Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:20 pmBEGZAT RRAHAMANI
POEZI
I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:23 pm

ETNOPSIKOLOGJIA E QENDRESES KRIJUESE[url=****************.forumi.biz/post.forum?mode=quote&p=14112][/url]


Tendenca pėr ta shpaluar gjithė atė qė duhet tė thuhet me kėtė rast tė mbushjes sė njėgjysmėshekulli jetė e mbi njė qerek shekulli krijimtari tė palodhshme tė poetit Begzat Rrahmani, mė ka vėnė pėrpara njė dileme ! Dhe, sa ndjejė dėshirė ta them poaq druaj se a mund ta shpreh atė qė e ndjejė! Prandaj, i vėnė nė pozitėn e njė njeriu qė jeta na lidhi tė jemi edhe shokė pune tė njė kaush-zyre qė ma tepėr pėr nga formati, ashtu siē e matnim ishte shtatėkėmbė pėr sė gjėri e dymbėdhjetė pėrsėgjati, ku tė shpeshtėn na e ngushtoi frymėmarrjen e viteve tė dekadės sė tetė tė kėtij shekulli,apo na pėrballi me shumė ngushtica qė nė dioptrinė krijuese na ngacmuan pėr aq herė sa ne bisedonim pėr motivet dhe frymėzimet.
Jam i bindur se nė ato rrethana tė ndrydhjeve qoftė pėr nga klima e tendosjeve dhe raporteve ndėrnjerėzore nė organizatė, qoftė pėr nga rrethanat e zhvillimit shoqėrorė, tė shpeshtėn Begzat Rrafmanin e rrėmbente frymėzimi, dhe ai, ashtu nė heshtje, pasi hanim drekėn nga ora nėntė e deri mė nėntė e gjysmė, pinte grushtin e hapave dhe kushedi se ku ikte me mendimet. Mbase kam kujtuar atėherė se ai bredh shkretėtirės sė Saharės, ose brigjeve tė Adriatikut, nga e kishte kaluar rininė e tij. Ose, kushedi nga endeshte drejt dėshirave pėr ta pushtuar yllin e mėngjesit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:24 pm

Meqė sot ndeshemi nė kėtė gjysmėshekull jete tė tij, dhe flasim pėr profilin e krijuesit, me tė drejtė konstatoj se Begzati qė frymonte rėndė, dhe pėrthahej e zbehej nė trup, sado qė kishte njė pėrkujdesje duke marrė terapinė e pėrditshme tė ilaqeve, sėrish nuk ndjehej mirė! Nuk ishte rehat! Shprehte moskėnaqėsinė ! Ashtu siē ngjet me njerėzit qė ishin tė dashuruar pėr diēka. E Begzati, nė atė kohė, prind i tri voglusheve dhe bashkėshortes sė tij, pėr aq sa deshi tė mbesė i shenjtėruar nė kėtė raport, ma merr mendja se i kishte hyrė meraku i Muzės nė frymėzime, dhe e rrėmbente pėr ēdo orė e ēast !Ashtu siē dijnė tė jenė tė dashuruar krijuesit, pastaj tė rrėmbyer deri nė ēmendi, pa iu larguar as natėn e ditėn botės sė krijimit, por me njė ngulm tė pėrhershėm e vetmohues,Begzati u bė universi mė unikat i mbajtjes sė njė kontinuiteti , qė me tė drejtė mund tė thuhet se ėshtė kontinuiteti i etnopsikologjisė sė qėndresės, me njė fjalė, ėshtė bėrė identitet i plotė me gjithė karakteristikat dhe domethėnien e njė niveli artistik.
Begzat Rrahmani, nė dimensionin e poetit, nė kėtė moment pėrurimi del me tri veprat letrare :Dje dhe sot, 1995, Valėt e Gurrės, 1997, dhe Zoti ėshtė kudo 1999 . Ashtu siē munden tė jenė dėshmi publikimet e veprave, mund tė projektohet edhe realiteti qė ndaj tij ishte shumė i rėndė nė zhvillimin krijues. Vetė publikimet nėpėr gazetat dhe revistat qė u botuan qė nga gjashtėdhjeta e deri sot nė Kosovė, Nė Maqedoni, dhe nė Shqipėri, flasin pėr prezencėn e tij, seriozitetin krijues, nivelin! Por, tė botuara vetėm nė periodikun e asaj kohe, e qė janė me numėr tė madh, na japin tė drejtėn tė konstatojmė se rruga krijuese e kėtij poeti tė palodhur ishte shumė e vėshtirė! Begzat Rrahmani nuk i pėrjetoi privilegjet e krijuesit! As nuk u shpėrblye nga vlera qė krijoi! Bile, padrejtėsisht edhe u pengua nga shumė censorė tė kohės! Megjithatė, nuk u mposht. Me njė energji tė pashpjeguar mbajti hapin drejt njė apogjeje pėr ta pushtuar nivelin ideoartistik! Dhe, sot, nė letrat shqipe ėshtė njė emėr domethėnės, dhe i mirėnjohur!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:24 pmNėse, pėr shumė arsye krijuesi i mbet borxh krijuesit, nė kėtė ēast e ndjej t’ia pėrmend si shokut, se Begzati shėndetlig , i vėnė nė dilemėn tė jetė apo tė mos jetė mes nesh, u detyrua ta sfidojė pamundėsinė qė tė ndahet nga krijimet vetėm me njė porosi qė e ka edhe gjėrėsinė, edhe thellėsinė domethėnėse pėr ta nxierr nė plan pėrkushtimin e tij pėr muzėn poetike! Ishte ai ēasti kur u shtri nė spital tė operohet nga njė diagnozė sėmundjeje:
Nėse nuk shpėtoj m’ i publiko krijimet ! mė tha!
U ndamė me njė dhembje apo mall nuk e di. Megjithat e ndjeva sa ishte i pėrkushtuar pas poezive! E tashti, kur gjysmėshekulli i tij shėnohet pėr krijuesin, padyshim edhe pėr ta pėruruar pėr veprat e publikuara , mė obligon t’ia them se i duhen edhe shumė gjysmėshekuj t’i publikojė vetė gjithė ato , e ne sė bashku me tė t’ia pėrurojmė!
Nė fjalėn pėrmbyllėse pėr poetin gjysmėshekullor, Begzat Rrahmanin kisha dashur jetėgjatėsinė e tij shekullore dhe sukseset nė krijime...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:25 pm

RRUGĖ TĖ ERRĖSUARAPemėt ndryshojnė frutat dhe shijen
lulet aromėn dhe ngjyrėn pranverore
prej kaltėrsive qiellore bien copa akujsh
nuset humbin bukurinė dhe krahėrorin e shenjtė
dashurija tė fut frikėn pėr jetesė nė tokėn tėnde
rrugėt tė errėsohen pasi te dielli tė ėshtė shtuar urrejtja
tė gjithė thirrin pėr mirėkuptim,
por pas shpine tė ngulin thikėn…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:25 pm

HESHTJE TINZARENė teh tė malit bėra shtėpinė pastaj dhe varrin
ku rradhitėn kėngė e pėralla tė moēme guri
bukuritė shtoheshin me rreze drite e tinguj ngjyrash
mendja fundosej nė mistere jete dhe dėshira tė reja
si ėndėrrat e lėna nė udhėkryqe tė ftohėta koke
si varri qė si kalbė pėrrallat e kujtimet e gjyshit
pasi shpirti pėr herė gjen forcė pėr ngacmimet e kohės
qė shpesh naj shtėrngon gjokset dhe mendimet e kokės
si nata me heshtjen tinzare qė vjen me plotė dhembje natyre
kur vetė ngre kėshtjella nė erė qė tė jeshė Zot i vetes
si shiu qė i bie pėrmes errėsirės pėr tė njomur tokėn e bukės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:26 pm

GURI SHTRAT VARRIShpirti kėrkon rrėnjėt e gjakut
nė trupin e varur tė gjarpėrit dėmėmadh
qė dhembjet ja errėsonin rrezet e diellit
duke u rrėzuar nė gurin shtrat varri
ku me flakė gjarpėri shkatėrronte kėshtjellėn e gurit
kurse shpirti me thonjė gėrvishte syrin e gjarpėrit
pėr gjakun e trupit me rrėnjė tė derdhura
nė tokėn e zezė tė shndėrruarr nė varre…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:26 pm

MBJELLJA E GJAKUT NĖPĖR DAMARĖ TOKEKujtimet e lirisė i ruajmė nė shpirtė
pasi me errėsirrėn dhe vdekjen jemi mėsuar
prandaj eshtrat i kemi tė kalitura e gjakun tė fortė
shpeshherė eshtrat na i kanė thyer e mishin djegur
por asesi shpirtin dhe gjakun e mbjellur nėpėr damarė toke
edhe sytė i kemi mbajtur nė pėllėbė tė dorės
dhe kemi vazhduar rrugėn pasi rrezzet e gjakut
kanė ushqyer dhe orientuar bebzat e syve
dhe nė vapėn e shkrumosur kemi shijuar aromė pranverore
pasi nga ne ajri frymon jetė njeriu
- NE S’KEMI DĖNIM PĖR NĖ FERR –
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:26 pm

HISTORIA E COPTUARShpirti mė shtryth lotėt e kujtimit
pėr qiellin e trishtuar nga rebelėt e kohės
qė me organe fėmijėsh rivitalizojnė pleqėrinė
kurse gjaku i tyre i njomė shkruan historinė
e coptuar si zemra e qytetit pa njerėz
me varre tė hapur dhe loket plotė uri
pa vajė, pa kėngė, pėrplotė trimėri shpirti
si rrėkeja e kroit nga plasa e gurit
qė lotėt e shtrydhur i japin shije jete
me vite tė kaluar por kurrė tė mplakur…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:27 pm

MODERNENėpėr grillat e dritares shoh mure tė hirta
kurse shtrati buzėqeshte me pėrbuzje misteri
pėr katėr anėt e botės dhe krimbin me gjuhė mistike
dhe ēatitė e blozta nga helmet e paqta
ku lulet dhe mollėt nė degė vdesin nė mėngjes
bashkė me kalimtarin e rastit si miza pa kokė
duke mos e kuptuar stuhinė moderne tė kohės
qė dikush e ruanė nė sirtar tė florinjt
dhe sa herė qė do e stolis zemrėn shtazarake
sė bashku me sadistėt qė i rrinė pėr rreth
duke numėruar varre fėmijėsh nė ėndėrr
ashtu tė lodhur grillat mė kėthejnė pamjen
nga trėndafili ngjyrė zjarri me aromė tė shenjtė jete
duke i parė edhe fėmijėt me kujtimin e lirisė…?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:27 pm

URREJTJE PATOLOGJIKEKokat i kemi pasur tė pėrmbysura
nga rrebeshi i shiut, copa akujsh tė shkrumit veror
qė na shtonin dhembjet te fėmijėt e palindur
bashkė me prindėrit qė vdisnin sa herė qė duhej
pėr pirėsit e gjakut njerėzor si shushunja bataku
qė tėrė kohėn e kalonin nėpėr lulishtet e bareve plotė pisllėqe
me kokat e mbushura plotė urrejtje patologjike
duke harruar kujtesėn e mėsimeve rinore
dhe shikimin e botėrorėve pėr tokėn kiklopijane
me mjeshtri gjarpėri dhe huti tė pa parė karpatiane
mundohen ferrin tokėsor ta paraqesin si Ylber paqe…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:28 pm

RINGJALLJE KUJTIMESHMe djersėn time ujitja shpresėn e jetės
endėrrat e tmerrshme i zhdukja nė mėngjes
duke i futur nė strajcėn e harrimit tė natės
bashkė me shenjat e lodhura tė moshės
duke ringjallė kujtimet e bukura tė largėsisė
me fluturat nėpėr lulet plotė ngjyra bote
ku shaloja rrugėt me frerin nė sy zemėr e shpirtė
dhe trėndafilin qė tėrė vitit si vyshkej fytyra
si letrat e fshehura qė mė ruajnė kujtimet e jetės
qė shpesh mė lidhen nyje nė fyt si kujtesė dhimbjeje…!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:28 pmLABIRINTHI I JETĖS MODERRNEKujtimet s’mbaruan me kujtesėn e vjetėr
dhe largimin nėpėr rrugėn labirinth tė jetės moderrne
bashkė me topthin e dheut tė mbėshtjellė nė zemėr
pėr tė lidhur shpirtė e kokė me rrapin nė mes katundit
ku thithej tymi sert e biseda shtruar plotė urti
qė krejt rrugicat vinin aty si damarė gjaku
dhe shkrolat plotė vlera qė mbulonin gurin e varrit
duke mbėrthyer historinė e themelit tim
me dryrin ēelik tė dryshkur prej shekujsh
dhe si mėkatar pėr atė qė mundohej tė hapi
bashkė me deshifrimin e gurit plotė shkrola
qė pėrherė qiriun na e fikte terri
duke menduar se sėmundja e pistė
kurrė s’do tė ketė shėrim pėr shkrolat e pa kuptuara…???!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:29 pm

KĖNAQĖSIA E ĒMENDURI ēmenduri kėnaqet me pamjen e fytyrės sė vet
duke pėrjetuar lėvizje buzėsh dhe kafshime mendimesh
turrin s’ia ndal era as troku i kalit tė zi
pėr ėndėrrėn e bukur dhe dashurinė e humbur
nė fytyrėn e vet plotė kujtime marrėzish pėr kėnaqėsi
tė ēmendura nė qiellin blu qė rrudhet nga mjegulla
pėr shiun e bereqetit por ato plotė kokrra breshėre
qė ia plasėn buzėt dhe pamjen e bukur tė ēmendurisė
duke thyer pasqyrėn e ujit tė pistė nga mjegulla e trurit
pėr kėnaqėsinė e ēmendur tė pamjes sė vet…???!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:29 pm

DRITARET E MUREVE PA THEMELENė gurin e votrės hodha pleqėrinė
nė mendimet e zeza tė kohės pa kufi
dhe trimėritė e lėna nėpėr dritaret e mureve pa themel
pėr gėzime e hidhėrime nė fushat e shkreta trishtuese
duke fajsuar tė pafajshmit dhe moshėn qė erdhi pa ftuar
pėr famėn vrasėse dhe mendimet pa fije shprese
pėr kokėn pa kulm dhe qiririn e harxhuar nė mungesė
si akulli i dimrit tė egėr nė tehun e malit nga rreze dielli
dhe shkrirja e trupit nga pleqėria e hudhur mbi te
nė kujtim kėnaqėsie pėr votrėn e lindjes…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:30 pmKTHINAT TRURORETė vdekurit ruajnė mendime tė gjalla
ata i ruajnė ndodhitė e gurėzuara nė kokė
tė gjallėt turren pas tyre me hamendje marramendėse
pėr tė nxjerrė kajmakun qė gjarpėrinjt e bolla kanė bėrė gosti
dhe lirisht marshojnė nėpėr kthinat trurore tė kokės njeri
prandaj ēdo gjė ėshtė e mundur por dhe jo trurit tė harxhuar
aty nė kthina fillon e mbaron profecia njerėzore
me gjygjin pėr mendimet e tė vdekurit
duke mallkuar varrin me emėr pėr jo rehati
dhe zėnkat me aktakuzat e mosdijes shqetsuese
mallkon truri i bėrė nevojė gjarpėri pėr shkarravinat nė letėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:30 pmJETA MESKINEU ktheva qė ta hedh hakmarrjen qė e qava nė rini
bashkė me librat e vjeshtės dhe ata qė kalben pa faj
dhe lajmin qė e mėsova i pari nga plumbi i armės akull
me trishtim si det i hutuar me piktura vdekje
pėr jetėn meskine tė ditėve tė mia dhe atyre pėrpara
duke ngujuar tė qeshurat rinore me trishtime dashurie
me ndėrrime vendesh si statuja tė kuqe parqesh
pasi edhe zogjtė e qiellit s’lejnė rehat tė prehesh
pėr jetrat e shuara tė kohėrave meskine…???!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:30 pm

OAZA E GRILLOSURAty ku mungon kryefjala kėndohen kėngė misteri
dikush ec pa kokė kurse tjetri s’njehė vetveten
porositė vinė me kujė nga tutorė tė pa autorizuar
qė rrugėt e jetės i mjegullojnė si ujqėt me ujit e turbullt
pa gjurmė burrėrie pėr ligjėronjėsin e ėndrrave sterile
duke rrahur gjoksin brinjė kalbur si brengė kryefjale
pėr baladėn plotė stoli dhelprake pėr oazėn e grillosur
duke dashur t’u thejnė flatrat e atyre qė duan tokėn e vet
sa jetėn dhe varret shekullore duke thurur vargje tė zjarrėta
pėr foletė e gurta plotė fėmijė dhe kurrė tė braktisur…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:31 pmLĖNDIMI I YLBERIT NĖ QIELLIN BLUĒmenduria njerėzore pėr luftėra nė kohėra tė pacaktuara
nė vende tė rrebeluara pėr pushtet majtist nė kohėn e djathtė
me gjėmim toke dhe futje frikė nė zemrat plotė mllef
duke futur urrejtje nė besim dhe rrėnim tė asaj njerėzore
si barbarėt robėrues nė vende tė huaj qė vetėm ata shajnė Zotin
dhe dinė tė bėjnė pėrēarje me dredhi djallėzore
pėr trupin e lėnduar bashkė me ylberin e qiellit blu
urrejtje kėthehet nė katarzė nė lulishten e Oazės vrasėse…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:31 pm

MARRĖVESHJA ARA-MARANėnshkrim pėr marrje shpirtėrash nė kohėn e luleve
kur krushqit kėndonin himnin e poetit tė vdekur
bashkė me luftėtarėt e lirisė tė lidhur nė pranga
duke ua prerė gishtin e pushkės dhe qitur syrin e nishanit
Kodrėn e Diellit e mbuloi gjaku i borės sė zezė
me marrveshje tė kuqe tė autodidaktėve nė Lihnidė ara-mara
dhe me gojė e duar tė lidhur pėr dy jetra njeriu
vdekjet e bardha tė murosura nė kohėn e zezė
nga zvarranikėt dhe mjekrroshėt me pisllėk shpirti
me dhembje shpirti e shprese presim shekullin tjetėr
ndoshta piqet truri i lisit me degė shumė…???!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:32 pm

VDEKJA E MESJETĖSJanė mėrzitur tė kuqtė pėr vdekjen e mesjetės
pasi fjalėt e tyre kan humbur drejtimin e erės
ēdo njeri ėshtė kėthyer vetvetes me sy kokė e kėmbė
secili ka rrugėn e vet pa influencė e drejtim ere
ata thinjen e ngelin pa flokė por vdekja ėshtė vdekje
lėshon rrėnjė zie edhe pse varri ngel i zbuluar
pėr t’u parė ndytsira e kuqe me veset e mesjetės
nė qendėr tė Ballkanit me civilizim tė rrejshėm…!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:32 pm

ESHTRAT E GJYMTYRĖVE TĖ SKALITURANėpėr udhėn e gjatė tė jetės labirinth pėr dijeni nga libri i moēėm
amanetin e gjeta nė gurin e varrit tė tokės sė robėruar
nėpėr eshtrat e gjymtyrėve ishte skalitur fjala e shenjtė besė
dhe njė kokėrr kripe e dalur nga zemra bėnte roje sigurie
tepen e shoqėronte njė lule sė bashku me rrezet e pėrgjakura tė hėnės
qė eshtrat e skalitura i jepnin kurajo lules nė tokėn e robėruar
bashkė me librat e moēėm qė ruhen si gurė varri pėr robėrinė…!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:32 pm

THONJĖ ĖNDĖRRASH TĖ PRISHURAMbi krahė tė eshtrave tė thyera na peshojnė carranikėt
zemrat na i gėrvishėn me thonjė ėndėrrash tė prishura
nėpėr dhoma varresh tė errta e tė mbėrthyera me grilla
derisa gjaku ngrinte nė damarė pa shenjė jete trupi
carranikėt na i vėndonin si shenja frike pėr jetė tė vdekur
pėr trupi na shndėrrohej nė feniks me avull zjarri tė lules mbi varr
me rrėnjė tė thella e tė vjetra sa edhe vetė toka…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:36 pm

URA E GJATĖ SA VETĖ LUMIJeta mė thotė nisu nėpėr terrin e natės sė gjatė si lum i qetė
kur valėt qetėsohen nga rrezet e hėnės sė plotė me yjet valltarė jete
mendimet thellohen nė kurora lulesh me ngjyra fluturash fėmijėrore
ura e gjatė sa vetė lumi lidhė zemrėn e tokės shpirtė tė bleruar
me erėn e fladėshme nata shtrydhė kujtime vuajtjesh tė tokės sė copėtuar
duke peshuar fatet nėpėr valėt e tėrbuara tė lumit tash tė vėrshuar
qė mė vetė ka kėputur prangat dhe ngjitet nėpėr bregun e lirisė
me kėngėt e valėve tė ngjitura nė shtizėn e flamurit plotė kujtime jete
si flutur e bukur me ngjyra gjallėrie tė pranverės plotė rreze dielli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   Sat Apr 05, 2008 11:37 pm

DJEPI VARR DHOMEU shterė shtrati i gruas me dryrrin e derės nė gjumin e rėndė
kur nė malin e thatė era palonte ėndėrrėn e flokėve tė gjata
fluturat luftonin me mizat e mėrzitshme si pupla zogjėsh nga huta
mbi djepin ku fėmija i trembur hapte e mbyllte sytė me lot tė pėrgjakur
duke kėrkuar nėnėn nė cepin e dhomės te shtrati i shterur
bashkė me buzėt e fėmijės qė djepi ishte bėrė varr dhome
me pikat e fundit tė gjakut qė vinin nė zemėr si thika
vaji qė shterej bashkė me luftėn e flutrave
dhe korbėn e murosur si legjendė nė gjumin e rėndė…!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
BEGZAT RRAHMANI : I ĒMENDUR RRETH SHTĖPISĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: