Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
interesant
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
interesant

Male
Numri i postimeve : 606
Age : 33
Vendi : Tokė
Registration date : 11/04/2008

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 6:58 pm

I nderuari zeriatdheut

Mendoj se mllefin dhe inatin qe ke ti ndaj arabeve ( muslimanve ) mund ta shprehesh duke e hapur nje tem perkatese.

Ketu eshte kerkuar nje mendim rreth asaj se perse nuk e kan pranuar ende , e jo kush jane ata ???????????

Dhe ajo cfar eshte me e drejta dhe jo e cenuar, mendimi i te gjitheve duhet respektuar ne perputhshmeri me temen, e jo e kunderta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 7:23 pm

interesant ;

Nuk mendoj se zeriatdheut eshte jashte teme,vetem se ka dhen mendimin e vete as ma pake as ma shume se te tjeret.

Por nuk mendoj te kete mllef apo inate ndaj arabeve (musliman) veqse e dhen mendimin e vet ne teme.

vazhdime te mbare ne teme.


Edituar pėr herė tė fundit nga Beton nė Mon Apr 14, 2008 7:33 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 7:33 pm

Edhe unė mendojė se zėri i atdheut ėshtė mbrenda temės, por mendojė se e ka gabim kur thotė se ata popuj janė fėlliqėsira, edhe ata janė njerz zėri i atdheut( mos harro se dikur na cilsonin edhe neve shqiptarėve me copa thėngjilli) prandaj pavarsisht religjionit ngjyrės duhet pėrkrahur popujt e shtypur dhe qė luftojnė pėr tė drejtat e tyre kombėtare, luftojnė pėr liri se tekefundit edhe ne jemi nė njė proces tė tillė edhe sot.

Sot popujt arab janė tė shtypur nga politika e shteteve tė mėdha qė e kanė pranuar "Kosovėn si Shtet" qė nė tė ardhmen tė eksperimentojnė pėrmes Kosovės.

Popujt arab nuk janė fėlliqėsira, fėlliqėsira janė popujt e mėdhenjė tė cilėt i kanė sjell nė njė gjendje tė tillė shfrytėzimi.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Mon Apr 14, 2008 7:39 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 7:38 pm

Sofra:

Vete nga jeta personale te them se kam vizituar ''disa'' shtete nga keta qe flitet ne teme.!!

Nuk jane as ne qiell as ne tokė,e kjo me bene te mbeshtet mendimin e zeriatdheut bile bile fliqesira te qelbura jane , te keshilloje per nje vizit (pushime) te kaloish ne keta shtete dhe e verteton vete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 7:41 pm

Beton shkruajti:
Sofra:

Vete nga jeta personale te them se kam vizituar ''disa'' shtete nga keta qe flitet ne teme.!!

Nuk jane as ne qiell as ne tokė,e kjo me bene te mbeshtet mendimin e zeriatdheut bile bile fliqesira te qelbura jane , te keshilloje per nje vizit (pushime) te kaloish ne keta shtete dhe e verteton vete.

Beton duhesh ta gjesh shkakun dhe pasojėn se pėrse duken sot ato shtete tė tilla ? A mund tė na tregosh ?

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 7:57 pm

JA sofra perse se jan injoranta dhe ata mendojn vetem per bordelle dhe ata kriminel po vrasin femij sot nuk luftojn per te drejten e tyne o sofra te luftosh per lirin e popullit tend nuk dote thote vrasesh ate e te behesh kamikaz ne mes te pafajshmeve por nese ta mban i din ku i ka bazat armiku shko ati mbytu jo ne mes fmijeve e kesaj nuk i thone luft per liri SOFRA kesaj i thone krim keto jan flliqesina dhe fund nuk na duhen ata ngase ti sofra e din fort mire se si luftohet armiku ja te deshmoje lufta heroike e UCK si si behet jo duke vra njeres te pa fajshem e ti i thua luftare aty kur tjetri te zgjat doren me te ngrite te jep mundesine te mesosh studiosh
pse mor sofra keta po hapin bordelle ka 7 gra po kjo a nuk eshte gje e flliqet a a nuk eshte krim te maskrosh femit ne ate menyre a nuk eshte krim te dhunosh te drejten e tjetrit pse nuk munde te thuash se i kan fajet te tjeret ti lufto benu luftar i drejt jo me hij ne xhamija me ekspllodu ku tjeret i luten perendis nuk eshte luft per clirim ajo jo sofra por ata kure nuk na kan perkrah neve mos haro kur i kishte sanksionet serbija nga bota e DANUBI PUNONTE ME TREGETET E SADAMIT E TE GADAFIT E ASADIT E MUBARAKIT keto mos i haro se keta ferexheaxhij nuk doni me dite per kosove se serbija ju mbushte bordellot me femra te bukura RUSe UKRAINE ETJ ETJ pershendetje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
fatlum

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 7:58 pm

fatlum shkruajti:
Pjesa 1
Ketu pak a shum shihet kontributi i prijsit fetar islame ne Kosove per lobimin per Pavarsin e Kosoves

Marre nga; www.medvegjaonline.com


Intervistė ekskluzive me kryetarin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Myftiun Mr.Nam Tėrnava

Tė kontribuojmė edhe mė shumė pėr MedvegjėnAsnjėherė pėrgjegjėsinė nuk dua ta largojė nga qeveria nga grupi i unitetit qė ka qenė para pavarėsisė, kėta janė dashur tė kenė lobim me shtetet islame. Ėshtė dashur tė bėjnė mė shumė nė kėtė drejtim, nė vazhdimėsi kam theksuar, se neve na duhet tė kemi miqėsi jo vetėm me njė pjesė tė botės, por me tė gjithė kudo qė jetojnė.Nė kėtė segment pak ka ēalu qeveria e Kosovės dhe grupi i unitetit.

Winterthur, 14 prill

Kryetari i Bashkėsisė Islame tė Kosovės Mr.Naim Tėrnava, i shoqėruar nga z.Ahmet Sadriu, referent pėr shtyp dhe veprimtari botuese, pranė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, qėndruan disa ditė nė Zvicėr.Me kėtė rast ne zhvilluam njė intervistė ekskluzive me kryetarin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Mr.Naim Tėrnava, ku na njoftoi pėr angazhimet e tija pėr lobim tek shtetet islame pėr pavarėsinė e Kosovės dhe se si e sheh rolin e mėrgatės shqiptare tani mė kur Kosova ėshtė bėrė e pavarur.


Bota sot: Nė emėr tė gjithė stafit drejtues tė gazetės kombėtare "Bota sot", urime pavarėsia e Kosovės.

Mr.Naim Tėrnava: Ju falėnderoj nga zemra dhe Ju pėrgėzoj gjithashtu pėr kėtė festė tė madhe kombėtare, pėr kėtė festė, qė kanė dhėnė jetėn shumė dėshmorė, qė kanė mbetur shumė invalidė tė luftės, shumė fėmijė jetima, pas shumė maltretimeve, e burgosjeve, por nė fund erdhi dita qė e kemi dashur tė gjithė, kjo ditė qė e kemi merituar.Vlerėsojmė lart edhe punėn tuaj informative qė e keni bėrė nė situata tė ndryshme, prandaj padyshim se edhe Ju jeni pjesė e sukseseve tė pėrgjithshme pėr pavarėsinė e Kosovės.Mė lejoni qė pėrmes gazetės suaj, t'i pėrshėndes tė gjithė shqiptarėt kudo qė gjenden nė mėrgatė, t'i uroj kėtė ditė tė madhe, pėr tė cilėn ka dhėnė ndihmė tė madhe edhe mėrgata, kjo pjesė shumė e nderuar e kombit tonė dhe tė cilėn asnjėherė nuk do ta harrojmė.

Bota sot: Si e keni pritur pavarėsinė e Kosovės?

Mr.Naim Tėrnava:E kam pritur si tė gjithė shqiptarėt me gėzim dhe tė gatshėm qė tė ballafaqohemi me tė gjitha pėrgjegjėsit qė na takojnė.Kjo ditė ka qenė me pėrzierje e emocioneve me lot dhe buzėqeshje. Atė ditė populli shqiptarė ka treguar civilizim e kulturė tė madhe tė tė gjitha viseve shqiptare, ku u tubuan nė Prishtinė, pė0r tė festuar kėtė ditė tė shumė pritur me dekada e pas shumė sakrificave tė mėdha qė i kemi pasur nga regjimi i egėr e barbarė serb.Ajo ditė ka qenė ditė e veēantė.Kishte gėzim dhe kuptohet edhe kujtesė me gjithė ate qė ka ndodhur.Shumė varre tė reja janė hapur, shumė nėna kanė mbetur pa bijtė e tyre, shumė vėllezėr pa gjymtyrėt e trupit dhe shumė fėmijė jetimė e shkatėrrime tė shumta, por populli ynė nuk ėshtė dorėzuar asnjėherė, sepse gjithmonė ka mbrojtur moralin dhe flamurin.Tani, tė ngrejmė ballin lartė, tė flasim edhe mė shumė me njėri tjetrin, tė respektohemi dhe tė punojmė, se tani na pret pavarėsia me punė konkrete dhe jo fjalė.

Bota sot: Nė kėtė rast, mundeni ta kujtoni takimin e fundit me pak fjalė qė e keni pasur me kryeheroin e Kosovės, tashmė dėshmorin e kombit Adem Jashari nė kullėn Jashari, edhe ate njė javė para se tė sulmohej nga forcat serbe?

Mr.Naim Tėrnava:Po kam qenė njė javė para se tė bien martirė familja Jashari nė kullėn Jashari.Jam takuar me gjithė familjen Jashari, me komandantin legjendar Adem Jashari dhe Hamzė Jasharin. Mė kujtohet burrėria e pashembullt dhe vendosmėria e tyre qė tė japin jetėn pėr atdhe tė gjithė anėtarėt e kėsaj familje legjendare. Si sot, mė kujtohet nė krahun e Adem Jasharit, aty ku ishte emblema e UēK-sė shkruhej, UēK pėr zot e atdhe. Ka qenė takim qė nuk do ta harrojė asnjėherė deri sa tė jem gjallė. Trimėria e tyre do tė jetė frymėzim pėrgjithmonė pėr kombin tonė, se atdheu nuk ka ēmim. Allahu i shpėrbleftė me gradėn mė tė madhe tė jetės sė pėrjetshme me xhehnet.

Bota sot:Pėr disa ditė qėndruat nė Zvicėr.Cili ishte qėllimi kryesor i vizitės suaj?

Mr.Naim Tėrnava. Kam besim tė plotė, se edhe qeveria e Kosovės dhe Bashkėsia Islame e Kosovės duhet tė jenė gjithherė gati qė tė veprojnė bashkarisht pėr mėrgatėn shqiptare. Kjo mėrgatė ėshtė treguar e gatshme tė kontribuojė gjithmonė dhe tė sakrifikojė pėr tė mirėn e atdheut dhe ka kontribuar me ate qė ka pasur mundėsi ta bėjė, prandaj duhet ti jemi pėrgjithmonė falėnderues dhe unė e kam vizituar dhe do ta vizitojė edhe nė tė ardhmen. Me kėtė vizitė, ia bėra me dije edhe njėherė, se Bashkėsia Islame nuk do Ju harrojė dhe ėshtė shumė mirėnjohėse pėr kontributin tuaj tė ēmuar qė e keni dhėnė nė Kosovė, Maqedoni dhe Kosovė Lindore. Kjo fundjavė ishte shumė e frytshme dhe tė tjetėt tė mos e harrojnė mėrgatėn e cila ka kontribuar tė qajnė hallet sė bashku. Numri i xhamive nė Zvicėr po rritet dhe kėto xhami po kontribuojnė mirė pėr tėrė shoqėrinė sepse predikohet feja ashtu si duhet.Vetėdijėsmi fetar po rritet dhe aty ku adhurohet zoti aty bashkohen vėllezėrit dhe motrat tona. Nė kėto xhami po mėsohet edhe gjuha shqipe, qė tė mos asimilohemi, kam kėrkuar nga vėllezėrit tanė qė ata tė integrohen nė rrjedhat e pėrgjithshme shoqėrore nė Zvicėr dhe kudo qė jetojnė dhe integrimi tė jetė duke patur nė hatėr edhe besimin siē jemi ti tregojmė tė tjereve se ne dimė tė kontribuojmė dhe feja ėshtė ajo qė na shtynė edhe mė shumė tė punojmė. Me kėtė rast falėnderojė shumė kėtė shtet mik tė kombit tonė, pra Zvicrėn, popullin dhe qeverinė, qė ka bėrė shumė pėr Kosovėn, pėrkrahje tė vazhdueshme me lirinė e Kosovės dhe kjo e argumentoi me praninė e Kosovės dhe ngritjen e ambasadės. Pata edhe takime edhe me ambasadorin zviceran nė Prishtinė para pak ditėsh, ku biseduam pėr disa problematika qė duhet ti shtjellojmė sė bashku dhe ti ndihmojmė vėllezėrve tanė nė Zvicėr me ate qė kanė nevojė dhe jam mirėpritur si gjithmonė nė nivelin mė tė duhur.


Duhet kuptuar edhe presionin rus qė ia bėjnė disa shteteve muslimane, qė tė mos e pranojnė pavarėsinė e Kosovės, kujto Sirinė dhe Libinė

Bota sot: Keni lobuar pėr pavarėsinė e Kosovės nėpėr shumė shtete arabe.Ku qėndron faji qė kėto shtete ende nuk e kanė pranuar pavarėsinė e Kosovės dhe kur dihet se janė 52?

Mr.Naim Tėrnava: Ėshtė e vėrtetė qė para pavarėsisė sė Kosovės dhe tani pas pavarėsisė mbaj korespodenca tė rregullta me shtetet arabe nė lidhjen qė sa mė shpejtė ta pranojnė pavarėsinė e Kosovės. Asnjėherė pėrgjegjėsinė nuk dua ta largojė nga qeveria nga grupi i unitetit qė ka qenė para pavarėsisė, kėta janė dashur tė kenė lobim me shtetet islame. Ėshtė dashur tė bėjnė mė shumė nė kėtė drejtim, nė vazhdimėsi kam theksuar, se neve na duhet tė kemi miqėsi jo vetėm me njė pjesė tė botės, por me tė gjithė kudo qė jetojnė.Nė kėtė segment pak ka ēalu qeveria e Kosovės dhe grupi i unitetit.Presioni rus po ndikon qė tė mos pranohet ashtu si duhet Kosova nga shtetet muslimane. Por tė them tė drejtėn, se ne si Bashkėsi Islame e Kosovės, kemi bėrė edhe mė tepėr se sa kemi pasur mundėsi dhe kopetencė tė bėjmė, kemi patur mundėsi tė lobojmė pėr pėrkrahjen e vazhdueshme tė Kosovės nga shtetet arabe e deri nė Australinė e largėt. Ka qenė pėrkrahja me tė gjithė ata qė jemi takuar, qė Kosovėn do ta pranojnė. Deri mė tani pesė shtete e kanė pranuar Kosovėn, qė janė anėtare tė Konferencės Islamike.Duhet kuptuar edhe ndikimin serb dhe sllav nė pėrgjithėsi, qė tė mos e pranojnė pavarėsinė e Kosovės, kujto Sirinė dhe Libinė, ne nuk presim nga kėto dy shtete menjėherė ta pranojnė sepse kanė ndikim tė madh, por do tė vije dita shpejt tė shohin ashtu si duhet tė shohėsh.

Brenda njė kohe tė shkurtėrt do ta pranojnė disa shtete muslimane Kosovėn shtet

Bota sot: Keni patur takim edhe me mbretin e Arabisė Saudite dhe deri mė tani as Arabia nuk e ka pranuar pavarėsinė.Ku qėndron puna e mos pranimit?

Mr.Naim Tėrnava:Sigurisht takimi i fundit qė e pata dhjetė ditė para se tė shpallet pavarėsia e Kosovės me mbretin arab, ishte shumė miqėsor dhe ai mė premtoi se shpejt do ta pranojė dhe ėshtė pėr pavarėsinė e Kosovės.Kjo javė qė sapo kemi hyrė do tė jetė edhe me mė shumė njohje.Pres qė brenda njė kohe tė shkurtėrt ta pranojnė disa shtete muslimane Kosovėn shtet.

Bashkėsia Islame nuk ėshtė institucion partiak


Zeriatdheut ,te pelqej apo jo ky eshte nje realitet qe smund ta ndryshojm te pelqej apo jo neve kemi nevoj per njohjen edhe nga keto shtete ,per te mos e perserit arsyet u ceken me lart.Zotria ka lobue po ben thirrje per ndihm shqiptarve jasht Kosove si ne kOSOVE LINDORE,Maqedoni madje edhe ne Shqiperi.
Nuk eshte vetum Bota Sot qe ti e quan ashtu qe shkruan per aktivitetin e palodhshem te myftiut Ternava per lobim po kan shkru gjitha gazetat ne kosove madje edhe televizioninet kan transmetu ndonjeher te mira apo te keqe skem qka me ba qato jan.

Sa i perket asaj se ajan flliqsira apo jo kjo nuk me duket e arsyshme me fol per diken qe sme hin ne pun asgje,neve te na njohin pavarsim e qfar bejn ata ne shtetet e tyre kjo nuk me intereson.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 106
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 8:07 pm

Pyetja ėshtė: pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės? Na e dijmė ēka bėnė: myftia, priftnia, popnia, rinia shqiptare, ushtria shqiptare, e populli...krejt e dijmė secili ēka bėri e po bėn - por duhet pėrgjegje reale, e drejtė - pse nuk na njoften - edhe kur sa pėrpjekje bėri myftia e tjerėt... atdheu ėshtė i tė gjithve, i tė gjitha partive, feve qė jetojnė bashk.

A po shihet kjartė se sa pėr fe islame shqiptare, shtetet islamike as qė pjerdhin - kur nuk e njohin nė ditėn ma tė madhe tė pavarėsisė (17. 02. 08.), pas gjithė atij gjaku tė derdhur, a pas gjithė asaj lufte barbare! Ata nė ēfarėdo aspekti, duhet ta kenė dijtur se shteti i Kosovės duhet njohur ndėr tė parėt - e jo tė rradhiten me vendet kundėrshqiptare - ata duhej ta njihnin Kosovėn shtet, pamarrėparasysh politikėn - se KOSOVA qėndron mbi politikėn e mbi fetė!

Pėr hirė tė Kosovės, duhej njohur unanimisht e fuqimisht!

Edhe njėmijėherė ua luajsha fenė tė gjitha atyre shteteve qė nuk ma njohin shtetin tim, Kosova e gjakun e derdhur tė popullit tim pėr liri edhe tė gjithė atyre qė i arsyetojnė ato shtete, qė rradhiten nė krahun e armiqve tė kombit shqiptar!

Pėr kėnd jetoj unė, pėrveē pėr kombin tim!?

Pse nuk e folni tė vėrteten, por sielleni si duhma nėpėr tlina?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
fatlum

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 8:19 pm

Per te ardh deri te pergjigja pse ato shtete sna njohen duhet te sjellim fakte dhe arsye,dhe per shkak te ksaj e pash si te arsyshme me sjell ket interviste qe e sqaron pak a shum ato qe neve po diskutojm.

Une fen time Islame personalisht nuk e mbaj per te me dasht Arabi,Amerikani apo edhe vet vllau im shqiptari por e mbaj se e shoh si te arsyshme me mbajt.

Zotri Myrta ju njofim si nje njeri te madh,e sharjet qofte edhe per armikun me te madhe te shqiptarve serbet vertum sa na dobsojn moralisht se nese ja nisim mi sha te gjith ata qe sna njohun skem arrit kurgjo vetum e kem ul veten moralisht.

Ne duhet ti vihemi punes per lobim deri sa nuk eshte von,kur them ne e kam fjalen per Qeverin e Republikes se Kosoves mirpo nese mundemi edhe ne si individ kishte me qen fare mir


rrespekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Ani
Anėtar
Anėtar
Ani

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 8:38 pm

Euridika:

Duhet te kuptosh me qarte dhe jo vetem te lexosh. :) Por gjithsesi une nuk mund te flas me shume ne kete teme kur njerezit nuk jane te prirur te kuptojne, pasi edhe nuk kam takat emocional ti bind te tjeret ne me te miren dhe te analizojne me te drejten. Une flas ne kendveshtrimin me te mire te shqiptareve, ndersa ju keni qellim te flisni per te miren e shqiptareve, por dogmatizmi nuk do ju lejoje te beni kete.

Por te pakten duhet ta kuptojne kete dhe ta pranojne. Fillimi i zgjidhjes eshte te kuptosh problemet e tua. Fillimi i rruges drejt dijes eshte te njohesh paditurine tende. Fillimi i rruges drejt aftesimit eshte te njohesh paaftesite e tua.
Por kur shikon menyren se si sillet politikani yne dhe madje vete nje pjese e mire e drejtuesve te tij, te ben te kuptosh se nuk kane kuptuar asgje nga kjo. Ndryshe nuk do te merreshin iniciativa te cilat me jane dukur perhere shume me te medha se supet e atyre qe kane marre persiper ti mbajne. Dhe normalisht rezultatet duken qarte ne bashkesine tone.
 

Une besoj se pikerisht kjo eshte prej gjerave kryesore, per te cilat duhet te ndergjegjesohemi sot.
 Ne raste tjera do ja kemi ziline edhe popullit te Zullullandit qe permend Faik Konica... ngreje veten, shaj te tjeret.
Nderkaq ty Nezir Myrtja, ke thene ca fjale, qe perderisa une ketu njihem si i rrezikshmi, mbase me adresohen mua ato sharje, por s'ke shkruar adresen e plote. Gjithsesi, qofshin per mua apo per ndokend tjeter, ti ke shkelur edhe rregullat e bashkebisedimit: nuk mundesh tė rendisesh publikisht akuza
e qortime ndaj meje perderisa as te njoh dhe as qe me njeh, keshtu qe me emrin tim s'ke pse perzihesh. Nuk ke pse i le te futen ne
dyshime e hamendje njerezit, te cilet nuk po kuptojne
perse ti po mė kritikon kur nuk kane perpara asnje
prej akteve per te cilat ti me kritikon. Jo qe me behet vone, por sepaku te kete me kulture ne forum. Gjithsesi pasi eshte debati i pare ndermjet te dyve, po te pershendes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 8:53 pm

PSE duhet me e ngrit ne piedestal miftiun tuaj ne qa mendon ti ai ka bere qa ka bere asgje hiq duke rejt njerez duke tregu historine e nje kombi te huaj duke vjedh popullin ka ber po ka bere eshte e vertet por cfar ka bere myftyu
o shoki nuk jemi ne turqi e ne arabi mu mar me myfty tu kemi deshmoret tan djemt e liris ata kan bere jo myftyu i juaj ata kan dhan gjithcka per atedhe e myftyu ka genjyer njerzit duke treguar historin e nje krimineli fashist qe idet e tine po sakatojn mbare njerzimin kriminelat ik mor zotni mos u mer me myfty por meru me KOMANDANTIN ADEM JASHARIN E THURNI ATY KEGE E LAVDIJ E KUR TE SHKONI NE XHAMIJA TREGOJU NJERZEVE PER ADEM JASHARIN PER UCK PER DESHMORET JO PER MUHAMEDIN TREGOJU RASTET E DESHMOREVE QA KAN FOL E CFAR AMANETI KAN LAN e SA PER BORBEN SOT ajo shoku ka renjet ne beograd te shlivovica baco ani tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar
Ani

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 9:03 pm

zeriatdheut:

Per ty enkas, une s'kam pune me myftini dhe as qe mbroj ata. Une kam "probleme te brendshme" me ata perndryshe. Gjithsesi titulli i temes eshte poashtu pak pa-lidhje se vende Islame nuk ka, ndersa vende arabe po. Keshtu qe eshte nje problem arab dhe jo Islam. Une them se duhet te "levdojme" arabet jo se dua tu arabizoj juve, por se duhet ta bejme kete, se jemi ne ne zort dhe jo ata per kete c'eshtje. 

nejse....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 9:07 pm

"Euridika Duhet te kuptosh me qarte dhe jo vetem te lexosh. :)"

O Ani , nuk eshte puna qe une nuk po kuptoj ate qe thua ti,
as nuk eshte puna qe une nuk po e dij se cfar politikanesh kemi ,besoj se te dyja keto i kam te kjarta shume mire ..

puna eshte se ;po e kuptoj edhe nje gje qe nuk mund te arsyetohen shtetet Islamike per mosnjohje te Kosoves me arsyetimin se politikanet tane nuk kan bere sa duhet ,ne rregull sipas juve politikanet tane eshte dasht te bejne me shume(sikur kjo te varej nga politikanet tane!!!!) edhe sigurisht do te bejne me shume(sepse ne gjithmone "duhet" te bejme me shume ne raport me kombet tjera-fati yne!!) , por krejt ajo qe dua te them eshte se ATA nuk duan t'a njohin Kosoven shtet per arsye te orientimit properendimor te Kosoves , per arsye se shqiptaret jane miq te Amerikes , ..
edhe per arsyen tjeter se ATA jane miq me Rusine per shkak te armiqesise Rusi-Amerike qe ne njefar menyre ata e gjejne nje "mik" ne kete drejtim
"armiku i armikut tim eshte miku im" keshtu dicka i bje kjo pune dhe jo pse shqiptaret ju kan ndoj borxh shtetetve Islamike ...perkundrazi
ajo cka mua me shqeteson ,po ashtu, eshte se; te mos mundohemi t'a arsyetojme nje te padrejt ndaj kombit per hirė te fesė ...


pershendetje


Edituar pėr herė tė fundit nga Euridika nė Mon Apr 14, 2008 9:22 pm, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 9:07 pm

ANI un ste thash gje ty o djalosh un nuk ta shava ty un ste thash qe ty e pranove myftun un thash per ate myftyun tjeter qe shkruajti ti nuk ke pse nxefesh e nese te djeg ateher mbaje edhe ty a mbajtsh me shnet ani ok
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 9:24 pm

Zėri i atdheut kėtu ėshtė tjetėr temė qė lejon tė flitet edhe pėr myftiun. Merrne pak me tė butė biseden jo me zemėrfyt.
Nėse sot pėr sot nuk ėshtė pranu Kosova nga shumica e shteteve islamike kjo nuk do tė thot se nuk do ta pranojnė nė tė ardhmen. Pėr mua ka rėndėsi se Turqia e ka pranu se na lidh i njėjti interes kundėr grekut.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 9:49 pm

ashtu mendoj edhe un sofra por nuk na duhet me na njoft ato ndytesina
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 10:01 pm

O zėri i atdheut ti duhet tė logjikosh me ata bashkmendmitarėt e tu se njė Afganistan i cili ėshtė popull liridashės apo njė popull palestinez nuk janė ndytsira por janė popull ēlirimtar tė cilėt brez pas brezi kanė luftuar armiqt anglo-amerikan, Sovjetik propaghanden nga Vatikani etj etj...

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 11:04 pm

Pune e vogel eshte kjo qe nuk e pranojne shtete islamike shtetin e Kosoves. E rendesishme eshte qe e kan njohur ata qe duhet...Kurse per shtetet islamike dihet mire pse nuk e kan pranuar Kosoven...Sikur te ishin then edhe ja dy fjale me shume ate dite kur u shpalle Pavaresia e Kosoves, do te ishin te parat keto shtetet islamike qe do ta njihni. Por...,nuk ndodhi ashtu dhe me mire keshtu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 11:17 pm

O premtimi nese e pranojn Kosoven nuk kan Femra ruse o shoku te bejen ''pashallekun e tyre '' pas 7 grave edhe nga dy apo tre rusinke te kene ne Hotelet e tyre .

Ne hotelet te Bubait thret ezani ne katin e 18 e ne katin e pare e kane Kontakt Bare plote me Rusinka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 11:17 pm

Beton shkruajti:

E sa i perket shteteve islamike qe nuk e njohin Kosoven si shtet ndikon nje xhelozi qe kan ndaj Amerikes kjo do te thote se nuk e njofin Ameriken si shtet e jo Kosoven Very Happy .!!!

Vazhdime te mbare ne teme....

Nuk e di se cfare jeni duke shkru aman cfare lloj xhelozije ju ka kaplu a kshtu hoxha a shalla realiteti eshte kyyy qe ka shkruar i nderuari Beton andaj mos dilni me paragjykime qe nuk i din askush....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 11:21 pm

Beton, perveq kesaj qe thuani ju, eshte ajo me e thjeshta arsye pse nuk e pranojne. Por, s'di pse po e s'gjatni kaq shume. Qdo njeri besoj e dim kete arsye..., perveq atyre qe nuk dojne ta pranojne kete realitet,pasi qe jane te ndikuar nga feja...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 11:28 pm

Nuk jane kunder fejes ,jam kunder atyre qe e keqperdorin ate.!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Mon Apr 14, 2008 11:49 pm

Beton shkruajti:

E sa i perket shteteve islamike qe nuk e njohin Kosoven si shtet ndikon nje xhelozi qe kan ndaj Amerikes kjo do te thote se nuk e njofin Ameriken si shtet e jo Kosoven Very Happy .!!!

Vazhdime te mbare ne teme....


Beton a mund ta spjegosh kete te fundit "kjo do te thote se nuk e njofin Ameriken si shtet e jo Kosoven" une pak e kuptova, por sa kuptova ti don te thuash se Amerika po pret te njihet nga shtetet islamike Razz hahahahah amerika eshte shtet qe 3 shekuj dhe nuk ka nevoj te njihet nga askush, aq me pak nga shtetet islamike, te cilat i mban me armatim, tash se fundi nese ke ndegjuar per 123 milion dollar USA i shiti Arabis Saudite Sistemin ushtarak.

Edhe a prish apo nuk prishe pune pse shtetet islamike nuk e njohin Kosoven, une them qe prish shume, se nese Kosova nuk njihet nga ma shum se gjysma e shteteve te Botes, atehere Rusia do fol ne OKB per bisedime te tjera Prishtine-Beograd, qe kjo do te qonte ne ndonje lufte te re ndermjet Shqiptarve dhe shkieve.
Edhe do ishte mire ju muslimanet te beni nje petecion qe shtetet islamike ta njohin 
pavaresin e Kosoves se do vejne punet keq Razz 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
beri
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
beri

Numri i postimeve : 1237
Registration date : 11/12/2007

MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Tue Apr 15, 2008 12:05 am

kosovare bash per ket tem biseduam me disa musafir qe kisha dhe desha te them se ne u benem musliman ne i leshum mjekrat me i shkurtuam pantollat ne dryshuam menyren e te falurit en krejt i bem per hir te asaj qe te jemi musliman besnik po me keqardhej dua te them se muslimanizmi ne kosove po del dhe eshte vetem biznes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   Tue Apr 15, 2008 12:16 am

Une me heret thashe se, nuk kemi qka diskutojme ne kete teme kaq shume, kur dihet mire arsye pse nuk e pranojne Kosoven, shtete islamike. E thashe kete, sepse vetem mund te kemi keqkuptime ne mes antareve ne kete forum, dhe asgje me shume. Eshte diqka qe ( sipas mendimit tim) s'ja vlen te diskutohet...Gjerat qe dihen dhe s'kan asnje pik dyshimi, s'di pse duhet ti dikutojme???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pse shtetet islamike nuk e pranojnė shtetin e Kosovės?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: