Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Rock'n Roll!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Rock'n Roll!   Fri May 30, 2008 12:02 am

UnikKatilja shkruajti:
PREMTIM - besoj qe shumica e reperav qe i njoh skan me u pergjigj negativisht per MUZIKEN rock (e per rockerat si persona sedi) .

Unikatilja, me kaq mbaroj diskutim jone. Ajo qe prita nga ju edhe u pranua.

Shume faleminderit per debatin deri me tani. Vertete ishe e kendshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
GocPejone
Anėtar
Anėtar


Female
Numri i postimeve : 372
Age : 98
Vendi : Matiqan
Registration date : 16/09/2007

MesazhTitulli: Re: Rock'n Roll!   Fri May 30, 2008 12:44 am

Premtimi shkruajti:
UnikKatilja shkruajti:
PREMTIM - besoj qe shumica e reperav qe i njoh skan me u pergjigj negativisht per MUZIKEN rock (e per rockerat si persona sedi) .

Unikatilja, me kaq mbaroj diskutim jone. Ajo qe prita nga ju edhe u pranua.

Shume faleminderit per debatin deri me tani. Vertete ishe e kendshme.


hahah jo kadalee qyy, tash e njejta send vlen edhe per rockerat, po per muziken rap? pse jon kaq negativa per muzika tjer, sidomos repit?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Rock'n Roll!   Fri May 30, 2008 12:46 am

Nuk mendoj qe jan aq negativ. Fjala ishte ne krahasim me rockun, sepse nese bejm krahasime me muziken tallava, ose te tipit Meda e Mentor Kurtishi, e shume shume te tjereve, ateher muzika rep, per mua eshte flori.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Rock'n Roll!   Fri May 30, 2008 4:37 pm

bravo premtim se bash qeshtu eshte.
bile edhe meda eshte flori nese e krahason me disa njerez si sefe duraj, duli e do qesi kurrgjahiqa.

pra po i bejn qe pasi repi eshte flori atehere rocku po i bjen mu kane far diamanti shume i vlefshem Very Happy Very Happy Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
GocPejone
Anėtar
Anėtar


Female
Numri i postimeve : 372
Age : 98
Vendi : Matiqan
Registration date : 16/09/2007

MesazhTitulli: Re: Rock'n Roll!   Sat May 31, 2008 11:55 pm

rolling shkruajti:

pra po i bejn qe pasi repi eshte flori atehere rocku po i bjen mu kane far diamanti shume i vlefshem Very Happy Very Happy Very Happy

apo ondasjelltas:fla:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Rock'n Roll!   Tue Jun 03, 2008 2:14 pm

nuk mundet me kane edhe anasjellatas, veq njani eshte eshte ai diamanti i cmueshem, e cili eshte po e din edhe ti po nuk po tregon te verteten hahahahah
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
illyria
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 4
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Rock'n Roll!   Wed Feb 11, 2009 6:05 pm

krahasimet qe po i beni nuk jane edhe per tu hedhur posht Very Happy.
Po une mnedoj qe Roku eshte muzike qe ja vlene te degjohet, ka tinguj dhe melodia te shkelqyera, po i marr shembull Guns N'Roses, U2, Led Zeppelin etj etj. Po ne te kunderten repi per mua nuk ka kurfar vlere po ashtu edhe keta Medat e Dula e keta tallavaxhinjet. Prijashtimi te repi eshte se jane disa reper qe ja vlen te degjohen ndonjeher dhe ate vetem per hater te textit qe e perbejn, si p.sh Unikkatilin ne kengen "qendro" apo edhe "lavdija"(me dukete keshtu quhet).
Po te ishte repi si kenga "qendro" une mendoj qe do e ndegjoja shume, por rep quhet edhe kenga e Ting3 "a po don kesh" ose e Da Ligs-ave me kangen 'Hip-Hop s'do me than urrejtje"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Rock'n Roll!   Wed Feb 11, 2009 9:07 pm

illyria shkruajti:
krahasimet qe po i beni nuk jane edhe per tu hedhur posht Very Happy.
Po une mnedoj qe Roku eshte muzike qe ja vlene te degjohet, ka tinguj dhe melodia te shkelqyera, po i marr shembull Guns N'Roses, U2, Led Zeppelin etj etj. Po ne te kunderten repi per mua nuk ka kurfar vlere po ashtu edhe keta Medat e Dula e keta tallavaxhinjet. Prijashtimi te repi eshte se jane disa reper qe ja vlen te degjohen ndonjeher dhe ate vetem per hater te textit qe e perbejn, si p.sh Unikkatilin ne kengen "qendro" apo edhe "lavdija"(me dukete keshtu quhet).
Po te ishte repi si kenga "qendro" une mendoj qe do e ndegjoja shume, por rep quhet edhe kenga e Ting3 "a po don kesh" ose e Da Ligs-ave me kangen 'Hip-Hop s'do me than urrejtje"

Shume bukur e ke thene dhe nuk do t'i heq asnje presje !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Veneta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

MesazhTitulli: Re: Rock'n Roll!   Thu Feb 12, 2009 12:44 pm

Pashe qe ne kete teme jane bere disa krahasime ne mes te repit dhe Rock'n Roll. Nese shohim origjinen e repit, e cila buroi nga zezaket, te cilet dilnin ne rruge per te shprehur pakenaqesite e jetes, shtypjet racore qe u beheshin, fenomenet negative qe ndodhnin ne shoqeri, etj. do te verejme se repi ka nderruar per shume nuanca me kete qe mbizoteron sot. Me sakte eshte deformuar pothuajse i teri. Repi ka qene proteste, shfryrje mllefi apo ngritje e zerit per vetedijesim, dhe ka qene menyra e vetme te cilen nuk e ka kundershtuar asnje sistem.

Ndersa Rock'n Roll ishte nje prezantim me sensual, qe tingellonte shumicen e kohes me kumbues dhe me artistik, sepse teksti gershetohej here here mjaft trishtueshem. Rock'n Roll ka me shume bote brenda vetes dhe eshte nje rryme shume e vecante.

Dhe ku eshte repi dhe rock'n roll sot?
Repi flet per seksin, per drogen, per femrat, shfrenimet dhe pothuajse cdo video 'pasurohet' nga keto inserte. Neveritese! Rralle degjuesi nxjerr nje mesazh te qarte nga tekstet e tyre, sepse grupet e repit te mirefillta jane te pakta. Ndersa per ta kuptuar rock-un duhet te kesh nje shije te holle per muzike. Jo cdokush e di cka pasqyrohet ne ata tinguj, ne ato tekste domethenese dhe ne ato mbyllje sysh te artisteve te rock-ut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Rock'n Roll!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Rock'n Roll!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: