pushkėn mbush
Zjarri e do tė ketė pak prush!..

Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Thu Mar 27, 2008 7:31 pm

Rrustem G e c i - poezi nga libri " Fletėt e Qepės "

ZĖRI ILIRIDĖS

- Gjashtė tė rėnėve tė Brodecit

Sėrish djemtė na vritėn
Sėrish lufta na kėrcėnon
Se fis i zi i K o r b a v e
S ė r i s h gjak m ė t o n


Ti i n d e z e 6 shkronja
Dhe nė secilėn shkronjė
Nga nė i rėnė i b u k u r
Nga njė pikė gjaku e fortė

O zė i mėtė bukurit
I l I r i d avetėn s“vret
Ata erdhėn qė tė vrasin
Ata erdhėn qė tė vritėn

Fol o Shkup o Shkup i zi
Kam njė emrin njėjtė si ti
Nė Brodec s“qahet guri
I l i r i d ė quhet flamuri

N ė n t o r, 2007I L I R I O T I


Hyj nė luftė qė tė vritem
Hyj nė zjarr qė tė digjem
Lufta merr e s“kthen
Kėnga jep e s“merr

Njė copė bukė pėr pushkėn
Njė copė bukė pėr gojėn
Ky ėshtė himni ushtarit
Qė mua mė bėn tė lirė

Hyj nė luftė qė tė vritėm
Hyj nė zjarr qė tė digjem
Lufta merr e s“kthen
Gjaku jep e s“merr

Rea borėn vetėtinė
Era borėn vetė e shkrinė
Hyj nė luftė tė jem i lirė
Pse tė rroj nė mynxyrė
A M O E L A

Djalin ma vrau serbi
pse djali atė s'e deshi
djalin ma vrau serbi
se djali ishte i bukur
djalin ma vrau serbi
kur ai i kėputi prangat
djalin ma vrau serbi
se lirinė e deshi tė lirė


B U J K U

Nė gjakun e bujkut tonė
ka grurė, misėr, fasule, shi
beteja tė ashpra pėr tokėn
beteja tė ashpra pėr jetėn
brazda tė lėruara e t“palėruara
farėra lulesh, pemė, trėndafila
kopshte nga mė tė blertat
qė i japin mendim punės
tek ky mbjellės i farėrave
tek ky mbjellės i pemėve
ka shumė tregime
dhe beteja pėr jetėn


Metush Krasniqi

Ju qė lirinė e keni pėr zemėr
mos ia jepni votėn armikut
dhe asnjė t a t i m qeverisė
mos i dorėzoni armėt tuaja
as luftėn tuaj me g j a k
mos ia b e s o n i askujtė
ndihmojini trimat, tė diturit
shkollimin mos e ndalni
ndiqeni mėsimin e lirisė
shumė janė burgjet me ne
plot janė betejat qė presin


ADRESA TOKES

Krejt nė fillim ishte ajri
ishte uji, fryma dhe shiu
ishin mėngjeset, mesdita
pemėt e egra tė fushave

Krejt nė f i l l i m ishte
bari, shkretėtira gjelbėrt
shija e bukės dhe kripės
zanafilla e plot fillimeve

Krejt nė fillim ishte dora
tėrmetet dhe fatkeqėsitė
e krejt mėpastaj ia behėn
kaosii lashtė a n t i k

Krejt nė fillim ishte era
kufijtė tanė tė arbėrit
shqipja shqip e shqipeve
adresa jonė e g j a k u t


HIMNI I ARBĖRIT

Qė nga pellazgėt dhe ilirėt
nė tė pėrpjetat e historisė
tremijė vjet e ca mė parė
tokėn tonė e bėmė me farė

Nėpėr l u f t a dhe beteja
me gjak tonin ty tė lindėm
g ė z o h u liri , qeshu liri
me gjak zemre ty tė rritėm

Mėndje,duar i shtrėnguam
duar e mendje i bashkuam
qė nga pellazgėt dhe ilirėt
ty l i r i tė falemi shumė


TĖ DASHURUARIT

Qysh kur arrės fletėt i ranė
Nėn arrė u deshėm e u ndamė
Koha neve pak na ndihmoi
Derisa fletėt arra i mbaroi

Plot vite shkuan e do shkojnė
dhe ne njėri-tjetrin kėrkojmė
jeta s“i uji pėrroit merrė e ikė
po dashuria shumė ka meritė

Nėpėr ēfardo largėsie qoftė
zemra punon tė mos pushojė
pėrjashta koha dhe ndėrron
po shpirti zemrėn se harron

L I R I K Ė

Na ishte njėherė njė zog
me z e m ė r sa Evropa
Kosovė e kishte emrin
tė pemės e kish mbiemrin

Nė mbretėrinė etokės
zogut tonė tė shkurrave
tė ngjashėm me kaēubat
emrin né vetė ia dhamė

Nė botėn e gjelbrimeve
ky zog i tė motshmėve
ka njė k o d tė natyrės
pėr luftėra dhe spektakleB U B U L I N A

Jam vetėm nė stacion
ku askush s“ mė pret
trenat shkojnė e vijnė
jashtė mendimet ikin

Nė tėrė kėtė gjithnajė
"jetime" kam mbetė
pse tė jem unė vetėm
ku askush s“ mė pret

Me kėtė shi tė zemrės
kush nuk flet o zot
me kėtė shi tė zemrės
zemra qan me l o t

KREHĖ RI

Njė jetė ka qė jam nė luftė
njė jetė nėpėr fushė-beteja
qė ky pushtues tė humbet
qė ky pushtues tė ikėn
I d ė n u a r me pushkatim
pėrpara se tė mė vrasin
mė takon njė k r ė h ė r
qė t“i pėrgjigjem pak vetes
jetės sime tė pėrvuajtur
atyre qė mė deshėn shumė
s“ di ēfarė nuk kam bėrė
vrasėsit janė tė trishtuar
se liri ėshtė fitorja ime!


B U B U L L I M A

O kosovėmadhe e zemrės
o kosovėmadhe e shpirtit
si e kam prishtinėmadhen
atė loēkėn e zemrės , atė
loēken e shpirtit , tregomė
tregomėo kosovėmadhe
nė antologjinė me prishtinė
unė lexova njė cikėl tėndin
me kėngė qė nuk vdesin
me kėngė qė nuk shuhen


P RIA M I

Toka ende nxjerr tym

Unė do tė rendi fushave

Me hapat e mi tė rritur

Dhe kėmbė do tė ngjitem

Nėpėr majat e maleve

Nėpėr kohėt e vendit tim


L E X I M I LIRISĖ

Nė f j a l ė t mė me ngjyra
tė demonstratave tė l u l e v e
ku populli zgjedh tė korrat
nuk ka tė mėdhenj e tė vegjėl

Nė kėtė vend kaq tė vogėl
e me dhimbje aq tė mėdha
unė sot mora njė pasaportė
me emblemėkrejt tė huaj

Identiteti popullit s“ndėrrohet
as pėr hir tė kėtij apo atij
ai ėshtė i pandryshueshėm
vetėthėnės dhe i paluajtshėmPASION

Juve qė u ka mbetur
historia nėpėrd u a r
ju ende po e pėrdorni
gjakun si lėndė larėse

2 )
Zemėr, mos mė b r a k t i s
jam lulja e kopshtit tėnd
lulja qė mund tė ndahet
me ata qė mė dashurojnė

3 )
Popull pse hesht, pse s“ flet
kjo t o k ė ėshtė toka jote
ditėt tuaja me tė sotme
ditėt tuaja me tė nesėrmeMUZAT

Nė heshtjet e turpshme
Njeriu vetėn e shndrron
Nė s h p i r t pa beteja
Nė qenie pa l a r g ė s i

Nė heshtjet e turpshme
Jo r r a l l ė nėpėr kohė
Njeriu nėnshtron vetėn
Tek v e t ja dhe tė tjerėt

Nė heshtjet e turpshme
N j e r i u mė kot beson
Nė njė zot a b s t r a k t
Dhe nė njė zot mashtrues

I dashuruari nė vetėtima
Mė kot mashtron veten
Se kėta lot tė dhimbjes
janė lotėt e tė gjithė neveLUNDĖRTARI

Ėshtė njė ēast nė det
kur d e t i do qetėsi
...e Z a r a kollitet,...
e belbėzon n“jermi!

Lundra lundrėn qan
Lundra lundrėn heshtė
Pyeteni sot arbėreshin
Pse shpirti i q e s h ė

Letėr kam nga djali
Letrėn e kam nė gji
Im bir do tė kthehet
Pranė gjakut tė tij!

I dehur mes lundrave
Arbėreshi k ė n d o n
Det, i pamposhturi, det
S“di pse s“mė kupton!

Letėr kam nga djali
Letrėn e kam nė gji
Im bir do tė kthehet
Nė "kalvarin" e tij!...


poezi nga libri, " Fletėt e Qepės " ,Dortmund, 2007/Botuar mė: 13 Nov 2007/F.F
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Thu Mar 27, 2008 7:32 pm

Rrustem Geci – poezi promemorialeKRYENGRITJE

Nuk di pse himni hesht
Dhe vargjet e himnit
Se Flamuri i Ahtisarit
Nuk m“i shkon as varrit

Nuk di pse himni hesht
Kosovėn kudo e ndanė
Me 11 gėrshėrė e prerė
Me 11 gėrshėrė e ndarė

Nuk di pse himni hesht
Koha ėshtė tė ngritemi
Flamuri bėrė n“Bruksel
Na vė gjėmba me tel

Nuk di pse himni hesht
Pyesin tė gjitha epokat
Pyesin tė ardhshmit
Pyet dhe shekulli ynė

Nuk di pse himni hesht
Pse hesht gjeniu popull
Koha ėshtė tė ngritemi
kudo qė janė shqiptarėt

Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Thu Mar 27, 2008 7:32 pm

Rrustem Geci- poezi promemoriale


GJUHA SHQIPE

Nė pemėn indoevropiane
Tė gjuhve tė e v r o p ė s
Shqipja ėshtė gjak nė rrėnjė
Qė kur ėshtė lindur zoti

Se Kosova ėshtė Shqipėri
Njė gjak gjuhsor i njėjtė
Flasin shkronjat , e folmja
Tė zėnat dhe tė mbjellat

Nė gjakun e kuq tė mėmės
Nė gjakun gjuhsor tė saj
Shqipja ka plot r r ė n j ė
Aq sa e ka edhe moshėn

K o s o v a me Shqipėrinė
Me Iliridėn dhe Ēamėrinė
Janė njė tėrėsi gjuhsore
Janė njė g j a k nė rrėnjė

Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Thu Mar 27, 2008 7:33 pm

Tė gjitha shqipėritė


( Asnjė liri nė b o t ė , nuk
ėshtė e p ė r f u n d u a r
pėrsosmėria saj vazhdon
nėpėr muaj dhe shekuj ! )

Ky muaj, ky vit, kjo kohė
Ka njė e p o k ė brenda
Pėr tė gjitha K o s o v a t
Pėr tė gjitha Shqipėritė

Ky muaj,ky vit, kjo kohė
Janė tė gjitha Kosovat
Janė tė gjitha dėshirat
Janė tė gjitha l i r i t ė

Ky muaj, ky vit,kjo kohė
Janė duart mė tė bukura
Grushtat e plot betejave
Pikat e gjakut tė ashpėr

G ė z u a r K o s o v ė
Shpalljen e Pavarsisė
G ė z u a r K o s o v ė
Kėtė urim prej zemre!

Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Thu Mar 27, 2008 7:33 pm

Rrustem G e c i – Kėnga e Manastirit


Kėnga e Manastirit


Jetojmė nė tė njėtėn kohė

nėn tė njėjtin qiell me yje

ku e bukura dhe i bukuri

dihatin me tė njėjtėn frymė


Jetojmė nė tė njėjtėn kohė

ku valė tė ashpra tė jetės

thyhen nėpėr kundėrthėnie

dhe shpėrndahen qyteteve


Jetojmė nė tė njėjtėn kohė

me tė njėjtėn etje tė shpirtit

ku koha ėshtė krejt pakėz

pėr tė krijuar mė shumė


Jetojmė nė tė njėjtėn kohė

me tė njėjtin gjak tė kohės

ku l i d h ja e shkronjave

ngre zėrin e pėrbashkimit


Rrustem Geci - Dortmund
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Thu Mar 27, 2008 8:50 pm

flm,shumė qė keni sjellur kėto poezi tė poetit tonė tė shquar Rrustem Gecit,i cili njėherit ėshtė edhe vendas i imi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Krijuesit tė ndryshėm   Sat Mar 29, 2008 1:46 am

Nė kėtė temė mund tė shkruani dhe sillni pėrmbledhje nga krijuesit tė ndryshėm.

Shefki Ollomani


RRĖNJĖT TONA…Rrėnjėt tona - pellazgiane,

Rrėnjė antike - iliriane.Rrėnjėt tona - arbėrore,

Rrėnjė tė lashta - kanunore.Rrėnjėt tona - shqiptare,

Rrėnjė dardane - legjendare.Rrėnjėt tona - parahistorike,

Rrėnjė hyjnore - olimpike.Rrėnjėt tona - etnike,

Rrėnjė tė vjetra - historike.Rrėnjėt tona - xhubletė malėsie,

Rrėnjė popullore - fisnikėrie.Rrėnjėt tona - kala me trima,

Rrėnjė kombėtare - si vetėtima.Rrėnjėt tona - farė e fis,

Rrėnjė brezash - bung e lis.Rrėnjėt tona - kordon lirie,

Rrėnjė gjaku - ditiramb lavdie.Rrėnjėt tona - betonarmé,

Rrėnjė fortese - pėr Atdhé.Rrėnjėt tona - fortifikatė,

Rrėnjė graniti - nė shtrėngatė.Rrėnjėt tona - obelisk,

Rrėnjė tė forta - si ēelik.Rrėnjėt tona - rapsodi epike,

Rrėnjė lahute - baladė kreshnike.Rrėnjėt tona - shpatė me presa,

Rrėnjė betejash - me thika e kmesa.Rrėnjėt tona - gjerdan fyshekėsh,

Rrėnjė baroti - krismė dyfekėsh.Rrėnjėt tona - muranė e gjallė,

Rrėnjė tė thella - det me valė.Rrėnjėt tona - pirg me eshtra,

Rrėnjė luftėrash - mal me kreshta.Rrėnjėt tona - xhamadan,

Rrėnjė tė kuqe - vullkan.Rrėnjėt tona - degė me gjethe,

Rrėnjė guri - shkėmb me thepe.Rrėnjėt tona - bjeshkė me borė,

Rrėnjė qarri - rrap shekullor.Rrėnjėt tona - autoktone

Rrėnjė qėndrese - mbret nė frone.Rrėnjėt tona - besė fisnore,

Rrėnjė spartane - pėr fitore.Rrėnjėt tona - shqipe nė fluturim,

Rrėnjė kryengritėse - kushtrim.Rrėnjėt tona - filiza nė shpėrthim,

Rrėnjė shqiptare - nė amshim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Sat Mar 29, 2008 1:47 am

KĖSHTJELLA E LIRISĖKėshtjellė prej gurėsh tė Ilirisė,

Kėshtjellė prej gjakut tė rinisė

Kėshtjellė prej eshtrash tė shqiptarėve

Kėshtjellė prej kafkash tė luftėtarėve

Kėshtjellė prej betoni e qėndrese

Kėshtjellė prej hekuri e bese.Kėshtjellė prej fėmijsh tė vrarė nė djep

Kėshtjellė prej grashė tė dhunuara nė vek

Kėshtjellė prej foshnjash tė mbytura nė bark

Kėshtjellė prej burrash tė varur nė lak

Kėshtjellė prej flamujve tė pėrgjakur

Kėshtjellė prej tokės sė pėrflakur.Kėshtjellė prej shpirtit tė dėshmorėve

Kėshtjellė prej dasmash e dasmorėve

Kėshtjellė prej brezash t’baballarėve

Kėshtjellė prej gjoksesh t’flamurtarėve.Kėshtjellė prej kullash tė rrėnuara

Kėshtjellė prej fisesh tė dėbuara

Kėshtjellė prej librave tė djegura

Kėshtjellė prej lėkurave tė rrjepura.Kėshtjellė prej luftėrash e pėrpjekjesh

Kėshtjellė prej zvarritjesh e marshimesh

Kėshtjellė prej rėniesh dhe ngritjesh

Kėshtjellė prej tėrheqjesh e shtegtimesh.

Kėshtjellė prej zemrash e bujarie

Kėshtjellė prej betimi e besnikėrie

Kėshtjellė prej drite e dashurie

Kėshtjellė prej nderi e fisnikėrie.Kėshtjellė me themele nė tokėn arbėrore

Kėshtjellė me majat lartėsive qiellore

Kėshtjellė me bedenat e shqiptarisė

Kėshtjellė e pėrjetshme, kėshtjella e lirisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Sat Mar 29, 2008 1:47 am

NGRITE ZĖRIN, O SHQIPTAR!Ngrite zėrin, o Shqiptar!

Ngrite zėrin, bėhu i gjallė!

Ngrite zėrin pėr liri!

Ngrite zėrin pėr Shqipėri!S’kemi troje pėr tregti!

Pėr greko-sllavė e koloni!

S’kemi troje pėr robėri!

Pėr tė falur nė kojshi!Merr flamurin dhe valėvite!

Rrok dyfekun dhe kėrsite!

Merre shpatėn dhe vėrtit!

Rroke topin dhe godit!Pas errėsirės, zbardhon drita,

Perėndon hėna e lind dielli,

Se pas natės po vjen dita,

Ndrit natyra, shėndrit qielli.Ngrite zėrin, o Shqiptar!

Ngrite zėrin, merr pishtar!

Ngrite zėrin pėr ēlirim!

Ngrite zėrin pėr bashkim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Sat Mar 29, 2008 1:48 am

PĖR SHQIPĖRINĖ, SHQIPTAR!Mos fli, shqiptar!

Koha erdhi, shqiptar!

Cingėroi ora, shqiptar!

Ra kėmbana, shqiptar!

Zgjohu, shqiptar!

Ngritu, shqiptar!

Ngjeshi armėt, shqiptar!

Nisu, shqiptar!

Marsho, shqiptar!

Sulmo, shqiptar!Pajtohu, shqiptar!

Bashkohu, shqiptar!

Forco unitetin, shqiptar!

Dorė pėr dorė, shqiptar!

Sup mė sup, shqiptar!

Gjoksin hapur, shqiptar!

Ballin lart, shqiptar!

Besėn ēelik, shqiptar!Beso, shqiptar!

Shpreso, shqiptar!

Dėshmo, shqiptar!

Qėndro, shqiptar!

Pėrpara, shqiptar!

Vringėllo armėt, shqiptar!

Ndero kombin, shqiptar!

Thyej prangat, shqiptar!

Dėbo armikun, shqiptar!

Ēliro vendin, shqiptar!

Lufto, shqiptar!

Fito, shqiptar!Mos gabo, shqiptar!

Mos dėshto, shqiptar!

Mos u ndajė, shqiptar!

Mos u frikėso, shqiptar!

Mos u pėrēajė, shqiptar!

Mos hesht, shqiptar!

Mos u mashtro, shqiptar!

Mos duro, shqiptar!

Mos u nėnshtro, shqiptar!

Mos u ndal, shqiptar!Ballė-pėrballė, shqiptar!

Guxo, shqiptar!

Ec krenar, shqiptar!

Drejt fitores, shqiptar!

Drejt ēlirimit, shqiptar

Drejt lirisė, shqiptar!

Drejt bashkimit, shqiptar!

Ke lindur, shqiptar!

Do vdesėsh, shqiptar!

Pėr Shqipėrinė, shqiptar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Sat Mar 29, 2008 1:48 am

LIRIALiria lind nga gjaku

Liria rritet nga dituria

Liria jeton nga dashuria

Liria forcohet nga besimi

Liria mbijeton nga flijimi.Liria lind nga ideali

Liria rritet nga besa

Liria jeton nga shpresa

Liria forcohet nga uniteti

Liria mbijeton nga solidariteti.Liria ėshtė ajri qė frymon

Liria ėshtė dielli qė rrezon

Liria ėshtė buka qė gjallon

Liria ėshtė uji qė freskon.Liria ėshtė toka ku jetojmė

Liria ėshtė jeta qė gėzojmė

Liria ėshtė zjarri i atdhedashurisė

Liria ėshtė fara e pėrjetėsisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Sat Mar 29, 2008 1:49 am

KOSOVA SOTOj Kosovė - tungjatjeta!

Nėpėr luftėra tė shkoi jeta!

Oj Kosovė - shtojzovalle!

Vend me derte, vend me halle!

Oj Kosovė, bij’e Kastriotit!

Si i ke punėt nė ditė t’sodit!Disa thonė - je e lirė!

Disa thonė - je n’zinxhirė!

Disa thonė - ke pavarėsi!

Disa thonė - je n’robėri!

Disa thonė - je bėrė shtet!

Disa thonė - s’ke pushtet!E plagosur nga armiku!

E mbėrthyer nga UNMIKU!

Nė status-quo e gozhduar!

Sikur Krishti e kryqėzuar!

As e serbėve dhe Serbisė!

As e shqipeve dhe Shqipėrisė!As nė tokė, as nė qiell!

Nuk tė ndrit as hėnė, as diell!

Nuk ke ujė pėr tu larė!

Nuk ke rrymė pėr tu parė!

Je n’havį, pėr gazep!

Sikur cjapi, therė pa rrjep!Deri dje ishe etnike!

Ishe shqiptare, dallėndyshe,

Sot je bėrė multietnike!

Se UNMIKU ja ktheu ndryshe!

Cep mė cep ushton jehona:

Nuk e dimė a je e jona?!

Je e gjallė, por s’jeton!

Je e lirė, por s’frymon!

Je e pavarur, por s’je shtet!

Je demokratike, pa unitet!

Je Rozafė e murosur!

As e gjallė, as e varrosur!Le t’pėrzihet tokė e det!

Me ty bėjnė eksperiment!

Vend pa dinjitet, pa integritet!

Vend pa kufinj, pa sovranitet!

Vend i varfėr, pa ekonomi!

Vend i lėnė nė agoni!

A do mbetesh nėn Serbi?!

A do bėhesh Shqipėri?!

Apo shtet me pavarėsi?!

Nuk e di asnjė parti?!

As vetė populli nuk e di?!

Vetėm Zoti nė gjithėsi!T’pėlcasė UNMIKU me Rusi!

Dhe Evropa me Serbi!

E gjithė bota le ta di:

Linde ilire, u rrite Dardani,

Je shqiptare, je Shqipėri,

Shqiponjė e Feniks nė pėrjetėsi…

(Suedi, 2000)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Sat Mar 29, 2008 1:49 am

NĖPĖR SHEKUJ, SHQIPTAR JE!

(Kushtuar Kombit Shqiptar: heronjėve, dėshmorėve, luftėtarėve dhe atdhetarėve tė tij nė mijėvjecarė)

Je i lashtė - mitologjik,

Je i vjetėr, je antik.Nėpėr shekuj, pellazgian

Nėpėr shekuj, ilirian

Nėpėr shekuj, alban

Nėpėr shekuj, dardan

Nėpėr shekuj, vullkan

Nėpėr shekuj, uragan.Je emblemė - unikat,

Je ikonė, je dukat.Nėpėr shekuj, shtatvigan

Nėpėr shekuj, si spartan,

Nėpėr shekuj, burrė stoik

Nėpėr shekuj, si kreshnik,

Nėpėr shekuj, heroik

Nėpėr shekuj, si ēelik.Rreth fyshekėt, si gjerdan,

Vesh nė tirqė e n’xhamadan.Nėpėr shekuj, kushtrimtar

Nėpėr shekuj, betimtar

Nėpėr shekuj, atdhetar

Nėpėr shekuj, luftėtar

Nėpėr shekuj, ēlirimtar

Nėpėr shekuj, fitimtar.E bėn terrin dritė dhe ag,

Me kandil prag mė prag.Je i gojės - kuvendar,

Je i kėngės - lahutar,

Je i besės - besatar,

Je i menēėm - mendimtar,

Je i zemrės - bujar,

Je i dorės - shigjetar,

Je i syrit - shenjėtar,

Je i kėmbės - qėndrimtar.Orator e gjuhėshpatė,

Je trim e kryelartė.Nėpėr shekuj, diamant

Nėpėr shekuj, ditiramb

Nėpėr shekuj, ndrit fanar

Nėpėr shekuj, si pishtar,

Nėpėr shekuj, strateg lirie

Nėpėr shekuj, themel Shqipėrie.Je i vrullshėm, si azgan,

Je i madh, si vigan.Nėpėr shekuj, shtatbajrak

Nėpėr shekuj, si zambak

Nėpėr shekuj, luftarak

Nėpėr shekuj, po derdh gjak

Nėpėr shekuj, misionar

Nėpėr shekuj, shpėtimtar

Nėpėr shekuj, engjėllor

Nėpėr shekuj, shenjėtor.Je i pastėr, qelibar,

Po shkėlqen, margaritar.Je stuhi, je ciklon,

Ditė e natė po gjėmon.

Je kolos, je gjigant,

Kryengritės, militant.

Je epik, gladiator,

Kryetrim dhe burrėror.

Je etnik, epokal,

Mendjendritur, gjenial.

Je krenar dhe besnik,

Humanist e fisnik.Famėmadh e dinamit,

Je kalorės, erudit.Nėpėr shekuj, si tajfun

Nėpėr shekuj, si tribun,

Nėpėr shekuj, rrap me degė

Nėpėr shekuj, toskė e gegė

Nėpėr shekuj, rrezatim dielli

Nėpėr shekuj, flakėrim qielli

Nėpėr shekuj, gjallė se gjallė

Nėpėr shekuj, prush e strall.Je kuēedėr e dragua,

Je Feniks dhe fajkua.Je shqiptar, Kosovar,

Nė ēdo luftė vullnetar.

Je shqiptar Iliride,

Gjak i lashtė, Atlantide.

Je shqiptar prej Malėsie

Xixa zjarri e shkėndije.

Je shqiptar, Ēamėrie,

Rracė ilire, pavdekėsie.

Je shqiptar, Shqipėrie,

Je flamur, lajmėtar lirie.Nėpėr shekuj, shqiptar je!

Shqipėrinė, atdhé e ke!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Sat Mar 29, 2008 1:50 am

LIRIA FITOHET, NUK DHUROHET!Ne ekzistojmė - na lindi Dheu,

Ne qėndrojmė si Prometheu,

Ne jetojmė me zemra fisnike,

Ne luftojmė me gjokse titanike,

Ne mbijetojmė nga shpresa, dashuria,

Ne fitojmė tė jetojė Shqipėria.Armiku armėt vringėllon,

Mpreh thikat dhe kėrcėnon!

Vendi shkelet me tanksa, helikopterė…,

Dita bėhet terr e nata sterrė!

Populli vritet dhe helmohet,

Rinia burgoset, torturohet…!

Vullneti i shqiptarėve shtypet prore,

Me ēizme ushtarako-policore!

Zėri liridashės i shqiptarit krenar,

Shuhet nė gjakun e tij qelibar!

Shqiptari nuk quhet mė shqiptar,

Nė truallin e vet amtar!Dikush thotė: paqė e durim,

Se armiku ėshtė pambarim!

Dikush pėrdorė diplomacinė,

Pėr tė fituar pavarėsinė!

Dikush thotė me demagogji,

Se ky vend veē ka liri!

Dikush pėrdorė dialogun,

Pa e ditur epilogun!Dikush thotė: bij tė shqiptarisė,

Kapni pushkėt e lirisė!

Se asgjė nuk bjen nga qielli,

Se pa luftė s’ka rreze dielli!

Merrni armė, barot tė thatė!

Me armikun flakė pėr flakė!

Se pasha Zotin e Perėndinė,

Vetėm lufta sjellė lirinė!Shqiptari armiqtė nuk i don,

Shqiptari robėrinė nuk e duron,

Shqiptari pushtimin nuk e pranon,

Shqiptari liri, pavarėsi kėrkon.Luftės me luftė t’i pėrgjigjemi!

Forcės me forcė t’i kundėrvihemi!

Forcės reaksionare,

Me forcė revolucionare!

Aksionit pushtimtar,

Me aksion ēlirimtar!E vėrteta pa forcė e ushtri,

Porsi gaca pa flakė e shkėndi!

Drejtėsia pa armė,

Si peshku nė zallė!E vėrteta dhe drejtėsia,

Nuk triumfojnė asnjėherė,

Bashkimi dhe pavarėsia,

Nuk fitohen pa maliherė!Tingėllon ora e bashkimit,

Buēet kėmbana e kushtrimit,

Kush ka vesh i dėgjon,

Kush ka sy i shikon.Koha nuk pret,

Koha ecė e kalon,

Atdheu thėrret,

Bijtė e vet po rreshton,

Nė ushtrinė ēlirimtare,

Pėr ideale kombėtare.Durimi e paqja pakufi,

Janė vuajtje, robėri!

Janė pėrkulje, nėnshtrim!

Janė grabitje, pushtim!Ne s’jemi pacifistė!

As nuk jemi fatalistė!

Ne jemi revolucionarė,

Ne jemi luftėtarė,

Me armikun ballė-pėrballė!Ne s’jemi frikacakė!

Ne nuk jemi trumcakė!

Ne jemi guximtarė,

Ne jemi flamurtarė,

Me armikun ballė-pėrballė!S’jemi skllevėr, apatikė!

Jem vitalė, energ jikė.

S’jemi robėr, s’jemi lypės!

Jemi trima, kryengritės.S’jem viktima tė dėshprimit!

As pinjollėt e dorėzimit!

Jemi zotėt e kėtij vendit,

Jemi burrat e kuvendit,

Jemi lulet e trimėrisė,

Luftėtarėt e lirisė.Perandoritė lindin e vdesin,

Popujt qėndrojnė e mbesin,

Perandoritė shkojnė e vijnė,

Popujt rilindin pėrsėri.Armiq e furtuna kaluan,

Stuhi tė shumėta vėrshuan,

Mbi trupin e vatanit,

Mbi gjoksin e shqiptarit,

Qė kurrė s’u mposht, nuk u ndal,

Me shpatė e pushkė mal mė mal,

Me idealin e lirisė e tė shpresės,

Rrugės sė luftės e tė qėndresės.Rruga e luftės - mohim i robėrisė,

Rrugė e nderit - revolucionare,

Rruga e luftės - rruga e lirisė,

Rrugė e lavdishme - kombėtare,

Rruga e luftės - rrugė e ēlirimit,

Rruga e luftės - rrugė e bashkimit,

Rruga e luftės - rrugė e pavarėsisė,

Rruga e luftės - rrugė drejt Shqipėrisė.

Shqiptari e don paqėn, demokracinė,

E don gjuhėn, kombin dhe lirinė,

Mbi tė gjitha don Nėnėn Shqipėri,

Pa atdhe nuk ka komb, as liri.S’ka mė grupe e parti

S’ka mė teori e ideologji

S’ka mė borgjezė, as proletarė

S’ka mė populistė, as bajraktarė

S’ka mė socialistė, as kapitalistė

S’ka mė liberalė, as komunistė

S’ka mė marksistė, as leninistė

S’ka mė stalinistė, as maoistė

S’ka mė titistė, as enveristė

S’ka mė fanolistė, as zogistė

S’ka mė fashistė, as ballistė

S’ka mė fetar, as ateistė

S’ka mė tė djathtė, as majtistė

S’ka mė ekstremistė, as terroristė.S’ka mė tė bardhė, as tė zi

Ka vetėm Shqiptarė e Shqipėri

Ka patriotė e atdhetarė

Ka luftėtarė e kombėtarė

Ka luftė pėr dekolonizim

Ka luftė pėr liri e ēlirim

Ka luftė e pėrpjekje titanike

Luftė pėr Shqipėrinė etnike.Tė gjithė jemi nipėr tė Skėnderbeut

Tė gjithė jemi ushtarė tė Mėmėdheut

Tė gjithė jemi bij tė Shqipėrisė

Tė gjithė jemi luftėtarė tė lirisė.Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon bukė.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon pushkė.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon municion.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon vizion.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon unitet.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon solidaritet.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon besnikėri.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon trimėri,

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon besatim.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon pėrkushtim.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon guxim.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon bashkim.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon betim.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon flijim.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon atdhedashuri.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon gjak tė ri.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon dėshmorė pėr liri.

Jemi nė luftė,

E lufta kėrkon heronj pėr Shqipėri.Liria nuk fitohet me urata,

As me lutje e dekorata!

Nuk fitohet me fjalime!

As me rrena, teorizime!

Ajo fitohet me luftė e gjak,

Me pėrleshje prag mė prag,

Nuk dhurohet n’tavolina,

Po fitohet me martina.Pajtohuni, shqiptarė!

Bashkohuni, shqiptarė!

Luftoni, shqiptarė!

Bashkoni kombin mbarė!

Bashkoni trojet ilirike!

Bashkoni Shqipėrinė etnike!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Sat Mar 29, 2008 1:51 am

Shkruan: Shefki OLLOMANIRe tė zeza tė kanė mbuluar,
Diell e Hėnė tė kanė errėsuar,
s’je nė ėndėrr,
por je zhgėndėrr,
nė terr tė zi e nė robėri,
zgjohu, ngritu Shqipėri!

Laku n’fyt po t’shtrėngon,
pranga trupin ta mundon,
okupimi po t’shkatėrron,
armiqt sulen me egėrsi,
me ushtri e me djallėzi,
zgjohu, ngritu Shqipėri!

Mjaft Ti fjete dhe u pėrgjume,
mjaft Ti ndejte e ngujume,
mjaft Ti prite ditė pėrditė,
flake terrin bėhe dritė,
ndize zjarrin nga njė shkėndi,
zgjohu, ngritu Shqipėri!

Mė dhemb zemra kur rėnkon,
kur nga dhembjet Ti gjėmon
m’hapet goja e s’mund tė flas,
jap kushtrim e po bėrtas,
por askush nuk mė dėgjon,
po askush nuk mė beson
i gjithė trupi tė ėshtė shkri,
zgjohu, ngritu Shqipėri!

Kam shumė zjarr e shumė dhimbje,
kam shumė mall e shumė dridhje,
kam shumė vuajtje e dashuri,
kam shumė dhembje e krenari,
kam shumė ankth e burrėri,
zgjohu, ngritu Shqipėri!

Shpatė e Damokleut tė rrin mbi kokė,
"Pako" e "Traktate" hartojnė me okė,
Rezoluta (1244) e 14 Pika,
gjithėsecila mė e mprehtė se thika,
trupin copa ta copėtojnė,
shpirt e zemėr tė dėrrmojnė,
trojet Tua t’i pushtojnė,
marimangat thurrin robėri,
kameleonėt endin tradhti,
zgjohu, ngritu Shqipėri!

Serbia jepė autonomi,
bota jepė gjysmėpavarėsi,
ē’janė kėto hile njė dreq e di,
gjithēka janė veē jo liri,
tė ka hy n’Kullė bajlozi i zi,
zgjohu, ngritu Shqipėri!

Janė ndryshkė armėt mbi tavan,
pastro shpatė e jatagan,
dil nė shesh dhe n’mejdan,
shpėrthe vrullshėm si vullkan,
Ja vdekje – Ja liri,
zgjohu, ngritu Shqipėri!

Mos i le armėt tė ndryshken,
mos i le teshat tė myken,
mos e le luftėn nė mes,
mos e le idealin t’vdesė,
mos harro - je Iliri,
zgjohu, ngritu Shqipėri!

Gjithė Kosova n’re tė zeza,
nėnat, motrat shamizeza,
frynė stuhia e shfrynė era,
lufta tė troket te dera,
s’ka liri, s’ka pavarėsi,
s’ka bashkim, as drejtėsi,
rroki armėt pėrsėri,
zgjohu, ngritu Shqipėri!

Zgjohu, ngritu del te dera,
se sėrish po vjen pranvera,
se liria s’vjen ēdo ditė,
flake terrin del nė dritė,
del nė dritė e nė liri,
mos duro mė tirani,
sllavo-grekė, as dredhi,
zgjohu, ngritu Shqipėri!

Nėntor 2007/Botuar mė: 09 Nov 2007/F.F.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Victor Hygo   Sun Mar 30, 2008 12:52 am
Cfare mendoni per kete shkrimtar madheshtore?

Ne kete tem kam dashure ti analizojm vargjet e thenjet e tij.

Dhe nese dikush mund te ma gjej biografin ne shqip te ketij autori do ta falenderoja me gjith zemer.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Sun Mar 30, 2008 2:04 am

I nderuar guximi pergezime per temen.!

Kemi te bejem me Victor Hugo e jo me Victor Hygo kete nuk e kuptoj edhe me para se te hapet kjo teme , kam patur raste te diskutohj me ''disa'' se une e njofi si Victor Hugo e jo si ''Victor Hygo ''.duhet se pari te sqarojme Emrin dhe Mbiemrin e tij.

Une kam matrial ''biografin '' e Victor Hugo do te thote,ne ate qe kam lexuar une por jo Victor Hygo.

Nese ka ''dikush'' te na sqaroje se ka edhe ndonje Victro Hygo apo sipas mendimit time eshte....nese duhet te flasime per kete persone eshte ...

Victor Marie Hugo lindi nė Besanēon mė 26 shkurt tė vitit 1802, ishte njė dramaturg, poet dhe shkrimtar francez, i konsideruar si babai i Romantizmit si dhe njė figurė dominuese nė letėrsinė franceze tė shekullit XIX.

te tjerat te ja leme temes

Me mirkuptim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Sun Mar 30, 2008 3:56 am

Rrustem G e c i – poezi promemoriale


Z Ė R I PRESHEVĖS
Ngritemi qė tė j e t o j m ė
ngritemi qė tė ndėrtojmė
ngritemi tė bėjmė mė shumė
Kosovė ėshtė Presheva, hej!..

Si tė jetojė nėn terr tė huaj
me duart e tij tė pėrgjakura
me drejtėsinė e tė ēmendurit
Me atė qė vetėm mė vret
Nė kėtė t o k ė denbabaden
unė kam varret e stėrmoēme
tė rėnėt e tė gjitha kohrave
kėngėt e tė gjitha betejave

O ti qė flet krejt ndryshe
K o s o v ė ėshtė emri im
Kosovė ėshtė g j a k u im
Shqipėri ėshtė Presheva, hej!...

Rrustem Geci - Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Ese letrar mbi librin “Vetullat pa akull” tė Gani Xhafollit   Sun Mar 30, 2008 3:58 am

Ese letrar mbi librin “Vetullat pa akull” tė Gani Xhafollit
SHPIRTIT S“KAM ĒKA T“I BĖJ !
( Kryefjala dhe kallxuesi, jo rrallė kanė probleme. Zanoret qė kėrkojnė vetėvendosje, mėngjes fjalėsh, dhe dhimbje mbrėmjesh, janė pasuri ndjenjash
nga mė mė tė bukurat. Shpirtit s“kam ēka t“i bėj, I menēuri pėrherė qanė!..)
Nė letėrsisė tonė artistike, Gani Xhafolli, ka kohė qė ėshtė ngjitur nė pemėn e poezisė. Ngjitjen e tij nė kėtė pemė tė vėshtirė e ka bėrė talenti tij prej poeti. Prushi i vargjeve tė Xhafollit ėshtė i ngrohtė dhe prekės.Libri i tij i fundit,”Vetullat pa akull” ėshtė njė prurje e re dhe me figura shumė tė pasura. Nuk jam Homer, as Hamlet, po njė fėmijė i pagjumė me mė tė pagjumėt e vendit tim. Studio ime e krijimit shprehet Ganiu , ka tre dhoma; lirikėn, metaforėn, semantikėn,dhe ca paradhoma.Sa herė gjendem mes luleve zogjėt I bien pjanos , dhe orkestrojnė vargjet e mia. Nė hapėsirėn e paanė tė tė kundėrtave, shprehet Xhafolli, spikatė fryma e tė jetuarit, sahati artistik , muza e tij e shtrenjtė , e magjishmja pėr mė tė bukurėn. Nė shkretėtirėn e letrės sė bardhė, pėrpara se tė vė mendimin mbi letėr, mė bie loti, dhimbja e ēarė, tė qenit njeri.Nė tė argjiltėn e fjalės kam mbjellė farėn e sė ėmblės, kohėn e te qėnit tim.Realitetin e tė jetuarit shprehet Gani Xhafolli, unė e lexoj ashtu si ėshtė, duke ia shtuar kėtė kohė tė ardhmes. Nuk ka robėri qė ma mbyll derėn, sepse , jam poeti, ai qė vet u jap frymė vargjeve. Nė kėtė botė plot trazira unė kam muzėn time, vashėn mė tė virgjėr tė ėndrrave,qė kurrė s’ mė lė vetėm,por,mė merr me vete tek e pagjumta e saj. Drejtėsia ėshtė mė e padrejta nė kėtė botė, padrejtėsia saj sa e sa herė na ka poshtėruar, na ka fyer e pėrēarė, na ka bėrė kryengritės,lexojmė nė librin e tij mė tė ri „ Vetullat pa akull“ , qė kėto ditė doli nga botimi.Lufta e motiveve na thotė pooeti Xhafolli, ėshtė lufta mė gjigande e njė krijuesi. Rėnia nuk mė pėlqen.Mė kėtė dua tė themė thotė poeti, se edhe kryefjala, edhe Kallxuesi kanė probleme.Zanoret jo rrallė kėrkojnė vetėvendosje, mėngjes tė fjalės, mesditė tė durimit, mbrėmje tė dhimbjes. I menēuri thotė poeti pėrherė qanė mė shumė.Unė shpirtit s’ kam ēka t’ i bėj.Sa herė flė ėndrra mė shpie tek ėndrrat e saj, qė ta gjej lulen time.Tė gjitha shkronjat i kam shumėzuar qė kėnga tė jet mė e plotė, mė e qartė, mė intime. Nė valixhen time poetike pėrveē vesės,shiut, lules dhe ėndrrave, njė dritė mė ndjek pėrherė. Hėna nė poezinė e Gani Xhafollit ėshtė mikja e tij mė
e dashur qė i bėn pyetje poetit.Zanoret e poetit Xhafolli, janė tė veēanta pėr nga vlera,dhe
tė mbushura me emocion.Qė i vogėl thotė Gani Xhafolli, mė ka humbur ēelėsi i heshtjes, ēelėsi i tė urtit. Plot lule tė jetė sime sime , thotė autori, m“i ka vrarė kjo jetė. Vetėm unė e di sa kam patur dhimbje pėr atė lule, se unė i kam martuar plot shkonja me vuajtjet e mia.Nė pavetėdijen e pavetores edhe fryma herė- herė mė del e kuqe, lexojė nė librin “Vetullat pa akull“ . Nuk di sa do tė mėrzitem nė fund tė kėngės...por mė mjafton njė pikė, njė presje, qė unė tė mbetem tek lulja, tek pema, tek ėndrra, tek mbretėresha ime, poezia.
Rrustem Geci – Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   Sun Mar 30, 2008 4:17 am

Te pergezoj pet temen biligoa edhe pse kohen e kam te kufizuar e nuk e kam lexuar te gjithe por kam nje pyetje

Rrustem Geci


Dhe Gani Geci jane vėllezer qe te njejtin Mbiemer e kane.?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrmbledhje nga krijues tė ndryshėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 21Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: