Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 MUZA KRIJUESE DHE LIRIA E KRIJIMTARISĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: MUZA KRIJUESE DHE LIRIA E KRIJIMTARISĖ   Fri Apr 04, 2008 9:37 pm

Sipas zhvillimit edhe Muza - muza e gojtarisė, e tė folurit bukur, elokuenca, jo vetėm nė jetėn e pėrditėshme, nė institucione, nė komunikim, e aq ma tepėr nė forume, nuk ėshtė ajo qė ka qenė dikur !
Pavarėsisht prej kushteve, prej botėkuptimit ajo tė shpeshtė ose ėshtė nėpėrkėmbur, dmth. ėshtė injoruar, e tė shpeshtėn ėshtė shtypur! Pėr kėtė arsye do tė pėrpiqem tė sjell prirjet qė sipas gjasave muza e gojtarisė sa dhe si ėshtė kultivuar nė mjedisin tonė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: MUZA KRIJUESE DHE LIRIA E KRIJIMTARISĖ   Fri Apr 04, 2008 9:37 pmTė gjithėve u ka rėnė tė dėgjojnė diskutime : politike, juridike, sociologjike... nėpėr sesione, simpoziume shkencore !

Pėrqėndroni vėmendjen tė zbėrtheni esencėn e diskutimeve qė brėndapėrbrenda pėrmbajnė polemika!
Edhe tek shkrimtarėt, edhe tek artistėt, edhe tė gjitha shtresat e shoqėrisė diskutimet kanė njė qėllim, njė mision ! Por janė tė arsyeshme atėherė kur janė tė kuptueshme !

Parashtroj dilemėn : Cilin nivel tė komunikimit pėrdorin sot radiot, televizionet, gazetat, por, edhe forumet ku ne pėrpiqemi tė sjellim ide me kėnvėshtrime meditimesh! Ēka u mundon? Ē'ka kanė tė re ? ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: MUZA KRIJUESE DHE LIRIA E KRIJIMTARISĖ   Fri Apr 04, 2008 9:38 pmNuk ėshtė i vogėl numri i njerėzve tė jetės sonė krijuese ! Edhe nė shkencė, edhe nė kulturė edhe nė informim ! Nė pėrgjithėsi, nė jetėn shoqėrore politike ky numėr ėshtė i madh ! Ndėrsa interesimi ėshtė jo i pėlqyer me atė qė ne arrijmė tė konstatojmė !
Nė krahasim me numrin e madh tė shqiptarėve, dhe me numrin e madh tė njerėzve krijues, sa ėshtė numri i atyre qė e flasin dmth. sa ėshtė numri i njerėzve qė kanė muzė tė bukur ! Si flasin elita politike, parlamentarėt, ministrat, drejtorėt, ...

Pėrse kemi mungesė tė cilėsisė sė lartė tė gojtarisė sė kultivuar ? Si ta kultivojmė atė ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: MUZA KRIJUESE DHE LIRIA E KRIJIMTARISĖ   Fri Apr 04, 2008 9:38 pmBie fjala, ėshtė kjo njė e keqe e madhe e mesit tonė qė kultivon thėnie tė pakapshme, qė shqipton mendime pa strukturė logjike, qė pėrjashton mundėsinė e kultivimit modern tė gramatikės dhe stilistikės gjuhėsore.

Pra nėse fjalės oratori shqip i thonė gojtari, kėtu kuptojmė prirjen e tė folurit tė gjatė, tė bukur dhe elokuent, por edhe tė folurin e logjkėshėm dhe tė kuptueshėm me gojė.

Njeriu ėshtė krijesa qė ndryshon pėr nga dhurata qė iu dha tė flasė! Por, tė flasė logjikshėm, tė dijė vetė ēka thotė, dhe atė qė e thotė tė pajtohen dhe ta kuptojnė tė tjerit ! Bile, t'i detyrojė t'i thonė siē i tha Luigji XV , Kardinal Masionit se :

''Sa herė ju dėgjoj Ju, jam i pakėnaqur me veten"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: MUZA KRIJUESE DHE LIRIA E KRIJIMTARISĖ   Fri Apr 04, 2008 9:39 pm

Nėse prirja e gojtarisė ėshtė shprehje e elokuencės, aftėsisė sė vrojtimit dhe kulturės gjuhėsore ėshtė e kuptueshme pse krijuesit, sidomos shkrimtarėt mund tė jenė gojtarė tė mirė.

Egziston Nnjė bindje naive se krijuesit nuk janė gojtarė tė mirė dhe se prirja e gojtarisė i stolis mė tepėr njerėzit e tribunave se sa njerėzit e kabineteve !

Ėshtė trillim ia tyre qė as me gojė e as me shkrim mund tė shprehen bukur!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: MUZA KRIJUESE DHE LIRIA E KRIJIMTARISĖ   Fri Apr 04, 2008 9:39 pm

Bie fjala, Fan Noli, mund tė radhitet nė ēdo antologji tė gojtarisė dhe tė qėndrojė pėrballė gojėtarėve tė mėdhenj!

Gojtaria ėshtė njė prirje qė dikush ma pak e dikush ma shumė e ka tė zhvilluar, por mė nė fund si edhe ēdo virtyt tjetėr, prapė ajo ėshtė njė prej aftėsisve tė rralla, qė me punė, me kujdes, mund tė mėsohet dhe tė pėrvetėsohet.

Njeriu qė flet me kujdes, qė flet rrjedhshėm, qė e ka mendimin e logjikshėm, qė zgjedh fjalėn mė tė qėlluar pėr ta shprehur idenė e tij, me njė fjalė njeriu qė flet bukur nė vendet publike sikundėr janė tubimet, konferencat, sesionet, simpoziumet, ... dhe mediumet , radioja dhe televizioni, nė tė cilat ma tepėr se me shkrim, flitet me gojė, ai njeri i dėshmon kėto veti themelore : kulturėn, qėndrimin dhe respektin ndaj auditorit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: MUZA KRIJUESE DHE LIRIA E KRIJIMTARISĖ   Sun Apr 06, 2008 10:37 pm

eri M shkruajti:
Sipas zhvillimit edhe Muza - muza e gojtarisė, e tė folurit bukur, elokuenca, jo vetėm nė jetėn e pėrditėshme, nė institucione, nė komunikim, e aq ma tepėr nė forume, nuk ėshtė ajo qė ka qenė dikur !
Pavarėsisht prej kushteve, prej botėkuptimit ajo tė shpeshtė ose ėshtė nėpėrkėmbur, dmth. ėshtė injoruar, e tė shpeshtėn ėshtė shtypur! Pėr kėtė arsye do tė pėrpiqem tė sjell prirjet qė sipas gjasave muza e gojtarisė sa dhe si ėshtė kultivuar nė mjedisin tonė !


eri M, keni rrumbullakėsuar njė esencė tė domosdoshme pa tė cilėn nuk mundemi tė mbesim!

Ėshtė njė e vėrtetė e madhe se nė pėrditshmėrinė tonė gjithēka mund tė dėgjosh! Ndėrsa nė forume, gjithēka shkruhet!

Pėr tė pasur njė kualitet duhet tė krijojmė shprehi tė lexojmė vlera tė vėrteta letrare. Bile, tė komunikojmė me shprehitė dhe mėsimet e kritikėve letrar!

Deri diku gjuha komunikuese tė irriton se si bėhet. Por, duke qenė nė nismėn e mbarė, tė pėrpiqemi tė krijojmė vlera qė i qėndrojnė kohės!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bukla
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Numri i postimeve : 103
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: MUZA KRIJUESE DHE LIRIA E KRIJIMTARISĖ   Sun Apr 06, 2008 11:45 pm

eri M shkruajti:
Tė gjithėve u ka rėnė tė dėgjojnė diskutime : politike, juridike, sociologjike... nėpėr sesione, simpoziume shkencore !

Pėrqėndroni vėmendjen tė zbėrtheni esencėn e diskutimeve qė brėndapėrbrenda pėrmbajnė polemika!
Edhe tek shkrimtarėt, edhe tek artistėt, edhe tė gjitha shtresat e shoqėrisė diskutimet kanė njė qėllim, njė mision ! Por janė tė arsyeshme atėherė kur janė tė kuptueshme !

Parashtroj dilemėn : Cilin nivel tė komunikimit pėrdorin sot radiot, televizionet, gazetat, por, edhe forumet ku ne pėrpiqemi tė sjellim ide me kėnvėshtrime meditimesh! Ēka u mundon? Ē'ka kanė tė re ? ...

Unė tė pėrshėndes eri M ! Ndėrsa, pėr temėn na takon tė kyēemi sepse sa mė shpejt tė ndalemi nė pikėqėndrimet e duhura do tė eliminojmė tė metat!
Radioja dhe televizionet si mediume, atypėraty mund t'i kapėrcejnė dobėsitė. Edhepse, si nė dukje, nė theksimin e fjalėve, nė mbarshtirimin e fjalive, duhet tė kenė kujdes!
Gazetat, dhe forumet , veēmas, duhet tė ikin nga ngarkesat qė sjellin fyerje. Gjuha dhe shkrimi, gjegjėsisht drejtshkrimi ėshtė i domosdoshėm tė bėhet drejt. Sepse, ėshtė ēėshtje qė mund tė rrezatojė disponime tė kėqia tek lexuesit, sidomos tek ata qė merren me nivelin ma tė lartė se sa leximi.
Ne duhet ta kemi parasysh se forumet nė botė janė shndėrruar nė tribuna institucionale tė pasura me informata nga ēdo lėmi e diturive.

Pra pėrshėndetje eri M.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: MUZA KRIJUESE DHE LIRIA E KRIJIMTARISĖ   Mon Apr 07, 2008 1:59 am

eri M shkruajti:
Tė gjithėve u ka rėnė tė dėgjojnė diskutime : politike, juridike, sociologjike... nėpėr sesione, simpoziume shkencore !

Pėrqėndroni vėmendjen tė zbėrtheni esencėn e diskutimeve qė brėndapėrbrenda pėrmbajnė polemika!
Edhe tek shkrimtarėt, edhe tek artistėt, edhe tė gjitha shtresat e shoqėrisė diskutimet kanė njė qėllim, njė mision ! Por janė tė arsyeshme atėherė kur janė tė kuptueshme !

Parashtroj dilemėn : Cilin nivel tė komunikimit pėrdorin sot radiot, televizionet, gazetat, por, edhe forumet ku ne pėrpiqemi tė sjellim ide me kėnvėshtrime meditimesh! Ēka u mundon? Ē'ka kanė tė re ? ...

Pėrgėzime pėr temėn eri M.

Sa i pėrket dilemės qė e ke unė po mundohem shkurt tė shkruaj pak rreshta.
Sa i pėrket nivelit qė e pėrdorin pėr komunikim radiot, televizionet, gazetat unė mendojė se lehtė duhet tė thellohen njerzit e ta hulumtojnė se kush ėshtė pas tyre, kush e financon psh njė radio apo televizion ose njė gazetė.
Pikrisht njė bosht organizativ i gjithė kombit tonė qė na mungon kemi ardhur deri tek kjo gjendje si kombėtare, shpirtrore po ashtu edhe organizative, sepse njė bosht apo nuje e tillė organizative do ti eliminonte tė gjitha kėto mos marrveshje mbrenda shiptare...
Boshti qė do tė duhej tė ishte mbrenda kombit tonė do tė duhej bėrė punėn nė prapavi dhe tė ishte e formuar nga akademikėt tanė dhe politikanėt e shkolluarė, e cila do tė mirrte vendimet bashkarisht nė secilėn lėmi tė jetės shqiptare si politike, ekonomike, kulturore, univerzitare etj etj...

Njė mungesė e tillė u len hapsirė secilit tė mirren e tė pėrhapin nė popull fjalė tė liga ...

Sa i pėrket pyetjes nė lidhje me forumet, kėtu ka individ tė cilėt futen me mendime tė caktuara dhe nė dobi tė caktuara si politike, poetike, historike nė dobi tė kombit por edhe nė dėm tė kombit duke sjell mendime nė dobi tė fqinjėve tanė.

Ka nėpėr forume tė cilėt futen tė na pėrulin krenarinė duke e mveshur ate me mburrje, kėte e bėjnė me qėllime tė caktuara qė nė vazhdim tė na i pėrulin edhe heronjtė tė cilėt janė krenaria e njė kombi.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bukla
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Numri i postimeve : 103
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: MUZA KRIJUESE DHE LIRIA E KRIJIMTARISĖ   Mon Apr 07, 2008 9:21 pm

eri M shkruajti:
Nuk ėshtė i vogėl numri i njerėzve tė jetės sonė krijuese ! Edhe nė shkencė, edhe nė kulturė edhe nė informim ! Nė pėrgjithėsi, nė jetėn shoqėrore politike ky numėr ėshtė i madh ! Ndėrsa interesimi ėshtė jo i pėlqyer me atė qė ne arrijmė tė konstatojmė !
Nė krahasim me numrin e madh tė shqiptarėve, dhe me numrin e madh tė njerėzve krijues, sa ėshtė numri i atyre qė e flasin dmth. sa ėshtė numri i njerėzve qė kanė muzė tė bukur ! Si flasin elita politike, parlamentarėt, ministrat, drejtorėt, ...

Pėrse kemi mungesė tė cilėsisė sė lartė tė gojtarisė sė kultivuar ? Si ta kultivojmė atė ?

Sėrish mė duhet tė pėrqėndrohem nė kėto linja tė prekjes sė ēėshtjes! Nuk e di pėrse nuk duan apo u ikin forumistėt tė japin mendime pėr kėto fenomene!

Jeta krijuese ndėr shqiptarėt vėrtet nuk ėshtė e vogėl. Ajo ka shtrirje dhe gjėrėsi nė domethėnie. Por, duhet ta zbulojmė ! Duhet t'i rrekemi dhe tė vlerėsojmė tė gjithė atė kapital tė anashkaluar. Sot, duhet ma tepėr se kurrė, tė merremi me zbėrthimin e motiveve,jo tė krijojmė aversione dhe hamendje, se ky ishte kėshtu, dhe ai ishte ashtu.

Jam me mendimin qė edhe nė kėtė forum tė ndahen ata qė kanė prirje pėr vlerėsimin e drejtė dhe pėr gojtarinė qė del nga postimet. Bie fjala, jo ēdo fjali korrespondon me rregullat se si duhet tė shkruhet! Duke i pasur kėto kritere, do tė plotėsohet edhe tema e eri M , e cila, nėse njėherė u keqpėrdor nga ca supermoderatore, dhe u vlerėsua me fshirje e mospėrfillje nė postime, ėshtė koha qė atij sensi pėrēudnues t'i vijė fundi. Dhe, tė fillojmė tė zbėrthejmė temat qė nese do tė mburremi pėrse u munduam por krijuam diēka, se sa tė shtėrngojmė e rrudhim krahėt se ja e paskeshim shkuar kot atė kohė tė nevojshme !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: MUZA KRIJUESE DHE LIRIA E KRIJIMTARISĖ   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
MUZA KRIJUESE DHE LIRIA E KRIJIMTARISĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: