Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?

Shko poshtë 
+20
......
Driniiiii
rroni
Leka i Madh
Mysafir
xhavo_
E_Bukura
beri
Kosovarja
Sofra
zeriatdheut
fatlum
Euridika
Nezir Myrta
Orfe@
Guximi
Ani
Beton
interesant
arbesa
24 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyTue Apr 15, 2008 12:35 am

Kosovarja

tema titullohet ''ata'' jane.....Shtetet islamike nuk e pranojne shtetin e Kosoves .!

e jo .!!

Shtetet shqiptare islamike nuk e pranaojne shtetin e Kosoves ,duher dalluar gjerat nga keto se eshte nje dallim ne mes.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyTue Apr 15, 2008 12:50 am

beri shkruajti:
kosovare bash per ket tem biseduam me disa musafir qe kisha dhe desha te them se ne u benem musliman ne i leshum mjekrat me i shkurtuam pantollat ne dryshuam menyren e te falurit en krejt i bem per hir te asaj qe te jemi musliman besnik po me keqardhej dua te them se muslimanizmi ne kosove po del dhe eshte vetem biznes

O beri shqiptarët nuk kanë asgjë të përbashkët me shtetet aziatike as nuk e kem ngjyrën as gjakun dhe asgjë asgjë s'na lidh pos besimin e kemi të njejtë musliman, besimi i cili tek ne është më tolerues në lidhje me disa vende tek Lindja e Mesme ku edhe vet shtetet atje në Lindjen e Mesme dallojnë mes tyre për shkak se disa vende kanë ec para me qëllim të caktuar që i ka lejuar Amerika (dmth janë satelit të amerikës) kurse disa i ka shtyp dhunshëm që Lindja e Mesme përbrenda të jetë sa më gjat e trazuar për qëllime shfrytzimi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyTue Apr 15, 2008 12:54 am

Beton a mund ta spjegosh kete te fundit "kjo do te thote se nuk e njofin Ameriken si shtet e jo Kosoven" une pak e kuptova, por sa kuptova ti don te thuash se Amerika po pret te njihet nga shtetet islamike Razz

Eshte shtet Artificial i mbjellur nga Evoropianet lancelot edhe pse eshte 3 shekuj Very Happy

hahahahah amerika eshte shtet qe 3 shekuj dhe nuk ka nevoj te njihet nga askush, aq me pak nga shtetet islamike, te cilat i mban me armatim, tash se fundi nese ke ndegjuar per 123 milion dollar USA i shiti Arabis Saudite Sistemin ushtarak.

Keta jane ata qe blejn nga Amerika dhe kurre done Amerika jau mere, e armatosi Sadamin ja persi ja mori. Very Happy

Edhe a prish apo nuk prishe pune pse shtetet islamike nuk e njohin Kosoven, une them qe prish shume, se nese Kosova nuk njihet nga ma shum se gjysma e shteteve te Botes, atehere Rusia do fol ne OKB per bisedime te tjera Prishtine-

Vete e thae me nalet Lancelot ktheu lexoje Amerika nuk ka nevoje te njihet nga askusht prandaj edhe OKB eshte vete Amerika.

Beograd, qe kjo do te qonte ne ndonje lufte te re ndermjet Shqiptarve dhe shkieve.
Edhe do ishte mire ju muslimanet te beni nje petecion qe shtetet islamike ta njohin
pavaresin e Kosoves se do vejne punet keq Razz


Lancelot mo ke merak shoku
Me ka ndodhe njeher te besedoje me nje Amerikan intelektual ne ORLANDO te USA ku i bera nje Pyetje i thash te lutem me thuaj kush dhe ç'ka ka Amerika.

Pergjigja ishte shume e shkurt me pak fjal:
Qe te dine ''dikush'' kush dhe ç'ka ka Amerika duhet te studiuar 100 vjet , prandaj ka njeri qe jeton 100 vjet dhe te studijone 100 vjet .???

Mos ke merak Shoku se e dine shume mire se ç'fare bene amerika me serbin.

Me mirkuptim .


Edituar për herë të fundit nga Beton në Tue Apr 15, 2008 12:57 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyTue Apr 15, 2008 12:56 am

besimi i cili tek ne është më tolerues në lidhje me disa vende tek Lindja e Mesme ku edhe vet shtetet atje në Lindjen e Mesme dallojnë mes tyre për shkak se disa vende ...

Sofra

Plotsishte pajtohem me kete nuk kam ç'fare te shtoje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyTue Apr 15, 2008 12:58 am

zeriatdheut shkruajti:
PSE duhet me e ngrit ne piedestal miftiun tuaj ne qa mendon ti ai ka bere qa ka bere asgje hiq duke rejt njerez duke tregu historine e nje kombi te huaj duke vjedh popullin ka ber po ka bere eshte e vertet por cfar ka bere myftyu
o shoki nuk jemi ne turqi e ne arabi mu mar me myfty tu kemi deshmoret tan djemt e liris ata kan bere jo myftyu i juaj ata kan dhan gjithcka per atedhe e myftyu ka genjyer njerzit duke treguar historin e nje krimineli fashist qe idet e tine po sakatojn mbare njerzimin kriminelat ik mor zotni mos u mer me myfty por meru me KOMANDANTIN ADEM JASHARIN E THURNI ATY KEGE E LAVDIJ E KUR TE SHKONI NE XHAMIJA TREGOJU NJERZEVE PER ADEM JASHARIN PER UCK PER DESHMORET JO PER MUHAMEDIN TREGOJU RASTET E DESHMOREVE QA KAN FOL E CFAR AMANETI KAN LAN e SA PER BORBEN SOT ajo shoku ka renjet ne beograd te shlivovica baco ani tung

Per ate se sa ka punue Myftiu i nderum Zoti e shperbleft flasim faktet ndonse se ka pas obligim ligjor dhe as ti e as kush tjeter po te zgjoheni te gjith ne kemb nuk mund ta ndryshoni ket fakt.

E vertet qe nuk jem as turq e as arab po jem Shqiptar Musliman dhe per ket e Falenderoj Zotin.Zoti i shperblef me parajs gjith deshmoret e kombit perkulem para vepres madhore te tyre.Lexo intervisten me Kujdes myftiu Naim Ternava e ka vizitu familjen Jashari kur shumica prej nesh se kemi dit qe egzistojn.Une rrenjet sja di as kujt ku i ka po e verteta eshte etill,edhe nje her po e potencoj.

Per mua eshte i mir dhe e falenderoj qdo njeri,qdo individ qe ka dhan sa do pak per Pavarsin e Shtetit te Kosoves,mua sme intereson nese ai ka qen prift apo myfti mirpo ne ket rast e shoh te arsyshme qe te debatohet edhe per lobusit e pavarsis ne ket rast tek shtetet arabe.

Me duhet edhe nje her te them kthev mrapa dhe lexo intervisten e mos shko me paragjykime vetum pse ke pa qe behet fjal per nje njeri te madh.Shiko thuhet aty fare qart ne Zvicer gjamit perveq sherbimeve fetare,po shfrytzohen edhe per mesimin e gjuhes dhe historis kombetare.

Dhe siq tha edhe sofra me lart ka kohe ende si kemi bere dy muaj qe e shpallem pavarsin do e njohin edhe ato ndonse ka mund me qen me ndryshe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyTue Apr 15, 2008 1:17 am

Beton shkruajti:
besimi i cili tek ne është më tolerues në lidhje me disa vende tek Lindja e Mesme ku edhe vet shtetet atje në Lindjen e Mesme dallojnë mes tyre për shkak se disa vende ...

Sofra

Plotsishte pajtohem me kete nuk kam ç'fare te shtoje

Po atëhere duhesh edhe të pajtohesh edhe me këte se Izraeli psh qe sa kohë lufton për t'i mbrojtur trojet e veta dhe në të njejtën kohë mundohet edhe t'i çlirojë ato .... po kur pat kohë ky popull të përparojë në arsim.... apo Afganistani çlirohu nga Bashkimi Sovjetik dhe pushtohu nga një okupues tjetër .... kur pat kohë të arsimohej ?!!!

Harrojm edhe ne shqiptarët se para disa viteve duhej të merrte iniciativ rinija studentore e të pajtonte me mijra gjaqe anekënd Kosovës.


Mua më vjen keq se disa nga ata që ju i cilsoni si flliqësira para viteve 2000 ndryshe keni folur për ta. Por nejse është vendi ku duhet të kuvendojm më ndryshe dhe pakashum tërthorazi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyTue Apr 15, 2008 1:26 am

perveq asaj qe dallojne ne mes tyre Sofra dallojn edhe ne shorine e tyre , nuk jane te bashkuar ,urrejne njeri-tjetrin nga kjo del se quhen flliqesira pse mos te jene te bashkuar ku mundesi eshte .??kush eshte fajtor ketu .???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyTue Apr 15, 2008 1:45 am

Euridika:

Arabia Saudite, Kuvajti, Egjipti, Pakistani jane shtete me mike me Ameriken se sa me Rusine. E ke shume gabim nese mendon te kunderten dhe s'kam pse e sqaroj me shume kete.  Ndersa per ate qe the se kosovaret paskan orientim europian dhe ketu arabet qenkan shqetesuar per kete fakt kjo nuk eshte dicka me rendesi, por edhe varet cka kupton me europe. Per bukuri dhe ekonomi me "europe" eshte Dubai dhe Kuala Lumpur se sa Berlini dhe Roma. Wink Insha'allah ke shansin ti vizitosh keto vende dhe do bindesh vete.


Zeriatdheut:
Nuk e bere njehere sefte, qe te mos shajsh. Nejse pasi kam pase shume pune me tetovaret nuk te paragjykoj shume. sa per kuriozitet e njeh Ilir D. , e kam kusheri eshte ne Tetove, mbase keni qene sebashku ne lufte me kete?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyTue Apr 15, 2008 2:47 am

Ani , shtete Islamike kan deklaruar se do t'a pranojne apo jo ne grup shtetin e Kosoves , kjo i ndryshon gjerat sipas mendimit tim ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyTue Apr 15, 2008 3:40 am

Përshëndetje!

Këtu ose disa nuk kuptojnë asgjë asgjë (dy herë), ose injorojnë të vërteten qëllimisht! E dij mesiguri se të gjithë këta bashkbisedues këtu e dinë të vërteten, po nuk e thonë - e pse? Sepse mos të iu kundërvehen fesë. Kjo nuk është drejtësi as vërtetësi, se Drejtësia, E Vërteta janë vet Perëndia! Unë jam vet shqiptar musliman, e mu për atë edhe shprehu revoltën, që duhet thënë haptazi secili shqiptar!

Kurrë nuk kam pritë që shtetet ma të largëta të botës: Japonia, Australia etj. ta njohin Kosovën para shteteve që gjithmonë, si historikisht, si fetarisht janë të afërta me shqiptarët, sepse pjesa dermuese shqiptare ballkanike janë të besimit islam! Unë nuk pres që armiqtë ta njohin Kosovën, sepse armiqtë na luftuan, na shkatrruan, na terrorizuan, na masakruan deri në gjenocid e apartëhejd e katastrofa humanitare (ndjekje të dhunshme tej kufirit) afro 1 milion shqiptarë!

Unë nuk pres në këtë moment të me ndihmoj a të më njohë dikush tjetër, parase të më njihni ju si vllazër shqiptarë - e po më njohu dikush tjetër para juve këtu - atëherë çfarë jam unë për Juve? Asgjë! Përdorne pak logjikën, e mësoni ta thuani të vërteten, sepse vetëm e vërteta është Perëndia!

E kur nuk e thua tëvërteten, ti nuk e beson as Perëndinë!

Nëse e kam unë një të metë e nuk ma thuani haptazi, unë do të lëngoj gjithmonë - por duhet të ma thuani saktësisht, që unë të çlirohem, të kuptoj realitetin, se me dredha nuk shkon askund veç në udhë pakrye! Nëse nuk ma thoni të vërteten, Ju nuk më doni, as nuk mendoni mirë për mua personalisht!

Na e dijmë kush është e çfarë janë Dubai, Bejruti, Amani, Kairo, Aleksandria... të gjitha i dij, e nuk ka nëvojë të na referoj dikush se a janë europë a ma europë, e dij si janë e çfarë bëhet krejt atje - po e vërteta është ndryshe për Kosovën, e PËR KOSOVËN SHTET NUK VENDOSI AS QEVERIA AS POLITIKAJT KOSOVARË, as ekipi i unitetit - por vendosi GJAKU I DERDHUR PËR LIRINË TONË, ku u vua drejtësia në peshojë politike botërore dhe ushtarake botërore NATO dhe superfuqia botërore USA, mbajti premtimin e dhënë, që nga 1982, kur Bushi i Parë ishte në Kosovë e tha: ''Kosova është vijë e kuqe, që nuk kalohet''!

Për këtë të mos na njohin shtetet islamike? Mund të bëjnë ato ma shumë se Amerika për Kosovën, kur as nuk duan ta njohin pavarësinë e një Kosove, të nxierrur të larë në gjak si nga kthetrat e kuçedrave ruso-serve?

Çka ka të bëjë politika kosovare me pavarësinë e Kosovës? Asgjë, bash asgjë! Ajo politikë është veç e dirigjuar, krejt çfarë thanë e thonë fuqitë! Kosova me gjakun e derdhur, me masakrimet, me popullin viktimë e gjallë shtetterrori serv-rus - Kosova është ajo që shpalli pavarësinë (politikajt ishin e janë vrima kavalli të politikës së fuqive, që thonë ZËRIN E KOSOVËS!

E pse mos të njihet Kosova shtet, nga vendet islamike?

E tash pse Amerika përkrahu një të drejtë historike shqiptare, për Kosovën, ashtu sikur edhe për Shqipërinë (1912) Vilsoni (e që pastaj vet shqiptarët nuk ishin në gjendje ta mbrojnë pavarësinë, po iu moren tek hunda, ndërsy tokat shqiptare: vILajeti i Shkupit, Ohri, Pollogu, Shen Naumi, Kosova, Lugina e Preshevës, Malcia e Mbishkodres... veç nga tradhëtitë e Parive tona, shit e blej, ben pazar me tokat tona, për kolltuqe e prestigje botërore, për kapital e sherbime të huaja - mbeti veç një trung shqiptar - Shqipëria - as një e treta e shqiptarëve e tokave shqiptare ballkanike!!! Prej mbi 110 mijë km2 toka shqiptare, sot as 40 mijë km2 nuk janë nxierr, copa-copa si nga dhëmët e kuçedrave...(Shqipëri e Kosovë)Kjo është e vërteta!

Arsyet pse na revoltojnë janë shumë, po veç disa:

1. Ma shumë se gjysma e atyre shteteve arabe, i themeluan shqiptarët tanë, iu mësuan udhëheqjet e civilizimet edhe historitë dhe i nxorren nga ato katrahuar primitive në dritë!
E ata me dalë krah armiqve tanë?

2. Pjesa dermuese shqiptare në Ballkan dihet se janë shqiptarë musliman, pra edhe feja i lidhë me neve! E ata me dalë krah armiqve tanë?

3. Kjo Shqipëria jonë antare e samitit të tyre...

Pres të më njihni Ju, se jo politika serve e ruse!!!

***
e sa për dëmin që na shkakton mosnjohja e vendeve islamike, ai është krejt dëm i vogël, se nuk çon aspak peshë në të ardhmen e Kosovës. Për 15 vitet e kaluara u njohten dhetra shtete të reja, po si Kosova edhe sot prosperojnë. E ato që i zinë dreqi i brëndshem, e nuk e lanë veten me pa dritë, e vërbojnë shoqishoin - nuk iu ka kush faj. Shtëpinë mbaje vet!

Pas 15 qershorit, 08. skadon afati i OKB-së, UNMIK-ut në Kosovë, Kosova mbetet çështje europiane EULEX, veç këto shtete që e njohten - edhe për 1000 vjet janë me Kosovën dhe nuk e pshtynë, çka e lëpinë - se janë garanti!

Kosova do të hynë në BE e3 shpejt edhe me ulse origjinale në OKB - 100%, e mos u mërzitni aspak. Po çështja jonë është Kosova Lindore, për ta nxierrë nga kthetrat serve, e makedhoninë illire, e Arbaninë (Çamerinë), e Malcinë e Mbishkodres - se puna e Kosovës mori fund!

Sa për veriun kosovar, mos u mërzitni aspak, se mu për atë edhe është harta e Kosovës në Flamurin Shtetëror dhe ata kufinj janë vdekshem të paprekshëm (deadly). Le të hakerohen sa të donë servët e Kosovës, se vie një ditë ku do të ulin bishtin nën shtetin juridik sovran - Kosova! Po nëse 5% luajnë me 95%, atëherë u mbytshin n'ujë të zi! Pse siellni propaganda të huaja këtu?

Flitet për ndihmat ruse në Mitrovicë e enkllava serve, a janë ushqime a plumba e barot (ata e dinë e s'ka shumë rëndësi)
edhe zgjedhjet serve, ndoshta edhe i lanë në Kosovë, as ajo s'ka shumë rëndësi... edhe me pika kufitare, e me irjm, mund të lozin kuteklicat e fundit- as kjo s'ka rëndësi - sepse Kosova ka kufinjtë e vet vdekshmërisht të paprekshëm - e brënda tyre mund të zihet njëherë e një kohë, çfaërdo loje (si brënda kazermës ushtarake për ushtarët)!

Politika kosovare nuk ka lidhje me asnjë arsye të mosnjohjes se saj - por ka lidhje me gjithë botën progresive e demokratike - KOSOVA ME GJUHËN GJAKUN E HISTORINË E SAJ!

(Dilni pakëz nga vetvetja e shihne veten, ndijeni veten çka mendoni e thoni...Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyTue Apr 15, 2008 4:29 am

Sofra nuk jam takor vlla kur thua se palestinezet bejn luft liridashese jo vella i dashun lufta per liri behet ndryshe e jo me kallash mes fmijeve me gjut perpjete nuk eshte lufta ajo nuk eshte lufte mbathish me dinamit fmijun e me ec sheik po vella luft clirimtare bejn CECENET ATA JAN LIRIDASHES e JO MULLA OMART E AVGANISTANIT populli avganistanit e beri luftn ngase e kishte SHBA mbrapa edhe kete mos e haro por sot ja cfar bej ne AVGANISTAN A LUFT CLIRIMTARE T DUKET A e gjith bota kan shkuar me e ndimu ata qesin pushk mas tyne rij pash zotin mos i quaj luftra clirimtar por luft kriminelash rugaqesh e ndytsyrash kjo eshte dhe sa per arabi etjer arab kure sduam ,e na njoft se njiher na e prene jelekun e shkurt nuk e presin ma jo SHOKU ENVER KA THAN NJE FJALE NJE HER ISHIN KOHRA TA KALUARA ATU KUR DIKUSH U TALLTE ME FOTIFIKATAT TONA TANI KOHA KA NDRYSHUAR i DASHUR SOFRA SHQIPTARIN KURE ME NUK DOTE lejoj qe jelekun me ja pre shtrebet jo oO TE GJAL MI DHE E ME NDER O TE vdekur e e me nder
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyTue Apr 15, 2008 5:38 am

Beton shkruajti:
perveq asaj qe dallojne ne mes tyre Sofra dallojn edhe ne shorine e tyre , nuk jane te bashkuar ,urrejne njeri-tjetrin nga kjo del se quhen flliqesira pse mos te jene te bashkuar ku mundesi eshte .??kush eshte fajtor ketu .???

Fajtorin ta kam cek disa here Beton por nuk e di se përse nuk futesh në thelb të temës.

Po pajtohem se ata janë fëlliqësira por përse shkojnë Amerikanët tek flliqësirat ? A mos ju dhimben fëlliqësirat amerikanëve apo shkojnë për interes të vetin atje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyTue Apr 15, 2008 5:59 am

zeriatdheut shkruajti:
Sofra nuk jam takor vlla kur thua se palestinezet bejn luft liridashese jo vella i dashun lufta per liri behet ndryshe e jo me kallash mes fmijeve me gjut perpjete nuk eshte lufta ajo nuk eshte lufte mbathish me dinamit fmijun e me ec sheik po vella luft clirimtare bejn CECENET ATA JAN LIRIDASHES e JO MULLA OMART E AVGANISTANIT populli avganistanit e beri luftn ngase e kishte SHBA mbrapa edhe kete mos e haro por sot ja cfar bej ne AVGANISTAN A LUFT CLIRIMTARE T DUKET A e gjith bota kan shkuar me e ndimu ata qesin pushk mas tyne rij pash zotin mos i quaj luftra clirimtar por luft kriminelash rugaqesh e ndytsyrash kjo eshte dhe sa per arabi etjer arab kure sduam ,e na njoft se njiher na e prene jelekun e shkurt nuk e presin ma jo SHOKU ENVER KA THAN NJE FJALE NJE HER ISHIN KOHRA TA KALUARA ATU KUR DIKUSH U TALLTE ME FOTIFIKATAT TONA TANI KOHA KA NDRYSHUAR i DASHUR SOFRA SHQIPTARIN KURE ME NUK DOTE lejoj qe jelekun me ja pre shtrebet jo oO TE GJAL MI DHE E ME NDER O TE vdekur e e me nder

Po unë zëri i atdheut të tërhjeka nga këtu që të flasim tek tema për Lindjen e Mesme atje të kam shkruar më gjersisht.

Të kam përmend luftën me Izraelit dhe Palestinës që duhet shikuar nga viti 1948 e jo vetëm këto vitet e fundit. Nëse Palestinezët janë fëlliqësira atëhere ç'janë Izraelitët ?!!!

Vëlla zëri i atdheut që i përmend ata fëmijët me dinamit rreth trupit shiko si i kanë shkatrruar lagjet e palestinezve izraelitët....

Mos folni nga urrejtja, por folni me arsye.

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Default Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Pixel-vfl73

pierres de gaza

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Default Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Pixel-vfl73

les pierre de gaza


Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Default Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Pixel-vfl73

-Wahrheit Palästina - Gercekler Filistin - Truth Palästina-
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyWed Apr 16, 2008 12:24 am

O sofra po lej o bure keto foto palestineze mos u ben me mbajt njeren ane
pse pra nuk i nxjer edhe fotot e izrelianve qe maskrohen na jihadistet muahamedan po kjo nuk eshte vetem me than se ja qa u bejn palestinezeve se ata jan te perqar askush nuk u ka faj o sofra po te jemi realist se edhe izraelitet qe cdo dit vriten nga njerzit bomba te palestines dhe mos haro se JASER ARAFATI ishte miku ma i madh i TITOS DHE KETE NUK DUHET TA HAROJM NE SE GJITHMON KAN QEN KUNDER NESHA ATA sofra folni realisht
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyWed Apr 16, 2008 3:04 am

Realisht po flas zëri i atdheut se Izraeli nuk po i respekton kufijt e vitit 1948 ...shiko këtë link nëse e kupton.


http://www.passia.org/images/pal_facts_MAPS/WallWeb/index.htm

edhe këte shikoje radhazi që nga viti 1878 e deri maj 2006 kur të hapet linku kliko në secilën hartë do të kuptosh se si është zgjeruar Izraeli.

http://www.passia.org/palestine_facts/MAPS/0_pal_facts_MAPS.htm#ptop
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyThu Apr 17, 2008 11:00 pm

Me sa di une, Kosova si shtet eshte njohur nga 5 shtete te Koferences Islamike,nga gjithse sa ka 57. Gjithashtu m'duket qe OIC, e perkrahin shtetin e Kosoves, dhe ne nje deklarat kjo Organizat i ka motivuar shtetet qe individualisht ta njohin shtetin e Kosoves. Mos keni prit qe ta njohin te gjithe qe ne fillim? As qe mund te vije ne shprehje kjo.Dikush mund te thote pse?,kur e din qe jemimbi 90 % e popullit musliman. Por edhe ata ( OIC), e din se sa jemi musliman te vertete, prandaj sillen ne kete menyre. Ato shtet qe e kan pranuar dhe qe do ta pranojne, nuk e bejn kete qe jemi musliman, por per dicka tjeter me te vlefshem...Por fundja e fundit edhe mos ta pranojne te gjithe, s'ka rendesi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyWed Apr 30, 2008 12:16 am

Isha ne hamendje t'a postoj kete shkrim ne kete teme apo tek "Kombi apo Feja" por perfundimisht mendova qe ne kete faqe pershtatet me shume.

Me beri shume pershtypje sot , tek e lexova dhe mendova qe do te ishte mire ta lexoni edhe ju

(marr nga "Koha Ditore")

"Islamikët dhe pavarësia e Kosoves
Vetëm pak ditë më parë, gjatë një tubimi për ditëlindjen e Profetit Muhamed, kreu I komunitetit Mysliman ShqiptarmSelim Muça, e konsideroi si mjaft të rëndeësishëm vitin ku kemi hyrë,që na dhuroi pavarësinë e Kosovës.Vetëm pak ditë më parë, Konferenca e Vendeve Islamikenuk pranoi ta njohë në bllok këtë pavarësi, duke zhgënjyer optimistët që besonin në pranimin në bllok prej saj.Ndërkohë, ne duam të nxisim reflektimin në gjirin e disa predikuesve “myslimanve shqiptarë”, që egzaltojnë interesin islamik, apo kombin islamik si një të tërë.A duhet të bëhet zgjedhja e interesit kombëtar përpara atij panislamik?Si orientohen ata, në rast ngjarjesh të caktuara?Çfarë I përcakton qëndrimet e e tyre , më së pari, ndaj krizave në botë, ndaj konflikteve apo ndaj trendëve të politikes botërore dhe a duhet të ndryshojnë dicka??Qenia myslimanë apo qenia shqiptare e tyre?Për shembull,ç'qëndrim duhet mbajtur tash e tutje ndajrolit të atyre që ishin sponsorët kryesor të pavarësisë së Kosovës?Çfarë qëndrimi duhet mbajtur ? Po si duhen shikuar tani vendet e Konferences Islamike,regjime teokratike përgjithësisht, hiq Turqinë, që e injoruan pavarësinë e Kosoves me shumicë myslimane?Këto janë dilemma jot ë thjeshta , por para se të merremi me rastin konkret, le të bëjmë njëlloj parashtrimi të dukurive që kanë formësuar botëkuptimin e këtyre lloj predikuesish.Dhe që duhen pasur parasyshë për të arritur në gjykime shtresuese.Apo për reflektime të tjera.

Disa dukuri problematike
Shumica e klerit tonë mysliman është formuar në një mungesë të plotë vëmendjeje, indiferencë, në vende myslimane të orientimit radikal panislamik.Disa prej tyre janë brumosur në këto shkolla me një botëkuptim te caktuar, që u ka zbehur deri diku qenien shqiptare , siç duket në forume të caktuara në internet, apo në ngjarj të vecanta të verifikuara në vend.Sikur të mos mjaftonte ky fluks që iku prej vendit, e të kthyer me tru tjetër, vecanërisht pas hyrjes së vendit tone në Konferencen Islamike , falë hapjes së dyerve,në vend pati dhe një dukuri tjetër.Në gjithë territorin u vendosën fondacione të ndryshme , drejtuar nga individ të huaj, disa prej të cilëve në mbulesën e mëshires, kan pasur dhe funksione tjeram sic dhe u zbulua pas 11 Shtatorit, kur njëlloj vepre spastruese e autoriteteve tona të sigurisë, të udhëhequra nga amerikanët, qartësoi shumë gjëra.

Kjo mungesë largpamësie e fillimviteve ’90, krijoi njëlloj konfliktualiteti shtesë në gjirin e myslimanëve.Ai është reflektuar në përpjekjet për të vendosur kontrollin mbi drejtimi administrative të Komunitetit dhe për pasojë në kontrollin e burimeve të financimit,pronat etj.Diku konflikti është shfaqur në beteja të vogla banale për kontrollin e xhamive në fshatra apo qytete të caktuara.
Sot të jesh hoxhë është edhe profesion,d.m.th. të punosh, të paguhesh dhe të mbash familjen.Por jo vetëm.Individë të caktuar, me një artikulim të spikatur , kan inkurajuar jo aq pak sa tq injorohen, qëndrime të ashpra të grigjes që drejtojnë, ndaj feve të tjera, simboleve të tyre, apo edhe njëlloj antiamerikanizmi,sic është dukur në emisione të ndryshme, pra dhe publikisht.Tërheqja apolargimi I këtyre fondacionevee ka zbehur këtë lloj protagonizmi, por puna e hershme, apo punë që nuk duken faqeza, mund të kenë lënë gjurmë të pashlyeshme në ndërgjegjen e individëve të caktuar.
Politikat banale të ndjekura nga dy partitë kryesore në pushtet, mungesa e standardeve unike në kthimin e pronave, madje lakmia dhe babëzia e zyrtarëve të caktuar shqiptarë ndaj pronave të shumta të komuniteteve fetare, kanë prodhuar frustrim. Nuk është kuptuar dhe nuk është dashur të kuptohet sesa e rëndësishme është pavarësia financiare e komuniteteve fetare. Sot ka njëlloj qetësie, por studimi I këtyre dukurive është më dritësjllës sesa injorimi I tyre.

Pasojat e dukurive të tilla
Kontradikta kryesore në gjirin e bashkësive fetare në kohëra të ndryshme në vendin tonë ka qenë ajo midis interesit kombëtar dhe atij panortodoks apopanislamik.Lëvizjet e fillimshekullit të 20 me Fan Nolin në krye, apo hoxhollarë atdhetarë si Hafiz Ali Korça,Vehbi Dibra etj.,kanë synuar në mënyrë largpamëse të shkëpusin bahskësite fetare shqiptare nga ndikimet globale islamike dhe ortodokse me frymëzim rajonal, kryesisht grek, por situate nuk ka qenë gjithnjë lineare.Pas viteve 90-ta , mungesa e kuadrit fetar ortodoks, njëlloj mungese vizioni dhe përkulshmëria e autoriteteve tona, bënë që komunitetet tona të rikrijuara sic u tha më sipër , të bien në ndikime të huaja.Dhe pyetja shtrohet sërish në ngjarje të rëndësishme:cili interesa duhet të mbizotëroj ?Sepse shumë prej këtyre individëve mbrojnë interpretimin se myslimanët janë një komb, më gjithë thënjet e Kuranit për popujt e ndryshëm.
Pa hyrë në diskutime teologjike të thella, pavarësimi I Kosoves duhet të vendos ama në pikëpyetje keto figura që ndihen të lidhura me shkollen që kanë bërë apo me predikues globalë musliman të linjës së ashpër.
Pse vendet Islamike , me përjashtim të Turqise , nuk e njohen menjëhere pavarësimin e Kosoves?Nëse në njëren anë, ky ishtë një lajm I mirë që zhvleftësonte pretendimet e serbëve apo kundërshtarve evropian të pavarësisë që paralajmëronin për rrezikun e një shteti islamik në zemër të Evropes,nga ana tjeter ishte lajm I keqIshte lajm I keq, sa I takon stabilizimit të Kosoves.Sa më shumë vende ta njihnin Kosoves dhe sa më shpejt ta bënin atë, aq më shpejt hapej rruga e anëtarësimit të sajnë OKB dhe ndërtimi I institucioneve të saj, tranzicioni I pushteteve nga UNMIK, tek të zgjedhurit kosovarë etj.

Por, mbi të gjitha, ishte një lajm që tregoi se këto vende teokratike , pra ku qeverisin regjime fetare, vendosën interesin e tyre kombëtar mbi atë panislamik.Nuk e njohen pavarësinë e Kosoves me shumicë myslimane, për shkak se këto vende janë antiamerikane dhe se sponsoret kryesor të kesaj pavaresie janë amerikanët.Nuk pranuan pra të benin një gjë që, sipas tyre, favorizonte amerikanët në rrafsh global.Pa folur për atë se disa prej këtyre vendeve kishin dhe kanë raporte të privilegjuara me Sërbinë dhe ish-Jugosllavinë e dikurshme , prej të ciles kanë marr dhe armë kohet e fundit. Mund të kenë probleme të ngjashme në territoret e tyre.E pra, këto vende islamike të linjës së ashpër, vendosen interesin e tyre kombëtar mbi interesin fetar,panislamik, që duhej t’I detyronte të njihnin pavarësinë e Kosoves, menjëherë ashtu sic besonin shumë optimist.
Në këto kushte, ç’domethënë për një “islamik shqiptar” të llinjes së ashpër të jetë antiamerikan, pasi që amerikanët janë në konflikt me ndonjë klikë a regjim mysliman?Të zgjedhësh midis qenies kombëtar, që I thotë t’I dojë amerikanët që janë aleatët tanë kryesorë, që po forcojnë kombin tonë në Ballkan?Apo të zgjedhë panislamizmin dhe vendet që nuk njohën Kosoven që I sugjeron të urrejë ata?"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyWed Apr 30, 2008 12:48 am

Arabet nuk kanë shtet për veti, atëhere s'mund te pritet qe as ta njohin Kosovën menjehere. Mirë dihet se shumica e pushteteve arabe janë me teper nacionaliste sesa panislame. D.m.th me teper i shohin interesat e tyre sesa te "botës muslimane" (ta quajm). Një prej arsyeve tjera është edhe sepse arabët nuk kanë qenë te kyçur 
drejtpërdrejt në çështjen e Kosovës, prandaj edhe nuk e kanë çështje primare.

Unë shpresoj qe do ta njohin, por ka rezerva te te gjitha natyrave. Fajet i kanë edhe politikanët e Kosovës te cilat fare pak kanë lobuar në ato vende, por edhe nese kanë lobuar e kanë bërë në mënyrë paradoksale 
dhe me 100 palë frikë se çka po na quan tash Serbia. Duhet te përfundojë 
epoka e te ndikuarit te politikes shqiptare nga propagandat e fëlliqta sllave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mysafir
Hero anëtar
Hero anëtar
Mysafir


Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 50
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyWed Apr 30, 2008 7:58 am

nuk esht me rendesi se cili Shtet e pranon Kosoven si Republik apo nuk e pranon kryesorja esht qe jemi Shtet tash e me von te gjitha kan me pranu por nje esht qe ne si Shtet qe e kemi Kosoven duhet ta dijm se si ta mbajm

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyThu May 01, 2008 3:27 am

xhavo_ shkruajti:
Fajet i kanë edhe politikanët e Kosovës te cilat fare pak kanë lobuar në ato vende, por edhe nese kanë lobuar e kanë bërë në mënyrë paradoksale
dhe me 100 palë frikë se çka po na quan tash Serbia. Duhet te përfundojë
epoka e te ndikuarit te politikes shqiptare nga propagandat e fëlliqta sllave.

,,,problemi ishte se ndikohej opinioni nderkombetar ,propaganda e Serbise se gjoja shqiptaret po bejne lufte ne emer te Islamizmit, ka mund te shkaktoj edhe rrenosjen e qeshtjes shqiptare..andaj eshte dashte nje kujdes i vecant ne kete drejtim dhe nje qartesim se per cfar po luftohet ne Kosove :

Per liri dhe te drejta njerzore

nuk eshte shume befasues qendrimi i shteteve Islamike duke pas parasyshe politikat globale
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyThu May 01, 2008 3:41 am

Per interes Kalmi rei e Zviceres para disa diteve vendosi qe te vnoje (shamin) ne Iran pse mos ta bene nje gje te till qe e ka per detyre dhe te kete nje pergjithesi per detyren qe ka marre mbi vete.!
Pse mos ta bjen edhe politikanet e Kosoves per detyren qe kan mare te ken pergjithesi per ate detyre te vizitoin keta shtete politikishte mendoje se e pranojne shtetet islamike shtetin e Kosoves si Shtet,por shume ata qe kane per detyre te kryne ca gjera spo kan vullnet edhe per disa dite ''si pushime te vizitojn keta shtete islamike'' ,qe te ndjekin politiken e tyre se per ç'fare me te vertet mendojn per Shtetin e Kosoves.

Deri me tani ka patur politikan tane qe i ka vizituar kete shtete.!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyWed May 07, 2008 3:56 pm

Kët shkrim e solla për ata që kan shkru më lart se Myftiu dhe BI skan punu asgjë për Shqiptari,ky është vetum një kontribut i vogël për vllezrit dhe motrat tona shqiptarë në Gërdec.


RTK-Live

Myftiu i Kosovës Naim Tërnava vizitoi Gërdecin

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, vizitoi sot Gërdecin, ku u njoh nga afër me dëmet dhe pasojat në këtë rajon nga shpërthimi i paradokohshëm. Ai është pritur edhe nga Kryetari i Bashkisë së Vorës, Fiqri Ismaili, të cilit i dorëzoi mjete financiare të tubuara nga xhemati i Kosovës për ndihmë të prekurve nga shpërthim i Gërdecit. Në aksionin për ndihmë Gëdecit, të organizuar nga BIK, janë tubuar 54 mijë euro dhe 10 mijë e 400 franga zvicerane.

Myftiu i Kosovës, Mr. Naim Tërnava ka qëndruar sot për vizitë në Gërdec të Shqipërisë, ku është njoftuar nga afër më dëmet dhe pasojat që pësoj ky rajon nga shpërthimi i paradokohshëm në depotë e municioneve

Me këtë rast Myftiu Mr. Naim Tërnava është pritur edhe nga Kryetari i Bashkisë së Vorës, Fiqri Ismaili, të cilit ia dorëzoi mjetet financiare të tubuara nga xhemati i Kosovës për ndihmë të prekurve nga shpërthim i Gërdecit.
Në aksionin për ndihmë Gërdecit, të organizuar nga Bashkësia Islame e Kosovës, janë tubuar 54 mijë euro dhe 10 mijë e 400 franga zvicerane, mjete këto të cilat tashmë iu janë dorëzuar autoritete të Vorës.
Myftiu Tërnava, ndihëm e xhemit të Kosovës e ka cilësuar si një detyrim për vëllezërit që pësuan nga shpërthim në Gërdec, njofton Zyra për informim pranë BIK.

E sa i perket temes me duhet ta cek se nje pjes te fajit e kem vet na si popull shqiptar,pastaj politikat anti shqiptare sllavoserbo ruse,mirpo me kohe Kosoven do e njohin edhe kto shtete Arabe e qe jan ne numer te konsiderushem vetum se edhe lobim duhet te ket.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyWed May 07, 2008 5:01 pm

Njerez ju lutem, kuptojeni njehere e mire se problemi i Kosoves nuk eshte se a e njohin kaq shtete a jo. Jo kjo s'ka fare te beje me problemin e Kosoves. Sepse njohja nderkombetare nuk eshte shkopi magjik i shtetesise. Njohja nderkombetare eshte e suksesshme vetem nese pavaresohesh dhe e shtrin sovranitetin tend ne territorin tend ngjashem si Lituania (e cila me pas u njoh shume shpejt).

Edhe Bosnja edhe Kroacia u paten ngutur ta shpallnin pavaresine pa e pasur kontrollin faktik te territorit, dhe si rrjedhoje desh u copetuan nga Serbia. Bile njera eshte e copetuar ne dysh: Bosnja Hercegovina ka perbrenda entitetin shteteror Republika Srpska. Nderkaq, kesaj mynxyre i iku me mjehesteri Kroacia. Mynxyra qe desh e gelltiti kete vend ishte Republika e Krajines.
Iu deshen kroateve pese vjet lufte e gjak per ta pavaresuar vendin plotesisht dhe per ta vendosur sovranitetin.

Kosova e ka shpallur 'pavaresine' e pa e pasur fare kontrollin mbi tokes e saj. Dikush mund te thote: e ka pasur. Mire ku e shihni ju ate? Mos e shihni ne 30% qe e kontrollon Serbia drejtepedrejte ose terthorazi? Ose mos e shihni te 70% tjeter qe e kontrollon UNMIK - u?

Kosova e ka humbur davane ne kete kontekst, dhe meqe nuk ka kontroll te vetin mbi token e saj do te behet Republike e Bananes.

Mbahu Kosove! Po na njeh Republika e Nauruse - 'shteti me i fuqishem boteror'. C'na duhen te tjerat. Viva Nauruja!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyWed May 07, 2008 5:15 pm

Shtet Islamike nuke njofin sepse duhet patur një angazhim më të madh me kto shtete dhe duhet patur njerz të aftë që dijn të bisedojn me ktzo shtete dhe të jen njerë që enjofin më mir Fen Islame e jo të dërgohen njerzë që nuk e din edhe as një dov apo nuk din edhe nji te vetmen gerëm të Kuranit mendoj unë po do ishte më mir që të dërgohej një njeri që e njef mir gjuhen Arabe dhe të komunikoj me ta në mnyr direkte (e për fat kemi sod boll të till por që as kush nuk i pyet fare dhe as nuk konsultohet me ta )e jo tërthorazi dhe me njer të pa aft që më teper kan sinimin personal se sa at Kombtarë
Si dhe pajtohem edhe me mendimin e Lobotenit ku e cek boll mir se cili asht problemi ma i madh .

Kosova e ka shpallur 'pavaresine' e pa e pasur fare kontrollin mbi tokes e saj. Dikush mund te thote: e ka pasur. Mire ku e shihni ju ate? Mos e shihni ne 30% qe e kontrollon Serbia drejtepedrejte ose terthorazi? Ose mos e shihni te 70% tjeter qe e kontrollon UNMIK - u?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: pse-shtetet-islamike nuk e pranojn shtetin e kosovës   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 EmptyFri May 09, 2008 2:25 pm

po ne ket tem eshte nje problem bukur i madh pasi qe shtetet e bashkuara arabe dhe disa shtete tjera islamike e shofin ket se Amerika me shum po don ta sensibilizoj boten se nuk jan kunder ndoni vendi me fe islame e atyre po i pengon pse kundershtari i tyre po e ndihmon kaq shum nje vend si Kosova me me shum se 90% musliman e ata si kunderpergjigjje po e vonojn njoften e kosoves shtet , po besoj se shpejt do na njofin .
Po si do qe te jet ne duhet te forcohemi shum nga dija dhe pushka se pasha besen kemi armiq shum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?   Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës? - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse shtetet islamike nuk e pranojnë shtetin e Kosovës?
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Si ta ribashkojmë kombin she shtetin shqiptar?
» Qeveria e Kosovës nuk çan kokën për kufijtë e Kosovës
» Dy amerikanë pranojnë islamin në xhaminë shqiptare
» Rambujeja-ky iluzion per shtetin
» Gjermania me Bankë Islamike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: